B U I T E HiL AND iiANDBOUWBEBICHTEN, 0EMESGDE BEEICHTEE i SLECHTE BETALERS VAN VOLKENBONDSCONTRIBUTIE. TER NEUZEN, 28 Juli 1933. HOEK. VOORTWOEDENDE KALI-OORLOG. Voor hei zonnebad ^TtiyREME of„Zd-OL/E tingenteering en toeslag van 0,25 per paar klompen, geantwoord, dat de Regeering niet beschikt over middelen om den invoer stop te zetten en dat de contingenteering alleen mo- gelijk .Is, indien de invoer een overmatig ka rakter draagt en het landsbelang een toepas- sing eischt. Dit is niet het geval. Ten aanzien van den voorgestelden toeslag per paar klom pen merkt de minister op, dat bij een door den insider geschatte productie van 4 millioen paar klompen per jaar de kosten van dezen steun- maatregel 100.000 bedragen. Ben steun van dezen omvang ten behoeve van een pro duct, waarvan de vraag sterk daalt, lijkt eco- nomisch niet verantwoord, te meer, daar een zoo belangryke steun bij een sterke onder- bezettmg van het productieapparaat moet leiden tot een uitbreiding van de productie. Daarbij komt, dat door een dergelijken maat- regei uiteraard de Belgische klomp zou worden geweerd, hetgeen zonder twijfel het gevaar van retorsiemaatregelen tegen Nederlandsche exportartikelen met zich zou brengen. 0 Bij ApothcnDrogisten (Ingez. Med.) Tenslotte merkt de minister op, dat door het verleenen van directen financieelen steun andere industrien, waarvan er velen ook in zeer moeilijke omstandigheden verkeeren, tegen het plaatsen van de klompenindustrie in een uitzonderingspositie bezwaren zouden maken, m.a.w. van vele zijden zou men dan terecht ook financieelen steun kunnen ver- langen. In tegenwoordigheid van den heer A. N. Fleskens, lid der Tweede Kamer, is in Den Bosch een gecombineerde vergadering gehou- den van den R.K. Nationalen Klompen- makersbond, het Comitd van Actie in de Klom penindustrie, het bestuur van den Nederl. Bond en den Noordelijken Bond, ter bespreking van nieuwe maatregelen tot opheffing van de noodlijdende klompenindustrie. Ter vergade ring sprak men er zijn verbazing over uit, dat de regeering nog niet te bewegen was geweest tot het nemen van ingrijpende maat regelen. Aan den minister is het volgende telegram verzonden: „Gezien den hopeloozen toestand in de klompenindustrie en de moedeloosheid die reeds lang heerscht in die industrie, en die nog verscherpt is na het afwijzende bericht van Uwe Excellentie, vragen de organisaties dringend met Uwe Excellentie zoo spoedig mogelijk een onderhoud." 'S WERELDS GROOTSTE DROOGDOK INGEWIJD. Koning George heeft te Southampton het grootste dok ter wereld ingewijd, dat plants zal bieden aan schepen van 100.000 ton in- houd. EEN E1LANDEN-QUAESTIE. Japan zal waarschijnlijk de aanspraak van Frankrijk betwisten op zeven kleine koraal- eilanden tusschen Indo-China en de Philip- pijnen, whar Fansche schepen in April j.L de vlag plantten. Er wordt op gewezen, dat het ministerie van buitenlandsche zakem van Japan aan de zaak groote aandacht schenkt. Japansche ondememimgen heibben sedert 1918 drie keeren tot de regeering het verzoek ge- richt om aanspraak te maken op deze eilan- den, doch tot nog toe heeft Japan aan dit verzoek geen gevolg gegeven. Steeds meer leden van den Volkenbond blijven zoo meldt Reuter uit Geneve in gebreke hun contriibutie te betalen. In de eerste tien jaar van zijn bestaan waren slechts drie of vier staten niet bij machte hun contri- butie te betalen, doch in 1930 waren het er reeds 12, in 1931 16 en in het afgeloopen jaar betaalden 28 leden geen contributie. Aangeizien het grootendeels kleine staten zijn, bedraagt het verlies slechts 21 procent, doch het feit geeft toch te denken. Duitschland, dat ook in gebreke is geble- ven, heeft den Bond medegedeeld, dat een bedrag in