VARIA een mekwaarddge proefneming in beide broers, die vergeefs getracht hadden hulp te bieden, verdronken. Woensdagavond is te Lekkerland het on geveer 4-jarige doehtertje van den heer A. Hoogenboezem, eenig kind, in de sloot achter de woning van een van de buren verdronken. ZIJN HUIS ONDER STROOM GEZET. Dinsdagmorgen hebben zich eenige moeilijk- heden voorgedaan in de Hermanus Elconius- etraat te Zuilen, in verband met een huur uitzetting, meldt het „U. D.". Deze uitzetting zou officieel pas hedenoch- tend plaats vinden, ,,maar daar een scherp verzet werd verwacjit,, vond de burgemees- ter het raadzaam, Dinsdag een huiszoeking te doeci geschieden, daar geruchten de ronde deden dat de betrokken bewoner zich met wapens wilde verdedigen. De huiszoeking dan geschiedde Dinsdag- xnorgen door den burgemeester en eenige rechercheurs van politie, op een oogenblik, dat de man was stempelen. Tijdens deze huiszoeking vond de burgemeester het raad- zaam, ook de uitzetting vervroegd te doen geschieden, mede in venband met demon- straties, .welke het communistische werkloo- zen-strjjdcomixS had voorgenomen. Juist op hetzelfde oogenblik Dinsdagmorgen werd er een huuruitzetting verricht aan het Ondiep, waar het genoemde comity on geveer 200 demonstranten had opgetrommeld om te protesteeren en den deurwaarder in zyn arbeid te bemoeilijken. Om herhaling van deze demonstratie op Woensdagochtend te voorkomen, verzocht de burgemeester denzelfden deurwaarder, thans reeds in te grijpen in de Hermanus Elconius- Btraat. Toen de deurwaarder en zijn helpers aan dit venzoek wilden voldoen, was inmiddels de bewoner gearriveerd, die zich tegen den ambtenaar en zijn helpers verzette en zich erveneens met alle kracht verweerde, toen de politie den deurwaarder te hulp schoot. Zij trachtte den man te arresteeren, maar werd hierbij bemoeiliijkt door de demon stranten van het werkloozen-strij dcomitd, die lont geroken hadden en nu hun verrichtingen op het nieuwe terrein overbrachten. Het verzet was zoo hevig, dat de politie met de blanke sabel rake klappen moest uit- d eel en terwijl ook de burgemeester zelf moest ingrijpen. Eenige malen moesten de demonstranten met de revolver worden be- dreigd, voor aleer zij terugweken. Het bleek, dat de bewoner, die electrician is, zijn geheele huis onder stroom had gezet, zoodat, wanneer de huuruitzetting heden had plaats gehad, de ongelukken waarschijnlijk niet te overmen waren geweest. De bewoner is gearresteerd. ERNSTIGE RELLETJES TE BUSSUM. Maandagavond is de gemeente Bussum weer eens het tooneel geweest van relletjes tusschen fascisten en communisten en O. S. P.'ers, welke nog al een emstig verloop had den. Niet minder dan homderd fascisten uit Hil- versum, Utrecht en Amsterdam waren naar Bussum gekomen om te colporteeren met het orgaan „Volk en Vaderland". Aangezien dit te voren bekend was gewor- den, hadden zeer vele communisten en O. S. P.'ers zich nabij het viaduct opgesteld, ge wapend met de ..Tribune" en de noodige steenen. Toen de fascisten in zes groote autobussen gearriveerd waren, werden zij door de poli tie, welke aan de grens der gemeente op hen gewacht had, naar het dorp begeleid. Alvo- rens de fascisten echter gelegenheid kregen de auto's te verlaten, werd reeds met steenen ge- gooid naar de bussen,, waardoor een der fas cisten ernstig aan het hoofd gewond werd. Hij werd naar de St. Gerardus Majella-stichting vervoerd, waar hij verbonden werd. Intusschen was in het centrum der gemeente een groote menschenmenigte bijeengekomen en onder gejoel en geschreeuw en begeleid door een sterke politiemacht nam het colpor teeren een aanvang. Al spoedig kwam het tot een treffen, doordat O. S. P.