FOSTER'S MflflGPIUEN LANDBOUWBEBICHTEN. SPORT. OEMEHQDE BERICHTEN.j AXEL. HULST. BIERVLIET. KORFBAL. RECHTSZAKEN. ZUURSTOFFLESCH OP HET HOOFD GEKREGEN. 17. Verzoe-kschrift van. J. A. Stellenaar en Pol. H. A. de Groff om doorgang aan de Watermolenstraat in erfpacht. 18. Bezwaarschrift van G. S. Hemelsoet e.a. tegen de uitgifte in erfpacht en liet vervallen van den doorgang aan de Watermolenstraat. 19. Verizoeksclirift van H. E. J. Nunnink om vergunning tot afwijking van de toepalingen vervat in art. 7 der bouw- verordening. 20. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1932. 21. Alsboven voor 193b. In beslag genomen. Aan het Belgische grenskantoor te Sas van Gent namen de douanen een voermanswagen met twee paarden, beladen met 1500 kilo koffie van C. V. in beslag. Kinderkoor. In navolging van „Asatf" en gedachtig blijkbaar aan bet woord ,,Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", nam onlangs het bestuur der algemeene izangvereeniging „Orelao" even- eens het initiatief tot de oprichting van een kinderkoor. De oproep had succes en de stichtinig werd een feit. J.l. iVrijdag hadden zich onder lei- ding van den beer J. E. Blansaart een 75-tal jeugdige zang-debutatem verzameld. Elken Vrijdag zuilen voortaan de repetitie's plaats vindem. Het nieuwe kinderkoor draagt den naam van ,,De Vlasvinikjes". Naast zijn beide zoo gunstig bekende ge- mengde koren beschiikiken wij nu in Axel even- eens over twee kinderkoren. Moge ook deze nieuwe jonge garde onize stad eer aan doen. Het zangersfeest te Breskens. Onze Christelijke zangvereeniging ,,Asaf" met haar kleine 80 leden en haar kinderkoor, benevens de Christelijke harmonie „Hosanna" togen Zaterdag per extra tram naar Breskens tot deelneming aan het zangersfeest, hetwelk georganiseerd was door den Kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen van Christelijke Zang- vereenigingen. Te ongeveer 2 uur werd dit feest door den weleerw. heer Ds. Kelder van Breskens ge- opend, nadat vooraf het Bondslied gezongen was. Het weer was eenigszins wanikelbaar, hetgeen niet belette dat een zeer groote schare belangstellenden de uitvoering van het pro- gramma, waarmede daarop een aanvang werd gemaakt, aanhoorde. De verschillende nummers werden door de respectievelijke vereenigingen (totaal 18) voor het meerendeel correct en verdienstelijk uit- gevoerd. In de eerste pauze bracht „Hosanna" de helft van haar programma ten gehoore, hetwelk blijtkens het applaus goed in den smaak viel. Intusschen was de lucht steeds dreigender geworden en pakten zich ook boven Breskens omheilspellende luchten samen die zich juist toen ,,Asaf" haar laatste nummer ten gehoore bracht ontlastten in een hevigen regen. Gelukkig werd door de goede zorgen van de firma Van Melle de besdhikking ge- kregen over het jeugdgebouw waarin pl.m. 400 belangstellenden een onderdak vonden. Hier werd het kinderkoor van ,,Asaf" in de gelegenheid gesteld haar programma af te werken, hetwelk door de aanwezigen op zoo grooten prijs werd gesteld dat verschillende nummertjes tweemaal moesten worden uit- gevoerd. Inmiddels was de regen weer opgehouden en werd andermaal naar het terrein gemar- cheerd waar de zangver. „Concordia" v£in Breskens haar programma ten gehoore bracht. Nadat door Ds. Van Kooten van Groede een opwekkend woord was gesproken tot aan- sluiting bij den Ned. Bond van CShr. Zang- vereenigingen en hij alien die op eenigerlei wijze hadden medegewerkt dank had gebracht werd het feest met dank aan den Almachtige voor het genotene, gesloten. Des avomds te pl.m. half 10 keerden onze talrijke stadgenooten welgemoed terug in hun bakermat. Vrijdagmiddag had in de R.K. Middelbare Handelsdagschool de jaarlijksche uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen, die bij het gehouden eind-examen waren geslaagd. Dit jaar kon aan niet minder dan 12 leerlin gen het diploma worden uitgereikt. De geslaagden zijn mej. Dora Colsen te Ter- hole en de heeren I. v. d. Hagen, Hulst; P. v. d. Meijden te Stoppeldijk, Julien Baart, Hulst; P. de Schrijiver, Lamswaarde; D. Baart, Hulst; G. Vermandel, Koewacht; D. Vriens, Terhole; G. Meert, Koewacht; J. Wullems, Walsoorden; A. Reijns, Kapellebrug en G. Staal, Graauw. