MERCURIUS HAVERMOUT Weg die Migraine! AKKER.CACHETS Feuilleton - vertellingen lakdbouwbekichtknT SPORT. Predikbeurten. QEMBBGDE BEBICHTU ZAAMSLAG. HULST. OVERSLAG. AXEL. VOETBAL, CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT BRABANTSCHE BRIEVEN. RECHTSZAKEN. DE MOORD OP AGENT BAAS. Bijdsche wetgeving op het punt der Invalidi- teits- en Ouderdomsverzekering, in working getreden. In ruwo trekken bepaalt dit verdrag ihet volgende: Indien de zetel van een onderneming geves- tigd is in Belgie en in Nederland een werk wordt uitgeoefend met arbeiders, die in Bel gie hun wettelijke woonplaats hebben, dan vallen deze arbeiders niet meer onder de Nederlandsche Invaliditeitswet, doch onder de Belgische wetten. Is £e zetel der onderneming gevestigd in Nederland en wordt in Belgie gewerkt met arbeiders, die in Nederland hun wettelijke woonplaats hebben, dan vallen deze arbeiders onder de Nederlandsche Invaliditeitswet. Voor transportondernemingen bestaat een uibzondering, het beste kan zulks worden .toe- gelicht met een voorbepld. Stel een in Rotterdam gevestigde transport- onderneming heeft op haar schepfin, welke in Nederland en Belgie varen, arbeiders werk- zaam, waarvan een deel in Nederland en een deel in Belgie hun wettelijke woonplaats heb ben. De Nederlandsche arbeiders vallen dan onder de bepalingen der Nederlandsche, de Belgische arbeiders onder de bepalingen der Belgische wet. Dubbele verzekeringsplicht en het dubbel be- talen van premie is derhalve na 1 April j.l. vervallen. Indien een Belgische arbeider, welke in Bel gie verplicht verzekerd was en den leeftijd van 35 jaar heeft bereikt, nh 1 April in Neder land in een Nederlandsche onderneming komt werken, moet deze arbeider voor de Neder landsche Invaliditeitswet worden ingeschre- ven en moeten voor hem zegels op de Neder landsche rentekaart worden geplakt. Voor de Nederlandsche of Belgische arbei ders, die in beide landen verzekerd zijn ge- weest, zullen na 1 April 1933 alle zegels bij het berekenen van een rente worden medege- teld en de renten, indien er voldoende zegels zijn geplakt, worden uitbetaald, onverschillig of zij in Nederland of Belgie wonen. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hinder!: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonderiAK Vo(gens recept van Apotheker Dumont (Ing. Med.) zitter; P. Kegels, vice-voorzitter; A. Th. 't Glide, le secretaris; A. J. Butler, 2e secre- taris; H. van 't Hoff, penningmeester. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Juli tot en met 30 Juni. Vanwege het weinig belang dat aan den nog tegen MEVO te spelen promotiewedstrijd verbonden is, wordt afgezien van het organi- seeren vein een reis naar Bergen op Zoom. In het a.s. seizoen zal echter de vereeniging het eerste elftal op al hare uitreizen met 66n of meerdere bussen vergezellen, waarvoor t.z.t. contracten worden afgesloten. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte (met lof) op proefschrift. ,,Selbtsmord und Todes- furcht bei den Naturvolkern" de heer J. Wisse, geb. te Zaamslag. Dr. Wisse verkreeg daarbij het praedicaat „cum laude". De heer Em. van de Waeter, architect te Oostburg, is benoemd tot leeraar (timmervak) aan de Ambachtsschool voor Hulst en om- streken. Te Overslag is in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer J. de Buist, pastoor aldaar. GEGEVEfNS VOOR STEUNVERLEENING. Bij steunverleening moet de betreffende werklooze een aanvraagformulier invullen, waarop verschillende gegevens worden ver- strekt welke noodig zijn voor de berekening van het steunbedrag, terwijl'op het verstrek- ken van verkeerde inlichtingen een strafver- volging moet volgen. Nu is echter gebleken, dat strafvervolging op grond van verkeerde inlichtingen door werkloozen verstrekt, veel- al practisch is uitgesloten door de omstandig- heid, dat het betreffende aanvraagformulier in de meeste gevallen niet door den werklooze zelf wordt ingevuld, doch door een bestuurs- lid van zijn vakvereeniging. In dergelijke ge vallen voert men meestal later aan, dat een misverstand bij de invulling plaats vond, waar- door het bewijs van het valschelijk opmaken bezwaarlijk of zelfs onmogelijk te leveren is. Tn het bovenstaande heeft de Minister van Sociale Zaken aanleiding gevonden te bepalen dat de werkloozen voortaan zelf het aanvraag formulier moeten invullen, terwijl zij even- tueele wijzigingen, welke van invloed kunnen zijn op de hoegrootheid van het steunbedrag, schriftelijk moeten indienen. CO»NTINGENTEERING VAN GROENTEN EN FRUIT. De commissie inzake de contingenteering van fruit en groenten maakt bekend