ALGEMEEN NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Berste Blad. No. 9009 VRIJDAG 30 JUNI 1933 73e Jaargang. Gymnastiek voor zuigelingen en kleuters SPORT. GEMEVQDE BERICHTE1 AXEL. VOETBAL. DE GEVOLGEN VAN GROOTE ONVOORZICHTIGHEID. TER NEUZENSCHE COURANT 4. BONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen /r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. Ultgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8C Voor elken regel meer f 0,20. KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave, DiT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit lijkt misschien een grapje, maar het is toch werkelijk ernst. Het is ons ernst, als wij dit schrijven, en er was zeker nog veel meer ernst bij hem, die nog niet lang geleden over deze zaak een boekje het licht deed zien, waaruit wij in dit artikel een en ander willen vertellen, omdat de zaak ons van niet gering belang lijkt. Bedoeld geschriftje draagt denzelfden titel als dit ons artikel, is geschreven door Dr. F. van der Zande, Kinderarts te Am sterdam, en verschenen bij Paris te Amsterdam, Men kan een dergelijk onderwerp een aardigheid achten, men zou oak wel kun- nen vreezen voor overdrijving, en wij willen toegeven dat voor zoo'n vrees bij een onderwerp als het onderhavige alle reden zou kunnen zijn. Vooreerst omdat men er licht toe zou Kunnen komen om het lichamelijke het allerbelangrijkste te ach ten. Wii hebben eens in een geschrift van den Dekenden hoogleeraar, Prof. dr. Is. van Dijk, gelezen, hoe op een vergade ring van leeraars van een bepaalde onder- wijsinrichting ernstig was gesproken over de noodzakelijk'heid om de eischen niet maar voortdurend op te jagen, en bijvoor- beeld een belangrijke vermindering aan te brengen in de hoeveelheid van het op te geven huiswerk. Daarover waren alien het eens, maar toen het er op aankwam, bleek ieder leeraar gezind om deze ver mindering toe te geven onder voorwaarde dat voor zijn eigen vak de zaak vrijwel mocht blijven zooals zij was. Zoo zal het ook wel eens voorkomen, en in den loop der jaren ongetwijfeld ook wel voorgekomen zijn, dat men te sterk nadruk legde op 't gewicht van lichaams- oefeningen, en dan wellicht het deed voorkomen, alsof nu deze zaak de aller belangrijkste was, een meening die bij- voorbeeld ook om den hoek schijnt te komen kijken, als Dr. Van der Zande beweert, dat het nu gelukkig tot de groote massa doordringt, dat kinderen groot- brengen. en zoo grootbrengen, dat men er flinke menschen'kinderen van maakt, een van de moeilijkste, zoo niet de moei- lijkste taak is, die men in het leven te vervullen heeft. Maar daargelaten nu de vraag, of een dergelijke opvatting volkomen juist is, kunnen wij er zeker niet dankbaar genoeg voor zijn, dat ook aan deze dingen, die vroeger veel te veel veronachtzaamd werden, meer aandacht wordt geschonken en door uitermate bevoegden. Het is zoo volkomen waar, wat in het door ons hier besproken boekje wordt •beweerd: veel vrouwen worden op de taak, die zij ten deze te vervullen krijgen, in het geheel niet voorbereid. Van de verzorging van een baby weten zij weinig of niets, en bij alles, wat haar op school is geleerd en ingepompt, is haar op dit punt niets onderwezen. Misschien dat een enkel meisje, dat op een kweekschool of bij de voorbereiding voor een lager- onderwijs-acte ook iets over gymnastiek- theorie moest weten, er toe gekomen is am over het hoe en waaram van allerlei oefeningen en bewegingen eens na te denken (of iets na te praten! overi- gens weten onze meeste aanstaande moe- ders er niets van, en geven de meesten zich ook niet de minste moeite om er iets van te weten te komen. Met handleidin- gen voor aanstaande moeders kan een enkele maal wel iets goeds worden be- reikt, maar met enkel theorie wordt toch nog maar weinig gewonnen. Men kan nu eenmaal een zuigeling niet wasschen, helpen en voeden alleen