ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier Eerste Blad. No. 9011 WOENSDAG 5 JULI 1933 73e Jaargang, BINNEHLA ND FEU1LLETON VACATURE LID VAN DEN HOOGEN RAAD. EEN NEDERLANDSCH—BELGISCHE OVEREENKOMST. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Budten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bg vooruitbetaling. Citgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KL.EENE ADVERTENTI6N per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichC's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Tnzending van advertentien liefst den dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVONB. HINDERWET. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat bet verzoek van de N.V. NBDERLANDSCHE PETROLEUM MIJ. „PURFINA" te Rotterdam, om op bet perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neu- zaen, Sectie K, no. 274 een ondergrondscbe benizinebewaarplaats met bovengrondsche af- tapinricbting te mogen opricbten, door ben is ingewilligd. Ter Neuzen, den 3 Juli 1933. Burgemeester en Wetbouders voomoemd L. J. GEELHOEDT, Lo. Burgemeester B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Firma OSCAR HAMERLINOK te Ter Neuzen, om vergun- ning tot bet opricbten van een inricbting voor opslag en tapplaats van benzine, op het per ceel kadastraal bekend in Sectie C no. 4674 gelegen aan de Scbuttershofweg. Op Dinsdag den 18 Juli a.s., des nam. te drie uur, zal in bet Gemeentebuis gelegeriheid bestaan om bezwaren tft-gen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze momdeling en scbriftelijik toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zjj die bezwaren hebben, kiinnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tfldstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge- komen scbrifturen. De aamdacht van belangbebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerecbtigd zgn, zfl die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den boven bepaalden dag voor bet Ge- meentebestuur zijn verscbenen teneinde hunne bezwaren mondeling toe te licbten. Ter Neuzen, 4 Juli 1933. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, L. J. GEELHOEDT, Lo. Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, inge- volge artikel 38, juncto artikel 16 der Drank- wet, dat bij ben is ingekomen een verzoek om een verlof A van MAjCHIEL LEENDERT STEKETEE, van beroep kanaalloods, wonen- de te Ter Neuizen, voor de benedenlocaliteit van bet perceel plaatselijk gemerkt 4 en ge legen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is gescbied, kan ieder tegen bet ver- leenen van dit verlof scbriftelijk bezwaren in- dienen bij Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzen, den 4 Juli 1933. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, L. J. GEELHOEDT, Lo. Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De beeren Scbalker en Roestam Effendi. beiden communist, legden de voorgeschreven beloften af en nemen zitting. De beer Wijnkoop (comm.) roept: Indonesia merdeka! (Indie vrjj!), waarop de voorzitter hamert. De beer Wijnkoop vraagt een interpellatie aan over de mishandeling van een gestrafte op Somtoawa. Hierover zal nader worden be- slist. Verschillende kleinere wetsontwerpen wor den zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden. 52) (Vervolg.) „Zonder ook maar een snipperige bood- scbap achter te laten?" zei Granby neer- slacbtig. „Iintegendeel" ,verklaarde Julia opgewekt, „Donna Ooncepcion spraik me aan, gaf me haar adres en sprak de boop uit, dat u baar zou komen opzoeken. Ze bad u iets te