Pluimvee-Rubnek. HOOGWATER TE TER NEUZEN. stichten perceel moet gebouwd worden langs de Prins Hendrikstraat en minstens 3,25 M. uit de achterkant van het tegeltrottoir. De zijgervel mag tegen het trottoir in de Ds. Jan Scharpstraat gebouwd worden. De gevels aan de straat en de eventueele afscheiding van de straat moeten gebouwd worden met Waalsteen. De grond zal pl.m. 3,50 per M2. moeten opbrengen. De heer 't GILDEIk heb met klimmende verwondering bet pre-advies gelezen en mij afgevraagd waarom bij uitstek voor dit per ceel allerlei bijzondere voorwaarden aan den verkoop moeten worden verbonden. Welk een chaotische toestand ibestaat er al niet in de nieuwe wijk en alsof er nog steeds geen bouw- of schoonheidscommissie is en er dus niets verandert is nog steeds gaat bet op de oude wijze voort. Stijl, lijn, smaak en regelmaat zijn begrippen die nu eens nergens blijken te domineeren. Overal zijn er voor den meest oppervlakkigen toeschouwer radi- kale fouten aan te wijzen en wij moesten in dit onziobt eens wat meer kijken naar wat andere plaatsen zooals Goes, Middelburg, Vlis- singen en Ter Neuzen in dit opzicbt te zien geven. Niet, dat de bouw-commissie nu de zaak voor elkaar zou kunnen krijgen; want deize is in Axel eigenlijk gebleken te zijn mosterd na den maaltijd. De zaak is hopeloos verknoeid en nog dagelijks sebept men allerlei nieuwe misgeboorten. Waarom moet bier weer plotseling op dit boekje de naar beide zijden reeds bepaalde en ibebouwde frontlijn van een buizemblok weer worden verstoord. Dat getuigd tocb zeker niet van uniformiteit, ofschoon daar de eerste bewijzen van moeten geleverd worden en nog nergens sprake. van is. Dan lees ik dat men in dit geval den grond niet aan den hoogsten bieder moet laten maar er maar een klein prijsverschil desnoods voor moet over habben als bier een woning met tuin komt inplaats van een winkel met stoep. Economisch is zulks al zeer vreemd, maar bovendien sluit dat willekeur in. Als er een kooper voor den grond komt die aan de algemeene voorschriften voldoet dan krijgt deze den grond voor den eenmaal door den raad vastgestelden prijs. De willekeur zit ook daarin dat men als er b.v. eens een gegadigde-winkelier kwam wel kan gaan zeggen er moet eerst nog eens worden afgewacht eer er een gegadigde- particulier komt want de raad heeft de restrictie aan den verkoop verbonden dat men er wat voor over heeft, zelfs een prijsver schil indien daar een particulier zal bou- wen. De VOORZITTER moet tegen dit betoog opkomen, want dat richt zicb tegen het bij de stukken gevoegd advies van den gemeente - opzichter, dat door Burgemeester en Wethou- ders niet geheel is overgenomen. De raad beeft alleen te beoordeelen het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Dat voorstel beoogt bet oude slachthuis op te ruimen en daar een goeden toestand te scbeppen. Daar- om is er ook een teekening bijgelegd. Overigens is de beer 't Gilde zelf lid van de Bouwcom- missie en kan daar zijn opmerkingen maken. Er is afgesproken, dat de leden van die com- missie iederen Zaterdag in de gelegenbeid zouden worden gesteld om de door Burge meester en Wethouders behandelde bouwplan- nen te bezicbtigen. Dan kunnen ze daarom- trent eventueel op- of aanmerkingen ter ken- nis brengen. Spreker is van oordeel, dat een lid van een college voorzichtig moet zijn met critiek op dat college, en dat het zaak is be- zwaren allereerst in bet betrokken college zelf naar voren te brengen. Dan voorkomt men ook ellenlange besprekingen in de raads- zittingen. De beer 't GILDE: Ik ben, mijnbeer de Voonzitter, er buiverig van, onder de tegen- woordige omstandigbeden allerlei willekeurige toestanden te gaan scheppen. Zal men het perceel geven aan den meest biedende? Zal, wanneer een particulier minder biedt dan een winkelier, de particulier bet krijgen? De heer OGGEL: Dat staat niet in bet praeadvies. De beer 't GILDEEr staat tocb, dat, bij een klein