Dam- en Sehaakrnbriek. Pluimvee-Bnbriek. ongel.uk in een speeltuin te 2 LANDBOUWERS TE KROPSWOUDE GEDOOD. DAMMEN. 4-10 SCHAKEN. STERFT HET ZEEGRAS UIT? mm WEESP. Op de speelplaats van de Speeltuinvereeni- ging te Weesp had de 11-jarige H. t. B. het ongeluk van het hooge punt van een glijbaan te vallen. De knaap brak daarbij een der ar- men en werd door een dokter voorloopig ver- bonden. Deze achtte opname in het Burger Ziekenhuis te Amsterdam noodzakelijk. Al- daar bleek, dat de gebroiken arm afgezet moest worden. Zulks is ook geschied, doch de knaap is aan de gevolgen deizer operatie overleden. BKANDSTICHTING. In den loop van 1932 is een schuur van den landbouwer J. Huibertse te Rossum door brand vernield. De verzekeringsgelden zgn toen aan de belanghehbenden uitgekeerd. Door praatzucht van de menschen kwam de politic Woensdag ter oore, dat Huibertse zijn knecht in 1932 een som geld beloofd had, wanneer hrj zijn schuur in brand zou steken. Als ge volg daarvan zijn Huibertse en zijn knecht Dinsdagnacht, verdacht van brandstichting, gearresteerd. Zij hebben een volledige beken- tenis afgelegd. Woensdagmiddag zijn zij naar Tiel overgabracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. OM EEN DUIF. Te Vlijmen is Dinsdagavond een gehuwde arbeider en vader van drie kinderen om een duif doodgestoken. Ongeveer half 10 ontstond twist tusschen de arbeiders J. de B., A. van E. en A. L. twist over het kleppen van een duif. De B. trok een mes en bracht van E. daarmee een ver- wonding toe aan den arm; van E. wist hem het mes te ontrukken en stak daarmee zijn tegenstander, met het gevolg, dat h(j hem een hartslagader doorsneed. De getroffene liep in de richting van zijn huis. Bij het post- kantoor gekomen, zaikte hij tengevolge van het bloedverlies ineen en overleed spoedig. v. E., die zeer goed bekend staat, bekende den steek te hebben toegebracht. Hjj is op- gesloten en zal naar de strafgevangenis te 's Hertogenbosch worden gebracht. Woensdagochtend om ruim 6 uur wilde bij wachtpost 79 bij Kropswolde de gebroeders Steen uit Westerbroek, die na de koeien te hebben gemolken met paard en wagen den onbewaakten overweg oversteken. Zij zagen door de mist, hoewel het uitzicht vriji is, den trein, die om 6 uur 03 uit Groningen vertrekt, niet naderen, zij werden met wagen en al ge- grepen en 50 meter meegesleurd. De oudste, de 41-jarige Jannes was dadelijk dood. De jongste, de 32-jarige Johannes, werd zeer ernstig gewond en na voorloopig te zijn verbonden door dr. Blonk met den volgenden trein naar Groningen vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Paard en wagen werden vermorzeld. Ook de trein, die 23 minuten vertraging had, werd eenigszins beschadigd. De locomotief is te Nieuweschans buiten dienst gesteld. RELLETJES TE AAESMEER. Bij het opbouwen van het circus Amanda Roberti op een terrein onder Aalsmeer is het deze week tot relletjes gekomen tusschen de circusmenschen en de Rijkspolitie. Hoewel het circus vergunning had, om zijn tenten op te slaan op een terrein in genoemdc gemeente, meende de eigenaresse van het stuk land, op het laatste oogenblik bezwaar tegen het op- treden van het circus te moeten maken, waar- op zij de Rijkspolitie verzocht, het circus te verwijderen. Dit ging niet zoo gemakkelijk en op een gegeven