ALGEMEEH NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 75sten VERJAARDAG VAN KONINGIN EMMA BIJ DEN ■i i jjm i r Een leven van groote werkzaamheid. ^2 '-sir No. 9023 EERSTE BLAD WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1933 73e JAARGANG kT* r jjf* *^4 I BIJ DE ILLUSTRATIES r - - Ocor^ ~£re</i ricL, f^(isabcth GharloU'£y rhrst 7'4z/ctacb I Gra.ytnn& ran JC-er V^Omai Culenibonj 'sau V ili buy RANI Toen op deci 3den Juni 1877 Koningin Sophie van Wurtemberg overleed en Koning Willem III weduwnaar was geworden was net uitermate droef gesteld met de toekomst van het al-oude stanihuis van Oranje-Nassau, sedert drie lange eeuwen nauw verbonden, schier innig verweven ze'fs, met de geschiedenis der lage landen random de vroegere Zuiderzee. Z66 oogenschijnlijk bloeide nog de Oranje-stam, edoch hier speelde echoone schijn der werkelijkheid parten. Be- balve Koning Willem III waren nog in leven diens' beide zoons: de Kroonprins, Prins Willem toen ongeveer 37 jaar oud, benevens Prins Alexander, in die dagen van 26-jarigen leef- tijd. Verder leefde nog de breeder des Konings, Prins Hendrik, evenals de reeds hoogbejaarde com van den Konmg, Prins Frederik. Maar de Kroonprins buwde niet, ondanks alle pogingen in die richting door Koningin Sophie aangewend; Prins Alexander was ziekelijk en hem scheen geen lang leven beschoren. Onafwijsbaar moest het voor- komen, dat het door het Nederlandsche volk, in schier al zijn geledingen, beminde en zelfs voor de waarachtige belangen van Nederland onmisbare stamhuis Oranje-Nassau tot uit- sterven gedoemd was. De dysnastie der Oranje's voor ondergang behoed. Het is aan Prinses Adelheid Emma Wil- helmina Theresia van Waldeck en Pyrmont, dochter van den regeerenden Vorst George van Waldeck en Pyrmont en van Helena Prinses van Nassau voorbehouden geweest de dynastie der Oranje's voor ondergang te heb- ben behoed. Op den 7den Januari 1879 is de huidige Koningin-Moeder, wier 75sten ge- boortedag wij alien heden herdenken, op het stamslot te Arolsen met Koning Willem HI in het huwelijk getreden, waaruit den 31sten Augustus 1880 de tegenwoordige Landsvrouwe is gesproten. Geen gunstige voorteekenen hebben dat huwelijk begeleid, want reeds op den 13en Januari 1879 overleed de broeder van den Koning, Prins Hendrik, te Luxemburg aan de mazelen, waardoor de ,,blijide incomste" van het pas-gehuwde paar in Neerland's hoofd- stad diende verschoven, totdat de rouwtijd over het geleden verlies in de koninklijke familie zou zijn verstreken. Daardoor was Amsterdam eerst op den 21sten April 1879 in de gelegenheid der nieuwe Koningin hulde te brengen. Korten tijd later, den llden Juni 1879, stierf te Parijs de Kroonprins, Prins Willem, op 38-jarigen leeftijd; den 21sten Juni 1884 zou Prins Alexander, pas 32 jaar oud, hem volgen. Maar toen was het Prinsesje, die reeds ver van ons liggende dagen, al bijna 4 jaar oud, daagde dus een zacht ochtend- gloren voor de toekomst van Nederland en Oranje. Koningin Emma neemt Je regeering in handen. Den 23sten November 1890 ontsliep Koning Willem IH en drukte de last van opvoedsrter voor het tienjarig Koningskind op de schou- ders der alleen-staande, pas 32-jarige, vorstin in voile zwaarte. Het was toen, dat Beets, nh den ljjkdienst op het Loo te hebben geleid, kon zeggen: ,,'k Zag Drie Oranje's op den troon, En Zeven, van zijn glans beschenen, Nu slaapt het Tiental bij de doon En 'k leef om ze alien te beweenen." Acht lange jaren heeft Nederland toen een Hoofd van Staat gehad, dat ons land heeft weten te besturen op een wijze, die den repu- ■blikeinschen tegenstander van het huis van Oranje eenbied afdwong, iedere aanhanger van het regeerende vorstenhuis met innige dank- baarheid wist te vervullen. Op politiek terrein maakte de Koningin- Regentes al dadelljik de grootste moeilijkheden mede, daar in 1891 het rechtsche kabinet-Maekay bezweek, plaats moest maken voor het liberale minis- terie van Amsterdam's burgemeester, Van Tienhoven, met Tak van Poort- vliet, als minister van binnenlandsche zaken. De door Tak gewenschte