landbouwbebichteh. r Modevakschool E.N.S.A.I.D. Hofstede BOSCHKAPELLE Een Woonhuis, Schuur en Erf ADVERTENTIEN De perceeien Bouwland Woonhuis met Schuur Aanbesteding. Herinneringen van een Zeeuwschen boer GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. SCHEEP VAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. w.wiiS MARIA HERREBOUT, 19" De OUDEN VAN DAGEN uit de buurt Kerkhoflaan enDekkerstraat brengen hun oprechten dank aan het Nose-Comite voor de guile gastvrijheid gedurende hun reis door Cadsand op 25 Juli 1933 van hen ondervonden. Tevens noodigen wij een ieder beleefd uit, zich op te geven als lid van het Comity. BEKENDMAKING. De vastgestelde ontmoeting TERNEUZEN I tegen HOBOKEN SPORTKRING zal wegens de heerschende warmte niet doorgaan. Bestuur v.v. „Terneuzen" Mej. Marg. Mattele, op Dinsdag 1 Augustus 1933 Dinsdag 8 Augustus 1933 Hot maken van werken tot verdediging vandenonderzeeschen oever aan bovengenoemd Water schap. Raming f 48.944, Oe heer P., jLmdenbergh. Aiz. te Wemeldinge, de nestor van de Zeeuwsche landbouwvoorman- nen, heeft op dealgemeene vergadering van de Vereetiiging van,,Qua-leerlingen der R. L. W. S. te Goes, een inleiding gehouden, die door zrjn belangrijkhedd d(X>r de Hoofdredactie van bet Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant als feuilleton in dit blad in opgenomen. Waar de heer Lindeobergh zijn rijke ervaring in dit onderwerp heeft neergelegd en laat zien dat het niet de eerste maal is dat de landibouw zware tijden doormaakt, zoo meenden wij dat het voor onze lezers ook wel interessant zou zijn dit feuilleton in ons blad op te nemen. reili, Een los daarheen geworpen woord is de oor- zaak van mijn optreden als spreker voor uwe vergadering. Ik had dat woord gezegd zonder ernstig nadenken, het bevatte mijn wensch om de oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool nog eenmaal toe te spreken. Het woord is opgevangen en doorgegeven aan uw Bestuur, dat er aanleiding in vond om mij uit te noodigen voor deze spreekbeurt. Men hoopte dat ik als oud-gediende gelegenheid zou vinden om iets voor te zetten, dat u en de andere boeren tot eenig nut zou zijn. Het woord was los daarheen geworpen, maar toch was het wel gemeend. In mooie tijden, in tijden van voorspoed had lk wel eens de eer en de voldoening de landbouwers in Zeeland toe te spreken en ook in een uwer vergaderingen heb tk dat mogen doen en nu de tijd anders en de omstandigheden ongunstig zijn geworden, wenschte ik ook nog eens mijn stem te doen hooren, al ben ik niet meer volledig op de hoogte van den tijd, en het liefst wilde ik dat doen op uw vergadering, omdat de oud-leerlingen van Winterschool en -cursussen voor een groot deel de resultaten der wetenschap voor de landbouw- praktijk in toepassing hebben gebracht. Wat is het landbouwbedrijf toch mooi, dewjjl er geen geheimen zijn, zooals in de fabrieken. In ons vak is alles wat bekend is aan enkelen, ter beschikking van alien. Voor mij die den landbouw steeds onverdacht heb liefgehad is uwe vereeniging daarom sym- pathiek, al zijn er onder u velen, die ik niet van nabij ken. Het was mrj dus een goede boodschap dat ik de kans kreeg en ik aanvaardde de op- dacht zonder bedenking en zonder bezwaar. Maar bij de voorbereiding kwamen direct moeilijkheden; waarmede zou ik uwe aandacht bezig houden? Ik zou den tijd kunnen vullen met vele beleefde woorden en mijn voordracht kon dan als geschikte tijdvulling dienen, onge- veer overeenkomende met een bladvulling in een tjjdschrift. Dat zou echter noch u noch mij voldoen, llever dan beleefde woorden wil ik u lets voorzetten uit beleefde ervaring, zooveel mogelijk met