moment zag de majoor van de Rijksveldwacht zich genoodzaakt, van de blanke sabel gebruik te maken. Bp de charge, welke hierop volgde, liep de eigenaresse van het circus, mevr. Amanda Roberti, een drietal verwondingen op. Voorts kreeg een tweetal mannen eenige sabelhouwen; zij moesten zich onder geneeskundige behandeling laten stellen. Nadat de burgemeester van Haarlemmer- meer, mr. A. Slob, in wiens gemeente het rel- letje zich voordeed, eraan was te pas geko men en ook de officier van Justitie had inge- grepen, werd het conflict bijgelegd, zoodat de eerste voorstelling kon doorgaan. COCVII. Hier volgt de beloofde partij De Haas Weiss, gespeeld in de in 1904 te Amsterdam gehouden match om het wereldkampioen- schap. Het verschil tusschen de Hollandsche en de Fransche speelwijze valt duidelijk op. Voort- durend legt zwart valstrikken in het spel, door wit behendig ontweken, tot... maar laten we de spelers liever zelf aan het woord! Het is een prachtpartij Wit: Zwart J. de Haas, is, Weiss te Parijs. thans te Scheveningen 1. 3328 1823 2. 31—27 17—21 3. 39—33 12—18 4. 4439 712 5. 3731 27 Natuurlijk is 20—24 theoretisch beter. De tekstzet 27 geldt thans nog voor zwak, maar dit is voor Weiss nimmer een bezwaar geweest. 6. 3126 2024 7. 26X17 11X31 8. 36X27 15—20 De theorie geeft 14—20 aan. 9. 34—30 6—11 10. 30—25 io_i5 11. 41—37 n—17 12. 4741 7ii 13. 41—36 1—6 14. 37—31! Op wit 50 -44 volgt zwart 1721, wit 3731, zwart 2126 en wit moet 4034 of 4237 spelen. Beide zijn zwak. Men ziet hier de waarde van een tempo-zet. 15. 5044 2429 Niet sterk, maar gedwongen. Zwarts stand is vrij ongunstig. Op 17—21 volgt immers 3126 en zwart wordt opgesloten. Wit mag nu niet 4641 spelen wegens de dreiging 17 21, wit 3126 om niet opgeslo ten te geraken, waama zwart 2329; 11X31; 16—2i; 18—22; 12X21; 24—30 en 19X46 dam'. 16. 33X24 20X29 17. 3933 1420 LEVEND VERBRAND. De 27jarige Gabrielle Whyden, wonende bij haar zieke moeder in de rue St. Gilles te Duin- kerken, vond een ijselijken dood. De jonge vrouw, die zelf ziekelijk was, had zich naar den kolenkelder met een brandende kaars be- geven. Zij plaatste den kaars op den grond, om kolen te nemen, toen plotseling haar licht katoenen kleed de vlam raakte, met het nood- lottig gevolg, dat het in brand vloog. Gillend liep zp, omringd van vlammen, naar de ver- dieping en vluchtte in haar kamer, waar een toegesnelde buurvrouw te vergeefs poogde de brandende kleederen af te rukken. Gabrielle liep vreeselijke brandwonden op en stierf een paar uur later in de pselijkste pijnen. NEDERLANDERS MET AUTO IN DE VOGEZEN VERONGELUKT. Uit Epinal wordt gemeld: Dinsdag zijn twee Nederlandsche toeristen uit Haarlem, baron d'Auluis de Bourouill en zijn echtgenoote verongelukt te Bains-lesy Bains in de Vogezen. Door nog niet bekende oorzaak slipte hun auto plotseling en sloeg dientengevolge om. Baron d'Auluis de Bou rouill werd op slag gedood. Zijn echtgenoote en de chauffeur werden beide ernstig gewond. Het voorloopig onderzoek heeft aangetoond dat de rem gebroken is, vermoedelijk toen de bestuurder poogde, den wagen alsnog tot staan te brengen. De auto sloeg daarop om- gekeerd in een greppel langs den weg en de inzittenden kwamen er onder terecht. De baron, wien de borstkas werd ingedrukt, was op slag dood; de barones