Feuilleton - vertellingen Dam- en Sehaakrubriek. 0EHKVGDE BERICHTEH m w-i BRABANTSCHE BRIEVEN. DAMMEN. EEN JONUE MAN OVERREDEN EN GEDOOD. SCHAKEN. t is blijkbaar afdoende genoeg gebleken. Daar- om kon tenslotte het verleden weer in aan- merking genomen worden. De dank der nazi's voor bewezen diensten is gering tegenover andersdenkenden, dat heeft na de gewezen hoofdredacteur van de Deutsche Allgemeine Zeitung ook de hoofd- "%|dacteur van de Deutsche Zeitung ondervon- den. Zij werden blijkbaar gerekend tot de super-intellectueelen, voor wie, volgens de nieuwe mededeelingen van den in dezen be- voegden staatssecretaris Hinkel, geen plaats meer is in de Duitsche volksvoorlicbting. De nieuwe Duitsche journalist moot „met bet hart kunnen denken". Wij vreezen ecbter, naar de resultaten die wij zien, dat aan dit hart volstrekt niet den eiscb wordt gesteld dat het op de rechte plaats zit. Dat lijkt in- tegendeel even verwerpelijk als super-intellec- tualisme en als het bezit van een rugge- graat achter het hart. Voordat Hinkel deze woorden uitsprak had een ander spreker reeds een nieuwe perswet aangekondigd, waarbij de journalist onafhan- kelijk zal worden gemaakt van particulier- kapitalistische uitgeversbelangen. Joumalis- ten, die hun Duitsche collega's daarom moch- ten benijiden, zullen echter geschrokken zijn van de voorzetting: ,Den joumalisten moet het bewustzijn gegeven worden zoo te kunnen schrijven als het belang van den staat het eischt". Ieder weet wat dat beteekent. Van de joumalistieke vrijheid blijft dan niets meer over. Wij moeten erkennen: Met de Duitsche pers van na de „zuivering" zal men dit klaar- spelen. DE WERELDTENTOONSTEELING TE BRUSSEL IN 1935. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt ons, dat, na de Fransche regeering, de stad Parijs op haar beurt aan de Belgische regeering heeft laten weten, dat zij officieel aan de Brusselsche ^ereldtentoonstelling, in 1935, zal deelnemen, Dinsdag komt een Parijsche delegatie naar Brussel ten einde op het terrein te LakenHeisel een goede plaats uit te kiazen voor het aldaar op te trekken paviljoen van de stad Parijs. „WILT HEDEN NU TREDEN" IN ARISCHEN BAN? Het streven naar verwijdering van alle Joodsche „smetten" uit de Arische nationaal- socialistische cultuur, neemt naar uit Berlijn aan de Telegraaf wordt gemeld, van tijd tot tyid groteske vormen aan. Zoo is o.a: een strijd ontbrand over het oude z.g. ,,Nieder- landiscbe Dankgebet". De Duitsche tekst van dit bij vele plechtigheden gezongen lied stamt van den Joodschen dichter Weyl uit Weenen. Een Duitsch predikant heeft in een tijd- schrift geprotesteerd tegen zinsneden van dit lied, zijn protest motiveerend met de verkla- ring, dat de slotvenzen „Dass Deine Gemeinde nicht opfer der Feinde, Herr mach' uns frei", niets anders uitdrukt dan de hoop op de ver- lossing van Israel uit de wereld der volken en op zijn hereeniging tot een zelfstandige natie. In de „Kolnische Zeitung" wordt de steek- houdendheid van deze motiveering in twijfel getrokken, voorts wordt er aan herinnerd, dat in een ouden nationaal-socialistischen lie- derenibundel o.a. ook Heine's „Lorelei" is opge- nomen, waaruit afdoende blijkt, dat het na eeuwenlange samenleving van Duitschers en Joden niet zonder meer mogelijk is een schei- ding te maken tusschen Duitsche en niet- Arische elementen in de verschillende levens- uitingen. Het zou waarschijnlijk een onuit- voerbaar experiment zijn om alle Joodsche factoren uit de Duitsche cultuur, kunst en wetenschappen te verbannen. Ulvenhout, 18 Juli 1933. Menier, Ollee, da's 'nen geeven Zondag gewiest. Ge mot weten, da'k mee de prop- club naar d'nAan- vers gewiest ben. Heel de Vereeni- ging! „In pleno", zou onze burge- meester zeggen. 