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer B. Truffino, sprak een woord van geluk- wensch tot de leerlingen, evenals de Modera tor der school, de zeereerw. heer Rector Brou- wers, en den hoogeerw. heer Deken. Ook de directeur der school, Dr. Jos. Gielen feliciteer- de de geslaagden, en al de sprekers spoorden hen aan den op de school ingeslagen weg te vervolgen en de gegeven lessen in toepassing te brengen, terwijl ook de school in den steun van alien werd aanbevolen. Namens de ouders der leerlingen sprak de heer J. J. Colsen uit Terhole en namens de( leerlingen zelf de heer Julien Baart uit Hulst een kort dankwoord. (Zel.) Te Biervliet is de bliksem ingeslagen in de landbouwschuur van M. Dieleman, welke een prooi der vlammen is geworden. De schuur was verzekerd. HANDELSREGISTER H AM EH VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de week van 1219 Juni werd bij het bureau der Kamer opgaaf gedaan van de volgende wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Stoomtram Maat- schappij BreskensMaldeghem, Breskens, Haven K 284, stoomtram-ondememing. Aan den dir. A. C. E. O. R. de Thouars is door de comm. tot nader berdcht verlof verleend. Tij- dens dat verlof zal de heer H. Sonneveld op- treden als vervanger van den directeur. BEPEIflKING DER TARWEPRODUCTIE. Wij vememen, dat voorloopige overeenstem- ming is bereikt tusschen Amerika, Canada, Australie en Argentinie ineake de tarwebouw. De oppervlakte waarop tarwe verbouwd zal worden zal voor 15 pet. worden vermin- derd. Ook Litwinoff heeft in principe beloofd, den Russischen export te beperken. De lan- den, welke de grootste hoeveelheden graan invoeren, zuilen de tarieven verminderen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Zooals verwacht, heeft Feijenoord Zaterdag haar thuiswedstrijd tegen Velocitas weten te winnen. Feijenoord heeft zich nu op de twee- de plaats genesteld, met een goede kans die te behouden. De stand is thams: Go Ahead 8 5 1 2 23—13 11 Feijenoord 7 3 2 2 13—11 8 Stomwogels 8 3 2 3 16—18 8 PSV 7 3 4 15—17 6 Velocitas 8 2 1 5 17—25 5 TERNEUZEN III—HONTENISSE. 2—2. Temeuzen behaalde gister tegen Hontenisse een gelijk spel en verzekerde zich daardoor de opklimming naar de le klasse van den Zeeuw- schen Voetbalbond. Het elftal van Temeuzen kreeg door dit gelijke spel meer dan ze ver- diende; zooals wij haar gister zagen spelen, hebben wij in het afgeloopen seizoen nog niet gezien, terwijl daartegenover het spel van Hontenisse, vooral haar aanvallen langs de vleugels, veel beter was. Hontenisse nam met een goeden schuiver de leiding, waarop door Temeuzen nog voor de rust werd gelijk gemaakt. In de tweede helft ontstond op een gegeven moment een geharre- war voor het Temeuzen-doel, waarbij door een der roodzwarte spelers een overtreding werd begaan, waar Hontenisse een strafschop voor toegewezen kreeg en uit welke zij de leiding wist te hernemen. 12. Ongeveer 10 minuten voor het einde kreeg ook Temeuzen een strafschop te nemen, waar- uit de gelijkmaker ontstond. 22. Deze straf schop bleek de beslissing te hebben gegeven over het al of niet promoveeren, want in de nog resteerende minuten wist geen der par- tijen het net meer te vinden. Het verloop der beide gespeelde promotie- wedstrijden is: Temeuzen IH 2 1 1 73 3 Hontenisse 2 11 37 1 MEVOAXEL. 