liep een hevige hoofd- wonde op, terwijl de chauffeur een been brak. Door een anderen auto, die toevallig pas- seerde werd het stoffelpk overschot van den baron evenals de beide gewonden, naar het ziekenhuis overgebracht. Aldaar bleek, dat bp de barones de schedel gelicht moest worden. Deze operatie werd in den loop van den nacht verricht. Volgens de laatst ontvangen berichten is haar toestand bevredigend. C. baron d'Auluis de Bourouill was commis- saris van de Haarlemsche Hulpbank en de Alg. Credietbank en secretaris van de N.V. Residentie Hypotheekbank. EEN MEER DAN ONAANGENAME ONTDEKKING. Toen Andreas Somogyi, na 18 jaar in ge- vangenschap in Mandsjoerije te hebben door- gebracht, in zpn geboortedorp in Hongarpe terugkwam, ontdekte hp dat hij voor dood verklaard was, dat zijn naam stond op het oorlogsgedenkteeken in het dorp, dat zpn vrouw 10 jaar geleden hertrouwd was_dht zijn zoon verdwenen was, en dat niemand hem werk wilde geven. SPRINKHANENPLAAG. Naar het Chineesche ministerie van bin- nenlandsche zaken mededeelt, heerscht in uit- gestrekte gebieden van China, vooral in de streken langs de Gele Rivier, die kort geleden door overstroomingen werden geteisterd, een ontzettende sprinkhanenplaag. De velden zijn verwoest, de oogst vernield; 65 millioen boe- ren bezitten geen graan of andere levensmid- delen. De Chineesche regeering heeft uitge- breide maatregelen genomen, om de vele mil- lioenen boeren voor den hongerdood te be- waren. ZWAAR ONWEER. - Een zwaar onweer, dat met een hevige wervelstorm gepaard is gegaan, heeft Dins dagavond in een deel van Prignitz zeer groote schade aangericht. Langs de spoorbaan Ber- lrjnHamburg heeft een windhoos, welke een omtrek had van 40 K.M., talrijke huizen verwoest en ook op velden en bouwlanden veel schade aangericht. Het nog op het veld staande gewas werd plat tegen den bodem gedrukt. Groote stukken bosch werden ont- worteld. Ook in het telefoonverkeer ontstond groote stagnatie. GEEN ZURE MEIii. Men heeft zelfs in het warmste jaargetpde geen last van zure melk, indien men ze kookt zoodra men ze in huis krpgt, onder toevoe- ging van een lepel suiker per liter. VUEGTUIG IN AMERIKA 'NEERGESTORT. Te Oceanside Californie), is een groot mi- litair bombardementsvliegtuig neergestort en geheel verbrijzeld. Zeven personen zpn hierbij om het leven gekomen. 9X20 20X29 10—14 14—20 20X29 5—10 10—14 18. 25X14 19. 33X24 20. 4439 21. 39—33 22. 33 X 24 23. 3530 24. 40—35 25. 4944 Dit is onderschatting van de zwarte stand. Beter was 3025. Zwart behoudt dan de zwakke schijf 29. 25. 17—22!! Het wordt nu een lust de partij te bestu- deeren. De eene prachtzet volgt op de andere! 26. 28X17 11X22 27. 30—25 2934! Sohitterend. Wit kan niet achter deze schpf loopen, daar zwart door 2228 een schpf zou winnen. Evenmin kan 3126 wegens 3440; 2328 en 18X49 dam. Het eenige is 27—21 (16X27); 32X21 (22—27); 31X22 en niet 21X32 wegens damzet (18X46), wit 4439 en wint zijn schpf terug. 28. 43—39 34X43 29. 38X49 1924! Fijne dreiging. Echt Weiss in zijn goede dagen! 30. 31—26 Wit ziet het gevaar niet. 30. 22X31 31. 