algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 9008 WOENSDAG 28 JUNI 1933 73e Jaargang. BINN E'NL A ND BUITENLAND Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN de dubbele houten NOOD- WONING, De gouden standaard blijft. TER NEUZENSCHE COURANT WNNEMliOTSPRHSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,overtge lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post A-bonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTI8N per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. wenschen bij inschryvlng te verkoopen: staan.de aan de Kerkboflaan No. 45 en 47 te Ter Neiuizen. Nadere imliehtingen geeft de Gemeewte- bouwmeester. Aanbiedingen in te zenden voor 1 Juli 1933. Ter Neuzen, 28 Juni 1933. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Verklaringen van onzen minister van financien en van den president der Nederlandsche Bank. De N. R. Ort. schrijft: Onze Minister van Financien, Mr. P. J. Oud, beeft door een vertegenwoordiger van de Times in dit Engelsche blad een verkla- ring doen puibliceeren nopems bet handbaven van den gouden standaard bier te lande. De jongste geruchten, aldus de- Minister, dat Nederland den gouden standaard zou los- laten zijn zonder eenigen grond. De Neder landsche Regeering en de Nederlandsche Bank zijn ihtegendeel vastbesloten, den gouden standaard te bandbaven. Nog een zeer positieve verkiaring van Mr. Trip. Onze financieele Parijsche correspondent telefoneerde Dinsdagocbtend De president van de Ned erlandsche Bank beeft bet volgende verklaard aan den Lon- denscben vertegenwoordiger van de A.E.F.: Er is niets veranderd in onze opvattingen. Wij blijrven er vast van overfcuigd, dat de gou den standaard gebandbaafd moet blijven en dat de positie van den gulden, zooals ik die in mlym jaarverslag beb uiteengezet, gebeel geczonri is en tot geen enkele bezorgdheid aan- leiding kan geven. Het biok der goudianden stelt zich te Londen eendrachtig te weer tegen het loslaten van den, gouden standaard. Te Louden heeft Dinsdagocbtend naar Reuter vemeemt, een belangrijke geheime zitting plaats gebad van de Centrale banken der Europeesche landen, welker valuta nog op den gouden standaard geba- seerd zijn. Te middemacbt waren voor deze bijeenkomst de uitnoodigingen vertzonden aan de vertegenwoordigers der centrale banken van Nederland, Zwitserland, Fraokrijk, en Duitschland. In deze conferentie is de positie van den gouden standaard in Europa bespro- ken, speciaal met betrekking tot bet beloop van zekere Europeesche wisselkoersen dier laatste dagen. Eenstemmig werid besloten, dat er geen sprake van mag zijn, dat een van de vier bovengemoem.de landen van den gouden stan daard afgaat. Verder werd aan den Franschen vertegen woordiger verzocht, bij MacDonald stappen te doen, opdat deze er by landen, die bet voor- nemen mochtem koesteren, den gyjuden standaard los te laten, nadrukkelijk op zal aandringen, zulks niet te doen, aangeeien de Britsche handel met Europa daardoor in emstige mate zou worden benadeeld. TWEEDE KAMER. Vergdering van Dinsdag. De heeren Rutgers van Rozenburg, Van Dyke, Schaepman, Van der Weijden en Van Koeverden worden beeeidigd en nemen zitting. Zonder boofdelijke stemming wondt besloten verschiliende wetsontwerpen, om. naturalisa- tie en verlenging van comtingenteeringen be treffende, te behandeiem. Bij bet wetsontwerp om gelden uit te trek- ken voor de inrichting van een kamer in bet Volkenlbondsgebouw motiveert de beer Wijn- koop (c.p.H.) hat tegen stemmen van de com- munistisohe fractie. Het voorstel wordt aan genomen met de aanteakening, dat de com munis tische fractie geacht wardt, te hebben tegen gestemd. By bet wetsontwerp in zake toepassing der comptalbiliteitswet