OKMEggDK BEBICHTEN. VOETBAL. KORFBAL. MOTORFIETS TEGEN EEN AUTO. TREURIGE VONDST TE SCHEVENINGEN. ONDER VALLENDE ZAKKEN KALI BEDOLVEN. MERCENS INGEZONDEN STUKKEN, heeren P. A. Neeteson, G. de Zeeuw en R. de Bel. 4. Idem, dames, le De Schelde, met de dames E. Moggre, M. de Jong en J. van Bockstaele; 2e V. R. B., met de dames M. de Smit, P. Reidsma en J. Monte. 5. 2 banen schoolslag, jongens van 1315 jaar. le G. de Zeeuw van De Bruinrvisob, 2e F. Rijnberg van De Schelde, A. Renique van De Bruinvisch. 6. Idem meisjes. le C. Hamelink, 2e J. de Haas, beiden van De Schelde. 7. 4 banen vrije slag heeren. le P. But, van V. R. B.; 2e W. van Pienbroek van De Schelde. 8. Idem dames, le J. van Sprang, 2e J. van Bookstaele, beiden van De Schelde. 9. 4 banen schoolslag heeren. le Van Bel van V. R. B.; 2e P. J. van Sprang van De Schelde. 10. Idem dames. le P. Reidsma van V. R. B., 2e J. de Haas van De Schelde; 3e J. Mont6 van V. R. B. 11. 4 banen rugslag heeren. le P. A. Neeteson van De Bruinvisch; 2e J. Molema van De Schelde. 12. Idem dames. le CI. de Graeff van 't Sas; 2e E. Moggre van De Schelde. 13. 2 banen vrije slag, jongens van 1315 jaar. le W. Slock van De Bruinvisch; 2e A. Bliek van De Schelde; H. van Melle van De Scheldestroom. 14. Idem meisjes. le B. Ysebaert van De Bruinvisch; 2e G. van Melle Rd. van De Scheldestroom. 15. 3 maal 2 ibanen wisselslag, persoonlijk heeren. De heer J. Molema won den hiervoor be- schikbaar gestelden wisselbeker, en zal detze het volgend jaar te verdedigen hebben, tegen, laten we hopen, een flink aantal mededingers. Ten slotte volgde in het kanaal zwemmen op 750 M. Na den start telden we 14 hoofden te water die al spoedig in de richting van het eindpunt naderden. Er was al spoedig af- stand tusschen de deelnemers, doch de achterblijvers zetten niettemin door, en maakten er blijkbaar een gezellig onder onsje van. Van de dames was eerst aankomende J. van Bockstaele van De Schelde in 16 m. 24 sec.; 2e A. Erasmus, van De Scheldestroom in 21 m. 35 sec. Van de heeren was no. 1 (tevens van de geheele groep) J. Molema van De Schelde, in 13 m. 54i/5 sec.; 2e J. Pauw van De Schelde stroom in 14 m. 51 sec.; 3e G. de Zeeuw van De Bruinvisch, in 15 min. 13 sec.; 4e R. Gra- tama, Sluis, in 16 m. 12 sec. Deze welgeslaagde wedstrijd werd begun- stigd door uitgekozen zomerweer. TERNEUZENMAiCCABI. 100. Temeuzen heeft het met den uitgeschreven wedstrijd tegen de Antwerpsche vereeniging Maccabi niet erg getroffen, want nadat vdbr de rust een vrij gelijk opgaanden strijd werd vertoond, waarby Terneuzen 6en doelpunt wist te maken, was het by de hervatting spoe dig rumoerig, daar de gasten meenden dat de twee op elkaar volgende doelpunten in bui- tenspelpositie werden gemaakt. De scheids- rechter bleef bij zyn overtuiging dat er geen aanleiding was de doelpunten ongeldig te ver- klaren en zoo kwam er een minder gewensch- te verstandhouding. Temeuzen verhoogde re- gelmatig haar score, ook doordat de doelman van Maccabi geen moeite deed de schoten te keeren, toch hield hij by deze passieve houding nog een zeker schynend doelpunt. Nu en dan werd wel wat te forsch gespeeld, hetgeen de aanvoerder van Temeuzen zeer terecht aan leiding gaf een zyner spelers hiervoor een waarschuwing te geven. SCHELDESTRIJDERSSTOPPELDIJK. 1-1. Scheldestrrjders speelde Zondag een thuis- wedstryd tegen het eerste elftal van Stoppel- dyk. De uitslag was een gelijk spel. 11. TERN. BOYS—ZSC. 2—5. Tern. Boys speelde Zaterdag op haar terrein tegen ZSC van Zaamslag. De Boys verloren den strijd met 25. 