36X27 Zie diagram. Stand na wit's 31e zet. ZWART 12 3 4 AVIT 74 48 49 50 EEN OVERVLOEDIG PERZIKENJAAR. Uit Genua wordt gemeld, dat de perziken- oogst dit jaar zoo overvloedig is, dat deze vruchten langs heel de Riviera verkocht wor den tot een prijs van 20 centesimi 2% ct. per K.G. De badgasten in de verschillende kustplaatsen profiteeren dan ook van de ge- legenheid om met hun zomervacantie tevens een vruchtenkuur te verbinden en op deze wijze de nog steeds zoozeer begeerde slanke lijn te cultiveeren. AVONTUUR VAN EEN KIND IN DE BERGEN. Reuter meldt uit Bergamo: Bergbeklimmers, die een bergtour maakten, hoorden tot hun groote verwondering op 2000 meter hoogte van de rotsen boven him hoofd een zacht kindergehuil komen. Zij stelden een onderzoek in en vonden een vierjarig knaapje liggend op een plateau aan den rand van een afgrond. Het kind klappertande van koude en koorts en kwam bijna om van gebrek. Hp verklaarde Antonio Plodardi te heeten en acht dagen geleden met twee broers de bergen te zpn ingegaan om hout te sprokke- len. Hp was echter van hen weggeloopen en verdwaald geraakt. Acht dagen lang had hp geleefd op een stuk brood, dat hij in zijn zak had. Tevergeefs hadden de bewoners van de omliggende dor- pen naar Antonio gezocht. EEN SCHATBUKE LANDLOOPSTER. Door de politie van Spinfield in New Yer- sey werd langs den weg een oude landloopster aangehouden. Bij nader onderzoek bleek zij echter 17.000 dollar op zich te hebben en bo- vendien nog een Fransch briefje van 1000 fr. Toen de identiteit van de vrouw vastgesteld werd, bevond de politie zich tegenover mevr, Helen Bistrom, weduwe van baron Bistrom, die in 1922 ter dood gebracht werd door bolsje- wisten. Het verdere onderzoek wees dan nog uit, dat barones Bistrom in 1929 voor een tweede maal in het huwelijk was getreden met Walter H. Mairs, rijk New Yorksch wissel agent. Hiervan was zij echter sedert 15 Mei j.l. gescheiden. De politie deed de oud-barones onderbrengen in een sanatorium, want ge neesheeren verklaarden, dat zij zich in een zeer gevaarlijken geestestoestand bevindt. LUCHTREISJE VANUIT EEN KANON. Te Moskou wordt in een van de parken een reusachtig kanon gebouwd. De inwoners der stad zullen worden uitge noodigd om beurten in het kanon, waarvan de loop ruim 20 meter lang is, plaats te nemen. Een vliegtuigmotor van 600 P.K. zal vervol- gens een zeer krachtige luchtstroom door het kanon blazen, waardoor de inzittende ruim 30 meter in de lucht zal worden geslingerd. Als de menschelijke kogel dan in de lucht is, zal een parachute opengaan en daalt de be- trokken persoon langzaam op de aarde. Of er veel liefhebbers zullen komen voor dit luchtreisje zal moeten worden afgewacht. Het doel van het experiment is de bevolking vertrouwd te maken met de parachute, als een verdedigingsmiddel in oorlogstijd. ZESHONDiERD OLIFANTEN TER DOOD VEROORDEELD. De oneindige keten van oorzaken en gevol gen heeft hier en daar wonderlijke schakels. Wie zou bijvoorbeeld ooit hebben kunnen ver- moeden, dat de radio een beslissenden invloed zou uitoefenen op het lot der Oost-Afrikaan- sche olifanten? Door de verbetering der wapens was het uitsterven der dikhuiden nog slechts een kwestie van tp'd, maar «bti (je nieuwste ontdekkingen der techniek hebben zp thans een nieuwen opbloei van hun geslacht te danken. Blijkens de officieele verslagen uit het Kenia- en Tanganika-gebied is het aantal oli fanten daar de laatste jaren geweldig toege- nomen. In Oeganda alleen wordt hun aantal