maar volgens een boekje. Dr. Van der Zande merkt op, dat de eerstgelborene niet zelden eeniger- mate als proefkonijn wordt gebruikt, en dat dit dan nooit ten voordeele strekt van zoo'n No. 1. Hoe vaak heeft de dokter niet moeten hooren: „Mijn tweede kind heb ik van het begin af heel anders be- handeld; i'k ben nu heel wat wijzer ge- worden", jvat dus zeggen wil, dat de moeders het geleerd hebben op hun eerste kind! De genoemde schrijver heeft zeker ook geen ongelijk, als hij beweert, dat men, zoolang men slechts voor zijn eigen lichaam verantwoordelijk is, ook alleen zichzelf schade kan berokkenen, maar daarvan dan ook zelf de gevolgen krijgt te dragen, terwijl dit alles iets heel anders wordt, wanneer de gezondheid onzer kinderen op het spel staat. Hier kan nalatigheid tot een zware schuld worden, zij het ook ongewild en onbewust. Men kan op zoodanige wijze zondigen ten op- zichte van de voeding, van de opvoeding maar ook ten opzichte van de lichaams verzorging. Wij bedoelen nu in dit artikel, evenals Dr. Van der Zande in zijn boekje, alleen iets te zeggen over dat laatste punt. Een van de eerste meeningen, die wij grondig en voorgoed zullen moeten her- zien, is deze, dat alle jonge kinderen op elkaar lijken. Uitwendig, wij bedoe len: wat het uiterlijk hetreft is dat reeds lang niet het geval, maar overigens ijken bij nadere beschouwing geen twee cinderen op elkander. De moeders weten wel beter; de ware moeder wist in het be- cende bijbelverhaal haar eigen kind (ook terwijl het nog zeer jong was) wel te onderscheiden. Dit is ook de reden, waarom men verbazend voorzichtig moet zijn met het gebruiken van (en vooral met het ernstig rekenen op) generaliseerende tabellen, waarbij eenvoudig een zoo groot mogelijk aantal kinderen van den zelfden leeftijd is gewogen en gemeten, afgezien van de vraag, of deze kinderen van groote en zware of van korte en lichte ouders afstamden. Vroeger heeft men over het algemeen zich op wetenschappe- lijk gebied zeer weinig bekommerd om de jeugdige lichaamsvormen en daarvan geen opzettelijke studie gemaakt. Maar de erfelijkheidsfactoren spelen zoowel bij vol- wassenen als bij zuigelingen een groote rol, en de verschillen zijn uiterst subtiel. Er wordt thans vooral gelet op het ver- schil in de hoofd- en gezichtsvormen, omdat bij zuigelingen de verschillen van het lichaam en de ledematen uiterst ge ring, om niet te zeggen: onwaarneembaar zijn. Het is gelukkig een feit, dat de meeste kinderen gezond worden geboren, maar het is daarom juist de kunst om ze gezond te houden. Ondanks alle moeite, tijd er zorg, die door de moeder aan het kind wordt besteed. ontwikkelen veel kinderen zich toch vaak in een richting, die niet de juiste is. Moeders kunnen onmogelijk de zich zoo uiterst langzaam ontwikkelende afwijkingen of ziekten bij haar jonge kin deren waarnemen. Dit is vooral het geva! met de z.g.n. Engelsche" ziekte. Het op tijd tanden krijgen behoeft b.v. nog in 't geheel geen waarborg te zijn voor het ontbreken van die ziekte. Dr. Van der Zande wijst er ook op, wat wellicht velen onzer niet wisten dat lang niet ieder kind eerst tot zitten, dan tot staan en pas daarna tot loopen komt Er zijn kinderen, die eerst staan en daarna pas leeren zitten. De genoemde geneesheer zegt zoo aardig, dat er bij deze kinderen een zekere „weerzin" bestaat in het ge bruiken van de buikspieren, die noodig zijn om tot zitten te komen. Het zijn vaak dezelfde kinderen, die op ouderen leeftijd graag op den buik slapen, soms steunend op ellebogen en knieen. Bij al dergelijke en nog meer gevallen kunnen toezicht en advies van een geneesheer aan kinderen en ouders veel leed besparen, Daarentegen kan door foutieve behan- deling het lichaam van een zuigeling, en vooral van een, die in meerdere of min- dere mate lijdende is aan Engelsche ziekte, zeer worden vervormd. Er zijn b.v. kinderen. die zelfs, terwijl