ver- tellen. Of 't baar aileen te doen is, om te ge- nieten van onze ongelukkige gezicbten of dat ze weer bet een of andere onzinnige plan be- dacht beeft, weet ik niiet. Vertikke! Wat een naar menscb!" ,,Dan moeten we nu maar meteen gaan", stride Granby voor. Julia stak bem een dun stukje karton toe, Donna Ooncepcion stond er op bewoonde een flat tegenover de Tuinen van Alcala. Tien minuten later werden Granby en Hajzelrig, met Julia en mij als gevolg, een groot uiterst modem ingerichte zitkamer binnengelaten. ,,Of we even wilden wacbten" vroeg de bediende. „Donna Ooncepcion kwam dadelijk!" Bij het wetsontwerp tot wijziging van de hooger onderwijswet bepleit de beer Boon (lib.) een mildere regeling van de college- gelden dan is voorgesteld. De heer Van der Heide zegt, dat bet wets ontwerp beperking tot een bepaald studievak ibevordert. Het is nadeelig voor verschillende kringen van studeerenden. De beer v. d. Waerden (s.-d.) acht de over gangsmaatregelen onvoldoende. De beer Westerman (n.h.) bepleit bescber- ming van de nationale anbeidsmarkt, ook voor intellectueelen. De beer Tilanus (c.-h.) meent, dat aan het ontwerp in dezen tijd niet te ontkomen is. PRINSES JULIANA TE LONDEN. Marianne Mayfair scbreef, ter inleiding van het bezoek van Prinses Juliana aan Londen, in de Daily Telegraph: Geen erfgename van een kroon heeft ooit een meer „do-as-you-please visit" aan een buitenlandscbe hoofdstad gebracbt dan dat, hetwelk Prinses Juliana zich heeft voorgeno- men. Zondagmorgen komt Zij te Londen aan voor een verblijf van een week, als gast van den graaf van Athlone en prinses Alice, op Kensington-Palace. Hoewel Zij in een paleis haar intrek neemt, is Zij zoo vrij om te Londen rond te kijken als welke vacantieganger ook. Om zich dit te verzekeren, zal Zij geen gevolg in bet paleis bebben, doch toebereidselen zijn getroffen, dat baar hofdame in de nabijheid van bet pa leis kan verblijven. De Prinses beeft geen bezoekregisters en Zij zelf zal geen bezoeken afleggen of ontvangen. Zij beeft zelfs nog geen plannen gemaakt om een bezoek op Buckingham Palace te brengen en Zij zal dit ook niet doen, tenzrj Zij een informed briefje van de Koningin zal ont vangen, waarin Zij wordt uitgenoodigd. Haar nicht, Prinses Alice, stelt er, gelijk alle Engelsche gastvrouwen, een eer in, haar gasten te laten doen, zooals zij willen. Zij zal bet aan de jonge Prinses van 24 jaar, die baar eerste zelfstandig bezoek aan Londen brengt, overlaten om naar theaters en musea te gaan, te winkelen en de bezienswaardigheden van de hoofdstad te bezoeken. Ondanks de aanzienljjke positie van haar gast,. zal Prinses Alice, wegens haar publieke plichten, slechts de morgens vrij hebben om Prinses Juliana te begdeiden en zal H.K.H. Londen grootendeels zalf moeten exploreeren, met haar bofdame. Als alumma van een universiteit, zal Zij met genoegen haar gastheer en gastvrouw naar bet tuinfeest van Bedford College vergezellen en Zij zal zeker naar Windsor willen gaan voor een bezoek aan Lady May AbelSmith met haar baby. Het uitzieht van Kensington Palace zal de bezoekster „a homelike touch" geven, want Hollandsche huizen zijn daarvoor beroemd. Gelijk andere Engelsche gastvrouwen laat Prinses Alice in den zomer liefst de deuren open en van een bepaald punt geeft dit een schitterend gezicht op een oude colonnade op de binnenplaats. De gast zal neerkijken op een van de mooie gezichten van Londen het oude paleis en zijn binnenplaatsen van baar op de boven verdieping gelegen slaapkamer, die in een zacht geel is gestoffeerd. Elke gast