Marken, gelijk aan de contributie is vastgelegd bij een bank in Duitschland. Het geld kan echter niet buiten Duitschland worden gebruikt. GEEN VLIEGTUIGEN VOOR DE DUITSCHE POLITIE. Naar de Londensche draadlooze dienst meldt, heeft de Engelsche regeering thans antwoord gegeven aan Goering, den Prui- sischen eerste minister, die tevens rijksminis- ter van luchtVaart is, en die onlangs aan den Engelschen luchtvaart-attache te Berlrjn had meegedeeld dat Oostenrijk enkele Engelsche vliegtuigen van militair type voor politie- diensten had aangeschaft. Hij opperde tevens de mogelijkheid, dat Duitschland toestellen van hetzelfde. type en voor dezelfde doeleinden zou koopen. De Engelsche regeering heeft hem nu laten meedeelen, dat geen vliegtuigen van het be- doelde type aan de Oostenrijksche regeering zijn verstrekt en dat de Engelsche regeering niet bereid is toe te stemmen in een afwijking van de in 1926 te Parijs aangegane luchtvaart- oveeenkomst, krachtens welke aan 50 leden van de Duitsche politiemacht wordt vergund vliegonderricht te krijgen op voorwaarde echter, dat dit politiecorps geen luchtdienst verricht en niet in het bezit komt van vlieg tuigen. DE DUITSCHE REVOEUTIE IS NOG NIET VOORBIJ. In Duitschland gebeuren, schrijft de N. R. Crt., ongewone dingen. De razzia, die daar Dinsdag is gehouden om vervoerders van on- geoorloofde of opstandige lectuur en bood- schaploopers van oppositioneele bewegingen te vangen, is waarschijnlijk zonder voorbeeld in de geschiedenis van dictatorial gestreng- heden en een heel zotiderlinge illustratie van Hitler's dicreet dat de revolutie voorbij is. Meer en meer zullen wij dergelijke spasmo- dische maatregelen, die zoozeer den revolu- tionairen toestand kenmerken, beleven. Het wantrouwen is niet aan het verminderen in Duitschland, het neemt integendeel met den dag toe, omdat biji het wantrouwen tegen weerbarstige elementen nu nog het wantrou wen is gekomen in eigen gelederen. De scheu- ren in uie geieaeren teenenen zicn met den dag duiaenjAer ai. jjat is met. meer dan aatuurlijk. Wat con- structie betreti is de dictatuur in Ouitscn- land niet te vergelyxen met die in Kusiand. Zoo pijnlijk het voor vele Duitschers nu kiin- ken moge, wy moeten constateeren, dat de Duitsche dictatuur veei democratiscner in haar opbouw is. In Rusland is het een min- derheia geweest die ziah met geweia van de regeering heeft meester gemaaKt en die zicn met geweld daar heeft gehananaafd. Denm was na 1920 de centrale en oppermachtige figuur in dat stelsel, die zeide noe net ge beuren moest. In Italie is het anders ge- gaan, de loop van zaken daar had meer over- eenkomst met die in het Duitschland van thans. Al waren er ook daar verschilien. In Duitschland ware het langs den Rus- sischen weg met gegaan. Met geweld ware Hitler er nooit gekomen. Zijn middelen zyn geweest een sterke aamhang en een over- neerschende positie in het parlement. Hij heeft de macht niet met geweld veroverd maar hij heeft in een parlementair coalitie-nest plaats genomen, en daarna, door de buiteosporige afmetingen van zijn aa.nha.ng de andere bewo- ners uit dat coalitie-nest gedrongen. Zujn. weg naar de macht is 'n buitengewoon goed opge- zette en geslaagde agitatie geweest. De groote agitatie die hem zijn aan hang won, is bij bols- jewiki en communisten eerst gekomen nadat zy zich van de macht hadden meester ge- maakt. Hitler ware nooit rijkskanselier geworden als hij niet een partij achter zich had gehad, die uit democratisoh gezichtspunt zoo sterk was als er nooit in Duitschland is geweest. Wij hehben het hier meer gezegd: Duit schers zjjn geen Russen of Italianen. Daar- om hebben wy vroeger de dictatuur in Duitschland niet zoo waarschijnlijk geacht. Nu de