toepas sing op de bestaande behoeften, opdat ik met deze voordracht ook een weinigje nut zou stich- ten voor alien, die mij hooren. Het onderwerp was niet moeilijk te vinden, de crisis in den landbouw is het onderwerp van den dag en ieder is er zoo van vervuld, dat men voor iets anders bijna geen oor of aandacht heeft. Er is ook een geldige reden voor, want op buiten- gewone wijze zit, niet zoo zeer de landbouw, als wel de landbouwer, de boer, in de knel. Zal ik nu den aard der crisis en den omvang der bezwaren uiteen zetten? Dat zou noodig zjjn voor stedelingen, die dezen nood niet kunnen en ook niet willen begrijpen, maar voor U, die er midden in zit, is dat niet noodig; het is U maar al te goed bekend. Er is reeds veel en op veler- lei wijze over deze crisis gesproken en geschre- ven, aan de toevoeging van een beschouwing van mij is geen gebrek. Als waar vriend van den boer, wat zou ik anders kunnen zijn?, gevoel ik een sterken drang om den boer in dezen zwa- ren tijd en zwaren strijd te helpen. Zoo gaarhe, zou ik het verlossende woord vinden en direct doorgeven, het woord dat de moeilijkheden op- loste of ook maar belangrijk verkleinde. Maar de crisis is geen sprookje en tooverwoor- den baten niet. Ik meen, dat het voor alle rustende boeren, evenals voor mij, een voortdurende kwelling is, brj zoo groote teruggang werkeloos te moeten toezien. i Ik stel mij voor, dat ik moet geven wat ik kan, van hetgeen de boer behoeft. De behoeften zijn veel en velerlei en onder die alien valt het dichtst onder mijn bereik het geven van moed, het steken van een hart onder den riem. Dat is zoo noodig in onzen trjd, nu velen gevaar loopen den moed te verliezen, die onontbeerlijk is om de bezwaren het hoofd te bieden en voort te werken, terwijl de druk zwaar en het uitzicht donker is, want de boer moet voortwerken om de crisis door te komen en om aan zijn roeping in de samenleving te voldoen. De grond voor deze bemoediging vind ik in het verleden, dat is de tijd waarvan ik iets meer weet dan velen uwer. Men denkt allicht: het verleden is voorbij, wat hebben wij er aan, de toekomst, daar hebben wij meer aan en is meer van belang. Deze opmerking of tegenwerping is gegrond. Maar wie zal U met eenige zekerheid de toe komst beschrijven In emstigen tijd gaat men niet tot z.g. waarzeggers of helderzienden. De geschiedenis leert, dat men van de ge- schiedenis niets leert, daarin is een kern van waarheid, want telkens ziet men herhaald wat de geschiedenis als fouten aanwijst. Toch blijft de ervaring de beste leerschool, ja alle kennis is in beginsel gegrond op of afgeleid van de ervaring, hetzij eigene of overgenomen van anderen. Uit de geschiedenis is iets voor de toekomst af te leiden. In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Men zegt dat de geschiedenis zich herhaalt en dat is waar en het is even waar, dat de ge schiedenis zich niet herhaalt, want er is wel her- haling, maar er is toch altijd eenig verschil. Waar wij niets anders, zeker niets beters heb ben, is de bestudeering van het verleden noodig. De geschiedenis maakt melding van schomme- lingen, telkens volgende dp een tijd van tegen- spoed een periode van voorspoed, op een goed- koope tijd een dure en op achteruitgang, wel vaart. Een spreekwoord verduidelijkt het: na regen komt zonneschijn. Ter vergelijking met deze crisis ligt het dichtst bij ons, en leeren wij het meest van de malaise in de laatste helft der vorige eeuw en het is be langwekkend hoe deze malaise verliep en wat zij uitwerkte. Kortelings zij vermeld, dat in Franschen tijd vanaf 1811 tot 1814 de landbouwende bevolking een bangen tijd doormaakte en dat de