-ers en com munisten te opdringerig werden, meldt de „Msb." Een charge, waarbij rake klappen met sabel en gummistok werden uitgedeeld, bracht even verbetering. Doch al spoedig was het weer hetzelfde, zoodat eenige honderden meters verder wederom de straten schoon geveegd moesten worden. Zelfs werd eenige malen door de politie geschoten. De rust was hier- door niet weergekeerd en herhaalde malen moesten de communisten en O. S. P.'ers met de sabels teruggedreven worden. Het was te voorzien, dat ernstige botsingen weer plaats zouden hebben bij het viaduct, waar de fascisten de gemeente moesten ver laten. >f Alle communisten, gewapend met groote klinkers, hadden aan den weg post gevat om de bussen op een steenenregen te onthalen. Zoodra de fascisten hun autobussen bereikt hadden, werd onder geleide van de politie, welke intusschen versterking had ontvangen van marechaussees, langzaam naar het via duct gereden. Hier werd de stoet op een ware steenenregen onthaald en dit was voor de fas cisten het sein om de wagens te verlaten en er op los te slaan. Op de heide kwam het hierna tot een for- meele vechtpartij, waarbij de politie de heide leeg sloeg. Menigeen liep bloedende verwon- dingen op. Ook een agent kreeg een hoofd- wonde. Door de politie en marechaussee werd een tweetal arrestaties gedaan. Nog lang bleef het in het dorp onrustig, maar tot relletjes kwam het niet meer. KERKTOREN ERNSTIG AAN HET VERZAKKEN. De Ned. Herv. kerk te Zevenhoven (Z.-H.) is den laatsten tijd zoodanig verzakt, dat er gevaar voor distorting bestaat, meldt de N. R. Crt. In het voetstuk van den toren gapen scheu- ren van een handbreedte en bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de palen der fun- deering geheel verteerd zijn. De toren is het eigendom der burgerlijke gemeente en ongeveer 300 jaar oud. ZIEKTE VAN WEIL. Te Rotterdam heeft zich het eerste geval van de ziekte van Weil gedurende dit zwem- seizoen voorgedaan. Sinds vorige week is de trambestuurder V., wonende in de Van Duijl- straat, die door de ziekte was aangetast, in een barak bij het ziekenhuis Bergweg opge- nomen. De man is emstig ziek. Hij heeft eenige malen in de zweminrichting De Kous te Rot terdam gezwommen. EEN BURGEMEESTER ALS IMPRESSARIO. Naar aanleiding van het feit, dat er op het gehouden concours-hippique te Hoofddorp in de manege op het sportterrein is gedanst, waardoor neringdoenden fe Hoofddorp in hun bedrijf werden geschaad, had het raadslid de heer Asjies schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld. In de dezer dagen gehouden raadsvergade- ring, aldus de Tel., zijn deze vragen door bur gemeester Slob beantwoord. B. en W., zeide hij, zijn hiermede bekend en meenen, dat dit zeker in strijd is met de voor- waarden, waaronder het manegegebouw is ge- sticht. Zij zuilen met het bestuur van de rij- school in nader overleg treden om slechts een gedeeltelijke restauratie te bewerkstelligen, en zijn bereid, het bestuur de tegen het gebeurde gerezen bezwaren onder het oog te brengen en aandrang uit te oefenen, dat zooiets voort- aan wordt vermeden. De heer Asjes was met dit antwoord niet tevreden; hij vond het te slap. De voorzitter: Stelt u nu die vragen als raadslid of als grootste aandeelhouder van hotel „de Landbouw" De heer Asjes: Dat is een insinuatie, dat is laf! Met evenveel recht zou ik knnnen vragen: Laat de burgemeester in de manege dansen als grootste aandeelhouder hiervan? De voorzitter: Als u dat ,,laf" niet intrekt, zeg ik geen woord meer en sluit de vergade- ring. De heer Asjes: (de desbetreffende adver- tentie in de hand, met luider stemme)Hier staat het: Dansen in de Manege! Jammer dat er nog niet onder staat: impressario mr. Adriaan Slob (rumoer). Het incident was hiermede geeindigd. VAN SCHOMMEL GEVALLEN IN NATUURBAD. Zondagmiddag kwam een 23jarige dame van een schommel in het natuurbad „De Biltsche Duinen" te Bilthoven te vallen, met het ge volg, dat de zitplank van de schommel in aanraking kwam met haar nek. Met een wervelkolomfractuur is de dame naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Dit is de tweede maal, dat door een schom mel in het natuurbad een ongeval wordt ver- oorzaakt. HEVIGE BRAND TE OSS. Donderdagmorgen om 6 uur is de