kies- rechtuitbreiding struikelde op het amendement-De Meijier, waarna nieuwe verkiezingen 't oud-liberale kabinet RoellVan Houten aan het bewind brachten, dat echter in 1897 reeds moest wijken voor een meer vooruitstrevend liberaal ministerie on- der leiding van Pierson en met Goe- man Borgesius als tweede man. Voeg daarbij de intrede in de Twee de Kamer van de beide sociaal-demo- craten Troelstra en Van Kol, van den onafhankelijken socialist Van der Zwaag en het zal een ieder duide- lijk zijn, dat de Koningin-Regentes, niet van Nederlandschen oorsprong zijnde, zeer, zeer moeilijke dagen moet hebben doorgemaakt, alleen reeds op het terrein van de binnenlandsche politiek. Moeilijkheden buiten de grenzen. Scherper voetangels en klemmen bleven haar buiten de grenzen evenmin bespaard. In Nederlansch Oost-Indie had. het opperbestuur twee opstan- den te onderdrukken, in Atjeh, op Lombok, hetgeen ten koste van veel bloed en goed is geschied. Een der meest tactvolle, nu wellicht reeds weer vergeten daden van de Koningin- Regentes is wel geweest haar houding tijdens den inval van Jameson in 't begin van Januari 1896, waardoor te Louden de toestand voor natorium te stichten". Met deze vorstelijke daad zette de Koningin-Moeder metterdaad de kroon op haar weldadigheidszin Vorstin der Weldadigheid. Beoefening der weldadigheid, bescherming van kunsten en wetenschappen, deze al-oude twee-eenheid aan alle vorstenhoven, terug de daar wonende Nederlanders zeer moeilijk was, aangezien hier te lande een ontstemming tegen Engeland tot uiting kwam, die het ergste deed vreezen. Volkomen onverwacht verscheen de Koningin-Regentes toen op een avondfeest bij den Emgelschen gezant in het gebouw van het Engelsche gezantschap in het Hooge Westeinde te 's Gravenhage, waar door de goede verstandhouding tusschen Nederland en Engeland bleef bewaard. De opvoeding van Haar dochter Wilhelmina. Hoe de nu 75-jarige vorstin haar eenig kind heeft opgevoed, komt wellicht het best tot uiting door de woorden aan te halen, die Koningin Wilhelmina in haar proclamatie op den 31sten Augustus 1898 tot het Neder landsche volk gericht, heeft gebruikt de woor den: ,,Mijne innig geliefde Moeder, aan wie onuitsprekeliijik veel ver- schuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plich- ten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeeren zooals van een vor stin uit he.t huis van Oranje wordt verwacht". Kon schoo ner hulde der als Regentes af- tredende vorstin worden ge- bracht Een Nationaal Comit6, on- der voorzitterschap van Mr. Sjoerd A. Vening Meinesz, bur gemeester van Amsterdam, heeft vervolgens namens het dankbare Nederlandsche volk aan de Koningin-Moeder 'a Nationaal Huldeblijk aange- boden, bestaande uit een fraai album, benevens een som van driehonderdduizend gulden. Bij aanvaarding van het ge- schenk sprak de vorstin o.a. het volgende: „Ik hoop eer- lang de vrije beschikking te krijgen over het landgoed Oranje Nassau's Oord bij Ren- kum en dit af te staan voor het doel dat mrji lief is. Door deskundigen voorgelicht, stel ik mij voor op dat landgoed het eerste Nederlandsche Sa- gaande tot in het stof der vervlogen eeuwen, dubbele uiting van waarlijken vorstenzin heeft in de vriendelijke oude vorstin, die thans op drie-kwart eeuw levensloop terug mag blikiken, een harer beste handhavers van eer- waardige traditie gevonden. Reeds dadelijk na 's Konings aood volgde zjj diens voetspoor, door te bepalen, dat alle door den overledene genomen beslissingen, ten opzichte van liefdadigheidsiustellingen en die van wetenschappen en kunsten tijdens het leven van den Koning genomen, onveranderd vervuld dienden te blijven. Een enkel voorbeeld moge hier volstaan. Den 27sten April 1892 bracht de Koningin- Moeder een beizoek aan het kinderzieken- huis te Amsterdam. Den 29sten April 1897 kwamen de beide Koninginnen daar de zie- ke Amsterdamsche kinderen verblijden. In 1899 kreeg dit ziekenhuis het recht den naam der Koningin-Moeder als Beschermvrouw te voeren en droeg het voortaan den naam Bmma-Kinder-Ziekenhuis. Wie zal