TER NEUZEN, 30 Juni 1933. GROEDE. FAILLISSEMENTEN. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. gedroogen, worden belet. Als een macM©loos, smadelijk gestagen man keert hij uit bet ex periment, dat hij heeft aangedurfd, in het par- tieuliere leven terug en de zijnen zullen zich Imogen verheugen, dat ziji hem na zijn taaiien strijd nog in goede gezondheid terugzien. Wrj kunnen Hugenberg ons medegevoel op het oogeniblik niet onthouden, ondanks de ver- sdhrikkelijke verantwoordelijkheid, die hij draagt voor het tegenwoordiige en toekom- stige lot van Duitschland. Hij heeft gemeend sterk en bekwaam genoeg te zijn om met Hitler de regeering te aanvaarden en hem de baas te blijveo. Weinigen in Duitschland droe- g-en reeds zooveel verantwoordelijkheid voor de optooanst van Hitler als hij door het den weg baneo.de werk, dat hij door Zijn bladen had laten verrichten. Hij heeft bij dit alles een voor een staatsman volkomen ongeoorloofde naiveteit getoond. Als Hugenberg nu een man zoekt, die even- veel verantwoordelijkheid draagt als hij, dan vindt hij dien in von Papen. Hij meende, dat von Papen een bondgenoot kon zijn, waarop hij vertrouwen kon bij het in toom houden van Hitler. Dat is een jammerlijke vergissing igeweest. Maar welk een verschil is er tus- sdhen de hoarding van deze beide politieke naivelingen, die zich zoo rampzaiig hebbeo overaehat. Von Papen heeft zich reeds heel spoedig op dood spoor la-en schuiven om alleen bij bijzondere gelegenheden voor repre- sentatie te voorschijn te worden gehaald. Hij heeft zander uiterlijk verzet en. als hij zich verzet heeft zonder resnitaat, zich de grie- vendste beleedigingen laten aandoen. Het ergste is geweest de bandhandige vervolging van het katholieke congres te Miinchen, waarvan hij een -der hoofdpersonen was. Bij iederen striem heeft hij zich gebogen en zijn glimlach bewaard. Nu heeft hij zich naar Borne laten zenden can met den Paus te onder- handelen over een concordant, terwijl het feit van zijn zending en van die onderhandelingen niet heeft kunnen beletten, dat de toch reeds felle vervolging der katholieken in Beieren joiist in de allerlaatste dagen nog weer heviger vormen heeft aangenomen. De correspondent van de Times te Miinchen, die zooveel kan mededeelen wat in de Duitsche pers en nu eelf's door middel van een in het openbaar aangemoedigd verklikkingsstelsel in gesprek- ken van man tot man niet meer kan worden gezegd, meldt, dat in de laatste dagen weer duizenden katholieken in Beieren zijn gevan- gen gezet. Niet alleen alle afgevaardigden van de Beiersche Volkspartij in Rijks- en Landdag zijn in hechtenis genomen, maar in sommige plaatsen, zooals Bamberg en Spiers, zijn zelfs de katholieke gemeenteraadsleden opgepakt. Priesters zijn daarentegen weer uit de ge- vangenis ontslagen na onderteekening van een in beleedigende termen gestelde verkla- ring, dat zij zich niet meer met politiek zullen bemoeien.. Als vertegeawoordiger van een regeering, die voor dit alles verantwoordelijk is, laat von Papen zich nog als representatie-object bij den Paus, waar hij als katholiek misschien nuttig kan zijn,. gebruiken. Hugenberg heeft zoolang hij de posdtie kon handhaven ook Ztjn werkelijk gezag ver- dedigd. Hij heeft het gewaagd telkens weer in het openbaar te waarschuwen tegen het willekeurige optreden der nazi's in het econo- mische leven. Hij heeft in onderhandelingen met het buitenland zijn eigen opvattingen nog weten door te zetten. Von Papen's positie was jammerlijk geworden, maar waarom Hugenberg aanbleef, was voor iedereen nog duidelijk en volkomen verdedigbaar. Wij hebben indertijd met de communisten niet al te veel medelijden kunnen hebbeo toen zij zoo hard werden aangepakt, omdat hun slechts ten deel viel wat zij, als zij de partij niet verloren hadden, anderen hadden toege- dacht. Hugenberg zou men kunnen toevoe- gen: „Wat u ten deel valt, heht gij aan u zelf te danken. Gij hebt er tevems Duitschland aan gewaagd". Dat maakt het op zich zelf moeilijk ook voor hem sympathie te koesteren. Maar er is een belajigrijk verschil. De