in Clock House heeft bloemen in haar slaapkamer, en lathyrus, rozen en andere Engelsche zomerbloemen van Lord Athlone's huis in Sussex zullen de Prinses bij haar aankomst wacbten. DE CLEARINGWET. Naar Wij van zeer bevoegde zijde vememen lean de afkondiging van den alg^meenen maat- regel van bestuur berustend op^art 2 van de Clearingwet tegen Woensdag of Donderdag worden verwacht. Zooals men reeds weet zal deze algemeene maatregel bet der regeering mogelijk maken desnoodig een gedwongen clearing van schuldvorderingen in te stellen ten aanzien van een land, dat in het inter national ibetalingsiverikeer beperkende be- palingen heeft vastgesteld. (N. R. Crt.) BEZUINIGING OP ONDERWIJS. Ingediend is een wetsontwerp tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kas- Onder andere omstanidigheden zouden we de inricbting van het vertrek buitengewoon amusant gevonden hebben. De fauteuils waren zoo laag, dat je er letterlij'k in neerploffen moest. De scbilderijen, die aan den wand hingen, waren tolijfcbaar door de modernste onder de modemen gescbilderd. Op een klein, ovaal tafeltje prijkte in bet een of andere mat-witte materiaal, de zeer vereenvoudig-de beeltenis van een scbaap of van een kudde schapen, dat was niet te zien. fen overal in de kamer, maar zoo, dat er vooral van symme tric geen sprake was, en dan in griezelig- gevormde vazen .stoniden vreemdsoortige bloe men van glas. Een zacht geruisch van kleeren konidigde de komst van de gastvrouw ban. De oranje- fluiweelen portiOres werden opziji gescboven en Donna Concepcion kwam binnen. „Een heel gezelschap!''' zSf* ze. „Gaat u zitten, waar u wilt". Granby stelde Hazelrig voor. Donna Conception glimlaehte beminnelijk. „Eindelijk zucbtte ze. ,,Ik begon beusch te denken, dat u een sprookje was Mr. Hazel- rig ondanks de verklaringen van kolonel Granby, die steeds met klem het tegendeel beweerd heeft. Maar u bent ecbt, is 't niet?" ,,In ben ecbt, senora", was het rustige ant- woord. ,,En ik ben hier voor een zeer speciaal doel, zooals u weet. Maar als ik 't wel heb, ben ik al te laat. ,,Dat weet ik niet", zei -Donna Concepcion coquet. Meteen drukte ze den staart van een groenen draak, die op een ander tafeltje stond, neeir. sen voortvloeien uit de uitvoering der Lager Onderwijswet 1920. Minister Marchant meent zicb in de Memo- rie van Toelichting te mogen onthouden van ieder betoog, dat scherpe bezuiniging ook op de kosten van het onderwijs noodzakelijk is. Wezenlijke bezuiniging is niet mogelijk, in- dien niet vooraf de kanalen worden afgesloten, waardoor automatisch zonder voldoenden in- vloed van de overheid geld uit de openbare kassen wegvloeien kan. Wanneer bij het af- sluiten van deze kanalen in voile rechtvaar- digbeid openbaar en brjzonder onderwijs, met inachtneming van de formeele verschillen, die door de structuur onzer wetgeving worden geeischt, op denzelfden voet worden behan- deld, wordt aan bet beginsel der vrijbeid van onderwijs en aan het beginsel der financieele gelijkstelling, twee beginselen, die de minister wil zien gehandhaafd, op geen enkele wijze tekort gedaan. Dit doel doet het wetsontwerp kennen als een regeling van noodrecbt. Het bepaalt dat karakter nader, door de werking van de voor- gestelde regeling te beperken tot den tijd van 1 Juli 1933 tot 1 Januari 1935. Het is de bedoe- ling om inmiddels na te gaan, of op andere wijze zonder onaanvaardbare benadeeling van het onderwijs een grootere bezuiniging kan worden bereikt. Tenzij over bet algemeen op verdere be- langrijke en duurzame vermeerdering van het