Dam- en Schaakrnbriek, 0EMEH6BE BEBICHTEN. DAMMEN. DOOR REVOLVERKOGEL DOORBOOIID. CAFe TE NISTELRODE AFGEBRAND. EEN KINDERDIEF VEROORDEELD. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. SCHAKEN. ke tierig leven! 'n Cel-ibestaan l'ijien ze, waar- in alleen een bietje afiwisselink wordt gebrocht deur d'n sprong van Jan van Schaffeleer, of deur 't recept van die ikokkin Kenau Hasse- leer, die er zo'n aardig handje van bad, om Spaansche soldaten in kokende olie mooi bruin te bakken mee 'n korstje. Maar al da ,,nuuws" is ok alweer zoow oud, 't zijn allemaal aarigheidjes mee lange, grijize Sunderklaasbaarden, waar de leut al laanli af is. Enwa nog 't engste is, wa-hedde aan al die ,,wijsheid" bij 't stempelen later? Waant de kinders stiudeeren d'r eigen suf oan 't eenmaal te kunnen brengen tot fatsoende- lijk werkloaze-waar-niks-opste-zeggen-valt Niewaar, amioo, as ge de lijsten nagaat van geslaagde scboolmeesters, avekaten, aspi- raant-avekaten, dokters, ingenieurs, enz., eniz., dan motte, as ouwerwetsche mensch zoow Jaankzamerhand 't gedacht wel gaan krijgen, da ze teugesiwoordig nie meer van school komen, de jongeluikes, veur en aleer, da ze net zoow geleerd zijn, as d'r meesters. Da ze net zoow grif ingenieur zien te worren, as vroeger kachelsmid en z6ow bekeken, dan is 't nog nie zoow gek, da Trui de toekomstige weareld bevolikt ziet, mee louter perfesters. En dan? Ollee, ik weet ok wel, 'nen mensch lean zoo ver nie veuruit praten, maar al die geleerd- Iheid mot in de toekomst, toch 'n postje zien te krijgen? 'n Baantje! In Amsterdam is 't al zoow erg, he 'k 'n tijdje gelejen gelezen, dat daar, veur de hoogesohool begint, de adspirant-avekaten, -doctoren en -geieerden, mekaar blaauwe oogen slaan om toinnen te komen in de lessen. iZoowda ge als ouwer zijnde oew kinderen gin student hoeft te laten worren, as ze nie steuvig genogt gebouwd zijn, om 'n stuk of vijf knapen van d'ren eigen leeftijd bewuste- loos te joppen, omdat die veur d'r voeten staan, op d'n drempel van de school. Ik zal nie zeggen: 't is veur d'n teugen- woorigen tijd meteen 'n nuttige opleidink, teugen dat de jongeman in de motschappij komt. Hier 'nen concurrent, 'n lichte hersen- scliudding geslagen, daar 'nen tweede veur acht dagen z'n oogskes dichtgetimmerd, wa verderop 'nen „collega" pootje-gelapt, dan komt er zo'n bietje ruimte om zelf de mot schappij binnen te stappen! Waant da's 't eigenaardige, amico, ge kunt zoowveul geleerd hebben as oew harsen- pan maar eenigszins verstouwen kan, ge zult persies kunnen na-vertellen hoe elk blomme- ke, van z'n worteltjes tot z'n vruchtje in me kaar zit, wie z'n fermilie is en zoow; ge zult mber afweten van 't Romeinsche Recht as ooit 'nen Romeinschen avekaat er van gewe- ten hee; ge zult de relativiteitstheorieen van perfester Einstein net zoow in oewen zak heb ben as d'n prof zelvers; ge zult net zoow puik de geneeskunde uit kunnen oef enen in de kraant as alle schrijvende perfesters samen wa nog de beste manier is, om zoow weinig meugelijk dooien te maken!, ge zult in oew eentje thuis aan de teekentafel zeker zoow goed d'n In- dischen Oceaan kunnen dempen, as ze 't hier de Zuiderzee doen op stuk van zaken wint de fortuin, de groote „schuurdeur", de opdof- fer, de pootjes-lapperij, en duuzend-en-een- streken, die 'k nie allegaar op gaai zitten sommen. Trui dee me, mee da-d-examenprotje nog 'n