ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier Eerste Blad. Wij gaan overal mee No. 9020 WOENSDAG 26 JULI 1933 73e Jaargang. BINNSNLAND FEUILLETON BUITEVLilD DE ECONOMISCHE OONFERENTIE TE LONDEN. want wij "Akkerljes" zijn trouwe r e i s-makkertjes, die U dadelijk af- helpen van hoofdpijn, kiespijn, spier- pijn, zenuwpijn, kou, griep of "kaler". Ideale pijnslillers ensmaakloos. Akker-Cacheis kosten slechts 50 ct. per 12 stuks. Overal verkrijgbaar I TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KEEENE AJDVERTENTI6N per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. —J Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzendmg van advertentien liefst eon dag voor de uitgave. DIT BEAD VER8CHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. GEMEENTE TER NEUZEN. AANGIFTE BEVOUKINGSREGISTER. Burgemeester en Wethouders van TEK NEUZEN Ove'rwegende: dat het van belang is, dat de bevolkingsregisters nauwkeurig worden bjjgehouden en de krachtige medewerking van de ingeeetenen een eerste vereischte hiertoe is, herinneren aan de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 12 December 1322, Stjbld. no. 670, volgens welke men aangifte moet doen ten gemeentehuize bij vestiging in deze gemeente onder overlegging van een ge- tuigschrift van verandering van werkelijike woonplaats en dit getuigschrift moet aanvra- gen ter gemeentesecretarie bij vertrek naar een andere gemeente. Verder wordt herinnerd aan de navolgende artikelen der algemeene politie-verordening dezer gemeente: Artikel 6. Onverminderd het bepaalde bij art. 7 van het K. B. van 27 Juli 1887, St.lbld. 141 is ieder hoofd van een geizin, dat binnen de ge meente verhuist, voor zich en de leden van zijn gezin verplicht daarvan binnen VEER- TIEN DAGEN kennis te geven ter gemeente secretarie met nauwkeurige vermelding van straat en huisnuxnmer der nieuwe woning en opgave van het aantal personen waaruit het huisgezin bestaat. Artikel 7. Iedere hoofdlbewoner van een gebouw of een gedeelte daarvan is verplicht binnen VEERTIEN DAGEN ter gemeentesecretarie kennis te geven van het vertrek of de aan- komst van leden van het gezin en inwonende dienstboden. Bij opname in of vertrek uit instellingen van weldadigheid, zal de aangifte moeten ge- schieden door het hoofd der instelling. Artikel 120. Eerste lid. Overtreding van een der artike len van deze verordening wordt gestraft met een geldiboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of eene hechtenis van ten hoogste zes dagen. Ter Neuzen, 25 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZGNNEVIJELiE, Secretaris. WERKVERSOHAFFING UN ARBEIDSWET. Destijds is ten aanzien van den werktijd bij de werkverschaffing als normalen arbeidstijd aangenomen een werkweek van vijftig uur. Aangezien men echter met deze regeling in strijd kan komen met de bepalingen van de Arbeidswet, is door den minister van sociale zaken bepaald, dat brj die werkverschaffings- objecten, welke naar het oordeel van de ar- beidsinspectie onder de Arbeidswet vallen, niet langer dan aoht en veertig uur per week zal mogen worden gewerkt. MEER GEEIJKHEID IN SAEARISSEN VOOR OVERHQEIDSPERSONEEU. Naar de Telegraaf verneemt zullen de wel- dra b\j de Staten-Generaal in te dienen nieuwe door FRANCIS BEEPING (Nadruk verboden.) 