35-jarige landbouwersknecht M. v. d. Veer uit Nijkerk. Het lijk is later door baders opge- haald. Zaterdagmiddag is te Olst bij het baden in den Use! de 13-jarige Johan van Wegel ver dronken. Z. K. C.RAPIDE 26. Door verschillende omstandigheden herhaal- delijk uitgesteld, heeft dan eindelijk deze wed- stryd welke voor de bezetting der eereplaats van groote beteekenis was, Zaterdag j.l. te Zuidzande doorgang gevonden. De Z.K.C.ers welke voor hun behaalde resultaten in den wedstrijd te Axel, door hunne supporters met een groote taart werden vereerd, moesten thans zoowel letterlyk als figuurlijk het „zoet der overwinning" ontberen, daar de Axelsche zwart-witten hen in eigen huis met niet min der dan 26 deden sneuvelen, en daarmede tevens de kampioensinspiraties der West Zeeuwsch-Vlamingen naar het rijk der schim- men verwezen. Tengevolge van het ontbreken der dames Van Cadsand en Leunis kwam Rapide met een sterk gewijzigde damesopstelling binnen de lijnen. Aanvankelijk rammelde het vooral in de Axelsche verdediging geducht, doch toen eenmaal Rapide door mej. Wiemes de leiding had genomen, herkreeg men het noodige zelf- vertrouwen en werd den Z.K.C.ers het vuur zoo aan de schenen gelegd, dat deze meermalen geen hand aan den bal kregen. Wel maakte Z.K.C. door een foutieve beslissing van den scheidsrechter gelijk, wat evenwel voor de Axelaars geen beletsel was de score achter- eenvolgens tot 15 in hun voordeel op te voeren, resp. door toedoen van de heeren Zonnevylle, Schieman, Van Sluis en Dieleman. Z.K.C. verkleinde nu haar achterstand tot 2 5, doch als mej. Wiemes hierop van ant- woord heeft gediend door het zesde Axelsche doelpunt voor haar rekening te nemen is de strijd beslecht en boekte Z.K.C. haar eerste nederlaag. Rapide staat thans vaster dan °°it op de eerste plaats en kan het afdeelings- kampioenschap wel als voor 90 binnenge- haald beschouwen daar met de ernstigste con- currenten J.M.M. en Z.K.C. is afgerekend, en alleen nog resten de wedstrijden tegen de zwakkere zusjes V.S.M.V. en Sintpier. Gelukt het den Axelschen zwart-witten op het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen opmeuw beslag te leggen, dan zal uit de wes- telijke vereenigingen een zoo sterk mogelijk twaalftal worden gevormd, dat te Oostburg een propaganda-wedstrijd zal spelen tegen Rapide. He stand luidt thans: Rapide ZKC JMM VMSV Sintpier 15—5 78 9—9 4—9 0—4 BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Eemnes ls Vrijdagmiddag in de Eem- rvaart biji het baden verdronken de QNWEER. Tydens het onweer van Vrijdagavond zijn te Koudekerke gedurende 5 minuten groote ha- gelsteenen neergevallen, waarvan sommige een middellijn hadden van 2 c.M. Bij verschil lende ingezetenen werden hierdoor ramen en dakvensters vemield. Voorafgegaan door een hevig geraas, ont lastbe zich Vrijdagavond om ongeveer half 7 boven Biggekerke een zware hagelbui. IJzer- harde hagelsteenen, waaronder er waren ter grootte van duiveneieren, vielen met ontzet- tend geraas naar beneden. Bladeren en takjes werden afgerukt, terwyl ook verschillende dakramen het moesten ontgelden. Oude menschen kunnen zich herinneren dat meer dan 50 jaar geleden een dergelijk natuur- verschijnsel zich in den zomer voordeed. Te Amersfoort is Vrijdagmiddag de blik- sem geslagen in een schuur van den melkslij- ter K. aan den Bisschopsweg aldaar. De schuur brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Tijdens een langdurig en hevig onweer, ge- paard met hevige regen en hagelbuien, dat Vrijdagnacht boven het Gooi heeft gewoed, is de bliksem ingeslagen in de villa Olli van den heer H. Boom aan de Zwaluwenweg te Blari- cum. Het landhuis, dat met riet was gedekt, is tot den grond toe afgebrand. Slechts wei- nig meubels konden worden gered. De bewo- ners, de heer en mevrouw Boom, bleven on- gedeerd. De brandweer heeft met enkele stralen ge- tracht het vuur te blusschen. De Larensche brandweer heeft met haar autospuit assisten- tie verleend. Huis en inboedel waren ver- zekerd. Gedurende dit onweer werd een koe op de Oostermeent onder Blaricum door den blik- sem gedood. Een