FUROL GEME1GDE BERICHTEI TER NEUZEN, 14 Juli 1933. AXEL. RECHTSZAKEN. VER BR EKING VAN EEN TROUW- BELOFTE. B. H. B. S. IBij het gisteren gehouden eindexamen slaag- den: P. A. Neeteson Pizn., van Sas van Gent; P. J. van Sprang, van Ter Neuzen en W. Westerhof, van Ter Neuzen. Afgewazen 4. GESLAAGD. Geslaagd voor de modevakschool Ensaid- methode, snelapparaten, mej. Henriette Pateer, wonende te Zaamslag. Zij, genoot haar opleiding bij mej. Marg. Mattele, gediplomeerd leerares. LUXOR THEATER. De hoofdfilm in dit theater is pakkend, boeiend, spanning en sensatie volgen elkaar steeds op. Het onderzeesche gebeuren is zelfs overweldigend en angstwekkend. Deze op- nameo zijn bijzonder interessant en geven een aardige kijk op het werk van diepzee-duikers. Een liefdesdrama is het eigeniijke onder- werp van deze rolprent waarin de sympa- thieke filmspeler Jack Holt bijgestaan door Richard Cromwell en Loreta Sayers de hoofdrollen vervullen. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit van 5 Juli is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw de heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoor- ziening te 's Gravenhage. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. Behalve iederen werkdag in de gewone kan- tooruren ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen te Ter Neuzen, zal aan hen die daarvoor overigens in aaitmerking komen, gelegenheid worden gegeven, aanvra- gen voor een kosteloos rijwielmerk te verkrij- gen en in te leveren op de Dinsdagen en Vrij- dagen vailende op 18, 21, 25 en 28 Juli, 1 en 4 Augustus a.s. des avonds van zeven tot negen uur: 1°. ten kantore Nieuwstraat 30 te Ter Neuzen; 2°. bij den Dienstgeleider te Zaamslag in een lokaal van het gemeentehuis aldaar; 3°. bij den Dienstgeleider te Sluiskil, Pierssenspolderstraat no. 20. bijzon.icj vcrzachtend, opdrogcnd en reuk- wegnemend. werkt bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. PUROl huid- poeder Ingez. Med. Benoeming. Onze stadgenoot de heer P. de Putter Pz. is benoemd tot tijdelijk waterbouwkundig op- zichter te Lisse (Z.-H.). Serenade. Groot was de menigte van belangstellenden in de Julianastraat op Maandagavond toen het Diamanten-huwelijkspaar WitteJansen van Rozendaal door de Harmonie Concordia" een serenade werd geibracht. Een transparant van de eene zijde der straat naar de andere gespannen droeg als opschrift: Wij wenschen al te gaar Hulde aan het Diamanten Huwelijkspaar. De beide oudjes werden met een geestdriftig woord van den voorzitter, de heer Pieterse, begroet en gelukgewenscht. Deze wees op de prachtige climax van hun beider huwelijks- beeld, eerst de 12y2 jarige bruiloft, dus koper; toen 25 en zilver; daarna 50 en... gwud, en thans, als de bekroning van dit alles 60... en Diamant! Hij wensohte voor den restenden levensavond nog veel gezondheid en levenslust. De heer A. H. J. Sorber, schoonzoon van het echtpaar Witte, dankte in welgekozen woorden voor de groote eer op dezen dag aan zijn ouders bewezen, inzonderheid door de Buurt, maar vooral ook vanwege den Burge- meester, als hoofd der gemeente en ook van de zijde van de geheele burgerij; van Axel, met de harmonie ,yConcordia" als verpersoon- lijking van de saamgevatte huldeblrjken. Het bestuur en de werkende leden werden beurte- lings op versnaperingen onthaald en kregen als zoovele honderden gelegenheid persoonlijk ons oudste in den echt vereenigde huwelijks paar te complimenteeren. In de prachtige hen geschonken gemakke- lijke stoelen geizeten, doorleefden de krasse echtelieden de emotie's van den veelbeteeke- nenden hoogtijdag. BELEEDIGING. Het Gerechtshof te Amhem behandelde in hooger beroep de zaak tegen het lid der Tweede Kamer, den heer L. de Visser, en tegen den heer Roestam Effendi. Beiden had- den gesproken op een openbare