&'•-( Mee in't kamp BINNENLAND BUITENLAND SPORT. LANDBOUVBEBICHTEN. AFSCHEID DE HEER J. C. JANSEN. HOEK. SELZAETE. DUIVEN SPORT. want daar is 'l "Akkerlje" dagelijks de Irouwe helper uil den nood voor elk die geplaagd wordl door hoofd- pijn, kiespijn, spierpijn, griep, enz. Vergeel vooral niel ze mee le nemen I Akker-Cachels koslen slechls 50 cl. per 12 sluks. Overal verkrijgbaar I Herinneringen van een Zeeuwschen boer HINDER WET. -iroiJ ST Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van JAN FRANCOIS DE THF.TJE, slager, wonende te Stoppeldijk, om vergunning tot het oprichten van een sla- gerij op het peroeel kadastraal bekend in sec- tie C no. 5033 en M 77 (ged.) en gelegen aan de Axelsche&traat. Op Dinsdag den 15 Aug. a.s., des nam. te drie uur, zal in het Gemeentehuia gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij die bezwaren hebhen, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretaire der gemeente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij die niet overeeakomstig artikel 7 der Hinder- wet op den boven bepaalden dag1 voor het Ge- meentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 1 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUJZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. DE FINANCIEELE POSITIE VAN ZAANDAM. Verdeeldheid in de S.D.A.P. Maandagavond. zijn de voorstellen van Burg, en W'eth. tot dekking van het tekort op de be- grooting van het loopende jaar in den ge- meenteraad van Zaandam in behandeling ge- nomen. Deze komen zooals reeds eerder ge- meld neer op: invoering van straatbelasting met een opbrengst van 56.000; 20.000 als bijdrage te vorderen van ambtenaren en werk- lieden der gemeente voor weduwen- en weezenpensioen25.000 te ontvangen door hoogere raming van sommige inkomsten en lagere raming van enkele uitgaven. De heer Koppe (O.S.P.) wijst er op, dat de politiek der sociaal-democraten een illusie- politiek is. De eerste loonsverlaging is ge- volgd door een tweede en nu door een derde. Had men gedacht dat de regeering voor het raadsbesluit van 27 Juni op zij zou zijn ge- gaan? Wat nu gebeurt, is een opgeven van de democratic. Er is geen sprake meer van een rooden raad van Zaandam. De heer Tilkema (a.r.) stelt vast, dat de regeering steeds bereidwillig heeft geholpen. Het besluit van 27 Juni was een dwaas en ondoordacht voorstel. Dat men met deze voorstellen is gekomen, is niet een gevolg van inkeer van de sociaal- democraten, maar door den nood afgedwon- gen. Of de sociaal-democraten daardoor heb- ben geleerd? Spreker gelooft van niet. Niet de fractie geeft de leiding, maar de partij. De S.D.A.P. voert noch een sociale, noch een democratische politiek. De burgerlijken zullen door de houding van de sociaal-democraten de redders der ge meente genoemd kunnen worden. De heer Verbeek (s.d.) stelt voorop, v66r deze voorstellen te zullen stemmen, omdat het m66t. Als straks de Regeering de zaak in handen zal nemen, zal het misschien nog er- ger worden. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt met 15 tegen 8 stemmen aangenomen. V66r alle burgerlyke leden, benevens de beide soc.-dem. wethouders en de heeren Ver beek en Visser (beiden s.d.). Tegen: de overige soc.