prijsverschil aan den particulier de voorkeur moet worden gegeven? De VOORZITTER: Dat staat niet in bet praeadvies De- beer 't GILDE: Dan moeten wij dat dus op rekening van den gemeente-opzichter stellen. Mijn vertrouwen is echter in dezen, na al hetgeen wij met gesloten deuren reeds hebben moeten bespreken, niet zoo sterk, en ik veronderstel, dat dit ook bij de andere heeren wel zoo zal zijn. Dan tenslotte nog iets over de gevel in Hollandscbe steen. Dat zulks voor bepaalde straten, waar een welstandsbepaling mag gelden, zooals fojv. een straat waarin veel ren- teniers wonen als de Stationsstraat of in de Noordstraat laat gelden, vind bij zeer ge- wenscbt. Waarom echter in deze volkslbuurt plotseling bij dit eene buis op dit boekje deze afwijking. Ik kan niet ontkomen aan den indruk dat er wat aohter zit. Zoolang wij geen bouw- verordening hebben die Hollandscbe steen voorschrijft in bepaalde wijken is bet niet mogelrjk een apart raadsbesiuit voor edn wo ning te maken, temeer niet omdat bet in de tegenwoordige bouwverordening niet (en nergens) verboden is Waalsteen te gebruiken in een voorgevel waar men nu tocb een frappant voorbeeld van beeft. Orde scheppen is goed en aanbevelens- waardig maar door al deze bepalingen te gaan maken zal men straks weer zien dat de be- staande chaos weer wordt vergroot en daar- om zouden dergelijke zaken zeker eerst in de Bouwcommissie moeten verhandeld worden, alvorens die bier pasklaar voor de raadsleden gelegd worden. Wij werken aan vergrooting van de chaos en wanorde, van de reeds bestaande anarcbie niet mede. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het betoog van den heer 't Gilde blijk geeft, dat deze van de strekking der zaak niet op de hoogte is. Wat zou nu achter dit voorstel moeten zitten? Wanneer 't Gilde hierachter iets zoekt, moet hij positief zeggen wat bij bedoelt. Bij Burgemeester en Wethouders zit alleen den wenscb voor, hier een beteren toe stand te krijgen. Alleen met bet oog daarop wenschen Burgemeester en Wethouders aan bet bouwen bijzondere voorwaarden te verbin- den, niet op grond van de bouwverordening, doch zij wenschen die voorwaarden te verbin- den aan den verkoop van den grond, iets waartoe de gemeenteraad volkomen bevoegd is. Wanneer die voorschrijft dat de muren aan de buitenzijde in waalsteen moeten wor den opgetrokken, zal daaraan ook behooren te worden voldaan. Eenerzijds wordt Burge meester en Wethouders verweten dat deze bij het bouwen in deze gemeente geen goede lijn hebben gevolgd, en nu zij eens iets voor verbetering willen doen ondervinden zij ter- stond tegenstand in den gemeenteraad. En wat de bewering van den heer 't Gilde betreft, dat een dergelijke zaak eerst door de Bouwcommissie zou behooren te worden be- handeld, deze weet wel beter, dat die commis- sie niet iedere week kan vergaderen. Maar toch zijn, zooals spreker reeds meedeelde, maatregelen genomen, dat de leden der com- missie iedere week van alle bouwplannen en veranderingen, die bij Burgemeester en Wet houders in behandeling komen, kennis kunnen nemen. De leden weten ook, dat, wanneer er aanleiding is om over de gevraagde bouwver- gunningen en wat dies meer zij, te spreken, de voorzitter op mededeeling hunnerzijds be- reid is een vergadering uit te schrijven. Der gelijke opmerkingen moeten dus worden ge- maakt ter plaatse waar zij behooren. De heer 't GILDE moet er tegen opkomen, dat bij een positieve beschuldiging zou heb ben geuit aan het adres van wie ook, hij heeft alleen gezegd, dat hij niet kon ontkomen aan den indruk, dat er hier iets achter zit en dien indruk is bij hem nog niet weggenomen. Wat betreft de klacht omtrent het gebruik van waalsteen in sommige gevels, daarin staat hij volkomen aan de zijde van Burgemeester en Wethouders als zij daarin meer orde wil len brengen. Zeer juist en zeer waar is het, dat dit al heel wat last aan Burgemeester en Wethouders en aan den Raad bezorgd