ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Serste Blad. bihhenland No. 9015 VRIJDAG 14 JULI 1933 73e Jaargang. BUITENLAND SPORT. Feuilleton - vertellingen TER NEUZEN, 14 Juli 1933. KON HAAR HANDEN NIET GEBRUIKEN. AXEL. VOETBAL. BRABANTSCHE BRIEVEN. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHI.INT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJD AG A V OND. DE BEG ROOTING 1934 WORDT SLEITEND. Op de departementen te 's Gravenhage is de voorbereiding der rijksbegrooting 1934 in vollen gang. Minister-president Col(jn, reke ning- boudend met den emst van den tijd, ver- langt uitdrukkelijk dat de nieuwe begrooting sluitend zal zrjn en hij wenscht dit resultaat te bereiken in de eerste plaats door radicale bezuinigingen, meldt „de Tel.". De omzetbelasting, waarin opgenomen is de weeldeverteringsbelasting, zal circa 80 millioen gulden opleveren. Zooals bekend, beeft dr. Colijn bet deficit voor 1934 op 260 millioen gulden geraamd, zoodat de uitvoe- ring van zrjn plan, althans wanneer dit tekort inderdaad bestaat, bezuinigingen van circa 180 millioen gulden zal vereischen. BIJZONDERE VRIJWILUGE LANDSTORM Ruim vierduizend landstormers waren sa- mengekomen op den toogdag op de bezittingen van de gravin van Limburg Stirum te Oranje- woud. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat deze dag een geestelijk bad was voor alien die voelen voor orde en gezag. Op dezen dag geen militair vertoon en sabelgekletter, aldus spreker. Tal van autoriteiten waren op bet terrein aanwezig, onder wie oud-minister Donner en minister de Wilde, generaal Duymaer van Twist, de commissaris van de Koningin, baron Harinxma tboe Sloten, en de inspecteur van de landstorm, kolonel de Jongh. Voor dezen landdag waren sprekers uitge- noodigd, die ieder een gedeelte van doel en streven van de B. V. L. behandelden. Ds. Kramer sprak over: De B. V. L. en het geweten; ds. Eerbardt, van Workum, over: De B. V. L. en boofd; ds. ten Brink, van Twijzel, over: De B. V. L. en het hart; waama ds. Hommes dezen cyclus zou besluiten met de B. V. Li. en de hand. Aan bet programma werd evenwel nog toegevoegd een speech van pater de Greeve over de B. V. L. en God. Un de pauze vond een defile plaats onder lei- ding van den commandant van het Friesch verband, kapitein La Roi. Honderden land stormers schaarden zich achter hun vaandels en trokken, getooid met oranje armbanden, in lange rijen voorbij de autoriteiten, die verza- meld waren in hotel Tjaarda. De muziekkorp- sen van Warno en Ee luisterden bet defild op. Na de pauze hebben verscheidene autoritei ten het woord gevoerd. Generaal Duymaer zeide steeds met zeer veel genoegen naar Friesland te komen en ook de ministers gaven blijk van hun groote ingenomenheid dezen Friesche landdag van den B. V. L. te kunnen meemaken. Omstreeks half zes is de landdag besloten met het zingen van ,,'k Wil U o God mijn dank betalen". AAN HET WERK. De Londensche conferentie is nu schrijft de N. R. Crt. eindelijk aan het werk ge- gaan. Na vele dagen van crisis, waarbij haar leven in groot gevaar verkeerde, bereidt zij nu niet resultaten maar een vacantie voor. Als zij over een kleine twee weken uiteengaat zal zrj de wereld waarscjiijnlijk nog niet veel anders hebben aan te bieden dan verwachtin- gen. Van welken aard die zijn, zal in hooge mate afhangen van het tafereel, dat de Ame- rikaansche politiek de wereld dan zal opleve ren. Niemand kan zeggen hoe dat er zal uitzien, het minst van alien de hooge heeren te Washington zelf. Immers ieder ander