vergadering te Tiel, waama tegen den heer De Visser een vervolging was ingesteld wegens beleediging van rijkspresident Von Hindenburg en tegen den heer Roestam wegens opruiing. De rechtbank te Tiel had den heer De Visser van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, terwijl de heer Roestam werd veroordeeld tot 200 boete of 1 maand hechtenis. Bij het hooger beroep dat door den officier van justitie was ingesteld, werd de vrijspraak van den heer De Visser bevestigd, terwijl de straf van Roestam Effendi werd veranderd in 1 maand gevangenisstraf. EEN ONTPLOFFING. Dinsdagmiddag is de autogenische lasscherij der Gebrs. Den Adel aan den Vredenoordweg een ontploffing geschied, gelukkig in het schaftuur, toen het personeel zich buiten de werkplaats bevond. Alleen de patroon B. W. den Adel was in de werkplaats. Hij werd door een stuk hout, dat weggeslingerd werd, tegen het hoofd getroffen en bloedend ver wond. In het Ziekenhuis aan den Coolsingel is hij verbonden. In de werkplaats is alles vemield. Het plafond is voor een groot ge- deelte naar beneden gekomen. De voordeur is uit de hengsels gelicht en tot aan de over- zijde van de straat weggeslingerd. Er is nog niet nagegaan kunnen worden of een auto- geen laschapparaat dan wel een carbidketel uit elkaar is gesprongen. EEN VERKEERDE BOODSCHAP. Dinsdagmiddag kwam een onbekende man een koopvrouw, die met haar kaaskraam op de markt aan den Goudschen Singel te Am sterdam stond, waarschuwen, dat er iemand voor haar aan de telefoon was in een winkel dicht bij haar kraam gelegen. De vrouw ging er dadelijk heen om daar te vememen, dat het bericht onwaar was. Teruggekeerd miste zii uit haar kraam een portemonnaie met 200. NOTEDOP INGESLJKT. Het een-jarig dochtertje van den arbeider van V. te Alphen a. d. Rijn slikte in een on- bewaakt oogenblik, den dop van een olie- nootje in. Het kind, dat het vreeselrjk be- nauwd kreeg, werd naar het ziekenhuis fe Leiden overgebracht. Tijdens de operatic is het kind echter aan de gevolgen overleden, meldt de ,,Msb.". AUTOBUS RAMT VRACHTAUTO. Maandagavond werd de expediteur Feeman Uit Beek op de Liesboschlaan onder Princen- hage door een marechaussee gesommeerd, om met zijn vrachtauto te stoppen, daar het ach- terlicht niet brandde. Terwijl de marechaus see bezig was, proces-verbaal op te maken, naderde uit de richting Breda een autobus, waarin 25 fabrieksmeisjes der Hollandsche Kunstzijde-industrie waren gezeten. De chauf feur bemerkte de stilstaande vrachtauto te laat en botste in voile vaart daartegen op. De autobus werd aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt, terwijl alle ruiten sprongen. Een aantal meisjes werd min of meer emstig gewond. Twee dokters uit Princenhage ver- leenden de eerste hulp. Eenige meisjes had- den diepe snijwonden aan gelaat en armen. Twee van haar, de 19-jarige C. Valentijn uit St. Willebrord en de 20-jarige Bend uit Etten, moesten naar h§t St. Ignatius-ziekenhuis te Breda worden vervoerd, haar toestand is ech ter niet levensgevaarlijk. COOPEKATIEVE BAKKERIJ EN WINKEL TE JUBBE/GA AFGEBRAND. Woensdagnacht is de groote cooperatieve bakkerij annex winkel te Jubbega tot den grond afgebrand. Alles is verloren gegaan. De beheerder, de heer V., die verdacht wordt den brand te hebben gesticht, is door de poll- tie in arrest gesteld. De schade is zeer be- langrgk. RANGEERDER BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Dinsdagavond is de 34-jarige rangeerder bij de Ned. Spoorwegen D. B., wonende te Rot terdam D. B., wonende te Rotterdam bij het rangeeren op het spoorwegemplacement aan de Hudsonstraat achter een rails blijven ste- ken en gevallen. 'n Wagon ging hem over beide beenen. 't Linkerbeen werd totaal af- gerukt, terwijl het rechterbeen tot boven den enkel werd verbrijzeld. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis overgebracht. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De 16-jarige tuindersknecht W. Kromer te Mechelen, gem. Gendringen, is bij het baden in het Millingsche Meer verdronken. |N EEN SLOOT GERAAKT EN GESTIKT. Dinsdagmorgen is het zoontje van den heer Blom aan den Spoordijk te Sloterdijk, spe- lende in een sloot geraakt. Het kind is in de modder gestikt. GESTOLEN VRACHTAUTO, WELKE NIET GESTOUEN WAS. Bij de marechaussee te Venlo vervoegde zich den cafehouder G. G. te Blerick om aan- gifte te doen van den diefstal van zijn vracht auto. De marechaussee vertrouwde de zaak echter niet en vermoedde, dat deze diefstal op een of andere wijze verband hield met een smokkelaffaire. Zij stelde dan ook de mare- chaussees-brigades in de omgeving van de aangifte in kennis. Het kwam nu spoedig aan het licht, dat de bewuste auto korten tijd te voren beladen met 2000 K.G. gesmokkelde margarine te Siebengewald was aangehouden. De bestuurder van de vrachtauto had bij deze gelegenheid kans gezien te ontkomen door nog voor de wagen tot stilstand was gekomen, uit de cabine te springen. De politiemannen namen de verlaten auto, benevens de lading in beslag en reden terug naar het grenskan- toor om daar de margarine te bergen,. bericht de „Tel.". Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de cafe-houder G. van deze smok- kelzaak afwist en aan de grens had staan wachten op den terugkeer van zijn vracht auto. Toen hij nu bemerkte, dat deze in be slag was genomen deed hij aangifte van dief stal om op deze wrjze te trachten den in be slag genomen wagen op voordeelige wijze terug te krijgen. Tegen G. is thans wegens het doen van val- sche aangifte proces-verbaal opgemaakt, zoo- dat dit muisje voor den cafehouder nog een onaangenaam staartje zal hebben. TWEE HITLER-JONGENS DOOD GEVONDEN. Even buiten de stad Brandenburg zijn de lijken gevonden van twee Hitlerjongens, een van 18 en een van 17 jaar. Naast de lijken lag een revolver. FAMILIETRAGEDIE. Dinsdagmiddag heeft een man in het Grune- wald zijn beide dochtertjes, oud 7 en 11 jaar, doodgeschoten en zich daarna een kogel door het hoofd gejaagd. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de dader de 58-jarige Studienrat prof. dr. Georg Klatt uit Detmold is. Bij: was Donder- dag te Berlijn gekomen en had Dinsdagoch- tend vroeg zijn beide kinderen, die bij een zwager logeerden gehaald om met hen in het Grunewald een wandeling te maken. Het motief voor de daad is nog niet bekend. VALLEND VLIEGTUIG STICHT BRAND. Een schoolvliegtuig is Woensdag bij Szekes- fejervar in Hongarije omlaag gestort en op een huis neergekomen, ten gevolge waarvan verscheidene woonhuizen in brand geraakten. De beide inzittenden van het vliegtuig kwa- men om het leven, terwijl de huizen geheel uitibrandden. TWEE NEDERLANDERS TE PARIJS GEARRESTEERD. In verband met een vervalsching van Suez- kanaalaandeelen zijn twee Nederlanders ge- arresteerd. Zij zelf beweren onschuldig te zijn en samen te werken met een Fransch en Geneefsch bankier teneinde de stukken in een Fransche bank als dekking te deponeeren. De coupons werden overhandigd aan den Fran- 3Chen bankier, die ze moest vemietigen. Mer gelooft, dat de stukken in het buitenland ver vaardigd zrjn. DE AVONTUREN VAN MATTURN. Omtrent de lotgevallen van Mattem, die een dag of veertien zoek geweest is in de Siberische wildernissen, treffen wij in de bui- tenlandsche bladen nog het volgende aan, ont- leend aan een telegram uit Moskou. Nadat op 14 Juni Mattem Habarofsk had verlaten en hiij meer dan besefte dat hij moest dalen, hoe dan ook. Nog ongeveer een uur of twee vloog h\j rond om een behoorlijke landingsplaats te kiezen maar het land was een uitgestrekte toendra, waarop groote ijsblokken lagen, ter wijl hier en daar een rivier zich door het troostelooze landschap wond. Hij moest lan- den en deed het ook, waarbij hij zelf onge- deerd bleef, doch zijn vliegtuig vemield zag. Hg, had geen ander voedsel bij zich dan be- schuit en chocolade voor drie dagen. In Mos kou had hij toevallig nog op het laatste oogen blik wat chocolade meegenomen. Mattem, die vreesde voor de koude en ook voor roofzieke inboorlmgen en wilde beesten, durfde zijn ver- nielde vliegtuig niet ver verlaten, maar bleef aan den oever van een rivier op den uitkijk naar mogelijk voorfoijkomende bootjes. 