heeft, maar waar nu in die buurt reeds zoovele voor- gevels in Belgische steen verrezen zijn, en hij van meening blijft dat dit een volksbuurt is en daar ook geen welstandsbepaling ten op- zichte van den gevelbouw moet gelden, is zijn bezwaar niet weggenomen en wenscht hij be- schouwd te worden daaraan niet te hebben medegewerkt. Hij wil degene die dezen grond eerlang bebouwt volkomen vrijlaten in dat op zicbt. Een voorbeeld van recenten datum heeft bewezen, dat het stellen van zulke eischen niet zoo gemakkelijk gaat. Ook spreker wil in dien toestand orde brengen, maar hij vindt het lastig, om dat nu juist d&Ar te doen. De heer VAN BENDEGEM vraagt, of het de bedoeling van Burgemeester en Wethou ders is, zoo mogelrjk te voorkomen dat daar een winkel komt, m.a.w. of, wanneer een winkelier de hoogste bieder was, deze het per ceel toch niet zou krijgen, wanneer het ver- schil met een particulier niet groot was. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders daarin geen verschil zullen maken; ook bij het aldaar stichten van een winkel, zal deze moeten wor den gebouwd ten genoege van Burgemeester en Wethouders. De heer VAN BENDEGEMMaar dat is dan toch niet in overeenstemming met het advies van den gemeente-opzichter. De VOORZITTER: Op dat punt hebben Burgemeester en Wethouders het advies niet gevolgd; zij willen ook een winkelier de kans geven, en zijn voomemens de te stellen voor waarden soepel toe te passen. De heer VAN KAMPEN krijgt dan den in druk, dat Burgemeester en Wethouders de be- stemming voor een particuliere woning of een winkel gelijk stellen. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet houders willen, nevens de normale voorwaar den enkele bijzondere voorwaarden stellen, om daar een goeden toestand te krijgen. Dat is toch de bedoeling van den raad? De heer OGGEL: De voorwaarden worden gesteld voor den verkoop van den grond. De VOORZITTER meent dit al voldoende duidelijk te hebben gemaakt. De heer DE RUIJTER trekt de conclusie, dat alzoo de hoogste bieder het perceel krij gen zal, wanneer die voor het bouwen wil vol- doen aan te stellen redelijke eischen. De heer OGGEL: We willen trachten op dien hoek een fraaien toestand te krijgen. De heer DIELEMAN wrjst er op, dat wordt voorgeschreven, dat de gevel minstens 3.25 M. achter trottoir komt. Is dat niet wat veel Kan niet volstaan worden met 2 M. De VOORZITTER: De voorgestelde afstand komt overeen met de daar bestaande rooi- lrjn. De heer DIELEMAN denkt, dat het toch wel wat veel is. Men krijgt daar nu een grooten hoek. Van den Buthdijk komende, zal het te stichten gebouw toch nog in den weg staan. Hij meent, dat dit zal ontsieren. De VOORZITTER vermeent, dat, indien het daar wat begroeid is, het zicht wel wat zal zijn weggewerkt. Het is de bedoeling, die om- geving zoo goed mogelrjk af te werken. Er moet hier gedaan worden wat mogelijk is. De heer DIELEMANIs de kooper baas aan welke zijde hij den voorgevel wil bouwen? De heer OGGEL: Neen, dat moet aan de zijde van de Prins Hendrikstraat. De heer I. DE FEIJTER: Vanaf den Buth dijk zal men toch steeds op het perceel van Lensen blrjven kijken. De VOORZITTERDaar is nu eenmaal niets aan te doen. De heer VAN KAMiPEN maakt nog opmer- king op de prijsstelling, pl.m. /3,50. Hij oor- deelt, dat dit bedrag toch minstens moet op- gebracht worden. De VOORZITTER geeft te kennen dat Bur gemeester en Wethouders geen bezwaar heb ben pl.m. in hun voorstel te vervangen door „minstens" 3,50. Het voorstel wordt hiema met algemeene stemmen aangenomen. 6. Afkoop van cijns. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat van C. de Feijter, wpnende Kerkdreef E no. 91 een verzoek is ingekomen tot afkoop van door hem betaalden cijns, door hem jaar- lijks betaald voor gemeentegrond waarop zijn huis en bijgebauwen staan, onder opmerking, dat van wege de gemeehte een deel van dien grond reeds is teruggenomen, om deze te ge bruiken voor trottoir. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat dit cijtisrecht reeds dagteekent van v66r 1800, en is bepaald op 1,30 per jaar. Inge- volge de bepalingen van het Burgerlijk Wet- boek is de cijns afkoopbaar, en kan het be drag worden bepaald op 20 maal het jaar- lijksch verschuldigd bedrag. Zij stellen op grond daarvan voor het verzoek in te willigen en de afkoop te bepalen op 26, plus de eventueel hieruit voort- vloeiende kosten. De heer ORTELEE vraagt waar de strook grond waarvoor die afkoop van cijns wordt gevraagd ligt. De heer OGGEL: Daar staat de woning op. De heer ORTELEE spreekt het vermoeden uit, dat die strook grond eigenlijk in het trot toir ligt en vroeger de stoep er op lag. Aan- gazien de gemeente die stoep in gebruik heeft genomen voor trottoir, komt het aan spreker voor, dat men den betrokkene daarvoor niet meer moet laten betalen. Het is toch geen regel, dat men de menschen cijns laat betalen voor grond, die in het trottoir ligt? Hij wil van den cijns af, maar nu moet men hem toch nog niet nog eens daarvoor laten betalen? De heer OGGEL: Adressant vraagt het toch zelf? De heer ORTELEE: Hij wil ontslagen wor den van het betalen van cijns en beweert, dat die cijnsgrond niet in het trottoir ligt. De VOORZITTER: We hebben veel moeite gedaan, om na te gaan hoe het eigenlijk met dien grond staat, doch hebben daaromtrent niets positiefs kunnen vinden. En nu beweert u wel, dat die grond in het trottoir ligt, maar dat kunt u niet bewijzen. Er is toen afge sproken dat onderzoek maar verder te laten rusten en den betrokkene in de gelegenheid te stellen den cijns af te koopen. De heer De Fejjter zal content zijn, dat hij den cijns kan afkoopen. De heer ORTELEE: Ja, maar hij zal er niet op gerekend hebben, dat hij daarvoor 20- maal het bedrag der huur moet betalen. Ik zou dat bedrag wenschen te verminderen tot 15. De heer SEGHERS steunt dit voorstel. De heer VAN DE BILT vindt dit een rare boel; er wordt over die zaak met den betrok kene door Burgemeester en Wethouders ge- confereerd en afgesproken en hij moest tot den indruk komen, dat de man tevree was. En nu komen uit den raad bezwaren! De VOORZITTER vindt het gevaarlijk, om het voorgestelde bedrag te verlagen. Men heeft in Axel nog meer dergelijke pereeelen waarvan de stoep in gebruik is genomen als trottoir. En als de gemeente daarvoor aan den man zou gaan betalen, behoort zij dat ook aan de anderen te doen. Dan zou men aan alien een bepaald bedrag moeten toekennen. De heer ORTELEE: Maar de heer De Feij ter heeft zijn cijnsgrond aan de gemeente teruggegeven. De VOORZITTER: U zegt dat wel, maar dat is niets meer dan een veronderstelling, die u niet met bewiijs kunt staven. De heer DE RUIJTER vraagt of het ver zoek en het voorstel berusten op een overeen- komst. De VOORZITTER antwoordt, dat de be- langhebbende meenmalen hier is geweest om er aver te spreken. De zaak is zeer serieus onderzocht, maar kon geen resultaat opleve- ren. Toen is de oplossing door afkoop be spreken. Spreker maakt zich sterk, dat de heer De Feijter hiermede content zal zijn, al is hieromtrent niets afgesproken. De heer OGGEL deelt mede, dat in een koopacte van zijn over-grootvader reeds sprake was van cijns van dien grond, ten foe- drage van 6 schellingen. Er zou misschien eenige vermindering kun nen worden toegestaan, omdat hij niet het geheele gebruik van dien grond heeft. De VOORZITTER merkt op, dat hier tegen- over staat, dat, toen het vroeger stoep was, hij ook het onderhoud daarvan moest verzor- gen, hetgeen nu niet meer het geval is. Hij ibeveelt aan, het voorstel aan te nemen zooals het hier ligt. Met 9 tegen 2 stemmen wordt aldus be- sloten. Voor stemmen de heeren Verschelling, Van Bendegem, Van de Bilt, Dieleman, I. de Feij ter, 't Gilde, Van Kampen, Oggel en De Ruij- ter; tegen stemmen de heeren Seghers en Ortelee. 7. Uitvoeren vim het raadsbesiuit tot het maken der traverse in, de gemeente. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat zij, ter uitvoering van het raadsibesluit van 20 December 1932, inzake de doortrekking van de traverse in de gemeente, in samen- werking met den Provincialen Waterstaat, al sinds geruimen tijd onderhandelingen hebben gevoerd met de eigenaars van de pereeelen, die gedeelteliijik in het plan vallen, om die te koopen. De uitvoering van het plan is zoodatiig ge- regeld, dat het werk zal worden uitgevoerd onder toezicht van den Provincialen Water staat, mits de gemeente in samenwerking met dien Waterstaat de diverse stukken grond in eigemdom verkrijgt, hetzij door koop of onteigening. In die lijn is door ons gewerkt en met de diverse eigenaars zijn vele en langdurige be sprekingen gevoerd en het resultaat is, dat mevrouw de wed. Van Dixhoom de strook grond gelegen langs den weg (Zeestraat), wenscht af te staan voor de som van f 2.050 en de heer J. de Kraker Rz. zijn gedeelte grond, voor zijn woning gelegen, en een ge deelte tuin wenscht af te staan voor f 2.500, mits de door hem verharde weg naar zijn woning opnieuw wordt verhard. Gezien de belangrijke aardeverminderingen. die deze percedlen ondergaan, komt het ons voor, dat deize voorloopige oveneenkomsten geaccepteerd moeten worden. De heer S. G. Blankert, die zijn stal en werkplaats moet afstaan in het Jufferkwar- tier, vraagt hiervoor een zoodanig bedrag, dat overeenkomt met de kosten, welke hij moet betalen voor aankoop van twee wonin- gen en den vehbouw daarvan, welke kosten geraamd worden op 2.800. Wij stellen U voor, behoudens goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten, tot aankoop van deze pereeelen te besluiten. Met de Directie van de Z. V. T. M. is ook over de ovemame van een strook grond onder- handeld, welke Directie de voile medewerking heeft toegezegd en goedkeuring daarvoor af- wacht van het betrokken Departement. Met de Wed. P. Haak is, ondanks alle po- gingen, geen overeenstemming bereikt kun nen worden. Haar bedongen prijs staat on- wrikbaar vast en was van dien aard, dat daarvoor aanhangig gemaakt moet worden een onteigening ten algemeene nutte, evenals voor de woning van den weledel gestrengen heer Ir. Bouwens te Gent. Wij stellen U voor ons te machtigen tot het doen van de noodige stappen. Onzerzijds zal getracht worden deze ont eigening tot stand te brengen in den kortst mogelijken tijd, opdat deze werkzaamheden van den winter als werkobject kan gelden. De VOORZITTER wenscht, alvorens dit punt in openibare behandeling te hrengen, dit in commissoriale vergadering te bespreken. Hij schorst daartoe de openbare vergade ring, die overgaat in eene zitting met geslo ten deuren. Na het weder openlbaar worden der ver gadering stelt de VOORZITTER aan de orde de beslissing over de gedane voorstellen, a. dat betreffende koop en ruil van grond met mevr. de wed. Van Dixhoom-Lamaitre te Rijswijk, waarbij de gemeente betaalt f 2050; b. dat betreffende koop en ruil van grond met den heer J. de Kraker, landbouwer te Axel, waarbij de gemeente betaalt 2500; c. dat betreffende het koopen van wonin- gen van den heer S. G. Blankert te Axel, waarvoor 2000 zal worden betaald, benevens een vergoeding voor verbouwingskosten ten bedrage van /800; d. dat ten opzichte van het eigendom van de wed. P. Haak en dat van Ir. Bouwens te Gent, waaromtrent geen overeenstemming kon worden verkregen, ten spoedigste zal worden overgegaan tot het nemen van maatregelen die noodig zijn om daarvan het eigendom te verkrijgen langs den weg van wettige ont eigening ten algemeenen nutte. De heer DIELEMAN geeft te kennen, dat, aangezien door het rijk in de kosten hiervan 75 wordt vergoed, hij er zijn instemming mee kan betuigen. Anders zou hij er niet aan denken. De heer VAN BENDEGEM verklaart op hetzelfde standpunt te staan. De heer OGGEL veronderstelt, dat dit wel met alle leden het geval zal zijn, zoodat dit niet in het bijzonder