ten aanzien van de Acade- misehe Klinieken te Utrecht deelt de Minis ter van Jusititie mede, dat een wijziging van die wet in overweging is. Bij het wetsontwerp tot regeling van den inrvoer van boter verklaart de beer Vervooirn (platt.) zich teleurgesteld. De beer Wijnkoop (cjplH.) acht de regeling ui/t den booze. De Minister van Oeconomische Zaken ont- kent dat bij de contingenteeringen de in- dustrie wordt bevoordeeld boven den land- ibouw. Dit en de overige contingenteeringsontwer- pen worden z.h.s. aangenomen. Bij het wetsontwerp inzake den invoer van rund- en kalfsvleesch komen de heeren Van dien Heuvel (a.-r.), Lovink (c.-b.), en Van Voorst tot Voorst (r.nk.) op tegen den invoer van Deensch vleescb. De beer Wlrjmkoop (c.p.H.) is tegen het kunstmatig boogbouden van de prijzen. De Minister van Oeconomische Zaken zet uiteen, dat meit onze exportibelangen rekening moet worden gehouden. De heer Scbaper (s.-d.) wil meer rekening zien gehouden met het consumemtenibeiamg. De Minister zegt, dat juist bij voed'ings- kor.tcn bet inidcxcijfer het sterkst is gedaald. De Voorzitter deelt mede, dat de volgende veigadering bijeen geroepen zal worden tegen Dinsdag a.s. Het Centraal Stembureau voor de verkie- zing van leden der Tweede Kamer heeft be- richt ontvangen van jhr. mi. J. W. H. Rutgers -van Rozenburg, dat bij z'ijn benoeming als lid der Tweede Kamer heeft aangenomen (vaca- ture prof. Slotemaker de Bruine). GEEN MAAT OP SCHAR EN SCHOL. Bij bescbikking van den minister van Eco- nomische Zaken is bepaald, dat, met afwijking in zoover van het voorgeschrevene in art. 23, eerste lid, van het Zeeuwsche Stroomenvis- scberijreglement, tot wederopzegging, doch uiterlijk tot en met 31 December 1933, geen maat op schar en schol zal zijn gesteld. ONVERDIENDE BLAAM VAN DE RIJKSTELEGRAAF WEGGENOMEN. Het Ned. Correspondentie-bureau meldt: In verband met de mogalijkheid tot proef- uitzending van het omroep-programma van Huizen over een zender van den Rijkstele- graafdienst te Kootwyk, is (door de V.A.R.A.) de opmerking gemaakt, dat ten vorige jare door de V.A.R.A. gehouden pro ef -uitzend in - gen via Kootwijk mislukt zijn. Dit bericht kan een onjuisten indruk wek- ken. Destlijldis heeft het plan bestaan om te Kootwijk, met behulp van een halve-golf antenne, opgehangen aan de groote masten, proeven te nemen op 298 M., teneinde zoo mogelijk aan den omroep ter bescbikking te kunnen stellen de inzicbten, die uit deze proef- nemingen zouden kunnen vootrtvloeien. Door de V.A.R.A. zouden daarvoor zendtijd en pro- gramma ter bescbikking worden gesteld. Toen omtrent dit plan eensgezindheid en medewerking van de betrokken instanties was verkregen, werd te Kootwijk een antenne- draad gebescben en warden metingen ver- ricbt om na te gaan, in hoeverre beboorlijke resultaten konden worden verwacht. Deze metingen bebben ecbter uitgewezen, dat de energie, die werd uitgesbraald, bijna gebeel werd geabsorbeerd door de groote antenne van de lange golf, die aan dezelfde hooge masten bangt. Daar hieraan niets viel te veranderen, werd er van afgezien om uitzendingen over deze antenne te doen. Uitzendingen van de V.A.R.A. bebben dus niet plaats gevonden en zijn derhalve ook niet mislukt, daar vooratf ter orienteering behoor- lrjke metingen waren verrioht. Orverigens hebben, zooals algemeen bekend is, gedurende de laatste maanden proef-uit- zendingen door Kootwijk op de 1875 M. plaats gebad, na afloop van bet programma van Huizen. Deze uitzendingen en daarom gaat het zijn volkomen geslaagd. Aan de V.A.R.A zal eventueel op dezelfde wijze als aan anderen gelegenheid kunnen. worden gegeven tot een proefuitzending op den Kootwlijlkscben zender. Het betreft hier niemands bijzonder