totaal getal leerlingen det lagere scbolen ge- rekend moet worden, mag worden aangeno men, dat voorshands vobi het grootste ge- deelte van bet land het getal beschikbare en in goeden staat verkeerende schoolgebouwen met de totale behoefte daaraan in overeen stemming is, vermoedelijk veelal die behoefte eenigszins overtreft. Daardoor moet, naar het den minister voorkomt, onder de bestaande omstandigheden het vraagstuk der distributie van de bestaande schoolgebouwen voor dat der stichting van nieuwe schoolgebouwen in de plaats treden. Vooraf behoort echter te gaan een regeling, waardoor de stichting van nieuwe schoolgebouwen en schoollokalen uit de openbare kassen tot gevallen van objectieve noodzakelijkheid wordt beperkt. De jeugd moet loopen Ebn afstand van 6 K.M. van school tot huis aangenomen als de grootste afstand, waarvan in redelrjkheid mag worden aangenomen, dat zq door schoolgaande kinderen dagelijks te voet kan worden afgelegd. De tot stand ge- komen verhooiging van den toelatingsleeftrjd tot de lagere scbolen dient hierbij in aan me r- king te worden genomen. Door dezen afstand aan te nemen, sluit men een kanaal af, waarlangs relatief veel geld uit de kassen der kleinere gemeenten weg- vloeit met als gevolg dikwijls daling der ma- terieele uitgaven voor bet onderwijs tot meer- malen ver beneden het toelaatbare minimum. Met bet oog op de denkbaarheid -de waar- schijnlijkheid hiervan is gering dat ge- meentebesturen voor het vervoer van school- kinderen op langen termijn contracten hebben gesloten, is, als maatregel van noodrecht, een bepaling opgenomen, waardoor dergelijke con tracten zoo noodiig uiterlijk op 1 April 1934 zullen vervalien. Zuinigheid met meube-len. Ten aanzien van de vraag, wanneer een scboolbestuur kan eiscben, dat het zal worden in staat gesteld om nieuwe schoolmeubelen, leer- of hulpmiddelen voor het onderwijs aan te schaffen, ontbreekt een objectieve maat- staf. Het gevolg is, dat dergelijke voorzienin- gen, welke ook ten laste van de z.g. exploita- tievergoeding zouden kunnen worden gebracht, desgewenscht kunnen worden aangevraagd. Dit recht kan aldus een correctie vormen tegenover te groote schrielheid van gemeente- besturen; bet kan echter ook zoodanig worden gehanteerd, dat de gemeentebesturen worden verplicht tot vele uitgaven, die op zich zelf wellicht wenscbelijk zijn, maar in tijden van nood behooren achterwege te blijven. De minister vertrouwt, dat dit euvel zooal niet geheel verdwenen, dan toch in beteekenis sterk verminderen zal, indien de wet uitdruk- keiijk een veroordeeling er van inhoudt. Hier- toe acht hij het wenschelijk, dat bet door de jurisprudentie van de Kroon geintroduceerde begrip der ,,normale eisohen aan het geven Een bediende kwam onhooribaa.r binnen en bleef bij de deur staan. ,,Een cocktail, Mr. Hazelrig? Heeft u een bepaalde voorkeur?" „Dat kan ik veilig aan u overlaten, Senora", zei Hazelrig galant ,,'t Gebed van een Jonkrvnouw?" lets te zoet allioht. Dan missehien een ,,Oorlam?". Hazelrig maakte een nietszeggend gefoaar. ,,Een „Oorlam" dan maar!" besliste Donna Ooncepcion. De (bediende verdween. Senora", begon Hazelrig dan, kortaf, „ik boop niet, dat u 't me kwalijk neemt, maar ik zou graag met een ter zake komen. Zooals u allicht wel begrijpt, voel ik me eenigszins teleurgesteld over bet fedt, dat u op mijn laatste aanibieding niet ingegaan bent en wel als ik goed ingelicht ben op eCn, die veel minder voordeelig is Donna Ooncepcion legde haar hoofd tegen den rug van haar stoel en keek Hazelrig door haar oogbaren