Op reis ASPIRIN BUITEVLAND bent U in't bijzonder blootgesteld aan het ge- vaar van kouvatten Reist daarom- nooit zonder- TABLETTEN TER NEUZEN, 23 Juni 1933. SAS VAN GENT. B. en W. zijn dus blijkbaar ook niet be- reid water in den wijn" te doen zo-oals Gede- puteende Staten op een samenispreking in overweging hehben gegeven en welk advies naiar men zegt zelfs afkomstig zou zijn van een partijgenoot van de meerderheid van j het college van B. en W. STEUNREGELLNG TE ALMELO. Bij het gemeentestuur van Almelo is thans een telegram ingekomen van den minister van Sociale Zaken, dat, zooals wij reeds veronder- steld hebben, de steuniregeling voor werkloo- zen op 2 Juli a.s. stopgeizet zal worden, indien de raad niet de commissie voor de steunrege- ling aldus samenstelt als overeenkomt met de wenschen, door den Minister in een zijner brieven aangegeiven. Dat wil zeggen dat geen werkloozen in die commissie zitting mogen ihebben en de voorzitter benoemd wordt door B. en W. De raad had dit zoo geamendeerd, dat wel werkloozen in die commissie mochten zitten ,terwijl de voorzitter benoemd werd door den raad. B. en W. geven den raad emstig in overweging te handelen volgens de wenschen van den Minister. I 11/ t Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tab!. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cts. Ingez. Med. HOE LEEFT DE WERjKLOOZE JEUGD. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft zich tot de re- geering gewend met een adres, waarin groote bezorgdheid omtrent het lot van de werklooze jeugd wordt uitgesproken. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de jongens en meisjes, die bij het verlaten van lagere, nij- verheids- en middelbare scholen er niet in sla- gen, een voor hen passende betrekking te vin- den. Het N.V.V. heeft reeds herhaaldelijk aange- drongen op het geven van eenigen geldelijken steun en op het treffen van maatregelen, ten- einde in de behoefte aan algemeen vormend onderwijs en vakonderwijs voor de jonge werk loozen te voorzien. Verder strekkende maat regelen zijn echter noodig, speciaal voor de groep jonge werkloozen, die nog nooit hebben gewerkt of die een betrekking hebben aan- vaard, welke in het geheel niet aansluit bij de vooropleiding, welke zij hebben ontvangen. Het adres vraagt nu van de regeering, dat zij een onderzoek zal instellen naar de levens- omstandigheden van de jongens en meisjes, die in de jaren 1931, 1932 en 1933 de bovenge- noeimde onderwijs-inrichtingen verlaten heh ben, met name naar het aantal dergenen, die nooit hehben gewerkt en naar het aantal der genen, die een bun niet-passende betrekking noodgedwongen hebben moeten aanvaarden. Het bestuur van het N.V.V. wijst erop, dat ook vroeger omvangrijke regeeringsenquetes naar arbeidstoestanden e.d. zijn gehouden, zoodat het verwacht dat de regeering, nu de toestand niet minder ernstig is dan bij die vroegere gelegenheden, ten spoedigste aan zijn dringend verzoek zal voldoen. INDEELING VAN DIENSTPLICHTIGEN. De ingeschrevenen voor den dienstplicht die him wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opgegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben tot 15 Juli 1933 gelegenheid hun voorkeur op te geven aan den commandant van het indeelingsdis- trict. Het verdient aanbeveling dit schriftelijk te doen. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de in- deeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps als het gamizoen, den tijd van op- komst en de opleiding tot officieir of onder- officier. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen .verstrekt oomtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevalien moeten die bijzondere aanwijzingen stipt wor den opgevolgd, ook al wijken zij af van het- geen hierboven is te kennen gegeven. De hier- bedoelde bijzondere aanwijzingen hebben voor- namelijk betrekking op vervroegde inlijving, indeeling bij den motordienst en opleiding tot reserve-officier-vlieger of reserve-officier- waamemer bij de luchtvaartafdeeling. Belanghebbenden behoor.en er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. HUISVESTING DER DEPARTEMENTEN. De instelling van het nieuwe ministerie van sociale zaken maakt natuurlijk ook een ver- huizing noodzakelijk, maar het blijkt daar- mee niet erg te vlotten, aldus lezen wij in de Maasbode. Naar het hlad verneemt, was men uitgegaan van de logische gedachte, de departementen van sociale en economische zaken in het ge- bouw aan het Bezuidenhout te laten. Onder wijs, dat daar nu nog zetelt, zou dan het oude departement van Marine betrekken. Minister Marchant schijnt edhter deze ver- huizing niet te wenschen, vooraleer het oude marine-departement gemoderniseerd is, doch daarvoor moet de minister van Financien mr. Oud geen geld beschikbaar willen stellen. Er schijnt nu overwogen te worden het departe ment van minister Slotemaker onder dak te brengen in den ouden Octrooiraad. Tenzij Sociale Zaken dit op zijn beurt ook weer weigert en de drie ministers blijven, waar ze nu zijn. DUITSCHLAND. Verbod van de sociaal-democratisehe partij. Actie tegen de Boom-Katholieken. De Nationaal-Socialisten in Duitschland houden zooals reeds getbleken is van radioale middelen. Degenen die het niet eens zijn worden zonder meer opgeruimd. Men gaat daarin wel niet zoover als in Rusland, waar na de omwenteling de andersdenkenden tegen den muur warden geplaatst, doch in Duitsch- land worden de ongevallige partijen verbo- den. Of daarmede de denkbeelden en gevoe- lens dier menscihen ook veranderen is een tweede vraag. In elk geval wordt him het optreden bemoeilijkt. Het gevolg is, dat nu de sociaal-democra tische partij in Rijksdag en Landdagen zijn afgeschaft. Officieel wordt medegedeeld: De gebeur- tenissen van den laatsten tijd hebben bet onomstootelijke bewijs geleverd, dat de Duit sche sociaal democratic voor hoog- en land- verraderlijke ondememinigen tegen Duitsch land en zijn rechtmatige regeering niet terug- deinst. Leidende personen in de S.P.D., zoo als Wels, Breitscheid, Stampfer, Vogel, be- vinden zich reeds weken te Praag om van daar uit den strijd te voem tegen de natio- nale regeering. Wels heeft een verklaring gepubliceerd, volgens welke zijn uittreding uit het bureau van de Tweede Internationale slechts gefingeerd is geweest. Kij heeft aan den voorzitter van de arbeidersgroep ter In- temationale Arbeidscomferentie te Geneve een telegram gezonden, waarin bij de arbeiders der overige landen tegen de nationale Duit- j sohe regeering tracht op te zetten. De par- tijleiding der S.P.D. heeft zich in de eenige dagen geleden te Berlijn gehouden zitting slechts uiterlijk van lieden zooals Wels en Breitscheid op een afstand gehouden. Zij heeft evenwel nagelaten deze personen we- j. gens hun landverraderlijk optreden uit de par tij te zetten. Integendeel. In een door de politie overvallen geheime vergadering van sociaal-democratische leiders te Hamburg is eveneens landverraderlijk materiaal gevonden. Dit alles noodizaakt er toe de S.P.D. te be- schouwen als een staats- en volksvijandige partij, welke geen aanspraak kan maken op een andere behandeling dan de communis- tische partij is deelachtig geworden. De rijiksminister van binnenlandsche zaken heeft daarom de regeeringen der landen ver- zocht op girond van de verordening van den rijikspresident tot bescherming van volk en staat van 23 Fabruari 1933 de noodige maat regelen te treffen tegenover de S.P.D. In het bizonder zullen alle leden der S.P.D. die thans nog deel uitmaken van volksver- tegenwoordigmg en gemeenteraden, worden uitgesloten van de vardere uitoefening van hun mandaat. Natuurlijk de schadeloosstel- lingen dezer uitgeslotenen worden ingehouden. Der sociaal-democratie kan ook niet meer de kans worden gelaten, op de een of andere wijze propagandistiseh werkzaam te zijn. Vergaderingen der S.P.D., zoomede van haar hulp- en nevenopganisaties, zullen niet meer worden toegestaan. Evenmin zullen nog sociaal-democratische dagbladen of tijdschrif- ten nog mogen worden uitgegeven. Het ver- mogen der S.P.D. en haar hulp- en neven- organisaties, wordt, voor zoover het niet reeds bij de ontbinding der vrije vakvereeni- gen ,,in veiligheid is gebracht", in beslag ge nomen. Wolff meldt officieel: Het verbod van de soc.