61) (Vervolg.) Opeens voelde ik een hand op mijn schouder. Mijn chef stond naast me. ,,Ga 's even mee, John," zei hij. Hij keek en sprak, of er iets ernstigs ge- beurd was. Ik stond op en ging met hem mee naar een van de rood fluweelen zetels op het middengedeelte, die voor leden van het Secre- tariaat en de secretarissen van de delegaties gereserveerd zijn. ,,Euister 's", begon hij, toen hiji zat. „Wat heb je uitgevoerd?" „Uitgevoerd?" „Ja. De politie is erze vragen naar jou. En ze hebben me een bevel tot inhech- tenisneming laten zien?" „Hoe bedoelt u dat? Een bevel tot inhech- tenisneming!" ,,Ja. Het woord venklaart zichzelf." ..Onmogelijk!" ,,Nee. Niet onmogelijk. Je vrienden hebben ze al." „Wat? U wilt toch niet zeggen dat Hazel- rig en Granby „Ja dat waren de namen." ,,Waarom? Wat wordt ze in 's hemelsnaam ten laste gelegd?"- Mijn chef legde zijn hand op mijn schouder en keek me recht in mijn oogen. ,,Moord," zei hij zacht. Het bloed vloog me naar het hoofd. „Dat is belachelijk," begon ik meteen zweeg ik, want de deur achter den stoel van den voorzitter klapte open. De Spaansche afgevaardigde kwam haastig binnen, op den wettelijke maatregelen met betrekking tot de salarissen van het personeel van provincien, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders bestaan in een aanvulling van de Ambtenarenwet, welke aan de Kroon grootere bevoegdheden zal verzekeren dan zij tot dus- ver had. Evenals voor de provinciale ambte- ppre" roods u-oval is, zal zij namelijk het svoegd gezag van ge- jitnoodigen tot nieuwe j Lgelinj te gaan en indien dit .uai toe niet bt jkt te zijn zelf de rege- ing kunnen vas en. Aan de groote ongelijkheid van salarieering van het overheidspersoneel, thans in ons land bestaande, zal met gebruikmaking van deze nieuwe bevoegdheden dan een einde kunnen worden gemaakt. Bij Kon. besluit zijn tot afgevaardigden van de Nederlandsche regeering ter economische en monetaire conferentie te Londen benoemd prof. mr. G. W. J. Bruins, koninklijk commis- saris van de Nederlandsche Bank en mr. J. W. Beijen, directeur der Rotterdamsche Bank- vereeniging, thans plaatsvervangend afge vaardigde. In verband met bovenstaande verneemt de N. R. Crt., dat aangezien minister Colijn en de president der Nederlandsche Bank, mr. Trip, niet meer in de gelegenheid zullen zijn de bijeenkomsten van de Londensche confe rentie geregeld bij te wonen, de Nederlandsche delegatie uitgebreid is met prof. Bruins. Ook is in verband hiermede mr. Begen, thans plaatsvervangend gedelegeerde, benoemd tot gedelegeerde. DE FIN AN CIEEEE MOEIEIJKHEDEN TE ZAANDAM. Ten einde het overleg tusschen de partijen te bevorderen, is besloten de op Donderdag uitgeschreven raadsvergadering, waarvoor de leden de agenda reeds hadden ontvangen, niet te doen doorgaan. Vermoedelijk zal nu de eerstvolgende raadsvergadering worden ge- houden op Maandag a.s. Dinsdagmiddag zijn B. en W. nog weer bij- een geweest ter bespreking van de brandende kwestie. Naar de N. R. Crt. verneemt, is de toestand van de geldmiddelen der gemeente van dien aard, dat men het niet heel lang meer zonder hulp van buiten zal kunnen stellen. PALEISREVOLUTIE IN DE N.S.N.A.P. De N. R. Crt. schrijft: De geschiedenis van de Nat. Soc. Ned. Ar- beiders Partij, het Nederlandsche filiaaltje van Adolf Hitler c.s., begint steeds meer als twee druppels water te gelijken op de geschiedenis van de Commun. Partij Holland, het Neder landsche filiaal van Stalin c.s. Ook bij de N.S.N.A.P. heeft nu een afzetting van den lei- der plaats gehad door de Duitsche