reeds op 20.000 geschat. Als de oorzaken dezer snelle vermeerdering worden genoemd: de verhooging van den prrjs der jachtakten en de toename van het aantal radio-luisteraars. Om een volledige uitroeiing van de olifanten te voorkomen, werd eenige jaren geleden be- paald, dat de jagers 100 pond sterling zouden moeten betalen voor iederen dikhuid, dien zij neerschoten. Hierdoor is er paal en perk ge steld aan het roekelooze vemietigen van het grof wild. Door de buitengewone populariteit van de radio is de vraag naar piano's en har moniums sterk verminderd en hiermee is ook de behoefte aan ivoor sterk ingekrompen. Al deze omstandigheden zijn oorzaak, dat de oli Zwart maakt nu een eind aan de partij door een fraaie „coup de l'expresse" (zie vooral ook de beschouwingen in onze vorige rubriek). 31. 14—20! 32. 25X14 24—30 33. 35X24 23—29 34. 24 X 33 13—19 35. 14X23 18X47 Een keurige slagzet, maar mooier nog dan de slag is de wijze, waarop Weiss deze zet voorbereid heeft. Alleen ,,'s werelds grootste slagspeler", destijds de „Napoleon op het dambord", kan z<56 spelen. 36. 4439 4720 37. 3934 2033 38. 4943 33n 39. 4641 1217 40. 41—37 ii2 41. 4338 1722 Een misrekening. Het was trouwens niet eens noodig deze afruil te spelen. Wit is toch wel verloren. 42. 27X18 16—21? 43. 26X17 8—12 Wit geeft op. Onbegrijpelijk, want na 17X8 moet de zwarte dam 5 schijven slaan met gelijk spel. Typisch, dat ook zwart zich hierin verrekend had. Dr. A. G. Olland. f In den strijd om het kampioenschap van Nederland werd op Zondagmorgen de volgen- de partp gespeeld, tpdens welke de Neder landsche schaakmeester Olland plotseling stierf. Siciliaansche Partij. Wit: Zwart: Dr. A. G. Olland. A. W. Hamming. 1. e2e4 c7c5 2. Pgl—f3 Bb8c6 3. d2d4 c5Xd4 4. Pf3Xd4 Pg8f6 5. Pfblc3 Fout is 5. Pc6: bc6:, 6. e5 wegens Da5|. Na 5. Pc3 is echter het schaak op a5 voor komen, en nu dreigt wel e5, waarna het zwarte paard naar g8 terug moet. Zwart kan nu op verschillende wijzen ver- der gaan: 1. Met e6 (om na Pc6; en e5 het paard op fanten de laatste jaren met rust gelaten wer den. Maar hierdoor is hun aantal dermate toegenomen, dat zij een ernstig gevaar betee- kenen voor de Oost-Afrikaansche landbou- wers. Van tijd tot tijd worden zij aangegre- pen door een soort van massa-psychose, en dan breken zij als een grauwe lawine uit hun bosschen naar de plantages. Hier verwoesten zij niet alleen de koffie- en rubberboomen, maar zij rukken ook de afrasteringen en schuttingen uit den grond, waardoor de koeien en paarden in wilde paniek op de vlucht slaan. Dit „grijze" gevaar was voor het gouver- nement van Oeganda aanleiding tot het nemen van radicale tegenmaatregelen. Over 600 olifanten werd het doodvonnis uit- gesproken: 600 dieren zullen tijdens de eerste etappe van dezen verdelgingsoorlog worden neergelegd. De militaire afdeelingen, die met de uitvoering hiervan zijn belast, worden reeds gemobiliseerd. WAT EEN VALSCH ALARM KOST. Zoolang de brandweerstations nog niet vol- doende beveiligd waren, trof men voortdu- rend personen aan, die door valsch alarm de brandweren op de been brachten zonder wel- licht te vermoeden hoe kostbaar zoo'n expe riment was. Het gemeentebestuur van Lon- den heeft onlangs aangetoond dat dergelrjke grappen haar een som van 30.000 pond per jaar kosten. In