hooischelf te Eemnes werd uit elkaar geslagen. De regenbuien waren zoo hevig, dat te Laren de vijver de Koeswaarde op den Brink eenige meters buiten haar oever trad. Op ver schillende plaatsen stonden wegen en straten blank. Bij een zeer zware onweersbui welke Vrij dagnacht boven Berkenwoude woedde is de bliksem in de bouwmanswoning bewoond door P. de Vries geslagen. Alles ging in vlam- men op. Van den inboedel werd weinig gered. Verzekering dekt voor een groot deel de schade. Tengevolge van het onweer dat Vrijdag nacht gepaard met hevige slagregens boven Hilversum woedde, hebben tal van woningen waterschade gekregen. Bij den betreffenden gemeentedienst waren Zaterdagmorgen vroeg reeds tientallen verzoeken binnengekomen om kelders en andere laag gelegen vertrekken leeg te pompen. De tunnel aan de Hooger Laarderweg stond geheel gevuld met water, zoodat het verkeer gestremd was. Vrijdagnacht ongeveer half vier werd de boerenhoeve aan de Molenwetering te Heer Hugowaard, bewoond door den heer Schoen, tijdens een onweer door den bliksem getroffen! De boerderij, waarvan de berg tot den nok met hooi was gevuld, stond in korten tijd in lichte- laaie. Niets kon worden gered. De motorspuit ofschoon spoedig ter plaatse, kon niets tegen het overweldigend vuur doen. Te Heemskerk is Vrijdagnacht de bliksem in de landbouwschuur van den heer P. Koper geslagen. De schuur met een voorraad hooi en bloembollen is tot den grond toe afgebrand. Met moeite wist de brandweer de aangren- zende wonlng van den heer Koper voor het vuur te sparen. Verzekering dekt de schade. Tijdens een hevig onweer is Zaterdagmor gen de bliksem geslagen in het woonhuis van J. van Kessel te Assen. In een oogwenk stond het woonhuis in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken. De woning Is geheel in vlammen opgegaan; ook de inboedel ging ver loren. Verzekering dekt de schade. Vrijdagnacht is de boerderij van den land- bouwer G. van Heyst te Middelbeers door den bliksem getroffen. De boerderij is tot den grond toe afgebrand. Ook de inboedel en landbouwwerktuigen zijn verloren gegaan. Eenig kleinvee kwam in de vlammen om. Het verbrande was zeer onvoldoende verzekerd. Vrijdagnacht ontlaste zich boven Purmerend en omstreken een zwaar onweer, hetwelk ge paard ging met hevige slagregens. In den Beemster werd de boerderij van den heer Schoen aan den Middenweg door de bliksem getroffen. De boerderij is afgebrand. Enkele koeien welke in de wei liepen, werden door den bliksem getroffen en gedood. Vrijdagnacht is tijdens een onweersbui, ver- moedelijk door het inslaan van den bliksem, een onbewoonde woning en werkkeet bij het Hollandsch-Diep, gemeente Numansdorp afge brand. De woning was het eigendom van de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen. De be- woners hadden vorige week het huis verlaten. DOOR EEN LOCOMOTIEF AANGEREDEN. Vrijdagmiddag reed op den Nieuwen Weg te Poeldijk voor het cafe van den heer Bergen Henegouwen een zeer gevaarlyk verkeers- punt in den weg Den Haag—Naaldwijk de ongeveer 70-jarige heer Schumacher uit Den Haag op de fiets. De heer S. passeerde ter plaatse een stilstaande locomotief van de N.V. Westlandsche Stoomtramweg Mij. Juist. toen S. deze locomotief passeerde, werd deze door eenige zwaar beladen wagons opgeduwd, waardoor de locomotief zich plotseling in be- weging zette en den bejaarden man aanreed. De heer iS. werd op den grond geworpen en kwam onder de locomotief terecht. De man was op slag dood. Te Klimmen (Eb.) reed Vrydagavond een motorrijder uit Maastricht, die een juffrouw uit Lutterade op de duo had, in voile vaart tegen een uit de richting Heerlen komende vrachtauto. De motorryder werd zwaar ge wond aan het hoofd en brak een been, de juffrouw werd zeer zwaar gewond; ziji kreeg een hersenschudding. Beiden werden naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar het meisje is overleden. WASCHBEER AAN DE WADDENKUST. Een arbeider, die te Wierum buiten den zeedijk eenige werkzaamheden verrichtte op een landingshoofd, bemerkte aan het eind hiervan een hem onibekend dier, ter lengte van 60 a 70 c.M. Daar hy meende, dat het beest hem zou aanvallen, sloeg hij het dood met een stuk hout. Dierenkenners herkennen het beest als een waschbeer. Hoe dit dier dat in Noord-Amerika leeft aan de kust der Wadden zee in het wild voorkomt is een raadsel. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Een vijftigjarige gehuwde arbeider te Kockenden (U.) is zoodanig door een in de weide rondloopenden stier aangevallen, dat hij met gebrokea wervelkolom bleef liggen. In zorgwekkenden toestand werd hij naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Toen Zaterdagmorgen de afd. Zeebaden van de Mij Zeefoad iScheveningen werd geopead en kort (voor het aanivanguur het personeel de noodige voorberedselen trof, ontdekte de bad- kiaecht Arie Knoester in het rayon dat hy bedient in een der cabines tot zija grooten schrik het lijk van een man van middelbaren leeftijd. Hy waarschuwde direct den. directeur van de baden, den heer Hogervorst, die zich met de politie in venbinding stelde. De Geneeskundige Dienst constateerde, dat de dood reeds circa 8 uur te voren moet zijn ingetreden, zoodat terecht wordt vermoed, dat Vrijdagavond laat na of tijdens het vuur- werk, i em and blijkbaar is gaan baden en ge- dacht heeft: Ik zal maar een koetsje van de Maatschappij gebruiken. Tydens het vuur- werk is natUurlijk alle aandacht van het pu- bliek daarop gevestigd en staan de koetsjes Bonder toezicht en het is ondenkbaar, dat men zou bemerken wanneer iemand zich daar- in zou verschuilen. De bader is toen onwel geworden en naar alle waarschijnlijkheid door een beroerte ge troffen, althans de verschijmselen, die, daarop wyzen, waren volgens de mededeelingen aan- wezig. De politie heeft het lijk vervoerd en is vast komen te staan, dat de sedert gis- teren vermiste heer Velleman uit Rotterdam de ongelukkige was. DRIE KINDEREN GEWOND DOOR EEN SCHOT HAGEE. Drie kinderen, die in verboden water aan het visschen waren, zijn door een hagelschot bloedend verwond, meldt de „Tel." De goudvisschen in de vijvers van het bui- tengoed ,,De Knotten", behoorende aan de familie Van Heek, hebben voor de omwonen den, en speciaal voor de jeugd, steeds groote aantrekkingkracht. Ook Woensdag was men weer aan het visschen. Toen de onbezoldigd veldwachter N. dit bemerkte, loste hij om den visschers schrik aan te jagen 'n schot in het water. Luid gejoeld van de jeugdige overtre ders was de eenige uitwerking, die het drei- gement had. De heer N. stelde zich nu verdekt op in het kreupelhout op ongeveer tien meter af- stad. Plotseling ging weer een schot af en trof verschillende van de kinderen, o.a. een negenjarig meisje D. en een jongen W. in den arm en een anderen jongen P. in den enkel. Het gebeurde verwekte in de fouurt groote op- schudding. De politie stelde onmiddellyk een onderzoek in. De onbezoldigd veldwachter was geheel ontdaan. Hy zeide, niet te hebben geweten, dat hij nog een patroon in zyn ge weer had en door onbekende oorzaak was het geweer plotseling afgegaan. Hij had er geen oogenblik aan gedacht op de kinderen te schieten. Gelukkig had het schot eerst een boompje getroffen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. VREEISELI.JIK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten overweg van den Nijkerker Grindweg, nabij Barneveld, is Zaterdagmiddag een vreeselyk ongeluk ge- beurd. Een auto, waarin 3 personen zaten, is door den sneltrein uit Apeldoom, die 4 uur 8 sta tion Bameveld-Voorthuizen passeert, gegre- pen en ongeveer 500 meter meegesleurd. Op circa 50 meter afstand werden de