macht- hebbers. In Het Volk lezen wjj namelijk, dat Zater- dag in een stormachtige vergadering in de zaal van het „Heijdenschlosschen" de Neder landsche nationaal-socialisten op aansporen van de Duitsche nazi's Albert van Waterland, den rijksleider der N.S.N.AJ3. te Amsterdam, van zijn functie ontheven hebben. In zijn plaats is aangesteld Adalbert Smit, die nu uit Den Haag in bet rijksnaziheim den schepter zal zwaaien. Het gehucht Horbach ligt vlak bij de Neder landsche grens in de buurt van Aken. De zaal ,,Heydenschlosschen" ligt slechts een honderd meter van het Duitsche grenskantoor verwij- derd. Om zeven uur Zaterdagavond zou hier voet gevolgd door twee of drie secretarissen met acte-tasschen onder hun arm. De laatste draaide zich half om, toen de deur aehter hem dichtsloeg en liet zijn blik langzaam over de rijen aanwezigen gaan. Dat was de Hertog van Mendoza. TWJNTIGSTE HOOPDSTUK. Ik houd me gereed om tusschenbeide te komen. Opeens begreep ik alles Granby en Hazelrig gearresteerd, de formule met den inhoud van him zakken ergens gedeponeerd, de agenten van Mendoza in de buurt om partij van de situatie te trekken. Ik stond halverwege van mijn stoel op. „Ik moet den Secretaris-Generaal spreken," hakkelde ik. Maar ik was al te laat. De vergadering was geopend en de leden waren druk in de weer met de bezwaren van Herr von Schlamacher. ,,Ik moet de Secretaris-Generaal spreken," herhaalde ik koppig. ,,'t Gaat om de for mule Welke formule?" ,,De gift van Mr. Hazelrig aan den Bond," legde ik hem uit. Mijn gedachten stormden voortNog een paar minuten, en ik werd gearresteerd voor moordJules Lemaitre, Helmuth von ArtingHazelrig moest bij deze zitting aanwazig zijnZijn naam stond op de agenda. Maar Hazelrig zat al achter slot en grendel. En Granby eveneens. En daar stond Mendoza. Hij had me gezien en grinnikte als een sater. ,,Kalm blijven, John." Dat was mijn chef. Die was altijd kalm. Ik had me diikwijls afgervraagd, hoe hij zijn zou, als er iets emstigs, iets verschrikkelijks ge- beurde. Nu wist ik het. De Poolsche afgervaardigde was lang van stof. Hoe dikwijls had ik dat alles al niet ge- hoord. ,,Opper-Silezie was in alle opzichten een aardsch paradijs. Nog nooit was daar een onderwijizer ontslagen. Het kon natuurlijk waar zijn, dat een zeker doortrapt individu, die blijk had gegeven van minder goede be- een openbare vergadering van de N.S.N.A.P. worden gehouden. De rijksleider A. van Waterland (Albert de Joode) zou spreken. Uit Dusseldorp waren twee afdeelingen S.A.-man- nen naar de met hakenkruizen behangen zaal gekomen. Als spreker op het podium vertoont zich dan niet van Waterland,ioch Adalbert Smit in zwart uniform met orunje op den kraag. Ruim anderhalf uur praat hij vol. Albert van Waterland heeft u bedrogen, kameraden. Aan de hand van een uitvoerige correspondence en vele feiten kan ik u aantoonen, dat van Water- land liegt, bedriegt en steelt. Hij heeft u be drogen door Joden aan te nemen als lid." (Gebrul: „Weg met hem", en verder grove schimp.) Als het applaus na zijn rede verstomd is, wordt Smit door de vergadering, die onder leiding staat van den Akenschen districtslei- der L Kleynen uit Horbach, tot rijksleider der Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbei- derspartij benoemd verklaard. De vergadering staat op, brengt den heilgroet en bruit en loeit. Kleynen kondigt na een korte pauze een nieuwen spreker aan. Sturmbannifuhrer Aug. Klass uit Dusseldorp, die een nazikroeg leidt op de Friedrich Ebertstrasse. Hij wenscht Smit geluk met zijn benoeming en Holland geluk met een man als Smit. „Wij hebben een langen en wreeden strijd moeten voeren. Driehonderd S.A.