lollig vertesseltje. Ze had 's gelezen, of dieen kearel gekend, da weet ik werendig nie persies, maar ze ver- telde dan van 'nen jongen kearel, die zoow stom was as 't achterend van 'n verken. Niks had ie kunnen leeren op school en zoow was ie dan op school z'nen tijd deurge- komen as ..machinist". Da wil zeggen; hij wier deur de meesters aangewezen om de kachel te stoken, kolen te halen en al derge- iijke baantjes op te knappen, waar ge as schooljongen meestal fel op zijt. D'n deuze dan, had kaans gezien om elken dag dat ie op school was, nog 'n horke stom- mer te worren. En toen ie z'nen leeftijd van de volleerdheid had bereikt, kos ie nie lezen of scbrijven. Z'n vader was koster. En nouw was 't veur d'n zeun 'n vervulling van 'nen levensdroom, om 66nmaal z'n vader op te meugen volgen 'n 't aanzeggen van de dooien, 't rechtzetten van de stoeltjes, sigaren halen veur d'n Pas- toor en wat er allemaal zoow kijken komt in deuze nederige, maar eervolle betrekking. Om kort te gaan, Trui hee-t-er 't sterf- geval en de begrafenis en wat-de-menschen- allemaal-zeeen ok bij verteld maar d'n dag kwam, da vader opgevolgd moest worren en de ..machinist" dus aan slag zouw komen. Maarhoe geren menier Pastoor d'n zeun ok aangenomen had, 't gong nie! 't Kwam uit dat ie nie lezen of schrijven kos. Alleen tellen, rekenen kos ie. Maar 'n doodsbericht aflezenollee, da was veur hum 't zelf- ste as veur 'n koei Spaansch! 't Speet menier d'n Pastoor kollesaal, maar hij kos d'n kever nie aannemen. Toen moest d'n gezakten kuster 'n nuuwe carriere gaan beginnen. Hij begost 'n nego- CCCIV. De „coup de la trappe", waarvan hieronder eenige leerrijke demonstraties volgen, behoort tot een slagtype, dat in ons land nimmer sterk op den voorgrond is getreden. Vandaar ook, dat er geen geijkte Hollandsche naam voor de ,,cop de la trappe" bestaat. We zou- den het kunnen vertalen door „Valluik"-zet. Na bestudeering der typische voorbeelden zullen onze lezers hopelijk toegeven, dat deze naam niet slecht gekozen is, aangezien de slag inderdaad iets heeft van een valluik, dat zich plotseling opent met al de onaangename ge- volgen, daaraan verbonden. Het eerste dia gram toont de genoemde slag op de allereen- voudigste manier. We geven echter nogmaals de raad, zich het slagverloop steeds voor te stellen zonder stukken aan te raken. Het combinatievermogen wordt er ten zeerste door verscherpt. ZWART 1 2 3 4 5 WT 74 48 49 50 tieke. En da gong. Waant tellen, da ver- stond ie. 't Haandeltje gong zoow aarig, dat ie na verloop van tijd 'n winkeltje kon begin- nen. 'n Affaire nie grooter as 't blad van m'n tafiel, maar toch; 'nen winkel! 't Gong. Na ennigte jaren verbouwde-n-ie en breidde de zaak uit. 't Gong! En toen begos ie 'nen twee- den winkel er bij. En die gong! 'Nen derde, 'nen vierden, 'nen tienden, 'nen veftigsten hij wier mieljoeneer! En nog kon ie z'nen naam nie zetten. Hij teekende alles me? 'nen kruske. En hij leerde 't nie ok, waant hij was hang geworren van die kunst! ,,As ik lezen en schrijven had gekunnen", zee-t-ie: „dan was ik nouw kuster gewiest, in plak van mieljoeneer." 