com munisten hebben zich, toen het er op aan- kiwam, als weerloos vee laten opdrijven Hugenberg daarentegen heeft alle kracht ont- wikkeld in zijn verzet; alle, zeker heel em- stige persoonlijke gevaren getrotseerd, ge- vochten tot hij heelemaal alleen stond. Zoo veel moed kan ons menschelij'k met den man verzoeaen en medegevoel inboezemen hij alle critiek en verwijt. Wij kunnen hetzelfde echter niet zeggen van zijn partij. Waar zijn de politieke jan kers en grootindustrieeien gebleven, wier staatkundige hoovaardigheid slechts werd ge- rechtvaardigd door een werkelijke moed en kradht, waarop zij zich beroemden? Men kon van de Duitsche conservatieven zeggen wat men wilde, zij schenen in ieder geval een der monumentaalste overleveringen van het oude Pruisen, waarvan de indrukwekkendheid de revolutie van 1919 in onverziwakte mate had overleefd. Maar ook die partij is een kolos op leemen vcet gebleken. In gunstiger positie dan eenige andere groep verkeerende heeft zij zich laten vemietigen nog al liefst met mid- delen, die hij: zelf geschapen had. Zij heeft zich laten drijven in een revolutionaire groe- peering, die politiek, sociaal en godsdienstig geweld aandoet aan vele dingen, die hun boven alles heilig of dierbaar waren. Met haar zijn nu ook de andere partijen op- geheven. Alles moet in den nationaal-socia- listischen vorm worden geperst. Hoe zal die partij er nu van binnen gaan uitzien? Tegen- stellingen komen reeds duidelijk aan het licht, maar het is ook reeds niet meer onduidelijk wie in haar gelederen zegeviert. De partij gaat steeds meer lijken op een hollend paard, dat iederen ruiter afwerpt. Hitler ook? Hij moet oppassen niet te wor den als de ruiter van wien de Schoolmeester zegt, dat hij zich soms aan de manen en soms aan den staart vasthoudt om in het zadel te blijven. Wijj schrijven dit op den verjaandag van de onderteekening van het verdrag van Versail les in voile vrees, dat de datum van 28 Juni wel eens niet de somberste herinnering in de geschiedenis van het Duitsche rijk kon blijven. ABM DUITSCHLAND. Onder dit opschrift bevat „De Nederlander' een hoofdartikel, waaruit wij het volgende ovememen: Het is wel een heel droevrg schouiwspel, dat onze Oosterburen ons te zien geven. Het land, dat eenmaal baanbrekend was in velerlei opzicht en dat wij altijd dankbaai zullen blijven voor de geestelijke schatten die het ons gebracht heeft, dreigt onder te gaan in bartoarisme. Ook de Christelijike kerk is in gevaar. Een predikant schreef onlangs: ,,Wij na- tionaal-socialisten weigeren een kerk te be- treden, waarin het Oude Testament nog als een heilig boek geldt. De national© eenheid moet worden bekrachtigd door een geloof dat het Oude Testament verzaakt". De „kerk", die deze predikant nog wenscht te betreden, zal straks in haar liederenibun- del kunnen opnemen; „Rampzalig hij, die in dit leven Jacobs God ter hulpe heeft". Ook het Nieuwe Testament zal niet kunnen worden gehandhaafd. Het ,,uit eenen bloede" van Hand. 17 wordt ter zijde gesteld voor een heidensch rassencultus. Het schoone woord van den Engelschen Chris tensocioloog Kingsley: „Wij moeten ons geslaeht tot God kunnen uitrekenen om in alle menschen breeders te zien", wordt in het modeme Duitschland vervangen door het parool: voer uw stamboom niet zoo hoog op, opdiat de broederschap niet te ver reike. Tijden van geloofsvervolging komen naJbij. We vemamen van yrome Christenen, aan wie hun maatschappelijk beroep onmogelijk gemaakt werd, omdat hun ge-weten hun ver- bood zich bij de nationaal-socialisten aan te sluiten. Wat nog verder te wachten staat, indien voor de S.A.- en S.S.