dictatuur er is bljjikt zjj ook een andere dan in de beide genoemde landen, zoowel in haar wijze van ontstaan als in de positie van haar chef. Haar chef is wij hebben het reeds vroeger gezegd haar afgod, maar niet haar gebieder. Het is een dictatuur, niet van een man, maar door de talrijkste partij in Duitschland niet door geconcentreerde kracht maar door diffuse agitatie verwor- ven. Ieder wil ten slotte iets mee te zeggen hebben. Het geloof in den aanvoerder is even- min absoluut als de neiging om zich, hoe ook het persoonlijk lot daarbij zjj, te onderwerpen. Men wil zijn leven geven, vechtende voor de partij, dat zonder twijfel. Maar als men blijft leven dan eischt men ook van de partij dat zij, zooals zij vroeger heeft beloofd, dat leven op verschiliend gebied in voldoende mate aangenaam maakt. Det agitatie, ongeevenaard misschien als voorbeeld van propaganda, heeft tientallen van millioenen bijeengedreven. Die millioenen hebben echter in de partij allerlei oecono- mische en sociale opvattingen meegebracht. Talloozen komen uit 't communistische kamp of waren op weg naar dat kamp, en zagen in het nationaal-socialisme slechts een verkies- lijker revolutionaire beweging. Nu de partij geen emstige tegenstanders meer heeft, en nu de teleurstelling op sociaal en oeconomisch gebied begint zich te doen gevoelen, wordt de spanning tusschen de ver- schillende gezindheden en wenschen in de partij steeds stenker. Zij schijnt nu reeds tot een gevaarlijtk pimt gestegen. Hitler, dat staat vast, heeft er weinig vat op. Zijn rede- voeringen over buitenlandsch beleid hebbpn de schadelijke acties tegen Oastenrijk, tegen Zwitserland en ten slotte ook tegen ons land niet kunnen verhinderen. Hij is niet in staat waartoe hij zeker bereid zou zijn met zijn machtig woord die elementen een halt toe te roepen waaraan zij gehoorzamen. Zijn verklaring dat nu de revolutie is afgeloopen, is binnen twee weken reeds tot een aanflui- ting geworden. En intusschen bereiken ons betrouwbare berichten over gemor in de gelederen, over vrees in de gelederen voor den komenden winter, over begin van duurte, van verlies van vertrouwen in het geld. Dezer dagen werden in een Nederlandsche auto in Duitschland onder zachten maar inderdaad beleefden dwang eenige S.A.- lieden meegenomen. In de wagen begonnen zij tot de vreemdelingen onmiddellijk te sput- teren over de armoede waarin men hun liet. Zeven mark kregen ziji in de week, daar ging nog twee mark af voor huisvesting. Gehuw- den kregen negen mark. Enz. ,,Haben wir dafiir gesiegt?" was de bittere maar niet onibekend klinkende vraag. Het is verre van het eerste geval van dien aard waarvan wij vememen. Duitschland gaat inderdaad nog moeilijke tijden tegemoet. De revolutie is nog niet voorbij. EERE WIEN EERE TOEKOMT. Donderdagmiddag kwam onder leiding van den heer Oscar Stevens, een groep school- kinderen uit Gent zich vermaken aan de Schelde. Vooral in deze warme dagen was zoo'n uitstapje te midden van alle vriendjes een ongekend genot voor de kleinen, die de warme stad den rug toekeerden om eens echt te kunnen genieten aan de mooie breede Schelde3troom, waar de groote zeekasteelen zoo van nabij konden worden aanschouwd, terwijl zij met hun machtige schroeven de golven kliefden, en waar by deze tropische temperatuur het Scheldewater zoo noodt tot een verfrisschend bad. Wat was er dan ook natuurlijker dan dat het vroolijke groepje spoedig het koele water op zocht, doch on- bekend zijnde met de strooming van het water, begaf men zich juist op een niet-veilige plaats te water, n.l. v66r het paalhoofd aan den Oostelijken zeedijk, terwijl even verder een veilige en uitgestrekte mooie gelegehheid is tot baden in het z.g. Schelpenhoekje. Bij