0—2. De laatste wedstrijd in de promotie-compe- titie is volgens de verwachting op een over- winning uitgeloopen, zoodat de Oranje-witten hiermede de kroon op hun werk hebben gezet en op schitterende wijze en ongeslagen het predicaat „Tweede Klasser" ontvangen. Deze week is vrij ongemerkt den dag van het 22- jarig bestaan onzer stoere voetbalvereeniging voorbijgegaan. Ook het Tweede Klasserschap dat op 2en Pinksterdag reeds bezegeld was, zal geen aanleiding meer zijn voor bijzondere feestelijkheden. Pieteits-overwegingen jegens den hoogst verdienstelrjken, emstig zieken speler Dronkers zouden zulks momenteel niet gedoogen, doch het wakkere bestuur onzer ,,Oranje-Witte" club staat afgezien hiervan op het standpunt, dat het thans na zooveel spontane reeds genoten feest- en overwinnings- vreugde beter is, de daarvoor benoodigde gel- den aan te wenden voor de aanschaffing van athletiek-benoodigdheden, die in de nog res teerende zomermaanden aan het volgende sei zoen voorafgaande van grooten dienst en waarde kunnen zijn voor een constante trai ning van het eerste elftal en de verschillende jeugdploegen. Een woord van grooten lof mag voorafgaande aan ons, ditmaal zeer ver- kort verslag, niet onthouden worden aan ons stoere eerste elftal met haar sympathieken aanvoerder, het wakkere bestuur onder de krachtige leiding van den heer F. J. Densen en last not least, maar in het bijzonder aan den eminenten trainer ir. F. Hiemstra, die als oud le klasser zich op bijzondere wijze van zijn taak heeft gekweten. Een ontzag- gelijk aantal van zijn vrije uren heeft hij be- langeloos en louter uit sportief oogpunt op- geofferd en het is niet in het minst aan zijn toewijding en volharding te danken dat Axel gekomen is, daar waar hij het zich als een ideaal voor oogen had gesteld, in de Tweede Klasse van onzen Kon. Ned. Voetbal Bond.. Moge onze Oranje-ploeg in haar nieuwe omgeving een sieraad worden en in edelen wedijver met de andere zustervereenigingen den eerepalm betwisten! De Axelaars eindigen met een schitterend doelgemiddelde van 11 van de 12 winstpunten 1.83 en een doelpuntenverhouding van 218. Het aantal winstpunten dat de Oranje- ploeg behaalde is dus juist zoveel als van Boeimeer, Zeelandia en MEVO samen, zoodat de cijfers voldoende spreken. Over den wedstrijd zelve kunnen wij ditmaal zeer kort zijn. Belangstelling bestond er na- genoeg niet voor, noch te Axel, noch te Ber gen op Zoom, waarbij kwam dat beide elf- tallen met een zeer gehandicapt elftal het veld betraden. Bij Axel zien wij een drietal reserve's, n.l. F. de Regt, Mattele en later wegens een dijblessure van den aanvoerder Dobbelaar. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een weinig aantrekkelijke partij voetbal, waarbij de gasten het nogal zeer kalm blijken op te nemien. Toch ontpopt de Axelsche ploeg zich dra als de meerdere en als Dieleman een paar malen zijn rennen met een voorzet heeft besloten is het Maurice Mattele die na pl.m. 10 minuten spelens zijn hoofd onder een dezer zuiver afgemeten ballen plaatst en de Berg- sche wal is doorboort 01. De Axelsche aanvallen worden van nu af aan meer afgewisseld en op een hoog plan vermag men het spelpeil niet te brengen. K. Gans in de Axelsche middenlinie en zijn broer in de verdediging bieden telkens het hoofd aan de MEVO-aanvallen en in laatste instantie houdt v. d. Velde met zijn gewone bravour de schoten van Tebbens c.s. Als de Axelaars weer meer in het offensief zijn ge komen en hun overwicht in technisch opzicht in snelle aanvallen met open spel naar de beide vleugels doen gevoelen is het rusten. Na de thee wordt de wedstrijd er weinig mooier op. De gasten zijn bijna voortdurend sterker, doch de doelpuntenhonger schijnt op den Tweeden Pinksterdag gestild te zijn. Dan moet aanvoerder v. d. Berge het veld verla- ten en gaat F. de Regt, die een zeer matigen wedstrijd speelde op zijn plaats