ter wereld zal gaame zijn agnostisme bekennen; te Washington echter zal men meenen het te weten en dat is zeker heelemaal mis. Het draaien gaat onverdroten voort. Hoe de Ame- rikaansche delegatie te Londen daarbij haar zinnen nog bijeenhoudt, is een van de wereld- wonderen, waarvoor de Amerikanen altijd zoo- veel voelen. Een paar dagen geleden waren de Amerikanen ter conferentie voorstanders van de bespreking van de samenwerking der centrale banken als onderwerp voor de mone- taire commissie. Zij zeiden uitdrukkelijk - als zij het niet zeggen worden zij er naar ge- vraagd dat de Federal Reserve Board daar zeer opgesteld was. Het kostte heel veel moeite allerlei anderen daartoe over te halen. Immers, wat kon praten erover helpen als men wist dat Amerika toch niet aan stabili- satie dacht? Maar enfin, men kwam zoover, en Woensdagmorgen zouden dan de beschou- wingen beginnen. Nu echter moesten de Ame rikanen mededeelen, dat zij precies tegenover- gestelde instructies hadden gekregen, dat zij nu tegen de behandeling moesten zijn. Men is nu langzamerhand aan heel veel onstandvas- tigheid van de Amerikanen gewend, maar dit was toch nog een verrassing. Het vergalde de goede stemming de kalmte na den storm waarin men bijeengekomen was. Met de Amerikanen is nu eenmaal niets te beginnen op het oogenblik. Na alle gekke er- varingen blijkt het altijd nog weer dwazer dan men mogelijk had geacht. Er is weinig anders aan te doen dan zooveel mogelijk alle rekenin- gen buiten de Amerikanen op te stellen, voor- zoover dat mogelijk is, en verder af te wachten tot zij omvallen van al hun eigen gedraai. Bij hen kan men op niets meer rekenen, zelfs niet op den constanten val van hun dollar. Komen er nu geen verdere conflicten dan wordt de conferentie voorloopig weinig inte- ressant. Men kan echter niet goed weten hoe het loopt. Het is een heel goed voor een on- heilspellende uitlegging vatbaar teeken dat de hoofdfiguren de conferentie nog niet durven verlaten, maar voortgaan tusschen het vaste- land en de Britsche eilanden heen en weer te wippen. Was er niets anders te verwachten dan het kalme en op het oogenblik vooral niet overhaaste werk van de subcommissies dan konden zij heel goed uit de buurt blijven en, zooals dat tegenwoordig gebruikelijk is, hun gedelegeerden telefonisch of desnoods in cjj- fertelegrammen instructies geven. De aan- voerders blijven echter liever zoo dicht moge lijk bij het gevechtsterrein. Zij houden dus rekening met verrassingen, misschien ook met plotseling opduikende mogelijkheden. Met de Amerikanen als deelnemers kan men inder daad niets als onverwacht beschouwen. Een groot gedeelte van het werk der com- missies zou men reeds onder rubriek werk- verschaffing kunnen groepeeren. Het is er immers slechts om te doen ze bezig te hou den, opdat men ze niet hoeft af te schaffen. Dat is de tactiek die tenslotte ter conferentie heeft gezegevierd Inderdaad komt er by al dat praten nog wel wat voor den dag; niets tastbaars misschien, maar in ieder geval soms denkbeelden waaronder er zoo verrassende zijn als die der Mexicaansche delegatie, w?lke ont- dekt heeft dat in het conflict tusschen Ame rika en de landen die aan den gouden stan- daard vasthouden beide partijen gelijk hadden, maar dat het van beiden een groote vergissing was te meenen dat zij werkelijk met elkaar een conflict hadden. „In Mexico begint de ver- zoening", zou men met een variatie op een vaderlandsch gezegde kunnen beweren. Wij vinden dat geen gelukkig geboorteland voor den