AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier DEESSE f4 yrP No. 9022 MAANDAG 31 JULI 1933 73e Jaargang. BINIEI11I1 FEUILLETON HONDENBELAST1NG 1933.] Daar /helpen/steeds ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per pest /1,55 per 3 maanden.Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. UltgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TEDEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrygbaar is. Intending van advertentien liefst 6en dag voor de nitgave. DIT BI.AI) VERSCHIJNT IEDEKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOSD Ondergeteekende brengt in herinnering, dat deze belasting 1 Augustus a.s. betaald moet zijn. Ter Neuzen, 1 Augustus 1933. De Gemeente-Ontvanger, J. OLIJSLAGER. FIN AN CIEELE PLANNEN DER REGEERING. Hefflng van nieuwe belastingen en verdere bezuiniging op den Staatsdienst. De Minister van Financien heeft bij de schriftelyke bebandeling en het daarna ge- volgde mondelinge overleg in het afdeelings- onderzoek over het wetsontwerp tot heffing van een Qmzetbelasting gelegenheid gevonden, eenige mededeelingen te doen over de plannen der regeering op financieel gebied. Kort samengevat komen deze hierop neer: Onomstootelijk staat vast, dat bij handhaving van alle bestaande tijdelijke heffingen reeds op een tekort van omstreeks 100 millioen op de begrooting 1934 zal zijn te rekenen. Daar- naast zal de crisisdienst aan die begrooting zeer zware eischen gaan stellen, omdat de financiering van deze uitgaven nu ten laste van het gewone budget komt. Opbrengst der Omzetbelasting, inclusief weeldeverteringisbelastdng, wordt voor 1934 geraamd op 80 millioen. De Regeering overweegt: lo. Maatregelen om het spoorwegtekort zoo mogelijk te doen verdwijnen; 2o. heffing van een crisisinkomstenbelasting; 3o. invoering van een couponbelasting; 4o. verdere bezuiniging op den Staats dienst (o.m. op salarissen Aan het vraagstuk der belasting van het vermogen in de doode hand wordt mede aan- dacht geschonken. Een voorstel tot heffing-in-eens over te gaan, is van de regeering niet te verwachten. Naar aanleiddng van het felt, dat verschei- dene leden uiting geven aan hun bevreemding over de omstanddgheid, dat het nieuw opge- treden Kabinet gemeend heeft na daarin de eveneens aanhangige weeldeverteringsbe- lasting te hebben ingelascht een spoedige behandeling van het ontwerp-omzetbelasting te moeten bevorderen, terwiji van de verdere plannen der regeering op financieel gebied nog niets bekend is, zegt de Minister dat een be- langTijke versterking der inkomsten van het Rijk in de hoogste mate urgent is. In het plaii van dekkingsmaatregelen, dat hij by de indiening der begrooting voor 1934 aan de Staten-Generaal hoopt voor te leggen, zal de omzetbelasting niet kunnen worden ge- mist. De vorige Minister van Financien is er van uitgegaan, dat het tekort op de begrooting voor 1934, vergeleken brj dat van 1933 een teruggang zal aanwijzen van byna 50 millioen, zijndie het over 1933 aanwezige tekort van 30 millioen, vermeerderd met het bedrag van 18 millioen, dat voor 1934 niet meer uit het reservefonds zal zijn te putten. Aan dit be- door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 63) (Slot.) Gedurende een paar oogenblikken bleef bet stil. De voorizitter keek zijti medeleden aan. De Britsche vertegenwoordiger knikte. „Als het lid van den Raad, dat punt twaalf op de agenda geplaatst heeft", zei hij, „hab ik nu de eer voor te stellen, dat het geschenk van Mr. Haizelrig aangenomen wordt. En ik geef verder in overweging, dat de maat regelen, te nemen tot het ten uitivoer leggen van hetgeen ons toevertrouwd is, overgelaten worde aan onzen