-mannen zijn in den rug neergeschoten. Wij hebben den moed niet laten zakken. Wij zijn hard geble- ven en hebben ons verdedigd tot den laatsten druppel bloed. Wij nazi's hebben onze doode kameraden in het bloote lijf moeten begraven, omdat Joden en Marxisten ons de bruine hem- den van het lijf reten. Dien smaad is thans gewroken en voorgoed. Een lange en wellicht nog bloediger strijd zal u wachten in Holland. Maar „seid hart, seid hart". Dat zeg ik u, verschoon niets en niemand. Anders zult gij falen. Wij zullen u te hulp komen. Op onzen steun kunt gij ten voile rekenen". (Voetgetrap en gejuich.) Een donderend applaus breekt los, als hij de rol aanroert, die het Nederlandsche konings- huis moet spelen ten opzichte van de nazi- beweging. „Het Nederlandsche koningshuis moet de nazi's aannemen. Het zijn zijn be- schermers. Als het niet goedschiks wil dan...". Gebrul overstemt zijn woorden. Hier en daar brokstukken van het Horst-Wessel- lied niet het Wilhelmus! Dan betreedt een zekere Schultius, die te Dusseldorp als Regierungsrat een belangrijken post bekleedt op het Landesfinanzamt, het podium. .Albert van Waterland is een gemeene be- drieger. Hij heeft enkele weken geleden Smit bij ons aangeklaagd met valsche bewijzen. Wij hebben van Waterland naar Dusseldorp ont- boden om daar zijn aanklacht tegen Smit in een vergadering te herhalen. Smit verscheen; van Waterland niet. Doch wij hebben ons hiermee enkel niet tevreden gesteld en zijn naar Holland, naar 's-Gravenhage en Scheve- ningen gegaan. Wat wij daar zagen, heeft ons in de meaning versterkt, dat Smit jullie geboren leider is. Smit wordt in Den Haag, als hij over de straat gaat, door kinderen en grooten be- spuwd, omdat hij de Joden bestrijdt. Juist om deze bespuwing houden wij het met Smit, want van Waterland bespuwt men niet, om dat hij geld van Joden aanneemt en hen op- neemt in zijn groep. Na van Waterland nog eens goed met scheld- woorden beklad te hebben, komt een andere Duitsche nazi-map op het spreekgestoelte. Deze biedt officieel de hulp der Duitsche nazi's aan, wanneer zij zich bedreigd gevoe- doelingen ten opzichte van de politieke over- tuiging van zijn leerlingen, een wenk ontvan gen had, om zijn ontslag te nemen! Maar nooit, neen nooit, zou Polen, de tradities van vrijbeid van gedachte en geweten getrouw enz. enz." De woorden rolden voort. Maar zelfs de traag-wloeiendste rivier bereikt einde- lijk veilig en wel de zee en na een poos ging Mr. Tannefski op zijn gemak zitten en dronk een slokje uit het glas water, dat zijn Spaan sche collega zorgzaam voor hem ingeschonken had. Ik zat nog steeds besluiteloos voor me uit te kijken. Wat moestwat kon ik doen? Mendoza aan de kaak stellen, de invrij- heidstelling van Hazelrig vragen, de formule opeischen? Mendoza zou me natuurlijk van repliek weten te dienen en in elk geval leek het me onmogelijk om zoo iets radicaals te doen, dat Hazelrig nog op tijd ter vergade ring aanwezig was. Nu stond Mendoza achter den stoel van den Premier. Hjj grinnikte nog steeds. Irritee- rend, maar van den man was het te begrijpen. Hij had ons even netjes schaakmat gezet. De Raad vergaderde weer pas over drie maanden en in drie maanden