vrede, zelfs niet eens voor den monetairen vrede. Overigens zijn er in de laatste twee dagen allerlei rapporten ingediend die een overzicht geven van den stand van het verrichte werk. Vooral op het gebied van het in overeen- stemming brengen van productie en verbruik is er al heel wat besproken, natuurlijk zon- der dat men nog resultaten heeft bereikt of in het verschiet ziet. Tot werkelijke offers, die van alien in aller belang zouden moeten worden gebracht, is nog niemand bereid. Men wacht op het eerste schaap dat over den dam gaat, waarschijnlijk om het dan goedkeurend na te kijken zonder zelf nog aanstalten te maken om het te volgen. Als Britsch-Indie als groot importland van suiker een der heel weinige importlanden zich bereid ver- klaard zijn eigen productie niet verder op te drijven dan zijn nationaal verbruik eischt en niet voor eigen uitvoer te zullen werken, dan zal niemand dat een concessie noemen. Niemand heeft er echter bezwaar tegen dat anderen wat doen. Engeland b.v. is er zeer voor dat de andere staten een overeenkomst sluiten waarbij zij zich verbinden niet verder gebruik te maken van veterinaire maatregelen bij wijze van feitelijke, indirecte protectie. Men weet het middel is oud, al van lang voor den oorlog. Duitschland placht het toen al tegen ons toe te passen. Het heeft zelfs een luguber verleden. De vijandschap van de Senders tegen de Donau-monarchie dankte zijn groote hevig- heid voor een niet gering deel aan het feit dat de Hongaren, de concurrentie van den Ser- viers met hun rijken veestapel vreezende, met een dergelijk voorwendsel den Senders den uitvoer van hun vee naar de zeehavens afsne- den. De wereld voelt de gevolgen van deze vijandschap nog aan den lijve! De Engelschen nu zeiden aldus: Hun eilan den verkeerden, wat de gezondheid van hun veestapel betreft, in bijzonder gunstige om- standigheden. Dat, wilden zij ook zoo houden, daarom konden zij niet meedoen. Maar zij zouden het met sympathie zien gebeuren dat de anderenZie boven. Wat ons in de discussie over den wijn een heel aardig oogenblik leek was, toen de ver- tegenwoordigers van twee landen ertegen pro- testeerden dat het gebruik van wijn zou wor den bevorderd, omdat de onthoudersbeweging in hun land daartegen bezwaar zou hebben. Fanatici waren deze lieden niet, zij lieten met zich praten. En dwaas was hun opmerking tenslotte ook niet. Alcohol, en wijn in het bij zonder, mogen geen opium zijn, deze laatste te bestrijden bij internationale verdragen en het gebruik van wijn bij internationale over eenkomst te bevorderen dat is toch wel meten met twee maten. En of het bevorderen van wijngebruik de taak van een economische conferentie is, lijkt ons ook niet boven beden- king verheven. Maar de Franschen b.v., zul len daar anders over denken. Zoo is er wel wat ter conferentie. Maar wat ons het belangrijkst lijkt is het bijeenblijven of altijd nog weer terugkeeren van de groote mannen. Dat herinnert ons eraan hoeveel er op het spel staat. TUSSCHEN KAAI EN SCHIP. Gistermiddag viel een zoon van schipper Jonkman liggende aati de Heerengracht alhier bij het verrichten van werkzaamheden in het kanaal tusschen den wal en het schip. Op zijn hulpgeroep kwam een broeder hem te hulp en wist den in geivaar verkeerenden drenkeling te redden. GESLAAGD. Maandag j.l. slaagden na gehouden examen voor de derde klas van de Rijkskweekschool te Oostburg A. Geensen te Ter Neuzen en L. Kiel te Hoek, beiden leerlingen van de Open- bare U.L.O. school alhier. GEEN SUCCES. De tweede proef met het