verwach- ting van opbloei, dat met herstel van ons vorsten- huis ook de oude welvaart zou terugkeeren, niet is verwezenlijkt. Er was wel schommeling maar tot ongeveer 1850 kon men den toestand ten plattenlande ongunstig, armoedig noemen. Het wijst op weinig welvaart als een hofstede met bouw- en weiland verkooht werd voor een rijks daalder, laten wij aannemen dat die prijs bedoeld is per gemet. Een zoon van een boerin, die weduwe was, kwam van den markt tehuis en zei: Moeder ik heb de weide, die dicht bij ons lig gekocht. Moeder zei daarop: ik wil die weide niet al had je ze voor niets gekregen. De zoon hemam: de weide kost niets en ik heb nog deze peperkoek toege- kregen. Maar hij moest den volgenden dag de koek terug brengen en van den koop kwam niets. De netto-opbrengst van den grond was toen on- voldoende voor de grond- en polderlasten. Het is begrijpelijk, dat de pachteti laag waren en het was moeilijk een pachter te vinden. Ook moes- ten sommige eigen geerfde boeren voor luttelen prijs hun boerderij verkoopen. Omstreeks 1850 kwam er langzaam verbete- ring en de lang gemiste welvaart keerde weer in den landbouw en op het platteland. De Fransch-Duitsche oorlog bracht grooter winsten en de koop- en pachtprijzen van den grond liepen heel wat hooger op. Met 1877 of iets later begon de malaise waaruit wel iets te leeren valt. De hoofdproducten tarwe en koolzaad werden erg goedkoop door invoer van goed en goedkoop graan en de vervanging van raapolie door petro leum voor verlichting. De meekrap voor vele kleigronden een winstgevend gewas moest ge- heel van het zaaiplan verdwijnen. De wortel was onverkoopbaar en vervangen door een kleurstof uit koolteer gewonnen. Over de malaise zal ik niet veel zeggen, het is mijn bedoeling aan te toonen wat ziji uitwerkte, door een beeld van den landibouw vddr en een na de malaise. Terwille van het eerste beeld is het noodig te melden welk st*ndpunt ik innam als toeschou- wer, hoewel ik niet gaame over mijzelve spreek en zeker niet in 't openbaar. Ik ben niet, op een boerderij opgegroeid, maar toen ik 15 h 16 jaar oud was moest er voor mrj een beroep gekazen worden en ik werd voor den landbouw bestemd. Als voorbereiding daarvoor was de eenige weg boerenknecht worden om de practijk te leeren. Gedurende zes jaren heb ik de 8 zomermaanden als gewone boerenknechct gediend en gewerkt. Met bescheidenheid meld ik, dat ik een vrij goede werkkracht was. Ik leerde als boerenknecht de practijk grondig voor zooveel dat kon. Daartegenover verklaar ik gaarne, dat ik het altijd heel goed heb gehad en ik mij dien tijd herinner als een pleizierigen tijd, ik had lust en opgewektheid in het werk en in het leven, al was de werktijd van's morgens drie tot 's avonds zeven uur, ruim lang. Ik stip dit slechts even aan om aan te toonen, dat ik een onbevangen en vrijen kijk had op het bedrijf en de gelegenheid om alles tot in de finesses te leeren kennen, waardoor ik later beter in staat was om te vergelijken en te beoordeelen. Van ons standpunt bezien stond de landbouw in Neaerland en ook in Zeeland niet hoog en in vergelijking met het buitenland was hij in bijna alle deelen achterlijk. Alles ging volgens vasten sleur en het eene jaar geleek op het andere, al- leen het weer dat ieder jaar verschilde van dat van een vorig jaar, bracht eenige variatie. Ieder bedrijf werd beheerd naar grootte en in- deeling en de uitkomsten werden beheerscht door het weer en door de hoeveelheid en de hoe- danigheid van den stalmest die men kon maken. Wat weiland en een groote veestapel waren noo dig op een akkerbouwbedrijf. Uitbreiding door bijpachten of koopen van een perceel bouwland