't Bestuur was voltallig en de lejen van't zelfste aken. 't Bestuur: Veur- zitter, Sikkeretaris, Penningmeester en Com- missarisen, da's allegaar: d'n Fielp, onze bakker. En de lejen: d'n Blaauwe, d'n Joep en ikke. Dus mee -z'n gevieren. ,J3e kwestie is deze", zouw ons „Bestuur" zeggen: „da-d-onze kaartpot steeds heksel- sior was gegaan", da me 'nen steuvigen pot bij mekaren hadden gekaart en dat die 6p- moest! Ik kan't oew nie allegaar vertellen, daar is CCCVI. We beeindigen in deze rubriek onze serie type-zetten met een drietal, waarvoor de lezers minder vreemd zullen staan. Allereerst de „coup Philippe", aldus genoemd naar een Marseillaansch dammer Philippe, wiens spe- cialiteit het was in zoowat alle partijen op dit zetje te spelen. Men zie de voorbeelden. Stand I: Zwart: 1 tot 6, 8, 9, 11 tot 16, 18, 19, 23, 24, 25. Wit: 27, 32 tot 49. Wit speelt 27—22, 32X21, 33—29 en 38X16, wint 2 schijven. Stand II: Zwart: 2, 3, 4, 6, 8, 11 tot 16, 18, 19, 21, 23, 24. Wit: 25, 28, 30, 32, 33, 35 tot 40, 42, 43, 45, 48, 49. Damzet voor wit door 2822, 33<29, 4329, 38X20!, 20—14, 30—24 en 25X5. Heel mooi! Stand III: Zwart: 3, 6, 8, 9, 11 tot 16, 18, 19, 23, 24, 25. Wit: 27, 30, 32, 34 tot 39, 42, 43, 45 47, 48, 49. Wit wint als volgt: 27—22, 32X21; 34—29!! 49X40 en 40X16. Stand IV: Zwart: 1 tot 8, 10 tot 16, 18, 19, 22, 23, 25. Wit: 27, 29, 31, 33 tot 49. Schijfwinst door 27—21, 33—28, 31X22, 34 heel veul „privaat" bijv, ok alweer 'n stad- huiswoord van ons Bestuur", maar ditte mot ik oew wel zeggen, amico: ,,Maandagavond zijn we weer thuisgekomen en 't eerste woord mot ik van Trui nog krijgen. Wij hebben hier dus „S->T!lle Week". Ze pakt nouw zwijgende teugen me uit. Ge kunt nie geleuven, as Trui zwijgt, wa-d-'n la- wijt of da gift! Om ennigte veurbeeldjes te noemen: as ze in zukke ,,stille" dagen de plattebuis 's op- pookt, dan mokt da-d-'n leven of heel de plat tebuis omrolt. As ze 'nen emmer opzij ,,zet", dan zouwde zweren, dat er 'nen stoomtram deraljeert en as ze d'r neus 's opsnuft dan lijkt 't of de melk overkookt en in 't vuur sist. ,,Neee, daar is ginmensch, op heel d'n eerd- bol nie, die z66w luidruchtig zwijgen kan, as mijn levensgezellin. Daar was Wullem d'n Zwijger, die ze d'n lesten tijid zoow kollesaal gevierd helbben, vast en zekers nog maar 'n prutserd bij. Nouw, en die is al honderden jaren beroemd as Zwijger! Maar genogt daarover; 'k zit in 't schuitje en 'k mot varen! En ik mot oew zeggen: Trui hee wel 'n bietje gelijk. (Maar da foleft onder ons!) Witte waar ze zoo duuvelsch over is? Aan d'n bojem van m'n Zondagsche broek, waarin ik naar d'n Aanvers ben gewiest, hong 'nen volslagen sjekladen pudding! As 'n plaank zoow hard. NouW zouwde misschient wel willen weten, net as Trui, hoe da ding er aan gekomen is. Nouw, kollesaal eenvoudig! Zoowas gezeed, me hadden 'nen steuvigen pot centen. Ruim over de honderd guldens, om 't persies te zeggen. Ons pastoorke hee-t-er 'n tientje van g'ad veur z'n erme prochiejanen en wij zijn mee z'n gevieren mee de negentig pop naar d'n Belzjiek getrokken. Nouw zulde misschien zoow stiekum den ken, amico, aan da