-mannen nieuw werk moet worden gezocht, valt niet te voorspel- len. Vele verschijnselen wijzer er op, dat de geesten uit den afgrond, die de leiders heb ben opgeroepem, door dezen niet meer in be- dwang kimnen worden gehouden en dat het gevaar van een ,,Duitsch bolsjewisme" aller- minst denkbeeldig is. Het is de rampzalige wereldoorlog, die eerst het lichaam van dit ongelukkige volk heeft gedood en die nu zijn zdel heeft aan- getast. Laat ons ter wille van Duitschland en van de wereld hopen, dat nog tijdig uitkomst dage. ESTLANI) LAAT DEN GOLDEN STANDAAKD LOS. Het Estlandsche parlement heeft na een nachtzitting, die dikiwijls een stormachtig verloop had, het regeerimgsvoorstel, waarbjj Estland den gouden standaard loslaat, goed- gekeurd. De Estlandsche bank krijgt het recht den koers van den Estlandschen kroon te laten dalen tot den stand van den Zweed- schen kroon, dus met ongeveer 35 pet. De bestaande deviezen-verordeningen en andere beperkingen zullen geleidelijk worden opge- heven. De regeering Toenisen motiveerde haar voorstel met de verklaring, dat door den faoogen koers van de kroon het Estlandsche bedrijfsleven ernstig werd gehandicapt en groote schade leed. OOK HET CENTRUM ZAL WAARSCHIJN- LIJK WOBDEN ONTBONDEN. De rijkspersafdeeling der N.S.D.A.P. deelt mede Tn volledige overeenstemining met den rijkskanselier en in het uitzicht van. het feit, dat de partijenstaat overwonnen is, heeft het Duitsch-nationale Front besloten over te gaan tot onthinding. Het zal bjj de noodige maatregelen tot afwikkeling niet worden ge- hinderd. De voormalige leden van het Duitsch-natio- nale Front zullen door den rijkskanselier al3 volledige en gelijkgerechtigde medestrijders van het national© Duitschland worden erkend en beschermd tegen iedere krenking en ach- teruitzetting. Dat geldt in het bgzonder voor alle amibtenaren en beambten. De wegens politieke overtredingen ge- airesteerde voormalige leden van het Duitsch- nationale front worden zonder verwijl in vrjj- heid gesteld en zullen niet meer vervolgd worden. De fracties van den Rijksdag en de Land- dagen der N.S.D.A.P. en van het thans ont- bonden Duitsch-nationale Front waarborgen de afvaardiging van een of meer leden van het Duitsch-nationale Front in de besturen der fracties der N.S.D.A.P. (Rijksdag en Pruisische landdag elk 2). In de gemeente- lijke autonome lichamen zal op gelgke wgize worden beschikt. Het bovenstaande is onderteekend door den rijkskanselier, en door de heeren von Winter- feldt, baron von Freytagh-Doringhoven en dr. Poensgen, als vertegenwoordigers van het voormalige Duitsch-nationale Front. Ook de Duitsche volkspartij verboden. Evenals aan de staatspartij is Dinsdag aan de Duitsche volkspartij elke verdere politieke werkzaamheid verboden. De partij bestond naar Wolff opmerkt, nog slechts in naam; haar eenige afgevaardigde in den Rijksdag was de leider Dingeldey. Thans ook het centrum aan de beurt. Naar Wolff voorts vemeemt is binnenkort ook dfe onbbinding van het centrum te ver- wachten. Invloedrijke leiders der centrum- partij hebben de mogelijikheid eener ontbin- ding reeds geopperd, zij het voorloopig ook slechts theoretlsch. „Misschien zoo volgt Wolff hieraan toe zal het centrum een soortgelijken stap doen, als het Duitsch- nationale front. „Zjjn Beiersch aanhangsel, de Beiersche volkspartij is door de arrestatie van alle lei ders en door bezetting van haar bureau's machteloos gemaaikt en zij zal wel niet weer tot eenige actie in staat worden. „De overneming van de Christelijke vakver- eenigingen door het Duitsche arbeidsfront en de afzetting der christelijke vakvereeni- gingsleiders, heteekende voor het centrum reeds een niet onaanzienlijke verzwakking. De brief van kardinaal Bertram aan den voorzitter der katholieke arbeidersvereenigin- gen bewijst, dat men van katholieke zijde be- reid is, rekening te houden met de politieke ontwikkeling en er blijkbaar naar streeft een einde te maken aan het politieke katholicisme, zooals dit sedert jaren in de centrum-partij heeft bestaan. „Practisch is dus 't einde van den partijen staat, waamaar het nationaal-socialisme van meet' af heeft gestreefd, bereikt. i(De Christeiijk-sociale volksdienst en de Bvangelisdhe partij toch leidden sinds maan- den nog slechts een schijnbestaandoor het ingrijpen van commissarissen in de aangele- genheden der Evangelische kerk hebben Zij haar laatsten ruiggesteun verloren. „Door de uitsluiting van de communisten, sociaal-democraten en de staatspartij, de ont- binding van het