-dem., benevens het communistische lid en de heer Koppe (o.s.p.). DE ZAAK DER DIENSTWEIGERAARS. Inlandsche schepeiingen veroordeeld. De Zeekrijgsraad te Soerabaja heeft gister- morgen 28 Inlandsche schepeiingen, conform den eisch, veroordeeld wegens opzettelijke on- gehoorzaamheid, tot 8 maanden gevangenis- straf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis plus ontslag uit den dienst. Ir. SOE8IARNO GEARRESTEERD. Vergaderrecht P.I. en P.N.I, beperkt. Ir. Soekamo is Dinsdagnacht gearresteerd. Zeer waarschijnlijk zal hij worden ge'inter- neerd. Het vergaderrecht van de ,,Partai Indonesia" en de ,,Pendidikan Nasional Indonesia" is be perkt. De arrestable van Ir. Soekamo, die Dinsdag- morgen naar Bandoeng werd overgebracht, verwekte overal groot opzien. Dit bleek o.a. uit de enorme belangstelling, welke aan den dag werd gelegd in den Volksraad, waar Dins- dagmorgen de Regeeringsgemachtigde voor de politie, Mr. Vonk, een regeeringsverklaring aflegde. De hoofdinhoud van deze regeerings verklaring luidt als volgt: ,,In overeenstemming met den Raad van Ned.-Indie is bij besluit van den Gouvemeur- Generaal van heden goedgevonden en ver- staan: le. dat in geheel Ned.-Indie de vergader- rechben van de vereenigingen P.I. en P.N.I, onderworpen worden aan de navolgende be- perkingen: Art. 5 van het Kon. Besluit afge- kondigd in het Staatsblad voor Ned.-Indie 1919 No. 27, is van toepassing op alle voor het publiek toegankelijke vergaderingen, als- mede op vergaderingen, gehouden op plaat- sen welke als regel voor het publiek toegan- kelijk zijn: 2e. Deze vergaderingen worden niet toe- gelaten tenzij ten mlnste vijf dagen van tevo- ren hi«rvan is kennis gegeven aan het hoofd van plaatselijk bestuur, die bevoegd is het houden dezer vergaderingen te verbieden; 3e. Van toepassing zal zijn het bepaalde in artikel 6 en 7 van bovengenoemd Kon. besluit'.' Tevens deelt de Regeering mede, dat de lei- der van de' P.I., de heer Ir. Soekarno, is ge arresteerd in verband met het misdrijf, straf- baar gesteld bij art. 153bis van het Wetboek van Strafrecht, gepleegd, in het verspreiden van een brochure, getiteld: ,,Mentjapai Indo nesia Merdika". Door de Regeering wordt de intemeering van den heer Soekamo in overweging geno- men. De Regeering refereert aan wat zij in den Volksraad mededeelde op 6 Augustus 1929, welke verklaring werd geciteerd in de Regee ringsverklaring, welke op 10 Januari 1930 in den Volksraad werd afgelegd. Voorts wordt verwezen naar de rede door den GouVemeur- Generaal gehouden op 16 Juni 1930, uit al welke citaten blijkt, dat de Regeering reeds toenmaals voorzag, dat zij wellicht niet zou kunnen volharden bij het lankmoedig stand- punt, waaraan zij zoo lang mogelijk heeft vastgehouden. De Regeering meent thans, dat dit stand- punt niet langer verantwoord is. Thans dient paal en perk te worden gesteld aan de onmis- kenbare be'invloeding van de massa ten kwade. Concludeerend hoopt de Regeering, dat de inwerkingtreding van de gedeeltelijke beper- king van het vergaderrecht haar gunstige uitwerking niet zal missen. Zij zal echter tot verdergaande maatrege- len moeten overgaan, wanneer mocht blijken, dat andere vereenigingen zich niet willen voe- gen naar den wil van de Regeering, om de bevolking te beschermen tegen invloeden die zich verder mochten keeren tegen de Staats- belangen en de belangen der onderdanen, welke de Regeering aanmerkt als onaanvecht- baar. Ir. Soekamo is bij aankomst te Bandoeng overgebracht naar de gevangenis Soekamiskin. DE DRIE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE WETHOUDERS VAN AMSTERDAM MOETEN AFTREDEN. Gisteravond heeft de tweede vergadering plaats gehad van gedelegeerden van afdeelin- gen der federatie Amsterdam der S.D.A.P. Naar de N. R. Crt. vemeemt is in deze ver gadering, welke van 8 tot ongeveer 11 uur duurde, het besluit gevallen, het advies van het federatiebestuur en van de fractie te aan- vaarden, zoodat de drie soc.