'n Knap man die 'm da teugessprikt, amico! En wa'k mee dit vertesseltje zeggen wil? Dat er toch altijd weer 'n plekske onder de zon is veur iederen mensch! Maar ok, da we ons lot nie louter in eigen haanden heb ben! Waarom ik dan ok alle vaders en moeders, die 'n zeuntje of dochtertje hebben, da veur z'n leste examen is gezakt as 'nen loodgieters- winkel, zou aan willen raaien, om er verder maar nie d'ren eigen zomer en die van d'r kind om te verprutsen! Ingenieurs uit Delft staan hier en daar op 'nen tram as conducteur. En de „machinisten" van schooldie heb ben soms ingenieurs in d'ren dienst veur d'r fabrieksmachines! Ik doch zoow, 't kan in deuzen tijd van al da-d-examenheksenwerk gin kwaad, om de zaak 's te bekijken zoow as ze in de weareld van de practijk wezenlijk is! Ik wed as ge aan Ford zou vragen: „op welken dag van welk jaar wier President Lincoln doodgeschoten (Ford mokt Lincoln- automobielen!) dat ie aantwoorden zouw: ,,I do'nt know, maar 't was 'n vuile streek". En toch hee-t-ie 't 'n aardig endje gebrocht in de weareld. Verder as duuzenden aanderen, die oew er nog bij zouw kunnen vertellen, wan- neer Lincoln begonnen is, aan de cultuur van z'n bakkebaarden en wa Lincoln veur 'nen tiep was op school. Amico, 'k ben stampend-vol en 'k schei er dus af. Veul groeten van Trui en as altijd gin horke minder van oewen toet a voe DR6. HEN GST PLOTSELING DOL GEWORDEN. Naar „De Telegraaf" meidt deed zich een geval van dolheid van een paard met zeer emstigen afloop in Simonshaven voor. Daar werd n.l. op het erf van een boer een hengst plotseding woest. Onverhoeds greep hij zijn gel eider, een zekerenJ ,S. uit Zwartewaal, in den schouder. Na den man tegen den grond te hebben geworpen en hem nogmaals met zijn beik te hebben bewerikt, sleurde 't woeste dier zijn slachtoffer van het erf af, om er mee voort te h oil en tot aan den voet van den dijk. Hier zette het razende beest zich op de knieen, tun in deze houding zijn geleider beet op beet, voomamelijk in het gelaat en de schouders, toe te brengen. Op het gekerm en hulpgeroep van dsn on- gelukkige snelden enkele menschen toe, o.w. ootk de gemeente-veldwachter van Simons- havea. Deze trok zijn revolver en schoot op het paard, dat zijn slachtoffer losliet. De man kon in de najbijgelgen woning worden binnengedragen. Hier bleek eerst goed, hoe de gewonde was toegetakeld; voorai het bovenlichaam was vreeselijk verminkt. Hoewel zfrn toestand zeer erastig is, bestaat er geen direct levens- gevaar. De hengst, die door het schot van den veld- wachter versuft was geraakt, kon door den eigenaar, den beer Sw. uit Zwartewaal wor den gegrepen. Later op den dag erd het dier naar Rotterdam vervoerd, waar het in het ge- meentelijk abattoir werd afgemaakt. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. In de buurtschap Hengevelde is een land- bouwer door een stier aangevallen. Het dier nam hem op de horens en wierp den man met kraoht tegen den grond, waarna hij deerlijk werd toegetakeld. Eenige perscnen uit de buurt wisten hem te bavrijden. Zijn liohaam was door het woedende dier geheel openge- reten, terwijl hem een oog uit het hoofd was gestooten. De toestand van het slachtoffer is zeer emstig. DE NIJENRODE-ZAAK. De agent K., die in verband met het fedt, dat hij den buit van de Nijenrode-zaak op ver- zoek van den particulieren detective J. in zijn woning heeft verborgen in voorarrest zat, is door de justitie in vrijheid gesteld. Zwart2, 3, 7, 8, 9, 12, 16, 18, 22, 23, 28. Wit: 27, 31, 32, 34, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 48. Wit neemt dam door 3126 (zw. 22X31); 26—21! (16X27); 37X26! (28X37) en 42X4. Vervolgens