aan. „U heeft me een ronde som gebonden, Mr. Hazelrig. Maar hoe gaat het als de zaak winstgevend wordt Zullen we zeggen 10 Hazelrig keek baar recht in de oogen. ,,'t Wordt geen winstgevende zaak, Senora daarvoor koop ik bet niet. Vandaar dan oak bet groote badrag. V.jjf millioen dollar, U zult moeten toegeven dat 't een beboor- lijke prijs is". „Ik he-b op een mondelinge toezegging van kolonel Granby af moeten gaan", verotnschul- digde de weduwe zicb. van lager onderwijs te stellen" een plaats in de wet krflgt. Opdat intusscben uit het op den achter- grond schulven van dit recht, mede in zijn, zij het onbedoelde, beteekenis van correctie- mlddel tegenover al te groote schrielheid van bepaalde gemeentebesturen, voor de schoolbe- sturen geen moeilijkheden zullen voortkomen, is het wenschelijk een waarborg te scheppen, opdat de exploitatievergoedingen, welke de sc-hoolbesturen ontvangen, niet beneden bet. ook bij zuinige exploitatie, noodzakelijke mi nimum dalen. Dit geschiedt het eenvou- digst door het bepalen van een minimum voor de gemeentelijke uitgaven, waamaar deze vergoeding berekend wordt. Aldus wordt gelijktijdig verzekerd, dat ook aan het open baar onderwijs niet het strikt noodige ont houden wordt. Gaat met het vaststellen van dergelijke minima ook het vaststellen van maxima gepaard, dan kan tevens In het alge meen landsbelang een te groote royaliteit van gemeentebesturen, waar die nog aanwe- zig mocht zijn, worden ingeperkt. Het is niet de beddeling, dat de minima en maxima, waarvan in dit artikel sprake is, on- middellijk voor het geheele land zullen worden vastgesteld. De minister 'is—voornemens, van de bevoegdheden slechts gebruik te maken naar gelang de noodzakelijkheid of sterke wensohelijkheid daarvan voor bepaalde of voor alle gemeenten aan den dag treedt. Het ontwerp wil voorts voorkomen, dat de openbare kassen plotseiing worden belast met uitgaven terzake van scholen, welke vroeger door de stichters voor eigen rekening werden tot stand gebracht met het doel om aan zekere voorschriften der Lager Onderwijswet 1920 niet gebonden te zijn. Besluiten tot het stichten van schoolgebou wen voor lager onderwijs, waarvan op 1 Juli 1933 de aanbesteding nog niet heeft plaats gehad, vervalien bij het in werking treden van deze wet. WIJZIGING LANDBOUWCRISISWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Landbouw- crisiswet 1933. De toenemende crisismoeilijk- heden maken het noodzakelijk, de bevoegd heden van de Regeering uit te breiden, naar in de memorie van toelichting wordt betoogd. De nieuw aan te wijzen crisisproducten, waarvoor de Regeering regelingsbevoegdheid vraagt, zijn: melk, melk- en zuivelproducten, margarine, varkens, varkensvleesch, visch, slachtpaarden, schapen, paarden- en scha- penvleesch, rund- en kalfsvleesch en dierlijke vetten; granen, tarwe, overige granen, zaden, fabrieksaardappelen en aardappelmeel, con sumptie-aardappelen, suikerbieten, griend- hout en riet, vlas, kippen- en eendeneieren, fruit, Zuidvruchten en warmoezerijgewassen, producten van de bloementeelt en producten van de boomkweekerij. Door den Hoogen Raad is bij de Tweede Kamer ingediend de navolgende lijst van aan- beveling van zes candidaten, voor de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door de benoeming van raadsheer dr. J. Kosters tot vice-president van dien Raad: 1. dr. J. Donner, oud-minister van Justitie, 's Gravenhage; 2. dr. J. E. van der Meulen, vice-president van de arrondissements-recht- bank te Utrecht; 3. dr. P. van Regteren Al- tena, raadsheer in het