voorzitter, die de noodige stappen zal doen in overleg met den secre- taris-generaai. Ik stand nog steeds Mendoza aan te kliken. Hij zag nu heel bleek en opeens keerde hij zich om en ging naar de deur. Granby ging opzij, om hem te laten passeeren. Gedurende een seconde grepen de iblikken van de twee mannen ineen. Dan boog Mendoza, schoof het gordijn opzij en ging de deur uit. De voorzitter stond weer te spreken. Uit naam van zijn collega's bedankte hij Mr. Ha- zelrig voor zijn edelmoedige gift. De tijdelijke bewoners van de perstribune hadden het druk. Ze zaten te schrijven, of hun leven ervan af hing. De zaal zoemde en gonsde je voelde de opwinding, de verbazing in de atmosfeer. Opeens merkte ik, dat mijm knieen trilden. Ik had een gevoel, of ik een vermoeiende race achter den rug had. ,,En nu, jonge man", zei de stem van Granby vlak bij mijn oor, „nu moeten we ons 66n, twee, drie met de autoriteiten in verbin- ding stellen". ,,Met de autoriteiten?" herhaalde ik ver- baasd. drag van 50 millioen moet aanstonds worden toegevoegd, een bedrag van 10 millioen, als opbrengst der weeldeverteringsbelasting, waar- op bij het opmaken der begrooting voor 1933 was gerekend, dioch welke belasting tot dus- ver niet is tot stand gekomen. Dit tekort van 60 millioen zal echter nog aanzienlijk grooter moeten worden. Na de in diening van het wetsontwerp zijn toch de financieele omstandigheden aanmerkelijk oci- gunstiger geworden. Die teruggang zal op ongeveer 30 millioen zijn te stellen. Voorts zal zijn te rekenen met een stijging der uitgaven wegens toeneming en eonsoLidatie van vlottiende schuld.van by'na 20 millioen. De regeering overweegt maatregelen om het spoorwegtekort zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. Doch, ook als die hoop in vervulling gaat, zal voor het jaar 1934 nog op een bijdrage uit de algemeene middelen van omstreeks 10 millioen voor dit dioel zijn te rekenen. In het gunstigsite geval zal de vermindering van het spoorwegtekort, dat over het laatst verloopen boekjaar 26 millioen bedraagt, dus 15 millioen beloopen. Uit het bovenstaamde volgt, dat thans reeds onomstootelijk vaststaat, dat bij handhaving van alle bestaande tijdelijke heffingen reeds op een tekort van omstreeks 100 millioen zal zyn te rekenen. Bij dit alles komt, dat de crisisdienst aan de begrooting voor 1934 zeer zware eischen zal gaan stellen. Het is beslist noodzakelyk de financiering van de orisisudtgaven straks te doen geschie- den ten laste van het geiwone budget. De Minister heeft het percentage der om zetbelasting vastgesteld op een zoodanig cijfer, dat hij ventrouwt van het ontwerp in zijn ge- heel een opbrengst te mogen verwachten, die 15 millioen uitgaat boven het bedrag van f 70 millioen 60 millioen voor de omzet belasting en 10 millioen voor de weelde verteringsbelasting dat zijn ambtsvoor- ganger met de door hem ingediende ontwer- pen hoopte te bereiken. De meening van enkele leden, dat gestreefd moet worden naar een juiste verhouding tus- schen de direote en de indirecte belastingen, onderschrijft de Minister ten voile. Men moet echter, aldus de Minister, bij het bezigen van de termen ddrecte en indirecte belastingen eenige voorzichtigheid betrachten. De Minister wil niet zeggen, dat iedere ver dere verhooging van de inkomsten- en ver- moigensbelasting by voorbaat moet worden uitgesloten, doch wel, dat de voorstelling als- of de direote belastingen op het oogenblik ab- normaal laag zouden zijn, vergeleken bij den toestand v66r 1926, feitelijken grondslag mist. De onmagelijkheid, met de directe belastin gen veel verder te gaan, verplicht de onmis- bare versterking der middelen te zoeken