ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier DEESSE AKKER.CACHETS No. 9007 MAANDAG 26 JUNI 1933 73e Jaargang. RAADSVER0ADERIN0 BIFN ENLA ND FEU1LLETON DE NEDERLANDSCHE PROGRAMMA'S OVER HALF EUROPA. EEN BEZOEK VAN JHR. MR. DE GRAEFF AAN DEN HERTOG EN HERTOGIN VAN BRABANT. VERTROUWEN IN DE NED. DELEGATIE. AKKERTJES TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Budten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Btj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overlge landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTI8N per 5 regels 50 cent btj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd'a worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien btj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst 66n dag voor de ultgave. DIT BI.AI) VERSCBttJNT IEDEHEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VKIJDAGAVOND De Burgemeester van TER NEU232N maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den gemeenteraad is belegd op Woensdag 28 Juni 1933, des namididags drie uur. Ter Neuzen, den 23 Juni 1933. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZTNGA. HOOIBROEI. Ter voldoening aan een schrijven van den beer Commissaris der Koningin in Zeeland, wordt de aandacht van belangbehbenden er op gevestigd, dat het vorige jaar, tesngevolge van broei in hooi, een groot aantal branden is ontstaan. Door de zorg en oplettenldheid had een be- langrijk deel dier branden vermoedelijk kun- nen voorkomen worden. Het is in de eerste plaats het eigenbelang der landbouwers en andere betrokkenen, om het uitbreiden dezer branden te voorkomen. Nadirukkelijk wordt er bovendien op ge- wezen, dat zij, wanneer ten gevolge van na- latigheid van hunne zijde brand mocht uit- breken, krachtens de bepalingen van artikel 158 van het wetboek van Strafrecht met den strafrechter in aanmerking kunnen komen. Ter Neuzen, 24 Juni 1933. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. TWEEDE KAMEB. De Voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaats van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland benoemd verklaard jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baam. DE MINISTER VAN DEFENSIE EN DE A. J. C. Op vragen van het Eerste Kamerlid me- vrouw Pothuis-Smit betreffende beeindiging van de beschikbaarstelling van tenten en an- der kampeermateriaal van het leger ten be- hoeve van de Arbeiders Jeugd Centrale, heeft de Minister van Defeasie geantwoord: De werkzaamheden van de Arbeiders Jeugd Centrale zijn ondergeteekende bekend: Ook weet hij, dat de Arbeiders Jeugd Cen trale tal van jaren militair kampeermateriaal in bruikleen ontving. Sedert dien was echter omtrent de organi- saties, die de beginselen zijn toegedaan, welke ook die van de Arbeiders Jeugd Centrale zijn, twijfel gerezen aan baar gezindheid ten aan- zien van de wettige overbeid. Zoolang de oor- zaken van dien twijfel niet zijn weggenomen, kan ondergeteekende, tot zijn leedwezen, tot de weermacht behoorend materiaal niet aan deze organisaties in bruikleen afstaan. DE MEENING VAN DR. COLIJN. „Wij kunnen wel naar huis gaan." ,,Wij kunnen wel naar buis gaan!" waren de woorden, waarmee Dr. Colijn den vertegen- woordiger van de ,,Msb." in zijn hotel ont ving. Inderdaad, de conferentie is feitelijk ten grave en de met bloemen versierde botel- kamer van Dr. Colijn, in verband met Zijn vecrjaardag, vormide wel een treffend contrast met de stemming, die in Lionden beerscbt. De officieele