Ter Neuzensche Courant Derde Blad. BINNENLAND BUITENLAKD Predikbeurten. Feuilleton - vertellingen Vrijdag 30 Juni 1933. No. 9009 TER NEUZEN, 30 Juni 1933. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. VAN DE GULDEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, zullen Zater- dag in den ministerraad maatregelen worden besproken, die genomen zullen worden om de speculatie tegen den gulden te bestrijden. DE „KONIlM(ltLIJ£tE" EN DUN GULDEN. Het weekblad In- en Uitvoer neemt in een artikel, over den bekenden brief van den heer Deterding inzake den gulden als vaststaand aan, dat de Koninklijke het grootste belang heeft bij een daling van den gulden. Het con cern van de Koninklijke, aldus het blad, be- schikte Mei 1932 over 343.000.000 liauide middelen,. die op 12.900.000 na, geheel in dollars en ponden belegd waren Kort te- voren had de Bataafsche op haar pondenbezit 46.000.000 en de Koninklijke nog eens f 2.900.000 verloren. Uit de verslagen der Koninklijke leidt het blad af dat de maatschappij de laatste jaren vocrtdurend op een stijging van het pond sterling npeculeert. Oak aver 1932 had Sir Henri het weer misgezien; zoo zegt het ver- slag: „Thans moeten wij constateeren, dat onze verwaehting niet in vervulling is gegaan, nadat het pond eerst tot boven f 9 was geste- gen, is het wederom belangrijk gedaald". 'Mei 1933 beschikte het concern van de Ko ninklijke over pl.m. 422.800.000 aan liquide middelen; thans wordt de samenstelling van de valuta in het geheel niet meer medegedeeld. We hebben zoo'n stil vermoeden, zegt In- en Uitvcer, dat dit wel eens kon zijn omdat er hier en daar nog een ,,Dollartje" onder het gras schuilt. Sir Henry, die, dat leeren de feiten, op de valuta, wat zijn eigen ondememingen betreft, een onjuisten kijk gehad heeft, zal nu aan ons land willen zeggen, hoe het moet. Een schande vindt het blad het, dat iemand, wiens ondernemingen een overgroot belang hebben bij de daling van den gulden, d.w.z. een stij ging dus van pond en dollar, ongevraagd zich op deze wijee op den voorgrond dringt. Het spreekt de hoop uit, dat men den heer Deter ding duidelijk te kennen zal geven dat hij niet aangewezen is om ongevraagd advies in deze materie te geven en dat het voor zijn onder nemingen wat beter geweest ware, indien hij wat meer vertrouwen in den gulden getoond had. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. Tegen G. A. v. Oorschot, los werkman te Rotterdam, die Woensdagavond voor de O. S. P. een redevoering in de open lucht op den Burcht te Zaandam hield, is proces-verbaal opgemaakt ter zake van beleediging van mi nister Colijn. VERKORTING VAN MILITAIREN DIENST. Ingevolge het bepaalde in de Dienstplicht- wet heeft op 15 Juni j.l. de jaarlijksche loting plaats gehad voor de lichting 1935 (zij die ge- boren zijn in 1915 en in Januari a.s. voor den dienstplicht worden ingeschreven Bij deze loting werd de Mey Theodorus Marinus als no. 1 aangewezen. Waar deze naam als grondslag geldt voor aanwijzing tot dienstplichtige der lichting 1935 voor het ge- heele land, kan ieder met vrij groote zeker- heid uitmaken of hij tengevolge van deze loting zal moeten dienen, te meer waar door het „e6.n zoon per gezin" stelsel, de kans om te moeten dienen (voor elke gemeente ver- schillend) 90 pet. of meer bedraagt. De Dienstplichtwet geeft de gelegenheid om cp twee wijzen de militaire opleiding te kun- nen volgen, t.w. a. geconcentreerd in de kazerneS; b. grootendeels in of nabij de woonplaat- sen, door zich te verbinden bij het Instituut der Vooroefeningen. Zij, die aan hunne wettelijke verplichtingen wenschen te voldoen op de onder b aange- geven wijze moeten zoo spoedig mogelijk een verbintenis sluiten bij het Vooroefenings- instituut. Hierdoor voorkomen zij, dat zij zullen wor den aangewezen voor een bereden wapen, waarbij de minimum diensttijd 15 of 12 maan- den