in een verzwaring der indirecte heffingen. Voorzoo- ver die verzwaring er toe leidt, dat ook de weinig draagkrachtiige groepen der bevolking daarin meer moeten bijdragen, is dit in hooge mate onaangenaam. Het is echter onvermij- delijk om te komen tot een sluitende be grooting. Wat de verder te nemen belastingmaatrege- len betreft, kan de Minister thans reeds mede- deelen, dait bij hem in overweging zijn het heffen van een crisis-inkoimstenbelasting, zij het in anderen vorm dan in het verslag der Commissie bepleit, en het invoeren van een couponbelasting, terwiji hij ook zijn aandacht „Jaer is een vergissihg begaan", zei Granby. Hij schudde bedenkelijk bet hoofd, maar zijn oogen schitterden ondeugend. „En half uur geleden hebben ze me ge- arresteend wegens moord tezamen met den achtenswaardigen burger van de Vereenigde Statem, die op het oogenblik in zulke warme bewoordingen door den voorzitter gecompli- menteerd wordt. Maar ik denk niet, dat Zijne Excellentie de Hertog Van Mendoza stipte naleving van de wet zal eischen". NASCHRIFT. Dienizelfden avond, toen we met ons vieren om een keurig gedekte tafel in de Vino y P. zaten, gaf Granby me goedgunstig uitleg van zijn plotseiing verschijnen in de Raadzaal, nadat hij, een half uur te voren, wegens moord gearresteerd was. Na het tooneel in het Senaatsgebouw was ik hem kwijtgeraakt. Uren zoo leek het me had hij met den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken geconfereerd. Hoeveel van onze wederwaar digheden hij daarbij verteld had, ben ik nooit te weten gekomen, maar ik durf er alles en nog wat onder verwedden, dat 't niet meer geweest is dan het hoognoodige juist ge- noeg om ons voor verdere attentie van den kant der Madridsche politie te vrijwaren. Ik kan er dan ook mee volstaan met te zeggen, dat we na die paar uren of zoolang als 't dan inderdaad geweest is vrij waren en den volgenden morgen ongehinderd naar Geneve zouden kunnen vertrekken. V66r het diner, toen we ons samen ver- kleedden, had ik Granby nog even gesproken, maar hij had pertinent geweigerd met iets van zijn wonderbaarlijke ontsnapping te vertellen. Julia was tien minuten te voren, stoffig en moe, met de Cadillac uit Vittoria aangeko- men, maar ze stond erop vertelde haar vader, ons per telefoon om het ,,eind-goed- al-goed" feestelijk te vieren. En dus hadden we hals over kop een dineetje met ons vieren in elkaar gedraaid. Granby houdt er niet van, een verhaal twee keer te moeten vertellen en dus moest ik mijn nieuwsgierigheid tot de soep en hors d'oeuvre ,,opzouten". ,,'t Wordt nu tijd", zei ik, toen eea van de schotels, een zonderlinge mengelmoes van vleesch, uien en kleine groene augurken, rond- ging, ,,dat we 't verhaal van je avonturen hooren. Vindt u ook niet, Mr. Haizelrig? schenkt aan het vraagstuk der belasting van het vermogen in de doode hand. De illussie, dat uit deze belasitingen met name uit de couponbelasting de aanzien- lijke bedragen zullen kunnen worden verkre- gen, die enkele leden verwachten, moet hij hun echter ontnemen. Dat het arbeidlooze in- komen niet moet worden ontzien, oniderschryft hij gaame. Dit arbeidlooze inkomen wordt echter in den vorm van vermogensbelasting met opcenten en verdedigingsbelasting reeds in belangrijke mate extra getroffen. Deze be lastingen hebben tegenover een couponbelas ting het voordeel, dat zij rekening houden met de persoonlijke omstandigheden van den beiastingplichtige, met name, doordat zij hem toestaan zijn schulden in mindering te bren- gen. Het is een der onmiskenbare nadeelen van een couponbelasting, dat zij daartoe de gelegenheid niet biedt. De nood der schatkist kan dwingen om ever dit