zij nog zeer jong zijn, weigeren op een bepaalden kant te liggen. Moeders, die daaraan toegeven, kunnen groot onheil stichten, en merken dat dan soms nog heelemaal niet. Een wieg mag niet altijd aan dezelfde zijde van een kamer staan, want de meeste kinderen keeren zich graag naar het licht. Is steeds de rechterzijde als slaapzijde verkozen, dan gaat de punt van de kin naar links. Scheeve neuzen ook bij ouderen zijn daarvan niet zelden het ge- volg. De fouten liggen vaak bij en in de wieg! Andere verkeerde gevolgen, b.v. bij de vervorming der kaken, kunnen ook meest- al worden voorkomen. Duimzuigen kan zeer verkeerd zijn; blijft de tandopper- vlakte langdurig in aanraking met het voedsel uit de flesch, dan is rotting vaak het gevolg Kinderen, vooral die aan Engelsche ziekte lijden, of die een zwakke constitutie bezitten, moet men niet te vroeg of te lang laten zitten. De oorzaak van allerlei vergroeiincjen ligt vaak in den zuigelingenleeftijd. En nu kan heilgym- nastiek voor de oudere kinderen nog wel veel goed maken, maar soms kan gym nastiek of massage reeds bij zuigelingen worden toegepast. Het is gebleken B.v. dat bij zuigelingen of iets oudere kinde ren, die aan Engelsche ziekte van de borstkas lijden, ademhalingsgymnastiek goede resultaten oplevert. t Kindje wordt dan meerdere malen per dag op de buik op tafel gelegd, men gaat met het kind wat spelen, en tradht 't aan 't lachen te krijgen, waardoor er dieper adem wordt geihaald. Oudere kinderen laat men onder de hand een deuntje fluiten, en bovendien moet men dan de ademhalings- bewegingen helpen door de handen op de flan'ken van de borstkas te leggen, die daardoor in zoo ver mogelijken uitade- mingsstand wordt gebracht. Hoofdzaak is maar, dat de kinderen leeren om diep te ademen en de stijfheid van de borstkas te overwinnen. Er is een leeraar te Berlijn geweest die wel degelijk ook nog andere lichaams- oefeningen voor dim zeer jeugdigen leeftijd heeft ingevoerd. Mannen van de praktijk, knappe hoogleeraren niet het minst, hebben goede resultaten van dit alles geconstateerd. De behandeling van allerlei verkrom- mingen werd b.v. tot nu toe meestal pas- sief behandeld, d.w.z. door corsetten, rechthouders, enz. Maar dan viel, zoo- dra de kunstmatige strekking opgeheven was de wervelkolom weer in de oude houding terug. Thans lukt het om het lichaam te leeren zich zonder hulpmidde- len recht op te houden. Echter zij men ook met deze gymnastiek voorzichtig. Vooreerst wachte men zich voor overdrijving, en voor overdreven ver- wachtingen Maar voorts zal eerst een medicus moeten nagaan of de betrokken zuigeling geen afwijking aan de organen heeft, waardoor deze oefeningen het kind zouden kunnen schaden in plaats van te baten. En ook moet men het kind niet te veel dwingen. Elk kind heeft verder zijn lievelingsoefening, waarbij het lacht. Daarmee worde dan steeds begonnen en geeindigd, zoodat een aangename herin- nering het kind bijblijft. Geleidelijk wor den moeilijker oefeningen gemaakt, en alles moet heel voorzichtig en correct gebeuren. Wij geven hier geen lijstje of opgave van al de oefeningen, die moge lijk zijn. NeumannNeurode heeft er 14 aangegeven, en Dr. Van der Zande noemt die ook, maar onze Nederlandsche arts acht het in het eind beter, dat het geven van deze gymnastiek wordt over- gelaten aan menschen die zich er speciaal op hebben toegelegd. Hij verwacht daar van de allerbeste resultaten. TER NEUZEN, 30 Juni 1933. EXAMEN NUTTIGE HANDWEREN. Aan de St. Ursula-Kweekschool te Boxtel slaagde voor het examen nuttige handweriken, mej. G. J. Dieleanan, alhier. EXAMEN GEMEENTE-BELANGEN. Bij het op gisteren te 's-Gravenhage ge- houden examea voor de akte van bekwaam- heid in de gemeente-p,dministratie slaagde o.m. onze vroegere stadgenoot de heer Jac. Leunis Qzn., thans ambtenaar ter secretarie te Westkapelle, vroeger volontair ter secre tarie