zonder vermeerdering van stalmest was niet voordeelig. Al het stroo werd tot mest verwerkt en bij een evenredfj? kleine veestapel met schrale voe- ding was de mest zoo licht, dat hij op het land gebracht, wel eens op een ander perceel over- waaide. Groot voordeel was een schaapskooi, waar een gedeelte van het stroo tot goeden mest verwerkt werd; daardoor werd de andere mest ook lager van stroogehalte en dus zwaarder. Van deze mestbehoefte spreken ook de spreu- ken van die dagen: Mest is wel geen heiligheid, maar ze doet mirakelen waar hij leidt en: drie dingen behoeft het land: 1. mest, 2. mest en S. mest. N Bij dat mest-tekort, voldoende was er in akker- bouwbedrijven bijna nooit, bij dat tekort was het braakstelsel op zjjn plaats, bij zes oogsten in zeven jaren was er minder te kort aan planten- voeding dan bij een oogst meer. De oogstesn waren schnaal, wanneer wjj de aan- teekemingen van de opbrengsten nazien, sohrik- ken wij er van. Vjjf en twintig Hectoliter per Hectare tarwe was een zeer bevredigende op- ibrenigst en wanneer een jonge boer vertelde, dat hij met de nieu/w ingevoerde Engelsche soort veertig had venkregen, werd hij niet geloofd en opsnijder genoemd. Er werd druk gewded, het arbeidsloon was laag, tarwe werd minstens tweemaal, gewoonlijik driemaal gewied en dan nog eens de voren tusschen de akkers en toch ondanks druk wieden en ondanks geregeld braken werd er veel onkruid in de schuur ge- reden. Bij de zeer goede boeren kwam dat echter niet voor, maar dat waren uitzonderingen. De vruchtswisseling was tamelijk vast, tarwe, koolzaad en op de zware klei meekrap waren de hoofdgewassen en behalve die voedergewassen, vooral klaver, beteekende de rest niet veel. De weilanden leverden iets op maar in droge jaren weinig, van het hooiland haalde men dan niet veel meer dan een voer per Hectare, want er werd niets aan de weiden gedaan, en het was een wonder dat deze schrale gronden na een warme regenachtige Meimaand nog aardig wat hooi bloven geven. De paarden werden in den regel goed gevoed, maar bij het fokken werd geen systeem gevolgd, de hengst die het diohts- bij was werd ontboden. Van ras kon moeilijk gesproken worden, maar er werd nauwgezet gezongd dat de nageboorte der merrie in de takken van een boom zoo hoog mogelijk werd opgehangen, opdat het kacheltje later, als het paard geworden was, het hoofd hoog en fier zou dragen. Ik heb dat ook nog trouw gedaan. Het rundvee kreeg op vele sballen een sobere voeding. Jong vee kreeg stroo en anders niet. Gewoonhjk kwam het na den staltijd heel wat magerder op de weide dan bij het verlaten der vrijheid in het vorige najaar. De melkkoeien kregen volop hooi, als er over- vloed was, en zij waren de voorwerpen van zuinig overleg als de hooioogst ongunstig was uitgevallen. Het hooi werd met een hooihaak uit den tas getrokken, dat was een zuinigheids- eisch, ik heb dat nooit goed begrepen, maar ik was ook geen geboren boer. Men besohouwde veedal het rundvee als een noodzakelijk kwaad, noodzakelijk voor den mestput. Er waren stallen waar het vee beter gevoederd werd, daar begreep de boer: arm in den stal, arm overal. Het jongvee kreeg wat toevoer en de melkkoeien kregen koebeeten en graan van eigen verbouw, haver en paardeboonen. Bij de lage vee- en boterprijzen rendeerde dat nog wel en men kreeg beter stalmest. Dat werd ook berelkt door vee op stal te mesten, maar kwam niet algemeen voor. De vioomaamste reden van deze schrielheid was, dat de voordeeden van meer melk en boter kwamen in de kas der boerin en de kosten waren voor rekening van den baas, die weinig belang stelde in de huishoudkas der boerin. Als een nieuwigheid