De Vier Ter Neuzensche Courant Tweede Blad BINNENLAND F E UILLETON O.U ITEHLAHD van Vrijdag 21 Juli 1933. No. 9018 DE WIJZIGING VAN DE LANDBOUWCRISISWET. Verschenen is de memorie van antwoora op het voorloopig verslag over het wetsont- werp tot wijziging der landbouwcrisiswet. De regeering zet daarin uiteen, dat zij niet dan met lood in het hart destijds genoegen heeft moeten nemen met de denatureering van haar ontwerp. Met een z66 beperkten opzet als haar ten slotte door de volksvertegen- woordiging werd gegund, is zij nooit voor het forum getreden. De regeering verdedigt uit- voerig de hanteering van de haar tot heden gegeven machtsmiddelen. Tegenover het oordeel van verscheidene leden, dat land- en tuinibouw bij de onder- havige regeling weinig baat zullen vinden. omdat daarin geen garantiebepalingen inzake steun voor bepaalde producten zijn opgeno- men, vestigt de regeering de aandacht op het doel van alle op deze wet te baseeren maat- regelen; dat de land- en tuinbouwers zooveel mogelijk hun productiekosten zullen ver- krvjgen. Als middelen om dat belangrijk doel te be- reiken vraagt de regeering de wijde bevoegd- heden, welke in het ontwerp zijn neergelegd. Zij wenscht echter niet de gelegenheid open te stellen, ter bereiking van dat doel, garan- ties omtrent prijzen te geven, hetgeen betee- kenen zou wissels op de sohatkist te trekken. Reeds eenigen tijd maakt het vraagstuk der distributiekosten, welke de bron vormen voor de hooge marge tusschen hetgeen de producent ontvangt en de consument betaalt, een onderwerp van emstig onderzoek uit. De regeering zegt toe voldoende rekening te zullen houden met de adviezen der Centrale Commissie. Eenige maatregelen zijn echter reeds in vergevorderden staat van wording. Uitbreiding van de commissie met 6£n ver- tegenwoordiger van de landarbeiders komt ook de regeering gewenscht voor. Een aan- vulling wordt dan ook voorgesteld, waarbij tevens de gelegenheid is geopend, het ledental uit te breiden tot 15. Het ligt in de bedoeling deze commissie ook te raadplegen over den materieelen inhoud der te nemen beslissingen. Waar gevraagd is naar de plannen van den minister ten aanzien van verscheidene produc ten, merkt de regeering op, dat het in strijd zou zijn met het algemeen ibelang van den land- en tuinbouw, nog meer opening van zaken te geven dan in de memorie van toe- lichting is gedaan. Er zouden speculatie- bewegingen ontstaan, die de onrust zouden verhoogen. Ten aanzien van de melk- en zuivelindustrie zal de rich ting, tot dusver gevolgd, worden voortgezet. De beperkmg van den veestapel zal, voor Zoover slechts eenigszins doenlijk is, langs vrjjwil!igen weg tot stand komen. Eventueel zal bij voorkeur den weg van indirecten dwang worden gevolgd. Het ligt in de bedoeling de tarwewet te handhaven, waarnaast een systeem om de prijzen van haver, gerst en rogge op een loonend peil te brengen, in emstige overwe- ging is. De tuinbouwsteunwet zal worden uitgevoerd en wel tot het daarin genoemde maximum. De bedoeling van het nieuw voorgesteld? art. 10a is aileen, dat de heffing op den in- voer geregeld wordt zonder dat de mogelijk- heid tot monopoliseering van den invoer is geschapen. Wel zal niet de bevoegdheid kunnen worden ontbeerd, de in- en uitvoer van crisis-produc- ten te monopoliseeren. Een voorgestelde wijr ziging voorziet in deze leemte. De regeering verdedigt nader het niet af- sluiten van de mogelijkheid om in het steun- stelsel passende aanvullingsmaatregelen te kunnen nemen. Tot opheffing van het landbouwcrisisfonds kan de regeering niet overgaan. De regeering acht het niet ondenkbaar dat het ter bereiking van met eenige steunrege- ling 'beoogde doel, noodzakelfjk zal zijn, de ar- beiders in de gesteunde toedrjjven eenigermate te laten participeeren in de .voordeelen, ten bate van het bedrijf verkregen. Behoorlijk overleg met de arbeiders zal goeischt worden. De regeering