bedraagt. Door zijne verbintenis bij genoemd instituut wordt hij opgeledd voor het wapen der Infan- terie, waarbij den minimum diensttijd 5% maand bedraagt, terwijl door plaatselijk te oefenen in vrijen tijd een verkorting van diensttijd wordt verkregen van 4 maanden. Zij, die meer dan uitsluitend lager onderwijs genoten, moeten in emstige mate rekening houden aangewezen te zullen worden voor opleiding tot onderofficier (9 maanden ka- zerneverblijfen indien zij het diploma H.B.S. 5 j. c. of daarmede gelijkgesteld diploma ver- krijgen, voor opleiding tot officier (12 maan den verblijf aan een der scholen voor ver- lofsofficier) Het Vooroefeningsinstituut stelt de hier- bedoelden in staat om hun diensttijd met 7'/2 maand te verkorten, door ter plaatse te oefe nen in vrijen tijd. Door het sluiten van een verbintenis bij het Instituut der Vooroefeningen wordt dus den kortst mogelijken diensttijd verkregen, waar- door minder loonderving en (of) den kortst mogelijke afwezigheid uit betrekking, studie enz. Ook zij die reeds vorige jaren zijn vrijgeloot en nog geen 30 jaren oud zijn kunnen een verbintenis sluiten, teneinde een broeder vrij te maken van den dienstplicht, of wanneer men eventueel van plan is in Ned.-Indie (waar algemeene dienstplicht bestaat) een betrekking te aanvaarden, ook aldaar ver korting van diensttijd te verkrijgen, of wel zich na het behalen van het bewijs van voor- geoefendheid zich te kunnen aansluiten bij den Bijz. Vrijwilligen Landstorm. Zij die een verbintenis sluiten worden te voren onderzocht door een militaire genees- kundige. De uitspraak van geschikt of onge- schiktverklaring van bedoelde geneeskundige blijft bindend voor den keuringsraad, zoodat men zich na de uitspraak niet opnieuw aan een geneeskundig onderzoek behoeft te on- derwerpen. Waar slechts tot 15 Augustus a.s. de toe- treding bij het Vooroefeningsinstituut is open- gesteld, wordt verwezen naar de elders in dit blad voorkomende advertentie. „BEVROREN" RUSSISCH GOUD. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Crt.; ha 1917 heeft een Russische bankinstelling een party gaud in Zweden in veiligheid ge- bracht en bij Stockholms Enskilda Bank ge- deponeerd. Na de revolutie vordende de Rus sische regeering dit goud op, maar Enskilda Banken wilden hier njet in treden en zoo zijn er in den loop der jaren herhaaldelijk onder- handelingen tusschen Mosikou en Stockholm gevoerd, die nu einidelijk tot een resultaat ge- leiid hetblben. Tusschen den Staat en Enskilda Banken is namelijk een overeenkomst ge- sloten, waarbij de Staat ten deele de verplich tingen aanvaard, die de bank imdertijd op zich genomen heeft. Enskilda Banken krijgt van de 14 millioen kronen, die het gaud thans waard is ,voor zijn kosten en vorderingen 4 millioen; 5,5 millioen wordt aan Sawjet-Rus- land afgestaan en de resteerende 4,5 millioen kronen komen den Staat toe, waardoor de vorderingen, die 't Roode Kruis en de Zweed- sche Staatsspoorwegen nog steeds op Rus- land hadden voor het vervoer van kri'gsge- vangenen en geiwonden, gedekt worden. De commissie uit den Rijksdag, die deze zaak te behandelen had, heeft voorgesteld de overeen komst niet goed te keuren, omdat zij gerech- telijik uitgemaakt wilde hebben, wie als eige- naar rechten op het gaud kon doen gelden, daar men vreesde, dat de Staat te groote verplichtingen op zich zou nemen. De Rijks dag heeft thans na eenig debat de overeen komst echter goedgekeurd. OUD-RIJKMKANSELIER IN ARREST. De crimineele Duitsche politie ondernam gister, naar het W. B. uit Berlijn meldt, een actie tegen den sociaal-democraat Gustav Adolph Bauer, die in 1919 en 1920 rijks'kanse- Jier was, en een anderen sociaal-democraat, dr. Schallenberger, beiden te Berlijn geves- tigd. Zij werden gearresteerd en hun boeken in beslag genomen. Schallenberger wordt er van verdacht talrijke maatschappijen