spelen. Het gevolg is dat de Axelsche doelwachter nu vaker aan den tand wordt gevoeld, maar hij doet zijn werk naar behooren en blijkt niet te passeeren. De gastheeren pingelen vervolgens voor het Axelsche doel van jewelste en het Is dan ook geen wonder dat het spel telkens en telkens naar de MEVO-helft wordt verplaatst. Na ongeveer 'n half uur spelens passeert Dob belaar naar Scheele die den Axelschen voor- sprong met een fraaien schuiver veilig stelt 20. De Axelaars blijken daarmede voldaan fe zijn en doen geen bijzondere ernstige pogin- gen meer hun voorsprong te vergrooten. Als de tijd meer en meer verstrijkt en nog eenige comers zijn genomen op beide doelen voelen de gasten zich in veilige haven en leggen zich de laatste minuten toe op een verdedigend spel, zoodat het einde met deze cijfers in het voordeel onzer stadgenooten aanbreekt. Daarmede is dus de promotie-competitie be- eindigd en wacht MEVO nog &§n thuiswed strijd tegen het Middelburgsche Zeelandia, hetgeen wanneer de Zeeuwen het emstig op- nemen gewis de vijfde nederlaag voor de Ber gen op Zoomsche ploeg gaat worden. De stand is thans: Axel 6 5 1 21—8 11 Boeimeer 6 2 1 3 16—17 5 Zeelandia 5 2 3 12—9 4 MEVO 5 1 4 6—21 2 ZEEUWSCH EEFTAL. De Axelsche aanvoerder L. v. d. Berge heeft inmiddels bericht ontvangen dat hij Zaterdag a.s. tegen het Zwaluwen-elftal te Middelburg de plaats van Leijnse als invaller op de rechts- back-plaats moet vervullen, zoodat nu een tweede Axelaar in het Zeeuwsche elftal wordt opgenomen. RAPIDEJMM. 4—2. Ondanks het feit, dat gedurende 2 uren voor den wedstrijd de regen in stroomen neerviel, bleek zelfs Pluvius niet bij machte het kurk- droge Axelsche terrein tot een onbespeelbare vlakte om te tooveren. In verband met het clubcostuum der tegenstanders hadden de Axelaars voor deze ontmoeting weder hunne roode hemden aangetrokken. Bij den aanvang blijkt direct dat de twee Zaterdagen rust Rapids goed heeft gedaan, en waar de Axelaars nu eindelijk eens vrijwel volledig konden uitkomen, krijgen wij een partij korfbal te aanschouwen, waartegen de JMM-ers niet opgewassen blijken te zijn. Mej. Leunis weet dan ook al heel spoedig met een welgemikt boogballetje den Biervlietkorf te vinden, gevolgd door een 2e doelpunt van de hand van Olijslager. Nadat van Sluis van grooten afstand no. 3 heeft ingekogeld is het rusten en kunnen de Axelaars met gerust hart de tweede helft tegemoet zien. Na de hervatting weet JMM den achter- stand tot 31 te verkleinen, doch als het leder nauwelijks is uitgeworpen heeft de jeug dige L. Schieman de vreugde in het JMM-kamp reeds doen beeindigen, door het vierde Axel sche doelpunt onberispelijk in den JMM-korf te doen verdwijnen. Alhoewel JMM nu een verloren partij speelt heeft zij nog eenmaal succes, waardoor de eindstand op 42 wordt gebracht. Doordat de wedstrijd in uiterst sportieve verstandhouding werd gespeeld, had de scheidsrechter geen lastige taak. Waar JMM er dus niet in is geslaagd voor de nederlaag te Biervliet revanche te nemen, kunnen de ,,haringkakers", welke aanvankelijk als Ra- pide's ernstigste concurrenten werden gedood- verfd, voor de eerste plaats wel als uitge- schakeld worden beschouwd. Kan Rapide dan ook a.s. Zaterdag het te Zuidzande tot een overwinning brengen op ZKC, dan staat het vrijwel vast, dat het Zeeuwsch-Vlaamsche kampioenschap ook dit jaar weder aan de Oost-Zeeuwsch-Vlamingen blijft. De stand luidt nu: Rapide 4 3 1 9—3 7 JMM 5 2 1 2 9—9 5 ZKC 3 1 2 4—2 4 VMSV 4 1 3 4—8 2 Sintpier 2 2 0—4 ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK TE MIDDEEBURG. Zitting van 23 Juni 1933. De volgende zaken werden behandeld: E. J. C. v. B., oud 63 j., chirurg te Ter Neu- zen, was op 16 Mei 1933 door den Kanton- rechter te Ter Neuzen vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Ter Neuzen op 18 December 1932. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomien. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. Horsten uit Bergen op Zoom achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrrj- spraak. J. M. F., oud 50 j., slager en koopman te Souburg, werd verdaeht dat hij in de maand April 1933 te Biervliet Abraham Vermeulen heeft opgelicht voor een bedrag van f 27,50, bij gelegenheid van koop en verkoop van een stier en een vaars. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. J. Erasmus achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. J. Ph. C., oud 33 j., chauffeur-verzekerings- inspecteur te Oostburg, was op 5 Mei 1933 door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Krabbendijke op 3 April 1933. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. P. J. P., oud 49 j., landb. te Ossenisse; G. H. H. v. d .V., oud 56 jaar, landbouwer te Clinge; C. d. P., wed. A. d. B., oud 46 j., landlbouwster te Sint Jansteen; R. F. v. H., oud 60 j., landbouwer te Sint Jansteen; A. L, oud 63 j., landbouwer te Koeiwacht; H. D. P., oud 32 j., landbouwer te Sint Jan steen; A. R., oud 31 j., landbouwer te Sint Jansteen; C. H., wed. P., oud 63 j., landbouw- ster te Clinge; X. L. a. G., oud 38 j., land bouwer te Sint Jansteen, A. S., oud 61 j., land bouwer te Sint Jansteen, H. B., oud 56 j., landbouwer te Hontenisse. Al deze personen waren bij vonnis der rechtbank van 22 Mei j.l. met vernietiging van de vonnissen van den kantonrechter te Hulst, die aile verdachten had ontslagen van alle rechtsvervolging, terzaike van overtredingen van de Crisis-Zuivelwet veroordteeld, ieder tot twee gelldboeten' van 10 of 2 maal vijf dagen hechtenis (bij verstek). Alle verdachten wa ren tegen hunne veroordeeling in verzet ge komen, en werden alle zaken op heden opnieuw behandeld. De eisch was thans: In alle zaken bekrach- tiging van het verstekvonnis. Mr. P. C. Adriaanse, die als raadsman van alle verdachten optrad vroeg in alle zaken nietigheid der dagvaarding of ontslag van rechtsvervolging. GEHEIME ZENDER. Voor den kantonrechter te Almelo heeft zich Vrijdag te verantwoorden gehad een 30-jarige dakdekker H., uit Donneker, wegens over treding van het radioreglement, te weten het monteeren van onderdeelen op een radio-in- stallatie bestemd voor het uitzendien zonder vergunning van den Minister van Waterstaat. H. was onder verdachte omstandigheden aan- gehouden in een perceel te Lonneker, toen de burgemeester van die gemeente en een veld- wachter daar waren binmengedrongen. Bij deze gelegenheid werd een bijna complete zendinstallatie in beslag genomen. Het O. M. eischte tegen hem zes weken hechtenis. DE GROETENBRENGENDE ZKEMAN. Een oud-varensgezel te Amsterdam heeft er de gewoonte van gemaakt verschillende families te bezoeken, en daar de groeten over te brengen van neven, achterneven enz. van die families, die hjj op zijn reizen had ontmoet. De man, die zich tevoren behoorlijk van de verschillende familierelaties op die hoogte had gesteld, verraste de menschen bovendien met de mededeeling, dat de verre verwant een kist geschenken had meegegeven. Hij zou de kist reeds bebben laten brengen, indien hij maar Hollandsch geld had; hij had alleen maar buitenlandsch geld op zak, dat was onhandig. Misschien wilden de families hem even van dienst zijn... Men gaf, gelukkig gestemd, den varensgezel wat geld, soms 20 of f 25 en daama bleef de varensgezel, de kist geschen ken incluis, onzichtbaar. Terzake van oplichting is tegen den man acht maanden gevangenisstraf met aftrek der vier maanden voorarrest geeischt. De Recht bank heeft hem thans veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maan den voorarrest. EEN FLINKE VROUW. In den morgan van Zaterdag 1 April hoorde een bewoonster van de Altingstraat