dezer gemeente. GESLAAGD. Gisteren slaagde te s' Gravecihage voor het examen 3e stuurman groote vaart, onze stad genoot de heer L. P. van Oppen. C.J.M.V. O. C. Naar wij vernemen zullen ook dit jaar weer wandeltochten (afstandmarschen) worden ge- houden. Men raadplege t.z.t. de advertentien in deze courant. Verwacht wordt dat de deelname grooter zal zijn dan het vorige jaar. WAARSCHUWING. In deze gemeente, en vermoedelrjk ook wel in de omgeving, trachten een paar personen z.g. „groot geld" gewisseld te krijgen. Voortdurend wordt dan om nog ander wis- selgeld gevraagd en tijdens deze handelingen wordt de „frommel-methode" toegepast, waar bij handig eenig papiergeld in de zakken ver- dwijnt. Na het vertrek dier personen bemerkt men dat men is opgelicht geworden. Ook gebeurt het dat zij een kleinigheid koopen en daarbrj een bankbiljet in betaling geven, waama de wissel-manipulaties een aanvang nemen. Men zij op zijn hoede! VRIJWILLIGE VOEDOENING VAN BELASTING. De minister van financiem maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegeos te weinig betaalde belasting (zonder nadere aanduiding) birj: den ontvanger der directe belastingen te Hulst f 60. RESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 18 tot en met 24 Juni zijn in ooze provincie voorgekomen 1 geval van febris typhoidea te Axel en 1 geval van para- typhus typhuize vorm) te Graauw en Lan- gendam. CANDID AATSEXAMEN GENEESKUNDE. Aan de Universiteit te Leiden slaagde voor het candiidaatsexamen geneeskunde, de heer G. J. de Maat te Hulst. STOOMTRAM-MAATSCHAPPIJ BRESKENSMALDEGHEM. De N.V. Stoomtram Maatschappij Breskems- Maldegihem heeft de betaling van de Juli- coupons der dbligafciehouders voorloopig moe ten uitstellen, omdat de regeering in afwij king met andere jaren, voor die betaling geen subsidie geeft en daarvan eerst kort geleden melding heeft gemaakt. BOVCOT-ACTIE. In de huish. vergadering op 29 Juni te Ter Neuzen gehouden van de moderne vakbonds- afdeelingen, afd. S.D.A.P., soc.-dem. Vrouwen- club, VARA-afdeeling, A. J. C. en Instituut voor Arb.-ontwikkeling, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De vergadering stelt vast, dat de boycot een der krachtigste wapenen is, die, mits syste- matisch en wel-overwogen gehanteerd, tegen het Duitsche fascisme kunnen worden aan- gewend; heeft met - groote instemming kennis ge- nomen van het besluit van de Algemeene Raad uit N.V.V. en S.D.A.P., om over te gaan tot een boycot van het koopen van Duitsche waren en van de stichting van het Centraal Boycot-Bureau uit de modeme arbeidersbe- weging; heeft verder met instemming vernomen, dat ook in het buitenland krachtige pogingen worden gedaan, om aan deze boycot een in- temationaal karakter te geven; roept alle leden van de organisaties en alien daar buiten, die met het doel sympathi- seeren, op, om het werk van het Centraal Boycot-Bureau zoo krachtig mogelijk te steunen; en vertrouwt dat die alien zich voortaan zullen onthouden van het koopen van Duit sche waren en dat zij in eigen omgeving de krachtigste propaganda voor deze boycot zul len voeren. LUXOR THEATER. „De Ruiter van d,e Doodsvallei". In een Tom Mix-film plegen de geweldige avonturen elkaar in snel tempo af te wisselen, want Tom rakecit in sneltrein-vaart met zijn vijanden af. Hij heeft er niet lang voor noodig om, met in elke hand een revolver, alle cow boys uit de kroeg te jagen, met zijn lasso een Ivluchteling te grijpen of op zijn paard Tony een schoone te redden, die in een wagen achter hollende paarden in doodsangst zit. i Deze nieuwe Tom Mix-film wijkt nu wel zeer af van de bekende reeks bliksemsnelle waagstukken en daarom alleen reeds verdient hij de belangstelling. Bovendien omdat Tom Mix hierin nog eens weer duidelijk toont, dat hij niet alleen een phenomenaal paardrijder is maar ook een knap filmacteur. ,,De Ruiter van de Doodsvallei" is van een heel