uitzetten van een net rondom de sliktong in de buitenhaven alhier, had Woensdag geen succes. Naar we vememen is toen maar 6en visch gevangen. DE ZEEUWSCIIE BEKER. Evenals op andere plaatsen in Zeeland, is te Axel, Ter Neuzen en Zaamslag een comitd opgericht van „De Zeeuwsche Beker", voor ondersteuning van de noodlijdende christenen in Rusland. Te Axel is dit comite gevormd door de heeren: F. Blok, burgemeester, Ds. P. L. D. J. van Oeveren, Ds. J. Post, R. J. de Kraker, J. M. Oggel, J. J. de Ridder, H. J. Harte, A. Won- dergem en J. B. Fondse. Te Ter Neuzen door de heeren: Ds. S. Groeneveld, Dr. L. J. Cazemier, L. Ch. Wabeke, H. Heersema, F. Dekker Az. en M. C. Hack. Te Zaamslag door de heerenDs. G. van Dis, Ds. A. B. W. M. Kok, Ds. J. Tolsma, M. Elen- baas, J. Kosten en H. J. Wijn. Door medewerking van jonge menschen en jeugdvereenigingen hoopt men over enkele weken na lectuurverspreiding een inzameling te kunnen houden. VERBRUIKS VEREENIGIN G „ONS BELANG". Met de Staatscourant van 12 Juli zijn ver- zotiden afdrukken van de akten betreffende Coop. Broodbakkerij en Verbruilfsvereeniging „Ons Belang' U.A. te Ter Neuizen. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister van financien maakt bekend dat ten behoeve van 's rrjks schatkist is ont- vangen wegens vier vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bjj den ontvanger der directe belastingen te Ter Neuzen 16,72. EEN SCHOOLREIS. Maandagmorgen gingen de leerlingen van de eerste drie klassen der Openbare U.L.O. school alhier, onder geleide van het onder- wijzend personeel met de Provinciale boot mede om een tweedaagsche schoolreis te on- dememen. Het gezelschap, ruim zestig personen sterk, begaf zich naar Bergen op Zoom, waar het fraaie park werd bezocht, gebruik werd ge- maakt van het flinke zwembassin, terwijl het groote terrein van Kijk-in-de-Pot een goede speelgelegenheid bood, evenals de aardige speeltuin nabij Bergen op Zoom. Na den middag werd opgemarcheerd naar het Zuiden, waar door het gezelschap voor de rest van den dag en den nacht domicilie werd gekozen. In een zeer boschrijke omgeving ligt daar een jeugdhenberg „De Klavervelden", die een drietal weken geleden onder groote belang- stelling geopend werd. Een vroegere boerderij: is daar veranderd in een aantrekkelijk buitenverblijf, dat ruim 100 bszoekers kan herbergen. Vooral binnen is de indruk verrassend. Het zijn twee nabij elkaar staande gebouwen. In het eene de slaapgelegenheden voor den her- bergvader en gezin, voor de vrouwelijke logeergasten, de mime keuken en de gemeen- schappelijke eetzaal, in het andere gebouw de lageerplaats voor mannen en jongens en een ruime fietsenbergplaats. Bergplaats voor kleeren, koffers en reiszakken benevens waschgelegenheid prachtig in orde. In de eetzaal werd een uitstekend warm maal opgediend, dat zich na de emotie's van dien dag, die voor „trekkers" onmisibaar schijnen, uitstekend liet smaken. Om tien uur taptoe en na half elf vol- strekte rust, wel moeilijk voor sommigen, maar het aanpassingsvermogen van de jeug- dige ,,trekkers" viel niet tegen. 