een slagzet van ingewikkelder constructie, op h<?tzelfde type berustend. Zwart: 2, 3, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 22, 23, 25, 28. Wit: 24, 27, 29, 31, 32, 34, 35, 37, 38, 39, 41, 42, 43, 46, 48. Wit wint als volgt: 31—26 (zw. 22X31); 26—21 (16X27); 37X 26! (28 X 37); 42X22 (18X27); 29X9 (3X14); 24—20 (15X24); 34—30 (25X34) en 39X10. Een leerzaam en verrassend geheel! Voorai in opsluitingspartijen zal dit genre vaak voorkomen. Onbekendheid met dit slag- systeem zal dan niet zelden een winstkans doen voorfoijgaan. Zie slechts deze positie: Zwart: 2, 3, 6, 9, 11, 14, tot en met 21. Wit: 26, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 37, 38, 39, 42, 43, 48. ZWart aan zet speelde 2025?, waarna wit op fabelachtige wijze een damzet uitvoerde door 39—33! (25X34); 3329! (34X23); 28 —22! (17X28); 26X17 (11X22); 31—26 (22 X31); 26—21 (16X27); 37X26! (28X37) en 42X4. Schitterend! Thans een voorbeeld zonder de in alle an- dere gevallen onmisbare schijf op 38. Zwart: 2, 3, 6, 9, 11, 16, 17, 18, 19, 21, 34. Wit: 26, 27, 28, 31, 32, 33, 35, 37, 42, 47, 48. Wit speelt acbtereenvolgens 3329, 2822, 26X17, 31—26, 26—21! en 42X4. Het fraaiste hebben we tot het laatst be- waard, n.l. een studie van den wereldkampioen Springer, waarvoor we meer dan gewone aandacht vragen. EEN LAFFE AANVAL. De landbouwar M. ter E. in de buurtschap Deurningen, houdt op eenigen afstaod van zijn woning een kippenfokkerij. In de laatste dagea meende hij herhaaldelijik in de omge- ving onraad te bespeurea. Om deze reden ging hij Woensdagavond laat nog eens naar de fokikerij. Op eenigen afstand zag hij: daar een vrouw staan, die op zijn komst luid begen te schreeuwen. Dit was blijkbaar het sein voor de drie mannen, die zich achter het ter- rein verdekt hadden opgesteld. Zij sprongen over een afrastering en gingea ter E. te lijf. Daar deze over een geweldige lichaamskracht beschikt, wist hij hij hen aanvaakflijk van het lijf te houden, waarbij hij een paar personen tegen den grond sloeg, doch hij; werd tea slotte oveimeesterd en tegen den grond ge worpen, waarna mea hem trachtte te w.ur- gen. Het gelukte de aangevallcne zich even los te ruikken waarop hij luid begon te sohreeuwea, met het gevolg, dat de aamvallers de vlucht namen. Ter E., die zich tengevolge van eea en ander onder geneeskundige behandeling moest stel len, heeft de vrouw en een der aanraaders herkend. De politie stelt een uitgebreid on- derzoek' in. BOERDERIJ DOOR BRAND VERNIELD. Te Someren is een groote boerderjj, in vlammen opgegaan. Toen de bewoners in het middea van den hacht het vuur ontdekten, stonden de schuren en stallen reeds aagenoeg in lichter laaie. De eigenaar-bewoner H. van B. moest met vrouw en zes kleine kinderen in oachtgewaad het brandende huis verlaten. Van den inlboedel en landbouwinventaris kon niets warden gered. Een kalf en drie varkens kwamea in de vlammen am. Het overige vee bervomd zich in de weide. De boerderij brand- de nog voordat de brandweer gearriveerd was, tot den grond toe af. Verzekering dekt de s-ohade voor een gedeelte. Oorzaak onbekend. DRIEDUIZEND POND MARGARINE IN BESLAG GENOMEN. Het is den Rijksamlbtenaren in de gemeente Well (L.), naar het „Handelsblad" meldt, moigen geluikken, een smokikelauto aan te hou den, waarin bij onderzoek 3000 pond Duitsche margarine verpakt waren. De auto krwam over den Rijksweg, waar