-dem. partij zal een niet onibelangrijke financieele bate voor de schatkist afwerpen, want er waren 120 soc.- dem. leden van den Rijksdag, 76 in den Prui- sischen landdag en 8 in den Pruisischen Staatsraad. Daar bet verbod onmiddellijk van kracht is geworden, zullen ook van beden af geen emolumenten meer aan soc.-dem. parle- mentsleden udtgekeerd worden. Verscheldene landdagsafgevaardigden hadden bovendien hun vergoedtng van vorige termrjnen (1 Mei) nog niet getoucheerd, en ook deze gelden zijn aan de schatkist vervallen. In totaal wordt een som van 1.400.000 mark door het verbod voor de schatkist gewonnen. De soc.-dem. leden van de drie genoemde parlementen zullen van heden af ook de ge- bouwen waar zij zitting hebben niet meer mogen betreden. Alle vakbonden, ook de Christelijke moeten verdwijnen. De leider van het Duitsche aribeidsfront, dr. Ley, publiceert drie verordeningen, waar in o.a. staat: Het is de wil van den leider, dat er buiten het Duitsche arbeidsfront geen organisaties bestaan van werknemers en werkgevers. Uit- gezoniderd zijn de corporatieve opbouw en de organisaties die alleen en uitsluitend de volksopvoeding in het beixiep dien.en. Alle overige vereenigingen ook de zoogenaamde katholieke en evangelisatie arbeidersvereeni- ginigen moeten worden beschouwd als staats- vijandig, aangezien zij den grooten opbouw belemmeren. Derbalve wordt tegen deize vereenigingen de strlijid gevoerd en is bet hoog tijd, dat zij verdwijnen. In de tweede verordening luidt het: Ten einde den wilden opbouw van z.g. rijksbonden ,die met voorbijzien van den cor- poratieven opbouw gevormd worden en die daardoor de gedachte van corporatieven op bouw slechts schaden, tegen te gaan wordt het volgende beschikt: Alleen bevoegd voor den corporatieven opbouw van de N.S.D.A.P. is het permanente bureau van de hoogste lei- ding der politieke organisaties, uitvoerder, dr. H. C. Wagener. Slechts de door laatst- genoemde gevormde organisaties en dienst- instellinigen zijn verantwoordelijk en ook be voegd voor den corporatieven opbouw. De be- naming ,,Rijksstand" wordt eeret dan ge geven, wanneer de principieele gedachte aan- wezig is van vereeniging van werkgevers en werknemers in e6n orgaflisatie en wanneer de aard en wijze van deze organisatie zoo uitge- voerd is, dat aan den eenen kant een hooge bloei van het bedrijf, en aan den anderen kant de hoogste bescherming der arbeiders gewaarlborgd is. In de deride verordening heet het: Het nationaal-socialisme handelt door zijn kracht grootmoedig. Tooh wordt dit optreden hier en daar door zijn kleinzielige tegen- standers als zwakte uitgelegd. Zoo gelootfde het nat.-socialisme ook tegen over de Christelijke vakvereenigingen en an dere burgerlijke groepen grootmoedig te kun- nen zijn. Deze daad is met ondank en delo- yauteit beantwoord. Daarbij komt, dat bij genoemde bonden in kas- en economische aan- gelegenheden zeer groote corruptie is geble- ken. Derhalve wordt het volgende beschikt: Alle dienstinstanties der Christelijke vakver eenigingen en der bediendenbonden moeten worden bezet met nationaal-socialdsten. De leden van het groote arbeidsconvent van het Duitsche aribeidsfront Bemhard, Otte, Bal- trusch ,dr. Theodor Brauer, Franz Behrend en de leiders der Christelijke vakvereenigin gen