was toen de verbouw van suikerbieten ingevoerd, maar deze cuituur was niet in eere, het gewas putte den grond uit, bracht niets bij in den mestput en het was een teeken van armoede, met het oog op het voor- sohot, niet altjjd ten onrechte. (Wordt vervolgd.) HENGSTENKEURING. Dinsdag had te Axel vanwege de afd. Zee- land van het Nederlandsch Trekpaarden Stamboek (Belg. Type), de keuring plaats van hengsten met afstammelingen voor de fokpremie. Keurmeesters waren de heeren B. C. Puylaert te Sas van Gent en Aug. de Schutter te Dinteloord. Voor fokpremie kwamen in aanmerking Herseur II de Cognebeau B 430, eigenaars de heeren Kerokhaert en Staal van Stoppel- dijk. Aan Wilson B 693 van den heer Lens- hoek te Kloetinge werd een bewaarpremie toegekend. Te Kloosterzande verkregen een fokpremie Certain van Lamswaarde K 1429, van de H.V. „Zuid-Beveland" en Mautton Gross de mon Souhait K 1331, van Jos. de Waal te Osse- nisse. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In het vorig nummer is in het raadsverslag van Axel hetgeen door den heer OGGEL is gezegd omtrent het voorstel van Burg, en Weth. om te voldoen aan den wensch van Gedep. Staten met betrekking tot de rang- schikking der gemeente in de derde klasse der gemeentefondsbelasting niet juist weer- gegeiven. Dit moet worden gelezen als volgt: De heer OGGEL: Mijnheer de Voorzitter! ik moet ook als anti-revodutionair verklaren met tegenzin noodgedwongen aan het prae- advies te hebben meegewerkt, waar het Centraal-Comite van anti-revolutionaire kies- vereenigingen in zrjn manifest aan het Neder- landsche volk als tweede punt stelde: „Herstel van onze ontredderde publieke fmancien allereerst langs den weg van bezuiniging op de uitgaven" en dat dit voorstel geen bezuini ging inhoudt, doch wel verzwaring van lasten, waarom ik dan ook onder protest v66r zal stemmen, ter voorkoming van de emstige moeilijkheden die de gemeente bij niet- aamneming van het voorstel te wachten staan. Donderdag 27 dezer, des namiddags om half zeven waren de leden van onzen ge- meen*eraad weer ter openbare vergadering opgeroepen. Ondanks de drukkende atmosfeer waren al ien verschenen om de lijvige agenda te helpen afwerken. Het publiek daarentegen, blijkbaar onder den invloed der tropische warmte, had het dit maal wijselijk beter geoordeeld in de koelte te blijven. Na opening van de vergadering kreeg de secretaris het woord tot voorlezing van de notulen der vergadering van 27 Juni 1.1., die na een gevraagde inlichting door den heer Machielsen, onveranderd werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van de herbenoe- ming des burgemeesters, welke mededeeling voor kennisgeving werd aangenomen. Eenzelfde gang van zaken onderging het proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. Tot leden in de commissie tot nazien der rekeningen en begrootingen over 1933 werden achtereenvolgens gekozen de heeren: Machiel sen, De Maaijer en Sijbel. I In tegenstelling met de vorige maal liep deze benoeming thans vlot van stapel, terwyl de benoemden verklaarden hun benoeming te accepteeren. Het verzoekschrift van het bestuur der af- deeling Sas van Gent van de Vara, om invoe- ring van een verordening tot opheffing en voorkoming van radiostoringen werd voor de tweede maal aangehouden, aangezien het rap port daaromtrent eerst precies voor den aan- vang der vergadering was binnengekomen. Aan den ambtenaar ter secretarie R. Slock werd op voorstel van B. en W. een verhoo- ging van salaris tot 500 toegekend, ofschoon sommige leden gaame gezien hadden, dat het gevraagde bedrag h 600 werd toegekend. De heeren Verschaffel, Neeteson en De Meijer verklaarden zich