de commiezen post gevat hadden. Aan het bevel om te stoppen gaf de chauffeur geen gehoor, waarop de aanbte- naren hem enkele schoten nazonden, echter zonder succes. Onmiddeliijk werd toen een auto gerequireerd en de achtervolging ingeizet. Te Siebengewalt gelukte het den ambtenaren, den wagen in te balen, welke 3000 pond uit Duitschlanid ibinnengesmokkelde margarine bleek te bevatten. Alles werd in beslag geno- men en de beide inizittenden in arrest gestejd IN BEWUSTELOOZEN TOESTAND AAN GETROFFEN Zondagavond omstreeks half elf zagen eenige voorbjjgangers op den Steekterweg te Alphen aan den Rijn een man liggen, die, in befwusteloazen toestand verkeerde. Nadat de man bij de familie Uithol was binnengedra gen, werd een geneeaheer gewaarschuwd, die er in slaagde, hem weer tot beiwustzijn te brengen, maar zijn toestand zoo ermstig acbtte, dat hij slechts per auto mocht wor den vervoerd. De man, die totaal uitgeput was, bleek, naar de ,,N.R.Crt." meldt, te zijn de Duitsche kellner H ,K. A., gedomicileerd te Bremen. Hij was den laatsten tijd in de residentie werkzaam geiweest, doch daar wegens slapte met de be3te getuigschriften cntslagen. De heer U. venklaarde zich bereid, den man voor een nacht onderdak te verleenen. De politie zou hem dan den volgenden mar- gen per auto naar Utrecht transporteeren. Toen men zich echter Maandagochtend aan de woning van den heer U. vervoegde, bleek de man reeds verdwenen te zijn. Hij wenschte blijkbaar in geen geval met de politie in aanraking te komen uit vrees over de grems te worden geizet, en had zijn reis'naar Utrecht weer te voet vervolgd. Door het plotseling afgaan van een revol ver, kreeg de zoon van den jachtopziener D. te Bpe, een kogel in de maag. Per rlrjfwiel kon hij zich nog naar huis beg even, vanwaar hij direct naar het ziekenhuis te Zwolle werd overgebracht. De kogel bleek de maag te hebben doobboord en aan de rijgzijde het lichaam weer te hebben verlaten. De toe stand van D. is zorgelijk. AANSLAG OP DEN NEUS VAN EEN CAFeHOUDSTEIl. Het kannihalisme sbhijeit ook hier te lande af en toe nog voor te komen. Vrijdagmidclag heeft namelijk een bezoeker van een cafC aan de Mient te 's Graveohage de cafehoudster een stuk van den neus afgebeten. Het neus- ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Stand in cijfers: Zwart: 2, 3, 6, 8 tot 11, 13, 14, 16, 17, 19, 24, 25. Wit: 18, 22, 28, 30, 32, 34 tot 38, 40, 42, 45, 48. Het schijvengedwarrel in deze geniale stu die is zoo verbijsterend, dat menSpringer moet zijn om het slagverloop van het diagram af te „lezen". Men oordeele: 1. 2823 17X28 gedwongen, daar anders volgt 19X28, wit 22X33 (13,X 22); 30X19 (14 X 23); 3430! met schijfwinst. 2. 3631 13X22 3. 3429! 24X33 gedwongen, wegens 29X20 en 23X5. 4. 38X29 25X34 5. 29—24! 19X30 6. 40X29! 28X19 7. 35X15! met doorbraak naar dam door 2924, enz. Opmerkzame lezers zullen zich nu onge- twijfeld het vermaarde systeem-Bosma her- inneren, dat we meermalen uitvoerig behan- deel is later door de politie in beslag genomen. De dader, een 39-jarige los werkman, ver keerde in beschonken toestand en was met bl'jtklbaar minder goede bedoelingen het cafe binnengekomen waarvan de eigenaar op dat oogenblik afwezig was. De bazoeker geraakte in twist met de cafe houdster en sloeg haar eerst met een bier- flesch op het hoofd om haar vervolgens aan te grijpen en een groot stuk van den neus