Stegerwald en Imbusch, worden uit bet Duitsche arbeidsfront uitgesloten. Zij mogen natuurlijk geen enkele functie uitoefenen en het is hiermede aan alle dienstinstanties van het Duitsche arbeidsfront verboden, onder- handelingen met deze lieden aan te knoopen. Hierdoor moet kenbaar worden gemaakt, dat ieder, die bet waagt den grooten revolution- nairen opbouw der natie aan te tasten, voor alle tijden in den ban wordt gedaan. Optreden tier nazi tegen B.K. geestelijken. Voor de pastorie te Imsweiler (Beieren) schoolde dezer dagen een groote menschen- menigte samen, welke den pastoor van het dorp beschimpte en de vensters der pastorie inwierp. Een gevolmachtigde van den com- missaris van Rookenhausen arresteerde daar- op den geestelijke. In Burrweiler werd de plaatselijke geeste lijke wegens verachtig der nationale bewe- ging en van baar „symlbolen" in de gevange- nis geworpen. Hetzelfde geschiedde met den parochiegeestelijke van Godremstein. Naar de „Allgauer Volksfreund" meldt, heeft de Wurtembergsche xxilitiedirectie een verordening uitgevaardigd, volgens wel'ke de katholieke gezelien -en jeugdvereeniging Leutkrich tot nader order geen bijeenkom- sten meer mag houden. De voorzitter der ver eeniging, kapelaan Sasse, is gearresteerd. In het district Staffelstein heeft de leider der N.S.D.A.P. een veribod tegen de katho lieke j eugdvere en igingen uitgevaardigd, om- dat „het optreden in het openbaar der katho lieke organisaties aanleiding heeft gegeven tot onaangenaamheden. Ook de Protestant- sche jeugdorganisaties zijn in genoemd dis trict verboden, totdat door den minister een principieele beslissdng hieromtrent zal zijn genomen. Volgens een mededeeling der Wurtemberg sche politieke politie is pastoor Admendiger in Lauffen in hechtenis geaomen, „omdat hij zich tegen de nationale beweging heeft uit gesproken, de aan zijn zorgen toevertrouwde jeugd voor de aansluiting bij Hitler-organisa- tie gewaarschuwd heeft en aldus het gods- dienstonderrioht misibruikt heeft". Te Landau marcheerden een aantal S.A. mannen naar de ambtswoning van verscheiden katholieke beambten en politie-officieren. In een ophitsende rede verklaarde de nazi-leider, Kieemann, dat zijn S.A.-mannen niet zouden dulden, dat „vetgemeste katholieke wiostma- kers" nog langer hun betrekking behouden, terWijl de SA.-mannen nog steeds werkloos zijn. Te Kaiserslautem zijn elf personen in hech tenis genomen, onder wie pastoor Mann, dr. Mangemast, twee redacteurs en een dokter, Na een pnotestbetooging der nazi's werd pastoor Wagner gearresteerd, omdat hij zich afkeurend over de befooging had uitgelaten. De Wurtembergsche minister van eere- 'dienst heeft kapelaan Voigt in Heidenheim en pastoor Admendinger in Lauffen verlboden, nog langer godsdienstonderricht op de scholen te geven. BUITENLANDSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN. Wolff verspreidde Vrijdagavond het vol gende bericht, dat door alle bladen op de eerste pagina geplaatst en in den vorm van extra-edities verspreid moest worden: „Roode vliegerpest boven Berlin". Hedenmiddag verschenen boven Berlijn buitenlandsche vliegtuigen, voorzien van in Duitschland onbekende kenteekenen. Zij wier- pen boven de regeeringswijken en in het Oos- ten pamfletten omlaag met een voor de rijksregeering ibeleedigenden inhoud. Daar de politie niet over eigen vliegtuigen beschikt en de op het vliegveid aanwezige sportvliegtuigen niet in staat waren de hoog- te te bereiken, die de buitenlandsche vliegtui gen intusschen hadden opgezocht, konden doze onherkend ontkomen. Deze gebeurtenis stelt duidelijk in het licht in welk een onge- hoorde positie Duitschland zich op het oogen- blik bevindt. Vliegtuigen met een tot nu toe in Duitschland niet bekend teeken kunmen ongehinderd boven de gebouwen der rijks regeering verscKijmen en pamfletten met on- gehoorde