inzit- tenden uit den auto geslingerd. Een heer en dame werden op slag gedood, terwijl een derde heer zwaar gewond werd. De lijken waren afschuwelijk verminkt. Uit een spoorwegabonnement bleek, dat een der inzittenden Ds. Tichelman uit Scheveningen was. De identiteit van de dame kon nog niet worden vastgesteld. De zwaar gewonde heer is met den trein, die een half uur vertraging had, naar het zie kenhuis te Amersfoort gebracht. Later werd nog uit Barneveld gemeld: Nader is gebleken, dat het lijk van de eerst onbekende dame was dat van mevr. Tichel man. terwijl de tweede onmiddellijk gedoode persoon was haar zoon mr. J. Th. Tichelman. De zwaargewonde bleek te zijn Ds. Tichelman uit Scheveningen, die bij aankomst in het zie kenhuis te Amersfoort is overleden. Zaterdagmorgen ruim 9 uur is in de kali- oods van de firma Egging te Doesburg een hoog opgestapelde partij zakken kali omge- slagen, waardoor vier arbeiders onder de vaj- lende zakken terecht kwamen. Toen de slacht- offers waren bevrijd bleek dat de ongehuwde D. Visser was overleden. Drie anderen, de twee gebroeders Berends en zekere Bloemen- daal bleken zwaar gewond, een van de gebroe ders Berends levensgevaarlijk. De burgemeester van Doesburg heeft, nadat de arbeiders bevryd waren, de plaats van de ramp afgezet ten einde het onderzoek naar de oorzaak niet te bemoeilijken. Des middags werd het parket uit Arnhem, benevens de hoofdinspecteur van den arbeid verwacht, om aan het onderzoek leiding te geven. De toestand van een der gebroeders Berend- sen is buitengewoon emstig. De N. R. Crt. verneemt nog de volgende bijzonderheden van andere zflde In de groote kaliloods aan de haven was een aantal arbeiders bezig met het verwerken van zakken kunstmest. Tot meer dan 10 M. hoog waren de zakken opgestapeld. In de zak ken zat reeds eerder werking, want Vrijdag is aan den anderen kant van de plaats, waar het ongeluk is gebeurd, door de drukking van de zakken een zijwand van de loods gedeelte- lijk weggedrukt. Er hadden toen geen onge- lukken plaats. Zaterdagmorgen echter zijn 40 h/ 50 zakken van ongeveer 10 meter hoogte naar beneden gevallen. De ongeveer 20jarige arbeider Visser, die op de zakken stond viel mee en kwam met zijn hoofd op den steenen vloer terecht. Hij was op slag dood. Drie an dere arbeiders, van wie twee Berends genaamd en een derde Bloemendaal, is geheeten, wer den eveneens door de vallende zakken getrof fen. Alle drie gewonden zijn naar het St. Eli- zabethsgasthuis te Doesburg overgebracht. DE SLECHTE HOTVANGST EN ZEEHONDEN. Uit het zoo juist ver,schenen rapport van dr. Havinga, hoofd der afdeeling „Visscherij- onderzoek' is gebleken dat een volwassen zee- hond ongeveer 5 kilogram visch per dag nut- tigt. In de magen van gedoode zeehonden in de Zeeuwsche Stroomen bleek, dat 40 pet. van die visch uit bot bestond. In de Zeeuwsche wateren worden jaarlijks pl.m. 200 zeehonden gedood en aangegeven. Deze dieren zouden dus, wanneer ze volwas sen zijn per jaar opeten 365.000 K.G. visch waaronder 146.000 K.G. bot. Wanneer men den tegenwoordigen botprijs rekent, zouden deze dieren per jaar voor een bedrag opeten van 146.000 X 0.50 per K.G., is 73.000. Dit is ruim 4 X zooveel als de ge- zamenlijke botvisschers in Zeeland per jaar voor gevangen bot ontvangen. Door de Regeering wordt voor een aangege ven zeehond aan premie uitbetaald 2,50. Hiet was voor de visscherij op de Zeeuw sche Stroomen gewenscht, dat deze premie werd verhoogd tot f 5, dan zou er meer jacht op deze vischdieven gemaakt worden en de botvisscherij in het bijzonder ten goede komen. HET DRAMA OP DEN ETANG DU PUIT. Omtrent het noodlottige ongeval dat zich bij Bourges, in de nabijheid van Argent-sur- Sauldre heeft afgespeeld, en waanbij een geestelijke en elf kinderen zijn verdronken, worden thans door den correspondent van