reclame-zinneke„verteert oew geld in eigen laand", maar de kwepsie is, da wij Brabantsche menschen altij meer pla- zier hebben in 't Zuijen, dan in 't Noorden. Wij kunnen nouw eenmaal beter „veuruit" in d'n Aanvers, dan in d'n Haag, om zoow te zeggen; ze verstaan, ze snappen ons daar beter en 'k heb nouw heelegaar gin behoeftes, om daar doekskes om te windelen. Veur diepelmaht ben 'k nouw eenmaal nie in de wieg geleed en'k heb de letste dagen al genogt motten liegen aan Trui ,izoowda 'k me nouw veurloopig maar aan de nokte waarheid houw, aanders wordt 't, veur mijnen doen, allegaar veuls te ingewikkeld! Verders komt er nog bij, wa-d-onzen trek naar 't Zuijen aarubelaangt, dat daar 'n kom- meke koffie en 'n pintje bier gin kwartje kost, maar'n frangeske, da's zeuven spie; wa-d-ons veul beter uitkwam mee onzen bij- mekaar-gekaarten spaarpot. ,,Karjuu", zee 'r lest nog 'nen Belg teugen me: „in Oollaand meugen de menschen alle gaar wel mieljeneer zijn, maargong ie deur: ,,Drd, ze zijn 't nie, zulle!" Afijn, daar ga-g-et nouw nie over! 'k Draai heelegaar van m'n apprepoowke, m'n sjekla den puddingske, af. Dat zat zoow. Me had den mee ons negentig guldens, ruim duizend frangeskes omtrent, de ruimte. Dus wa dejen me? Me atten en me dron- ken er 's lekker van! En toen me Zondag aan d'n diner zatten, mee 'n ordenteljjk fleschke wijn, toen gebeurde- n-et da'k effe weg moest. As ge 'n fleschke wijn kunt koopen veur zestig spie en ge hedt zoowveul frangeskes as wij hadden, dan be- grepte van zelvers, da 'nen mensch maar 'nen mensch is, en gin rengelton! Maar goed, terwijil ik dan 'n momentje naar d'n Cour was, wier 't dessert geserveerd deur d'n karson. Da mot bestaan hebben uit sje kladen pudding. Gezien he'k 't nieEn da's altij 't zelfste, amico, mee de propclub, as er pudding wordt gebrocht, gebeuren er altij en eeuwig aarighedens. De heele vereeniging had de puddinkskes op mijnen stoel geleed, 'n heel hartelijke attentie, zekers, maar ik houw evenmin van pudding as zuilie! Afijn, da weten die ratte- koppen ok wel, maar zoow zijnwij! En 't is verstaampt, da ge 'r ooit iets van merkt op tijd. Gin krumel. Om dan verder te gaan, ik kwam netjes terug, in 'n stem ming, 'n stemming, ollee, om iedereen 'n haand te geven, (waant, zoowas gezeed: de wijn is er nie duur!) en toen 'k aan ons tafel- tje kwam, zatten de kameraads zddw droog te kijken, deur heel dikke rookwolken henen, da'k effe twijfelde: ollee, is de stemming aan 't zakken? En in m'n haandjesgeefbui pakte-n-ik m'n glas op en penbeerde, midden in d'n reste raant, 'n haartelijke, 'n kameraadschappelijke aanspraak te houwen! ,,Vrienden, amico's, kameraads!" riep ik spontaan: ,,op deuzen oogenblik", toen pakte n-ik m'n glas en hiew 't omhoog: „op deuzen moment mot 't er dan 's van komen!" (Kolle- sale instemming van heel de vereeniging!) „Ik heb 'n behoefte'n behoefte om hier 's getuigenis af te leggen van alles da-d-ons al jaren aan mekaar doet plakken!" (reus achtig applaus. D'n Joep stikte-n-er tennos- tenbije in!) „Wa-d-hebben wij in onze Ulven- houtsche ,,Gouwe Koei" al 'nen kollesalen berg potjes gepropt! Onder de emienente leiding van onzen veurzitter, d'n Fielp. Men schen, wa leven me gelukkig!" (d'n Tiest pinkte 'n traan weg), ,,wa leven me toch pla- —30 en 40X29. Men kan hier zelf tallooze voorbeelden aan toevoegen. In de tweede plaats de bekende „kaatsings- zet", een slagsysteem, dat inderdaad aan