beschimpingen tegen het Duitsche rijk uitwerpen. Vandaag zijn het pamflet ten .morgen kunnen het reeds gas- of brand- bc*mmen zijn, die dood en vemdetiging be- teekenen. DE POSITIE DEB AMBTENABEN IN DUITSCHLAND. In de Vrijdag gehouden bijeenkomst van het rijkskabinet is o.m. ieen wet aangenomen in- zake de afvloeiing van ambtenaren. Voortaan kunnen ter vereenvoudiging of in bet belang van den dienst ambtenaren met pensioen wor den gezonden, ook wanneer zij niet ongeschikt voor de uitoefening van hun functie zijn. In him plaats mogen echter geen nieuwe ambte naren worden benoemd, uitgezonderd wanneer het leidende gemeente-ambtenaren betreft. De wet is tot 31 Maart 1934 van kracbt. Op grond van deze wet is het de rijksregee ring mogelijk, vrijwel elken ambtenaar met pensioen te zenden. Daarbij behoeft geen reke ning te worden gehouden met zijn politieke opvattingen, wanneer bepaalde instanties overbodig blijken te zijn. Verder kunnen op wacbtgeld geplaatste ambtenaren definitief met pensioen worden gezonden. Van groot belang is ook, dat de gemeenten thans zonder toestemming van de betrokke- nen alle burgemeesters, wethouders en andere niet met de politieke opvattingen van het nieuwe Duitschland sympathiseerende leiden de functionarissen kunnen ontslaan en door andere vervangen. Hierdoor gaat het com- missoriale bestuur in de gemeenten zijn einde tegemoet. Voorts werd Zaterdag door den minister- raad een wet aangenomen, waarbij alle disci- plinaire straff en worden kwijtgeseholden, welke zijn opgelegd voor daden, welke v66r 21 Maart jl. in den strijd voor de nationale verheffing zijn begaan en eventueel gederfd inkomen wordt gerestitueerd. DUITSOHLANDS POSITIE. Alfred Rosenberg, leider van het departe ment voor de buitenlandsche politiek van de nationaal-politiek van de nationaal-socialisti- scbe partij, heeft Vrijdag in het hotel Adlon de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers- ontvangen. De belangstelling was bui- tengewoon groot. Rosenfeld hield een toe- spraak, waarin hij uitging van het Donderdag besloten verbod van de Duitsche sociaal-de mocratische partij, hetwelk, zeide hij, een symbolische daad is geweest, waardoor de daad van Donderdag een historiscbe beteeke- nis heeft gekregen. Spreker scbetste daama uitvoerig het wezen van de nationaal-socialis- tische beweging. Het is hem volkomen duide lijk, dat het buitenland niet steeds dit wezen begrijpt. In elk land heerscht een andere traditie; daarom onthoudt Duitschland zich van critiek op het binnenlandsche politiek beleid van de andere landen. In Duitschland wordt de staatsgedachte hoog in eere gehou den. Wat voor Engeland de zee is, is voor Duitschland deze gedachte. In Duitschland zijn de twiee tegenover elkander staande we- reldbeschouwingen nationalisme en socialisme door een reeks van bragische misverstanden, in 1918 op elkander gebotst. De toestanden van 1918 waren van sterk Duitsch karakter, hetwelk het principe van de Internationale niet aanvaardde, in de overtuiging dat het in principe niets te maken had met sociale rechtvaardigheid. Ook de gedachte van paci- fisme wijst het Duitsche volk van de hand voor zoover pacifisme tot landverraad leidt. Wat de klassenstrijd aangaat, de Duitscher kan niet gelooven dat men het geheel dient door een gedeelte tegen het andere op te hit- sen; hetgeen tenslotte door den Duitscher niet kan worden aanvaard is d'e marxistische op- vatting van eigendomsbegrip. Spreker zeide vervolgens dat de Duitsche revolutie van 1933 is geweest de revolutie van bet instinct', een protest tegen de toestanden, welke tegen bet karakter van het Duitsche volk indruischen. Na er op te hebben gewezen dat bij deze revolutie zeldzaam weinig bloed is vergoten, zeide Rosenberg, dat men het wezen van deze revolutie eerst na enkele jaren aan haar vruchten zal kunnen beoordeelen. Terloops