verklaring, door de Ameri- kaanscbe delegatie is wel zeer triest, en vormt feitelijk den doodsteek aan de confe rentie. door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 50) (Vervolg.) B^j de eerste woorden had de man zich om- gekeerd en stond nu, tird in z'n gestreepte pantalon en kort zwart jasje, ons allerbemin- nelijkst toe te lachen. Het was Mendoza! ,,Xk had gedacht, dat ik eerder het genoegen zou hebben, kolonel!" zei hij. „Maar het Es- curiaal is groot." „U kunt ons hier niet opsluiten," wond Granby zich op. ,,Bezoekers hebben hier vrjjen toegang." ,,Niet nb twaalven, zei Mendoza minzaam, „behalve natuurlijk bij speciale gelegenheden. Vandaag wordt met den regel gebroken om de doorluchte leden van den Raad de beziens- waardlgheden te laten bewonderen. En ik zelf zal het genoegen hebben om de gasten rond te leiden. Dat is waar ook," ging bij opeens voort met een blik op zijn dun, goud armbandhorloge. ,,De heeren komen nu al bij een voor de gemeenschappelijke lunch. En een van de geeerdste gasten is ongetwijfeld Mr. Hazelrig. Ik beloof u, dat ik mijn uiter- ste best zal doen om hem aangenaam bezig te bouden. We zullen het Escuriaal grondig afwerken, zoo grondig, dat we wel niet v66r zessen aan de kerk toe zullen zijn. Onderwjjl heeft u h t koor en de kapel voor u alleen. De Celiini is buitengewoon mooi en de meeste menschen be.steden veel te weinig tijd aan een Men weet nog niet, welke gevolgen bet be- sluit van Amerika, om met de inflatiepolitiek door te gaan, zal heibben. Welke lajnden zul len dit voorlbeeld gaan navolgen en achter Amerika gaan aanloopen? ,rIk zie het heel donker in!" aldus Dr. Co lijn, ,,doch J. P. Koen heeft reeds gezegd: ende desespereert niet". Wij gaan ook door met den commissie-arbeid en zullen wachten op de komst van Prof. Moley uit Amerika, docb veel zal bet niet baten. Er zijn thans twee mogelijkheden 1°. Wij zouden de conferentie kunnen ver- dagen, tot Amerika wel den tijd gekomen acbt, om tot stabilisatie over te gaan; 2°. de Europeesche landen, met inbegrip van Engeland, zouden thans kunnen over- wegen, wat hun te doen staat en of er buiten Amerika om niets te bereiken valt. Dit hangt natuurlijk af van de houding van Engeland, want dit land zal zich dan solidair met Europa moeten verklaren. Wij gaan daarom met den anbeid door en zullen zien, wat er op economised gefoied voor practische resultaten te bereiken zijn en met die resultaten in onze handen zullen wij| dan naar Amerika gaan en vragen: „Wat wilt gij?" Zullen ook deze gezonde bandelspolitieke maatregelen geen werkelijkheid worden, om- dat gij niet wilt stabiliseeren Want dit is zeker, dat geen enkel land, ook Nederland niet, zich binden kan op bandelspolitiek ge- ibied of op het gebied der tarieven, indien de monetaire chaos niet opgelost wordt en indien er geen stabiele valuta komt." ,,Denkt Uwe Excellentie, dat Frankrijk en Engeland bet voorbeeld van Amerika zullen gaan navolgen?" „Het is moeilijk te zeggen, of deze landen de moreele kracbt bezitten, om niet te be- zwijken en weerstand te bieden. Niet uit bet oog moet worden verloren, dat in de oude Europeesche geciviliseerde landen de toestan- den heel anders zijn dan in de landen der nieuwe wereld. Daar beboort slechts 1 pet. der bervolking tot de toezittende klasse, en dit zijn de milliandairs als Rockefeller etc. In de oude geciviliseerde Europeesche staten heb ben wij een breede middenklasse, de lieden, die boewel niet rijk zijnde, tocb een