Gerechtshof te Am sterdam; 4. dr. J. H. R. Sinninghe DamstC, directeur-generaal der belastingen, 's Graven hage; 5. dr. F. J. A. Hijink, rechter in de arrondissements-rechtbank, 's Gravenhage; 6. dr. F. G. Scbeltema. hoogleeraar aan de Ge meentelijke universiteit vsln Amsterdam. GEEN WIJZIGING IN ONZE MUNT- POLITIEK. Naar aanleiding van de afwijzende houding van president Rooseveld, ten aanzien van de resolutie der goudlanden ter economische con- ferentie, heeft bet Ned. Correspondentiebureau minister Colijn gevraagd zijn oordeel over den thans geschapen toestand te zeggen. Dr. Colijn verklaarde het volgende: ,,Over de verklaring van den president der Kolonel Graniby voerde namens mij de on- derhandelingen", wees de millionnair haar tereoht. „Daar had ik eveneens geen bewijzen van. 't Eenigste wat ik heel zeker weet was, dat hjj ten koste van alles wil-de voorkomen, dat ik de fonmule aan mijn vrienden verkocht". Automatisch nam ik een glas van't blaadje dat de kellner me voorhiel-d. Woartoe dien- dat dat financieele geharrewar, dat verstop- pertje spelen nu nog! De Staal-koniagen had- den de bewuste formule in hun zak. 'n Sectie op het zakelijke lijk verrichten was tijd ver- morsen, anderis niet. Hazelrig was nu weer aan het woord: „De koopprijs: vijf millioen dollar, ligt voor u iklaar in de Spaansche bank, hier in de stad", -zei hij. ,,Ik zou er u nu, op dit oogen- iblik, een chCque VQor kunnen geven". De donkere oog^n,. van Dcnna Concepcion begonnen -begeerig te glinsteren. Meent u dat?" vroeg ze. -Hazelrig knikte nadrukikelijk. Zeker", zei bij opgewekt. De weduwe glimlaehte in zalige verruk-king. „In -dat geval, Mr. Hazelrig", zei ze, ,,bent u nog niet heelemaal te laat. Ik heb wel de voonwaarden van Monsieur Lemesurier ge- accepteerd. Maar ik heb hem niet de formule gegeven!" ,,Wat?" verbaasde Granby zich. ,,En -bavendien heb ik hem gewaarschuwd ik voorzag, dat iets dergelij-ks als dit ge- beuren zou!" Hazelrig rees half uit zijn stoel overeind. „Ik begrijp u niet geheel" zei hij. „Wilt u Ver. Staten valt geen oordeel uit te spreken, zoolang men den preciesen tekst niet kent. Hoe die verklaring echter luidt, in de opvat- tingen van de Nederlandsche regeering om- trent onze muntpolitiek wordt daardoor geen wijziging gebracht." VEREENIGING TOT (Hit. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. Op Maandag 3 Juli jl. hield de Ver. tot Chr. verz. van krankizinnigen in Zeeland haar zeer druk bezochte 29ste jaarlrjksche verga dering in het kerkgeibouw van haar stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Aan de vergadering ging vooraf een bid- stond, welke werd geleid door Ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen. De vergadering werd geleid door den heer J. J. C. van Dijk; ver- tegenwoordigd waren 55 afdeelingen en 31 corporation. Uit de door secretaris en penningmeester uitgebrachte jaarverslagen -blijikt, dat de Ver- eeniging aan het einde van het verslagjaar, evenals het vorige jaar, 68 afdeelingen en 48 corporation telde, terwijl het aantal leden nagenoeg op sterkte -bleef. In de Stichting „Vrederust" werden aan het eind van het verslagjaar 770 patie'nten ver- pleegd, waarvan 225 in de „opeh" afdeeling, 535 in de gestichtsafdeeling en 10 in gezin- nen. Het verpleegpersoneel bestond uit 69 verplegers en 100 verpleegsters. In den loop van het jaar werden als her- steld ontslagen uit de „open" afdeeling 21 patiOnten en uit de gestichtsafdeeling 17 patiOnten; als niet hersteld, doch verbeterd, uit de „open" afdeeling 8 patiOnten en uit de gestichtsafdeeling 