kon er veel gebeuren. Die aanklacht wegens moord was natuurlijk on- zin maar we zouden haar dan toch moeten ontzenuwen en dat kostte tijd. En onder- tusschen hadden de Staalkoningen de formule. Ik zag, om zoo te zeggen, het heele tooneel, zooals 't zich een half uur te voren had afge- speeld de politie, die mijn twee wanboffen- de vrienden fouilleerde, het vinden van de lange enveloppehet requireeren van den een of anderen vriend, die haar hals over kop naar den man bracht, die het heele zaakje geensceneerd had. En dan stelden ze zich in verbinding met Donna Concepcion Op dat oogenlblik zag ik den portier binnen- komen. Een indrukwekkende verschijnlng in blauw en goud, die op zijn teecien de deur inkwam. In zijn hand had hij een enveloppe een lang, geel couvert, aan een kant ge- scheurd en met drie groote roode zegels erop. Ik begreep onmiddellijk, wat ik zag. Die en veloppe had ik in Graniby's handen gezieo, toen ik op het erf van Donna de Moraima naast hem stond. De portier sloop op zijn len. „W'ij zijn ten alle tijden bereid jullie te steunen bij den opmarsch uit Limburg, wan neer jullie daar vasten voet gekregen hebben. De verslaggever vertelt dan verder, hoe men hem herkende tusschen het nazi-publiek, hoe hij werd lastig gevallen en hoe hem zelfs een schot werd nagezonden. In een auto ontsnapte hij naar ,,het vrije Nederland, welks vrijheid men nu dubbel beseft," zooals nu in Het Volk geschreven wordt over het land, dat in het soc.-dem. partijorgaan anders ook wel het land van den terroristische Deckers en hon- ger-Ruys genoemd wordt. Bij het verslag van Het Volk kan nog wor den aangeteekend, dat er in Nederland eigen- lijk twee N..S.N.A.P.'s bestaan, die oorspron- kelijk een organisatie uitmaakten. Deze is in twee groepen uiteengevallen, die elkaar we- derzijds geroyeerd hebben en dus denzelfden naam behielden: een N.S.N.A.P. te Amster dam zetelende, met de Joode, alias van Wa terland, als leider, en een N.S.N.A.P. in den Haag zetelende, met Haighton als leider en de hierboven genoemde Adalbert Smit als re- dacteur van het orgaan. Hoe Smit nu rijks leider kan worden, terwijl Haighton nog als zoodanig staat aangeduid in het laatste nr. van het partijorgaan, is niet duidelijk. De Joode was degene, die onlangs in Gogh aan ir. Mussert en zijn nat.-soc. aanhang van de Nat. Soc. Beweging een ontnuchterende ontvangst door de Duitsche nazi's bezorgde. Nu is hijzelf buiten de deur gezet. HET FINANCIEEL BEEEID VAN HET BEEGISCHE KABINET GOEDfGEKEURD. In de Belgische Kamer is Dinsdagnamiddag gestemd over de motie van vertrouwen in het financieele beleid van de regeering. Drie jmo- ties waren ingediend: de eerste (een motie van onvoorwaardelijk vertrouwen) kom^nde van de katholieke en liberale fracties, de an dere twee, tegen de regeering gericht en uit- gaande van de socialistische groep en van de drie communistische afgevaardigden. Nadat de meerderheid der Kamer zich had vereenigd met het voorstel, in de eerste plaats, over de katholiek-liberale motie van vertrouwen te stemmen, werd deze motie aangenomen met 97 tegen 79 stemmen en 6 onthoudingen. In de wandelgangen van het Parlement deed gisteren het gerucht de ronde, dat de huidige minister van binnenlandsche zaken, burggraaf Poullet, om gezondheidsredenen, binnen zeer korten tijd, uit de regeering zal treden. Hij zou worden opgevolgd door mr. Van Cauwe- laert, minister van staat, oud-burgemeester van