kapitaal- tje bezitten. Het is de breede intellectueele klasse, de ruggegraat van elke natie en deze zou men gaan vemietigen door een inflatie politiek, waardoor alle bezittingen automa- tiscb gereduceerd worden. Engeland en Frankrijk zullen dit vraagstuk onder de oogen moeten zien, docb boe de toekomstige ontwikkeling zal worden, men weet bet niet. De stand van zaken in Louden is dus wel zeer slecbt, en daar komt nog bij, dat ook de Duitsche delegatie in een zeer moeilijk par- ket verkeert. Men weet bier niet, of Hugen- berg nog naar Landen zal terugkeeren en zelfs ook niet, of Dr. Von Neuratih zal terug- ikeeren, zoodat de rest der Duitsche delegatie- lieden, die hoofdzakelijk ambtenaren zijn, een zeer voonzichtige en gereserveerde houding aannemen. Van welken kant men de zaak bier ook bekijkt, de conclusie is deze, dat de conferen tie feitelijk heeft opgehouden te bestaan. Men gaat weliswaar verder met de tecbnische be- sprekingen en onderibandelingen, docb men moet wel een zeer groot optimist zijn, om in deze duistemis nog eenig lichtpunt te kimnen ontdekken. Naar de N. R. Crt. vemeemt, bestaat er alle kans, dat de A.V.R.O. met ingang van 1 Juli bij wijze van proef door middel van den Kootwlijkschen zei^der zal uitzenden. Hieruit blijkt, dat de regeening de les van de conferentie van Luzem heeft verstaan. Door den kracbtigen zender te Kootwijk meesterwerk als ze beseften, wat ze daar- mee misten Onder het spreken liep bij de trap af, sloeg, bij bet tweede hek, naar rechts af en was ver- dwenen. Ik keek Granby aan. „Ja," zei hij. ,,Precies zoo voei ik me ook." „Vijf minuten om de veiligheidsklep open te zetten," zei ik. ,,Binnensmonds kun je prach- tig vloeken." ,,En als je dan bedenkt," zei Granby zwaar- moedig, „dat twee woorden tegen Hazelrig voldoende zouden zijn om ons den slag te doen winnen. En de brave oude heer wandelt nu uren aan den anderen kant van de tralies rond zonder eenig vermoeden ervan, dat hij om klokke zes in de wachtkamer van de Bank moet zitten." Meteen daarop, zonder pauze om adem te scheppen, begon Granby te vloeken. Ecbt op gang had ik hem nog nooit geboord en ik moet zeggen, dat ik bet bijna de narigheid van een paar uur opgesloten zitten waard vond. Maar na een minuut of wat maakte ik er tocb maar een eind aan. „Granby," zei ik, „dat hou-je geen vijf uur vol." „0, ja," zei Granby, „maar't zou 'n energie- verspilling zijn. We moeten wat doen!" Meteen begon bij weer. „Stil," zei ik, gecboqueerd. „Je vergeet, dat je in een kerk bent." We gingen terug naar het koor en keken over de balustrade naar beneden. Onder ons bevond zich bet middenschip, maar aan sprin- gen was niet te denken. En er was niemand in de kerk, wiens aandacht we konden trek- ken. Reusacbtig, doodstil en verlaten, met alleen het bruin marmeren altaarscherm heel even opglanzend in het stille licht, strekte de ruimte zich voor ons uit. We gingen terug en kwamen, na omzwervingen door donkere gangen, in de Chrisbus-kapel. Maar ook daar wachtte ons een teleurstelling; het raam was te hoog, om voor nooduitgangte kimnen dienen. beschikbaar te stellen, bewijst zij beter dan ooit iets anders,, dat zij groote waarde hecht aan de golf van 1875 M. Daar de Kootwijksche zender veel krach- tiger is dan die van Huizen (meer dan tien- rnaal zoo groote energie) zullen de Neder- landsche uitzendingen mfet meer zoo gemak- kelijk gestoord worden door anidere kradhtige stations. De Nederlandsche programma's zullen door ongeveer de