's Avonds keerde hij naar het vliegtuig terug en bracht daarin den nacht door. Hij vulde zijn voorraad eetwaren aan met bessen en slaagde er ook in nu en dan vogels te schie- ten. Eemnaal zag hij een klein stoombootje op de rivier en ook roeibootjes; maar hij slaagde er niet in de aandacht te trekken. Den negenden dag liet hij het vliegtuig in den steek en bouwde hij zich een verblijfplaats aan den oever van de rivier. Daar wachtte hij: nog eens zes dagen. Tenslotte werd zijn geduld ibeloond. Er kwamen twee groote roeibootjes in het zicht met tsjoektsjees. Eerst schrokken deze menschen wel van den zonderlingen blanke, die als een gek aan den oever stond te wuiven, maar zij namen hem toch aan boord. Mattem was gered. ONTVOERDERS AAN HET WERK. Leden van een beruchte bende van beroeps- ontvoerders zijn waarschynlijk verantwoorde- lijk voor de ontvoering van Jacob Factor, voor wien een losgeld wordt geeischt van 100.000. De politie is van meening, dat dit de wraak is van dezelfde bende, die drie maanden ge- leden den 18-jarigen zoon van Factor ontvoer- de. Hoewel zij hem vrij lieten, ontivingen zij nooit het beloofde losgeld. Maandenlang was Factor feitelijk een ge- vangene in een luxueus hotel in Chicago. Sinds zijn beschermer Al Capone voor wiens verdediging hij 80.000 zou hebben uit- gegeven in de gevangenis is, is hij overge- leverd aan de genade van zijn vijanden. Dezer dagen waagde hij voor het eerst weer uit te gaan. Met zijn vrouw, zijn zoon en eenige vrienden braoht hij den avond ergens door en tegen vier uur's morgens ging het gezelschap in drie verschillende auto's naar huis. De zoon van Factor, die met een vriend in de eerste auto zat, werd door de politie aangehouden omdat hij te hard gereden had. Eenigen tijid later kwam de auto met Factors' vrouw en een vriendin, die hevig ontsteld vertelden, dat Factor en zijn vriend door mannen onder be- dreiging met revolvers waren ontvoerd. De politie begon onmiddellijk de aohtervolging, maar eerst Zaterdag werd mevrouw Factor opgebeld en werd haar medegedeeld, dat men 100.000 eischte voor haar man. Voor zij kon vragen waar het geld moest worden gebracht, werd de man waarschijnlijk onderbroken en werd er afgabeld. Factor, die van beroep een soort „bankier" is, is in een proces gewikkeld ten gevolge van Britsche eischen tot zijn uitlevering. Hij wordt ervan beschuldigd Britsche geldbeleggers te hebben bedrogen voor bijna f 13.000.000. Twee maanden geleden kwam de zaak voor het op- perste gerechtsihof der Ver. Staten, maar de rechters stelden het proces uit tot October. Nadat de politie zich met verschillende specialisten van de onderwereld in verbinding heeft gesteld, is zij tot de overtuiging ge komen, dat de meening der familie van den ontvoerden Factor niet juist is en dat Jacob Factor niet, izooals wij gelooven, door een der bekende benden is ontvoerd. Zijn zoon Jerome, die zelf eenigen tijd ge leden werd ontvoerd en 19 jaar oud is, gelooft dat zijn vader vermoord is. Hij zegt, dat het de gewoonte der roovers is reeds na eenige dagen met onderhandelmgen omtrent het los geld en de invrijheidstelling te beginnen. In dit geval laten de oatvoerders echter niets van zich hooren en kan hij hun stilzwijgen niet verklaren. De jongeman