Antwerpen en voorzitter van de katho lieke Vlaamsche Kamerfractie. GOERINGS TERREUR HET ZACHTE LIJNTJE. Koning Knoet de Groote gebood, schrijft de N. R. Crt., de wateren der zee niet verder te stijgen, maar zij gehoorzaamden niet. De ko ning liet het bij deze les aan zijn vleiende hovelingen, reed terug naar Winchester, depo- neerde zijn kroon in de kathedraal en kon nooit meer worden overreed die te dragen. Hitler heeft de wateren van de revolutie geboden weg te ebben van de Duitsche lan- den. Zij hebben die naar zijn meening nu vol- doende bevloeid; het slib der revolutie bedekt het heele rijk. Nu acht hij het tijdstip geko men om den aldus vruchtbaar gemaakten bodem te bewerken. Ook hij weet dat dit niet gaat zoolang de wateren van de revolutie er- over heen klotsen. De wateren gehoorzamen zoomin Hitler als teenen naar de groep secretarissen achter den zetel van den Spaanschen vertegenwoordiger' toe en gaf ze aan Mendoza. Wat ging die er nu mee doen? Die enve loppe was regelrecht van het hoofdbureau van politie gekomen en Mendoza's eerste gedachte zou zijn, daar was ik z£ker van om haar zoo gauw mogelijk ergens veilig achter slot en grendel te stoppen. En jadaar had je het al hij had zich omgedraaid en stond naar de deur te knken. Instinctief rees ik halverwege van mijn stoel op. Ik had maar ££n gedachte Men doza niet uit het oog te verliezen, te zorgen dat hij niet de zaal uit kon. Op een gegeven oogenlblik zou de Raad aan zijn laatste agenda-punt toe zijn: Gift aan den Bond van Mr. Julius P. Hazelrig. En dan moest ik Mendoza aan de kaak stellen, de vergadering vertellen, dat hij „de gift" in zijn zak had! Vastbesloten stond ik op en begon lang zaam maar zeker op de deur af te manoeu- vreeren. Mendoza was er dichter bij dan ik, maar gelukkig hield de een of ander hem staande en in elk geval was hij nog een tien meter van de deur af. Een stem aan de Raadstafel las op: Handel in opium en andere verdoovende middelen." Het op een dreun voorlezen van een rapport begon. Mendoza werd nog steeds aan den praat gehouden. Een paar maal keek hij naar de deur, die ik, eindelijk, na ontelbare par don's en „mag ik u even lastig vallen", be reikt had. H\j zag me staan en onze blikken grepen, gedurende enkele seconded, ineen. Ik zag hem verstrakken. Wat zou hij! nu weer bedenken Op de andere deur afgaan deze deur nemen en me gewoon opzij-drin- genme midden in de vergadering laten arresteereci?In elk geval werd het een scene, zelfs als hij op de andere deur aftrok. Want dan probeerde ik het met kabaal maken. De formule zat id z ij n zak en het zou hem niet gemakkelijk vallen, daaxvoor een geloof- waardigen uitleg te vinden. Onder mijn opgewonden denken door hoor- de ik een eigenaardig geluidiets, dat op het verre donderen van de zee leek. Het AKKt R (Ingez. Med.) zij Knoet den Groote hebben gehoorzaamd. Hitler is echter meer man der werkelrjkheid dan deze groote voorganger. Misschien komt het doordat hij in een technisch zooveel ont- wikkelder tijd leeft. Hoe het zij, hij gaat niet heen om zijn kroon neer te leggen maar hij geeft zijn aanvoerders bevel: Drijft die wate ren in kanalen; dijkt het land in, opdat wij de overstrooming kwijt raken. Dit was ongeveer de voorstelling van zaken die wij kregen toen wij van de oekazen van Goering en zijn toelichting daarop kennis namen en de opmerkingen naar aanleiding daarvan lazen van onzen Berlijnschen corres pondent. De