helft van Europa kunnen worden verstaan, en daar de A.V.R.O. zoowat de beste programma's van. Europa uibzendt, zullen de andere Europeesche landen niet meer zoo licht als voorheen geneigd zijn Nederland van zijn verkregen, oude rechtem te berooven, aangezien de luisteraars in die landen nu van die programma's zullen kunnen genieten. Het draagt een particulier karakter. Dezer dagen werd in de Tel. vermeld, dat het in Belgische kringen zeer de aandacht had getrokken, dat de nieuwe minister van Buiten- landsche Zaken, jhr. mr. de Graeff, in gezel- sohap van zijn dochter in Bmssel een bezoek bad gebracht aan prins Leopold en prinses Astrid. Prins Leopold had den minister tot een intiem dejeuner uitgenoodigd en men nam in Brussel aan, dat het onderhoud tusschen den minister en den prins hoofdzakelijk had geloopen over de middelen om in de koloniale crisis verbetering te brengen. Ook zou bij deze gelegenheid de minister aan een Belgisch journalist hebben verklaard, dat hij in het bij- zonder zijn aandacht wijdde aan alle Neder- landsch-Belgische problemen. Naar aanleiding van een en ander heeft het Ned. Corr. Bureau zich tot den minister van Buitenlandsche Zaken gewend, die mededeelde dat hij op Woensdag 17 Mei j.l., toen hij nog geen flauw vermoeden bad, dat hij minister van Buitenlandsche Zaken zou worden, met zijn dochter een bezoek heeft gebracht aan den bertog en de hertogin van Brabant, die tijdens zijn gouvemeur-generaalschap op hun reis door Indie eenigen tijd zijn gasten zijn geweest. Door omstandigheden was hij niet eerder in de gelegenheid geweest een tegen- bezoek te brengen. Op him uitnoodiging is bij naar Brussel ge- gaan en heeft aldaar inderdaad een dejeuner bij het prinselrjk paar gehad, dat echter een volkomen particulier karakter droeg en waar geen enkel onderwerp, de politiek rakende, besproken is. Uiteraard heeft bij toen ook geen uitlatingen over NederlandschBelgi sche problemen aan een journalist gedaan. Wel is dezer dagen een Belgisch journalist aan zijn departement geweest. Het lag niet in zijn bedoeling, dat het onderhoud, dat deze met hem had, als een interview zou worden beschouwd, doch tegen den inhoud van het- geen hieromtrent door de ..Nation Beige" is gepubliceerd, had de minister geen bezwaar. OPRICHTING VAN EEN NATION ALE WERKNEMERSVEREENIGING. Gemeld wordt: Medio Mei is te 's Graven- hage in contact met bet Verbond voor Natio- naal Herstel opgericht een Nationale Werk- nemersvereeniging, die eetiige dagen geleden op baar statuten de Koninklijke goedkeuring vroeg. Het doel van deize vereeniging is om alle loyale, nationaal voelende werknemers te or- ganiseeren en hun bestaansvoorwaarden zoo gunstig mogelijk te maken. Elegante en sterke Kousen Fijne Lingerie Veldstraat 55 GENT Ingez. Med. We gingen naar het koor terug en vielen op een bank neer. Na even uitblazen keek Granby op zijn horloge. „Ze zullen nu wel met lunchen klaar zijn," overwoog bij hardop. „Schei uit, kerel!" verontwaardigde ik me. Hij ging niet op mijn protest in, maar bleef zwijgend voor zich uit zitten kijken. Na een paar minuten stil zitten, voelde ik opeens hoe moe ik was. Den vorigen dag had ik bijna niet geslapen, ik bad gevocbten en daarbij had ik een klap op mijn schouder op- geloopen waarvan dat lichaamsdeel bont en blauw was ik bad een paar uur achtereen en langs een moeilijken weg moeten chauf- feeren. En daama had ik eeuwen door een historisch gebouw rondgedwaald, wat het ver- moeiendste karwei van