behoeft verklaard te worden. De VOORZITTER wijst er op, dat, indien het werk niet onder die omstandigheden kon worden uitgevoerd, de gemeente er zonder meer niet aan zou kunnen denken om het ter hand te nemen. De heer DIELEMAN weet dit nog niet; er zijn wel gekker dingen gebeurd. De heer I. DE FEIJTER herinnert, dat er indertijd f 40.000 voor is uitgetrokken. In verband met de thans voor koop van grond en onteigening genoemde bedragen, vraagt hij, of dat bedrag ten voile zal noodig zijn. De VOORZITTER: Als een deel van het bedrag niet noodig is, zal het ook niet wor den uitgegeven. De heer I. DE FEIJTER had gehoord, dat het bedrag, dat van die f 40.000 overbleef, zou moeten worden besteed aan het achter- liggende plan, den weg naar Zuiddorpe, dat dit dus aan de aohterliggende polders ten goede zou komen. De VOORZITTER merkt op, dat het ver- dere niet tot dit plan [behoort; die plannen staan alleen naast elkaar. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. (Bij het weder openbaar worden der ver gadering, toleek de heer Van Kampen deze te hebben verlaten.) De heer 't GILDE wenscht er nog op te wijlzen, dat, gezien de breedte grond, die za) worden aangekocht, hier een mooie toegangs- weg tot de gemeente zal worden verkregen. Afgezien van het feit, dat de tramlijn er ook loopt, hoopt hij, dat er voldoende zijkant zal ovenblijven om daarlangs ook nog eenige be- planting aan te brengen. De heer OGGEL: Daarin komt het lid van de Schoonheidscommissie naar voren. De heer 't GILDE; Wel een beetje. De VOORZITTER zou dit voorloopdg willen laten rusten en de toekomst in deze afwach- ten. 8. Vaststelling staten van onjnbare posten. Burgemeester en Wethouders stellen voor oninbaar te verklaren, wegens onvermogen of faillissement der debiteuren, twee staten van oninbare posten over 1932, de eene ten bedrage van f 4,20, de andere f 22, Met algemeene stemmen wordt aldus beslo- ten. 9. Aanbiedlng rekeningen over den dienst 1932. Aangeboden worden 'de volgende rekeningen over den dienst 1932: De rekening van de gemeente met de na- volgende cijfers: gewone dienst ontvangsten 247.900,15. uitgaven 246.364,85%, batig slot 1.535,29%'; Kapitaaldienst: ontvangsten 69.803,33%, uitgaven 67.152,33%, batig slot 2.651, De rekening van het Gem. Gasbedrijf sluit met de volgende cijfers: Afdeeling I: baten 98.942,70, lasten, waar- onder een uitkeering van een winstsaldo aan de gemeehte ad 6954,13%, eveneens 98.942,70. Afd. II: Kapitaalsinkomsten 58.770,70; kapitaalsuitgaven 26.635,13, batig slot 32.135,63. De rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf sluit met de volgende cijfers: Afdeeling I: baten 5601,17%, lasten, waar- onder is begrepen een uitkeering van een winstsaldo aan de gemeente ad f 578,75, even eens 5601,17%. De|:e rekeningen zjullen worden nageizien door commissies, om rapport uit te brengen, waarvoor door den VOORZITTER worden benoemd: voor de gemeenterekening de heeren De Ruijter, Hamelink en I. de Feijter; voor de rekeningen van het gasbedrijf, vleeschkeuringsbedrijf en het Burgerlijk arm- bestuur de heeren Van Bendegem, Van Kam pen en Seghers. De tegenwoordige benoemden, verklaren de opdracht aan te nemen. 10. Ontheffing van schoolgeld en hond,en- belasting over 1932 en 1933. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken, stellen Burgemeester en Wethouders voor te handhaven de aanslagen wegens hondenbe- lasting van L. L. Hupscher, omdat de hef- fingsverordening niet toelaat in zijn geval ont heffing te verleenen; om dezelfde reden af te wijzen het verzoek van L. Goetstouwer en O. Mattelee, en te handhaven den aanslag van F. Noens, omdat die juist is vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Naar aanleiding van verzoeken om onthef fing van schoolgeld wordt met algemeene stemmen besloten aan J. Overdulve ontheffing te verleenen van 1,20 en A. Koster van f 0,70. 