-democratische wethouders, de heeren S. Rodrigues de Miran da, E. Polak en E. Boekman, zullen moeten aftreden. Hun ontslagaanvrage zal begin Sep tember geschieden. In de vorige raadsvergadering heeft de burgemeester reeds meegedeeld, dat de leden van den gemeenteraad per 12 September bij- een zullen worden geroepen, in welke vergade ring ook de wethoudersverkiezing aan de orde zal komen. DE ARRESTATIE VAIN GANDHI. Gandhi is Maandagmorgen gearresteerd wegens een vergrijp tegen de gewone wet en niet als de vorige rnaal als een politieke ge- vangene. Voorloopig is hem dan ook alleen verboden het district, waar hij zich bevindt, te verlaten, maar hij is p^rsoonlijk vrij in zijn bewegingen zoolang hij geen toespraken tot de bevolking zal houden. Dit is hem nadruk- kelijk verboden. Lord Willingdon, de onderkoning, is te Bom bay aangekotmen, en heeft wegens den moes- son zgn intrek genomen in het hooger op ge legen paleis van den vorst van Baroda. Ver- wacht werd dat de onderkoning gister met de autoriteiten te Bombay verder overleg zou plegen. De regeering van Bombay heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin de redenen voor Gandhi's arrestatie uiteengezet worden. De regeering betoogt, dat er geen wezenlijk on- derscheid bestaat tusschen algemeene en in- dividueele burgerlijke ongehoorzaamheid en dat Ghandd verwacht, dat de individueele on gehoorzaamheid tot algemeene ongehoor- zaamheid zal leiden. Zij wil een herhaling van de ongelukkige gevodgen van een vorige on- gehoorzaamheidscampagne voorkomen. De re geering heeft Gandhi's aanbod om haar zijn seminarie over te doen, geweigerd. TER NEUZEN, 2 Augustus 1933. CONCERT OP DE MARKT. Ter gelegenheid van den 75sten jaardag van H.M. de Koningan-Moeder, zal door het mu- ziekgezelschap „De vereenigde werklieden", directeur de heer A: Schirris, (gunstig weer voorbehouden) hedenavond 8 uur op de Markt een concert worden gegeven, waarbij het vol- gende programma zal worden uitgevoerd: I. Wilhelmus. 2. Vieux Camarades, marche Teike arr. E. Larue. 3. Espana, suite de valses E. Waldteuffel. 4. Blaze Away, marche Holzman. 5. Rossignol et Fauvette, polka voor 2 clarinetten Lt Pumotte. 6. Granada, marche espagnola Salabert. Pauze. 7. Retour de Front, pas-redouble A. Doyen. 8. Au jardin d'une Pagode Chinoise, fantaisie orientale Ketelby. 9. Souvenir d'autrefois, valse Morgenthaler. 10. Grande marche de l'opera Tanhauser R. Wagner. 11. Volkslied. HEN AANRIJDING DIE GOED AFLIEP. Hedenmiddag had aan de Axelsche brug een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van den heer B. van Philippine en de wielrijder A. V. alhier. De auto kwam van de brug en moest naar de Rosegracht. De wielrijder kwam onder de auto terecht en werd met eenige kneuzimgen aan de beenen opgenomen. Het voorwiel van de fieits was ingedrukt. Het on- geval liep dus goed af. De ter plaatse aan- wezige marechaussee stelde een onderzoek in aan wie de schuld lag. In het bericht betreffenide het afscheid van den heer Jansen verzuimden we nog mee te deelen de bijeenkomst met de leerlingen. Op het gewone uur kwamen de kinderen 's middags naar school, ditmaal niet om de gewone lessen bij te wonen, maar om afscheid van hun hoofd te nemen. De voorzitter sprak de kinderen en het scheidende hoofd toe. Daama zongen de kinderen een lied, speciaal voor dit doel door het personeel gemaakt. Vervolgens werd door een der meisjes een keurige toespraak in dichtvorm gehouden en een prachtige slaapkamerlamp overhandigd uit naam van alle leerlingen. Daama hieiden twee jongens een samen- spraak, waarin het schoolleven en het afscheid van den ,,bovenmeester" werden vermeld. De heer Florusse sprak nu het hoofd en de leerlingen toe en sprak zijn biijdschap uit nog eens in intiemen krinig met mijnheer Jansen en de kinderea samen te kunnen zijn en voor den laatsten middag als hoofd, personeel en leerlingen bij elkaar te behooren. Hiema zongen enkele meisjes een afscheids- lied. De heer Jansen sprak personeel en leerlin gen toe en nam afscheid. Alle kinderen werden ruim onithaald op limonade en versnaperingen. Als aandenken kregen alle leerlingen een foto van het schei dende hoofd. Het personeel, dat moeite noch tijd ontzien heeft, komt hier een woord van hulde toe. Mede door hun toedoen blijft deze dag een onvergetelijke voor ,,meester" Janisen. Namens het bestuur bood de voorzitter een prachtig efoto aan van personeel en bestuur. Na het zingen van een Psalmvers sloot de heer Jansen deze laatste schooltijd. BENOB1MD TOT SCHATTER. Ged. Staten hebben benoemd tot schatter voor de aan te koopen gronden voor de ver- betering van het Oostelijk gedeelte weg Phi lippineDriekwart en voor die voor de ver- betering van het gedeelte (Vest) Philippine- Driekwart den heer C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen. SCHIPPERS-SCHOOLFONDS-FILM. De leeraars van schippersscholen en -cur- sussen houden aan boord van het instructie- vaartuig ,,Prinses Juliana" den jaarlijkschen vacantiecursus, welke dient om van gedach- ten te wisselen over het verrichte werk, nieu- we indmkken op te doen of vraagstukken die de zaak welke ze dienen betreffen, te be- spreken. Zooals reeds gemeld, wordt de tocht ge maakt naar de Zeeuwsche wateren en behoort Ter Neuzen tot de havens die men bezoekt en waar men zou ovemachten. Deze gelegenheid werd echter benut voor een propaganda voor het Schoolfonds voor scshipperskinderen. De leiding van den avond ging uit van de alhier gevestigde commissie voor huisvestinig van schipperskinderen, waar- van voorzitter is de burgemeester, de heer J. Huizinga. De reis is voor het vaartuig niet ^meege- vallen. Men wilde gister buitengaats van uit IJmuiden langs den nieuwen waterweg naar Dordrecht varen. Toen men eenmaal buiten was stak de storm op en het schip had te worstelen met grondzeeen, zoodat het geraden werd geacht weer terug te keeren naar IJmui den, hetgeen ook gelukt is. Daama is langs de binnenwateren de haven van Dordrecht be- reikt. De storm van gistermorgen was oor- zaak, dat men niet op het voorgenomen tijd stip kon vertrekken en dat men ten slotte drie uur later te Ter Neuzen arriveerde dan het voomemen was. Dit was de oorzaak, dat de belangstellenden, die naar het „Luxor-Theater" waren opge- komen om te voldoen aan de uitnoodiging van het plaatselijk comity eeniger mate moesten worden te'leurgesteld, daar de bijeenkomst nu ongeveer 1 uur later werd geopend dan be- paald was. De tijd van wachten was ondertusschen ge- kort door vroolijke muziek van de symphonie „Onder Ons" leider de heer M. P. Harte, die op dezen avond welwillend medewerking ver- leenide. Toen de heer G. de Jong, directeur van, het Onderwijsfonds met zijn gezelschap ten slotte de zaal betrad, opende de burgemeester de bijeenkomst. Hij herinnerde er aan, dat vele ouders tegenwoordig in een periode leven dat ze voor de vraag staan of hunne kinderen na genoten onderwijs ten voile zijn geslaagd, of ze zijn overgegaan, dan wel of ze hierin zullen of zijn teleurgesteld. Maar daartegenover staat een breede schare van ouders, voor wie dat alles geen vraag kan zijn, omdat hunne kinderen niet in de gelegenheid zijn regel- matig onderwijs te genieten, laat staan dat er zeer velen zijn