lacht er om, dat men kan aannemen, dat zijn vader een ontvoering simuleert en dat hij zich ergens in Centraal-Amerika verborgen houdt, in ver band met een uitlevering aan Engeland, waar hij waardelooze aandeelen aan het publiek zou hebben verkocht, die een waarde van 7.000.000 dollar vertegenwoordigen. „Waarom zou mijn vader ontvluchten nu wij de zekerheid bazitten, dat het hooge ge rechtshof in October, als zijn proces voor- komt, zeer zeker het vonnis van den rechter te Illinois zal annulleren, waarbij hij werd veroordeeld om aan Engeland te worden uit- geleverd?" John K. Ottley, voonzitter van de First National Bank of Atlanta, kon uit zijn ge- vangenschap in de bosschen van Suwanee, 20 mijlen van Atlanta verwrjderd, ontsnappen, nadat hij daar gedurende eenige uren door zijn ontvoerders werd vastgehouden. Bjj( bevindt zich nu onder bescherming van de politie te Suwanee en zal binnenkort huis- waarts keeren. Ottley deelde de politie mede, dat terwijl hij op weg naar zijn bureau was, twee mannen in een auto vlak langs hem reden, opeens stilstonden, waama zij hem met de revolver in de hand noodzaakten in de auto plaats te nemen. Zij reden met hem weg en torachten hem naar de dichte bosschen van Suwanee. Hoe hfet hem gelukte te ontsnappen, deelde hij niet mede; alleen zeide hij, dat men hem 10 dollar had afgenomen maar anders goed had behandeld. Voordat de bankier in staat was weg te komen, had men reeds een losgeld van 40.000 dollar gevraagd. De politie heeft de woning van Ottley omringd uit vrees, dat de roovers wraak zullen nemen. Jacob Factor in Texas opgespoord en gearresteerd. Uit San Antonio, in Texas, wordt gemeld, dat Jacob Factor, de man, die op den len Juli in Chicago door bandieten werd ont voerd, in Alice, eveneens in Texas gelegen, werd gezien en gevangen genomen, Alice is een plaatsje, dat slechts weinige mijlen is verwijderd van de Mexikaansche grens, en men begin! nu hoe langer hoe meer geloof te hechten aan de meening van de politie, Sat Factor zijn ontvoering heeft ge- simuleerd om aan uitlevering aan de Engel- sche autoriteiten, die hem aanklagen wegens oplichting en bedrog, te ontkomen. Zooals men weet, verkocht Factor in Engeland waar delooze aandeelen ten bedrage van ca. 7.500.000 dollar. Alhoewel Factor nog steeds volhoudt, dat hjj werd ontvoerd, zjjn de Engelsche consul, zoowel als de politie-autoriteiten te Chicago er vast van overtuigd, dat hij wilde vluchten. Daartegenover staat weer de meening van anderen, dat het heel goed mogelijk is, dat zijn ontvoerders hem met zich mee hebben genomen en gezamenlijk naar Mexico wilden vluchten om van daar uit rustig te kunnen onderhandelen over het bedrag, dat zou moe- ten worden betaald om Factor op vrije voeten te stellen. Het raadsel is nog niet opgelost, maar de Engelsche consul te Chicago heeft in elk ge val een verzoek gericht aan de Amerikaansche regeering, Factor in hechtenis te nemen, tot- dat licht in de duistemis wordt gebracht en. de Amerikanen hebben dan ook dit verzoek ingewilligd. Een geval waarin iemand zijn verloofde zijn halve vermogen aanbied wanneer ze hem ont- slaan wilde van zijn trouwbelofte, is dezer dagen behandeld voor het assizenhof te Kings ton. De rechter kende de vrouw een vordering van 400 p.st. toe en verklaarde dat de jury geen beslissing behoefde te nemen daar het verbreken van de trouwbelofte door den man was toegegeven. De raadsman van de vrouw verklaarde dat zij haar verloofde in 1931 had ontmoet, toen zij verpleegster was bij zijn tante. Een verloving was het gevolg. Een jaar later schreef hij haar een brief waarin hij klaagde over werkloosheid. Hij kon haar niet waanborgen, dat hij altijd werk zou heb ben en was van meening, dat een huwelijk met hem een „steen aan haar hals" zou zijn. Wanneer zij hem echter zijn woord