afgaand water ontstaat v66r het paal hoofd een sterke naar zee voerende stroom en bij opkomend water vormt zich aldaar een z.g. „neef", die een onervaren zwemmer voort- durend in de rondte voert en deze juist al zijn krachten zal verspillen om, zoodra hij zich voelt meegetrokken, te trachten direct naar den wal te zwemmen, in plaats van zich te laten meevoeren en dan, weliswaar ver in de Schelde, een terugvoerende strooming te vinden die hem het zwemmen naar den oever zal vergemakkelijken. Thans geraakte de 12-jarige Achiel de Keij- zer, wonende in de Dahliastraat 109 te Gent, in zoo'n neer en dadelijk trachtte hij uit die rondvoerende strooming te komen, met het gevolg dat hij in een voortdurend hachelijker positie geraakte. Hiji riep luide om hulp, doch de leider was niet bij machte zijn leerling te naderen, en zoo zagen alien den knaap in de diepte verdwijnen. Groote ontsteltenis heerscp- te in het nog kort te voren zoo vroolijk groepje kinderen, dat onmachtig was hun makkertje dat in nood verkeerde te helpen. Zou het schoolreisje, waarvan zij zich zooveel hadden voorgesteld, z66 droevig moeten beeindigd worden en de ouders <Jie ongetwij- feld bij het vertrek van dit levenslustig ge- zelschapje, hun zoontje hadden nagestaard en alien veel genoegen hadden gewenscht en wier gedaehten den geheelen dag om en bij hen waren, zouden deize hum zoontje bij het af- scheid des morgens een laatst vaarwel hebben toegewuifd en zou daze dag een der meest beproefde huns levens worden? Maar ziet de knaap bleek de zwemkunst vrij goed machtig en niet zoodra komt hij weer aan de oppervlakte of hiji herhaald zijn pogingen om aam land te komen, helaas met het gevolg dat hij verder zeewaarts wordt gevoerd. De ontroering neemt toe by alien die helaas onmachtig zyn den knaap te hulp te Snellen, zij zien hem strijden voor zijn leven, terwijl de krachten hem steeds meer begeven. Op den hoogen dijk van het Schietplein, recht over de plaats des onheils, had onize stadgenoot W. A. Geensen, wonemde in de Lange Kerkstraat, den in nood verkeerenden knaap gezien en ommiddellijik rende hij van den diijk af naar de leiding, spromg geheel ge- kleed in het water, zwom naar de overzijde en thans, terwyl hij den zeedyk opklom ont- deed hij zich tegelijk van zijn natte kleeren om tot redding gereed te zijn wanneer hij de Schelde bereiikte. Ondertusschen was het droevig gebeuren door velen opgemerkt en snelde men van de schutsluis met een lang reddingtouw te hulp, Geensen liet zich dit touw om het middel bin- den en toen gimg hij met forsche slagen naar den in hoogen nood verkeerenden knaap, die reeds tot buiten het' paalhoofd was afgedreven en daarbiji eenige malen was onder gegaan. Zou alle moeite en inspanning tevergeefs zijn? Groote spanning maakte zich van alien meester, nog enkele slagen en daar gaat een zucht van verlichting en dankfoaarheid op toen Geensen den knaap, die zich reeds weerloos aan den stroom had moeten overgeven, kon vastgrijpem. Geholpen door hen, die aan den wal het touw vlug ihhaalden, waren thans drenkeling en redder vlug aan den veiligen oever, alwaar bleek, dat een jeugdig leven was gered door een kranigen redder. Eere wien eere! EXAMEN IIANDEL.SK KN IS L. O. Voor het examen Handelskennis L. O. slaagde de heer A. D. P. v. d. Ende te Lams- waarde. LUXOR-THEATER. De film „Douaumont", welke a.s. Zondag in het Luxor-Theater wordt vertoond, is een oorlogsfilm, maar niet een van de gebruike- lyke soort met een of amder romantisch ver- haaltje er door gevlochten. Een „speelfilm" in den geykten vorm is het dus niet. Wat er wel in „speelt", zijn de ontzaglijke vuurmon- den, zyn de technische middelen, welke op een doel zijn gericht; een zoo volkomen moge- lyke