brand- weer te Oss gealarmeerd voor een fabrieks- brand, welke was uitgebroken in de fabrieks- gebouwen der N.V. Stoomhoutzagerij en hout- handel v.h. Kamphuys en van Loosbroek. Onmiddellijk is men met motorspuiten, een slangenwagen en een ladderwagen uitgerukt. De brandweer is na eenige uren van hard werken erin geslaagd den brand tot het machinegebouw te beperken en het vuur te bedwingen. Omstreeks 8 uur was men den brand mees- ter en werd meit- de nablussching begonnen. Het machinegebouw is geheel in de asch ge- legd. De krachtinstallatie, bestaande uit een locomotief van 100 P.K., een generator, scha- kelbord, benevens de krullenafzuiginstallatie, zijn door het vuur vemield. De brand, welke in het centrum van Oss woedde, heeft een groote menschenmenigte op de been gebracht. Het bedrijf, waar 60 personen werkzaam zijn, ondervindt geen stagnatie, daar reeds maatregelen zijn getroffen de benoodigde electriciteit van het provinciaal electriciteits- net te betrekken. De schade wordt op ongeveer f 15.000 j£e- raamd. Zij wordt door verzekering gedekt. DE VERDWENEIN AANNEMER. In het werk aan den bouw van een nieuwe huishoud- en industrieschool aan den Boei- meersingel te Breda, welke per 1 September a.s. geopend zou worden, is plotseling stag natie gekomen. De bouw dezer school was aangenomen door den aannemer H. uit Bergen op Zoom. Deze kon blijkbaar de daaruit voortvloeiende finan- cieele verplichtingen niet nakomen; hij heeft onverwachts het werk stop gezet en de wijk naar het buitenland genomen. In hoeverre de verschillende leveranciers van bouwmaterialen enz. door deze verdwij- ning zijn benadeeld, is nog in onderzoek. Vast staat echter, dat H. van de door hem ontvangen termijnen der aannemingssom de verschuldigde betalingen, slechts ten deele heeft gedaan. Er zijn thans onderhandelingen met andere aannemers gaande, om het werk af te maken. Door deze stagnatie is het evenwel twijfel- achtig geworden, of de opening der school op het voorgenomen tijdstip zal kunnen plaats hebben. DE TEMPEL VAN VENUS. In opdracht van Mussolini is men eenigen tijd geieden begonnen met het opgraven van den tern pel van Venus, welke door Julius Caesar is gebouwd, naar men zegt overeen- komstig een gelofte, afgelegd voor den slag bij Pharsalia. In den tempel stond naast het beeld van Venus Genitrix, door den Griek- schen beeldhouwer Archesilaus vervaarddgd, het standbeeld van Cleopatra. Thans heeft men een fries met marmeren Oupido's opgegraven alsmede een aantal mar meren kolommen van den tempel. De tempel zal thans zooveel mogelijk gere- construeerd worden met de Korinthische zui len en kapiteelen van acanthus bladeren en het fries met de marmeren Cupido's. SLOEP TEGEN HOTTER. Een twieetal jonge mannen heeft in een kleine sloep, ,,Aitho" geheeten, een wedstrijd van 6000 KM. gewonnen van den Britschen kotter „Eniterprise", eveneens met twee per sonen bemand. De sloep is het eigendom van een 21-jarigen Walter, die met zijn vriend, den Oanadees Ol son een krudstooht deed langs de Afrikaan- sche westkust, waar zij kennis maakten met de bemanning van de Enterprise". Te Bat- hurst op de Afrikaansche Westkust aangeko- men, stelde Walter voor een wedstrijd te hou- den met New-York als eindpunt. De „Atho" volbracht den overtocht in 50 dagen, de Enterprise" had 51 dagen noodig. Hoewel Walter nog slechts 21 jaar oud is, is hij reeds vijf keer den Oceaan overgesto- ken in een boot van nog geen tden meter lengte, van hetzelfde type als de Franschman Alain Gerbault gebruikt voor zijn reazen. BALBO'S VLUCHT DOOR DEN POOLNEVEL. De 24 watervliegtuigen van het Italiaansche escader, onder bevel van Generaal Balbo, heb ben het, na de Alpenvlucht, moeilijkste tra- ject van hun tocht, succesvol afgelegd. Het voornaamste gevaar van den 2400 K.M. lan- gen weg boven de poolzee schuilt hierin, dat ook bij de gunstigste weerstoestanden in het gebied tusschen Greenland en. Labrador steeds met slecht zicht en uitgestrekte