Duitsch-nationale front, de inhechtenisneming van alle functionarissen der Beiersche volkspartij, het verbod van actie voor de Duitsche volkspartij en de ondermij- ning van het centrum, is aan elke politieke oppositie in Duitschland de kop ingedmkt. „Op parlementair gebied heeft de N.S. D.A.P. derhalve haar opvattingen imzake den ,,totalen staat" verwezenlijkt. De huidige parlementen zijn in het Duitsche rijk, waar het leidersprincipe hoogste wet is geworden, nog slechts adviseerende lichamen. Hun vroegere beteekenis hebben zij geheel ver loren". DE HAVENBEWEGING VAN GENT. De Gentsche correspondent van Navigation du Rhin vestigt er de aandacht op, dat de gemiddelde tonnage te Gent blijft aangroeden. Het quotient van de totale beweging, gedeeld door het aantal aangekomen schepen beliep in 1925: 879 ton, in 1930: 1065 en in Mei jX 1140 ton. In den loop van de laatste weken moesten vele schepen een deel hunner lading lichten ten einde de sluis van Ter Neuzen te kunnen doorvaren. Men begrijpt, welk ar gument de berichtgever daaruit ter staving van de Belgische stelling aangaande den bouw van een nieuwe sluis put. WATERSCH APSBENOEMING. Bij Kon. besiuit is benoemd met ingang van 1 Augustus tot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijik c.a., E. C. Fassaert, te Hontenisse. PBOVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTBIOITEITSMAATSCHAPPIJ. Jaarverslag over 1932. In de heden Vrijdag gehouden algemeene vergadering van bovengenoemde maatschap- pij, is het 14de jaarverslag, loopende over 1932, uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen Niettegenstaande de voortduring van de crisis zijn de uitkomsten van het bedrijf we- der bevredigend. Het totale aantal verkochte K.W.U. was nagenoeg gelijk aan het aantal K.W.U. dat het vorige jaar verkocht werd; wat aan induitrieel verbruik werd verloren, werd gecompenseerd door verbruik van nieu we afnemers en door toeneming van het huis- houdelqk verbruik. De financieele resultaten zijn, niettegen staande de ingevoerde tariefsverlagingen, we- der gunstig. Zij stellen den raad van bestuur in staat in overweging te geven om, na het doen der gewone en van eenige extra afschrjj- vingen op verschillende activa en met name van 60.000 extra op de goodwill van het bedrijf in de Middengroep en eveneens 60.000 op de goodwill van het trambedrijf, een divi dend van 2y2 pet. aan aandeelhouders uit te keeren en het dan overblijvende saldo ad 4126,01 aan de reserve toe te voegen. De tarieven van stroomlevering aan klein- verbruikers ondergingen belangrijke verande- ringen. Niet alleen werden zoowel de tarieven voor licht als die voor kracht belangrijk ver- laagd, doch bovendien onderging de stroom- prijs bij vastrecht verlaging en werd een spe- ciaal vastrechttarief ingevoerd voor hen, die electrisch koken met een bijzonderen prijs voor waterverwarming. Het electrisch koken kerd en Wordt bevorderd door het verstrekken van apparaten in huurkoop en door een inten- sieve propaganda. Overgenomen zijn in 1932 de laagspannings- netten te Breskens, Cadzand, Graauw en Lan- gendam en Hoofdplaat. Thans betrekken nog de gemeenten Hengstdijk, Hontenisse, Oost- burg, Sas van Gent, Westdorpe en Zaamslag stroom in het groot. Van de tijdens en na den oorlog aangelegde plaatselijke netten in Mid den- en Noordgroep is thans alleen nog het net te St. Maartensdijk in bedrijf. Voor verdere bijzonderheden verwijst de Raad van Bestuur naar het verslag van de Directie. Aan dit verslag ontleenen wij uit het tech- nisch overzicht het volgende: Noordgroep. De lengte van het ondergrondsche hoogspan- ningsnet vermeerderde tot 37.015 K.M. (vorig jaar 30.73 K.M.) en die van het bovengrond- sche onderging geen verandering en bleef 76.826 K.M., terwijl de totale lengte van de laagspanningsnetten steeg tot 121.275 K.M. (v. j. 108.99 K.M.). Het aantal detailverbruikers was op 31 De cember 1932 4652 (v. j. 4339), waar,onder 308 krachtverbruikers (v. j. 264) en 829 vast- rechtklanten (v. j. 678). De electrische straatverlichting is in nage noeg alle aangesloten gemeenten