vemietiging. Douaumont was een der geweldige vestin- gen welke in vooruitgeschoven positie Verdun beschermden en om welke van Februari tot October 1916 tusschen de Franschen en de Duitschers een ontzaglijke worsteling is ge weest. Van de worsteling, beginnend met de insluiting, vervolgerpp met de verovering door de Duitschers en eindigend met den aftocht van dezen als gevolg van een vemietigend bombardement door de Franschen, geeft de film een huiveringwekkend beeld. Deels is gebruik gemaakt van authentieke filmopna- men uit 1916, welke men er z66 uitpikt, om dat ze technisch niet zoo goed zijn, doch zij geven een waar beeld van verschillende troe- penbewegingendeels zijn de opnamen kunst- matig verkregen, doch zy berusten op docu- menten en gegevens van Duitsche officieren, die aan den stryd hebben deelgenomen. De tegenwoordige gebruikstechniek heeft er een realistisch effect aan gegeven, aan den in- druk, waaraan men moeilijk ontkomt. Inte- ressant is deze film, die voor Nederland nog nieuw is, in hooge mate. Dat zij hier „oor- logsverlangens" zou wakker roepen, lijkt ons uitgesloten. De vernietiging, welke men aan- schouwt, spreekt voor zich zelve 12 WEKEN ROERLOOS OP ZIJN RUG Nu reeds 10 jaren vry van, pyn Nieuwe overwinning op rheumatiek. Steeds weer komen de onwederlegbare be- wijzen biimen dat rheumatiek de geregelde kleine dagelijksche dosis" Kruschen eenvou- dig niet kan weerstaan. Hier volgt een geval, dat ons weer onlangs meegedeeld werd: ,„Het is nu eenige jaren geleden dat ik ziek werd door spier-rheumatiek en ik 12 weken lang plat op mijn rug moest blijven liggen. Mijn dochter kocht toen een flacon Kruschen Salts en elken morgen nam ik een dosis AI gauw bemerkte ik verbetering en ik ging er dus mee door. Met volledig succes. Want van dien dag af, nu tien jaar en acht maanden geleden, heb ik nooit eenig teeken van rheu matiek meer gevoeld. Nooit heb ik een dosis overgeslagen. Eerder zou ik mijn middageten willen missen dan mijn dosis Kruschen Salts. Tegenwoordig ben ik vry van alle spierpijnen en wanneer ik ook anderen hoor klagen over stijfheid of pijn in de gewrichten, raad ik steeds Kruschen aan". Indien uw afvoerorganen altyd naar be- hooren hun plichten vervulden zou het giftige urinezuur zich nooit kunnen ophoopen. En dan zoudt ge tot het einde uwer dagen niet weten wat rheumatiek is. Want het is het over- tollige urinezuur, dat de rheumatische toe- standen veroorzaakt. De verschillende mine- rale zouten nu in Kruschen sporen alle afvoerorganen (dus ook de nieren) aan tot gezonde regelmatige werking, opdat het urine zuur en andere schadelijke afvalstoffen der spijsvertering behoorlijk uit het lichaam ver- wijderd worden. Het is deze kleine aansporing die u noodig helbt. Laat Kruschen ook u hierin helpen. Koop vandaag nog een flacon en begin morgen- ochtend ook met „de kleine dagelijksche dosis". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1,60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. Stralende gezondheid voor een cent per dag. EXAMEN VOOR WATERBOUWKUNDIG OPZIOHTER. Op 28, 29, 31 Juli en 1 Aug. wordt in de Prins van Oranje te Goes gehouden het schriftelijk examen voor Waterbouwkundig- opzichter, vanwege het Zeeuwsch Technisch Instituut. De commissie, belast met vorenge- noemd examen, bestaat uit: a. Commissie van Toezicht: Ir N. van Spanje, hoofding. van den R. W. te Goes, Ir. P. L. Israel, iogenieur van den Prov. Waterst. te Goes, Mr J. H. M. Stieger, lid van Ged. Staten van Zeeland te Goes. b. Examencommissie W. H. J. van der Hooft, dir. Zeeuwsche Be- ton My. te Kloetinge, voorzitter; Ir L. A. L. Hamers, ing. R. W. te Gdes; Ir C. Reedijk, ing. Pr. W. te Goes; Ir M. W. Welleman, electrotechn. ing. te