nevelbanken rekening te houden is. Ook Telefunken heeft er toe bijgedragen, dat de buitengewone veiligheid en nauwkeu- righeid van de vlucht tot een zoo prachtig resultaat teidde. Ieder der 24 vliegtuigen werd behalve met de normale radio-inrichting met een door Telefunken ingebouwde speciale radio-peilinrichting uitgerust. Met behulp van deze peiltoestellen was het blindvliegen op de trajecten boven den oceaan tusschen Ierland IJsland en IJslandAmerika met absolute veiligheid mogelijk. Generaal Balbo spreekt er in zijn laatste bericht met nadruk over, dat zijn escader de eerste paar uren van de vlucht „slechts met enkele instrumenten om zich te orienteeren boven de schuimende toppen der golven van den Atlantischen Oceaan vloog". Als radio-bakens Voor de draadlooze peiling waren, ter aanvulling van de zendstations Reykjavik (IJsland), Juhanehaab (Greenland) en Cartwright (Labrador), vele schepen over de route van de vlucht verdeeld, zoodat op ieder oogenblik een nauwkeurige positiebepa- ling gewaarborgd was. EEN GOEIE DAG. Een gezelschap Amerikanen, dat met een tweetal touringcars een bochtje door het West- land maakte liet in de dorpsstraat van 's-Gra- venzande den chauffeur plotseling stoppen. De man, zoo vertelt de „Tel." begreep niet, wat er aan de hand was er was in de stille, verlaten straat niets bijzonders te zien. De toeristen klauterden druk pratend en lachemd uit hun wagens en stormden op een kleinen koopman uit Monster af die met zijn transportdriewieler aan de overzijde van den weg stond. Klompen; Op den driewieler lag netjes uit- gestald een groot aantal paren klompen. Groote klompen voor zwaargebouwde man nen, kleinere voor vrouwenvoeten en heele kleintjes voor de jeugd. Er waren klompen van wit bout, maar er waren er ook met een biesje of gekleurd door een vemisje. Vol bewondering bekeken en betastten de Califomiers de kunstig gesneden „houten schoenen" en zij raakten er niet over uitge- praat, hoe het mogelijk was, op die dingen te loopen, zonder den hals te breken. Even later zagen de verbaasde 's Graven- zanders een reus van een Amerikaan over de straat hobbelen. Aan den linkervoet had hij zijn patent-lederen schoen aan den rechter hing een fonkelnieuwe Hollandsche klomp. De vreemdeling straalde van blijdschap en maakte op schoen en klomp de zotste caprio- len, tot groot vermaak van de omstanders. De Monstersche koopman was in een oogen blik tijds uitverkocht; er bleef geen klomp in zijn wagen. En toen de Amerikanen elk met een paar klompen weer in de autobus stapten, lachte hij tevreden, en zei: „Beste zaken ge- daon. Daar za'k eers es 'n pruimpie op neme!" MERKWAARDIGE VONDST AAN DE MOLDAU. Na de begrafenis werden de meesten die aan het graf hadden gewerkt vermoord en liet men de rivier zijn ouden loop hernemen, opdat het graf niet gevonden en geplunderd zou worden. Sindsdien heeft de Moldau evenwel haar loop gewijzigd. BIJ GELOOVIGHEID. Dat de bijgeloovigheid nog lang niet de wereld uit is, bewijst het volgende: In een winternacht van 1930 klopte aan de deur van den landbouwer Petko in het Tsjechi- sche dorp Bubin ongeduldig een vermomde ge- stalte en eischte ingelaten te worden. In het por.taal kwamen Petko en zijn verschrikte vrouw te staan voor een door den storm erg verwaaide Zigeunerin, die zei dat hun opper- ste heer en gebieder, de duivel met de sabel- hooms, had besloten het echtpaar reeds een der eerstvolgende nachten in zijn macht te brengen en daama in de zevende hel. Sidde- rend bezwoeren de boertjes der bodin des dui- vels toch bij den hellevorst een goed woordje te doen en daar was de Zigeunerin ten slotte toe bereid; ze trok een slang uit haar Blouse, wond die om haar arm en begon een reeks ceremonien. Daarna zei ze, dat de slang haar had geopenbaard, dat de duivel van zijn voor- nemen wilde afzien zoo het echtpaar hem 1000 kronen zond. Zij, de bodin, kon het geld mee- nemen en 't den heer met de sabelhoorns brengen. Het echtpaar