kaatsen doet denken. Ook de Franschen noe men deze zet zoo, n.l. „coup de ricochet". A.: Zwart: 2 tot 13, 15, 16, 17, 19, 23, 24, 25. Wit: 22, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 38 tot 43 45 tot 50. Wit wint 1 schijf. Hoe? B.: Zwart: 3, 6, 9, 11, 13 tot 16, 18, 19, 21, 24 WR: 25, 28, 30, 33, 35, 38, 40, 42, 43, 45 47, 48. Mag zwart 1823 spelen? Ten slotte de „coup de l'expresse", een sys- teem, dat in Holland gewobnlijk als ,,het zetje van Weiss" wordt aangeduid, niet omdat Weiss de auteur of de ontdekker is, maar omdat er geen betere naam voor te vinden was! In ons land werd de aandacht op dit zetje gevestigd tijdens de eerste match om het wereldkampioenschap, in 1904 gehouden tus schen I. Weiss en J. de Haas (Amsterdam) De Franschman wist toen in tal van partijen dit slagtype in te vlechten (zie de partij in onze volgende rubriek). Deze coupe de l'ex presse" was voor de Hollanders weinig minder dan een openbaring, hoewel zich voorheen reeds sporen van dit thema vertoond hadden. Zwart: 3, 9, 16, 26, 27. Wit: 28, 33, 37, 38, 39. Wit maakt dam door 2822, 3731 en 3832! Zie ook de volgende stand: zaant onder malkander (d'n Joep wrong z'nen zakdoek uit), „gelukkig zeg ik, op ons durp- ke waar me wieren geboren en waar me aan vastplakten!" (bulderend applaus). „Ik zeg da'k behoefte voel, veul behoefte voel", om daarvan 's te getuigen! Ik zal 't kort maken" (,,Ge ziet er aanders nog best uit", troostte de Blaauwe). ,,'k Zal weinig woorden gebrui- ken. Maar veur ik weer gaai zitten" („let op 't springen van d'n lintwurm", riep d'n Fielp en stom genogt, toen ha'k n6g niks in de gaten) ,,gaai zitten, herhaal ik, hef ik deu zen roemer omhoog en ik roep: leve de Ulvenhoutsche propclub! Hiepiepiep („Hoerah". riepen de ellendelaars!) „Hiepiepiep Hiepiepiep En toen viel ik, na't glas in denen fikschen teug te hebben uitgedronken, mee 'nen gbbven smak op m'nen stoelen de pudding spet- terde deur heel de kroeg! D'n Fielp zat er heelegaar onder en d'n Blaauwe z'n hoofd droop van d'n bruine sloeber. Amico, de sjeklade zat tot in m'n ooren, maar gelachen, gelachen! 't Was om nie te overleven. Qlleen Trui kan er heelegaar nie mee lachen. Die hee-t-er over gezwegen, da'k zoetejsaan kleurendoof geworren ben, van 't lawaai! Maar da ga-d-ok weer wel veunbij. Ollee, ik gaai er afscheien. Daar is veul te doen. 'k Mot nog 'nen dag inhalen. 't Is wellekes gewiest. Veul groeten van Trui, za'k toch maar schrijven, en as altij, gin horke minder van oewen toet h voe DR<§. P.S. Kan juilien redacteur van de vragen- rubriek mijn ok 'n recepke geven om harden sjekladen pudding uit 'n Zondagsche broek te halen. Trui wil 't nie doen, en 't wezenlijk nog 'n heele goeie broek. D'n Fielp zee: „laten zitten, dan blustert 't er wel af". D'n Blaauwe zee: ,,heel de broek in d'n pudding zetten, dan wordt ie weer egaal", en d'n Joep zee: ,,'nen nuuwen bojem laten zetten". Ik vertrouw dieen derde van Schuppen-Boer nie, daarom vraag ik 't maar julien vlekken- en inmaak-redacteur. D. DE GEVOLGEN VAN HET ETEN VAN ONRIJP FRUIT. Na het eten van onrijp fruit zijn twee kin- deren van den landbouwer J. v. D. te Maas- hees ernstig ziek geworden. Een vierjarig dochtertje is overleden. GESTIKT. Dinsdagavond bleef bij het 4jarig zoontje van den heer J. V., te Gemert, een suiker- klontje in de keel zitten. Tengevolge daarvan is het kind gestikt. KIND IN KOfcflEND WATER GEVALLEN. Terwijl de echtgenoote