Krabbendijke; F. Goed- bloed, insp. van bouw- en woningtoezicht te 's Gravenhage; Dr. A. J. C. Nordlohne, leeraar R.H.B.S. th Goes; C. Baggerman, techn. ambt. R. W. te Vlissingen; T. Huisman, techn. ambt. R. W. te Sas van Gent; R. D. Faber, techn. ambt. R. W. te Zierikzee; F. G. C. Rothuizen, dir. van Gemeentewerken te Goes; P. Wil- schut, leeraar Ambachtsschool te Goes; M. W. van de Weert, architect te Goes; W. Bierens, oud-architect, burgemeester van Kapelle; P. Kakebeeke, leeraar Ambachtsschool te Goes; J. Melse, leeraar Nijverheidsscholen te Goes; J. v. d. Meulen Bosma, leeraar Ambachts school te Goes, secretaris. Plaatsvervangende leden: Ir A. Rothuizen, bouwk. ing. te Middelburg; F. L. Bolier, oud-hoofdopzichter van den Pol der Walcheren te Middelburg; J. Pouwer, techn. ambt. P. W. te Goes. Daar op 2 Augustus verschillende muzikan- ten door werkzaamheden verhinderd zijn, be- sloot de muziekvereeniging „Elk naar' zijn krachten" alhier, directeur de heer A. Sehir- ris, het concert ter gelegenheid van den jaar- dag van H. M. de Koningin Moeder, te hou- den op Zaterdag 29 Juli a.s., te half negen, op het schoolplein. Programma 1. Wilhelmus. 2. Granada, Spansche marsch van F. Salabert, arr. G. Wittman. 3. Caprice sur l'Opera Norma Bellini. 4. A la plus Belle, groote wals A. Govaert. 5. Berlin wie es weint und lacht, Ouverture A. Conradi. 6. Souvenir de Broechem, Pas-redouble P. Jansen. Pauze. 7. Blaze Away, marsch Holzman. 8. Nederlandsche Volksliederen potpourri arr. Scholten. a. Wilhelmus. b. Vlaggelied. c. Wy leven vrij. d. De Nieuwe Haring. e. In naam van Oranje. f. Piet Hein. g. Een Draaiersjongen. h. 't Is plicht dat ied're jongen. i. Wy willen Holland houen. j. Wien Neerlandsch bloed. 9. La Fin d'un Reve, Valse de concert A. Doyen. 10. Retour de Front, Pas-redoubld A. Doyen 11. Volkslied. Het „Handelsblad" schrijft: Ten aanzien van de prijzenpolitiek van het Kali-Syndicaat herinnert men zich, dat vorig jaar na moeizame onderhandelingen met de drie centrale landbouw-organisaties een prys- verlaging werd bereikt van 5% welk „offer werd gebracht in het belang van den Ned. boerenstand". Ondanks die als belang- rijk geannonceerde verlaging stond het index- cijfer voor kali (op basis der jaren 1914 1924 100 in Mei j.l. nog steeds op106, hoewal de producten van den akkerbouw op 38 en die der veeteelt op 50 stonden en die van Chili op 51, zwavelzuren ammoniak op 37, kalksalpeter op 56, super op 65 en slakken- meel op 72. Toen kwam de Spaansche concurrence en het gevolg was een prijsverlaging van 15 plus vergoeding voor rente en pakhuis, te zamen 8 in totaal dus 15 8 23 De Ver. Kali Mij. zag zich echter genood- zaakt, nog lager te gaan en wel zooals wij reeds eenige malen meldden tot boven de 30 vergeleken bij een maand geleden. Thans heeft zy deze practische verdere ver laging officieel vastgelegd door b.v. kalizout 20 te brengen van 180 op 153 (dus 15 verlaging)kalizout 40 van 410 op 338 (dus 17% verlaging), enz. (alles per 10 ton franco groot scheepswater) Ook patentkali, dat de Spaansche mrjnen nog niet leveren, is verlaagd, n.l. van /485 op /433, dus met 11 In totaal bedraagt de officieele prijsver laging thans dus reeds 15 15 8 38 Wij zeggen „officieel", omdat dit niet de uiterste prijzen zijn; er is n.l. nog wel iets aan te doen. Het indexcijfer voor kali begint dus thans eenigermate bij te trekken en dank zij de baisse-clausule geldt deze jongste verlaging voor alle, ook de reeds gekochte, syndicaats- kali, terwijl de Spaansche kali in geen geval duurder is. Opmerkelijk en voordeelig, vooral voor den zwaar geteisterden aardappelverbouw is, dat ook de patentkali is gedaald, n.l. 11 Immers van deze stof bezit het syndicaat nog steeds het