het afgeloopen jaar werd de brandweer niet minder dan 3000 maal voor niets gealarmeerd, dat is ongeveer 10 maal per dag. Slechts zeer weinige berusten op een vergissing, het grootste gedeelte van die val- sche alarmeeringen is het werk van onbezon- nen dwaashoofden, wien men het maar ten goede moet houden, dat zij niet vermoeden, welk een groote onkosten hun ondoordacht alarm veroorzaakt. Maar zoo'n valsch alarm kan ook gewaar- lijk worden voor het leven en eigendom van andere menschen, omdat het kan gebeuren, dat de brandweer juist uitgerukt is, terwijl van elders een echte brand gemeld wordt. In Engeland worden daarom de brand- alarm toes tellen voortaan door crimineele be- ambten bewaakt, wat echter ook weer groote kosten veroorzaakt. De alarmtoestellen z66 om te bouwen, dat geen valsch alarm meer mogelijk is, zou 70.000 pond kosten. De auto- riteiten hebben echter, merkwaardig genoeg, nog niet besloten deze som daarvoor uit te trekken. Zij schijnen liever jaar op jaar 30.000 pond te willen betalen. DE KOEKOEK ALS DRUKTEMAKER. De grootste levenmaker onder het gevogelte is de koekoek. Van 's morgens vroeg van 4 uur af tot 's avonds laat doet jiij zijn eentonig geroep hooren. Waar e^n koekoek optreedt, zwijgen ge- woonlijk de andere kpekoeken. Nu is het „ge- zang" van een dier vogels voldoende om een heele park- qf boschruimte te vullen. Het dringt door toe op verren afstand. Men hoort hem niet alleen in de afgelegen bosschen en velden, maar ook in het geboomte in de omgeving van de steden. Het volksgeloof maakt van den koekoek ook eenigszins een weervoorspeller. Wanneer hij, bij regenachtigen of donkeren hemel, drukte maakt is er, wees er van verzekerd, verande- ring van weer op komst. Laat hrj zich brj zon- neschijn hooren, dan beteekent dat niet veel goeds voor den volgenden ochtend. Maar de ondervinding leert, dat men die „voorspellin- gen" niet te letterlijk moet opvatten. Er zijn ook spreekwoorden en zegswijzen, die op den koekoek betrekking hebben. ,,A1- tijd koekoek een gezang", d.w.z. geen afwis- seling, altijd hetzelfde; „loop naar den koe koek!" loop naar den duivel; „dat haalt u de koekoek", dat wil ik warempel wel gelooven. Verdwijnende vischsoorten. Verschillende laboratoria aan de Europee- sche kusten hebbenden laatsten tijd vastge steld, dat het zeegras voortdurend minder voorkomt. Men spreekt zelfs van een gevaar voor uitsterven van deze plant. Een microsco- pisch onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de planten door een ziekte zijn aange- tast, waartegen men nog geen middel kent. Men kan slechts hopen, dat de ziekte ver- dwijnt, voordat het geheele gebied, waar het zeegras voorkomt, is aangetast en dat dan de natuur weder de voortplanting zal bevor- deren. Het eerst is de vermindering van het zeegras vastgesteld twee jaar geleden van St. Servant in Frankrijk. Sedert heeft men het verschijnsel aan alle deelen van de Europee- sche kust waargenomen en onlangs ook aan de Amerikaansche kust. De schade, hierdoor aangericht is zeer groot, te meer daar tege- ljjk met het uitsterven van het zeegras ook d5 te plaatsen) en zoo mogelijk d5. 2. Met e6, a6 en Dc7 ter verhindering van e5 (de zgn. Paulsen-variant, een zeer moei- lijike speelwijze). 3. Met d6, g6 en Rg7. 