11. Omvraag. a. De heer DIELEMAN heeft met genoe- gen geconstateerd, dat de gaslantaampaal te Schapenbout is verplaatst. Wanneer zal nu ook de electrische paal verdwijnen De VOORZITTER deelt mede, dat daaraan gewerkt wordt. Burgemeester en Wethouders hebben er de P. Z. E. M. over aangeschreven en deze verklaarde aich wel bereid de paal te verplaatsen, mits dft gemeente de kosten, ad 45, zou betalen. Burgemeester en Wethouders vonden dat wat veel en zijn voortgegaan met onderhan- delen, tot nu eimdelijk overeenstemming is gekregen voor de helft van dat bedrag. Spre ker vermoedt, dat de paal nu binnenkort zal worden opgeruimd. b. De heer SEGHERS vraagt of er uit Den Haag nog geen bericht is gekomen be treffende verlaging van de huur der volks- woningen. De VOORZITTER antwoordt ontkennend; hij heeft wel een hericht gelezen, dat daar van sprake zou zijn, doch er is nog geen enkel officieel bericht omtrent deze zaak ont- vangen. c. De heer SEGHERS vraagt, bij wie de onderhoudsplicht berust van de zijibermen van den Oude Weg, die indertijd door de gemeente is overgenomen. De VOORZITTER kan dit niet direct zeg gen. De heer SEGHERS wenschte, indien het de gemeente is, er op te wijzen, dat er op de j zijbermen veel te veel grond zit en bij regen- val het water van den weg niet weg kan, waardoor plassen ontstaan, die den weg on- begaanbaar maken. De zijkanten zouden be hooren te worden afgestoken en de grond kan dan wellicht elders worden gebruikt voor aanvulling of verhooging. Indien dit bezwaar ondervond, zou het ook mogelrjk zijn verbete ring te brengen door het maken van gleufjes op de kwaadste plekken, waarlangs het water kan wegloopen. De VOORZITTER zal een en an der onder- zoeken. Hij sluit de vergadering door het uitspre- ken van het dankgebed. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. INKRIMPING VAN DEN PLUIMVEESTAPEL. Bij de broedeieren beginnen, niet bij de hennen. Belang rijke voederproeven. Laat uw jonge dieren inenten tegen diphtheric. Vorige keer wees ik er reeds op, dat onge- twijfeld de pluimveestapel ingekrompen moet worden. De eenige manier om dit goed te doen is de minderwaardige kippen op te rui men en alleen goede kwaliteit kuikens op te fokken. Op dit oogenblik wordt tegen beide regelen nog geweldig gezondigd. Er wordt veel minderwaardig materiaal aangehouden en er worden veel te veel kuikens gefokt die later geen voordeel op zullen leveren. Wel probeeren verschillende deskundigen door het uitzoeken der kippen den rommel op te rui men en van dat systeem zijn reeds verschillen de interessante bewijzen voorhanden, dat het gunstige resultaten afwierp. Ondanks het opruimen vaneen aantal kippen bracht de rest evenveel ederen op en at belangrijk min der voer. Jammer dat deze uitzoek-methode komt als mosterd na den maaltijd. De rommel-kippen worden achteraf opgeruimd, doch zij hadden er nooit moeten zijn! Daar zit op het oogen blik de grootste fout, het opfokken van min derwaardige kuikens! Rijp en groen aan broedeieren wordt maar in geweldige machi nes gelegd, de kuikens kosten haast niets en aangelokt door een lagen prjjs vMegen de men schen er in en koopen ze. Dergelijke kuikens kosten handen vol geld aan opfokvoer, aan sterfte en later leggen ze lang niet genoeg om hun kosten te dekken. Alleen de broedeieren van behoorlijke fok- bedrijven of vermeerderingsbedrijven behoor- den uitgebroed te worden en als dan gezegd wordt dat er lang niet genoeg van zulke be- drijven zijn om aan de behoefte te voldoen, dan zeg ik dat dit juist goed is en dat er ook niet aan de behoefte voldaan moet worden in dezen tijd. Er is veel te veel rommel op de markt gegooid en daardoor een soort behoefte opgewekt naar veel kuikens en kippen. Bij de broedeieren behoort dus de hefboom tot inkrimpdng van den hoenderstapel aange- zet te worden en niet bjj de minderwaardige kippen. Hierdoor wordt bereikt naast in- krimping meteen verbetering van den pluim veestapel en alleen van goed pluimvee is in