Petko ademde verlicht en luttele oogenblikken later had de Zigeunerin de 1000 kronen in handen, verzekerde een goed woordje bij den duivel te zuilen doen en verdween. Maar het duurde niet lang of de bodin des hellevorsten stdnd weer in den hof van Petko. Ze was onderwijl de vrouw van den duivel geworden en haar gemaal had haar opgedragen weer 1000 kronen te brengen. Het echtpaar nam een hypotheek op zijn boerderij en een paar weken later kon de Zigeunerin de 1000 kronen, daarna nog eens 2000 halen en in twee jaar had 't echtpaar Petko door bemiddeling van eze bodin niet minder dan 18.000 kronen (/1350) aan den duivel ge- stuurd om maar niet in de hel gebraden te worden. Toen kwam de helsche geschiedenis den autoriteiten ter oore, wat leidde tot de arre- statie van de Zigeunerin Berke, de bodin en vrouw van den heer met de sabelhoorns, haar schoonzuster en haar broer wegens afperserij. Ter terechtzitting wilden de als getuigen ge- dagvaarde boeren, ook het echtpaar Petko, niet getuigen tegen de gemalin van den duivel. blijkbaar omdat ze de gevolgen vreesden. De rechters waren daar niet zoo bang voor en veroordeelden de Zigeunerin tot vijf maanden gevangenis, haar helpers resp. tot zeven en zes maanden. REISMARKEN GESMOKKELD? MOTORFIETSONGELUK BIJ AMERONGEN Woensdagavond reed aan het begin van den Rijksbetonweg te Amerongen op de.grens der gemeenten Amerongen en Leersum de heer G. H. H. K. uit Zeist, met zijn motorfiets, waar- op als duorijder de 22jarige C. v. V., even eens uit Zeist, met groote snelheid door de S-bocht ter plaatse. Vermoedelijk door te groote snelheid kon H. K. de motor niet meer op den weg houden Hij is tegen de houten af- sluiting langs den weg gereden De duorijder vloog over de afsluiting heen en liep een sche- delfractuur op. Eenigen tijd later is hij over- leden. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Ame rongen gebracht. De heer H. K. werd in bewusteloozen toe- stand naar het Johanniter hospitaal te Ame rongen gebracht; zijn toestand is niet emstig. DE POGIN1G TOT BERGING VAN HET GOUD VAN DE LUTINE. De werkzaamheden bij het wrak van de Lu- tine vorderen gestadig. Woensdagavond om kwart voor zeven is de eerste cylinder met motor en zuig- en pers- installatie op het eonisc*fc gedeelte van den toren gemonteerd. Er wordt hard doorge- werkt. Zoo spoedig mogelijk zal met pompen worden begonnen. VUEGONGELUK. Bij de zomerfeesten te Grijpskerk gaf Don- derdagavond de ongeveer 40-jarige Groning- sche zweefvlieger Heinrich Stoll demonstra- ties. Hij is daarbij, waarschijnlijk met groote vaart, naar beneden gekomen en tegen een schuurtje opgebotst. Het toestel drong door den houten wand heen en de vlieger werd zwaar gewond. Hij is naar het diaconessen- huis te Groningen gebracht waar hij tijdens de operatic is overleden. De heer Stoll was instructeur van de Gro- ndngsche zweefvliegclub en had nog nooit een ongeluk gehad. Wei heeft hij destijds als sportvlieger met de Zilvermeeuw verschillen de noodlanddngen moeten maken. Onlangs nog heeft hij een noodlanding uit- gevoerd met een brandend vliegtuig in de Wieringermeer. LEVEND VERBRAND. Vijf kleine Indiaansche jongens zijn levend verbrand, naar Reutier uit Samia in Canada meldt, tengevolge van een brand die hun woning in vlammen zette. De oorzaak van den brand was het omvallen van een petro- leumlantaam. Te Bancroft, een plaatsje bij Ottawa, is de bliksem in een huis geslagen, tengevolge waarvan eveneens drie jongens het leven verloren hebben. Nabij Budweis aan de Moldau is een ijzeren doodkist opgegraven, waarin een geraamte lag, dat bet hoofd naar het Oosten gekeerd had. De kist dateert uit de vijfde eeuw na Chns- tus, en was omringd van wapenrustingen, gou- den platen en rtngen, schilden en munten van Byzantijnsch maaksel, terwijl sommige stuk- ken het kenmerk dragen door Hunnen te zijn vervaardigd. Bij de kist werd ook een schitterend gedre- ven gouden bpkaal gevonden. Deze vondst komt overeen