belang, maar een algemeen Nederlandsch belang. INHOUDING VAN STEUN AAN BOUWVAKARBEIDERS De vorige Minister van Binnenlandscbe Zaken beeft in het begin van dit jaar voor verdere steunverleening aan werklooze bouw- vakarbeiders als voorwaarde gesteld, dat de tariefloonen in de bouwvakken zoodanig werden berzien, dat deze niet meer 20 k 25 boven de contractloonen uitgaan. De ant- woorden van de organisaties moesten voor 1 April zijn ingekomen. Daaraan is ecbter eenig uitstel verleend. Naar bet Correspondentie Bureau vemeemt heeft de Minister van Sociale Zaken thans gemeend langer uitstel niet te mogen toe- staan. De Minister beeft aanleiding gevon den met ingang van 2 Juli de steunverleening te doen eindigen voor de stukadoors en straat- makers in alle gemeenten waar deze met rijikssubsidie worden ontd'ersteund, en boven- dien voor de steenzetters in Den Haag en Amsterdam ,de metselaars en opperlieden te Den Haag en de scbilders en beiers te Am sterdam. Zoodra de Minister is gebleken dat door de organisaties oak voor deze catego- rieen aan de gestelde voorwaarden is voldaan, is bij bereid de steunverleening weer te doen voortizetten, waarvan aan de organisaties be richt is gezonden. EEN ZWARE AARDBEVING TEISTERT BENKOELEN. Aneta seinde uit Batavia djd. 26 Juni: Een hevige aardibeving werd Zondagmorgen vroeg in Zuid-Benkoelen gevoeld. Tot dusverre is bekend geworden, dat 67 personen zijn gedood. Ook in de hoofdplaats deed de bevige beving de huizen zwaar schudden. Te Kota-Agoeng zijn 270 woningen inge- stort, 40 personen werden gewond en 9 ge dood. Uit Palemibang seinde Aneta d-d. 26 Juni: Als gevolg van de aardschokken is alhier een kamponghuis ingestort. In het Ranausche zijn 40 kamponghuizen ingestort, waardioor branden uitbraiken. Tusschen Moeara-Doewa en Simpangan heeft een zeer groote aardschuiving plaats gehad. Het verkeer is gestremd. Uit Batavia seinde Aneta nog d.d. heden: Militairen uit Labat, verleenen hulp in bet Ranaugebied. Alle doesoens rondom bet Ranau-meer heb- ben zwaar geleden. Kota-Baroe is gedeeltelijk afgebrand. Kisan en Mekakau zijn hevig geteisterd. De aardistortingen van den Ranau-weg be- slaan 14 kilometer. De Pangeran van Adji beboort tot de slacbtoffers. AVRO EN KOOTWIJK. Het Handelsblad schrijft: In enkele bladen vonden wy berichten over proefuitzendingen van de Avro via Kootwijk van 1 Juli a.s. af. In dezen vorm zrjn die be richten onjuist. Wij maakten reeds melding van proeven van Kootwijk op de lange golf met goede resultaten. En in verband met de zender-moeilijkheden hier te lande, veroor- zaakt door tekort aan zend-energie, heeft de Avro inderdaad eenigen tijd geleden contact gezocht met de P.T.T., teneinde de mogelijk- heid te onderzoeken om het rijk in de verzor- ging der zend-apparatuur te betrekken. Want al zou de Avro direct een eigen zender mogen bouwen, dan vordert de bouw toch nog zeer geruimen tyd. De beer Damme heeft ver- nemen wrj toegezegd, de kwestie onder de oogen te zullen zien en in verband hiermede is nu de mogelijkheid niet uitgesloten, dat na 1 Juli a.s. eenige proefuitzendingen van de Avro via Kootwyk zullen geschieden. En niets anders DE ONRUST IN DE S.D.A.P. Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft, naar in het Volk wordt medegedeeld, den vol- genden brief van Henri Polak ontvangen: Door dezen deel ik u mede, dat ik besloten heb het geschrift, dat ik uwen voorzitter ter inzage zond, niet uit te geven, daar ik niet wensch te handelen tegen het uitdrukkelijk verlangen van uw college. Zeer betreur ik bet, dat mijn voornemen tot bet publiceeren eener brochure over de tac- tiek en het wezen der party publiek eigendom is geworden en dit wel door de grove indis- cretie van een lid van uw college, die hetgeen hem ambtelijk bekend was, openbaar maakte, nota bene in De Tribune. Het ligt niet op mijn weg u aanwijzingen te geven omtrent de ten deze te volgen gedrags- lijn, maar wel mag ik my veroorloven er uw aandacht op te vestigen, dat velen, met my, bezwaar zullen maken tegen vertrouwelijke besprekingen of briefwisseling met uw college zoo lang daarvan iemand deel uitmaakt, die zulke confidentieele dingen uitlevert aan onze ergste vijanden. DE UITVOER VAN VERSCHE GROENTEN NAAR BFJLGIe. De Minister van Economische Zaken heeft le. ingesteld eene commissie voor den uit- voer naar Belgie en Luxemburg van versche groenten en fruit; 2e. benoemd tot leden dier commissie de heeren: H. Kruidenier te Rotterdam; C. Min- naar te Kruiningen; mr. L. Niemoller te 's-Gravenbage; dr. J. M. Riemens te Naald- wyk; P. Slot A.Pzn. te Broek op Langendijk; F. V. Valstar te 's-Gravenhage; C. Wagenaar Kzn. te Broek op Langendijk; 3e. aangewezen als voorzitter der commis sie den heer dr. J. M. Riemens, Rijkstuinbouw- consulent te Naaldwijk. Deze Minister heeft le bepaald dat met in gang van 25 Juni voor den uitvoer naar Bel gie en Luxemburg certificaten, als bedoeld in artikel 2, lid 1, van voomoemd besluit, zullen worden afgegeven voor aardbeien, bospeen, komkommers, tomaten 2e. belast met het uitgeven der certifica ten, bedoeld sub le., den heer mr L. Niemoller te 's-Gravenhage; 3e. den heer mr. L. Niemoller aangewezen als comptabele in den zin der Comptabiliteits- wet 1927 (Staatsbl. no. 259). De Minister heeft le. bet bedrag ter be- strijding van de kosten voor certificaten van den uitvoer van aardibeien, bospeen, komkom mers en tomaten vastgesteld op 0,05 per 100 K.G.; 2e. bepaald dat voormeld bedrag v66r de afgifte van het certlficaat moet worden vol daan aan dengene, die met de afgifte is belast. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRRUIMING. Dezer dagen heeft de Rijkscommissie Werk- verruiming vergaderd. De afgetreden voorzitter, mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnenlandsche Zaken, beeft na opening van de vergadering den heer Ch. J. I. M. Welter, die tot zyn opvolger is benoemd, geinstalleerd en vervolgens afscheid van de commissie genomen. Besproken werden de belangrijke opdrach- ten, welke te vergeven zyn voor enkele turbo- installaties ten behoeve van provinciale cen trales. Voorts werden besproken enkele gevolgen, welke rich voordoen naar aanleiding van de overeenkomst tusschen importeurs van Duit- sche kolen en de Nederlandsche mijnen. Mededeeling werd gedaan van het overleg, dat plaats beeft gehad over een regeling van het gebruik van in Nederland bezaagd bestek- hout. Besloten werd, de aandacht gevestigd te bouden op de ontwikkeling van de credietver- strekking voor den bouw van schepen voor de kust- en binnenvaart. De commissie heeft met leedwezen vemo- men, dat een bestelling van een apparaat voor radio-distributie door de gemeente Amhem niet aan de Nederlandsche nijverheid ten goede is gekomen. Eveneens vernam de commissie tot haar spijt, dat een aantal stroocartonfabrieken machines uit het buitenland beeft betrokken, welke evengoed door de Nederlandsche Indu strie geleverd hadden kunnen worden. De commissie besloot de aandacht erop te vestigen, dat, nu men meer voorkeur begint te geven aan den aankoop van Nederlandsche producten, het wel voorkomt, dat buitenland- scbe producten slechts in Nederlandsche ver- pakking worden verkocht zonder eenige ver dere bewerking te ondsrgaan, om den indruk te wekken, alsof de aldus verpakte producten in Nederland vervaardigd of bewerkt zijn. Het bureau bracbt 170 gevallen ter kennis van de commissie, waarin bemiddeling was verleend. Mr. Dr. A. A. VAN