bezwaar heen te stappen, doch men moet daarbij dan ook ma- tiging hlijven betrachten. Doet men dit niet, dan loopt men gevaar in groote onbillrjkheden te vervallen. Ten aanzien van het vraagstuk der belas ting van naamlooze vennootischappen, die onderworpen zijn aan de dividend- en tanfieme- belasting, is de minister bezig te onderzoeken of het mogelijk is, dat ook zonder tot een ver zwaring van den belasitingdruk over te gaan, tot een hoogere opbrengst te geraken door maatregelen, die een einde maken aan maar al te dikwijls toegepaste methoden, om dpor kunstvaardige constiructies aan de heffing van belasting te ontkomen. Een voorstel voor heffing in eens tot dek- king van crisisuitgaven is van den minister niet te verwachten. Hij onderschrijft volkomen het oordeel van de leden, die een aantasting van het vermogen in het huidig tijdsgewricht minder dan ooit achten aan te bevelen. Gelijk door het Kabinet aanstonds na zijn optreden is verklaard, is de Regeering van oordeel, dat bij de bezuiniging zoover mogelijk zal moeten worden gegaan. Daarbij zullen ook de uitgaven voor leger en vloot niet buiten be- schouwing worden gelaten. De zienswijze, dat zonder belastingverhoo- ging de oplossing hier zou zijn te vinden door inkrimping van het Overbeidisapparaat en ver- laging van de salarissen kan de minister al- lerminst deelen. Inkrimping van het Over- heidsapparaat zal zeker onvermijdelijk zijn, doch de problemen, waarvoor zij de Regee ring stelit, zyn allerminst zoo eenvoudig, als de betrokken leden schijnen te meenen. Ook zie men niet voorbij dat zoowel in 1931 als in 1932 maatregelen zijn genomen tot een niet onaanzienlijke vermindering van de sala rissen van het Rijkspersoneel. Bij den zorge- lijken financieelen toestand zal een verdere verlaging onvermijdelijk zijn, doch hier is het dan ook na alles wat in de vorige jaren reeds geschied is, alleen in de onvermijdelijkheid, dat de rechtvaardiging van dezen maaitregel zal kunnen zijn gelegen. Op de vraag van enkele leden of het moge lijk zal zijn, door een wijziging van de inkom- stenbelasting tegemoet te komen aan de groote gezinnen, zou de minister op dit oogen blik het antwoord schuldig willen bltjven. Hij is bereid aan dit vraagstuk zijn emstige aan dacht te geven, wanneer hij de voorbereiddng zal ter hand nemen van het wetsontwerp, dat de voortzetting der heffing in eventueel ge- wijzigden vorm van de tijdelijke opcenten op de inkomstenbelasting en de gemeentefonds- belasting zal hebben te regelen. Granby is gewoon hopeloos en ik beb u sinds vanmiddag evenmin te pakken kunnca krijgen". ,,Vooruit Alistair'1, beval Hazelrig. ,,Trek van leer". Granby zat Julia aan te kijken. Die bezig- beid vond hij blijkbaar genoeg. Het laatste half uur had hij ongeveer niets anders ge- daao. „Er is werkelijk niet veel te vertellen", begon hij. ,,Toen we jou vanmiddag afgezet hadden, zijn we naar het hotel gereden, om ons in andere todden te steken. Toen dat ge- beurd was, kwam Mr. Hazelrig me in de be- wuste auto weer halen. We trokken op het Senaatsgebouw af, maar toen we de Calle de Alcala inreden, dook de poiitie op, hield de auto tegen en arresteerde ons. Ze waren be- leefd, maar heel beslist, en ze bevalen ons, mee te gaan naar het politiebureau, dat toe- vallig vlak bij was. Natiiurlijk schopte ik de noodige drukte, maar de politie liet de pa- pieren zien en alles was tip-top in orde. We werden ibeschuldigd van moord op Jules Lemaitre stond er in het bevel tot inhech- temisneming, dat een vsin de agenten onder mijn neus duwde. Op een gegeven oogenblik gingen we op het trottoir aan het bekvechten en natuurlijk kregen we toen een gehoor om ons