met de beschrij- ving in een oude kerkelijke kroniek, waarin melding wordt gemaakt van het graf van Attilla, den Hunnen-koning, die omstreeks 450 regeerde en den stoot gaf aan de Groote Volksverhuizing. Volgens deze kroniek zou Atilla zijn gedood in zijn huwelijksnacht met Kriemhilde, na eenige krijgstochten in Gallie. Dit komt ook overeen met de Nibelungen- Sage, waarin wordt verhaald dat Kriemhilde, nadat haar gemaal Siegfried, de Drakendoo- der, door Hagen Tronje verraderlijk was ver moord, in het huwelijk trad met Etzel (Atilla) koning der Hunnen. Zij wist haar broer, koning Gunther van Bourgondie te bewegen met groot gevolg, waaronder Hagen Tronje, naar het hof van Etzel te komen, waar zij om den dood van Siegfried te wreken, de Hunnen aanspoorde, de Bourgondiers tijdens een feestmaal te over- vallen. In het hierop volgend gevecht sneuvelden Attilla, Gunther, Hagen en Kriemhilde, be nevens de meeste Bourgondiers en vele Hun nen. Volgens de kroniek werd het stoffelijk over- schot van Attilla in een ijzeren kist met vele sehatten in den bodem van de Moldau begra- ven, nadat eerst de loop van de rivier tijdelijk was omgelegd. Voor de Schepenrechtbank te Krefeld ston- den, naar uit Venlo a£ln De Telegraaf wordt gemeld, Vrijdagdagmorgen, onder verdenking zich aan het smokkelen van reismarken te hebben schuldig gemaakt, een drietal te Venlo woonachtige dames terecht. De belangstel- ling voor deze strafzitting, waarbij het eerste geval van dien aard, werd behandeld, was zeer groot. Volledigheidshalve laten wij hieronder nog eens de juiste toedracht der voorgeschiedenis volgen Op Vrijdag 30 Juni j.l. begaven de dames zich gezamenlijk naar Neuss, ten einde aldaar reisch£ques van duizend mark te laten ver- zilveren. Nadat de dames het geld bij de bank hadden geind, gingen zij per trein naar Kre feld, waar zij, toen zij zich in de stad bevon- den, door beambten, die de dames blijkbaar vanuit Neuss hadden gevolgd, werden gear resteerd. Bij het verhoor verklaarden de dames, dat zij de reismarken hadden ge'ind ten behoeve van een te Venlo gevestigde kegelclub, welke voornemens was haar jaar- lijksch uitstapje naar Duitschland te onder- nemen. Aangezien de kegelclub eerst Zater- dagavond vertrok, een tijdstip derhalve waar- op de Duitsche banken gesloten zijn, zouden de drie vriendinnen, wier familieleden even eens deel der club uitmaakten, te voren het geld gaan innen en dit bij kennissen te Kre feld deponeeren, zoodat de leden der kegelclub daarover zouden kunnen beschikken. Op weg daarheen werden de dames gearresteerd. Hoewel de verklaringen der dames bij de aanhouding eensluidend waren, werd hieraan door de beambten, die met het onderzoek be- last waren, geen geloof gehecht, zoodat het geld in beslag werd genomen en de dames in arrest werden gesteld. Als verdaeht van een poging tot deviezen- smokkelarij hadden zij zich Vrijdagmorgen te verantwoorden. Zeer onder den indruk en moreel geknakt, werden de dames, die nu reeds drie weken in Duitsche gevangenschap hadden doorgebracht en te voren nimmer met politie of justitie in aanraking waren geweest, door de beambten binnengeleid. Der Staats- anwalt nam eveneens de pertinente verklaring der dames, dat het geld voor de kegelclub bestemd was en in Duitschland zou worden verteerd niet aan en meende, ook voor de overige Nederlanders, die plannen koesteren om reismarken te smokkelen, een afschrik- wekkend voorbeeld te moeten stellen en eischte tegen twee der dames ieder vier weken ge- vangenisstraf en R.M. 3000 geldboete; tegen de derde dame, die bovendien verdaeht werd fraude met haar paspoort te hebben gepleegd (zij had haar paspoort van een anderen om- slag voorzien) werd een half jaar gevangenis- straf en R. M. 5000 boete. Nadat de rechtbank in raadkamer was ge weest werd onmiddellijk vonnis geveld. De twee eerstbedoelde dames werden veroordeeld ieder tot drie weken gevangenisstrafaange zien zij dien tijd in voorarrest hadden door