heeft de opsomming der han delingen, in art. 9 genoemd, meenen te moeten aiibbreiden met „bewerken" der crisisproduc- door FRANCIS BEffiDXNG (Nadruk verboden.) .59) (Vervolg.) ,,Ongeveer een kwartier geleden", zei ze. „jieb ik een geluid gehoord een nogaJ eigenaardig geluid, Ik hen 'n tikje hard- hoorend, maar doof, nee, doof absoluut niet. t Was precies ot er een band sprong. Natuur- lijk kan 't ook Weer lachte ze. We hadden in de hai staan praten. Nu bracht ze ons, als een statig galjoen dat voor een paar kleine koopvaardijscheepjes uit- vaart, naar een groot, leeg vertrek, half eet- kamer en half keuken, en even later stonden er twee groote koppen dampende koffie voor ons. Donna Anna bediendie zelf, „Ik heb mijn dienstmeisje naar het dorp gestuurd", vertelde ze. „Met al die bezoekers en dat zoo vroeg op den ochtend werkelijk, 't leek me beter, dat zg van den vloer was". Ik ben er nooit achter gekomen, wat Donna Anna was, heel onnoozel of heel verstandig. In elk geval was ze een type. ,,Ze is met een telegram naar het postkan- toor", vertelde ze verder. ,,'n Berichtje voor mijn nicht, dat ik de enveloppe aan het Ame- rikaansche gezelschap heb afgegeven". Ik keerde me naar Hazelrig. „Hoe moet 't met uw dochter?" vroeg ik. „Moet die geen ontlbijt hebben „Misschien wel", zei Hazelrig onder het op- lepelen van een respectaibele hoeveelheid jam. ,,Maar kijk uit je oogen", voegde hij mij toe. Ik gmg naar buiten, de schemerige hai door en zoo het heldere morgenlicht in. Maar voor de deur bleef ik staan het leek me beter ten, terwijl zij boven twijfel heeft willen stel len, dat onder „verwerken" ook begrepen is het „oogsten of slachten". Een en ander is in een nota van wijiziging aangegeven. Door den export van boter naar Engeland is het mogelijk gebleken, tegen de aanvanke- lijke verwachting in, het groote aanibod van boter in de Mei en Juni-maanden uit de markt te nemen en daarvoor een afzetgebied te vin den. De geexporteerde boter is echter nog niet geheel verkocht uit hoofde van een voor- zichtige politiek. De positie van de margarine-industrie, is naar de meening der regeering thans niet onbevredigend. Het voornemen bestaat aan den crisis- accountantsdienst op te dragen te onderzoe- ken, of en in hoever er aanleiding is, de thans geldende kleinhandelsprgzen te verlageni resp. de bestaande heffing te verhoogen. De graan- steun zal niet kunnen geschieden zonder eenige belasting op den invoer van voer- granen. Overwogen wordt, of ten aanzien van con- sumptie-aardappelen maatregelen te nemen zijn, die voor zoover noodig, een gunstigen in- vloed op het prijspeil ten bate der verbou- wers zullen ten doel hebben. De regeering zal gaame overwegen, of voor de houtteelt maatregelen als waarvoor dit voorstel het raam vormt, noodig en uitvoer- baar zouden kunnen zijn. HET NIEUWE ONTWERP-RIJNVAARTACTE. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. meldde Dinsdag: In officieele Belgische krigen wenscht men voorloopig althans geen verklaringen of mededeelingen te doen omtrent de beschou- wingen in het Dagblad van Noord-Brabant en andere Nederlandsche couranten verschenen ibetreffende het ontwerp van wijziging van den tekst der Rijnvaart-acte. Het is echter moge- lrjk dat het departement van buitenlandsche zaken toch nog, heden of morgen, langs den weg van het Belgisch Telegraaf-agentschap, in dit verband, een communique zal publi- ceeren. Opmerkelijk is het intusschen wel dat, op 66n uitzondering na, al de Brusselsche bladen in alle talen zwijgen over de publicatie in het Dagblad van Noord-Brabant. Aileen het Laatste Nieuws schrijft: ,,In den grond ver- koopt het Dagblad van Noord-Brabant vooral zooveel drukte omdat in Nederland het plan was opgevat het kanaal HansweertWemel- dinge te verbeteren, of liever eenige bezwa- ren weg te nemen welke herhaaldelijk werdeo geuit tegen dezen waterweg. Dit zou den Nederlandschen en Belgischen schippers ten goede komen die op Antwerpen varen, wat het Noord-Brabantsche blad blijkbaar ver- schrikkelijk vindt. Aileen wordt vergeten, dat de bestaande verdragen reeds voorzien, dat de waterwegen, die naar Antwerpen leiden, moeten onderhou- den worden en dienen te beantwoorden aan de behoeften der scheepvaart, zoodat er hier niets nieuws wordt voorgesteld". RETORSIE-BEVOECrDHEDEiN. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer over het wetsontwerp van enkele retorsiebevoegdheden. Wij ontleenen daaraan het volgende: Dat de regeering eerst thans overgaat tot het vragen van nieuwe bevoegdheden is daar aan toe te schrijven, dat de handelspolitieke ontwikkeling van een aantal landen zoodanige gevaren voor de Nederlandsche volkshuishou- ding oplevert, dat belangryke takken van ons volksbestaan met den ondergang bedreigd zouden worden, indien krachtig verweer ort- mogelijk zou zijn. Er bestaat geen gevaar, dat een eventueel gebruik van de gevraagde bevoegdheden het afglijden in protectionistische richting zou kunnen beteekenen, Bescherming van de bin- nenlandsche markt wordt met dit wetsvoorstel dan ook niet aagestreefd. Een retorsiebevoegdheid was tot voor kor- ten tijd nog geen dwingende noodzaak. De grief, dat de economische politiek niet wordt bezien in een algemeen kader, mist dan ook voldoenden grond. De regeering blijft, behoudens de door haar erkende en voorgestane uitzonderingen, voor- alsnog de onvoorwaardelijke meestbegunsti- ging op tarifair gebied als grondslag aanvaar- den van haar handelsverdragspolitiek. Wat met de retorsiewet zal kunnen wor den bereikt zal de toekomst leeren. Van de invoering van een onderhandelingstarief ver- wacht de regeering vooralsnog geen grootere bevordering van onzen export, dan zij door deze wet hoopt te zullen verkrjjgen. Een wijziging van de crisis-invoerwet is in voorbereiding. De wenschelijkheid, afzonderlijke maatre gelen te treffen om dumping tegen te gaan, is in verband met het verscherpte gevaar van valutadumping, opnieuw bjj de regeering in onderzoek. om eerst den omtrek .te verkennen. We kieschheidsibevlieging was echter overbodig, Granbij stond nog op dezelfde plaats en Julia Jag in zijn armen. Misschien waren ze doof en blind voor alias, wat om hen heen ge- ibeurde, of misschien kon bet hun niets sche- len of i em and hen zag. In elk geval zou 'X heiligschennis geweest zijn, om met „ont- hrjten" aan te komen an dus keerde ik me om en wilde teruggaan. Maar door mijn wansch om het vooral zoo stil mogelijk te doen, werd ik onhandig. Op een gegeven oogeniblik struikelde ik. Meteen hoorde ik mijn naam roepen. Ik keerde me om. Dat was Gramby. Julia stood, iets minder in de puntjes dan gewoonlijjk, maar overigens qpvallend kalm, haar haar op te kammen. Granby keek me met iets oolijks in zijn iblauwe oogen aan. „Vrijibuiters-leventje is uit!" declameerde hij en dan: „We gaan samen trouwen. John!" vertelde hij me, of het de gewoonste zaak ter wereld was. „Ik hoop, dat Ann en ik goed zullen kun nen opschieten", begon Julia. ,,Alistair Ik keek Granby aan. „Ja", zei hij, ,,'t is erg, maar Julia vindt 't een behoorlijken naam. En dus zal ik er aian moeten wennen". „Alis.tair", ging Julia kalm voort, ,,beweert, dat Ann 'n schat is". „Hij kan 't weten", zei ik, „mgt zijn onder- vinding ,,Kruimels", zei Granby opeens:. ,Op zijn jas. Hij is aan 't ontbijiten geweest. Hoe denk je erover Julia?" ,,Binnen is uitstekende koffie te krijgea", vertelde ik. ..Koffie!" minachtte Granby. „Geef mij wijn roemers vol, schuimend over den rand ,,,Hoor! Hoor!" zei Julia, met haar hand op zijn schouder. ,,Maar om acht uur's mor- gens is koffie gezonder". Een half uur later stapten we ia de Cadil lac en redea weg. En als extra voorzorg tegen een achtervolging door de Staalkoningen namen we den flotteur van de auto, waarin ze OMZETBELASTING BIJ DE BRON GEHEVEN. Naar de (a.