ingevoerd. De storingen, die voorkwamen in het hoog- spanningsnet, waren te wijten aan atmosferi- sche invloeden; de stroomlevering is eenmaal onderbroken wegens storing bij de P. N. E. M. Middengroep. Het aantal opgewekte K.W.U. bedroeg bruto 10.640.761, het kolenverbruik 9.348.210 ton of per opgewekte K.W.U. 0.878 K.G., het totaal stoomverbruik 71.074.892, het stoom- verbruik per bruto opgewekte K.W.U. 6.679 en de verdamping stoom per K.G. kolen 7.798 K.G. Zuidgroep. In de centrale is een nieuwe ketel voor een stroomproductie van 10 ton per uur opgesteld en in bedrijf genomen. Opgewekt zijn 3.505.300 K.W.U. (v. j. 3.099.590). Te Overslag is met levering van stroom aangevangen, te Oostburg en te Boschkapelle is een nieuw transformatorstation in bedrijf genomen. Met de gemeenten Aardenburg (Draaibrug) en Hoofdplaat zijn contracten voor stroom levering afgesloten en begonnen is met de levering van stroom aan de volgende groot- verbruikers: C. L. Lijbaart te Clinge; C. G. van Doeselaar, zaadhandelaar te Sluiskil; de breigoederenfabrieken van Catz en Co. te St. Jansteen; N.V. Zeeland, aldaar en J. Verbreijt- Weijn te Clinge; Noord-Brab. Christ. Boeren- en Tuindersbond te Axel en N.V. Stoomtram- Maatschappij HulstWalsoorden te Hulst. Onderhandelingen voor stroomlevering zijn gevoerd met besturen van diverse kerkgebou- wen voor verwarming en enkele industrieen en voor overneming van de plaatselijke netten met de gemeenten Cadzand, Hengstdijk, Graauw en Langendam en Westdorpe en met de N.V. Van Melle's Confectionery Works te Breskens voor het laagspanningsnet aldaar. De onderhandelingen met Hengstdijk en West dorpe hebben tot geen resultaat geleid. Op 31 December bedroeg het aantal detail verbruikers 8797 (8070); w.o. 931 krachtaan- sluitingen (885); 2409 vastrechtklanten (2215)40 aangeslbtenen maken gebruik van het kooktarief. Het aantal geplaatste meters bedroeg 9597 (8821). In deze groep zijn 218 huurkoopinstallaties. De lengte van het bovengrondsche hoog- spanningsnet onderging geen verandering en bleef 122.29 K.M. en die van het ondergrond sche hoogspanningsnet bedroeg 100.096 K.M. (94.596), terwijl de lengte der verschillende onder- en bovengrondsche laagspanningsnet ten steeg tot 248.231 K.M. (232.516), waarbij de ongeveer 12 K.M. 1500 volts kabel in de gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk bij laagspanning is ingedeeld. Het verbruik heeft als volgt plaats gehad: gemeenten 468.242 K.W.U. (481.509); groot- verbruikers 933.551 (846.242); detailverbrui kers 1.196.808 (1.024.300); eigen verbruik 245.460 (161.850). Het gemiddelde verbruik per jaar per vast- rechtklant bedroeg 247 K.W.U. (225). De electrische straatverlichting is in na genoeg alle aangesloten gemeenten ingevoerd. De storingen die voorkwamen in het hoog spanningsnet, waren hoofdzakelijk te wijten aan atmosferische invloeden, eenmaal Is ge- durende korten tijd de stroomlevering in de centrale onderbroken. Ailrninistratief overzicht. De Noordgroep leverde na de normale en de noodige extra afschrijvingen een voordeelig saldo op van 17.768,36; de Middengroep na de reeds in het begin genoemde afschrijvingen op de goodwill van 60.000 elk en het verlies op het trambedrijf ad 21.250,33, een goed slot van f 33.614,57 en de Zuidgroep eveneens na de afschrijvingen een nadeelig saldo van f 12.257,02. Er resteert dus een bedrag van 129.126,01, waarvan 125.000 voor uitkeering van 2'/2 pet. dividend en het restant ad 14126,01 op reserve voor afschrijvingen over te brengen, die daardoor stijgt tot 170.708,54. De reserve voor Uitbreidingen was op 31 De cember j.l. 153.505,13; het Fonds voor diverse Belangen 17.552.88; het Algemeen vemieu- wingsfonds 112.112,09 en het Vernieuwings- fonds Trambedrijf 1 26.009,77. De exploitatierekening van de noordgroep geeft een voordeelig saldo aan van 184.970,76; de middengroep een van 1480.964,96; het trambedrijf een van 130.116,56 en de Zuid groep een van 1 222.147,53. ZOO STIJF ALS EEN PLANK. Kon zijn jas niet meer aantrekken. Nu weer zoo flink als ooit. Hoe gelukkig moet deize man zich