ten na- deele van de stad begunstigd te hebben, waar- voor hij steekpenningen had geaccepteerd. De gewezen rijkskanselier Bauer heeft door be- driegelijke manipulaties schulden verduisterd en bovendien nog bereikt dat bijna een mil lioen winst werd gemaakt ten nadeele van de stad Berlijn en ten voordeele van het wonings- voorzieningsbureau waarvan hij de leiding had. NAAR DE STRAFKOLONIE. Dit jaar; zoo meldt Reuter uit Parijs, ver- trekt er een buitengewoon groot aantal ver- oordeelden naar de strafkolonie in jFransch Guyana. In September vertrekt het voor dit doel bestemde transportschip La Martinidre van St. Martin de Re met 673 veroordeelden aan boord. Midden November zal esn tweede verscheping plaats hebben met 373 bannelin- gen, terwijl er in Algiers nog 300 zullen wor den opgenomen. In sommige Fransche kringen gaan den laatsten tijd steeds meer stemmen op tegen de deportatie van veroordeelden. Het Leger der Heils doet veel om het lot der ballingen minder hopeloos te maken, door het vormen van werkplaatsen en hulpverleening aan de- genen, die uit gevangenschap ontslagen zij.n, doch Guyana niet mogen verlaten. Ook verschillende parlementsleden hebben plannen in voorbereiding tot opheffing van het Duivelseiland als ballingsoord en door ju- risten wordt de mogelijkheid van veranderin- gen van het wetboek van strafrecht over- wogen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Op een ongewonen dag en tijd vcor een raadszitting was de gemeenteraad Woensdag- namiddag in vollen getale bijeen. Voor eenigs- zins ingewijden was het duidelijk dat er iets broeide en dit stond in verband met het on- derwerp waarvoor ook ter vergadering tegen- woordig was de heer T. van Lier, referen- daris der Werkloosheidsverzekering en Ar- beidsbemiddeling, n.l. benoeming van een directeur der districtsarbeidsbeurs. 'Eer het zoover kwam, geschdedde mededee- ling van ingekomen stukken, waarbij voor kennisgeving werd aangenomen het bekende adres van Poortvliet over het oegsten en dor- schen van tarwe en dat van het Algemeen Comite van verweer tegen terreur en vervol- ging in Duitschland te Amsterdam om ten opzichte van Duitschland een boycot toe te passen. De heer Van Driel informeerde nog eerst of er, nu de vervolgingen in Duitschland zich blijkbaar niet alleen tegen communisten en socialisten hebben gericht, maar tegen on- geveer alle partijen buiten de Nationaal Socia listen, niet iets voor gevoeld werd. De voor- zitter oordeelde, dat dit niet op den weg ligt van de gemeentebesturen, en dit hoogstens geschieden kan door politieke fracties. Nader gevraagd deelde hij mede, dat het gemeente- bestuur zich in het algemeen stelt op het standpunt Nederlandsch fabrikaat aan te koopen, waar dit mogelijk is, overeenkomstig ministerieele aanschrijving. Een tweede stuk dat werd meegedeeld, n.l. dat Ged. Staten hunne beslissing omtrent het raadsbesluit tot het bouwen eener nieuwe openbare school te Sluiskil, en dat betreffende aankoop van grond daarvoor, hebben ver- daagd, heeft blijkbaar ook de gemoederen aan het gisten gebracht. Die overigens wel eens meer voorkomende mededeeling, waarvoor de Voorzitter volkomen logische gronden aangaf, had wantrouwen gewekt, in verband met de voorgeschiedenis van dezen schoolbouw. De heer Colsen wees er op, dat het besluit tot het bouwen eener school al 3 jaar oud is. Nu is men eenmaal zoover dat een definjtief besluit is ingezonden, nadat een voorstel am het bou wen wegens den financieelen toestand nog een jaar uit te stellen met groote meerderheid was verworpen. En nu verdagen Ged. Staten hunne beslissing hetgeen weer uitstel veroor- zaakt. Hoe lang zal dat verdagen duren? Hij wenschte aan Ged. Staten te vragen toch een beslissing, hetzij een „ja" dan wel een „neen" te vernemen in de volgende raadszitting. De heer Colsen vond steun in den heer Hamelink, die zeide ervaren