tegen het voorstel van B. en W. Het verhoogde salaris zal ingaan met 1 Sep tember e.k. Als lid in de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting werd wegens overlijden van den heer E. Geirnaerdt benoem-d de heer W. Tak. Op de voordracht van B. en W. kwam als eerste voor de heer A. Stouthamer en als tweede de heer Tak, op wie resp. 4 en 7 stemmen werden uitgebracht. De rekening van het electriciteitsbedrijf over 1932 en de gemeenterekening met bijla- gen over hetzelfde jaar werden in handen ge- steld van de zoo even benoemde commissie, terwijl zij in afschrift en ter inzage op het gemeentehuis zullen gedeponeerd worden. Naar aanleiding van een ingekomen circu- laire van de Provinciale Commissie voor werk- loozenzorg door de kerken, om inlichtingen over de behartiging der jeugdige en volwassen werkloozen in deze gemeente werd op voor stel van den heer Neeteson een besluit ge- nomen o-m deze eerst aan het Crisis-Comitd over te maken. Mocht dit lichaam geen ter- men vinden zich over deze moreele aange- legenheid uit te laten, zoo komt zij naderhand weer ter tafel. De Voorzitter meende, dat door belangheb- benden zelf weinig belangstelling aan den dag gelegd werd, aangezien men bij vorige ge* legenheden van die zijde totaal geen mede- werking ondervonden had. Een verzoekschrift van J. P. van Hulle om verlaging van zijn aanslag in de hondenbelas- ting over 1933 werd op grond van een door een der veldwachters uitgebracht rapport in- gewilligd. Naar aanleiding van een verzoekschrift, in- gediend door de heeren H. Stouthamer en P. van den Eeckhout om over een afstand van 40 Meter in de uitwateringssloot achter hun huizen buizen te leggen, ontspon zich een lange discussie, waaruit bleek dat deze sloot eigendom is der suikerfabriek en ten tweede, dat bij het uitvoeren van deze rioleering, ge- sohat op 1000, geen schot in den afvoer meer zou plaats hebben. Verschillende leden achtten het echter daar een ongezonden toestand en weten dien aan de gemeente, doordat in gemelde afwaterings- sloot zooveel ongerechtigheden uitkwamen, en de gemeente dus ook verplicht was den toe stand haar onder de oogen te zien. Uit een mededeeling van den Voorzitter kwam men te vememen, dat de gemeente echter nimmer toegestaan had, privaten op de rioleering aan te sluiten en er binnenkort een voorstel in den raad zou komen om eene beerruimmachine aan te schaffen. Intusschen werd de toezegging gedaan zich van den ongewenschten toestand ter plaatse op de hoogte te stellen en dienovereenkomst-ig met een voorstel bij den raad te komen. Als werkobject voor werkverschaffing werd besloten van het rijk 5080 M2 grond aan te koopen voor de som van /.254, zijnde 5 cent per M2, achter August Vereecken. De Voorzitter kon meedeelen, dat na een onderhoud met den direoteur der Registratie en Domeinen binnen zeer korten tijd met de werkzaamheden daar ter plaatse zou kunnen begonnen worden en dat daarvoor in aanmer king zouden komen de reeds nu uitgetrokken werkloozen. Na dit punt komt ter tafel een schrijven van de burgemeesters der gemeenten Koe- wacht, Philippine, Westdorpe en Zuiddorpe, met verzoek om alsnog tot trjdelijk direoteur van het Centraal Agentschap der Arbeidsbe- middeling te benoemen de heer J. Schuurs, die als nummer een op de voordracht geplaatst was. De heer dte Leux, hierover het woord ne- mende had gedacht, dat van B. en W. het voor stel zou gekomen zijn om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Er is een voordracht opgemaakt en daaruit heeft de raad een benoeming gedaan. Hij vraagt zich af, wat er van het benoemings- reoht overblijft, en hoe het met de autonomie van de gemeente