die geheel van onderwijs ver- stoken blrjven, hetgeen men oppervlakkig be- schouwd, in dezen tijd niet mogelijk zou ach- ten. En toch is dat het geval met de schip- pers, in verband met hun bedrijf, dat hen voortdurend op het water houdt, en velen de kosten niet kunnen dragen om hun kinderen aan den wal in de kost te doen en een school te laten bezoeken. Om de in deze noodlijdende schippers te helpen is een Schoolfonds voor schippers kinderen ingericht. Te Ter Neuzen is een commissie opgericht die tot doel heeft de schippersouders te steunen voor het huisves- ten van schipperskinderen, doch in verband met deh grooten nood en de velen die hulp noodig hebben, is de tot hiertoe verleenide hulp op verre na niet toereikend. Om de ingezete- nien nader met dit werk bekend te maken, is van de gelegenheid dat de vacantiecursus ge maakt wordt gebruik gemaakt, om voor dat doel ook in Ter Neuzen propaganda te maken. Hij verleende daarop het woord aan den heer G. de Jong, directeur van het Onderwijs fonds, die zijn voile krachten geeft aan het onderwijs voor schipperskinderen, daarin door de leden van zijn gezin gesteund. De heer De Jong gaf daama in het breede een uiteenzetting van hetgeen ten opzichte van het onderwijs voor schipperskinderen noodzakelijk is, wat in dit opzicht na tien jaar is bereikt, en wat helaas nog voor een groot aantal nog zoo dringend noodig is. Het is wel een tegenstelling, maar niettemin een feit, dat de vooruitgang in het schippers- bedrijf een achteruitgang is geweest voor het genieten van onderwijs door de kinderen. In den ouden tijd moesten de schippers met hun houten schepen, die niet tegen ijs bestand waren, een zekeren tijd van het jaar stilliggen. Die tijd werd voor de kinderen benut om al- thans eenig onderwijs te ontvangen. De ijzeren schepen brachten daarin al verandering, en ten slotte werd het nog erger toen de moto- ren kwamen, die oorzaak zijn dat de scheep- vaart heelemaal geen rust meer kent. De duurdere schepen zijn eveneens oorzaak, dat het bedrijf geen stil- en daarmede renteloos liggen verdragen kan. Het feit dat zoo'n groot aantal schippers kinderen in Amsterdam doelloos aan den wal liep, heeft er toe geleid, dat hij getracht heeft daarvoor wat te doen, en een lokaal heeft weten te verkrijgen voor het geven van ont- wikkelingsonderwijs aan die kinderen. Daar- bij bleek echter, dat het geven van gewoon lager onderwijs geen succes had, de reeds groote schipperskinderen vonden dat voor hen te min, en van lieverlede werd het ge geven onderwijs vakonderwijs. Zoo is het 10 jaar geleden begonnen. En men is voortgegaan. Er zijn thans op eenige plaatsen lagere scholen voor schipperskinde ren en er bestaan vakscholen, die door het Onderwijsfonds worden gesteund. De stand van 's lands financien is oorzaak geworden, dat de aanvankelijke toezeggingen dat van regeeringswege iets voor het onderwijs aan schipperskinderen zou worden gedaan, niet in vervulling zijn gekomen. De toestand is thans zoo, dat er in ons land zijn 12.500 schippers kinderen, dat daarvan 4000 regelmatig onder wijs ontvangen, dat 4000 van onderwijs ver- stoken blijven, en de rest af en toe school gaat. En dat in een tijd, dat ieder die aan land woont zijn kinderen naar school moet zenden. Het schipperskind is dus zeer mis- deelt. Vele ouders krijgen van het fomds fi- nancieelen steun om him kinderen aan wal te doen, doch de geldmiddelen voor voldoende hulp onfbreken. Indien men niet wenscht dat de schippers- stand, die voor ons waterrijk land onmisbaar is verdwijnt, behoort ruimer hulp te worden verleend, door hen die ten