te hebben, dat het meer- malen voorgekomen is, dat, indien een voor stel aan Burg, en Weth. niet welgevallig is, en de raad het toch aannam, later van de zijde van Ged. Staten bezwaren bleken te komen. De Voorzitter wees er op, dat Ged. Staten over deze besluiten am'btelijke advie- zen moeten inwinnen en die, wegens omstan- digheden, wel zullen zijn vertraagd. Uit de verdediging van den heer Scheele, wethouder, valt af te leiden, dat de buitenwacht zich van deze zaak reeds had meester gemaakt en men te Sluiskil verteld had, dat hij dien schoolbouw trachtte te saboteeren en met drie andere raadsleden die v6<5r uitstel hadden gestemd, een schrijven tot Ged. Staten zou hebben ge richt met verzoek die zaak tegen te houden. Hij wierp dat pertinent van zich; daarover is geen letter op papier gezet. Het raadsbesluit ligt er en hij zal dit loyaal helpen uitvoeren. Men moet in dat opzicht maar niet terstond alles aannemen wat de heer Colsen vertelt. Toch kan hij het zich begrijpen, dat G. St., die ook toezicht moeten houden op de gemeente- financien, in deze dagen vooral raadsbesluiten waarmede hooge uitgaven gepaard gaan, eens wat nader willen bekijken. Hij noemt dat hun plicht. Nog wees hij er op, dat de heer Colsen zich steeds verklaart tegen verhooging van lasten, maar aan de andere zijde besluiten wenscht uit te voeren, die financieele offers vergen. De heer Colsen wilde op de persoon- lijke hatelijkheden niet ingaan en herinnerde dat hij wel tegen verhooging van bestaande belastingen is, doch aan Burg, en .Weth. een nieuwe bron heeft aangewezen, voor het dek- kend maken der begrooting. Overigens kon de Voorzitter de heeren ge- ruststellen, dat aan het maken van het plan wordt vo«rtgewerkt. Een voorstel van Burg, en Weth. om afwij- zend te beschikken op het adres der afdeeling Ter Neuzen van den Ned. Bond van Koffiehuis en Restauranthouders en slijters om geduren- de den zomertijd het sluitingsuur der cafe's £6n uur later, alzoo op 12 uur te stellen, werd met 12 tegen 3 stemmen aangenomen; tegen stemden de heeren Geelhoedt, De Jonge en Verlinde. Nu stelde de Voorzitter het kardinale punt aan de orde en verschillende leden stelden zich al in slagorde. Bij enkelen kon de veiligheids- klep het bijna niet meer houden en de Voor zitter kreeg te nauwernood gelegenheid mee te deelen, dat hij de openbare vergadering wepschte te schorsen. pe Voorzitter belette echter het ontijdig ontsnappen van den stoom, door, ondanks het protest van enkele leden, over te gaan tot het houden eener besloten vergadering, onder belofte dat ze zich later in openbare verga dering voldoende zouden kunnen uitspreken. Hetgeen niet uit de openbare vergadering kan blijken, doch reeds geruimen tijd voor velen geen geheim was, is, dat het met de vervulling der door het ontslag met 1 Juli a.s. openvallende vacature van directeur der districts-arbeidsbeurs tevens der gemeentelijke arbeidsbemiddeling, niet is uitgeloopen zooals dat vermoedelijk reeds enkele jaren iedereen ter plaatse verwachtte. Men meende, dat is in den raad wel eens zoo goed als letterlijk uitgesproken, dat, zoodra de tegenwoordige functionaris, wegens zijn leeftijd, zou heengaan, de tegen woordige klerk maar op diens stoel zou be- hoeven te gaan zitten. Nu die zaak eenmaal aan da orde gekomen is en we ondertusschen een Rijkswet op de Ar beidsbemiddeling hebben gekregen, kreeg de Regeering, die het leeuwendeel der kosten in de districtsbeurzen betaalt, ook een woordje mee te spreken en werd eerst aan het ge- meentebestuur, dat de aanbeveling moest op- maken, duidelijk gemaakt dat er nu een nieu- wen toestand kwam en de eischen hooger moesten gesteld worden dan vroeger, voo°ral in een zoo belangrijk district als Zeeuwsch- Vlaanderen, in verband met de ligging ten op zichte van Belgie, en dat de aangewezen" sollicitant, hoeveel waardeer'ing men ook