te 's-Gra- venhage, die wat lang te bed gebleven was, dat er eenige malen werd gebeld. Zij liet bellen en even later werd de buitendeur met een sleutel geopend en kwam iemand de trap op. De bezoeker ging de voorkamer binnen, opende een linnenkast, schoof daarvan een lade uit en onderzocht deze. Op dat oogenblik trad de bewoonster op hem toe en vroeg den man wat hij daar uit- voerde en waamaar hij zocht. Niets, luidde het antwoord. Wat doet u dan hier? Weest u maar bedaard, ik kwam u waar- schuwen, dat de buitendeur openstond. Daarvoor zoekt u zeker in de lade van mijn linnenkast. Hierop greep de bewoonster, die allesbe- halve bang was, den man vast, duwde hem een eind in de kamer en sloot hem op, waama zij naar beneden ging om de politie te waar- sehuwen. Intusschen had de man kans gezien om langs een balkon naar beneden te komen, doch hij werd daar wederom door de inmiddels terug gekeerde bewoonster opgevangen, die hem op nieuw vasthield en aan de politie overgaf. Ter zake van poging tot inbraak stond deze man, een 30jarige electricien, voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht; hij be- weerde ook nu, dat hij het huis was binnen gegaan omdat de deur open stond. De president merkte op, dat verdachte die reeds meermalen voor soortgelijke misdrijven is veroordeeld steeds met hetzelfde praatje komt. De kranige vrouw kreeg een complimentje voor haar flink optreden. Het O. M. eischte een jaar gevangenisstraf. MET F.F.N AUTOMAAT OP STAP. Voor de Utrechtsche rechtbank hadden zich te verantwoorden een 23jarig los werkman en een 32jarig fabrieksarbeider, beiden te Utrecht ter zake van diefstal in vereeniging subs, medeplichtigheid aan diefstal van een sigaret- ten-automaat ten nadeele van een winkelier aan de Nobelstraat. Beide verdachten waren in den nacht van 15 Januari in het kosthuis van den fabrieksar beider geweest met nog andere vrienden. Sa men had men gedronken en toen de sigaret- ten op waren, was men er op uit getrokken. Een der bezoekers was per motor naar de Nobelstraat gereden met den los werkman op de duo. De tweede verdachte bad zich er per fiets been begeven. Terwijl de motorrijders op eenigen afstand was blijven staan, had de los werkman van een winkelpui de automaat weggehaald, waarmede hij even later terug- keerde. Teruggekomen bij het gezelschap, had men de automaat opengebroken. Een agent verklaarde nog als getuige, dat hij in den bewusten nacht aan den Wittevrou- wensingel een motorrijwiel had zien rrjden, waarop een duorijder zat, die een roode kast voor zich uit hield. De officier van Justitie eischte tegen elk der verdachten een gevangenisstraf van drie maanden. ONWEER BOVEN ZEEEAND. Donderdagmiddag ontlastte zich een kort onweer boven Middelburg, dat gepaard ging met een bijzonder bevige regenbui, waarbij ook flinke hagelsteenen vielen. In ongeveer een kwartier was er meer dan 10 ml water gevallen. Donderdagmiddag omstreeks half vier brak boven Goes een bevig onweer los, gepaard gaande met een wolkbreuk en bagelbuien. De regen hield ongeveer een uur aan. De Groote Markt en verschillende straten stonden blank. In de Korte Nieuwstraat (in bet noord-oostelijk deel der stad) stond het water in de aan de noordzijde dier straat ge- legen won in gen ongeveer 20 cM hoog. De rio- leering ter plaatse werkte niet of onvoldoen- de, zoodat men om zes uur nog druk doende was met het zoeken naar een uitweg voor het water, dat toen nog door de roosters van onder de vloeren der huizen liep en in de straat nog een hoogte had van ongeveer 20 cM. Om half zeven kan het verkeer door genoemde straat weer plaats vinden. Ook in Nieuw Goes stonden enkele straten blank. Na de bui was het water in de vesten belangrijk gestegen. BRAND BIJ WILTON. Zaterdagnacht omstreeks half 3 is in een groote loods op de werf van