voelen, nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd een slachtoffer te zijn geweest van rheu- matiek. ,,Het is nu vele jaren geleden" schrijft hij, „sinds ik voor het eerst met chronische rheumatiek te bed moest blijven. Daama moest ik met twee stokken rondkxxpen. Ik leefde in een ellendigen toestanid tot vijf jaar geleden. Ik kon me slechts bewegen als een houten blok, door me heelemaal rond te draaien. Ik kon mijn jas niet aan- of uittrek- kem zonder hulp van mijn vrouiw. Maar dank zij Kruschen Salts, dat ik nu vijf jaar lang regelmatiig genomen heb, ben ik zoo actief als een jonge man van 23." E. H. Opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die de kwellende rheumatische pijnen doen ontstaan, krijgen kans om zich te vormen wanneer in- gewanden en nieren te traag werken. Kru schen Salts spoort ingewaniden en nieren aan tot beter functioneeren en drijft overtoilig urinezuur en schadelijke afvalstoffen zacht en volkomen uit het lichaam. De pijnen worden nu gestild, gezwellen sliniken, verstijfde lede- maten worden weer lenig. Voortaan zal „de kleine dagelijiksche dosis" U inwendig schoon houden vrij van afvalstoffen, overtollig urine zuur en dius ook vrjj van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apfchokers en drogisten k f 0,90 en f 1,60 per flacon en wordt gefabriceerd in En- geland door de fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. Adv. Toen de landarbeider J. de V., wonende te Groede Maandagavond van den akker alhier hulswaarts wilde gaan, werd hij, naar de Midd. Crt. meldt, plotseling onwel. De dok- ter, die spoedig ter plaatse was, kon niet anders verklaren, dan dat de man was over- leden. Per auto is de overledene naar zijn woning vervoerd. Het faillissement van Petrus Pieters, werk- man te IJzendijke, curator Mr. J. Erasmus te Oostburg, is opgeheven wegens gebrek aan aktief. Vergadering van Vrijdag 26 Juni 1933, des namiddags 2.30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, S van Hoeve, D. Dees, C. H. H. Wisse, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, D. G. Koopman, S. Burjze; C. Maas en K. Hamelink, benevens de Secre- taris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Vaststellen notulen. De notulen der vergadering van 12 Mei 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld, zooals die in druk zijn verschenen. 3. Mededeelingen. a. dat op 12 Juni 1.1. zijn opgenomen boe- ken en kas van het gemeentelijk electrisch be drijf en op dien datum in kas is bevonden een bedrag van 287,03, welk bedrag volgens de boeken in kas moest zijn. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. brieven van F. C. Jansen-Verplanke en C. Maas, houdende bericht van aanneming hunner benoeming respectdevelijk tot lid en plaatsvervangend lid van stemibureaiu IH voor de verikiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aangenomen voor kennisgeving. b. een schrijven van P. C. de Moor, houdende beridht dat hij tegen 15 Juli a.s. bedankt als lid van het Hoofdstemibureau voor den Ge- meenteraajd wegens vertrek uit de gemeente Aangenomen voor kennisgeving. c. schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken, houdende hericht dat hij zich kan vereenigen met de wijziging van de artt. 8 en 19 der steunregeling vastgelegd in het besiuit van den raad van 2 Maart 1933, No. 15. Aangenomen voor kennisgeving. d. een schrijven van de Gezondheidscom- missie te Ter Neuzen, houdende toezending harer begrooting dienst 1934. Wordt besloten dit te behandelen bij de vaststelling der gemeentebegrooting. e. een schrijven van de Vrijrwillige Brand- weer, houdende toezending harer begrooting dienst 1934. Wordt besloten dit te behandelen bij de vaststelling der gemeentebegrooting. f. het jaarverslag van de Vrijwillige Brand weer. Burigemeester en Wethouders deelen mede dat dit verslag voor de leden ter secretarie ter inzage ligt. g. Een adres der gemeente Poortvliet aan de Regeering om bij de steunverleening aan den landbouiw een regeling te treffen, waarbij bepaald wordt, dat de boeren, die per te ver- bouwen