heen. Ondertusscheci waren we volgens de regelen der kunst gefouilleerd Hazelrig had de formule in zijn zak die werd niet alleen netjes ingepikt, maar meteen door den een of anderen vriend weggebracht regelrecht naar Mendoza toe, begreep ik." Granby nam een slokje van zijn sherry en ging voort: ,,Wel na de eerste paar oogenblikken drong 't tot me door, dat ik er niet veel aan had, om daar ten aanhoore van het gepeupel te hlijven protesteeren en dat ik veel beter deed als ik gewillig meeging naar het ,,bro" en dan met de een of andere hooge autoriteit den strijd aanbond. En dus zette de stoet zich in beweging. En toen gebeurde het." Hij hield even op. ,,Niet eten!" zei Julia. ,,In elk geval niet, zoo lang je je verhaal nog niet verteld hebt." ,,'t Was een veekar," ging Granby voort, „met een geweldigen stier erin. Met een zacht gangetje kwam dat zaakje de straat af. Het een of ander vehikel reed ertegen op en toen werd het een algemeen tegen elkaar oprijden en oploopen. Zoo'n eenheid van handeling beb EEN INTERVIEW MET DR. COLIJN. In een interview met Reuter heeft Minister Colijn Vrijdagocihitend te Don den gezegd, dat men, zoo men al niet kan spreken van een nuttige conference, toch kan gewagen van een nuttig congres, dat de gelegenheid heeft ge- boden van gedachtewisseling en van voorbe reiddng van de grondslagen voor een waar- achtige conference later. Wat den huidigen toestand in de Ver. Sta- ten betreft, zei Colijn niet te gelooven, dat de proef, welke daar genomen wordt, een emstige bijdrage kan leveren tot herstel van de inter- naConale wetvaant, idaar men denkt een we- reldcrisis van den huidigen omvang in hoofd zaak door monetaire manoevres te genezen. Hij betwijfelt of men zijn doeleinden zoo zal kunnen bereiken en is bang, dat de Amerika- nem het slachtoffer zijn van een begoocheling, welke spoedig zal worden verdreven. Men moet eerst den werkelijken toestand bereiken, wil men den wortel van het kwaad kunnen aan- tasten. Men moot het herstel van de intema- tionale economie aaiwaarden tegenover de huidige overheerschende neiging tot nationale economie. Ten sloitte gaf Colijn als zijn persoonlijke meening te kennen, dat een spoedige hervat- ting van het werk der conference in zijn ge- heel niet waarschijnlijk is. Er is meer reden ondenhandelimgen te verwachten tusschen groepen van leden, wier belangen min of meer overeenstemmen. Zonder een vrijere goederen- beweging zullen wij den wereldhandel worgen en terugkeeren tot den levensstandaard van een halve eeuw geleden. TEGEN DE STRUDFORMATIES VAN POUTIHKE STRHKKING. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda betreffende het nemen van wettelijke maatregelen tegen strijdformaties van poli- tieke partijen en betreffende het tijdstip van de voorgenomen indiening van wetsontwerpen, houdende verbod van partijkorpsen en ter zake van een uniformverbod, heeft de voor zitter van den raad van ministers, dr. H. Colijn, o.m. geantwoord: De Regeering acht, met den steller der vra gen, wettelijke maatregelen tegen het opko- men van strijdformaties van poliCeke strek- king noodzakelijk. Zij denkt daarbij aan for- maties, welke ten doel hebben, gezamenlijk ongewapend. in het openbaar op te treden, daar gewapende formaties door de wet van 9 Mei 1890, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen, en de Vuurwapen- wet 1919, reeds ommogelijk worden gemaakt. Een ontwerp van wet, inhoudende de maat regelen vorenbedoeld en bevattende nevens een uniformverbod een indirect verbod van partijkorpsen en soortgelijke formaties, is zooals bekend reeds bij de Staten-Generaal aarthangig gemaakt. JHR. MR. O. F. A. M. VAN NISPEN TOT SEVENAER. Bij Kan. besluit is aan jbr. mr. O. F. A. M. van Nispen itot Sevenaer, buitengewoon gezant en gevolmachCgd minister bij de Belgische en Luxemburgsche hoven, op zijn verzoek eervol ontslag uit den diplomatieken dienst verleend, onder dankbeituigdng voor de aan Hare Ma- Voor nouveaut^s in Lin gerie en Kousen steeds aan de spits I Veldstr. 