van den heer E. Veenstra te Zwaagwesteinde, die juist de ko- kende wasch in de tobbe had gedaan, zich even verwijderde, viel haar anderhalfjarig zoontje in de heete massa. De kleine werd deerlijk met brandwonden overdekt opgeno- men en hoewel spoedige geneeskundige hulp ter plaatse was, mocht deze niet meer baten. Het knaapje is kort daarop na hevig lijden overleden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag waren te Katwijk aan Zee vijf personen aan het baden in zee ongeveer bij de uitmonding van het Rijnlandsche uit wateringskanaal. Men waagde zich te ver in zee, waardoor op een gegeven oogenblik vier van hen zich in levensgevaar bevonden. De politieagent J. van Duivenvoorde en vier Kat- wijkers sprongen onmiddellijk in zee en wis- ten drie personen behouden aan het strand te brengen. Een dame was bewusteloos ge- raakt, doch kwam spoedig bij. De vierde persoon, mej. H., oud 20 jaar, woonachtig te Delft, kon men niet tijdig ge noeg meer bereiken en is verdronken. Haar lijk is nog niet aangespoeld. BRANDSTICHTING DOOR EEN DIEJN STRODE. Nadat de vorige week reeds brand was uit- gebroken in een hooiberg op de hofstede „De Gooi" van den heer Kamphorst te Nijkerk, welk vuur toen nog tijdig gebluscht kon wor den, is thans in denzelfden hooiberg opnieuw brand ontstaan met gevolg, dat de woning groot gevaar geloopen heeft een prooi der vlammen te worden. Als verdacht van brand- stichting is de dienstbode gearresteerd. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Dinsdagnamiddag zag de 25jarige P. Smeets te Caberg (L.) op den Brusselschen weg het paard van den koopman Simons op hoi slaan. Bij een poging om het paard te grijpen, kwam hij onder de kar en is weinige uren later in het ziekenhuis te Maastricht overleden. De 54jarige Jansen, die ook op de kar zat, viel er af en kreeg een bloedende hoofdwonde. ZWART 1 36 46 WIT 74 48 49 50 Zwart: 8, 12, 14, 16, 19, 24, 26, 35. Wit: 27, 28, 33, 37, 38, 39, 44, 50. Wit speelt 44—40, 37—31, 27—21, 28—23, 33X42 en 38X9. Fraai! Dit systeem komt vaak in de party voor. Zie bijv. de volgende positie, welke ontstond in een partij die wij in 1931 in het meester- tournooi speelden tegen den Arnhemmer Meeuwissen. Zwart: 2, 3, 8, 12 tot 18, 23. Wit: 24, 25, 27, 31, 33, 36, 39, 42, 43, 44, 48 Zwarts laatste zet was 1014 geweest, drei gend nu door 2329 een schijf te winnen Meeuwissen was dus gedwongen tot 3329 en 39X30. Door 1419 leidde zwart nu een GEVAARLIJK „POOTJESBADEN". Dinsdagmiddag ging een 14jarige scholier van het R.K. Lyceum te Haarlem met een medescholier naar het Bloemendaalsche strand. De jongen, die niet kon zwemmen, begaf zich te water om het z.g. ,,pootjesbaden" te beoefenen. Door een onverwachte stroo- minig is hij echter meegesleurd en verdween in de diepte. De spoedig in het werk gestelde pogingen om hem te redden mochten helaas niet baten. Eerst des avonds is het lijk van den jongen aan het Bloemendaalsche strand aangespoeld. SCHIPPERSIKNECHT OVERBOORD GEV ALLEN EN VERDRONKEN. Toen de U.K. 184 zich tusschen Urk en Enk- -huizen bevond, viel plotseling de schippers- knecht, de 36jarige A. Hakvoort, over boord. De schipper, W. de Vries, die het ongeluk be- merkte, liet onmiddellijk den motor achteruit- draaien en stak den man de hand toe, om hem te helpen. Het slachtoffer zonk echter eens- klaps in de diepte weg en alle door den schip per nog ondernomen pogingen bleven zonder resultaat. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. HOND DOOR STROOM GEDOOD. In het Asterdorp aan den overkant van het IJ is een mast, waaraan verlichtingsdraden (bevestigd waren, afgetoroken met het gevolg, dat de draden in aanraking kwamen met den grond. Een hond, die daar toevallig voorbij liep, werd door den stroom gedood. De brand- weer heeft den stroom uitgeschakeld. GESTOLEN KOEI EN. Op de veemarkt te Steenw(jk arriveerde een vrachtauto, waarin drie koeien werden vervoerd, begeleid door drie personen. De ver- koop geschiedde haastig en beneden de waar- de .redenen waarom de gemeentepolitie een onderzoek instelde. Na verhoor bekenden de mannen de koeien 's nachts te hebben ge- stolen uit een weiland in de gemeente Havelte. Het gestolen vee en de vrachtauto zijn in be- slag genomen en de mannen J. P., v. O. en H. H. F., alien wonende te Tiemen (N.-H.), zijn opgesloten. JONGE ZEEHOND GEVANGEN IN HET IJSSELMEER. Meermalen is het vermoeden uitgesproken, dat zeehonden over den afsluitdjjk kruipen om in het IJselmeer te komen. Dat dit ver moeden niet ongegrond is, bleek dezer dagen toen schipper K. Romkes, van de U. K. 73, een jongen zeehond in het kuilnet ving. Hoe wel de regeering voor een zeehond een premie vein 2 uitkeert, en de bemanning dit buiten- kansje wel kon gebruiken, kon zij er niet toe besluiten het dier dood te maken. zy wierpen het weer over boord, maar het zeehondje bleef bij het schip en liet telkens een klage- lijk gehuil hooren. Drie maal is het aan boord genomen en telkens weer in zee gegooid, maar het wilde het schip niet verlaten. De bemanning heeft het meegenomen naar den wal, waar het veel bekijks trok. In overleg met den burge- meester wordt het dier naar Artis in Amster dam gezonden. MILLIOENEN KG ONVERKOOPBARE AARDAPPELEN. Men meldt aan de Ms. uit Langendijk: Tot op het oogenblik zijn op de belten bij de aardappelveilingen aan Langendijk en De Streek ongeveer 5.000.000 KG aardappelen gestort, die onverkoopbaar waren en den prijs van 75 cent per 100 K.G. niet konden opibren- gen. Een klein deel ervan is door veehouders weggehaald tegen 30 cent per 100 K.G. DRIE DUITSCHERS TE EIJSDEN GEARRESTEERD. Aan het grensstation Eijsden zijn in den laatsten trein die naar Nederland ging, een drietal Duitschers aangehouden, die een be- langrijk bedrag aan Belgisch geld en boven- dien juweelen en gouden voorwerpen bij zich hadden. De waarde wordt op meer dan een 1 millioen francs geschat. Het drietal, waar bij een vrouw, wordt er van verdacht schuldig te zijn aan een grooten hoteldiefstal, welke de vorige week in de badplaats Spa plaats ge- had. De douane heeft de gearresteerden aan de Rijkspolitie te Eijsden overgegeven. Ziji zijn in arrest gesteld. Het onderzoek duurt voort. DE MAN MET DEN BAARD. Naar aanleiding van het bericht, dat een Fransche dame echtscheiding heeft gevraagd, omdat haar man zijn baard niet wil laten af- scheren, schrijft een Rotterdamsche „man met een baard" aan de N. R. Crt., wat hij op straat alzoo te hooren krijgt: Van werklieden: Jan, daar gaat er een met je witkwast. Hij is met zijn bek in een vat zuurkool gevallen: Van boefjes: Piet daar kopit er een met voer voor je geit! Van twee schoftjes pal achter je: Jo, willen wij wedden? Ja, waarom? Dat die kerel meer haartjes op zijn geizicht heeft dan dat er klinknagels zitten in de Maasbrug. (Zij kregen ieder een dubbeltje..) fraaie „coup de l'expresse" in. Op wit 2520 volgt 