gebracht werden zij onmiddellijk in vrijheid gesteld. De derde dame werd tot vier weken gevangenisstraf en R.M. 3000 geldboete ver oordeeld. De in beslag genomen reismarken werden verbeurd verklaard. Ontroerend was het oogenblik toen de twee dames, die de vrijheid herkregen hadden, het gerechtsgebouw verlieten, terwijl de andere snikkend weer werd weggebracht ten einde nog eenigen tijd in Duitsche gevangenschap te vertoeven. ZIDKTEN EN WEERSGESTELDHEID. Tusschen beide bestaat een niet te looche- nen samenhang, lezen wij in ,,de Dokter in Huis". De mensch is evenals het dier en de plant een wezen, dat de zon noodig heeft. De maanden Maart en April zijn in onze streken het eindstadium van een zonneschijnloozen tijd, de maanden September en October het einde van den zonneschijnrijksten tijd. Bij ziekte-bacterien is het omgekeerd, zij gedijen in den winter, gaan in den zomer te gronde. In de maanden Maart en April ligt dus het minimum van het weerstandsvermogen van den mensch en het maximum van de virulen- tie der bacillen. Het behoeft dus niet te ver- wonderen, dat in deze maanden de meeste be- smettelijke ziekten voorkomen. In den herfst is het omgekeerd. De maand September is de gezondste. Het is een oude ervaring, dat dan de doctoren het minst te doen hebben. HET BIEKVEKBRI IK IN AMERIKA. Ongeveer drie vierde van de bevolking mag weer bier drinken met een alcbholgehalte van 3.2 procent. De restaurants hebben thans niet te klagen over gebrek aan bezoekers. De kranen, waaruit het schuimende bier in de glazen stroomt, krijgen geen rust. Deze „nat- heid" is zoo verrassend snel over Amerika ge komen en heeft zich met zooveel enthousiasme uitgebreid, dat zelfs de autoriteiten, die de tapvergunningen moeten verleenen, er door werden overvallen. Men had niet genoeg ver- gunningsformulieren en gebruikte daarom verouderde vergunningsformulieren voor het opslaan van springstoffen. Daar behoefde het minste aan veranderd te worden. Het wordt beschouwd als een symbool, hoewel men het lichte Amerikaansche bier met den besten wil van de wereld toch niet als gevaarlrjk kan betitelen. Zelfs iemand, die alcohol slecht kan verdragen, loopt na twintig glazen nog over een rechte streep. In financieel opzicht is het bier werkelijk een zegen voor den Amerikaan- schen staat. In de eerste dagen maakte de fiscus er een millioen dollar per dag mee. Hoe ftet later zal gaan, als het bier weer iets ge- woons geworden is, valt nog niet te voorspel- len; de schattingen varieeren van 200 tot 250 millioen dollar per jaar, wat nog altijd een aardig bedrag is. De „drogen" zijn over dit bier-enthousiasme zeer misnoegd. Toch hebben zij hun aankon- diging gerechtelijke maatregelen tegen het schenken van bier te laten invoeren, niet waar gemaakt. Velen leggen dat uit als een teeken van berusting. Toch staat het nog niet absoluut vast, dat Amerika „nat" wordt. De beslissing zuilen eerst de stemmingen in de verschillende sta- ten maken; wanneer niet in minstens 36 sta- ten een natte meerderheid wordt verkregen, kan de afschaffing der prohibitie geen wet worden. Tot dusverre hebben in twee staten (Wisconsin en Michigan) de ,,natten" een overweldigende meerderheid behaald. In dit jaar zuilen nog 35 andere staten him houding bepalen. In 20 ervan zijn de data voor de stemming reeds vastgesteld. In 1934 brengen nog 11 staten hun stem uit; voor het einde van dat jaar is dus geen definitieve toestand te verwachten. De vrees is niet denkbeeldig, dat door §en enkelen staat de afschaffing van het drankverbod onmogelijk wordt gemaakt, maar daar maakt men zich thans nog geen zorgen over. Men prOfiteert van deze over- gangsperiode, door zich het bier goed te laten smaken. GAAT DE EIFELTOREN SCHEEF STAAN? Toen bij gelegenheid van de Parijsche Wereldtentoonstelling van 1889 de Eifeltoren werd gebouwd, was het berekenen van de sterkte van den winddruk, dien 't gevaarte moest kunnen doorstaan, een der moeilijkste problem en, die