terug gaf, wilde hij haar de helft van zijn geld aanbie- den, zoodat zij ieder opnieuw konden begin nen. Hierop antwoordde zij, dat wanneer zijn liefde voor haar zoo weinig beteekende, zij zijn aanibod aannam. Op dat tijdstip bezat hij 800, en hij wilde haar 400 geven. Later hadden zij samen nog een gesprek, waarin hij verklaarde, dat hij; het aanbod van 400 in een opwelling gedaan had, maar dat hij niet bereid was deze som te betalen. Hij bood haar toen 150 aan, maar dat aanbod werd geweigerd. EEN SMOKKELAAK BESTOLEN. In navolging van zoovelen wilde een inwo- ner van Blerick aan het smokkelen van mar- ken een beetje verdienen. Hij stelde zich hiertoe in verbinding met twee jongelui uit Venlo, die ieder voor zijn rekening op de bank 6000 mark kochten om deze te Dusseldorf te gelde te maken. De smokkelaar reed mede om daar 3000 mark in ontvangst te kunnen nemen en deze op eenigerlei wijze naar Neder- land te kunnen doorsmokkelendaar in zijn pas dit bedrag niet vermeld was, was het risico niet gedekt. De beide jongens hebben het geld te Dus seldorf geincasseerd, maar zijn er toen mee aan den haal gegaan. Natuurlijk durfde de smokkelaar dit niet aan de Duitsche politie be kend maken en keerde zonder geld naar ons land terug en nam daar maatregelen om de dieven bg het overschrijden der grens te laten arresteeren. Zondag is een der jongens terug- gekomen en direct in handen van de mare chaussee gevallen. Bij onderzoek bleek ech ter, dat de jongeman de duizend mark reeds geheel verteerd had. De andere jongen is nog niet de grens gepasseerd. ARBEIDER VERPLETTERD. Maandagmiddag heeft bij de Albertkanaal- werken bij Maastricht een emstig ongeval plaats gegrepen. "Een hijschkraan, welke een last van honderden kilo's ijzer in de hoogte tilde, weigerde plotseling. Arbeiders, die het gevaar zagen, schreeuwden, doch te laat, want de ongeveer 40-jarige arbeider L. Mar tens uit Gelick-Lanaeken, kreeg het zware ijzermateriaal op het lichaam. Zwaar gewond werd de man overgebracht naar het zieken huis Calvarienberg te Maastricht, waar hij direct na aankomst aan de bekomen verwon- dingen is overleden, meldt de Msb. De beenen van den ongelukkigen arbeider waren op drie plaatsen gebroken, de schedel was gespleten en de borstkas ingedrukt. „DE STEM UIT DE LUCHT". Dinsdagavond heeft zich voor 'n aantal ge- noodigden voor de eerste maal boven Schip- hol ,,De Stem uit de Lucht", het Italiaansche sprekende en musiceerende vliegtuig, doen hooren. De IhA.B.C.Q., het driemotorige Caproni- vliegtuig, dat het geluid 1.600.000 maal ver- sterkt, heeft boven Schiphol een demonstrate gegeven van de vluchten die het boven ver schillende steden van ons land zal houden. Voor een demonstrate waren de omstan- digheden niet gunstig. Er stond beneden reeds veel wind en boven was de windsterkte 65 M. Tegen kwart over negen ging het toestel, be- stuurd door den piloot Poli, de lucht in, terwijl als speaker de heer I. Goudeket mee omhoog ging. Het toestel cirkelde eenige malen om het veld en had na 10 minuten een hoogte be- reikt van circa 800 M. Opnieuw boven het vliegveld zwenkende, hoorde men toen de klan- ken van een bekenden Schlager, die uit de lucht neerdaalden, zij het dan ook eenigszins verzwakt door den wind. Bij zijn terugkeer boven het platform hoorde men den heer Goudeket duidelijk aankondigen, dat hij sprak uit de I-A.B.C.Q. „De Stem uit de lucht" van een hoogte van 1000 meter. Deze aankon- diging werd gevolgd door eenige rijmpjes, waarin de kwaliteit werd geprezen van de producten van de firma Verkade te Zaandam. die het toestel heeft gescharterd en voor wie verschillende reclamevluchten boven Neder- land zullen worden gemaakt. Tegen 10 uur stond het toestel weer op den beganen grond. De eerstvolgende demonstratie zal waarschijn lijk boven de binnenstad