55, GENT Ingez. Med. ik nooit gezien alles koos het hazenpad zelfs onze escorte. Eo daar stonden we Hazelrig en ik verlaten midden op straat. Precies als de stier, maar die bleef niet lang rustig staan. En nadat hij zich in beweging had gezet, wij 66k niet! De sCer was op 't oorlogspaddoelibewust op 't oorlogspad. Hij stoof op ons af en in navolging van de meerderheid raceden we op 't trottoir af. Een zielepoot, die niet vlug genoeg weg kon komen, werd te pakken genomen en volgens de rege len der kunst de lucht ingewipt. Daarna merkte ik, dat ik met myn rug tegen een lantaam stond en naar een geweldig gedrang om me heen stond te kijken flauw-vallende vrouwen, schreeuwende kerels, jammerende kinderen, enfin, je kent 't niet e6n, die iets werkelijk nutCgs deed. Maar toen, opeens, werd alles stil. Zoo'n stilte als je ook in 'n circus „hooren" kunt als de acrobaat een gevaarlijken toer doet en de muziek zwijgt. Ik keek en zag een jongmensch 'n erg wit en pips jongmensch, alleen midden op de straat. Hij had een sabel in zijn handdie had hij uit een winkel vlakby gehaald." ,,Dien winkel ken ik," zei ik. ,,Den eersten keer, dat ik in Madrid was, heb ik in het caf6 ernaast gegeten." ,,Niet in de rede vallen," maande Julia. ,,'t Was een moedige jcagelmg," ging Granby voort. ,,Hy had de overjas van den een of ander te pakken gekregen en wandelde op werkelijk professioneele manier op den stier af. Hij gabaarde met 't wapen en deed twee passen voor- en twee achteruit. De stier ohargeerde op hem en de jongeling hield zich gereed ,om den doodelijken stoot toe te bren- gen. Maar juist, toen hij 't wou doen, gleed hij uit. De sabel ging er maar een klein stukje in en de stier schudde ze er weer uit. De man ging er vandoor en de stier, na een blik in 't rond, kreeg my opeens in de gaten. Voor ik verder ga, moet ik even zeggen, dat de sabel, toen de stier aan 't schudden ging na een reis door de lucht, in de goot bij me was neergekomen. Ik raapte ze op, maar v66r ik besloten had, wat te doen, schoot de stier op me af. Ik klom als een aap den lan- taarnpaal in gelukkig was het zoo'n ouder- wetsche, vol knoppen en tierlantijntjes, pre cies een soort ladder. De stier gaf den paal een oplawaai met z'n kop en Ik dacht 66n oogenblik niet anders, of 't heele zaakj^ kwam naar beneden." TABLETTE N Ultsluttcnd yarkrljgbaar In da oranja-bandbuisjes van X labl. 70 ctt. an oranjazakjas van 2 labl. 4 10 cb. Ingez. Med. jesteit en den lande bewezen belangrijke dien- sten. WIJZIGING LAGER ONDERWIJSWET. Aan het voorioopig verslag der Eerste Ka- mer over het ontwerp tot beperking van uit gaven, welke voor de openbare kassen voort- vloeien uit de uitvoering der Lager-Onderwijs- wet 1920 wordt het volgende ontleend: Ettelijke leden achtten het een der voor- naamste verdiensten van het onderhavige ont werp, dat het bedoelt de uitwassen, welke de toepassing der L. O. wet heeft doen ontstaan, zooveel mogelijk weg te nemen. Andere leden konden zich hiermede niet ver- eenigen. Huns inziens moge aanvankelrjk in derdaad der L. O. wet op al te royale wijze zijn toegepast, reeds onder het bewind van minister de Visser is daaraan een eande ge maakt, zoodat .uitwassen" niet meer voor- komen. Als een der bezwaren van deze leden tegen de wetsvoordracht werd nog genoemd, dat zij onvoldoende