dat zij door den Minister van Economische Zaken is belast met de afgifte van certificaten voor den uitvoer naar Belgie van de volgende produc- ten waarvan de invoer in Belgie van Maan- dag 26 Juni a.s. af aan beperkende bepalingen is onderworpen: komkommers, sla, tomaten, bossen peen, bloemkool, aardbeien en meloe- nen. Nederlandsche exporteurs, die in 1932 deze producten voor eigen rekening naar Bel gie hebben uitgevoerd, kunnen voor de toe- wijzing der certificaten in aanmerking komen. Zij behooren daartoe zoo spoedig mogelijk uiterlijk 30 Juni a.s. een opgave van de door hen verzonden hoeveelheden gespecificeerd per maand voor elk product afzonderlijk, in te dienen bij den secretaris der commissie mr. L. Niemoller, Javastraat te 's-Gravenhage. UITKEERINGEN WEGENFONDS IN ZEELAND. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten tot toekenning van de volgende bijdragen in- angevolge art. 38 sub. 1 der Wegenbelas- tingwet voor wegenverbeteringen opgenomen in de wegenlijst 1932. 1. aan de provincie Zeeland voor den weg: a. ZierikzeeBrouwershaven 61.906; b. ScherpenisseSt. MaartensdijkStavenisse Steiger 17.449; c. 's GravenpolderOvezande /1166; d. KoudekerkeMiddelburg f 5236; e. SchoondijkeIJzeirdijke 1206f. Ponte (UzendijkePyramideIsabellesluis Philip pine) 119.433; g. Ter NeuzenAxel /1800; 2. aan de gemeente: a. Borsselen, weg Borsselen's Heerenhoek /1959; b. 's Heeren- hoek, weg 's HeerenhoekHeinkenszand Heinkenszand 58.926; c. Heinkenszand, weg als onder b 50.722; d. Middelburg en Veere, weg MiddelburgVeere 57.905; e. St. Lau rens, weg MiddelburgDomburg 2742f. Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Kou dekerke, weg W estkapelleMiddelburg f 85,076g. Vlissingen, weg KoudekerkeVlis- singen 28,041, weg van tramhalte Souburg tot brug Keersluis 955 3. aan den polder Walcheren voor den weg MiddelburgDomburg 96666. Alle genoemde bedragen beloopen 75 pet. van de totaal-uitgaven. BESMETTELIJKE ZIHKTEN. In de week van 11 tot en met 17 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van roodvonk, n.l. 1 in ieder der gemeenten Colijns- plaat en Hontenisse. Supporters vereeniging, Onze op 31 Mei j.l. opgerichte supporters- vereeniging werd gisteravond definitief ge- constitueerd. De vereeniging die inmiddels tot 35 leden is aangegroeid zal den naam dragen van Supportersvereeniging Axel Vooruit (S.A.V.). Overeenkomstig een concept regle- ment en statuten van de Ter Neuzensche zus- tervereeniging werden deze (op enkele punten gewijzigd) vastgesteld. Er bestaan 2 contri- butieklassen, van 10 en 20 cents per week door de leden zelf te bepalen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. H. Peeters, voor- DE NIEUWE TWEEDE KLASSE. Een verzinsel. Naar van zeer bevoegde zijde. vemomen wordt, is het, ook in ons blad opgenomen, be- richt, als zou worden overgegaan tot vorming van -een ni«uwe Tweede Klasse-afdeeling, waarbij dan een massa-promotie van Derde Klassers zou plaats hebben, totaal uit de lucht gegrepen. Noch bij het bestuur van den Kon. Nederl. Voetbalbond, noch by het onder haar ressor- teerend bestuur van Afdeeling IV, is of wordt een dergelijke maatregel in overweging ge- nomen. KAMPIOENSCHAP VA5N NEDERLAND. Voor de competitie voor genoemd kampioen- schap wordt Zaterdagavond gespeeld de wed- strijd FeijenoordVelocitas. Hoewel de be- slissing omtrent het kampioenschap reeds is gevallen, kan deze wedstrijd toch nog span- nend worden, daar de Rotterdammers nog een mooie kans maken op de tweede plaats, en Velocitas, indien zij moest winnen, de laatste plaats verlaat. Vooralsnog houden wij het op Feijenoord. DE THUISWEDSTRIJDEN VAN MEVO GAAN DOOR. MEVO, die had verzocht om de nog door haar te spelen thuiswedstrjjden niet meer vast te stellen, is thans op dit verzoek terugge- komen. 1 A Voor Zondag is thans vastgesteld MEVO Axel. Wint Axel ook deze ontmoeting, waar- toe wij haar wel in staat achten, dan besluit zy haar seizoen wel op zeer fraaie wijze, daar zy dan ongeslagen het pad, dat voert van de Derde naar de Tweede Klasse, heeft afgelegd. TERNEUZEN—ZVB-ELFTAL. H,t ZVB-elftal, dat Zondag, na afloop van den proefwedstrijd te Oostburg, is vastgesteld en dat op een nader te bepalen datum te Ter Neuzen uit zal komen tegen Terneuzen I, ziet er als volgt uit: Brakman (Bresk.), Riteco (Bresk.), Tacq (Sluisk.), le Bleu (Bresk.), Stevens (STEEN), v. Morrglgem (Sluis), Groosman (IJzend.), de Visser (Bresk.), Erasmus (Bresk.), de Smet (IJzend.) en J. de Cooker (Terneuzen 3). ZEEUWSCH ELFTAXr—DE ZWALUWEN. De Zwaluwenploeg, welke op Zaterdag 1 Juli te Middelburg uit zal komen tegen