terreur nu te onderdrukken, daartoe is de leiding van het nationaal-socialisme niet in staat. Men krijgt veeleer den indruk dat iedere poging daartoe onaangename reacties uitlokt in de gelederen der „onderwereld". Hitler heeft ■het drastisch begin van het arresteeren van ongehoorzame, hyperrevolutionaire volgelin- gen, dat de oorlogsverklaring aan die onder- wereld leek, niet voortgezet, Wat wij steeds hebben gevreesd vindt voortdurend bevesti- ging: Hij is de revolutionaire krachten, die hij ontketend heeft, niet meester. Zij laten zich niet bevelen en niet onderdrukken. Nu gaat men hun dan met beleid te lijf. Wat zij wen- schen zal geschieden; waar zij zich belaagd voelen en het is merkwaardig te vernemen wat zij reeds als belaging beschouwen zul len zij bloedig worden gewroken. Maar de willekeurige lynchjustitie, die maanden lang als een semi-officieele en onbestreden wijze van strafoefening en onderdrukking heeft ge- woed, moet ophouden. De „onderwereld" moet weten dat als hun het recht van strafoefening uit handen wordt genomen, de strafoefening zelf daarom niet minder afdoende zal worden. Men belooft haar doodstraffen bij de vleet. Wat tot deze be- lofte als voorwendsel heeft gediend onze Berlijnsche correspondent heeft het opgesomd. en het is waarlijk niet veel. Maar geen justi- tie van boven af, hoe draconisch ook, kan voor de vijanden van het nationaal-socialistisch be- wind zooveel gevaar opleveren als wat hun totnogtoe dreigde. De gerechtigheid der S.A. was summier, overijld, oncritisch vaak, en bovenal row en wreed in haar methoden. Be- kwam van buiten, maar de dikke, hechte muren van het gebouw dempten het tot een gemurmel af. Ook kon het wel een echo van den storm van gevoelens en gedachten in me zijn. Maar neen, het was het gedempte juichen van een opgewonden volksmenigte. Niemand verlangt het woord? Dan is het rapport zoo goedgekeurd." De voorzitter was weer aan het woord. „We zijn nu gekomen tot punt twaalf van de agenda. Gift aan den Volkenbond van Mr- Julius HazelrigMisschien wil Mr. Hazel rig zoo goed zijn aan de Raadstafel plaats te nemen." Nu moest ik handelen het oogenblik, waartegen ik als een berg opgezien had, was d&ar. Ik moest wat doen en dat onmid- d e 11 ij kMendoza ter verantwoording roepenKabaal schoppen De Fran- sche tolk, een groote joviale man met een witte gardenia in zijn knoopsgat, stond op en maakte vage gebaren in de richting van de twee zaalwachters. ,,Mr. Hazelrig!Mr. Hazelrigzei hij. „De Raad wacht." Nu of nooitIk deed een stap in de richting van de Raadstafel. Op dat oogeniblik kreeg ik een stomp in mqn rug. Iemand snoof en blies krachtig in mjjn linkeroor en meteen werd ik onceremo- nieel op zij geduwd. Een lange, magere figuur met zilvergrijs haar drong langs me heen. Hazelrig!En geen twee passen erach- ter Graaby! Ik greep Gramby bij zijn schouder en draaide hem een halven slag om. Zijn das zat onder zijn eene oor en zijn gezicht had een te ge- zonde tint. Mijn verlichting was z66 groot, dat ik een oogenblik niet in staat was een woord uit te brengen. Als in een droom zag ik Hazelrig op de tafel in het midden van de zaal toeloopen. De tolk verzocht hem, door een sierlijken armzwaai, op een stoel aan het eene uiteinde van den paardehoef te gaan zit ten. Dat deed Haizelrig. Hij liet zich neer, haalde een zakdoek uit zijn zak en bette zijn voorhoofd af. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1