opzichte van onder wijs voor hun kinderen in bevoorrechte positie verkeeren. Ook voor Ter Neuzen, als haven- plaats, is dat zeker van beteekenis. Vervolgens werd vertoond een film in ver band met het Schoolfonds, waarbiji de ver- anderingen in het schippersbedrijf in beeld werden gebracht, men een beeld kreeg van de onderwijsinrichtingen voor schipperskinderen, van het vakonderwijs en hetgeen daar wordt onderwezen, alles zeer belangwekkend. Ook werden op het doek geprojecteerd de instructievaartuigen „Prins Hendrik" en het nieuwste de ,,Prinses Juliana", waarmede thans de tocht gemaakt wordt. Daarvan kregen we ook te zien de te waterlating door H.K.H. Prinses Juliana en toen het orkest spontaan het Wilhelmus" inzette werd dit door de aanwezigen meegezongen. Het slot was een opwekking voor steun aan dit werk. Door het orkest werd de film op zeer verdienstelijke wijze begeleid en bleek dit een bekoring boven de mechanische muziek van de geluidsfilm. De heer Huizinga bracht na afloop een woord van dank aan den heer De Jong voor hetgeen hier door hem geboden was. Hij bracht ook hulde en dank aan „Onder Ons", waarop deze vereeniging het genoegen van het samenzijn had venhoogd, maar sprak den wensch uit, dat deze avond voor de aanwezi gen niet zou zijn alleen een avond van ge- smaakt genot, doch dat men er een aanspo- ring in zou vinden om daadwerkelijk, finan- cieel het werk in het belang van de misdeelde schipperskinderen te steunen. Met het spelen van het Volkslied werd deze mooie avond besloten. Het is ondertusschen terwijl we onze in- drukken weergeven op de klok een klein uurtje geworden en de kapitein van de „Prin- ses Jyliana" heeft ons reeds op een betrekke- lijk vroeg uur bescheiden, om in te schepen voor den op morgen te houden tocht naar Gent. Daarover later. LUCHTVAART IN ZEELAND. De heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen en voorzitter van het Lucht- vaartcomite Walcheren en Dr. S. S. Smeding, directeur-hoofdredacteur van de Prov. Zeeuw sche Middellburgsche Oourant, hebben een cir culate in Zeeland bezuiden de Ooster-Schelde doen verspreiden, met het doel om in navol- ging van de Vereeniging tot bevordering van het vliegwezen op Schouwen en Duiveland, te geraken tot de oprichting van een vereeniging tot bevordering van het vliegwezen voor Zee- land bezuiden de Ooster-Schelde. Mocht men in Zeeuwsch-Vlaanderen meer gevoelen voor een afzonderlijke organisatie, dan zou het kunnen zijn een vereeniging voor Zeeland tus schen Ooster- en Wester-Schelde. Genoemde heeren wijzen er o.a. op, dat, waar Zeeland door de luchtvaart verbonden is met Rotterdam eenerzijds en Belgie (Knocke) anderzijds, het vliegwezen behoefte heeft voor zijn voortbestaan en bloei aan den steun van de Zeeuwsche bevolking in breede kringen. Ctoder gunstige omstandigheden en badende in een zee van licht, gaf de muziek- vereeniging „Elk naar zijn krachten", direc teur de heer A. Schirris, Dinsdagavond een herhaling van het door gebrek aan licht on- derbroken concert. Het liet zich reeds j.l. Zaterdag aanzien, dat voor dit concert groote belangstelling bestond. Jammer was het, dat een zestal muzikanten door werkzaamheden verhinderd waren. Niet temin kweet het gezelschap zich bijzonder goed van haar taak. Het publiek, dat in zeer groote getale aan- wezig was, gaf gedurig bewijzen van instem- ming met het uitgevoerde. In het bijzonder was dit het geval na de uitvoering van de mooie groote potpourri over Nederlandsche Volksliederen. De kinderen zongen naar hartelust de bekende Vaderlandsche liederen mee, wat zeer te prijzen is. Echter