voor diens werk als ambtenaar had, niet de man kon worden om als „leider" van die belang- rijke districtsbeurs op te treden en dat, in dien men die toch benoemde, de districtsbeurs zou moeten terugvallen tot een gewoon plaat selijk agentschap, waarvoor dan ook op geen stukken na den financieelen steun van het Rijk zou worden genoten, die men voor een districtsbeurs genoot. Hoe wel men dit onaangenaam vond, zoowel tegenover den betrokken ambtenaar, dien men zoo graag als opvolger had gezien, als ook om dat dit beschouwd werd als een inbreuk op de autonomie van den raad, aan wie bij de wet toch het recht van benoemen is toege- kend, en dienaangaande, naar we vernamen, heel wat onderhandelingen en besprekingen zijn gevoerd, hebben Burg, en Weth. zich ten siotte gemeend bij den loop der omstandig- heden te moeten neerleggen, waartoe ook nog meewerkte het feit, dat de betrokkene, na bespreking met enkele autoriteiten, ook tot de conclusie gekomen was, dat hij het als directeur niet zou kunnen rooien en zijn persoonlijk belang beter gediend was indien hij zijn sollicitatie introk. En zoo kregen de raadsleden in de laatste dagen een kennisgeving dat voor de benoe ming werden aanbevolen de heeren Joh. Brinckman te Groningen, C. L. Meijer te Schiedam en T. Voerman te Dedemsvaart, die, na kennisneming der sollicitatiestukken, uit de 63 sollicitanten door de Rijksarbeidsbemid- deling als de eerst aangewezen candidaten waren aangegeven. In de kringen van den raad was dit lang niet naar den zi.n en we vermoeden dat, im dien men terstond tot stemmen ware over- gegaan, de hiervoren genoemde sollicitant, die zich terugtrok, nog veel kans zou hebben ge maakt benoemd te worden. Toen de vergadering weder opdhbaar werd, hoordsn we echter al terstond van den heer Van Driel, dat de besprekingen in de besloten vergadering aanleiding waren dat zijn fractie, zoowel in het belang der gemeente kts in het persoonlijk belang van den tegenwoordigen klerk, die daardoor in betere positie °zal komen, bereid was aan een benoeming uit de aanbeveling mede te werken. De hear Ver linde sloot zich bij die woorden aan. Ook de heer De Jager uitte zich in gelijken zin. Al leen de heer Colsen bleef zijn ontevredenheid uitspreken. Er was nadruk op gelegd dat men nu iemand moest hebben die kennis had van vreemde talen en de eenige sollicitant, die bij hem geweest is, wist daar juist niets van. Op een denkbeeld om de benoeming voorloopig voor een jaar als proef te doen, werd niet in- gdgaan omdat dan het aannemen der benoe ming voor den benoemde te riskant zou zijn. Het slot dezer geschiedenis was, dat met 7 stemmen is benoemd de heer Brinckman, dat 2 stemmen werden uitgebracht op de heeren Meijer en Jansan en 3 op den heer Voerman, terwijl 2 briefjes bianco waren. Met algemeene stemmen werd besloten tot verkoop van het terrein achter het parkeer- terrein aan den heer W. de Smidt te Bres- kens die op dat 635 M2. groote terrein een showroom en auto-garage wenscht te stichten, tegen den prijs van 7 per M2. Met betrekking tot koop en verkoop van grend aan den heer P. Kielman te Sluiskil werd een nieuw besluit genomen, terwijl een gevelrooilijn werd vastgesteld aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil, waardoor het thans aan den aldaar wonenden heer Meert mogelijk zal worden zijn perceel te verbouwen en te verwachten is dat zijn buurman later dat voorbeeld volgt. De werkloozensteunregeling werd verlengd tot 1 Januari 1934 en een tegemoetkoming, ingevolge art. 13 der lager onderwijswet, ge- geven aan C. B. Emmaneel. De rekening der commissie voor schoolvoe- ding en -kleeding werd goedgekeurd in ont- vangst op 1007,58, uitgaven /1704,04y2. Men is enkele jaren geleden ongemerkt heel wat te ver gesprongen en tracht nu in te halen, hetgeen echter met het oog op de be- hoeften, vooral in dezen tijd, wel een groote kunst