De Telegraaf te Parijs, nadere bijzonderheden gemeld. m Elk jaar, einde Juli, pleegt de pastoor van Gien met de knapen van zijn kerkkoor als be- looning voor een jaar arbeid, een uitstapje in de omgeving te maken. Vrijidagmorgen waren 35 kinderen, ibegeleid door eenige geestelijken, vertrokken. Zij bezochten eenige fabrieken in de nabijheid van Gien en middagmaalden ge- zamenlijk in het meerhuis aan de oevers van de Etang du Puit. De kinderen werden daama in twee groepen verdeeld. De eerste groep "ging, wedstrijd- visschen, de tweede groep mocht het program- ma voor den middag zelf opmaken en besloot, den pastoor Burette te vragen met een ge- reed liggende visschersboot het meer te mogen oversteken, ten einde aan den anderen kant te gaan spelen. Pastoor Burette zwichtte voor den aan- drang der kleinen kinderen tusschen acht en veertien jarenj en het vroolijke gezelschap begaf zich aan boord van de (boot, een plat vaartuig, voorzien van een groote kaar voor het levend houden van de gevangen visch Een gat in den bodem van het vaartuigje maakte het mogelijk, dat steeds versch water de kaar ibdnnenstroomde. Zestien kinderen en pastoor Burette namen in het vaartuig plaats. Midden op het meer gekomen, op 2 K.M. van den oever, begocnen de kinderen te merken, dat het water in de kaar abnormaal steeg en dat de boot lang zaam begon te zinken. Zy maakten den pastoor op dit feit opmerkzaam, doch deze trachtte de kinderen gerust te stellec en trachtte middelerwijl, door uit alle macht te roeien, den tegenovergestelden oever te be reiken. Intusschen was het achterste gedeelte van de boot, dat te zwaar belast was (de boot kon in totaal slechts tien personen bevatten) reeds een eind weggezakt. Een paniek begon zich meester te maken van de kleine groep, die zich, naar bet schijnt, tegelyikertyd naar edn kant bewoog. Daarop kantelde de boot, onder angstgeschreeuw van de kinderen. De pastoor verloor geen oogenblik zyn tegenwoordigheid van geest, trok in alleryl zijn soutane uit en dook verscheiden malen om te trachten de knapen te redden. Op de foewuste plek is het water vier a vijf meter diep. Terwijl het water aan den boven- kant lauw was, liep op twee meter diepte een yskoude onderstroom, waardoor de pastoor hevige krampen kreeg en verdronk. Ditzelfde is met de kinderen het geval geweest, die niet direct door verstikking, maar ten gevolge van den yskouden onderstroom, zijn verdronken. Vijf kinderen slaagden er in zich aan de boot vast te kiampen en konden zich redden. Door het geschreeuw van de kinderen op merkzaam gemaakt, sloeg een andere geeste lijke op den oever machteloos 't drama gaan- de. Hy maakte alarm en eenige visschers uit de omgeving kwamen toeschieten. Een alge- meene actie werd georganiseerd. De gendar merie kwam ter plaatse, alsmede eenige Fary- zenaars, die hun vacantie in de omgeving doorbrengen. Verscheidene booten gingen het meer op, doch eerst laat in den avond werden de eerste slachtoffers bovengehaald, waar onder zich de pastoor bevond. Gewaarschuwd door den tweeden pastoor, ibevonden zich de meeste ouders reeds twee uur na de ramp op de plaats van het on geval, waar zich onbeschrijfelyke tooneelen van wanhoop afspeelden. Achtereenvolgens werden nu alle elf kinderlijkjes uit het water gehaald. De kinderen waren weggezonken in een laag slib, die zich op den bodem van het meer bevindt. AARDBEVING IN KLEIN-AZIe. Vrydagmorgen is in de streek van Denizli bij Smyrna een hevige aardbeving waarge- nomen. Nog steeds worden nieuwe aardschok- ken gevoeld. Tot dusver zijn twintig lijken geborgen. ENGELANDS RIJKSTE MAN OVERLEDEN. Volgens mededeeling der „Daily Mail" heeft sir John Ellerman, de multi-millionnair en scheepseigenaar, die tengevolge van een be roerte in het hotel Royal" te Dieppe is over leden, en wiens dood door het geheele En- gelsche