RHIJN, SECRETARIS- GENERAAL VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Naar wij vernemen is dezer dagen te ver- wachten de benoeming van Mr. Dr. A. A. van Rhyn, administrateur aan bet Departement van Sociale Zaken, tot Secretaris-Generaal van bet Departement van Economische Zaken. Hiermede zal schrijft „De Telegraaf" de kroon worden gezet op de sneile carriere van een bekwaam jurist .en eSonoom. Mr. Van Rhijn werd in 1892 te Groningen geboren, waar zijn vader hoogleeraar in de theologie was. Hy studeerde aan de universiteit te Utrecht en trad na zijn promotie tot doctor in de rechtswetenschap en in de staatsweten- scbap o.m. op als plaatsvervangend secretaris van de sobeidsgerecbtetn voor spoorwegperso- neel. Van 1919 tot 1928 was de beer Van Rhyn vervolgens secretaris van de Fed. der Werk- geversorganisaties in bet Boekdrukkersbedrijf, in welke functie bij een breede werkzaamheid ontplooide. In 1928 trad bij in 's Rijks dienst. De toenmalige Minister van Arbeid, prof. Slotemaker de Bruine, deed een beroep op hem en verbond den jongen jurist als referen- daris aan zijn departement. Reeds drie jaar later werd hij bevorderd tot administrateur. Als ambtenaar aan het Departement van Ar beid beeft Mr. Van Rhijn o.m. een werkzaam aandeel gebad in de voorbereiding van de be- drrjfsradenwet. Talrijk zyn de publicaties die van zrjn hand zijn verschenen, o.m. in De Economist, Stemmen des Tijds, Econ. Statis- tische Berichten, alsmede in De Nederlander en De Telegraaf. De heer Van Rhijn is de Chr. Historische beginselen toegedaan. BESTELLINGEN IN HET BUITENLAND. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft d.d. 21 dezer de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht: Het heeft mijn aandacht getrokken, dat in strijd met de wenschen van de regeering den laatsten tyd door officieele en semi-officieele instellingen bij bet plaatsen van orders in het buitenland berbaaldelyk voorwaarden gesteld worden, welke een handelspolitieke strekking bebben. In bet rondscbrijven van mijn ambtsvoor- ganger van 7 December j.l. is reeds te kennen gegeven dat overheidslichamen bij bet doen van buitenlandscbe bestellingen zich niet zou den moeten laten leiden door overwegingen van handelspolitieken aard. Bedoelde circu laire heeft echter niet dien weerklank gevon den, welke daarvan mocbt worden verwacht. Ik zie mij derhalve genoodzaakt opnieuw on der de aandacht van alle gewestelijke en ge- meentelijke besturen te brengen, dat de regee ring nog steeds van meening is, dat de lagere overheidslichamen goed zullen doen zich te onthouden van stappen, welke van invloed zouden kunnen zijn op de handelspolitieke be- trekkingen met het buitenland. Mocht het gewenscbt zijn aan bepaalde lan den bij leveringen de voorkeur te geven, dan zal zulks door de bevoegde regeeringsinstan- ti.es moeten worden uitgemaakt en niet door iedere locale autoriteit volgens eigen inzicht. Ik wijs er met nadruk op, dat het stellen van voorwaarden bij het plaatsen van een order waaruit zou moeten voortspruiten, dat voor een gelijk kwantum Nederlandsche goe- deren naar het betreffende land geexporteerd moet worden, schadelijk is voor de betrekking met die landen, waarmede Nederland in alle opzichten normale betrekkingen onderhoudt. Alleen in die gevallen, waarin buitenlandscbe regeeringen officieel gesanctionneerde voor waarden betreffende compensatieverkeer stel len, zal ook door Nederlandsche autoriteiten overwogen worden, in hoeverre dit compen satieverkeer dienstbaar gemaakt kan worden ook aan Nederlandsche exportbelangen. Het beoordeelen van de vraag, of een der- gelijke compensatie gewenscht is en onder welke voorwaarden rij mogelijk is, vereischt ecbter speciale