's Morgens om zeven uur alien reglementair uit de veeren. De noodige jongens en meisjes werden gerequireerd voor het gereedmaken van het ontfojjt en daama voor de fouragee- ring op den langen wandeltocht. Het doel van dezen wandeltocht was naar de Wouwsche plantage, een schitterend na- tuurmonument. Een flinkfe wandeling, voor men den ingang bereikt. Daarna met behulp van een wan- delkaart door het woeste gedeelte. Het hoog- tepunt werd bereikt in de Borgvlietsche duinen, blinkende zandheuvels te midden der donker aanliggende, uitgestrekte bosschen, een terrein, dat geheel van de bewocnde wereld afgesloten schijnt. Ook de speelsche jeugd was een oogenblik stil bij het betreden van dit grootsche natuurtafereel. Geruimen tijd werd in deze majestueuse omgeving vertoefd. Daarna werd door de bosschen de tocht vervolgd. Een lange tocht, die het gezel schap eindelijk in de bewoonde streken bracht. De laatste rust werd gehouden bij het be- kende pompstation en toen werd verder opge marcheerd naar Bergen op Zoom, waar nog een tijdje van den speeltuin gebruik werd gemaakt. Het was een lange, vermoeiende tocht ge- weest, maar door alien zonder uitzondering volbracht en wat in de natuur genotan was, gaf een voldoende belooning voor de betoonde inspanning. De trein, tram en boot brachten de „trek- kers" op een geschikt tijdstip te Ter Neuzen, zoodat ieder op tijd zijn ,,heimat" kon be reiken. Een schoolreis, waarbij iets van physieke kracht is gevergd, maar die bij alle deel nemers een prettige herinnering zal achter- laten. Daarbij zijn de kosten voor kleine beurzen niet te hoog, wat alleen mogelijk is door de instelling der jeugdherbergen. Alle deelnemers zullen het ook hierover eens zijn en vooral in deze moeilijke tijden: Ons Nederland is schoon en menig vader landsch plekje is waard door ons „ontdekt" te worden. NOTARIS-EXAMEN. Aan de Unirversiteit te Leuven slaagde voor het eerste gedeelte van het notoris-examen de heer K. Coppieters te Sluis. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, n.l. 3 te Ter Neuzen, 2 te West- dorpe en 1 te Clinge. TOEGELATEN TOT DE EVANGELIC BEDIENING. De classis Axel der Geref. Kerken heeft tot de evangeliebediening toegelaten cand. J. Tiemens, beroepen predikant te Aarden- burg. Wanhopig door rheumatiek. Doet nu weer zelf de huishouding. Tien maanden lang leed deze vrouw. Tien maanden lang worstelde zij om haar rheuma tiek te overwinnen. En toch, toen zij eenmaal het juiste middel had gevonden, hoefde zij niet lang meer op het succes te wachten. Gedu- rende zes weken „de dagelijksche dosis" Kru- schen Salts en haar strjjd was gewonnen. Een ,,ongeloofelijk wonder" noemt zij het. Zij schrjjf t „Qngeveer 12 maanden geleden kreeg ik een aanval van rheumatiek en wel zoo kwaadaar- dig, dat ik er door misvormd werd. En ik was nog maar 32 jaar. Tien maanden lang pro- beerde ik van alles en ik werd beschouwd als een hopeloos geval. Soms kon ik dagenlang mijn handen niet tot mjjn hoofd opbeuren. Toen dacht ik aan Kruschen Salts. Een onge- loofelijk wonder! In zes weken tijd was ik in staat mijn huishouding weer zelf te doen en voor mijn kinderen te zorgen. Ik heb nooit meer eenige teekenen van een terugkomen der rheumatiek bemerkt." Mevr. M. De werking van „de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts" is even eenvoudig als doeltreffend. De verschillende zouten in Kru schen drijven zacht de opgehoopte afvalstof- fen en urinezuur, die Uw pijnen veroorzaken, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. De pijnen verminderen, de stijve gewrichten worden weer lenig, gezwellen verdwijnen. In- dien U trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis Kruschen zullen de afvoerorganen tot regelmatig functionneeren aangespoord wor den, zoodat het lichaam inwendig schoon blijft. Zoodoende krijgt het kwaadaardig urinezuur geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. U blijft vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f 