aif te bijtem, dat bij de worsteling op de toonbank viel. Op het gillen van de hevig bloedende vrouw vluchtte de dader de straat op achter- volgd door verschillende burgers. Agenten en de moborpolitie hielden den man aan en brach- ten hem na confrontatie met het slachtoffer naar 't politiebureau in de Archimedes straat. De cafbhoudster moest door de E.H.D. naar het ziekenhuis Zuidwal worden overgeibracht, waar zij is verbonden. Haar toestand is niet levensgeivaarlijik. VERKEERSONGEVAL MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. Vrijdagavond te ongeveer negen uur heeft op de Mauritskaide bij de 's Gravezandestraat te Amsterdam een tragisch ongeval plaats gehad, dat aan een 17-jarig meisje, A. Stap- horst, wonende in de Commelinstraat het leven kostte. Een tractor met calbine kwam uit de rich- ting van de Linnaeustraat, bestuurd door iemand die bezig was leeren obauffeeren. Naast hem zat zijn instructeur. Op een ge- geven oogenblik merkte de leerling-bestuund'er dat het linker portier opens,tond. Hij trachtte het te sluiten en trapte hierbij op de gas- pedaal, waardoor de wagen vooruitschoot. Door den plotselingen ruk verloor de man de macht aver het stuur, met het noodlottig gevolg, dat ,de auto recht inreed op 't meisje. dat met haar frets uit tegenovergestelde rieh- ting naderde. Zeer zwaar gewond werd zij naar hot Onze Lieve Vrouwe Gasthufs over gebracht, waar zij korten tijd later overleed. Z13 ,i.s het eenige meisje in het gezin S. De tractor met aianhangwagen werd emstig beschadigd en is door de politie van het bu reau Linnaeusstraat in beslag genomen. Zoo- wel tegen den learling-chauffeur als tegen den instructeur is proces-verbaal opgemaakt. EEN TRAGISCH GEVAL. Te Breda beeft zich in een perceel in de Tuinstraat een tragisch geval afgespeeld. De ongeveer 60jarige B., die kort geleden uit een zenuwinrichting is ontslagen, heeft zich in een vlaag van waanzin met petroleum over- goteii en vervolgens in brand gestoken. Buren hebben, door den man in dekens te wikkelen, de vlammen weten te dooven. In hopeloozen toestand is de ongelukkige naar het zieken huis overgebracht. Te Nistelrode, in de nabijheid van Oss, werd des nachts half drie brand ontdekt in het cafe met garage en woonhuis van den heer J. van Dinten. De brand, welke vermoedelijk is ont- staan in de garage, was door een der onwo- nenden ontdekt. Deze waarschuwde de nog slapende bewoners, die in nachtgewaad zich in veiligheid moesten stellen. Zoowel huis als cafe en garage werden een prooi der vlam men, terwijl de inventaris van cafe en huis verloren gingen. De auto met een aanhang- wagen, alsmede machines van de bottelarij, gingen mede in de vlammen op. De groote schade wordt door verzekering gedekt. De brandweer van Nistelrode trachtte het vuur nog te blusschen, doch slaagde hierin niet. De oorzaak is onbekend. STROOPER DOOR VELDWACHTER AANGESCHOTEN. Op de heide aan den Houtsberg bij Kelpen onder de gemeente Weert treffen twee rijks- veldwachters van Nederweert een tweetal stroopers van Weert met geiaden geweer aan. Toen zij aan de sommatie om te bljjven staan geen gehoor gaven, loste een veldwachter een schot, waardoor de 24jarige F. M. in de hand getroffen werd. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij ter verpleging naar het gast- huis moest worden overgebracht. In den loop van den dag verergerde zijn toestand in dier mate, dat de linkerhand moest worden afge- zet. MERKWAARDIG ONGELUK. Men schrjrjft uit Lonneker De hevige regenval van de laatste dagen heeft in verschillende deelen dezer gemeente tal van weiden geheel of gedeeltelijk onder water gezet en in vele tuintjes en landerijen schade teweeggebracht. Bijna had het overvloedige water een men- schenleven gekost. Bij het vliegveld nabij den Bonnekerberg, waar het water door middel van een duiker onder een weg wordt afge- voerd, viel een 12jarige jongen in het water. Hij werd door het riool geperst en werd aan den anderen kant van den weg uit de sloot gehaald. Merkwaardiiger wijs had hij geen letsel gekregen. FAMILIETWIST. In de Tweede Diergaardestraat te Rotter dam had een echtpaar hevige ruzie. Hun 14- jarig dochtertje werd zoo bang, dat ze aan het kozijn van de tweede verdieping aan de straatzijde ging hangen en zich daarna vallen liet. Eenige voorbijgangers, die op het ge- schreeuw en gegil toesnelden, vingen haar nog juist op, waaraan te danken was, dat ze zich niet verwondde. Later hield de echtge- noot een nog zeer jong kind uit het raam, waarbij hij dreigde het naar beneden te zullen gooien. De woesteling is opgesloten en het meisje is in het ziekenhuis Coolsingel ter ob- servatie opgenomen. Het kind was zeer over- spannen. SLACHTOFFERS VAN HET ONWEDER. In Waal'sch-Brabant, te Cortil-Noirmont, werd een 50-jarige landibouwer die te paard van zijn akker huiswaarts keerde, door den bliksem getroffea en op slag gedood. Het paard bleef ongedeerd. Vodr den oorlog deed zich, juist op dezelfde plek, een gelijkwaardig ongwal voor. Toen werd echter het paard gedood en kwam de miter met den schrik vrij. EEN RAMP MET EEN WATERVLIEGTUIG Mevr. Charles Rennle bevond zich met haar mam. en twee anderen in een watervliegtuig dat vloog boven het Michigan-meer. Doordat het vliegtuig ia een mistbank kwam moest het neerstrijken; daarfbij raakte een der pon tons lak en het vliegtuig kwam half onder water te liggen. Succesaievelijk werden de drie mannen, die zich aan het wrak hadden vastgekiemd door de koude overmamd en moesten zij het drijvende toestel loslatea. Enkel mevr. Rennie, voor wie nog net plaats was om op het wrak (boven water te zitten. hield het vol. Na 33 uur werd zij gevonden en gered, na haar drie metgezellen, o.w. haar man, voor haar oogen te hebben zieci ver- drinken. De jury heeft Kenneth Buck schuldig be- voniden aan het ontvoeren van de kleine Mar garet McMath, het dochtertje van een groot- industrieel in Detroit. De rechter heeft hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar. Naar men weet was de kleine Margaret in vrijheid gesteld, nadat een losprfjis van 60.000 dollar door den ongelukkigen vader was betaald. COoPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Exportveiling zwarte bessen. aanvoer 3000 K.G., prijs 25,20. Eieren f 2,22 per 100 stuks. Aanvoer 6000 stuks. Voor Ter Neuzen: 28 Juni. Lett. s.s. KAT- VALDIS, 1976, hout, Archangel. Van Ter Neuzen: 29 Juni. Duitsch s.s. VICTOR, 469, cokes, Hamburg. Vap Sluiskil: 28 Juni. Zweedsch s.s. STI- NA, 1200, cokes, Helsingjfors. Voor Gent: 28 Juni. Eng. s.s. PTARMI GAN, ISO, stiuikg., Antwerpen; Spaansch s.s. ILUNTZAR MENDI, 1255, fosfaat, Tunis; Noorsch s.s. SAMMANGER, 2618, hout, Moer- mansk; Duitsch s.s. E. RUSS, 573, hout, Trangsund; Noorsch s.s. ELDRID, 998, pyr., Thamshava; Ital. s.s. SAR MARCO, laaa, pyriet, Huelva; Eng. s.s. PANDION, 999, stukg. Antwerpen. 