H.A. sulbsiidie van het Rijk ontvangen verplicht worden een bepaald aantal arfoeiders in loondienst te nemen op een loon, vastge steld in overeemstemming met plaatselijke omstandigheden, of, althans voor te sdhfijven dat de z.g. regeeringstarwe niet machinaal gesneden en gedorschen mag zijn met verzoek daaraan adihaesie te betuigen. Burgemeester en Wethouders van oordeel dat een adresbeweging tot het treffen van regeeringsmaatregelen niet van den raad eener gemeente dient uit te gaan, stellen voor dit adres aan te nemen voor kennisgeving. De heer BUIJZE heeft met groote verwon- dering kennis genomen van dit voorstel van Burgemeester en Wethouders, vermits het groote belang dat hierbij voor Zaamslag als fandbouwende gemeente betrokken is. Hij her- innert, dat in de vergadering op 5 Februari 1932 de voorzitter met betrekking tot het adres der gemeente Wehl aan de Kroon om instelling van een Ministerie van Landbouw zeid-e, dat de raad het voorstel van Burge meester en Wethouders om daaraan adhaesie te betuigen met beide handen behoorde aan te grftpen. Van waar komt nu op eens dat zoo daarmede geheel in strijd zijnde voorstel van Burgemeester en Wethouders? Dit adres be- helst een voor Zaamslag van groote beteeke nis zijnd onderwerp. De werkloosheid steekt reeds weer al driest het hoofd op. Wanneer het z66 doorgaat zal er op het land weer wei- nig tarwe met de sikkel gesneden worden en het graan op het land met de machine gedor schen worden. Indien op het verzoek van Poortvliet werd ingegaan zouden er heel wat menschen werk krijgen bij het oogsten en het dorsch-en der tarwe, hetgeen zoowel voor de menschen als voor de gemeente een zegen zou zijn. Er moet getracht worden zooveel moge- lijk menschen aan het werk te krijgen. Spreker zegt het den voorzitter van 5 Februari 1932 na: de gemeenteraad moest dit adres van Poortvliet met beide handen aangrijpen en ondersteunen. Hrj stelt dan ook voor, daaraan adhaesie te verleenen. De heer HAAK merkt op, dat het door den heer Buijze aangehaalde vroegere adres een andere kwestie betrof, nl. het verkrijgen van een minister van Landbouw. Toen heeft spre ker ook gezegd, dat dit z.i. niet op den weg der gemeentebesturen lag een dergelrjk ver zoek te doen, maar dat dit diende te geschie- den door de centrale landbouwmaatschappjjen. Hij heeft er toen toch schoorvoetend voorge- stemd. Hier is het echter nog geheel iets an ders. Het adres van Poortvliet mengt zich in een technische aangelegenheid van het land- bouwbedrijf en daar behoort een gemeente raad zich toch zeker buiten te houden. Evenals de heer Buijze voorziet spreker dat er groote werkloosheid zal zijn en er toch veel tarwe met de machine zal worden gesneden en gedorschen. Daar is ook niets tegen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat door de regeering steun wordt verleend om de land- bouwersbedrrjven aan den gang te houden, en dat de exploitanten der bedrijven moeten uit zien om die exploitatie zoo goedkoop mogelijk te doen. De bedrijven worden niet gesteund in zoodanige mate dat ze dat werk, met de hand uitgevoerd, zouden kunnen betalen. De heeren moeten ook niet uit het oog ver liezen dat dit een technische aangelegenheid betreft, waarbij rekening moet worden ge houden met den loop der omstandigheden en de eischen van het bedrijf. Men moet ook met het werk op tijd kunnen klaar komen. Ver- leden jaar was de tarwe bijna allemaal gele- gerd en was het niet mogelijk deze met de machine te snijden. Door den Zegen van Boven heeft men toen na het snrj-den niet veel regen gehad en kon men de tarwe met de machine op het land laten dorschen. Maar als het an ders geloopen had, waren groote moeilrjkheden ontstaan, daar men de dikke schoven van de met den sikkel gesneden tarwe, niet kan schelven. De met de machine gesneden tarwe, waarvan regelmatiger schoven gevormd wor den, leent zich beter voor het schelven. Hij vindt het in elk geval verkeerd, dat gemeente besturen zich hiermede gaan bemoeien. De heer MAASMijnheer de Voorzitter. Om de werkeloosheid op het platteland te vermin- deren zijn wij