alles geweest was. Er bestaat gewoonweg geen zwaarder werk dan het bekijken van kunstvoorwerpen!... In dat verband herinnerde ik me een antwoord van Bernard Shaw, gegeven aan een jongmensch die hem vroeg wat pen kunst-criticus het meeste noodig had. Een paar stevige schoe- nen, had hij gezegd... Bernard Shaw... Hazel rig... Dat gekke gebouw, net een rooster... Mijn hoofd zonk langzaam op mijn borst. Ik begon in slaap te zeulen... Maar dat mocht niet, want dan was ik binnen de vijf minu ten weer met den dwerg Hildebrand aan het vechten. Opeens sprong Granby overeind. Met een ruk was ik klaar wakker. ,,John", vroeg hij me opgewonden, „wat heeft die ouwe gids ook weer verteld... over de slaapkamer van den koning?" „Slaapkamer?" herhaalde ik verbaasd. „Iets over een geheime gang en dat Philips zoo in de kerk kon komen..." „Verduiv,eld!" riep ik uit. „Wat een ezel ben ik tocb!" ,,Dat weet ik allang," was het kalme ant woord. ,,Maar dat doet op het oogenblik niets ter zake. Wat heeft de vent precies gezegd?" „Hij zei", begon ik, „dat de koning als-ie zich goed genoeg voelde om op te staan, door Ziiji tracht dit doel te bereiken langs wetti- gen weg, door: a. het streven naar de corporatieve-ge- meenschapsgedachte b. het vereffenen van arlbeidsgeschillen door middel van scheidsrechterlijke uitspra- ken; c. samenwerking met werkgevers- en werknemersvereenigingen d. bet oprichten van een weikloozenkas en een bemiddelingsorgaan voor werkzoekenden. Het secretariaat is gevestigd Hasebroek- straat 136, Den Haag. GERECHTSINNING VAN KLEINE VORDERIN GEN. De Nederlandsche R. K. Middenstandsbond heeft zich met een adres tot den minister van justitie gewend, waarbij in belang van recbts- bewustzijn en in belang van tallooze hande- laren aangedrongen wordt op een afdoende wettelijke voorziening met betrekking tot de hoogstnoodige totstandkoming van een snel- lere en goedkoope gerechtsinning van kleine vorderingen. In de Vrijdag onder voorzitterschap van Dr. Posthuma te Rotterdam gehouden jaar- vergadering der Federatie van Nederland sche Kamers van Koophandel in bet buiten land, is de volgende motie aangenomen en ter kennis gebracht van onzen minister-presi dent Dr. H. Colijn: De Federatie van Nederlandsche Kamers van Koophandel in Amerika, Belgie, Enge land, Frankrijk, Zuid-Afrika, Zwitserland, enz., in jaarvergadering bij'een, spreekt baar vertrouwen uit in de krachtdadige actie, die uitgaat van de Nederlandsche delegatie op de economische wereldconferentie, tot het ver- krijgen van verlaagde tolmuren en afschaf- fing van handelsbelemmeringen. De Federa tie bescbouwt bet tractaat van Ouoby als de beste formule tot het bereiken van dit doel en acbt herziening van de meestbegunsti- gingsclausule een gebiedenden eisch. OMZETBELASTING. De Ned. Industrie- en Haudelsraad voor Land- en Tuinbouw heeft een brochure uit- gegeven, getiteld: ,,Kan Nederland een Om- zetibelasting verdragen?" Een korte maar zeer duidelijke eindcon- clusie over omzetbelastingen in bet algemeen doch zeer in het biizcnider onder de buidige trjidsomstandigheden luidt: Er is niets goeds en zeer veel kwaads van te zeggen. Slechts een land dat veel meer geld van zijn burgers kan haien voert een omzetbeJasting in. Welke snoode toeleg het kan niet vaak genoeg herhaald worden tocb niet lukt omdat de vraag niet is: hoe komt de schatkist aan het geld? De schatkist kan omzetbelasting hef- fen, of leenen of een andere bankroetierspoli- tiek voeren ter verkrrjging