1923! (wit 2014 gedw.); 2329 en 1319 wint. Tijdens het Olympisch wereldtournooi in 1928 te Amsterdam vloog Weiss in zijn partij tegerr Fabre zelf in ,,het zetje van Weiss"! Dit verwekte toen natuurlijk algemeene hila- riteit! Zwart: 3, 4, 6, 8, 12, 13, 15, 16, 18, 21, 26. Wit: 23, 24, 31, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 48, 49. Zwart speelde hier 21-27 en 18X27; waama wit schijfwinst forceert of dam neemt door 2924! met dreiging 2419, 2822, 3781 en 3832. Volgende week een partij van 's werelds grootste slagspeler" met een „coup de l'expresse" als slot. Fransche Partij. Wit: Kettner. Zwart: Herman. Correspondentiepartij 1916. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Plblc3 Pg8—f6 4. e4—e5 Pf6—d7 5. d-dlg4 De zgn. Gledhill-variant. De zwarte raads- heer wordt op f8 vastgehouden, maar Zwart heeft gemakkelijk tegeaspel. 5. c7c5 6. Pgl—f3 c5Xd4 7. Pc3b5 Dit is de eene manier. Wit moet altijd een pion offeren en kan dan ook doen door middel van 7. Pd4: Pe5: 8. Dg3, Pbc6, 9. Rb5, waar- op wij, dan zet 9. a6 aanraden. Van een student: Kijk, daar heb je er nog een uit den oertijd. Van dienstmeisjes: Mag ik er eens in- klimmen. Van een aardig klein meisje: Kijk eens moe die mijnheer heeft geen mond. Van heeren Je moet toch maar voor gek willen loopen. Tjonge, tjonge, wat ben ik mooi! Van een heel koor: Sik, sik, sik, sikJ TIEN MI LI JO UN SCHAPEN DOOR WATERGEBREK OMiGEIKOMEN. Ruim tien millioen schapen zijn, naar uit Kaapstad gemeld wordt, omgekomen ten ge- volge van de groote droogte, die gedurende verscheidene maanden in enkele deelen van Zuid-Afrika heeft geheerscht. Dit is de schatting van deskundigen, die een bezoek gebracht hebben aan de door droogte geteisterde gebieden van het noord- westelijk gedeelte van Kaapland en Oranje Vrijstaat. Het geschatte verlies is ongeveer 20 pet. van het totale aantal schapen dat in de Zuid-Afrikaansche Unie is. De deskundigen verklaren dat de geteister de gebieden vol liggen met doode en ster- vende schapen. Honderden eens welgestelde farmers zijn thans tot den bedelstaf gebracht en gaan naar de steden om werk te zoeken. De Zuid-Afrikaarische Spoorwegen hebben al hun beschikbaar rollend materiaal ter be- schikking gesteld van die farmers die hun dieren naar streken willen sturen waar wel gras en water is. Tot dusver is er in geheel Zuid-Afrika slechts weinig regen gevallen, zoodat de toestand hoe langer hoe erger wordt en men vreest dat tenzij er in Juli en Augustus een flinke Voe- veelheid regen valt, de veestapel nog verder belangrijk zal inkrimpen. DE STRIJD TEGEN DE ONTVOERINGEN. ,,Indien gij een misdaad ontdekt, bel dan dadelijk op, zeg: ,,Politie" en geef uw adres op; in twee minuten is de politie op de plaats des onheils". Dit zijn de woorden, die op de aanplakbil- jetten zijn gedrukt en onderteekend door den chef der New-Yorksche politie, die een ver- zoek richt aan alle burgers, om mede te hel pen, teneinde de ontvoerders van kinderen, vrienden of familieleden te ontdekken en te arresteeren. De politie-autoriteiten zijn van meening, dat de oorzaak van het gelukken der meeste ontvoeringen te wijten is aan het feit, dat zij niet tijdig genoeg hiervan in kennis werden gesteld. Indien dit echter in de toekomst wbl ge- schiedt, meent de politie in staat te zijn, door haar vingerafdrukken-systeem, gemakkelijker de schuldigen te kunnen vervolgen. De politie-autoriteiten weten heel goed, dat