monopolie, omdat de Spanjaar- den het niet kunnen leveren. En het opmer- kelijke was, dat de practische extra-verlaging (dus beneden de 15 8 niet plaats vond bij de patentkali. De concurrentie-factor bleek daaruit dus wel zeer sterk, te meer daar de Kali Mij. tegen koopers van Spaansche kali de (niet-levering) van patentkali als wapen trachtte te hanteeren. Niettemin is de patent- kaliprijs thans 11 naar beneden gebracht. Niettemin is de prijs er van per procent K20 bijna tweemaal zoo hoog als van kalizout 40 Er zijn dan ook boeren, die dit laatste koopen en in 't najaar uitstrooien; de chloor heeft dan gedurende den winter gelegenheid om uit te spoelen. Wellicht moet hierin ge- deeltelijk de oorzaak worden gezocht van de nu w61 weer toegepaste prijsverlaging voor patentkali. Een andere oorzaak zal zijn, dat ook buiten het syndicaat om nog voldoende patentkali verkrijgbaar is. Dat ook in landbouwkringen de mededee- ling van het Centraal Bureau, n.l. dat de prijsverlaging voor syndicaatskali reeds lang in de maak was, dus ongeacht de Spaansche concurrence, in twijfel wordt getrokken, blijkt o.a. uit hetgeen het orgaan der Zeeuwsche Landbouw Mij. schrijft, n.l.: „Volgens de ,,Mededeelingen van het Centraal Bureau" dan lezen we daar, dat die prijsverlaging reeds vorig jaar bij de kaliproducenten in den molen was, ten- einde door prijsverlaging hun productie op peil te kunnen houden. ,,We willen dit gaame gelooven, doch kunnen ons toch niet van de idee los- maken, dat die prijsverlaging niet zoo ver zou zijn gegaan als de Spaansche concur rence er eens niet was gekomen." Deze twijfel is zeer gerechtvaardigd. Men kan dan ook veilig aannemen, dat een prijs verlaging van tegen de 40 er zonder de Spaansche concurrentie nooit en te nimmer zou zijn gekomen. Overigens brengt deze gang van zaken den Ned. boerenstand een voordeel van 2 5. 3 millioen gulden! DE ZIEKTE VAN WEIL. Te Zwolle is de ziekte van Weil geconsta- teerd bij een ambtenaar ter secretarie, die de laatste dagen in de Zwolsche zwembaden had gezwommen. EAU DE COLOGNE-SMqKKELAARS AANGEHOUDEN. Een suFveilleerende boot van de Rotter- damsche Rivierpolitie zag Zaterdagmiddag in een der havens een roeiboot langszij; van een stoomschip liggen. De roeier nam van schepe- lingen eenige koffers over en roeide daarna weg. Daar deze handelwijee de RivierpoliCe verdacht voorkwam volgde men de roeiboot en hield haar aan. Men bleek zich niet te hebben vergist. In de koffers werden niet minder dan 115 flesschen eau de. cologne aan- getroffen elk van ongeveer driekwart liter inhoud, welke frauduleus werden ingevoerd. De roeier werd aangehouden, maar hy weigert eenige inlichtingen te geven over zyn op- drachtgevers. eerst de huid inwrijven met' „Zij"-creme of „Zi|"-olie. Dot voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens prachtig gebruind.^ In prijzen van 20-75 ct. Ingez. Med. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Onder de gemeente Noorddyk is Woensdag by het baden de 21-jarige J. D. uit Groningen verdronken. Aan het strand te Scheveningen is Woens- dagavond de 17-jarige jongen J. S. bij het baden verdronken. HET GEBEURDE TE DELFT. Bij het ingestelde politie-onderzoek is ge- bleken, dat de dood van mej. B. G., die Dins- dagmorgen levenloos langs den Ackersdijk by Delft is gevonden, niet het gevolg is geweest van misdryf. BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT BEDREIGD. Te Maastricht bedreigde C. op straat Mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maas tricht, meldt „De Tijid". Voorgeleid voor het O. M., verklaarde C. het gemunt te hebben op het leven van bur gemeester Van Oppen. C. is ingesloten. DOOR HAAR EX-VERLOOFDE GESTOKEN. In een cafd in de Herderinnenstraat