zal gaan, als de raad, ge- dwonge-n zou worden zijn eens genomen be sluit ongedaan te maken. Hij hoopt dan ook, dat de raad standvastig zijn eens genomen besluit zal handhaven. Ook de heeren Marquinie, Verschaffel, de Meijer, Neeteson, Van Goethem en Kaas ver klaren, dat aan het eens ingenomen standpunt moest vastgehouden worden. Met algemeene stemmen wordt in dien zin besloten. Hiema komt de yoorzitter voor den dag met een aan den raad gerichten brief van den heer J. Stouthamer, waarin deze zich be- zwaard voelt, dat hem tot dusverre nog geen acte van aanstelling is uitgereikt. De Voorzitter, ingaande op een vraag van den heer de Leux, zegt, dat we nog niet 1 Augustus schrijven en de vraag van dezen heer dus als voorbarig moet gekwalificeerd worden. De vaststelling van de nieuwe bouwverorde- ning voor de gem-eente, die uniform of met eenige afwijkingen zal gelden voor O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt wegens niet be- hoorlijke bestudeering der leden en te groote uitgebreidheid voor behandeling op dezen avond, voorloopig van de agenda afgevoerd. Bij de rondvraag informeert de heer Sijbel waarom niet in het bestek voor den bouw van het nieuwe stadhuis de voorwaarde is op genomen dat 40 cent uurloon zal betaald worden en zooveel mogelijk geschikte arbeids- krachten uit de gemeente in aanmerking zul len komen. De Voorzitter heeft dat ook op- gemerkt, doch de architect heeft hem gezegd, dat dit bij de A. V. geregeld is. De heer van Goethem acht zich bezwaard, dat het bestek niet ter inzage geweest is voor leden van den mad. De heer de Maaijer wanneer de werkver schaffing een steunregeling zal in het leven roepen. Ook wijst hij op den lantaampaal aan het klooster, die midden in den rijweg staat. De heer de Meijer heeft Zaterdag 1.1. reeds hooren zeggen, dat er Donderdag raadsverga- dering zal gehouden worden en wat op de agenda staat. Hij vindt het vreemd, dat de straat reeds 4 1 5 dagen voor de raadsleden weet, wat er aan de hand is. De Voorzitter vindt dit zeer ad rem. Hij weet niet wie dit uitbrengt, maar men is bezig te onderzoeken wie de persoon is, die dat uitgebracht heeft. Deze toestand is ontoelaatbaar. Z66 is het toch, zegt de heer Neeteson. De heer Machielsen vraagt of er geen mouw aan te passen is om den toestand op de kade, bij het heiwerk te verbeteren. De neringdoen- den klagen, dat men him winkels niet meer kan bereiken. Hij zelf zal genoodzaakt zijn, zijn winkel voor 14 dagen te sluiten als dat daar zoo blijft voortduren. De heele straat is verspe»d en niemand kan daar meer passeeren. ren. De Voorzitter zegt toe te onderzoeken of daar niets aan te verbeteren valt. Daar niemand meer iets in het midden te brengen heeft, wordt de vergadering gesloten. Voor Shiiskil: 26 Juli. Duitsch s.s. NOR- DEN, 448, ledig, Zaandam. Van Sluiskil: 27 Juli. Duitsch s.s. RUGIA, 349, cokes, Danzig. Voor Gent: 26 Juli. Duitsch s.s. LANG- SEE, 560, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. GDAN- DEBOY, 233, ledig, Rouaan; Noorsch s.s. IRON BARON, 1940, hout, Archangel; Duitsch s.s. WESTFALIA, 513, hout, Hemo- sand; Eng. s.s. PANDION, 999, stukg., Ant werpen. 27 Juli. Eng. s.s. AKELD, 374, kolen, New- Castle; Fransch s.s. GALLIUM, 880, kolen, Hartlepool; Belg. s.s. MAKALA, 2067, palm- olie, Antwerpen; Eng. s.s. PEREGRINE, 470, stukg., London. Van Gent: 26 Juli. Grieksch s.s. KATIN- GO, 1650, ledig, Barry Docks; Duitsch s.s. GUDRUN, 863, ijzer, Stettin; Eng. s.s. RYE, 427, stukg., Goole; Eng. s.s. ACHATINA, 3506, ledig, Malmo; Duitsch s.s. VULKAN, 514, ijzer, Stettin; Noorsch s.s. BOR, 552, led., Antwerpen; Eng. s.s. HERO, 326, stukg., London. 