4. Met d6 en e6, een speelwijze vooral door Euwe aanbevolen. d7d6 e7e6 Rf8—e7 5 6. Rfle2 7. 0—0 8. t>2ib3 De ontwikkaling van den dameraadsheer is voor Wit een moeilijik probleem. Daar hij wel- dra f4 zal spelen, komt ontwikkeling na f4 of g5 niet in aanmerking; op e3 staat hij ook niet bijzonder goed. 8. 0—0 9. Kgl—hi Om de mogelijkheid d5, e5, Pd7 dreigend Pd4: en Rc5 bij voonbaat uit den weg te gaan. 9a7a6 De gewone gang van zaken in een Siciliaan sche partij: Wit opereert tegen den zwarten KoningsvleugelZwart tegen den witten dame- vleugel. 10. f2f4 Dd8—c7 11. Re2f3 Rc8d7 Zwart kan hier niet zijn raadsheer naar b7 ontwikkelen, want na 11. b5 volgt Pc6: Dc6' 13. e5. 12. Pc3e2 b7—b5 13. Rcl—b2 Tf8d8 14. Pe2—g3 Ta8c8 15. Talcl Nu begrijpen we, waarom Zwart op den twaalfden zet b5 speelde. Wit dreigde met c4 een overwegende positie in te nemen; nu ech ter dreigt eerder de witte c-pion zwak te blijven. 15Pc6Xd4 16. Ddl Xd4 Dc7c5 17. Dd4d3 De zwarte koningin staat op c5 ongunstig; daarom verliest Wit liever een tempo dan de dames te ruilen. De mobilisatie is nu einde- lijik afgeloopen, de verwikkelingen beginnen. 17b5—to4 Legt den damevleugel vast. 18. Rb2—d4 Dc5b5 19. Dd3e3 d6d5 20. Rf3—e2 Wit wil blijkbaar niet op e4e5 ingaan. In- derdaad krijgt Wit daardoor geen voordeel, daar het centrum vastgeschoven is. De text- verschillende vischsoorten uitsterven of ten minste verdwijnen. In Frankrijk heeft men bijv. een vermindering van de gamalen opge- merkt, zoodat de garnalenprijzen sterk zijn gestegen. Ook zes of zeven andere soorten van visschen en schaaldieren zijn aan het ver dwijnen. Aan sommige kuststations is de laatste maanden de oogst van zeegras tot 200 ton toe geringer geweest dan vroeger. In 1870 heeft een dergelijk verschijnsel zich reeds aan de Europeesche kust voorgedaan. Ook toen is de ziekte overgeslagen naar Afrika en Ame- rika. Eerst na jaren verdween de ziekte en kon het zeegras opnieuw terrein winnen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. BELAJN G RI.JKE REGEERINGSPUBLICATIE Verslag over den Landbouw over 1931. II. Ik eindigde vorige keer met te vermelden, dat het regeeringsverslag constateerde, dat de verlammingsziekte onder de johge hennen toenam. Dit punt houd ik nog even vast om de lezers even snel een paar belangrijke me- dedeelingen te doen. Zooals ik twee weken geleden schreef zou ik in Utrecht op 15 Juli een lezing houden voor de leden der Algemeene Nederlandsche Pluimveefokkers Vereeniging over ziekten. Voor deze lezing noodigde ik alle belangstellenden uit en hiervan is een goed gebruik gemaakt. Een der voomaamste punten was juist deze ellendige verlammingsziekte onder de jonge hennen en ik had op die lezing een dozijn levende kippen meegenomen en in kooien ver- toond. Deze arme dieren vertoonden verschil lende stadia der beruchte verlammingsziekte vanaf het begin dat ze licht stgf loopen tot het einde dat ze geheel lam op den grond lig- gen of totaal blind worden. Lang heeft men niet geweten wat dit voor ziekte was, thans blijkt meer en meer dat de ziekte besmettelijk is doch dat de dieren al leen op jeugdigen leeftijd besmet worden, meestal beneden de acht weken. Mogelijk vindt ook besmetting via de broedeieren plaats. Nu krijg ik deze week al weer mas- sa's brieven over deze verlammingsziekte. Ik zal haar