andersoortige structuur dan de Tom Mix-films, die wij gewend zijn, maar zeker niet minder spannend en Tom Mix zelf is, met ,,Tony", hier op zijn best. Samenstelling Gids. (Het bestuur van de Vereeniging tot bevorde- ring van Vreemdelingenverkeer besloot in 1934 een officieele gids van Axel en zijn naaste omgeving uit te geven, die met een fraaie serie foto's vein plaats en omgeving zal worden verlucht. Een photowedstrijd zal tot dit doel worden uitgeschreven, waarvoor een bedrag van 25 (aan verschillende prijzen) zal worden be- schikbaar gesteld onder degenen die de inte- ressantste kiekjes leveren. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zondag wordt voor de kampioenscompetitie de laatste wedstrijd gespeeld. PSV krijgt dien dag Feijenoord op bezoek. Van belang is al leen de vraag of Feijenoord zich op de tweede plaats zal handhaven. Een gelijk spel is voor haar hiertoe reeds voldoende. Of dit zal ge- lukken is een andere vraag, daar PSV, voor eigen publiek spelende, natuurlijk wel zal pogen de overwinning te behalen. PROMOTIE-COMPETITIE 3e KLASSE. Ook voor de promotie-competitie 3e klasse wordt de laatste wedstrijd gespeeld, n.l. MEVOZeelandia. Wanneer de Bergen op Zoomsche club weer met eenzelfde elftal in het veld komt als de afgeloopen Zondag het elftal telde toen zeven invallers is het te verwachten, dat de overwinning wel voor Zeelandia zal zijn. TERNEUZEN IIF.C. MEULESTEDE. Be reserves van Terneuzen krijgen Zondag op bezoek de Gentsche vereeniging F.C. Meu- lestede. Deze club doet de reis per plezier- boot en zal van een flink aantal supporters vergezeld zijn. We vestigen de aandacht op de in de adver- tentie voorkomende mededeeling, dat de oude donateurskaarten niet meer geldig zijn. Daar het vereenigingsjaar van Terneuzen weer ten einde is, behooren de donateurs zich dus weer te voorzien van een nieuwe kaart. DE INBRAAK BIJ DR. PHILIPS EN DE BELOONINGEN. Naar men zich zal herinneren, is op 24 Juli •van het vorig jaar ingabroken bij dr. Philips, wonende in het flatgefcouw Van Hogenhouck- laan te 's Gravenhage, waanbij voor een be drag van duizeoden guldens aan juweelen en goud is gestolen. Drie dagen na het gabeurde is bekend ge maakt, dat een Fransehe venzekeriagsmaat- schappij', de heeren E. Dong Maddox en Cy. Rue de la Paix 23, Parijs, bij welke dr. Philips verzekerd was, door bemiddeling van Lloyds, een belooning van f 16.000 hadden uitgeloofd, voor het terugbrengen van het gestolene, uit te betalen in verhouding tot hetgeen zou worden tenuggevonden. Nu dus, naar men weet, al het gestolene terug is, hebben zij, die tot deze terugbren- ging den stoot hebben gegeven, recht op de geheele belooning, naar billijikheid te ver- d'eelen. In de eerste plaats komt hiervoor in aan- merking de schoenmaiker, die, toen hij be- menkte dat zijn knecht een deel van den buit in de schoenmakerswerkplaats aan den Schenkweg had verborgen, hiervan onmiddel- lijk aangifte deed ibij1 de politic, hetgeen aan- leiding was voor de tweede arrestatie van den Oostenrijker en tot het viniden van den buit. Voorts maakt aanspraak op een gedeelte der belooning een juffrouw, die tevoren met diizelfden Oostenrijker was uit geweest, en die bij het vernemen van de uitgeloofde be looning, bij de politie aangifte deed, dat een Oostenrijker haar verteld had, dat hij binnen- kort een groote ,,kraak" zou plegen". Deze aangifte leidde tot de eerste arrestatie van den Oostenrijker. Over het uitbetalen van de bovemgenoemde belooning zijn thans eenige moeilijkheden ont- staan. Lloyds bood eerst namens de verze- keringsmaatschappij een bedrdag van 2000, hetwelk later tot 8000 werd verhoogd. De schoenmaker wenscht hier geen genoe- gen mede te nemen, zoodat hij zich van reehtskundigen bijstand heeft voorzien, ten- ein.de het hem toekomende bedrag uitbetaald te krijgen. Op den weg LeeuwardenWijtgaard is Woensdagavond de