volk wordt betreurd, een bedrag van 30 tot 40 millioen pond nagelaten. Ellerman is gestorven op den leeftijd van 71 jaren. Hij was 10 dagen geleden naar Dieppe gegaan. Zijn dochter liet nog een spe cialist uit Engeland komen, doch deze kwam een uur nadat de dood was ingetreden, in Dieppe aan. Zijn echtgenoote en zijn neef wa ren aanwezig. Niettegenstaande hij een vacantiereis maak te, hield hij zich tot op het laatste oogenblik van zijn leven bezig met verschillende finan- eieele vraagstukken. Ellerman werd door velen beschouwd als de rijkste man van Engeland. Daar de be- lasting, die voor een nalatenschap in Enge land moet worden betaald, 50 procent be- draagt van een vermogen van 2.000.000 pond of meer, zal een som van 15 tot 20.000.000 pond aan den staat toekomen. Het is een feit, dat Ellerman gedurende zyn leven een bedrag van minstens 20.000.000 pond aan inkomstenbelasting betaalde, zoo- da.t de staat een totaal bedrag van bijna 40 millioen ponden zal ontvangen hebben uit de ondememingen, die onder de leiding van Elle- man stonden. Een reden, waarom zijn vermogen geduren de een tijdperk, waarin zoo velen hun geld verloren, op dezelfde hoogte is gebleven, wordt gezocht in het feit, dat hij voor zichzelf zeer weinig van zijn inkomen gebruikte en het grootste gedeelte in zijn verschillende onder- nemingen stak. Eenige jaren geleden had hij nog 'n inkomen van 1.000.000 pond per jaar, hetgeen 20.000 pond per week en dus 3000 pond per dag beteekent. Hij leefde zeer eenvoudig en gaf bijna niets uit en daardoor was hij in staat, met het overschot van zijn inkomen eventueele ver- liezen in zijn ondememingen te dekken. Behalve in zijn uitgebreide scheepvaart- ondernemingen, stelde hij ook groot belang in bierbrouweryen, dag- en weekbladen en bouw- gronden in Londen. Zijn scheepvaartmaat- schappij bezat 160 stoombooten en men zegt, Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spljsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos- heid, gebruik dan Foster's Maagpilllen. 0.65 p«r flacon. I Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke— Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 (Ing. Med.) dat hij op twee na de grootste scheepseigenaar ter wereld was. Zijn schepen bezochten alle deelen der wereld. En deze man, die een z66 groot vermogen bezat en aan het hoofd van de grootste onderneming stond, was toch per soonlijk bijna onbekend bij het publiek. Men noemde hem ,,den stillen Ford", „den onzicht- baren Rockefeller", doordat men hem bijna nooit zag en hij ook zeer zelden werd gefoto- grafeerd. Een vriend van Ellerman zeide: ,,Deze man had slechts een ideaal: zijn werk". Werken was een genot voor hem. Hij zocht naar mogelijkheden om ondeme mingen te vestigen, deze op te bouwen, en groot te maken; men kon hem vergelijken met een groot medicus, die er naar streeft een buitengewoon moeilijk geval te genezen, all66n omdat hem dit genoegdoening geeft en niet om er aan te verdienen. Ellerman bezat slechts Sen huis in South Andleystreet te Londen, waar hij aangenaam, doch zonder eenige luxe woonde. Hij had slechts weinig dienstpersoneel en bezat zelfs geen jacht, zoo- als dat bij vele rijke Engelschen het geval is. Gedurende den oorlog kocht hij Slains Castle in Aberdeenshire. Waarom hij dit deed, weet men niet. Hij heeft het kasteel nooit bezocht en weer verkocht. Hij was niet alleen een groot financier en een man met goede hersenen, maar hij bezat ook veel energie en stelde groot belang in de practische werking van zijn ondememingen. Zijn geheugen was buitengewoon. In een tijd, dat hij 200 schepen bezat, wist hij uit zijn hoofd onmiddellyk te zeggen, waar elk dezer schepen zich op elk oogenblik van den dag bevond en meestal wist hij zelfs ook het tijdstip nauwkeurig aan te geven. Hy begon niet als een arm man, zooals