0,90 en f 1,60 per flacon en wordt gefabriceerd in En geland door de fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. Stralende gezondheid voor edn cent per dag. Adv. ONGEVAL. Toen Woensdagmiddag de heer E. C. te Middelburg met een kameraad P. P. op het kanaal, ter hoogte van de Ame aan 't zeilen was, sloeg, meldt de Midd. Crt., plotseling het bootje door een windvlaag om. De heer C. wist met zeer veel moeite en gevaar voor eigen leven zijn maat te redden, verleende zelf de Eerste Hulp. Deize is later per auto van dr. Pel naar huis vervoerd. De redder heeft echter zijn daad moeten bekoopen met het veriies van zijn jas, waarin 'n portefeuille en portemonnaie, die in de diepte verdwenen. ZEELAND IN 1932. Aan het in de Provinciale Staten uitge- brachte verslag van den toestand der provin cie Zeeland over 1932 ontleenen wij het volgende: De commissie itizake de werkloosheid, be- staande uit den Commissaris der Koningin als voorzitter, de heeren Mr. P. Dieleman en J. M. van Bommel van Vloten, leden van Ged. Staten als leden en den Griffier der Stated als secretaris, heeft, hetzij uit eigener be- weging, hetzij op verzoek van een of meer der betrokken partijen, met verschillende besturen van gemeeciten, polders en water- schappen besprekidgen gervoerd, die in meer- dere gevallen er tqe geleid hebben, dat werk zaamheden werden ter hand genomen, die konden leiden tot verruiming der werk- gelegenheid ter plaatse. Niet altijd leidden deze, vaak langdurige besprekingen tot een gunstig resultaat en, waar de commissie zelve elk middel om dwingend op te treden ont- breekt, kon zij uitsluitend trachten, langs den weg van overreding te komen tot een bevre- digenden uitslag. Zoodanige resultaten be- reikten de commissie o.a., bij het bestuur der gemeente Kapelle en dat van de Breede Wa tering bewesten Ierseke terzake van het doen verrichten van graafwerken als anderszins. met het gemeentebestuur van Axel terzake van de veribetering van den weg AxelRoode Sluis, met de besturen der gemeenten Tholen en Oud-Vossemeer en van het waterschap Oud-Vossemeer terzake van den weg van Tholen naar Oud-Vossemeer, terwijl met het gemeentebestuur van Griipskerke en eenige aangelande eigenaren besprekingen zijn ge voerd in verband met de verbetering van den weg naar Hoogelande. Verschillende bespre kingen leidden nog niet tot een definitief resultaat, in gunstigen, dan wel in cngunsti- gen zin, zoo die met het bestuur van het waterschap Poortvliet, welk laatste bestuur evenwel reeds heeft te kennen gegeven, bereid te zijn tot het doen uitvoeren van werken in het komende najaar. Overigens blijft de commissie diligent en zal zij het op prijs stellen, indien nog meer dan tot duaverre van hare medewerking ge bruik wordt gemaakt. Voor rekening van gemeente- en armbestu- ren werden op 1 Januari 1932 in gestichten of inrichtingen voor krankzinnigen verpleegd 447 personen (226 m. en 221 vr.) Opgenomen zijn 27 m. en 44 vr, samen 71; ontslagen 13, 21 en 34; overleden 13, 10 en 23, zoodat op 31 De cember in verpleging waren 461 personen, n.l. 227 m. en 234 vr. Het aantal inwoners der provincie bedroeg op 1 Januari 124.256 m. en 123.682 vr., samen 247.938 personen. Gaboren zijn in 1932: 2326, 2333, 4659; er vestigden zich 5475, 5945, 11420; overleden zijn 1160, 1159, 2319; ver- trokken 5904, 6216, 12123, zoodat het bevol- kingscijfer op 31 December was 124993 m., 124582 vr. en totaal 249.575 personen. De autorit voor oudcn van dagen. De autorit voor onze Axelsche 70-jarigen (en ouderen) is definitief bepaald op Donder- dag 20 Juli a.s. Het aantal deelnemende auto's bedraagt pl.m. 40. Morgen zal voor dit doel door alle wijken der gemeente een ,,bloempjes- dag" worden gehouden. Doel van de reis zal ditmaal zijn Knocke, tenzij zich bijzondere omstandigheden mochten voordoen. De Marktplannen. In een goedtoazochte door het V.V.V.