tellen, natuurlijk nog minder be- grooten, de giften door Koningin Emma ge- schonken bij nationale rampen, Ibiji alle mo- gelijke gelegenheden, waar leed en nood te lenigen viel? Zoo arbeiden de commissies van weldadigheid te Baarn en te Soest ge heel voor haar rekening. Een belangrijk gedeelte van het wild, geschoten op de jacht- partijen door de heeren der hofhouding, ont- vangen de liefdadigheidsinstellingen, gelegen in den omtrek tusschen Amersfoort en Utrecht. Toen het landgoed Oranje Nassau's Oord bij aanbouw verre de beschikbaar gestelde som van het Nationaal Huldeblijk had over- schreden, aarzelde de Koningin-Moeder niet de garantie voor rente en aflossing van het ontibrekende bedrag van 150.000 te verleenen en ten overvloede nog een renteloos voorschot van 40.000.ter aanschaffing van meubi- lair en iniventaris ter beschikking te stellen. Door de stichting van het Emmafonds, waar- aan zij 'n dotatie deed van 3000.ver- trouwde de KoninginMoeder, dat ook aan arme longlijders, die niets, of slechts weinig, konden betalen, de gelegenheid geboden bleef in het sanatorium Oranje Nassau's Oord ver- pleging, kon het, herstel te vinden. De jeugd van Koningin Emma. Wij zullen nu nog iets vertellen over de opvoeding, die Koningin Emma zelf kreeg, om haar te bekwamen voor de taak, die haar hier te lande zou wachten. De in 1878 pas twintigjarige Prinses diende uiteraard voorbereid te wor den voor de taak, die haar in Neder land wachtte, kende natuurlijk ook geen Nederlandsch. De keuze de aanstaande vorstin op de hoogte te brengen van land, volk en taal viel op Dr. Laurens Reijnhart Beijnen, die korten tijd te voren ontslag had gevraagd als rector van het toenmalige gymnasium te 's Gravenhage. Aan het einde van 1878 heeft Dr. Beijnen, vergezeld van zijn dochter, toentertijd mejuffrouw L. Beijnen, later gehuwd met den heer Doorman, vrij langen tijd aan het hof te Arolsen vertoefd, waar hij de jonge prinses onderrichtte in de aardrijks- kunde, de geschiedenis, de kunstge- schiedenis van Nederland en natuur lijk vooral ook in de Nederlandsche taal, waarbij zijn dochter hem, door met de prinses te converseeren, be- langrijke hulpdiensten bewees. De geschiedenis die zich herhaalde. In het stamhuis der Oranje's is het al te vaak voorgekomen, dat de we- duwen der gevallen regeerders de j zorgen, voor opvoeding der nog jeug- dige kinderen zich zagen toever- trouwd. Na den moord op Willem den Zwijger was Frederik Hendrik nog geen jaar oud, viel de zorg voor zijn opvoe ding ten deel aan Louise de Coligny, die tevens de vier dochters, gesproten uit het huwelijk van den grooten Zwijger en Charlotte de Bourbon, had te verzorgen en op te voeden. Acht dagen na het overlijden van Willem II in het jaar 1650, schonk diens echtge- noote, Maria Stuart, het levenslicht aan den lateren Willem HI, den Koning-Stadhouder, machtig veel en veel later als geen andere vorst uit het Huis van Oranje-Nassau is geweest. De geschiedenis herhaalt zich steeds want toen Johan Willem Friso bij den Moerdijk verdronk, schonk weinige weken later Maria Louise van Hessel-Cassel het iets oudere zusje een jong broertje, den later Willem IV. Als „Marijken-Meu" leeft thans nog in Friesland haar naam voort, als die van een moeder en een regentes, van wie men slechts met eerbied pleegt te spreken. Zoo bleef, na het overlijden van Willem IV, ook diens echtgenoote, Anna van Han nover, met een drie-jarig zoontje achter, den lateren Willem V, aan wien de stormen van den omwentelingsgeest van het einde der achttiende eeuw zwaar leed en groote moei- liijtkheden hebben gebracht. Waardige opvolgster van Louise de Coligny, van Maria Stuart, van Maria Louise van Hessel-Cassel en van Anna van Hannover, heeft Koningin Emma zich in alle opzichten voorzeker getoond! Leven voor anderen. Boven in het iniddenHet laatste portrct van Koningin Emma; (jaaron^er: het ouderlijk paleis te Arolsen; links on der: Koningin Emma in 1881rechts onder. Een uit de 17de eeuw da tee rend wapen- tableau, waaruit de verknochtheid jvan, het huis Waldeck met de (Nassau's blykt; daar- b