van Amsterdam wor den gehouden. EEN VREESELIJK DRAMA. Een emstige misdaad heeft de 41-jarige vrouw Agnes Rodhes in het kleine Engelsche plaatsje Hebbenbridge gepleegd. Zij heeft n.l. bekend haar man met een hamer te hebben dood geslagen en daarna het bed in brand te hebben gestoken. Op zichzelf is dat al een vreeselijk geval, maar het wordt nog vreese- lijker als men hoort hoe de vrouw op alle mogelijke manieren heeft getracht zelfmoord te plegen, zonder dat het haar gelukte. De aandacht van een politie-agent werd op haar gevestigd doordat hg haar in kletsnatte klee- ren langs den weg zag loopen. Ook merkte hij op, dat er een, eigenaardige brandlucht aan haar kleeren hing. Hij hield haar aan en zg verklaarde dadelijk, dat zij haar man met een hamer had doodgeslagen. Het huwelijk was slecht. Telkens was er ruzie om geld en de man sloeg haar, trok haar aan het haar en mishandelde haar op alle mogelijke manieren. Op den noodlottigen dag was de man thuis gekomen en onmiddellijk was er weer verschil van meening geweest. Weer mishandelde hij haar. ,Jk wachtte tot hij naar bed was, toen nam ik een hamer en sloeg hem daarmede op het hoofd. Ik goot petroleum op het bed en trachtte mgzelf in brand te steken, maar de rook kwam in mijn keel en ik kon het niet uithouden. Ik heb een vergif ingenomen, 'n soort schapenzalf. Den geheelen nacht ben ik er ziek van geweest, maar toen ben ik in slaap gevallen. Daarna heb ik geprobeerd mij met een scheermes de keel af te snijden, maar ook dat lukte niet. Ik ben in het water gesprongen, maar ik bleef drijven. Ik kan niet sterven ik geloof dat ik negen levens heb, net zoo als een kat." Na dit verhaal is de agent op onderzoek uitgegaan en inderdaad vond hij in de woning van Rodhes het bijna geheel verkoolde lijk van den man. Het deskundig onderzoek heeft verder uitgemaakt, dat de man inderdaad met een zwaar voorwerp moet zijn doodgeslagen. Een zware hamer lag trouwens naast het bed. De vrouw is natuurlgk gevangen genomen. WOUDBRANDEN IN ZWEDEN. Dinsdag waren te Stockholm uit het Noor- den en Zuiden van Zweden niet minder dan 75 nieuwe berichten ontvangen over woudbran- den, die bijna alle van zeer grooten omvang zijn en veroorzaakt worden door de omgekend groote warmte en de daarmede gepaard gaan- de droogte, die in de afgeloopen week in Zwe den heeft geheerscht. Ons land brandt aan alle kanten, melden alarmeerende opmerkingen, die men op tal van plaatsen te Stockholm hoorde. Gelukkig kwamen er Dinsdag eenige regenbuien, doch helaas juist niet in een der gebieden, die het meest gevaar loopen. Het Noorden van Norrbotten, een dorp in deze streek, kon door het energieke werken van vrouwen, grijsaards en kinderen gered worden, toen de vlammen nog slechts op 200 M. afstand waren. Alle mannen waren in de bosschen met het blusschingswerk bezig. Te Lulea, een gamizoenstad, staan alle kazernes leeg, aangezien alle militairen waar- over men beschikt aan het blusschingswerk deelnemen. Vilgens voorloopige schattingen zijn ongeveer 20.000 H.A. bosch vemield. Ge- deelteiijk zijn de vemielde bosschen staats- bezit, doch veel er van is particulier eigen- dom. Vele huizen en villa's moesten ont- ruimd worden en werden een prooi der vlam men. Ook veel vee ging verloren. Voor zoo- ver bekend zijn geen menschenlevens te be- treuren. Door den krachtigen wind wordt het vuur over de toppen der boomen heen snel voortgedragen. Aangezien sommige streken zeer dim bevolkt zrjn, kan het in vele dichte bosschen nog geruimen tijd branden voordat het vuur wordt ontdekt. Daarom laat men thans vliegtuigen boven de uitgestrekte bosch- gebieden kruisen, die de brandhaarden ont- dekken. In het Zuiden, bgv. in Schonen, heeft de regen den emstig bedreigden oogst gered. Bijna nog erger is de toestand aan de an dere zijde van de Botnische