rekent met de toeneming van het bijzondere onderwijs in vergelijking met het openbare. Door eerstgenoeimde leden werd dit laatste echter betwist. Sommige leden betreurden, dat de toepas sing der onitworpen regeling slechts zal kun nen gescihieden met aantasting der gemeente- lijke autonomic, aan welk beginsel h.i. niet dan in uiterste noodzaak te kort mag worden gedaan. Deze noodzaak achtten zij thans niet aanwezig. Verscheidene leden betwijfelden, of de ten- uitvoerlegging der voorgestelde maatregelen> inderdaad bezuiniging tengevolge zou hebben. Andere leden achtten een werkelijke bespa- ring*slechts mogelijk op de wijze, door 's mi nisters ambtsvoorgangers aangegeven, n.l. door beperking van het aantal leerkrachten, als gevolg waarvan de bedragen, voor de sa larissen bestemd, een vermindering zulien on- dergaan. HIT UNIFORMVERBOD. Naair de N. R. Crt. verneemit, is de N. S. D. A. P. in verband met het ingediende wets ontwerp betreffende 'n uniformverbod van plan een nieuwe z.g. niet-politieke partij op te richten, onder den naam „Nationaie geheel- onthouderspartij het Kruisbaak". Als insigne zou een blauwe knoop gedragen worden, met het onderschrift „Voor een giftvrij Neder- land". Waar bescheiden insignes volgens 't ont werp niet verboden zyn zai het doel wel zijn met de oprichting van deze z.g.. niet staat- kundige partij, met het dragen van de w6! verboden ,,kleeddngsitukken of opzichtige on- derschedddngsstukken, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven" door de; mazen van de wet heen te glippen. Granby pauzeerde. Hij at niet en hy keek nadenkend. ,En toen?" informeerde ik. „Wat daarna gebeurde weet ik niet precies," ging hij voort. „De feiten kan ik jullie wel vertellen, maar het hoe en waarom is een duistere zaak. Is't toeval geweest Heb ik't opzettelyk gedaan Of was 't een combinatie van toeval en opzet?" ,,Je zult 't wel opzettelijk gedaan hebben,"" zei Julia. ,,Je bent wel vriehdelrjk, liefste. 't Eenige wat ik positief W§ft, is, dat ik zoo bang was als een wezel. En daar zat ik, met 'n sabel in mijn eene hand, en met mijn andere in krampachCgen greep om den lantaampaal En onder me stond de stier. Hy had den paal: al een keer geprobeerd omver te stooten en hij zou't nog wel een tweeden keer probeeren ook. En ja, dat deed-ie. De paal bibberde en schudde op zijn grondvesten. Wat deed ik toen? Sprong ik? Viel ik? Begon ik met vallen en maakte ik er op't laatste nippertje een sprong van? Ik weet alleen dit: dat ik een seconde, nadat de stier voor de tweede maal den paal geramd bad, met mijn sabel recht vooruit op zijn nek afschoot en dat ik het volgende oogenblik mfet den stier op de keien lag. En die sabelik wist niet, of ik mijn oogen kon gelooven! Tot 't gevest stak die in den stier. Volgens de regelen der kunst was 't niet veel te recht voor een echte estocade. Maar het resultaat liet niets te wenschen over." ,,En daarna ,/Daarna," vertelde Hazelrig verder, ,,kwa- men de menschen in actie. Ze raapten hem op en vroegen hem, waar hij naartoe moest. Hij vertelde ze, dat we met ons beiden op weg waren naar het Senaatsgebouw. En daar gingen we, de redders des volks, heel Madrid bulderend om ens heen en de police als een soort van eerewacht erachter aan." „En", vroeg Granby, ,,mag ik nu doorgaan met eten?" De fontein viel zacht-kletterend neer op de tegels van de binnenplaats, die door de zuilen- galerij, waaronder we zaten, werd ingesloten. Tot cp deze plek drong het stadsrumoer maar flauwtjes door. De koele goudgele wijn glans- de in onze glazen. Ik keerde me naar Granby Maar Granby zat naar Julia te kijken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1