o v e n: Koningin Wilhelmina londer die teedere zorg van haar moedpr. legde op de liefde die zij de jeugdige, toe- komstige koningin zou imboezemen voor het Nederlandsche volk. Dat, juist d&t, geivoelde zij als het belangrijkste deel van, haar actieve taak. Hier week uitdrukkelijk de regentes op den achtergrond, gevoelde zij zich Moeder, daardoor voogdes van de minderjarige koningsdochter. Vorstin ep 'volk nader tot elkaar. Ongetwttjfeld is het haar gelukt het aan haar toevertrouwde kind nader te brengen tot bet land, dat dit kind betrekkelijk korten tijd later zou moeten gaan regeeren. Het is de wensch geweest van de Koningin- Moeder dat gansch het land, geen plek uit- gezonderd, de toekomstige Koningin zou kennen van aangezicht tot aangezicht. Tijd, noch moeite heeft zij gespaard, opdat die wensch in vervulling zou gaan. Reeds in Mei van het jaar 1891 bezochten de beide vorstin- nen de hoofdstad, waar het Prinses Wilhel mina was, die den eersten steen legde voor het Buiten-gasthuis, dus aanstonds gewend- rakende aan haar latere representatieve functie. Zoo was het de Prinses, die eigen- handig op de borst van generaal Vetter het commandeurskruis der militaire Willemsorde hechtte, wegens het bandbaven van bet op Lombok bedreigde Nederlandsche gezag. Wie de thans 75-jarige Koningin kennen, Twee eigenschappen hebben wel imrner het leven van de Koningin-Moeder geken- merkt: te leven voor haar plicht en te leven voor anderen. Toen bij het overlijden van Koning Willem III de gebruikelijke eere- wachten voor het paleis Het Loo dienden vervuld, was het Koningin Emma, die er zorg voor droeg, dat die eerewachten van de plot- seling ingevallen scherpe koude zoo weinig mogelijk te verduren zouden hebben, door den tijdsduur der wachten te beperken, veelvuldige aflossingen te gelasten en de manschappen regelmatig warme koffie te laten verstrekken. Getuigend van een diep menschkundig in- zicht is ook haar persoonlijke beschikking, dat de rouw-estrade, waarop het Koninklijk overschot ter bezichtiging stond, niet toe- gankelijk was voor kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar. Gedurende gansch den t>ijd van haar regent- schap heeft Koningin Emma immer weten te accentueeren, dat zij, als Koningin-Regentes, niet was de eigenlijke draagster van het ge zag; slechts de vertegenwoordigster vaa de Koninklijke macht begeerde zij te wezen. Bij al haar verschijnen in het openbaar heeft de Koningin-Moeder deze door ttaar zelf gewilde verhouding, niet alleen staatsrechtelijk, maar vooral ook persoon'lijk tot daadwerkelijike uiting weten te brengen. Na de uitvaart van Koning Willem IH verleende zij natuurlijk audienties aan vreemde vorsten en afgezanten van buitenlandsche vorsten; reeds bij die audienties was de nog slechts 10-jarige Prin ses Wilhelmina, de eigenlijike toekomstige Koningin van Nederland, tegenwoordig. Ge- huld in zwaren rouw legde Ko ningin Emma op den Ssteci December 1890, in de Veree- nigde Vergadering van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal den eed af, als regentes en voogdes van hare dochter. Kalm en waar- dig legde de Koningin-Moeder eerst de eed als Regentes af. Doeh warmer klonk haar toon bij het afleggen van den eed als voogdes, vooral op het oogenblik toen zij den nadruk ■-W- - roemen om strijd haar warme en eenvou- dige menschelijkheid; met menschen van allerlei slag weet zij om te gaan; zij be- weegt zich buitengeiwoon gemakkelijk; zij bezit een rustige waardigheid en eenvou- dige voornaamheid. Met groote dankibaarheid en genegenheia". zal thans het Nederlandsche volk een vorstin herdenken, die nu al meer dan 44 lange jaren het openbaar leven van ons land met den zachten en innigen glans van haar per- soonlrjkheid vervult. Op den 2den Augustus 1933 zal gansch het Nederlandsche volk in de Koningin- Moeder een vrouw eeren, die zich waarlijk Landsvrouwe heeft getoond, die zich als zoodanig de liefde van breede lagen der be- volking heeft verworven, die gewerkt heeft zoolang het dag was! ran.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1