zedelijk verplicht om aan het verzoek van de gemeente Poortvliet te vol- doen. Volgens mijne roeping ben ik zedelijk verplicht hier als landarbeider de belangen van de arbeiders naar voren te brengen. Wan neer de tarwe met den sikkel werd gesneden en in den winter werd gedorscht met den vle- gel en in het voorjaar de tarwe werd onder- houden met het houweel dan waren er geen werkelooze menschen op het platteland. Enkele jaren terug stonden er in den win ter 234 arbeiders te dorschen met den vlegel op elke hofstede, alles naar evenredig- heid, maar nu ziet men dat niet meer, alles wordt afgereden met de zelfbinders, als het graan niet al te plat ligt en in den winter wordt alles gedorscht met de dorschmachines en weg is al het werk. Als de regeering daar eens aan mee wilde helpen om den landbouwers er op te wijzen om hun tarwe zooveel mogeljjk met den sik kel te laten snijden en met de hand te dor schen, dan was de werkeloosheid op het platteland weg. Mijnheer de Voorzitter, wanneer de tarwe afgesneden wordt met de zelfbinders is de tarwe er vlugger af en wordt de tarwe ge dorscht met de dorschmachine dan is dat ook heel wat vlugger gebeurd, maar of de werk- gevers daar voordeel mee kunnen behalen, dat zet ik tusschen twee haakjes. Als alle men schen werken op het platteland, dan moet er geen steun uitgekeerd worden en dan kan de belasting verminderd worden. Het voordeel dat de landbouwers hebben met de machines hebben zij verloren in de belasting. Mijnheer de Voorzitter, ik als landarbeider ben bereid om daaraan mede te helpen wer ken, maar ik vraag m(j van binnen wel eens af, is mijn hart wel recht. Wat zou ik doen als ik zelf werkgever was, mijn arbeiders in den winter naar hu-is sturen of in het werk houden. Neen! dan zou ik zeggen kom ik om, zoo kom ik om, ik houd mijn arbeiders in het werk. In de goede jaren toen wij veel geld maakten van onze producten hebben mijn ar beiders ook altijd klaar voor mij gestaan en als ik als landbouwer mij met het loon van mijn arbeiders moet redden kan ik wel uit- scheiden met boeren. Dat zegt niets. Dat zou ik niet willen doen, ik zou denken aan de goede jaren terug toen had ik meer dag- geld kunnen geven dan nu in deze slechte jaren. Mijnheer de Voorzitter, wij als werkmen- schen kunnen de werkgevers niet missen, daar zullen wij eerlijk in zijn, maar daar staat tegenover dat de werkgevers de werknemers niet kunnen missen, als iemand een bedrijf heeft moet hij personeel hebben, zonder perso- neel kan hij nooit zjjn bedrijf uitoefenen. Maar bij de meeste menschen gaat het om de winst, die een bedrijf geeft en wij als werk- menschen wij hebben geen winst, als elk mensch hier op aarde tevreden was en niet bevangen was in zijn hart met winst dan was het beter, maar die vele winst voert heer- schappij over him hart en waarom dat weten zij niet, want men weet niet wie het na dezen nemen zal, het is alles ijdelheid en kwelling des geestes. Zelf heb ik ook gebreken, die heeft ieder mensch, maar daar is een bijzonder groot ver schil in onder de menschen. Als ik landbouwer was zou ik bij mij zelven zeggen in mijn hart wat heb ik toch een groot voorrecht boven mijn arbeiders, ik ga waar ik wil en ik sta waar ik wil en ik krijg steun van de -regeering, ik moet geen contributie betalen en ik moet niet iederen dag gaan stempelen, ik kan in de week mijn familie gaan bezoeken en mijn arbeiders kunnen dat niet, want dan staan hun verdiensten stil en mijne zaken gaan toch door en als mijn arbeiders op het land komen moeten zij blijven staan en wer ken in de koude en de hitte en den last des daags dragen. Ik zou mijn arbeiders geven een goed loon en 100 roeden vrij aardappelland en 6 dagen vacantie met behoud van loon. De heer HAAK zal niet zooveel uitwijden als de heer Maas, die er drie vellen papier over vol geschr,even heeft; spreker heeft er niet zooveel werk van gemaakt, aangezien hij voomemens was het voorstel van Burgemees ter en Wethouders te steunen. Hij was niet op een bepaalde discussie hierover voorbe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6