ervaring. Mocht een dergelijk geval zich voordoen, dan verdient bet aan- beveling, dat men in overleg trede met den directeur-generaal van Handel en Nijverheid bij het Departement van Oeconomische Zaken. Ik beb de eer Uw college te verzoeken aan bet bovenstaande de noodige aandacht te schenken en te bevorderen, dat door de onder Uw bestuur ressorteerende en daarvoor in aanmerking komende diensten en instellingen een en ander in acht worde genomen. HET DUITSCHE TRANSFERMORATORIUM. Wolff meldde uit Louden Dinsdag is opnieuw een .bespreking ge houden tusschen dr. Schacht en de vertagen- woordigers der crediteuren op langen termijn van Duitsdbland. Dr. Schacht heeft goed ge vonden, dat beschikibare deviezen gedurende de komende zes maanden gebruikt worden voor betaling van een deel der tusschen 1 Juli en 31 December vervallende coupons van alle Duitsche leeningen. De rantsoeneering der rentebetaling zal nog voor 1 Juli door de Rijkisbank worden bekend gemaakt. Het is te bopen, dat na de zes maanden weer tot vol- ledige betaling kan worden overgegaan. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zal een nieuwe bijeenkomst van vertegenwoordigers der Rijksbank en der crediteuren worden gehou den. De voor 1 Juli te verwaohten mededee ling zal ook inlichten omtrent de bijzondere posiitie van de leeningen Dawes en Young. De vertegenwoordigers der crediteuren wa ren niet bereid, de beginselen te accepteeren, welke in de moratoriumwet van 9 J.uni zijn opgenomen n.l. voor zoover de ibetalingen ajan de convensiekas in rijksmark de debiteu- ren van bun verplicbtingen zouden ontslaan. Dr. Schacht wees er op, dat deze aange- legenbeid niet tot zijn competentie behoort. Besloten is, een bijzondere sufb-commiarie te vormen, welke begin volgende week te Ber- llijn zal bijeenkomen. ONTSLAGAANVRAGE VAN HUGENRERG. Wolff meldt, dat de rijksminister van oeco nomische zaken, dr. Hugenberg, Dinsdagmid- dag aan den rijikspresidemt zijn ontslagaan- vrage beeft overhandigd. Men verwachtte nog Dinsdagavond een be- slissing op het verzoek. HET DUITSCH-NATIONALE FRONT SCHIJNT INEEN TE STORTEN. Wolff meldt uit Berlijn, dat de vrijiwillige onibbinding (Seibst-auflosing) van 't Duitscb- nationale front aanstaande is. Deze vrijwil- lige ontlbinding staat waarsebijnlijk in ver band met de ontslagaanbieding van Hugen- berg. De boofdleiders van bet Duitscb-nationale front zyn Dinsdag te Berlijn bijeengekomen om te beraadsiagen over de vrywillige orvtbin- ding van bet Duistch-nationale front, 's Avonds zouden de voormannen in bet party- toestuur met Hitler onderhandelen over de ontbinding van bet D.N. front. Later werd door den persdienst van de natio- naal-socialisten meegedeeld, dat de leaders van bet Duitscb-nationale front met de leiders der nationaal-socialisten, die ruggespraak baa- den gehouden met Hitler, een verdrag van vriendschap hadden gesloten met de D.-N. party en daama tot vrijiwillige ontbinding van bet Duitscb-nationale front hadden besloten. Dit besluit wordt onbiddellijk uitgevoerd, De leiders der nationaal-socialisten leggen er den nadruk op, dat dit ,,edelmoedige be sluit" een bewijs is voor de goedgezindheid van de leiders van bet D.