29 Juni. Eng. s.s. LOUCH FISHER, 160, ledig, A'dam; Zweedsch s.s. FENJA, 623, hout, Lovisa; Eng. s.s. SHEAF ARROW, 1183, kolen, Blyth. Van Gent: 28 Juni. Belg. s.s. CHARLES, 334, gem., Goole; Eng. ss.. HODDER, 421, stukg., Goole; Duitsch s.s. GLUOHAUF, 1083, ledig, Danzig; Estl. s.s. BRUM, 302, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. PTARMIGAN, 180, stukg., Londea; Zweedsch s.s. BERTIL, 495, cokes, Danzig; Nederl. s.s. STAD ZAAN- DAM, 1234, ledig, Vlaardingen. 29 Juni. Noorsch s.s. SOLSTAD, 3435, ledig, Constanza; Eng. s.s. PORTHOAWL, 1504, fosfaat, Valentia; Noorsch s.s. ELDRID, 998, ledig, Gdynia. Amsterdam, 30 Jimi 1933. Vreemd Bankpapier. Bieden Laten Engelsoh 8,45 8,50 Duitsch 58,75 59,— Fransch 9,80 9,85 Belgisch 6,95 7,— delden. Zoover ons bekend, is de Amsterdam- mer D. Bosma de eenige Hollandsche proble mist, die de „coup de la trappe" in meester- lijke problemen bewerkte, welke veel opzien baarden door het goochel-slagwerk, dat ab- soluut origineel was. We zullen hiervan nog wel eens enkele proeven geven in de a,s. op- losserswedstrijd. Een voorbeeld van recenten datum kan men vinden in het laatste nummer van ,,Het Dam- spel" (Jimi 1933), n.l. probleem 2622 van G. Dentroux, Lyon (biz. 96). Zwart: 8, 11, 14, 16, 18, 23, 25, 29. Wit: 21, 27, 34, 39, 40, 41, 44, 49. Wit speelt 40—35! (29X40); 35—30!! (25 X43); 49X38! (40X49); 27—22 (49X46); 22X2 (16X27); en 2X5 wint. Ult d,e oude (loos. Wit: Haiprin. Zwart: Pilslbury. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl£3 Pb8c6 3. Rfl>b5 Pg8—f6 Zwart volgt het systeem zonder a6. Beide systemen hebben hun voordeelen. 4. 00 P£6Xe4 5. d2d4 Pe4—d6 Niet ed4: Tel, d5, Pd4: dreigend zoowel Pc6: als f3. 6. d4X®5 Logischer lijkt eerst Rc6: Het offer is echter een schijnoffer. 6Pd6Xb5 7. a2a4 d7—d6 8. e5e6. f7Xe6 Wij geven de voorkeur aan Rc8Xe6. 9. a4X(b5 Het zwarte paard was niet te redden ge- weest. 9Pc6e7 10. Pblc3 Pe7—g6 11. Pf3—g5 Rf8—e7 12. Ddlh5 Voor zijn pion heeft Wit een prachtige aanvalspositie gekregen. 12Re7Xg5 13. Rcl X g5 Dd8—d7 14. ib5'b6! Inleiding tot een fraaie offercamibinatie. 1 4c7Xb6 Anders volgt Ta7ea Wint. Dreigt Pc6: met torenwinst. 1 5e6Xd5 16. Tflelf Ke8£8 17. Tala3 Dreigt TT3f, Kg8, Te7! en Pe7: kan niet wegens mat; zoodat Zwart de Dame moet verliezen (Dd8, Tg7:f). 17Pg6e5! Verstopt de e-lijn en verhindert Tf3f. 18. TelXe5! d6X®5 19. Ta3£3f Kf8—g8 20. Rg5h6 Indien nu gh6:, dan Tg3f, Kf8, De5: en Wit wint wegens de menigvuldige dreigingen Dh8: Df6, op Tg8 volgt Tf3 met damewinst). 20Dd7e7! Zwart vindt den eenigen reddenden zet. 21. Rh6Xg:7 KgSXg-7 22. Tf3—g3f Remise door eeurwig schaak. Zwart kan alleen op f8 en g8 (g7) heen en weer gaan; op Kf6 volgt Dh6| en Zwart verliest de konin- gin en nog meer na Kf7, Tg7f, en wordt mat na Kf5, Tf3t Op het tourmooi te Folkestone is de kortste partij gespeeld, die waarschijnlijk ooit ge- apeeld is; als men afziet van de partij die w(j indertijd vermeldden uit 1898, waar de eene apeler niet kwam, zoodat Wit na 1. e2 e4 door tijdsoverschrijding van de tegenpartij won. Wit: Combe (Sehotland). Zwart: Hasenfsuss (Letland). Folkestone, 14 Juni 1933. 1. d2—d4 c7c5 2. c2—c4 dc5: en d5 kan ook zeer goed. 2c5X'd4 3. Pgl—£3 e7e5! 4. Pf3Xe5? Dd8a5f en wint het paard. Wit geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 10