de toekomst heil te verwachten. De basis van mijn toekomstsysteem is dus de deskun- dige fokker. Het begint weer bij de kuikens opfokkerij. Nooit is mij het belang van een goede voede- ring zoo duidelijk voor oogen komen te staan met cijfers, zwart op wit, als dit jaar. Het bestuur van den actieven Utrechtschen Pluim- veehouders Bond heeft n.l. met een aantal groepen kuikens van elk 4 k 500 stuks groot een aantal voederproeven genomen. Geen proeven op enkele tientallen diertjes, die naar mijn meening weinig waard zijn, doch proeven op groote bedrijven op groote hoeveelheden kuikens. De verschillen in de prijzen der ver schillende mengsels waren zeer groot, doch de verschillen in de resultaten niet minder. Ik kom daar later wel eens op terug maar en kele voorloopige uitkomsten zijn al heel spre- kend. Bij een proef van drie maal 500 kui kens waren er van groep I over na 12 weken 240 hennen, van groep II 170 hennen en van groep IH 245 hennen. De gemiddelde gewich- ten dezer hennen waren op 12 weken I 840 gram, H 660 gram en III 780 gram. Let nu dus even op! Van groep I en HI stierf bijna geen enkel kuiken en bleef de helft over na uitsorteering der hanen, die bij groep I weer veel vroeger er uit te kennen waren dan bij groep HI en deze weer veel vroeger dan bij groep n Bij groep II stierf een massa kuikens, alien aan darm- en longaandoeningen, van niet besmet- telijken aard. Dus zuiver verlies aan weer- standsvermogen door ondoelmatig voer. Al zou dit voer ny ook nog zoo goedkoop ge weest zijn, uit deze proef blijkt al dat het voor de kuikenopfok beslist waardeloos is. Nu zijn de verschillende voedermengsels voorloopig nog geheim, als later de proef af- geloopen is wordt daaromtrent meer bekend, alleen kunnen we zeggen dat een der beide recepten I of HI ongeveer 17 per 100 K.G. kost en het andere voer 8, dus beide best, maar de een de helft goedkooper dan de ander. Reken ik nu uit wat de kuikens gekost heh- ben en wel van 8 of 17 per 100 K.G. meel- voer dan krijgen we: Groep I verbruikte 500 K.G. meelvoer en 300 K.G. graanvoer en groep IH ook ongeveer 500 K.G. meelvoer en 340 K.G. graanivoer. Het graanvoer kost 10 per 100 K.G. Groep I heeft dus gekost of 40 aan meelvoer en 30 graanvoer is 70, of 85 aan meelvoer en 30 aan graanvoer is 115. Op 240 hennetjes van 12 weken oud dus het geweldige verschil van 45 alleen door het meelvoer. Bij groep IH zijn de cijfers on geveer dezelfde. We kunnen dus, zonder dat we er verder op ingaan, al concludeerenHet eene voer (dat ook in den handel is) is beslist slecht, ver- oorzaakt grpote kuikensterfte en de kuikens groeien slecht. De beide andere voedersoor- ten zijn beide goed, 66n er van is zelfs heel best, doch het verschil per kuiken op 12 weken is reeds 45 gedeeld door 240 is dus ongeveer 20 cent per kuiken. Dergelijke proeven behooren doorgezet te worden tot de jonge hennen legrijp zijn en dan verder weer een heel legjaar. Ik heb thans op grond van deze proeven alleen maar eens weer aan willen toonen, van welk een enorm belang het kuikenopfokvoer is voor de ge- zondheidstoestand der kuikens en de beurs van den pluimveehouder. En nu nog even een emstig kort woordje: Lezer, hij hebt mijn boetpredicaties dezen win ter gelezen tegen de kippenhouders die diph- therie onder hun kippen hadden, omdat zij niet op tijd de dieren hadden laten inenten. Voorkom nu heel veel zorgen, verdriet en schade door thans Uw vroegbroed kuikens te laten inenten. Let op, ik zeg „laten" inenten. Ga niet zelf aan het prutsen met entstof die gij ergens z.g. goedkoop koopt, laat uw dieren- arts dat doen, die doet het goed en voor U beslist het goedkoopst. Daarover volgende keer meer. Dr. TE HENNEPE. Zonnetrjd. voorm. nam. Zaterdag 15 Juli 7-23 7.51 Zondag 16 8.22 8.54 Maandag 17 9.30 10.05 Dinsdag 18 10.41 11.14 Wbensdag 19 11.44 Donderdag 20 0.11 12.35 Vrijdag 21 0.56 1.15

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 8