bracht hij den toestand in Oostenrijk ter sprake. Het daar heerschende bewind, is een grqsaard die ten strijde trekt tegen de sterke jongelingen der nationaal-socialistische beweging. Vervolgens hekelde spreker het parlementarisme, hetwelk geheel in strijd is met het karakter van het Duitsche volk. Hij is er van overtuigd, dat de tegenwoordige politieke stabiliteit niet zal verdwijnen, tenzij een wereldmacht zou samenspannen tegen Duitschland. Na te heibben toegegaven, dat de buitenlandsche politieke toestand van Duitschland verre van rooskleurig is, zeide Rosenberg tenslotte, dat er slechts een moge- lijkheid bestaat: of wel Hitler behoudt de macbt, of wel men krijgt een bloedigen chaos in geheel Europa. STERKE DALING VAN HET GEBOORTE- CIJFER IN DUITSCHLAND. Het besluit van de rijksregeering ter bevor- dering van het aangaan van huwelijken, is zeker niet het minst be'invloed door de schrik- wekkende cijfers, die het „Statistische Reichs- amt" eenigen tijd geleden over het aantal ge- boorten gepubliceerd heeft. Hieruit blijkt, dat voor de eerste maal sinds 1841 het geboortegetal in Duitschland in 1932 onder een millioen is gedaald. Met 978.161 levend geboren kinderen blijft Duitschland zelfs ten achter bij het bevolkingsaantal van het veel kleinere Italie met 992.049 levend ge boren kinderen. Zelfs bij Frankrijk staat Duitschland het laatste jaar achter. Terwijl op iedere duizend van de geheele bevolking in 1928 in Duitschland nog 18.6 levend geborenen tegen 18.02 in Frankrijk voorkwamen, daalde het aaptal in Duitschland in het laatste jaar op 15.1 en in Frankrijk slechts op 17,2. Nog duidelijker beeld geeft de volgende statistiek van het aantal wettige geboorten: 1913 203.3 kinderen; 1928 127.9 kinderen; 1930 118.3 kin deren; 1932 100.7 kinderen. Sinds 1913 is dus het aantal geboorten tot op de helft venminderd. Dit is natuurlijk voor een groot deel ook aan de economische om- standigheden te wijten. Vele huwelijken zijn kinderloos of er werden slechts twee kinderen uit geboren. DE VALUTA-KWESTIE. Een aantal afgevaardigden der rechtscbe oppositie heeft in de Fransche Kamer een resolutie ingediend, waarin de regeering wordt verzocht verdaging der economische wereld- conferentie te eischen, totdat de valuta en de landen, die den gouden standaard hebben af geschaft, zou zijn gestabiliseerd. Ook de cen- tnale landbouworganisatie heeft een verzoek in dien zin gedaan. Zoolang dit niet gebeurd is, dient de douane-wapenstilstand te worden opgezegd. EB KOMEN 77.000 OPENBARE SCHOLEN IN SPANJE. De Spaansche regeering heeft machtiging verleend voor het uitgeven van een buiten- gewone leening groot 28 millioen pesetas tot het oprichten van rijksscholen, ter vervanging van de scholen, die aan religieuze instellingen behoorden. Verwacht wordt, dat de Cortes dit besluit der regeering zullen goedkeuren. Volgens de wet op de religieuze orden mo gen deze instellingen na 1 October a.s. geen lagere scholen en na 1 Januari geen scholen voor hooger onderwijs meer hebben. De regeering is voomemens v66r 1 October a.s. 77.000 lagere scholen op te richten. GEMEENTEBAAD. In de op Woensdag 28 Juni 1933, des na- middajgs drie uur, te houden opentoare verga dering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burg, en Weth. tot ver- koop van de gronden achter het par- keerterrein gelgen, aan de Firma W. de Smith te Breskens. 3. Idem tot intrekiking van het raadsbe- besluit van den 30 Maart j.l. tot ver- koop van een perceel gemeentegrond aan P. Kielman te Sluiskil, tot venkoop van een ander perceel e<a tot aankoop van een kleiner stuk grond van den- zelfden persoon. 4. Idem tot vaststeliing van een voor- gevelrooilijn aan de Noordzijde van de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. 5. Idem tot vaststellinig eener verorde ning op onbezoldigde gemeente-veld- wachters. 