velen gelooven. Hij erfde een kapitaal ter waarde van ongeveer 20.000 pond van zijn grootvader en hiermede begon hij zijn onder- nemingen op te bouwen. Hy was toen accoun tant en werkte onder den naam I. R. Eller man en Compagnon. Daama knoopte hij ver- bindingen aan met de Leyland Line, waarin hij de grootste aandeelhouder werd en hier mede begon zijn scheepvaartcarriere. De schepen van de Leyland-Line voeren naar alle deelen der wereld en gedurende den Zuid- Afrikaanschen oorlog stelde hij zijn geheele vloot ter beschikking van den staat. In 1901 stichtte hij de Ellerman-Line en be zat meer dan 200 schepen. Daama, in 1916, kocht hij de Wilson Line of Hull voor een bedrag van 5.000.0QQ pond, Van Duitsche afkomst. Zyn vader was een Duitscher en kwam in 1850 naar Hull, waar hy vice-consul van Han nover was. Daar werd ook sir John geboren. Gedurende den wereldoorlog had sir John het toezicht over scheepstransporten ter waarde van 35.000.000 pond. In 1925 kocht hy de Great Portlandstreetgronden voor 3 mill, pond. Drie jaren later, 13 H.A. in Chelsea, een oppervlakte, waarop zich 600 huizen be- vonden, gebouwd aan de Boomptonroad en Sloamestreet. Deze huizen vormden tezamen een gevellengte van 2 y2 mijl. Kort daarop kocht hij voor 1.000.000 pond een stuk grond van 82 H.A. in Earl's Court, in Zuid-West Londen, waarop 1500 huizen stonden. Ellerman was getrouwd met mej. Hannah Glover. Zijn erfgenaam John Reevers Eller man erft zijn baronet-titel op den leeftijd van 24 jaren. Ook heeft hij een dochter, Winifred, die sedert 1927 is getrouwd met Kenneth Mac- pherson, een 25-jarig auteur. In 1905 werd Ellerman in den adelstand verheven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 24 Juli 1933. Geachte Redacteur! Beleefd venzoek ik U een kleine plaats- ruimte in Uw iblad voor het volgende, waar- voor by voorbaat mijn dank. De vorige week werden wrj als venbouwers van gekeurde Eigenheimer-pootaardappelen onaangenaam verrast. Deze soort was reeds door de keurmeesters overal definitief klaar gekeurd en het betreffende bewijs van difini- tieve uitslag is reeds in het bezit van de ver- bouwers. Nu worden alle keuringscommissies in Zee- land verzocht om op last van een Brabantsche controle, met overleg van Goes, alle perceelen Eigenheimers te herkeuren, op de ziekte jong mozai'k (topbont). Er schijnt geen plant te zijn welke de mogelijkheden niet in zich heeft om zich te laten uitmaken en te laten doopen met zoo'n mooi naampje (pri- mair inozalk). Een voorbeeld van onuitvoer- bare kantoortheorie. Deze regeling kwam mij direct verdacht voor, en ik voor mij geloof, dat Zeeland hier wordt gebruikt, om de Bra bantsche Eigenheimerpoters, waarvan een overkompleet wordt gevreest, af te nemen. Laat ons als verbouwers met deze onrecht- vaardige regeling geen genoegen nemen. Houdt uw definitieve uitslag, welke is ge- teekend door twee keurmeesters van de N.A.K. goed in uw zak en neem geen andere aan. Want zeer zeker zal nog een keuring van deze soort poters Eigenheimers volgen, welke voor zt 90 afkeuren zal beteekenen. Laat U vergewissen van die keuringsuitslag en laat ons dan samen een flinke schadever- goeding vragen voor deze achteruitzetting, want onze inleggelden zijn te goed om Bra bant vet te mesten. Alle klachten van reeds verkochte en in onderhandeling zijnde perceelen hebben vol recht op schadevergoeding, de onverkodhte evengoed. Deze regeling kan het Bestuur van de N.A.K. niet verantwoorden, en mist alle rechtszekerheid. Dus mede-verbouwers laat ons niet over- bluffen door die Brabantsche mozaik-theorie, en vraag als een man schadevergoeding. Wie pakt de koe bij de horens! Een ver- gadering, een gezamelijke eisch om schade vergoeding, ons voile recht. Met de meeste hoogachting, EEN LANDBOUWER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3