-bestuur uitgeschreven ledenvergadering zijn de door de winkeliersvereeniging aangaboden voor- stellen tot organisatie eener periodieke marktdag voor Axelsche neringdoenden uit- voerig besproken. Deze discussie's wierpen nogal eenige stof op, maar sprak de vergade- ring zich voorloopig met eenparige stemmen uit ten gunste van de te stichten wekelijksche markt. Over de finesse's werd men het in groote lijnen met elkaar eens en zullen de tegenvoorstellen die de V.V.V. heeft aange- nomen thans op een spoedig te beleggen ledenvergadering van de winkeliersvereeniging „E. M. M." worden besproken. Definitieve be sluiten konden begrijpelijkerwrjB dan ook te dezen opzichte nog niet worden genomen. Er bestaan nog plannen tot het houden van harddraverijen op 15 Augustus a.s. „Sparta" uit Rotterdam, de bekende eerste klasser die vele malen het afdeelings- en ook eenige malen het kampioenschap van Neder land wist te veroveren, komt dan morgen met een zeer sterke combinatie uit tegen de op ddn speler na volledige Oranje-ploeg. Gezien de samenstelling van het roodwitte Rotter- damsche elftal zal de Axelsche verdediging wel gelegenheid krijgen hare talenten te toonen en verwachten wij een op hoog peil staande ontmoeting. De wedstrijd die in de avonduren (7 ure) gespeeld wordt zal worden opgeluisterd door de harmonie Concordia". De Rotterdammers zullen te Axel over- nachten om a.s. Zondag met ditzelfde elftal tegen „Hulst" te spelen. Ulvenhout, 10 Juli 1933. Menier, Als ik giesteren, Zondagmergen, wakker wier, dan rauschte-n-'tidaar- buiten, teugen m'n huis aan, zoow zachtjes en zoow ritselend, da'k er bekaanst weer van in slaap viel. 't Was al laat, haalf zes omtrent, maar as Trui nie had gezeed: „wa- d-'n weer daarbui- ten!" dan was ik zekers weer weggesoest. ,,'k Docht da ge nog sliep!" „Kunde denken, 'k leg al 'n haalf uur wakker en 't hee nog nie opgehouwen mee rengel en wind!" Effen zwegen me. De kamer was half- duster, vanweges de blinden veur 't raam, maar in 't bovenlicht boven de deur, blokte 'n stuk van d'n grijzen triesten Zondagmergen. Regenpeerls kleefden aan 't glas vast en rol- den er nouw en dan af, as ballekes kwik- zulver, zoow rap en zoow blank. Toen kwam d'n slag aangedreven van m'n steertklok en Blek, die onder de plattebuis lee, geeuwde op z'n Zondagsch. Da beest. 'k heb 't oew al geschreven g'ad, kent de dagen vah de week net zoow goed as wij, amico. As ie ons in de week heurt wakker-worren, geleuft dan maar nie, dat ie liggen blijft. Dan springt ie op, zet z'n veurpooten op de bedsteeplaank en wenscht goeienmergen, net zoowlaank tot Trui 'm over z'nen kop aait. Dan zwijgt ie verders. Miaar 's Zondags blijft ie luieren en rekken onder de plattebuis, z'n nachtelijke plotssinds de kwaaie tijen!Vroeger lag ie buiten, in z'n hok. As de klokkeslag was weggedreven, zee Trui: „haalfzes". „Trjd". „Tijd", zee ik. De wind schoof d'n lagen tak van m'nen noteleer slissend over ons dak. En zwaar vielen z'n druppen toen van z'n groote blad, kletsend op d'n erft. Me lusterden en zwegen. „Gade soms laat vandaag?" vroeg Trui weer. Toen sprong ik overbnd. „Och. neee,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1