motorrijder W. Maarsten van Leeuiwarden, die met een razende snel- heid door een der bochten vloog en deze te groot nam, over den kop geslagen. In een ziekenhuis te Leeuwarden is hij aan zijn ver- wondingen overleden. DE GROOTE REIS. De 33-jarige technicus K., die ter zake van den moord op den heer Eschauzier te 's Gra venhage, gepleegd op 10 Mei 1931 door het gerechtshof te 's Gravenhage tot 20 jaar ge- vangenisstraf is veroordeeld en wiens cas- satieberoep Maandag jJ. door den Hoogen Raad is verworpen, is Donderdagmorgen naar de strafgevangenis te Leeuwarden overge- fbraidht. ERNSTIG MOTORONGELUK. Woensdagavond is te Oss de motorrijder B. uit Oisterwijk met zijn motor geslipt en in voile vaart tegen een boom gebotst. Hij is met een emstige hoofdwond en een gebroken been opgenomen. Zijn toestand is ernstig. VERDRONKEN. Sedert Vrijdag j.l. is te Oudehorne de 70- jarige S. Koelma vermist. Woensdagmorgen is zrjn lijk in het Tjomgerkanaal gevonden. GEeLECTROCUTIONEEED. Het Provinciaal Utreohtsch Ellectriciteits- bedrijf heeft Woensdag nacht aan de politie te Woerden kennis gegeven, dat in Zegveld bij Woerden het lijk was gevonden van den 18- jarigen H. de Bruijn, landfoouwerszoon te Zeg veld. Deze was door tot nog toe onopgehel- derde oorzaak in aanraking gekomen met het hoogspanningsnet der electrische geleiding. Het lijk lag geheel verkoold bij den zooge- naamden bokpaal. Vaststaat, dat het slachtoffer van te voren in den paal moet zijn geklommen, omdat bij onderzoek bleek. dat boven in den paal o.ver- blijfselen van kleeding en liohaamsdeelen aanwezig waren. Het lijk is door de politie naar de algemeene begraafplaats te Zegvead overgebracht. De burgemeester van Zegveld stelt met de rijks- en gemeentepolitie een nader onderzoek in. GELDSMOKjKELAARS. Een man en twee vrouwen, werden Maan- dagavond bij het verlaten der electrische tram, tusschen Herzogenrath en Aken, aan een halte, slechts enkele meters van Kerk- rade verwijderd, gearresteerd door een politie- man, in Nazi-uniform gestoken, die toevallig in de tram was geizeten en gehoord had, dat de drie bedoelde personen een kaartje naar Aken hadden genomen. Bij visitatie bleek, dat de vrouwen onider haar kleeding 7000 mark en 1000 Ameriikaansche dollars hadden verborgen. De deviezen-smokkelaars werden naar de gevangenis te Aken overgebracht. Het echtpaar wocnlde in Holland, de tweede: dame in Berlijn. SNELHEIDSRECORD IN HUWELIJK EN ECHTSCHEIDING. Het snelheddsreoord voor huwelijk en echt- scheiding kan sedert eenige dagen op naam worden geiboekt van den heer en mevrouw Eugene Windchy te Chicago. Mrs. Margare- the Windchy diende een verzoek om echtschei- ding in omdat haar eohtgenoot haar Vijtf minu ted na de inzegening van het huwelijk had verlaten. De heer Windchy verklaarde zulks te helhlben gedaan omdat zijn vrouw weigerde in hetzedfde huis te gaan wonen als zijn moe der. Oak het echtscheidingsproces zelf werd een snelheidsrecord. De rechter besliste na- melijk binnen drie minuten en sprak de echt- scheiddng uit. TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank van gezworenen te Saint- Omer (Fr.) heeft vonnis geveld in het proces tegen den 59-jarigen landbouwersknecht Al- phonse Lemaire, wegens moord op de 77- jarige weduwe Dubois, te Beuvry. De oude vrouw woonde in een eigen huisje en ging iederen avond naar baar schoonzoon in een naburig gehucht, daar zij bang was den nacht al'leen door te brengen. Iedereen wist, dat zij haar spaarduitjes in haar tasch meenam. Den 8 Januari j.l. kwam zij niet bij haar schoonzoon en deze werd on- gerust en begaf zich naar haar woning. Daar vcnid hij de oude vrouw dood op den vloer liggen. Het lrjik was afschuwelijk verminkt; het hoofd was door bjislagen vertorijeeld. Lemaire lie,p in den val door zijn groote verteringen na den moord. Hij had 11.000

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1