-r.) „Rotterdammer" verneemt, zullen als gevolg van het overleg tusschen regeering en Kamercommissie in het ontwerp der Omzetbelasting verschillende wijzigingen worden aangebracht. Zoo zal het bedrag van een tot vier procent worden verhoogd, doch deze belasting zal slechts 6<5nmaal, n.l. bij de bron worden geheven, waardoor aan tal van bezwaren wordt tegemoet gekomen en de con- trole zeer zal worden vereenvoudigd. De omzetbelasting op luxe-artikelen wordt tot 10 verhoogd. Daarnaast zal de ljjst der vrijstellingen worden uitgebreid. DE WIJZIGING DER LAGER ONDER WIJ S- WET. Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp-Marchant tot wijziging der Lager Onderwijswet wordt het volgende ont- leend Bezuiniging is noodzakelijk. De moeilijkheid is allcen, dat naar een methode moet worden bezuinigd, die aan het onderwijs zoo min mo gelijk schade doet. In deze methode past dit wetsvoorstel. Werden maatregelen, als hierbij voorgesteld, niet genomen, dan zou de regee ring zich tot andere maatregelen zien ge- dwongen, die het onderwijs w61 of ernstiger zouden schaden. Deze consequentie dient in het oog te worden gehouden bij de overweging der bezwaren, die het wetsvoorstel ontmoet. Het altematief is niet: al dan niet bezuinigen, het alternatief is: z66 bezuinigen of anders. De motiveering van de stelling, dat het wetsvoorstel de Grondwet zou schenden, zou aileen dan hout snijden, indien de eischen door de L. O. wet 1920 gesteld, in de Grondwet waren neergelegd. Het voorstel echter strekt om tot 1 Januari 1935 andere eischen te stel len. Deze wet zal de voorwaarden vaststellen, waaraan het bijzonder onderwqs tot 1 Januari 1935 zal moeten voldoen om uit de openbare kas te worden bekostigd. Voldoet het aan die voorwaarden, dan zal het bedrag der te ver- goeden kosten worden bepaald naar denzelfden maatstaf, waarmede het openbaar onderwijs wordt bekostigd. De stelling, dat de Grondwet geen ruimte zou laten om de beslissftig of de vergoedingen bedoeld in de artikelen 97, 100 en 101 der L. O. wet al dan niet zullen worden uitgekeerd en tot welk bedrag, in handen te leggen van de regeering, kan niet als juist worden erkend. lets anders is, dat de wetgever de voorwaar den, waarvan de Grondwet hem de vervulling ojdraagt, niet z66 mag stellen, dat de vervul ling niet mogelijk is. Van de verdubbeling der cijfers van handteekeningen spreekt noch de Grondwet, noch de wet van art. 73 der L. O. wet kan dit niet worden volgehouden, al valt niet te ontkennen, dat men aldus zeer hoog klimt. De minister komt hij Nota van Wijzigingen aan dit bezwaar tegemoet door de getallen anderhalf maal zoo groot te stel len. Verzwaring van de voorwaarden is onver- mijdelijk. Het verschil in eischen, voor de openbare en voor de bijzondere scholen gesteld, Is ge volg van het voorschrift der Grondwet. Deze kent financieel gelijkstelling, doch geen ge- lrjkheid, welke trouwens niet mogelijk is, om dat de openbare school Overheidsschool is. Maar de Grondwet schrijft uitdrukkelijk voor, dat in elke gemeente van Overheidswege vol- doend openbaar algemeen vormend lager on derwijs wordt gegeven in een genoegzaam aantal scholen. De Overheid zelve heeft te be- slissen, wat zij als voldoend en genoegzaam beschouwt. Waarop de stelling is gegrond, als zou het ontwerp in het geheel geen rekening houden met de omstandlgheden, dat jaarlijks onge- veer 10.000 leerlingen van de openbare naar de bijzondere school worden overgeplaatst, is den minister niet duidelrjk. Het ontwerp be- helst alle bepalingen, die noodig zijn om te voorkomen, dat ouders zouden worden ge- noopt om hun kinderen naar de openbare school te zenden, indien het openbaar onder wijs indruiseht tegen hun godsdienstige over- tuiging. De regeering zal toch tegenover de Kamer niet behoeven te betoogen, dat zij dit onder alle omstandigheden tot elken prijs zal voorkomen. De regeering acht de bezuiniging, die de gemeenten aan de wet