het niet zoo eenvoudig is, aan hun ver- zoek te voldoen, daar velen uit angst, dat zij zelf ook slachtoffers zullen worden (en daar- mede trouwens worden bedreigd!) zich er liever niet mede bemoeien. De politie be- looft echter strengste geheimhouding en legt er nogmaals den nadruk op, dat in elk geval de behouden terugkeer van het slachtoffer de hoofdzaak is. Men deelt uit Chicago n.l. mede, dat een bende van plan is, John Hertz, den gewezen voorzitter van de Gele-taxi mij, Otto Leh- mann, zoon van den oprichter van den beken den Departement Store, en Warren Wright, ook een rijken man, gedurende de wedrennen te ontvoeren. De Hollywood-filmkolonie staat ook weer angsten uit. Marlene Dietrich heeft tralies voor haar vensters laten maken en een detec- tieve gehuurd, die dag en nacht haar kinh ibewaakt. Harold Lloyd, Gloria Swanson en Anne Harding hebben soortgelijke maat- tegelen getroffen. De studio's werken samen met de politie en hebben tezamen met de locale en particu- liere politie een aparten Scotland Yard" ge- vormd, om elkaar te beschermen. In Buffalo ontvoeren leden der onder- wereld de bezitters van lokalen, waar sterken drank wordt verkocht. Hun slachtoffers worden meestal eerst goed afgeranseld en daama tegen bedragen tusschen 300 en 3000 gulden weer in vrijheid gesteld. Uit New-York wordt gemeld, dat het de politie na een geivecht, waarbij machinege- weren te pas kwamen, is gelukt, twee man nen te arresteeren, die voorbereidselen maak- ten om de dochter van een dokter uit Brook lyn te ontvoeren. VRACHTAUTO MET S.A. LIEDEN VERONGELUKT. Zondagochtend te ongeveer zeven uur heeft te Tost in het district Gleiwitiz een emstig verkeersongeluk plaats gehad. Een vracht auto, waarin zich een uit 35 man bestaande muziekkapel der S.A. uit Oppeln bevond, welke op weg was naar Gleiwitz, waar het orkest voor de radio zou optreden, vloog, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in een bocht tegen een paal van het electrische net. De wagen, welke geheel werd vemield, reed nog twee telegraafpalen omver, die op S.A.- lieden terecht kwamen. Twee der inzittenden waren op slag dood. Vijftien anderen werden gewond, waarvan zes emstig. Vian de zwaar- gewonden zijn in den loop van den ochtend nog twee in het ziekenhuis te Gross-Strehlitz overleden. De bestuurder van de vrachtauto pleegde na het ongeluk zelfmoord. 7. Bb8c6 8. Fb5d6f Bij deze voortzetting verliest de partij iedere mogelijkheid tot voorzichtig spel. Zwart zoowel als Wit moeten er op in gaan hakken. 8Rf8Xd6! 9. Dg4Xg7 Rd664 f! Een correct qualiteitsoffer. 10. c2c3 d4Xc3 11. Dg7Xk8t Fd7f8 12. Keldl De eenige manier om de vreeselijke drei ging op c3 te ontgaan. 1 2c3Xb2 13. RclXb2 Zwart heeft nu een pion voor de qualiteit, maar krijgt een sterken aanval. 1 3Dd8—fb6 14. Talcl Db6Xf2 15. Telc2 Df2e3 16. Rflib5 Rc8d7 17. a2a3 Rb4e7! Geen Ra3, Tel met moeilijkheden. 18. Thlel De3ib3 19. Rb5Xc6 Rd7 Xc6 20. Pf3d2 Db3a2 21. Kdle2 d5d4 Hoewel Wit het nog een tijdje kan uitzin- gen, geeft hij hier wegens de vele dreigingen de partij op. Een dergelijke manier van spelen is vooral geschikt voor een correspondentiepartij, waar men ver kan doorrekenen. Verscheidene speel- wijzen hebben hun oorspromg in correspon- dentiepartijen (Breslauer-variant van het Spaansch, Rio de Janeiro-variant van dezelf- de opening, Krakau-variant van het Ital- jaansch enz.).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6