Golf in Finland. Een aantal dorpen werd door het vuur ge heel vemield en telefonisch wordt om hulp gevraagd uit plaatsen, die honderden kilome ters van elkaar liggen. Er heerschte een zoo- danige verwarring en paniek dat nauwkeurige berichten niet te krijgen waren. HET GEBRU1K VAN WALVISOHVUEESCH. iVolgens de Noorsche bladen is het vraag- stuk hoe het best gebruik kan worden ge maakt van walvischvleesch, thans opgelost. Tot dusver werd van de in de Zuidelijke IJszee gevangen walvisschen practisch alleen de traan gebruikt, daar het transport van de reusachtige hoeveelheden walvischvleesch uit het Zuidpool-gebied naar Noorwegen te veel moeilijkheden opleverde. Thans is een systeem gevonden, volgens hetwelk walvischvleesch aan boord van de walvisch-vaartuigen kan worden vermalen .tot een soort vleeschmeel. Dit meel wordt naar Noorwegen vervoerd, waar men er een fgn vleesch-extract van produceert. De genomen proeven zouden reeds een uit- stekend resultaat hebben opgeleverd en indien alle verwachtingen worden vervuld, zal het nieuwe product voor Noorwegen van even groote waarde blijken te zijn als de walvisch- traan zelf. DE STRIJD TEGEN DEN NONVLINDER IN OOST-PRUISEN. De uitgestrekte pijnboombosschen in Oost- Pruisen worden op het oogenblik met vol- komen verwoesting bedreigd door een enorme rupsen-plaag, die reeds tien jaar geleden haar vernielende uitwerking heeft laten merken. Het betreft hier de rups van de voor boo men zoo gervaarlijke nonvlinder. Milliarden van deze rupsen vreten dag en nacht het loof weg van de coniferen en zonder ophouden vallen hun uitwerpselen op den bodem als een fijne stofregen. Kilometers ver kan men door de bosschen loopen, men ziet niets dan kaalgewreten boo men, een beeld van ontroerende leegheid. De gevolgen van een volledige vemieling zouden niet te overzien zijn. Gelukkig heeft de modeme wetenschap middelen gevonden om de plaag tegen te gaan. Het leger van arbeiders is te werk gesteld, die met pulverisators de rupsen met vergift bespuiten. Doch daar deze werkwijze niet rationeel genoeg gebleken is, zijn tien vlieg tuigen gecharterd, die over de bossch& vlie- gen en de aangetaste boomen bespuiten. Daartoe is echter volkomen windstilte noo- dig, hetgeen meestal uitsluitend des ochtends en des avonds het geval is. De vliegtuigen worden beladen met zakken, die het vergif in poedenvorm bevatten, dat op de boomen wordt uitgestrooid. De aangetaste oppervlakte is ongeveer 10.000 hectare groot. Men heeft berekend, dat 500.000 kilogram verindal het werkzaam- ste vergift tegen rupsen noodig zullen zijn om eenig resultaat te bereiken en de vlieg tuigen zullen honderden malen moeten op- stijgen en dalen. Het is interessant het effect gade te slaan van het door de vliegtuigen uitgestrooide ver gift. De rupsen zijn als verschroeid; zij ster ven onmiddellijk en vallen bij duizenden op den bodem, welke voor af met lakens bedekt is. Men telt er meer dan 600 per vierk. meter. Nia verloop van vierentwintig uur blijken alle rupsen in het door vliegtuigen bestreken gedeelte onschadelijk gemaakt te zijn en is het bosch gered. EEN PRAUW IN VLAMMEN. Een prauw, waarop zich twintig Madoe- reesche koelies bevonden, liggende tusschen een ladend olieschip en de steiger te Soera- baja is in brand geraakt. De brand ontstond doordat de prauw omwikkeld werd door een enorme vlam, welke het gevolg was van het in brand geraken van op het water drijvende benzine. De brand duurde enkele minuten. Toen het vuur was gedoofd, aanschouwde men het verschrikkelijk schouwspel van twintig deerlijk verwonde koelies. Tien hunner sche- nen levensgevaarlijk gewond. Later werd ge meld, dat bij dit ongeluk een koelie werd ge- dood, terwijl negen koelies zwaar en elf licht gewond werden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6