zullen ontleenen, van niet minder gewicht dan die, welke daaruit zal voortvloeien voor het Rijk. De Minister wil gaame aan het bezwaar tegemoet komen, dat gelegenheid tot beroep ontbreekt. De noodige wijzigingen heeft hij in het ontwerp aangebracht. Wie meent, dat de voorgestelde maatregelen geen bezuiniging van eenige beteekenis zullen brengen, kent de praktijk niet. Talloos zijn de klachten, die de regeering bereiken van de gemeentebesturen, dat zij bij de toepassing van de geldende wet worden gedwongen tot uitgaven en het aangaan van leeningen, die niet noodzakelijk en in dezen tijd derhalve niet te verantwoorden zijn. In die klachten speelt de godsdienstige overtuiging der bestu- vati Burgos gekomen waren mee. Jose zat achter het stuur met Manuel naast zich. Julia had een plaatsje gevonden op de achterbank, tusschen haar vader en Granby in en ik moest me tevreden stellen met een van de onmoge- ljjke opklapstoeltjes voor heo. Over de stem ming, waarin we waren, zal ik 't niet hebben. Stemmingen in zwart op wit zijn buitenge- woon vervelend voor den lezer. Maar Hazelrig was zoo verstandig geweest om een flesch van zijn kostbare champagne voor onvoorziene omstandigheden te bewaren. En zoo dronken we op de geizondheid van Julia, op die van Granlby en voor den tweeden keer op die van Julia. Veel wijn werd er niet vermorst, ook al reden we een zeventig kilometer. „En nu", zei Granby tegen Hazelrig, toen tde laatste droppel uit de flesch geschonken was, ,,nu gaan we een programma op- maken. We habben de formule en die moet n aan den Bond overhandigen. Hoe had u zich dat voorgesteld?" ,jDat heb ik gisterea, tijdens de lunch in het Escuriaal, met den Secretaris-Generaal in orde gemaakt", zei Hazelrig. „De Britsche ver- tegenwoordiger begint met me voor te stellen aan den Raad, die in openlbare zitting bijeen is. Dan hou ik een tospraak en overhandig de formule. En daama stelt de voorzitter de vergadering voor, het geschenk aan te nemen". „Weten al de leden van den Raad, wat er op til is?" vroeg Granby. „De Secretaris-Generaal heeft me beloofd. dat hij ze zou prepareeren ze stuk voor stuk officieus vertellen, dat ik die uitvinding gekocht had en den Raad nu wou vragen ze voor alle naties der wereld te bewaren. Dat wordt dan het laatste punt van de agenda". Morgen ,,Ja. Morgen". „Prachtig", zei Granby. „Dat zal een groote dag voor u worden, meneer". Hazelrig keek ons ernstig aan. „Ik voel 't niet als een triomf", zei hij, .Alleen als een daad, waarmee ik tracht goed te maken, wat ik misdreven heb. En als zoo- danig zal ik 't in den Raad ook voorstellen. ren geen rol. Persoonlijk behooren de kla- gende bestuurders in meerderheid tot de vrien- den van het confessioneele onderwijs. Dage- lijks ervaart de regeering, die klachten veelal gegrond zijn. Ten aanzien van de vrees, als zou de toe- passing der voorgestelde bepalingen het aan- stellen van nieuwe ambtenaren vereischen, zegt de Minister, dat, zoo min als door de be- noeming van den directeur-generaal de for- matie met een ambtenaar is uitgebreid, even- min de toepassing der nieuwe voorschriften uitbreiding van het aantal zal vergen. Maatregelen tegen het stichten van scholen onmiddellyk bij de grens van twee gemeenten beoogt de Minister niet. In sommige geval- len moge zoodanige ligging ongewenscht zijn, in andere kan zij door de doelmatigheid wor den geboden. Aan stichting van nieuwe gebouwen voor bestaande scholen zal in tegenwoordige om standigheden slechts in gevallen van uiterste noodzaak worden gedacht. Aan het bezwaar, dat er toch nog gevallen zouden kunnen zijn, waarin stichting van een bijzondere school ob- jectief noodig is, maar door de wet zou kun nen worden verhinderd, kan worden tegemoet- gekomen door de woorden „of andere gewich- tige omstandigheden" in te voegen. De bezwaren tegen de verhooging van vier tot zes kilometer acht de Minister wel eenigs zins