de firma Wilton te Schiedam een felle brand uitgebroken, waardoor deze loods geheel werd vemield en groote schade werd aangericht. De brand werd ontdekt door een werkman, die onmid- dellijk brandweer en politie waarschuwde. Het vuur woedde in een loods, die 170 M. lang en 70 M. breed was. Hierin waren verschillende afdeelingen van de werf ondergebracht, een verfafdeeling, een politoerafdeeling, houtop- slagplaats en timmerwerkplaats, een garage, waarin bij bet uiitbreken van den brand drie auto's stonden en ten slotte was er nog een opslagplaats voor machines en machine-on- derdeelen. De brand is ontstaan in de aan den noordeljjken kant van de loods gelegen verf afdeeling. De oorzaak is onbekend. Dank zij het feit, dat het vuur in de licht ontvlambare stof gretig voedsel vond en de vrij sterke wind het vuur nog aanwakkerde, breidde de brand zich met razende snelheid over de geheele loods uit. De loods was tot op 5 M. hoogte uit steen opgetrokken, het bovengedeelte was ge heel van hout. Het duurde dan ook niet lang of de loods stond over de geheele oppervlakte in licbte laaie. Ongeveer 10 mihuten na het uit- breken van den brand werden 3 ontploffingen geboord van vaten olie en benzine. Tegen de geweldige vuurzee kon de brandweer niets uitrichten en zij moest zich dan ook in hoofd- zaak bepalen tot het voorkomen van het over- slaan van den brand naar andere gebouwen, waarin zij dan ook slaagde. Om half 5 was de brandweer bet vuur meester. Van de groote loods was toen nagenoeg niets meer over. Zaterdagmorgen was het bedrag van de schade, die zeer groot moet zijn en die door verzekering wordt gedekt, nog niet op te geven. Duizenden belangstellenden waren naar het terrein van den brand gekomen. Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom oerk'iigbaar A f 0.65 per flacon. Te Ter Neuzen b(j Firma A. van Overbeek*— Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 (Ingez. Med.) Naar de directie van Wilton mededeelt, komt haar een schade van 1.500.000 wat overdre- ven voor. Vermoedelijk zal deze zich beperken tot ongeveer f 1.000.000, -welke voor een groot deel veroorzaakt wordt door het verloren gaan van zeer kostbare speciale machines voor houtbewerking, die hier in bedrijf waren. Want de verwoeste timmerloods was een der mooiste in Europa. Als vermoedelijke oorzaak wordt kortslui- ting aangenomen. De trjdens den brand ge- hoorde ontploffingen zijn veroorzaakt door het uiteenspringen van zuurstofcylinders. Nader blijkt, dat de bij de blussching ge- wonde brandweerman, de 53jarige Van Schijn- del, brandwonden heeft gekregen van zoo zwaren aard, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. ERNSTIG MOTORONGELUK. Tusschen Lunteren en Ede is een ernstig mo- torongeluk gabeurd. De 40jarige T. Bakker, met den 20jarigen B. Lagerwij op den duo, kwam uit Lunteren. Van de andert zijde kwam een meisje uit Ede, J. Mellink, met haar vrien- dinnetje H. v. d. Weijde achter op haar fiets. Zij gaf een teekens links af te willen slaan, wat de motorrijder te laat opmerkte. Een aan- rijding volgde. Bakker was bijna op slag dood, Lagerwij kreeg een zware schedelbreuk en is kort daarop eveneens overleden. Het meisje Mellink kreeg een lichte hersenschudding en evenals baar vriendinnetje eenige vleeschwon- den. Dr. Gerritsen en dr. Appel hebben eerste hulp verleend. EEN TRAP VAN EEN PAARD. De 69jarige H. Groothuisen uit de Cronje- straat te Rotterdam was in een stal in die straat aan bet werk. Hij zat op 'n balk, welke aan een touw hing. Doordat bet touw brak, viel G. Hij kwam in een box, juist achter een paard terecbt. Het paard schrok, sloeg achter- uit en trapte daarbij G. op het achterhoofd. G. bleef bewusteloos liggen. Dr. Bijlsma consta- teerde een schedelbreuk. Nadat G. voorloopig was behandeld is hij naar zijn woning