te 's-Gravenhage is een moordaanslag gepleegd op een 19-jarig meisje, dat gelukikig niet ernstig werd gewond. Dit meisje, een dochter van een cafehouder, onderhield sedert eenigen tyd betrekkingen met den 23-jarigen J. L., die bij deizen cafdhouder woonde. Enkele dagen geleden had het meisje evenwel de be trekkingen met den jongeman verbroken, zeer tegen diens zin. Hy dreigde het meisje zelfs haar te zullen doodsteken, indien zy bij haar houding zou volharden. Woensdagmiddag is het tot een uitbarsting gekomen. De jongeman kwam thuis, lichte- ljjk onder drank-invloed, snelde door het cafd naar het woonhuis, waar het meisje juist aan den maaltijd zat. L. haalde een roestig aardappelmesje te voorschijm en stak daarmede naar het meisje. De stoat kwam terecht in haar arm, waardoor een groote bloedende wond ontstond. Gillend liep het meisje naar het cafd, achtervolgd door L. De jongeman is toen gegrepen en naar buiten gewerkt. Juist passeerden twee rechercheurs, die, meenende met een dronkemansrelletje te maken te hebben, met enkele slagen met den gummistok L. noopten, het hazenpad te kieizen. Toen de rechercheurs echter op de hoogte gebracht waren van hetgeen geschied was, was de messenheld reeds verdwenen. Nadat het meisje een noodverband was aangelegd, is zij in het ziekenhuis Zuidwal behandeld. Later op den dag is L. weer in het cafe verschenen. Noch het slachtoffer, noch haar familie wenschten evenwel van het gebeurde aangifte by de politie te doen, zoodat de ruzie waarschynlijk wel weer zal zijn bijgelegd. RUMOERIGE HITLERIANEN TE HAARLEM. Vooral na den bouw van het hoogoven- bedrijf vestigden zich te Haarlem tal van Duitsche arbeiders, terwijl ook in de visscherij- industrie en in andere bedryven een aantal Duitschers werkzaam is. Onder de Duitschers, die met het fascisme niet sympathiseerden, ontstond in den laatsten tyd eenige onrust, doordat landgenooten, die niet van fascistische smetten vrij waren, een groote activiteit aan den dag legden, al deden ze dat ook minder openlijk dan hun landgenooten in Zuid-Lim- burg. Deze fascisten hielden herhaaldelijk byeenkomsten, nu eens in een vergaderlokaal, dan weer ten huize van eenige leiders. Zij werden in den laatsten tyd bygewoond door zekeren D., een te Utrecht wonenden natio- naal-sociaiist. Meer en meer bleek, dat het optreden dezer vreemdelingen de perken te buiten ging en dat zij ernstig misbruik maakten van de him geboden gastvrijheid. Hun aanwezigheid was te minder gewenscht, omdat er zich onder hen elementen bevonden, die het een en ander op hun kerfstok hadden. Dit ibetrof vooral zekeren Gl., die achteraf bleek een man te zijn, die een dubbele rol speelde en zich niet ont- zag, verraad in eigen gelederen te plegen. Deze Gl. was ook in de vakbeweging doorge- drongen, behoorde zelfs tot degenen, die ver- leden jaar voor rekening der gemeente naar de werkverschaffing in Wipperstuw waren uitgezonden. Naar het „Haarl. Dagbl." thans vemeemt, heeft de politie aan het gevaarlyk gedoe dezer „gasten" een einde gemaakt. Degenen van hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan door den Minister gewraakte handelingen, zullen over de grenzen worden gezet. Gl. is reeds vertrokken, terwijl voorts een aantal anderen is aangezegd, binnen korten termijn ons land te verlaten. Onder de uitgewezenen behoort o.a. een metaalbewerker, die reeds 17 jaar te Haarlem gevestigd is en vermoedelijk tot de slacht- offers van Gl. behoort. Verder ondergaat een bedrrjfsleidet- van een der groote fabrieken eenzelfde lot, terwijl een Duitsche dienstbode, die in het bezit was van twee passen, een Rijkspas en een Hitler-pas", inmiddels reeds is uitgewezen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2