overdreven. Hij is echter bereid den af- stand van zes kilometer tot 5 kilometer te verkorten. De kosten, welke uit de toepas sing van art. 13 der L.O. wet 1920 voort vloeien, bedragen volgens de laatst bekende gegevens, t.w. die van het jaar 1929, in totaal f 93.000. De Minister vermag niet in te zien, welke overwegende bezwaren er tegen kunnen wor den aangevoerd, dat de wet, mits op behoor lijken termijn, geldende contracten buiten werking stelt. Intusschen zullen contracten op langen termijn wel uitzondering zijn, met het oog daarop wordt de zinsnede geschrapt. De opheffing van kleine openbare soholen, welke in het belang van het onderwijs dienen te verdwijnen, zal de Minister langs anderen weg bevorderen. Tegen het hooren van den Onderwijs raad heeft de Minister geen bezwaar. ONRUST IN BELGISCH INDUSTRIE- GEBIED. Naar de „Libre Belgique" meldt, is de politie een groot communistisch complot op het spoor gekomen, dat ten doel zou hebben gehad, de fabrieken van de firma Boell te La Louvi4re in de lucht te doen vliegen. De auto- riteiten hebben uitgebreide maatregelen ge nomen om de orde te handhaven. Ruim 150 manschappen van de marechaussde zijn in de voomaamste industriecentra in het gebied van Bergen en Charleroi aangekomen en patrouil- leeren door de stad. Het doen en laten van de communistische leiders in dit gebied wordt door de politie streng gecontroleerd. Te Verviers hehben de communisten een leelijk 6chec geleden. Zij hadden tegen heden de algemeene staking in de textielindustrie geproclameerd. Hun stakingsparool is echter nergens opgevolgd. Overal wordt gewoon ge- werkt. In de Belgische glasblazerijen hebben de flesschenmakers het werk neergelegd als pro test tegen een besluit van de patroons om de loonen met 10 te veriagen. GEEN REVOLUTIE MEER Hitler heeft schrijft de N. R. Crt. verklaard dat de revolutie voorbij is. Wij zul len dit meer als een vriendelijke waarschu- wing dan als het vaststellen van een histo- risch feit moeten beschouwen. Want de ver- halen die ons uit Duitschland blijven bereiken, geven bij eilkaar nog dezelfde voorstelling van ontrecbting, van barbaarsche plagerij, en van kleinzielige wraakneming op onschuldigen die men als gijzelaars meent te kunnen gebruiken. De lezers zullen met ons hebben geconsta- teerd, dat de lectuur over de getoeurtenissen in Duitschland na het jongste afcommandeeren van de revolutie nog niet aan stichtelijkheid heeft gewonnen. Venbazen doet ons dat niet. Revoluties die een permanente dictatuur beoogen, nemen nooit een einde. In Rusland is zij, nu ail 15 Vz jaar oud, maar de dwingelandij, het verklik- kingsstelsel, het wreede woeden van de poli- tieke politie zijn er zoo erg als ooit. In Italie heeft de revolutie ook al weer haar eerste decennium achter den rug. De veiligheid voor verklikking, het minimum van vrijheid van denken dat voor den intellectueel noodig is om het gevoel te hebben onder normale omstan digheden te leven, zijn er nog niet terugge- keerd. Dagelijks wordt de Italiaan hij moge het betreuren of zich erover verheugen eraan herinnerd dat hij in het land der fas- cistische revolutie leeft. Dank zij uw onschatbare hulp, kolonel, kan ik morgen een klein gedeelte van het kwaad, dat ik gedaan heb, herstellen. Maar ik wou, dat het al achter den rug was. Wat zal dat een last van mijn schouders zijn als dit gewichtige geheim zich eindelijk in goede handen bevindt". Hij keek bezorgd om zich heen, of hij bang was den een of anderen onzichbbaren vijand naast zich te zien opduiken. „We zijn nog niet in Madrid", zei hij be zorgd. ,,'n Quaestie van een paar uur", zei Gramby. „Je denkt dat je iets heibt, en op het aller- laatste nippertje ontglipt 't je", wijsgeerde de oude heer. ,,Dat overkomt miji nooit", verzekerde Granby nu. „Veel is mogelijk, maar dat niet". Alle vier zwegen we en onder het snelle rijden over den gladden weg naar Pampeluna drong het opeens tot me