de uitvinder moest oplossen. Later bleek, dat het 300 meter hooge ge vaarte eenigszins wordt omgebogen door den wind. Bij een hevigen storm maakt de toren- spits kleine elliptische schommelingen. De afwijkingen van den top ten opzichte van de loodlijn bedragen evenwel nooit meer dan 75 tot 100 millimeter. Nieuwe metingen omtrent de stabiliteit van den Eifeltoren hebben evenwel uitgewezen, dat er ook op dagen, dat het absoluut stil is, verbuigingen ontstaan, die even groot zijn, als wanneer een krachtige storm aan de ijzeren gebinten rukt. Daar deze schommelingen dagelijks terug- keeren en des zomers sterker zijn dan s win ters, was het niet moeilijk om de zon als den rustverstoorder aan te wijzen. De zon ver- warmt den toren juist aan die zr)de waar de stralen vallen, zoodat het metaal hier mtzet Door de eerste krachtige zonnestralen wordt de top reeds 150 millimeternaarhetWesten gebogen. Des middags buigt hij 100 mi - meter naar het Noorden en *B avonds 75 milli meter naar het Oosten. Naar het Zuiden buigt de toren nooit, wrjl hij hier het meeste uitzet. Bij warm zomer- weer beschrijft de top dus dagelijks een ellips met assen van 150 en 100 millimeter. Deze schommeling is derhalve tweemaal zoo groot als die, welke door de kracht van eenstorm- wind wordt veroorzaakt. De zon blrjkt dus sterker te zijn dan de wind. Het verschijnse is dus wel zeer eenvoudig te verklaren, maar dit neemt niet weg, dat het tot nu toe een onoplosbaar raadsel was. Bij het bouwen van metalen torens zal men evengoed als met den winddruk ook rekening moeten houden met de werking van de zonnestralen. ART1S TE AMSTERDAM. m de groote roofdierengalerij van Artis te Amsterdam laat zich een merkwaardig geva van dierlijke verdraagzaamheid waarnemen. De leeuw Sam en de Bengaalsche tijger Rad- jah leven er in vrede en vriendschap bijeen. Van jongsaf aan elkanders gezelschap gewend, hebben zij geleerd, elkaars verschillende uit- drukkingsvormen voor goede mu P nemen. Terwijl bij voiwassen ieeuw en tyger terstond angst of woede en bij gevolg afweer of aanval to* een strijd op ^ven en dood zou den leiden, omdat het vreemde als gevaar wordt gezien en dus tot strijd of vlucht aan leiding kan geven, zijn hier aanleiding en oor zaak tot oneenigheid vroegtijdig uit den weg geruimd en zien de beide elkaar als vertrouw- de kameraden, terwijl zij nog wel beiden van het mannelijk geslacht zijn. Zoo heeft men vroeger in Artis eens de proef f- een fantal zeer verschillende ^eren w.^ ^of dieren zoowel als alleseters en planteneters, n 1 een paar Pampasvossen, een jonge Javaan- sche otter, een Indisch wild zwijntje en eenige Aguti's of Pampas-hazen, dieren dus van zeer verschillenden aard en aanleg, verschillende van uiterlijk, uitdrukkingsvormen enz. Nadat ze, aanvankelijk in gescheiden afd lingen, maar voor elkander van dichtbij zicht-. hoor- en ruikbaar in het middenverblij de voormalige ronde kas aan elkaars hijmjn waren gewend geraakt, kon men ze na eenige weken vrijelijk met elkander laten verkeeren en tenslotte alle tusschenhekken verwijderen, waama het zoo heterogeen gezelschap voi- komen met elkaars eigenaardlgheden ver trouwd, geruimen tijd in volmaakten vred bijeen heeft gehuisd. 's Avonds zocht de otter zijn slaapplaats tusschen de pooten luiliggend wild zwijn, vossen en Aguti s speei den met elkaar en de publiekelijke versnape- ringen werden broederlijk en zusterlijk ge- deeld. Natuurlijk zou het geval een ander aanzien hebben gekregen, indlen men den dieren me het hun passend voedsel had verstrektdan zouden de roofdieren hun gezelschap wellicht niet langer als kameraden, maar als prooi hebben gezien. Waar voedselnood en angst voor het vreemde uiterlijk waren vervallen, ontwikkelde zich echter een paradijsachtige vredestoestand. Zoo zuilen ook Sam en Rad- jah, leeuw en tijger, indlen men hen bijeen laat, wel levenslang vertrouwde kameraden kunnen blijven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6