in een der volgende artikelen weer nauwkeurig beschrijven en het nieuwste dat de wetenschap daaromtrent gevonden heeft ver melden. Jammer genoeg kan ik in deze arti kelen geen foto's geven. Mijn voorloopig ad- vies is: bij optreden van verlamming onder de kuikens of jonge hennen eenige exemplaren levend naar de Rijksseruminrichting te sturen met een brief er bij en duidelijk adres. Er kan namelijk van alles achter zitten (voeder- fout, coccidiosis, lintwormen, ronde women), allemaal ziekten die ook verlamming veroor- zaken. We moeten dus eerst de levende dieren be- studeeren. Daama maken wij ze af en kun nen dan zien wat er van binnen in te vinden is. Is nu de oorzaak gevonden dan geeft de Seruminrichting zooveel mogelijk raad. Het onderzoek gratis. Bij echte verlamming raad ik u aan: onmiddellijk opruimen van alle die ren die verschijnselen vertoonen. Nooit fok- ken met koppels waaronder verlamming op- getreden is. De uiterste zorg besteden het opfokken der kuikens op onbesmet ter rein. Ziezoo, nu gaan we weer door met het verslag van den Landbouw, dat ons het vol gende vertelt: De piepkuikenfokkerij breidde zich in 1931 sterk uit, niet slechts in Noord-Holland, doch ook in andere streken van het land. De prijzen welke aanvankelijk goed waren, daalden in den loop van het jaar en bereikten aan het einde van 1931 een dusdanig laag peil, dat de fokkerij niet meer loonend was. Tengevolge van de groote vraag naar kuikens liet de kwa- liteit dikwijls te wenschen over, hetgeen aan het eindproduct niet ten goede kwam, terwijl de fokkerij door onbekendheid met de tech niek daarvan bij velen op een mislukking is uitgeloopen. De belangstelling voor het vereenigings- leven nam meer en meer toe. De minder gun- stige omstandigheden waaronder het bedrrjf moet worden uitgeoefend, zullen daaraan waarschijnlijk wel niet vreemd zijn. De Nederlandsche Federatie van Vereenigin- gen van Bedrijfspluimveehouders heeft in 1931 een regeling getroffen inzake verbetering van het fokkerijwezen, waarbij aan de aangesloten organisaties in overweging wordt gegeven, in navolging van de zuidelijke provincies, over te gaan tot stichting van vermeerderings- bedrijven in hun gebied, ten einde de distri bute der kuikens in betere banen te leiden. Ook wordt getracht om te komen tot stich ting van een studiefonds ten behoeve van een diepgaand onderzoek naar bepaalde pluimvee- ziekten. Hieruit zien we dus dat deze Algemeene Federatie zeer belangrijk werk verricht ter verbetering van den Ned. Pluimveestapel. Zonder twijfel is de gunstige toestand van on- zen pluimveestapel voor een groot deel te dan- ken aan het intensieve werken van de Fede ratie, naast dat aan de Algemeene Ned. Pluim veefokkers Vereeniging (A.N.P.V.) die zich meer ultsluitend op het verbinden der fokkers toelegt. Dr. TE HENNEPE. voonzetting geeft Wit echter geen voorsprong. 20Db5b7 21. Re2d3 d5Xe4 22. Rd4Xf6 Re7Xf6 23. Pg3Xe4 Wit staat nu ongetwijfeld beter. Zwart moet Re7 spelen en dan volgt een sterke aan- val met Dh3, Tf3g3 en zoo noodig f4—f5. 23Rf6c3 Verliest de qualiteit. 24. Pe4d6 Db7—c7 25. Pd6Xc8 Rd7 X c8 Op dit oogenblik werd Dr. Olland plotseling door den dood getroffen. Slotstand. Zwart: Hamming. a b c d e f g h Wit: Dr. Olland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3