6. Idem tot verlenging van de werkloo- zensteunregeling tot 1 Januari 1933. 7. Idem tot benoeming van een directeur der districts-arbeidsbeurs. 8. Idem tot toekenning eener tegemoet- koming uit de gemeentekas ingevolge artiikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan C. B. Bmmaneel alhier. 9. Idem tot goedkeuring van de rekening van de commissie voor schoolkleeding en -voeding over 1932. Uitgaven 1704,04%; onbvangsten 1007,58 na- deelig saldo 696,46%. 10. Idem tot goed'keuring van de rekening van de brandweer over 1932: ontvang- sten 2458,53; uitgaven 2296,81; batig saldo 161,72. 11. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1932. 12. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1933. 13. Ontheffing hondentaelasting dienst 1932. 14. Ontheffing schoolgeld dienst 1932. DNS RUSTHUIS. „Ons Werk", maandblad der Ned. Herv. ge- meente te Ter Neuzen schrijft: De kerkeraad heeft op eervolle wijze de heer J. de Lange ontheven van z'n werk in 't rusthuis der diakonie met ingang van 1 October a.s. Gedurende 'n lange reeks jaren heeft hij tot voor kort met z'n vrouw hier gearbeid. Voor 't rusthuis heeft hij ge- ijverd en gewerkt, aan deze arbeid beeft hij z'n beste krachten gegeven, in dit werk is hij zeventig jaar geworden. De kerkeraad meen- de al 't gedane niet beter te kunnen waar- deeren den door de beer De Lange in de ge legenheid te stellen z'n laatste jaren rustig door te brengen. Met 1 Oct. zal de leiding van 't rusthuis dus in andere handen komen. Na rijp beraad heeft de kerkeraad besloten aan 't hoofid van 't rusthuis 'n diakones te plaatsen. Hiervoor werd reeds lanjg door 't bestuur van de fede- ratie van diakonieen gepleit. Met succes is dit reeds in verschillende instellingen toege- past. De bewoners van de tehuizen zijn ge- woonlijk niet jong meer, hebben dikwijls ver- pleginig noodig. Wanneer er een diakones aan "t hoofd van 't rusthuis staat, kunnen de be woners 'n degelijke en liefderijke verpleging verwachten. Diakonessen hebben toch 't hooge doel: Christus te dienen en om Christus wil armen en zieken. En dat niet alleen naar 't lichaam, maar ook naar de ziel. We hopen, dat deze verandering voor de bewoners van 't rusthuis tot zegen zal zijn en 't rusthuis zelf ten goede zal komen. INGENIEURSEXAMEN. Geslaagd voor het ingenieursexamen schei- kundig ingenieur aan de Techn. Hoogeschool te Delft, mej. A. C. Buijze geb. te Ter Neu zen. BEWAARSCHOOL EXAMEN AKTE A. Geslaagd te 's Gravenhage voor 't Bewaar- school examen akte A, mej. E. S. Bruijnooge te Schoondijke. 20.000 LEDEN. De Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland schreef haar twintigduizenidste lid in, n.l. M. Koole te Kamperland. Dit lid geniet volgens besluit van het bestuur drie jaar vrijstelling van contributiebetaling. EEN GEVAABLIJKE HENGST. De zoon van den landbouiwer A. uit de Bew. Eede polder, kreeg, als begeleider van een hengst, die schrok van een auto, een zoo- danigen slag met een poot van het dier, dat hij over een sloot heen geworpen werd. Een meisje, dat toevallig per fiets passeerde zag hem daar liggen, terwijl het dier rustig in het land liep te grazen. Emstig verwond aan borst en oogen is de jongen opgenomen. De geneesheer constateerde bovendien hersen- sobudidinig. EIND-EXAMEN AAN DE RIJ1KSKWEEK- SCHOOL TE OOSTBUBG. Geexamineerd 6 vrouwelijke canididaten; ge slaagd de dames: A. L. N. Bareman te Water- landkerkje; N. P. M. Brevet te Cadzand; G. van Dijk te Oosttourg; A. A. Goetheer te Utrecht; L. Kanse en A. J. de Winde te Schoondijke. DE SALARISVERLAGING VOOR HET PROVINCLALE PERSONEEL IN ZEELAND Zooals reeds gemeld is, stellen Ged. Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten voor, een tijdelijke korting toe te passen op alle salarissen, doch in dezen vorm dat de hoogere salarissen percentsgewijize minider getroffen worden, dan de lagere. Tegen deze wijze van toepassing van de ikorting moet in de, deze week gehouden, af- deelingsvergaderingen van de Staten groote oppositie zijn gevoerd, al was men niiet ge- kant tegen het principe van de bezuiniging. Verwacht wordt, dat Ged. Staten aanlei ding zullen vinden, hun voorstel alsnog te wijzigen. De openbare vergadering, waarin het voor stel aan de orde komt, is bepaald op 11 en 12 Juli. VEREENIGING TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. De 29e jaarvergadering van genoemde ver eeniging zai op Maandag 3 Juli a.s. gehouden worden op de stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom. De vergadering zal voorafgegaan worden door een bidstonid, welke geleid zal worden door Ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal Prof. Dr. L. van der Horst te Amsterdam een lezing houden over: „De strijd om het wonder". ZEEUWSCH DRANKWEERCOMITe. Door afgevaardigden van de Zeeuwsche Propaganda-commissie van de ,,Nederlandsche Vereeniging voor Afschaffing vain Alcohol- houdende dranken", van het Zeeuwsch district van de Ned. Ohr. Geheelonthouders Vereeni ging en van de Zeeuwsche Bond van de „Ge- reformeerde Vereeniging voor Drankbestrij- ding" werd Zaterdagmiddag j.l. te Middelburg opgericht het .Zeeuwsch Drahkweercomitd". Deze organisatie bedoelt de ter hamdneming vain maatregelen van dranikbestrijding, welke gemeenschappelijk kunnen worden verricht, en waarbij alleen die acties worden verricht, waartegen bij geen der aangeslotene organi saties principieele ibezwaren bestaan. Hierdoor is voorzien in de behoefte aan een pravineiaal lichaam, dat als schakel kan die nen bij alle optreden naar buiten. Het adres van bet secretariaat is: de heer Le Maire te Schoondijke. Gemeenteraad. In de op Dinsdag 27 Juni 1933, des namid- dags 7 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Benoeming tijdelijk directeur voor het in de gemeente te vestigen centraal agentschap der arbeidsbemiddeling voor de gemeenten Sas van Gent, Koewacht, Westdorpe, Philippine, Zuiddorpe en Overslag. 3. Bepalingen zijner jaarwedde. 4. Vaststellinig vergoeding voor gebruik verliohting, verwarming en schoonhou- den lokaal en andere benoodigdheden voor het agentschap. 5. Verleening eervol ontslag aan P. J. Hamelijnck als tijdelijk directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs. 6. Aanbieding der rekening van de Ge- zondheidscommissle te Ter Neuzen over 1932. 7. Alsboven der begrooting van de Ge- zondheidscommissie te Ter Neuzen voor 1934. 8. Alsboven der rekening van het Burger- lijik Armbestuur over 1932. 9. Benoeming commissie voor bet mazien der rekeningen en begrootingen in 1933. 10. Schrijven van Burg, en Weth. van Poortvliet met verzoek om adliaesie- betuiging aan raadsbesluit tot steun- aanivraag voor den landbouw en bestrij- ding werkloosheid. 11. Verzoekschrift van het bestuur der afdeeling Sas van Gent van de V.A R.A. om invoering verordening tot op- heffing en voorkoming van radio- storingen. 12. Verzoekschrift van R. Slook om ver- hooging zijner jaarwedde als ambtenaar ter secretarie tot f 600. 13.- Verzoekschrift van het dagelijksch bestuur der afdeeling Ter Neuzen eD omstreken van den Nederl. bond van Koffiehuishouders enz. om verlating sluitingsuur gedurende den zomertijd tot 12 uur. 14. Bezwaarschrift tegen hun aanslag ip de hondenbelasting over 1933 van H. L Diisselmok en Fl. van de Wjjnkele. 15. Verzoekschrift van A. Vemaeve om vergoeding voor meerdere bouwkosten man drie woningen aan de Kastanje- straat. 16. Verzoekschrift om gemeentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwij- king waar noodig van art. 7 der bouwverordening ,n.l. van J. B. van den Borre, A. Aarsen, C. A. Aarsen, Weo. A .G .Stubbd, M. Poppe TL. Aerssens, Ad. H. van Loy, Gebr. R. ;,m A. Claeys- sens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2