moet ons van 't hart, dat het dan- sen en springen op de muzieknummers geen pas geeft en beslist ontoelaatbaar is. Een weinig toezicht daarop ware gewenscht. Ondanks de zorgelrjke tijden, doet het ge zelschap flink zijn best. Het gaat weer Crescendo". Wanneer nu de ingezetenen ook, in meerdere mate, door donateur te wor den de muziek helpen steunen is voor haar een mooie toekomst weggelegd. Men worde dus donateur en steune daardoor een goede zaak. De noodbrug. Door vertraging in de werkzaamheden is de noodbrug eerst Maandagnamiddag om 1 uur in werking kunnen gesteld worden inplaats van de vorige week Maandag, zooals eerst werd medegedeeld. De noodbrug rust op twee schepen. Door kabels wordt ze gemanoeuvreerd om op vast- gestelde uren de schepen door te laten. De schipbrug is smal. Nauwelijks kan er een auto over. Voetgangers hebben een klein paadje. Fietsers moeten afstappen. Om alle belem- meringen te voorkomen moeten de voertuigen een klednen omweg maken alvorens de brug te kunnen oprijden. Houten borden duiden de verkeersregeling aan. Voetgangers en fietseirs kunnen wanneer de brug open is, de pont gebruiken, die weer aan de Marktstraat ligt. Het blijkt nu duidelijk, dat die monumentale brug voor onbepaalden tijd nog het slacht- offer is van den laatsten dag van den wereld- oorlog. Toen werd dit gevaarte opgeblazen door de Duitschers om hun aftocht te dekken. Sedert dien dag heeft men alhier nlets anders gekend dan weer opbouwen, herstellen, stil liggen, noodbruggen, ponten, omlegging van het verkeer, vertraging in het vervoer enz. Zondag gaf de duivenmaatschappij ,,De Vrede" te Sas van Gent, een prijsvlucht uit Breteuil, met: A. 82 oude duiven. Prijswinnaars waren: 1. P. Meeusen, 2, 24 P. Hamelijnck, 3. A. Ranschaert, 4, 12 G. Inghels, 5, 19, 20 Tr. Re- nique, 6, 7, 11, 21 P. de Groff, 8, 22 H.Schef- fer, 10 J. Vermoet, 14 J. Konings, 15 G. Wul- Ingez. Med. faert, 16 G. van Ham, 18 V. Gijsels, 23 A. Remery, 25 A. Marquinie, 26 J. van Acker, alien te Sas van Gent; 9 J. Sijs, Sassing. 13 C. Verschelden, Westdorpe; 17 P. Fermont, 27 F. Sijs, Sluiskil. B. 140 jonge duiven. Prijswinnaar waren: 1 D. Winne, 2, 7, 9, 18 J. Konings, 3, 32, 38, 39 G. Inghels, 4, 45, 46 J. van Acker, 2, 12, 47 A. Geimaerdt, 6, 10, 26, 33 G. Mar- chand, 8, 15, 29 Fr. vein Acker, 11, 28, 36 Fl. de la Ruelle; 13 A. Ranschaert, 16 G. Wul- faert, 20, 25, 37 J. Vermoet, 21, 22 J. Arens, 24, 35 G. van Ham, 27, 43 Fil. van Acker, 30 L. van de Velde, 31, 42 P. Meeusen, 34 H. Jansens, 40 A. Marquinie, 44 M. Meuleman, alien te Sas van Gent; 14, 19 J. v. d. Linden, 23, 41 P. v. d. Linden te Sluiskil; 17 C. Ver schelden, Westdorpe. (3. Vervolg.) Het is verleidelijk voor mij nog veel tot lof van de boeritmen te zaggem, want ik hield van de boerin en dat is mij bij gebleven, maar ik moet mij beheerschen en mij hierin beperken. Ik moet toch nog opmenken, dat zij onder alles haar waardigheid wisten op te houden. Gelukkig was het, dat de boerin niet bij den baas om geld moest aankloppen. De opbrengst van eieren, melkproducten en de eremeste kalve- ren was voor haar om de huishouding te bekos- tigen. Er waren dus twee kassen in 6dn bedrijf en het is meermalen voorgekomen, dat de spaar- pot der boerin werd aangesproken voor ge- wenschte aankoopem van dec boer, b.v. een gunstig gelegen perceel bouw- of weiland. Niet temin was het geen uitzondering dat een boer afigimstig was op den welstand der kas van z(jn eigen vrouiw. De boerinnen waren in het gewestelijik kostuum gekleed. Het stand haar goed en wij vinden het jammer dat daarin langzaam aan verandering