zal blijken, en een voor de betrokkenen niet gunstige toestand schept. Toch meent de voorzitter er 'binnen enkele jaren wel te zul len zijn. De heer Van Driel achtte een hoo- gere toelaag noodig, maar de man van de centen, de heer Scheele, maande hem aan, dat hij al blij zal moeten zijn als het gewone bedrag zal kunnen worden gegeven. De rekening der brandweer over 1932 werd goedgekeurd in ontvang3t op 2458,53, uit gaven 2296,81, batig saldo 161,72, terwijl de begrooting der genesnte vcor 1932 en 1933 werd gewijzigd. Voor slot had de Voorzitter nog een surprise en vroeg nl. vcor Burg, en Weth. een princi- pieele uitspraak of de raad al of niet wenscht over te gaan tot het invoeren eener belasting op de openbare vermakelijkheden. Dit bracht wel eenigen schrik teweeg bij de pers, want dat is een dankbaar onderwerp om een paar uren over te gaan boomen. Doch 't liep nogal mee, er werden enkele verklaringen pro en contra afgelegd en met 9 tegen 6 stemmen, de laatste van de heeren Scheele, Van Aken, De Bruijn, Colsen, Van Cadsand en Huijssen, gaf de raad te kennen zoo'n heffing niet te wenschen. Bij de omvraag wees de heer Van Doese- laar op eenige leemten te Sluiskil, o.m. op een cngewenschten toestand van de vuilnisbeit, waaromtrent de wethouders het echter niet met hem eens bleken, terwijl de heer Verlinde een beter onderhoud onzer gemeentelijke bloemperkjes bepleitte. In antwoord op een klacht van den heer Van Doeselaar dat, als gevolg van den toe stand aan de vuilnisbeit, men daar overlast van ratten heeft, werd toegezegd, dat men dan zal trachten deze te bestrijden, zooals dat in de kom gebeurd is. De heer Verlinde herinnerde aan de belofte die indertijd is gedaan by het bouwen van het transformatorhuisje der P.Z.E.M. aan de Van Steenbergenlaan, dat dit zou gemaskeerd worden met heesters en planten. Dit is ach- terwege gebleven. Men moest daar nog eens op aandringen, hetgeen de VoorzitteA toe- zegde. Aan den heer Van Cadsand werd gezegd, dat Burg, en Weth. met hem van meening zijn, dat tijdens begrafenissen op het sport- terrein en het tennisveld een rust in acht be- hoort te worden genomen. Om tegen het ru- moer maatregelen te treffen, moeten Burg, en Weth. echter naar hooger hand, omdat het terrein by het Rijk in beheer is. De Sluiskilsche heer Van Cadsand verklaar- de nu ook eens iets voor de menschen in de kom te willen vragen, n.l. om het sintelpad langs de oude begraafplaats bij de tegel- fabriek eens met enkele karren sintels te ver- beteren; de heer Verlinde uitte het vermoeden dat dit Sluiskilsche lid de kom-leden vermoe delijk ook voor iets wenschte te winnen, en was het er niet mee eens, dat het sintelpad niet in goeden staat zou zijn. Nu viel het doek en de voorzitter sloot de vergadering, maar vroeg de leden toch nog even bijeen te blijven. Nog is bepaald dat de benoeming van den directeur der arbeidsbeurs zal ingaan met 1 Augustus a.s. en de tegenwoordige functiona ris zal uitgenoodigd worden tot dien tijd nog in de waarneming te voorzien. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN ItRANKZINNIGEN IN ZEELAND Aan het jaarverslag over 1932, het 2Sste dr vereeniging ontleenen wij, dat het aantal aifdeelingen gelijk bleef en het ledental v66r het afdrukkea van het verslag 4115 bedroag, zoodat er een teruggang te constateeren is van 87 leden. Het aantal corporaties volgens art. 11 der statiuten bleef 48. In 1932 zijn 21 spreakJbeurten vervuld in 20 afdeelingen en eea te Drongelen. Het aantal verplegers op Vrederust daalde van 73 op 69 en 'dat der verpleegsters van 104 tot 100. Op 31 December waren in de gestiohta- afdeeling aianwezig 275 manaen en 260 vrou- wen; in de gezinsverpleging 8 mannen en 2 vrouwem; tn de aaageweizen afdeeling 112 maonen en 113 vrouwen, totaal 395 mannen en 375 vrouwen, te zamen 770 patienten, tegen 765 op 1 Januari. Het aantal