door, wat dit succes van Haizelrig want eigenlijk dan toch had den we bereikt wat we hadden willen bereiken beteekende. Nu wist ik, dat Hazelrig's bewering, geuit gedurende die eerste lunch van ons eeuwen leek 't al geleden dat met die formule elke oorlog onmoglijk ge maakt kon worden, geen bluf geweest was Als de uitvinding ter beschikking van alle naties werd gehouden, verzekerde ze daarmee tevens alier veiligheid. Anders ik rilde, on- danks den warmen zonneschijn en het h'alsa- mieke, zachte windje de kleinste natie, die ze had, kon de geheele wereld lam slaan. Met een schok kwam ik weer tot de wer- kelijkheid terug. We waren Pampeluna gedeeltelijk doorge- reden en stonden naast de benzinepomp op de groote markt. Ik keek op mijn horloge. Nog pas half negen! Ik stapte even uit, om mijn beenen, die opgevouwen geweest waren, weer m model te brengen. Vlakbij was een kiosk. Ik ging er heen en kocht een „La Nacion". Maai tijd, om de krant te lezen, was er niet meer. ..Instappen!" beval Granby. Inwendig kreunend ging ik weer op men onmogelijke plaats zitten. Om me te helpen, Hitler, die niet de macht over de zijnen van een Mussolini heeft, die zelf meer een leuze„ een veldteeken dan een bevelhebber is, ge- bruikt dus slechts holle woorden wanneer hij het einde der revolutie afkondigt. Zijn stormtroepen kunnen alles neerslaan, alles dood-terroriseeren; hun eigen revolutie onderdrukken zullen zij echter noch wjften, ndch kunnen. De mentaliteit is ook nog niet veranderd. Niet aileen recht hoe barbaarsch recht dan ook bepaalt alle handelingen van de overheid, maar vaak ook kleinzielige en wreede plaagzucht. Dinsdag lazen wij een bericht dat aan het gezelschap van door het Berlijnsche staatstooneel ontslagen kunste- naars, dat onder leiding van prof. Jessner voorstellingen in heel Europa wilde gaan geven, door de regeering het verlof onthouden was om Duitschland te verlaten. Als men menschen het slachtoffer laat worden van een dwaze en cultuurmoordende poging am zijn cultuur van „vreemde smetten" te zuiveren door z.g. vreemde elementen te ontslaan is dat altijd nog als stelsel te begrijpen. Onbegrijpe- lijk, ofschoon helaas niet onbegrijpelijker dan zooveel andere dingen die wij nu in Duitsch land zien geschieden, wordt het echter als men daama nog van zijn macht gebruik maakt om die menschen den hongerdood op te dringen door hen te beletten daar hun brood te zoeken waar men jjeen vooroor- deelen heeft tegen vreemde kunst, ook niet tegen Duitsche kunst. Vreest men, zooals de bolsjewiki eens deden, dat zij, eenmaal buiten het land zijnde, al te veel zouden vertellen? Wij kunnen dat niet gelooven. Ten eerste is, omdat Duitschland niet gesloten kan gehouden worden. zooals Rusland, weinig nieuws meer te vertellen; ten tweede volgt de Duitsche regeering blijkbaar niet het Russische stelsel van geen ander dan neutraal of propagandistisch nieuws over de grens te laten. Eerljjk gezegd gelooven wij dat een gezel schap van louter kwaadsprekers, over de grenzen gelaten, het tegenwoordig bewind in Duitschland niet zoo vermag te schaden als het bericht waarvan wij spraken dat doet, en dat toch zonder schroom door de Duitsche pers wordt verspreid. Daar is ook het geval met de familieleden van Scheidemann, mannen en vrouwen, die als gijzelaars gevangen zijn gezet om den op het oogenblik onberelkbaren Scheidemann te tref fen voor een artikel dat hij nu blijkt niet te hebben geschreven. Scheidemann kon, met de meest duivelsche voomemens bezield, van zich zelf uit het aanzien van de Duitsche re geering niet zoo afbreken als deze dat nu zelf heeft gedaan door haar handelingen tegenover Scheidemann. Eerst was het met een triom- fantelijk bericht dat men hem, door hem te berooven van alle inkomsten, ook van het pensioen waarop hiji recht bezat, had gedwon gen ondersteuning als werklooize te vragen. Nu komt deze geschiedenis. Kranten die niet eens tot