27 Juli. Zweedsch s.s. BELGIA, 1370, gem., Antwerpen; Finsch s.s. UURAS, 1847, ledig, Hoek v. Holland; Eng. s.s. GLANDEBOY, 233, cement, Belfast; Lett. s.s. LETTONIA, 1621, led., Immingham; Duitsch s.s. EDUARD GEISS, 1863, fosfaat, Stolpmunde; Zweedsch s.s. ROBERT, 1604, ledig, R'dam; Estl. s.s. HILDA, 658, ijzer, Dalburck; Zweedsch s.s. HARRISBORG, 769, pyriet, Oskarham; Noorsch s.s. HANSA, 660, ijzer, Gdynia. Amsterdam, 28 Juli 1933. Bieden. Laten. Engelsch 8,23 8,26 Duitsch 58,55 58,85 Fransch 9,65 9,80 Belgisch 6,90 6,95 (Zonnetijd.) v m XIH voorm. nam. Zaterdag 29 Juli 5.42 6.04 Zondag 30 6.29 6.55 Maandag 31 7.25 7.58 Dinsdag 1 Aug. 8.36 9.17 Woensdag 2 10.— 10.42 Donderdag 3 11.21 11.55 Vrij dag 4 12.27 Op Woensdag 2 Aug. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Orootouders, |g MEEUWIS DE KRAKER EN PIETERNELLA ZEGERS, hunne 50-Jarige Echtveraaniging te herdenken. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, >t| Behuwd- en Kleinkinderen. H Ter Neuzen, 28 Juli 1933. 2e Kortestraat 1. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden ge durende de ziekte en bij het overlijden van onze zeer geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Wed. C. H. MeeuSEN, betuigen wij onzen hartelljken dank. Uit aller naam, J. W. LOOF—Meeusen. Ter Neuzen, 28 Juli 1933. Hiermede bericht ik, dat ik mij op 1 Augustus a. s. uit de Vrachtrijderszaak zal terugtrekken, onder dank voor de gunst en het vertrouwen, ons zoo rijkelijk geschonken. Zaamslag. Wed. BOLLEMAN. Zij, die wenschen opgeleid te worden voor 't diploma Knippen voor Huis- houdelijk gebruik, Costumifere, Coupeuse en Leerares, ook voor Naaien kunnen zich wenden tot Gedipl. Coupeuse - Leerares, Scheldekade 17, Ter Neuzen. Notaris A. A. M. CORT- HALS te IJzendijke, zal ten verzoeke van zijn principaal krachtens art. 1223 B.W. in het openbaar verkoopen: bij INSTEL, en op bij TOEWIJZING, telkens des nam. 4 uur, in het hotel De Zwaan van den heer L. Coene te Philippine. KOOP EEN: gemeente Philippine, kad., Sectie A, nummers 328 en 654, samen groot 16.40 A, of UO roeden. KOOP TWEE gemeente Philippine, kad. Sectie C, nummer 1215, groot 2.01.70 H.A. of 4 gem. 157 roedeneigendom van den heer P.J. TAALMANte Philippine. Betaling der koopsommen op 5 Sep tember 1933. Aanvaarding: het Huis met Erf op 5 Septem l ?.s. Het Bouwland met oogst onmiddellijk. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst, zal op Zaterdag 12 Augustus 1933, om drie uur, ter herberge van H. Claeys te Boschkapelle, krachtens onherroepelijke machtiging, ten laste van Christiaan Riemens te Boschkapelle, publiek verkoopen en aanhoorigheid met erfpachts- recht op den grond te Boschkapelle, Veerwijk, Sectie C 333 en 334, groot 42 aren 90 centiaren. Aanvaarding in eigen gebruik, en be taling, 11 September 1933. Het Bestuur der Waterkeering van het Calamiteuze Waterschap WALS00RDEN, zal op Zaterdag 12 Augustus 1933, des middags te 12 uur (N.T.), in het logement bewoond door den heer H. P. Hermans te Walsoorden, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland,in het openbaaraanbesteden Het bestek met bijbehoorende teeke- ning ligt ter inzage ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te Kloosterzande en is vanaf 2 Augustus a s. op aanvrage in afdruk verkrijgbaar tegen vooruitbe- taling van /1.50. Aanwijzing zal plaats hebben op Dins dag 8 en Donderdag 10 Augustus 1933, des voormiddags9 30uur,waartoesamen- komst in het Directiegebouw. Buitendien geschiedt geeneaanwijzing. Hontenisse, 26 Juli 1933. ARTH. DUMOLEIJN, Voorzitter. H. A. A. COLLOT D'ESCURY, Secretaris-Ontvanger.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 7