verpleegdagen was voor mannen 143.232 en voor vrouwen 136.263, totaal 279.435. Het gemiddeld aantal maoneJij'ke patienten was 392 en vrouwelijke 373. Het totaal aantal patienten was gemiddeld 765. Wat den buitendienst betreft, meldt het verslag, dat deze zich in een langzaam tempo bleef ontwikkelen, er zijn 80 person en op de nazorgtochten bezocht, tegen 60 in 1931. Het bezoek aan consultatiebureaux liep terug van 49 op 46 personen, met resp. 85 ein 109 con- aulten. Voorzorg bezoeken zijn afgelegd bij 53 per sonen met 136 bezoeken, tegen 27 en 56 in 1931. De exploitatierekening wTjst, niet tegen- staande de verpleegprijs is teruggelbracht van f 800 op f 780 per jaar, een goed saldo aan van f 29.160.08. De winst der vereeniging ad 137.255,48 is gevoegd bij de algemeene reser ve, die daardoor steeg tot f 277.179,62. Het verslag meldt nog, dat voor 1933 de verpleegprijs is gesteld op f 740 en het kleedgeld op f 40. ZONDAG 2 JULI 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, voorb. H. A.; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, H. D. Sluiskil. 9.30 u. en 2.30 u., de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G van Dis. Sas van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. S. Groene- veld. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. Hoek. 10 u. Ds. Kok van Zaamslag en 3 u. leesdienst. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9.30 u., leesdienst; 2.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9.30 u„ 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9.30 u.. 2.30 u. en 6 u., leesdienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zyn de H.H. Diensten om 7, 8 Mi en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. INSLUIPER „B1) IEERD" DOOR EEN KINDERFORTRET. Een merkwaaridig geval bracht de volgende zajak voor den Rotterdamschen rechter. In den morgen van 1 Mei verliet de familie P. C. Borstlap haar wcaing aan de Mathe- nesserdijik om niet eerder dan des avonds terug te keeren. In haar afwezigheid hoorden de burtn een verdacht gestommel in het ver- •laten huis. Onmiddellijk werd de politie hier- van in kennis gesteld. Esn onde.coek bracht aan het licht, dat er een vreemde man op de W.C. zat. Die /vreemde man" stond tereoht wegens d'iefstal van eenig geld. Het was de 40-jarige bankwerker M. W., thans gedetineerd te Rot terdam. Hij gaf toe, dat hij de waning was binaen- gesiapen cm wat te stelen. Van een dressoir opende hj, een lade en daar lag geldwei met veel, maar toch gelid. Bsgeerig strekte hij zija hand uit en cpeensviel zijn oog op eea kindeiportret aan den mnur.Dat bracht hem tot inkeer, hij legde het gold weg en be- gaf zich naar de W.C., waar de politie hem vond. Op verdachte werden vele sleutels gevon- den. De presideut vond verd.'s verhaal wel mooi, maar niet waarschijnlijk. Je beat niet zoo'n brave jongen. Ad elf maal veroordeeld. Verleden jaar nog wegens diefstal van overhemdea ten nadeele van den Prins van Walesniet van den eehten, maar vaa den winkel op den Coolsingel. Daar bra ik in Den Hang voor vrijge- sprcken! zejde vend. Nu, dan ben je daar mooi doorgerold De commies der posterijen P. C. Borstlap verklaarde, dat er niets ontvreemd is, dank zij de waafczaamheid zijner burea. Het O.M. achtte het ten laste gelegde wet- tig en cvertuigsoid bewazen en eischte 8 maan den gevangenisstraf. De verdediger, Mr. M. L. Weyl, gaf als zyn cvertuigiog te kennen, dat van diesftal geen sprake was; siechts pogiag tot diesftal, maar die was verd. niet ten laste gelegd. PI. drong aan op vr.jispraak en vroeg verd.'s tmmiddel- lijke invrijheidstelling. Het laatste verzoek werd door de recht- bank geweigerd. Ulvenhout, 28 Juai 1933. Merrier, „Kek 's effe," zee Trui gister- avond: ,,kek toch '■s Drd, wa 'nen fcollesalen rist van heksamens of er weer gemokt zijn" en mee bezurgde „m'oeder"-og!kas, as ik 't zoo noe- men mag, hield ze d'r kraant veuruit en ziwaaide mee d'rea Wijlsviager op-en-neer, op-en- neer over de ko- lom van kleingedrukte namen, schuddende mee d'r hoofd onderwijle. „Afrjn", zuchte ze: ,,'k ben blij veur die kiniders. Ze zija er weer efkeas van af! 