de nationaal-socialistische partij be hooren en die altijd beter hebben geweten, noemden dat een gerechtvaardigde verdedi- ging van den staat. Is het niet verschrikke- ljjk, het volstrekt gebrek aan zedelijken moed, de grenzenlooze moreele onderworpenheid, die een groot gedeelte der Duitsche intellectueelen nu aan den dag legt? Professor Einstein, wiens politieke uitspraken wij niet altijd hab ben bewonderd, heeft zeer terecht opgemerkt dat dit nog het pijnlijkste verschijnsel van de Duitsche revolutie is. Met welke middelen de kranten kleih wor-- den gehouden en waarvoor zij ook vrijwel zonder uitzondering zwichten. leert het ge- beurde met de Deutsche Zeitung. Deze was reeds Hitleriaansch, voor Hitler nog de kin- derschoenen ontwassen was. Zij was Al- Duitsch, anti-vreemdeling, strijditistig, anti- semietisch zooals geen ander Duitsch blad, al I lang nog voor den oorlog. Uit haar kring kwam de intrige die op 4 Januari Hitler en von Papen in het huis van den bankier von- Schroeder te Keulen bijeen bracht. Dft groot- sche verleden heeft haar niet ervoor kunnen vrijwaren dat zij voor drie maand'en veriioStrj werd om een reden, die heel erg gezocht was. Zij was immers niet het eerste Duitsche blad geweest dat Balbo de door hem zelf niet als zoodanig beschouwde schande had aangedaan hem ten onrechte een gedcxipten J°°d te noemen. Het was een vergissing; maar mocht die niet door de vingers worden gezien terwille van de herinnering aan den prae-Hitleriaanschen moed dien de Deutsche Zeitung eens had getoond door in het begin van deze eeuw keizer Wilhelm H zijn yriend- schap met Ballin en andere ,Hofjuden." ver- wijtend voor te houden? De Deutsche Zeitung was een laatste boi- werk geweest van den Stahlhelm. Daarom waarschijnlijk moest zij doodelijk worden ge- troffen en haar hoofdredacteur worden ge- interneerd, om een vergissing, in overmaat van ij.ver voor de goede zaak van de bestrij- ding der Joden begaan. De krant mag nu weer verschijnen en de hoofdredacteur, ofschoon ontslagen, is tenslot- te op vrije voeten gelaten, De waarschuwing nam Granby me mijn bagage uit de hand de bewuste krant. ,,Ik hoop", begon ik tegen Julia, ,,dat je- er' met de jaren in slagen zult, Alistair zijn rusteloosheid af te wennen. Alistair is een- voudig niet tot rusten in staat. Alistair laat nooit iets aan een ander over. Zelfs ais hij in een auto zit, die vjjf en zeventig kilometer rijdt, moet Alistair nog iets anders doen. Kijk nu eens nu zit hij weer de krant te lezen". We keken en schrokken alletoei. Granby had de krant beet, of hij de keel van de Castro tusschen zijn vingers voelde en zijn lippen waren stijf opeengeklemd. Hij keek op. „Wat is er?" vroeg Julia angstig. „Luister 's", zei Graniby RU vouwde het blad om en begon te lezen. "^en verwacht dat de Raad van den Vol- kenbond zrjn agenda een etmaal eerder be, «alhebben- dao algemeen aangeuomeB.- fJ. lH®t werktempo is versneld door het feRdat de heer Briand het noodig geacht heeft hedenavond reeds terug te keeren ten ™hrt RrPeilla!!eS betreffende de ontruiming van het Rijnland te beantwoorden. De laatste bijeenkomst, die openbaar zal zijn, wordt hedenmiddag om vier uur gehouden". Hij liet de krant zakken en keek ons aan gaat DietZei ik" "Zelfs met de Cadillac zouden we onmogelijk op tijd in Madrid terug kunnen zijn". Hazelrig's gezicht stond' een paar oog-en- i ken bedenkelijk. Maar dan helderde herop „Een extra trein", stelde hij voor „Zal moeilijk gaan", zei Granby. ,.Als 't in Frankrrjk of Engeiand, of nog beter Amerika J h% heb je V001' iets een konmklijk besluit of een Maatregel van Be- stuur noodig". „Een vliegmachine?" bedacht Julia. ..Uitstekend", zei'Granby met een blik of ze het origineelste denkbeeld ter wereld opperde. u „Er zullen hier in Pampeluna niet veel vliegmachines te krijgen zijn", weifelde ik. (Wordt vervolgd.) t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5