komt. Vooral de stedelingein betreuren dat, voor hen was het een amusante curiositeit. Ik stel daarop niet zoo hoogen prijs. Al deze dingen zijn bestemd om te verdwijnen en wie denkt er aan dat het erg zou zijn, dat het cos- tuum der achttiende eeuw verdwenen, haast niet terug te vinden is. Wat zouden wij er bij win- nen als wij het costuum uit den tijd van Jacoba van Beyeren terug vonden? Ik vind dat alles van ondergeschikt belang, bij een book let ik meer op den inhoud dan op den band, zoo is ook de degelijkheid der boerin van grooter waarde dan het costuium en het eerste is volstrekt niet afhankelijik van het laatste. Hiermede is de toestand voor de malaise ge- schetst, het lijkt min of meer uitvoerig, maar de schets is nog lang niet volladig. De malaiseduur kan niet precies met jaar en datum afgeteekend worden, zij duurde ongeveer achttien jaar. De boer is dien tijd door gekomen zonder eenigen steun van het Rijik of van elders. Ook elders buiten ons land is alles grootendeels op zijn natuurlijk beloop gelaten. Dat was een be- langrijk voordeel. De lage prijzen leidden tot vermindering der productie en de geregelde uit- breiding der consumptie bracht ten slotte weer evenwioht en een loonende markt voor de land- bouwproducten. In den tusschentijd was de boer gedwongen zich aan te passen bij de gewijzigde en de zich Wijizigende omstandigheden. Er vielen offers, pachters werden tot arbeiders gedegradeerd, maar toch was hun aantal niet zoo groot als men zou vermoeden, de verpach- ters gaven uitstel van betaling en de pachtprijzen werden verlaagd bij het opnieuw verpachten en ook kwam het veel voor dat de verlaging werd toegepast bij loopende pachten. Daardoor bleven veel goede pachters voor den landbouw behouden. Grooter was het percentage van de met ge vestigde schuld bezwaarde boeren-eigenaars, die onder gingen. Men ging er toen nog niet zoo licht toe over om met geleend geld te koopen. Maar toch waren er voorbeelden, dat door daling der grondwaarde, der koop- en pacht prijzen, de bezwaarde eigenaar noodgedwongen moest verkoopen en dan schoot hij er in den regel het eigen kapitaal grootendeels of geheel bij in, en ook het kapitaal der ouders bleef niet altijd ongeschonden. Bij een verpadhter is voor een pachter nog wel medegevoel, maar de hypotheekhouder let alleen op zijn eigen belangen. Eindelijk was de malaise voorbjj en er was veel veranderd. Iemand die twintig jaar buiten het land was geweest zou den toestand in den landbouw niet herkend hebben. Onze landbouw stond niet meer achter biji het buitenland in sommige onderdeelen stond hij zelfs vooraan. Gebrek aan mest was er niet meer. In onbe- perkte hoeveelheid was er kunstmest te koopen. Deze had het algemeen vertrouwen verkregen, vooral door de contrdle der proefstations. Men was onafhankelijk geworden van den stalmest en die werd niet meer hoog geschat, op sommige plaatsen werd zelfs die oude ge- trouwe mest beneden de waarde geschat. De voorraad stalmest was niet meer de voor- name factor waarmede men moest rekenen bij het opmaken van het zaaiplan. Het was juist amgekeerd, de mestaankaap werd geregeld naar het zaaiplan en dat werd niet beheerscht door traditie maar door het uitzicht op de producten- prijzen, men had grondig geleerd van de nieuwe gelegenheid te profiteeren. Dat leeren had eenigen tijd gevorderd, maar het ging tamelijk vlug. Het braakstelsel was zoo goed als geheel ver laten. het was ook niet meer noodig in zeven jaar slechts zes gawassen te verbouwen. De verbouw van aardappelen voor de consump-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2