-N. front en dat van den kant der N.S. partij dit hoogelrjk wordt gewaardeerd. Er is nu voortaan nog maar 6dn groot front, dat van alle voortbrengende Duitschers. De erkentelijkbeid van den Rijkskanselier voor bet edelmoedige besluit van bet Duitsch- Nationale Front blijkt bieruit, dat bij, Hitler een verdrag met het Duitsch-Nationale front beeft gesloten, dat morgen zal worden ge- publiceerd. Thans zullen ten minste alle Duitscb-nationale afgevaardigden als bos- pitanten in de nationaal-socialistische afdee- lingen mogen worden opgenomen. DE RI.IKSDAG ZONDER MARXISTEIN. Nu door het verbod van de S.P.D. ook de sociaal-democraten niet langer deel uitmaken van den Rijksdag, telt deze thans 446 leden, verdeeld over 4 fracties. Verreweg de sterk- ste fractie is de nationaal-socialistische, die 296 leden telt. De Centrumfractie bestaat uit 73 afgevaardigden, bet Duitscb-nationale front heeft 48 vertegenwoordigers en de Beiersche volkspartij 19. Een tiental afge vaardigden behooren tot verschiliende kleine groepen. De Pruisische Landdag telt thans 335 leden, waarvan 213 nationaal-socialisten, 67 Cen trum, 42 Duitsch-nationalen en 13 van ver schiliende kleine partijen. De Pruisische staatsraad telt thans 72 leden waarvan 54 nationaal-socialisten, 12 Centrum en 6 van het strijdfront zwart-wit-rood. STORM EN OVERSTROOMING. Als een onistuibbare overstrooming gaat schrijft de N. R. Crt. de nationaal-socialis tische revolutie over Dudtschland em er is geen reden om bet als grootspraak te beschouwen wanneer de radicale leiders verzekeren, dat het nog slechts een .begin is van wat rij ons te ziem zullen geven. Daarentegen is nog geen enkele geruststellende verzekering van Berlijn bewaarbeid. Slechts waar overmacht de ver- wezenlrjking van groote plannen verhindert;, is bet program tot nog toe onuitgevoerd ge- bleiven en die overmacht kan slechts doofr bet ibuitenland wordem gevormd. Men kan er vol- strekt nog niet zeker van zijn, dat verstandig besef ook op dit punt te alien tijde zal over- wegen. Ten opzichte van Oostenrijk is het maar net op het kantje af geweest. Het schynt, dat Hitler nu op dit punt aan het belanghebbend buitenland mededeelingen heeft gedaan die tengevolge hebben gehad dat het plan van de restauratie der Oostenrijkseh- Hongaarscbe monarcbie, dat ook elders op fellen tegemstanid stuitte, voorloopig is opge- geven. Uit Rome heeft men vemomen, dat. dit plan nooit intemationoal geopperd is, wat niet als een bestrijding van het ombestrijd- bare moet worden opgevat maar als mede deeling, dat de pogiogen om het uit te voeren zrjn gestaakt. Voor Parijs is dit een opluchting, Het denkbeeld van Mussolini, dat een Anschluss- onmogelijk zou majken was voor Frankryk aan trek ke] ij k en het schynt door bijzondere aarubiedingen van Mussolini nog aantrekkelij- ker gemaakt te zrjn. Maar de Kleine Entente dreigde met mobilisatie ingeval van herstel van de Donau-monarchie en Frankrijk kon deze vrienden niet in den steek laten. Door- dat nu bet plan naar het op het oogenblik schijnt overbodig is geworden, is Frankrijk van een lastig dilemma bevrijd. Er is echter zooveel onrust aan de Oostan- rijkscbe grens, en Beieren dat onimiddellijk voor de verkiezingen in Maart nog heel dicht toe is geweest aan herstel van de eigen mo narcbie, welk plan in hoofdzaak door indis- creties en onhandigbeden is verijdeld is in zijn overdreven ijver zoo'n onbandelbare vol- geling voor Berlijn, dat men nooit kan weten. wat aan de Oostenrijksche grens of in Oos tenrijk zelf nog kan geibeuren. Een intemationaal bedenkelijk punt blijft ook de ontwapen'ing vormen. De vliegtuigen die pamfletten boven Berlijn heeten te beib- ben uitgestrooid, zijn niet minder van pas gekomen dan de brand van den Rijksdag en aan bun echtheid wordt door de buitenland scbe regeeringen nog minder geloofd. Deze machines, die naar bet schijnt door niemand zijn gezien en wier pamflettemregen blijkbaar algemeen even onzichtbaar is gebleven, treden nu waarlijk als spoken op in de kolommen der intemationale pers. Zijn ze verzinsels voor propaganda-doeleinden zooals eens de be- weerde gruwelcampagne in bet buitenland of zijn ze werkelijkbeid als het bekende geval

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1