ver- voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. TWINTIG KANGEROE'S VOOR EEIN CHIMP ANSEE. De Diergaarde te Rotterdam is, naar het Hbl. meldt, met twintig nieuwe kangeroe's verrijkt. De dieren, die uit Australie zijn aan- gekomen, zijn de Diergaarde toegevallen in ruil voor een chimpansee, die naar Australie was verkocht. Hoewel de koopsom in geld was bepaald werd er geen vergunning gegeven tot het overmaken van het bedrag. Zoo is de kangeroe-collectie der Diergaarde met een twintigtal dieren verrijkt, een deel waarvan later dan weer zal worden verkocht. MEUHELBEWAARDER, DIE HET HUISRAAD VERKOCHT. De recherche te Nijmegen heeft aangehou- den een bewoner van de Waalkade, die ver daeht wordt van verduistering en brand- stichting. De man bad van iemand een aantal meube- len in bewaring genomen, doch deze verkocht. Teneinde de verduistering te bemantelen, had hij brand in zijn woning gesticht, om later te kunnen verklaren, dat de meubelen waren ver- brand. De brand was echter spoedig bemerkt en gebluscbt, waarbij de brandstichting bleek. Daardoor is ook de verduistering van de meu belen aan het licht gekomen. De aangehoudene is ter beschikking van dt justitie te Arnhem gesteld. 170 KUIKENS GEROOFD. Dezer dagen bespeurde de kippenfokker D. te Loosdrecht, dat er 's nachts 170 kuikens waren geroofd; veeren lagen op het erf. D. ging den volgenden nacht met een geweer op de loer liggen. Tegen middemacht kwam de roo- verbende opzetten: vijf egels en vier ratten. Edn rat wist te ontkomen, de andere dieren ■werden neergeschoten. Vele gedoode kuikens zijn nabij de fokkerij in den grond gevonden, zoodat de dieven klaarblijkelijk voorraad wil den opslaan. Aan boord van het m.s. Alblas, liggende aan den steiger van de N.V. Simons' Scheepssloo- perij te Pemis, was men bezig met het over laden van een zuurstofflesch, wegende 70 K.G. Plotseling schoot de flesch uit den strop en kwam terecht op het hoofd van den 20- jarigen L. de W. Met een zware schedelfrac- tuur werd de jongen bewusteloos opgenomen. MEER REIZIGERS, MINDER OPBRENGST. In Spoor- en Tramwegen" vinden wij be- langwekkende gegevens over het reizigers- verkeer tijdens Pinksteren. Het weder was overweldigend mooi, het aantal reizigers was grooter dan in vorige jaren en de opbrengst was geringer, zoo schrijft het blad. (De op 1 April j.l. ingevoer- de tariefsverlagingen bedroegen ongeveer 20 pet.). Te Amsterdam C.S. bedroeg op den Eersten Pinksterdag het aantal reizigers (ver- trek of aankomst zonder abonnd's) 25.000, 1933 tegen 17.000 1932 en te Rotterdam D.p! 20.000 1933, tegen 14.000 1932; het verkeer was dus op den Eersten Pinksterdag ander- half maal zoo groot als een jaar geleden. Op den Tweeden Pinksterdag was het verkeer op beide stations iets grooter dan in 1932 en iets grooter dan op den vorigen dag. Te Amsterdam C.S. daalde op de twee Pink- sterdagen tegenover 1932 de voorloopig ge- schatte opbrengst van 67.000 op 59.000 (12 pet.) terwijl het aantal plaatskaarten steeg van 41.000 op 51.000 (25 pet.). Te Rotterdam D.P. daalde over vier dagen tegenover 1932 de voorloopig geschatte opbrengst 2 pet., terwijl het aantal plaatskaarten 25 pet. steeg. Op beide stations betreft de toeneming een ver keer over korte afstanden (naar de zee en naar de vijvers), terwijl te Amsterdam boven dien een daling in het verkeer over lange af standen plaats vond. Op het station Groningen daalde over zes dagen de opbrengst van 30.000 1932 op f 27.000 1933; daaronder zijn vacantiekaarten begrepen ad f 12.000 en f 10.000. De opbrengst der vacantiekaarten bedraagt dus op dit uit- middelpuntig gelegen station 40 procent van de totale opbrengst (zonder abonnd's). De omvang van bet verkeer met vacantiekaarten bleef nagenoeg onveranderd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3