van tijdelijk soe- laas. Het probleem zetelt in bet uitgeven van geld, dat men niet heeft en niet op ge zonde wijze verkirijgen kan. Dit probleem wordt niet opgelost door de uitgaven die men niet bekostigen kan te dekken met de midde len die op onjuiste wijze verkregen worden. De Algemeene conclusie luidt: Onze eind- conclusie kan kort zijn. De indiening van dit wetsontwerp is een vergissing geweest. Zoo lang bet niet ingetrokken is, kimnen wij slechts een zeer emstig beroep doen op de Tweede Kamer der Staten-Generaalveriwerpt dit wangedrocht van belastingwetgeving, dat een niet onbeduidenden stoot zou geven in de richting van verder economisch verval van Nederland. ZAANDAM STAAKT ZIJN BETAXINGEX. Men meiJt uit Zaandam aan de N. R. Crt.: De gebeurtenissen in betrekking tot de een geheime gang naar de kerk ging. En daarna heeft hij ons het paneel laten zien... de ingang, herinner je je niet? De gang liep van zijn slaapkamer naar zijn bank in het koor." „We zitten in het koor," zei Granby op gewonden. ,,Dan moet hier ergens de uitgang zijn. Wacht 's? Waar is de bank van den koning?" Hij haalde den Gids te voorschijn en begon er in te bladeren. iGranby zocht in den Gids. „Bronzen lezenaar, vijftien ton, origineele gezangenboek aha, daar hebben we het. De laatste bank in den Zuid-Westelijken hoek", las Granby, ,,werd gewoonlijk door koning Philips gebruikt. Daar zat hij ook toen hem het bericht van de overwinning van Lepanto werd gebracht (7den October 1571)." We gingen tusschen de banken door naar den Zuidwestelijken hoek van 't koor. Granby boog zich voorover en onderzocht den rug van de bank. ,,Kijk!" zei ik, ,,die rug ziet er net zoo uit als het paneel achter het bed." „Heb jrj opgelet, hoe die oude gids 't daar opengemaakt heeft?" vroeg Granby. ,,Tot mijn spijt niet," moest ik bekennen. ,,Dan moeten we't op alle mogelijke manie- ren probeeren," was het besliste antwoord. We togen aan het werk. Elke verheven- heid werd bedrukt, elke knop probeerden we te draaien of te verschuiven. Het resultaat was nul. ,,'t Spijt me zeer", zei Granby opeens, ,,maar dan moet 't maar zoo. 't Mag heiligschennis zijn, maar daar kan ik niets aan doen." Meteen haalde hij zijn zakmes uit zijn zak een groot stevig klap-mes, en begon den rand van bet paneel te bewerken. Het duurde een half uur, v66r hij er beweging in kreeg en toen werd het nog uit alle macht trekken en sjorren om het opzij te krijgen waar- schijnlijk was het sinds de dagen van Philips 'n kleine drie en een halve eeuw dus niet gebruikt. De koude vochtige lucht sloeg Rusteloos, gejaagd, angslig en neerslachtig Verdrijl ioch al die muizenissen en breng Uw geslel tot rush J Neem een "AKKERTJE" en Norlands ch ZOQ noodig nog een. Blij Product verrast zull Ge zijn U weldra als een herboren mensch te voelen, opgeweki, vol zelf- vertrouwen en levenslusl. "AKKERTJES" schaden nietl Per 12 siuks slechts 50 cent. Gebruikt dus roortaan uitsluitendi Volgens recept van Apotheker Dumont Ingez. Med. financieele positie der gemeente volgen elkan- der snel op. Donderdagavond heeft de ledenvergadering van de S.D.A.P., zooals gemeld, met alge meene stemmen instemming betuigd met een door de soc.