't Mfot BGUW maar gaauw mooi zomerweer worren, ze hebben van 't jaar, wat da-d-aangaat, er gelukkig nog nie zciow heel veul op toege- leed!" „Zooiw is 't," zee ik en 'k gong deur mee m'n Londensche oonferentie, die vastlopt as 'a vui'l hcrloge. Alle duuzead onderdeelen van da-d-uurwenk zijn best, stuk veur stuk valt er niks op te zeggen, maar daar zit zo'nen hoop smurrie tusschen, smurrie die vijftien jaren oipgehoopt zit van Geneefsche praatstof, da-d-et kloske nie meer loapen kan, as ge de duuizend onderdeelea vergaderd hedt ia de conferentiekast. 't Dingske moest hoognoodig naar d'n Hor- logemaker; oivengegeven worren aan God, maar Zijnen naam is nog nie geooemd! Die zouw 't dinigske simeeren, mee d'n zaehten, vetten, smeuigen olie van 't merk Christen- plicht en Nosteliefde, maaralles, biles, behalve dat! Ieder raderke, ieder onderdeeltje wil ap z'n eigen loop/a ea da's onmeugelijk! De heele klok kan pas gaan, as alle onder- deelen, ieder op z'n plek! in de sjuuste sameniwerking, in de puike organisatie op mekaar zijn ingesteld. Ditte wat terug, datte wat hoogerop, 'n derde wa vaster aange- draaid, de veer weer prcnt gespavmen, en dan nog 's lekker ge-olied mee 't sjuuste, zuivere merk, dan zal 't klokske tikken gaan. Dan zal z'n hartje gaan kloppen in regelmatigen gank en dandan zullen we weer allemaal veur 't eerst 's wetea: hoe laat 't is! Maar geaogt; as ik zoover was mee m'n gedachten, kraantlezen is teugeswoorig gin loLletje, amico, dan begost Trui weer oppemuuw mee d'r examen-zurgen ,,'t Is sjuust een,der", zee ze: „of me 'n weareld tegemoet gaan, van louter en alleen perfesters!" ,,As da zoow is", gaf ik terug: „dan zal 't pereplujenbedrjf 'nen goeien tijd ingaan, Toeteioeris!" „Wa 's da nouw weer veur onxin?" Gin cuzin, ouiwe!" „Nouw, waarom dan, Profeet van d'n kou- weo grond „Wel, Tru'ike, omdat elke perfester er 'n pbrepluu op naihoudt; die is zooveul as z'n naamkaartje, dat ie ieveraans aohterlaat!" Zijde gij d'n lolligste thuis?" infor meerde ze toen. „Neee", nam ik ze: „da was vroeger m'n zuster maar die is er mee opgehouweta, toen 'k jouw thuisbrocht!" „Oow, 'k hoef nie te vragen, wie ge be- doelt! dat is juffie „Stop", riep ik: ,,gin fermilienuizies", waant da's 'a feit, amico, daar zitte tusschen, veur ge 'r erg in hedt. Desnoods via 'n pereplujenprotje of 'n aander flaauwe kulleke. In ken 'n stelleke jonge measchen, die me kaar geregeld 't kot uitvechten en die 't best mee malkander zouwea kunnen vinden, as... ze ailelbei maar wees waren en ennigst kind. Maar wees zijn ze nie en d'n eene komt uit 'nen nest van twaalf bloeikes en d'aanidere uit negen, zoowdat er op huilieia trouwdag gin twee, maar zeuvenentwintig mee mekaar trouwden. En 'n dengelijke groote fermilie is alleen maar gezellig op d'a trouwdag zelvers. Ik ben dus alty maar heel veurzichtig mee zukken aard van dinigen, waaat gin porcelein- kast van 't grotste zeekasteel is er opge- wassen, om mekaar in 't huwelijk te over- tuigen van de wederzijdsche goeie fermilie- eigenschappen Afijn, d'a kommekes- en schoteltjes-koop- man mot 6k deur d'n tijd, zullen me maar denken Maar om op die examans trug te komen: wa wordt er teuge'swoorig deur 't jonge goed gepioeterd. D'ren schonste tijd gaat naar de pinnekes op studeerkamerkes, kostscholen, in boeken en schriftea, examen-spanning, die maandein van te veuren begint te trek'ken en tot den dag zelvers steeds erger en erger wordt, zoowda ze gin oog meer hebben, die jonge gasten, veur 'n oatluikend blommeke, 'a zingend veugeltje, 'n brokske zon, 'n stuks-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 9