10 patiOnten. De ,,buitendienst" in de provincie Zeeland, omvattende zoowel nazorg als voorzorg, bleef zich gestadig ontwikkelen; in de consultatie- bureau hadden 109 consulten plaats, terwql ten behoeve van de nazorg 80 personen en ten behoeve van de voorzorg 53 personen werden bezocht. Reclasseeringspogingen hadden in enkele gevallen gunstig resultaat. Naast het verrichten van omvangrijk onder- houdswerk, werden verschillende installaties uitgabreid; voorts werden plannen voorbereid tot het venbouwen en uitibreiden van een 4-tal paviljoens. De exploitatie van de Stichting gaf een gunstig resultaat, zoodat een goed saldo werd verkregen van f 29.160,08. In totaal kon op gebouwen, machines en inventaris 98.129,13 worden afgeschreven, waarna de bezittingen op de balans voorkomen tot een bedrag van f 1.394.152,92, waar tegenover de schulden staan tot een bedrag van 1.080.933,17. De gevormide reserves zullen voldoende zijn om de kosten van venbouwing en uitbreiding der paviljoens te bestrijden. Aan contributien, collecten en giften werd ontvangen 5339,21, ajan legaten 4182,28. De aftredende bestuursleden Ds. J. de Vries, G. v. d. Putte en L. J. van Voorthuij- sen, die als leden van het Moderamen her- kiesbaar waren, werden herkozen, terwijl in de vacature van Ds. A. Scheele, die niet her- kiesbaar was, werd gekozen de heer J. Laport te Goes en in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. A. A. de Veer, de heer J. W. van 't Hoffte St. Laurens. Na het huishoudeKjik gedeelte der vergade ring hield Prof. Dr. L. v. d. Horst, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, een rede over: „De strijd om het won der". Deze met gespannen aandacht gevolg- de rede lokte enkele vragen uit, die door den inleider op heldere wijze werden beantwoord. NEDERLANDSCHE FEDERATIE IN ZAKE Aan de pers is het volgende bericht ge- zonden Herhaaldelrjk is gewezen op de noodzake lijkheid, dat Nederland in de tegenwoordige, intemationaal zoo moeilgke tijden, naar bui- ten als een gesloten eenheid optreedt. Eh in het bijzonder is de (behoefte gevoeld uitdruk- king te geven aan de eendracht, die zich in- zake de herzieniog van de verdragen van 1839 in de Nederlandsche politiek t.a.v. onze Zui- derburen d'oet kennen. Van vele en verschil lende zij den is op het groote belang van die* zeggen, dat u de formule niet aan het Syn- dicaat verkocht hebt?" „AUeen een machtiging om ze te gaan halen", was het kalme antwoord. Anders niets". „Maar was die formule dan niet in de Spaansch-Amerikaansche Bank?" mengde Granby zich weer in het onderhoud. „Nee", zei Donna Concepcion. „Alleen de machtiging om haar te halen. En die mach tiging heb ik aan het syndicaat verkocht. Maar een machtiging is niets dan wat woor- den, niet waar? Een duplicaat is binnen de minuu-t geschreven?" Ik kreeg een gevoel, of i-k met toeide handen mfln hoofd moest vastgrijpen. De wereld draai-de om me heen. ,,-Laten we de zaak even -zoo duidelrjk mo gelijk stellen Granby voerde nu weer het woord. „U had een machtiging, om de for mule te halen -bij de Spaansch-Amerikaansche Bank gedeponeerd. En die machtiging heeft u verkocht?" Donna Concepcion knikte. „Zoo is het", zei ze tevreden. „En mogen wet ook weten, waar de for mule -is?" Zeker", was het voorkomende antwoord. "Die heb ik een tante van me in Pampeluna m bewaring gegeven. Pampeluna ligt een eind van Madrid 't grootste deel van den nacht als je met den trein gaat. En iets minder met een goeden wagen". We keken el-kaar aan. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1