-dem. raadsfractie btj den Raad in te dienen voorstel, waarin te kennen werd gegeven, dat binnen zeer korten tijd de kas- middeleti der gemeente niet meer toereikend zullen zijn om zelfs de meest dringende be- talingen, onder meer van rente, loon en steun te doen en waarbij B. en W. worden uitgenoo digd Gedep. Staten en de regeening te ver- zoeken met spoed zoodanige maatregelen te nemen, dat aan de financieele verplicihtingen van de gemeente kan worden voldaan nu de gemeente zelf door het inhouden van de uitkeering uit het gemeente-fonds daartoe buiten machte wordt gehouden. Vrtjdag is het voorstel bij den gemeente raad ingediend, gedrukt en nog denzelfden dag aan de raadsleden toegezonden. Gisteren reeds heeft bet voorstel een punt van behandeling uitgemaakt in de vergade ring van het college van B. en W., terwijl het in het voomemen schijnt te liggen Dinsdag a.s. daarover den raad een uitspraak te laten doen. Hoe de uitspraak zal zijn is niet moeilijk te bepalen, als men weet, dat B. en W., zooals verluidt, zich achter het voorstel hebben ge- piaatst. Dit besluit hebben B. en W. naar ons werd medegedeeld genomen met 3 tegen 2 stem- men. Als gevolg daarvan mag verwacht worden, dat er ook in den raad een meerderheid voor het voorstel zal zijn, wijl het lid van O.S.P. en de communist Makkinga wel geen bezwaar zullen hebben v66r het voorstel te stenxmen. In deze verwachting hebben B. en W., naar verder vemomen wordt reeds het besluit ge nomen geen rente en aflossing van gemeente- lijke geldleeningen meer te betalen. Of B. en W. dit kunnen beslissen of dat de raad daarin nog een woondje heeft mee te spreken, konden wij niet vememen. Maar het is zeer onwaarschijnlijk dat de Raad B. en W. ook in dit opzicht niet zou willen. volgen. B. en W. wenschen dus niet af te wachten. of Ged. Staten en de Regeering ingevolge een tot deze beide college's te richten verzoek, zooals het voorstel van de soc.-dem. raads fractie dit weascht, ook bereid zijn maat regelen te nemen om de gemeente uit den nood te helpen. ons uit de donkere gang, die nu open lag, tegen. Granby ging voorop. Toen we erin waren viel de duistemis mee. Overal waren gleuven en reten, waardoor de dag met priemende- licht-pijlen naar binnen drong. Binnen een paar minuten hadden we het einde bereikt en stonden we achter het paneel, dat de gids, voor mijn genoegen, een paar uur te voren weggeschoven had. Granby drukte zijn oor tegen het hout en luisterde. „Alles is muisstil", kondigde hij fluisterend aan. Dit paneel iiet zich heel wat gemakkelijker wegschuiven niet voor niets werd het ten behoeve van nieuwsgierige bezoekers geregeld geolied en van binnen uit was de veer, waar mee het op zijn plaats gehouden werd, duide- lijk te zien. Bijna gelijktijdig staken we onze hoofden door den kier en verkenden de be- wuste slaapkamer. Ze was leeg. We schoven naar binnen Granby deed het paneel on- hoorbaar achter ons dicht. ,,En avant!" beval hij. ,,Hoe eerder we het gezelschap met Mendoza als berenleider heb ben, hoe beter." Meteen keek hij op zijn horloge. ,,'t Is al half vijf", voegde hij er bezorgd aan toe. We liepen de slaapkamer door, kwamen door een deur, die we dien middag niet gezien hadden, in een ander vertrek, dat er als een soort audientie-zaaltje uitzag en zoo in de bewuste gang met den wassen schildwacht. En aan het einde van de gang was de kamer van de dochter van Philips en een eind verder- op de Galerij der Veldslagen. Maar nauwe- lijks waren we den drempel over, of we hoor- den het geschuifel van voeten en zagen even later een paar suppoosten en daaraehter een groep heeren in jacket en gestreepte broek, met hun hoogen hoed in de hand. Voorop, druk-gesticuleerend, liep de premier. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1