het Zeeuwsch elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Veenendaal (Naaldwijk). Aohter: Weber (ADO) en Lelyveld (VUC). Midden. Pellikaan (LONGA), Breitner (ADO) en v. d. Tuin (HDVS). Voor; Wels (Unitas), Vente (Neptunes), v. Ditmar (DHC), Schoemakers (Quick) en v. Nellen (DHC). Ulvenhout, 20 Juni 1933. wapende macht te dienen, terzake dat hij op 25 Maart j.l. te Ede mondeling een aantal militairen, die met hem op eenzelfde kamer aanwezig waren, heeft opgeruid tot opzette- lijke ongehoorzaamheid in tijd van oorlog, muiterij, militair oproer en feitelijke insubor- dinatie, door hun toe te voegen: „Ik hoop niet dat jullie me zult verraden, maar e6n ding zeg ik jullie, leer goed schieten, m-aar als het zoo- ver komt, schiet dam niet op den vijand, die voor je is, maar schiet op de meerderem, die achter je staan. Gooi daama de wapens neer". Het Hof bevestigde het vonnis van den Krijgsraad met dien verstande, dat de bij- komende straf van ontslag uit den militairen dienst zander ontzetting werd gewijzigd in ontslag uit den militairen dienst met ontzet ting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. ZONDAG 25 JUNI 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Caze- mier. Sluiskil. 9.30 u. en 2.30 u., de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G van Dis. Sas van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., leesdienst; 2.30 u., Ds. S. Groeneveld. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. Bavinck. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gerefb rmeerde Kerk. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Ond-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., Ds. W. Baaij, van Tholen. ARRONDISSEMENTS-RECHTRANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 23 Juni 1933. De volgende vonnissen werden uitgespro- ken:: In de zaak van R. F. v. H., oud 60 j., land- bouwer te Sint Jansteen, beklaagd van over trading der Crisis Zuivelwet, is het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard. J. H. D., oud 24 j., bode te Koudekerke, is wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden gevangemisstraf. S. P., oud 21 j., slager te Middelburg, is wegens oplichtimgmet bekrachtigimg verstek- vonnis, veroordeeld tot 1 maand gervangenis- straf. De volgende zaken werden behandeld: B. G., oud 56 j^ landibouwer te Eede, was op 24 Mei 1933 door den kantonrechter te Oostburg ontslagen van alle rechtsvervolging ten opzic-hte van ten laste gelegde overtreding van de Crisis-Varkemswet (oonn-erken) te Eede op 19 Mei 1933. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomem. Eisch 10 boete of 5 d'agen heohtenis. P. S., housvrouw van A. R., zonder beroep te Sicit-Jansteen, werd ten laste gelegd, dat zij op 5 Mei 1933 te Sint-Jansteem heeft belet of verijdeld, dat de veldwachters De Backere en Durinck de naleving der Crisis-Varkenswet controleerden, door in dreigende houding voor de deur van het varkenshok te gaan staan en de grendel daarvan vast te houden, zoodat de ambtenaren de oormerken der varkens niet konden controleeren. Eisdh 14 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen J. van B., die door de Haagsche rechtbank is vrijge- sproken van -den hem ten laste gelegden moord op agent Baars, gepleegd op 20 Sep tember van het vorige jaar, doch tegen wien in hooger beroep door den advocaat-generaal 12 jaar gevangenisstraf is geeischt. Het hof heeft, met ovememing van de gronden van het vonnis der rechtbank, het vrijspreken-d vonnis bevestigd. OPRUKNG. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit- spraak gedaan in de strafzaak tegen den ge- woon dienstplichtigen soldaat J. S. P., die- nende bij het lOe regiment infanterie te Ede, die door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch was veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis en ontslag uit den militairen dienst zoncjer ontzetting van de bevoegdheid om bij de ge- R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zt;n de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 19 Juni 1933, in Hotel „Centraal te Goes. Bij ontstentenis van den Voorzitter werd de vergadering geleid door den Vice-Voorzitter, de heer W. Kakebeeke te Goes. O.m. werden besprekingen gevoerd over de na- volgende onderwerpen Beperking rundveestapel. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wenschelijkheid om spoedig te komen tot een beperking van den rundveestapel teneinde de zuivelprijzen op een loonende basis te bremgen. Nogmaals werd gewezen op de noodzakelijkheid dat de belanghebbende organisaties ten spoedig- ste een eensluidend advies uitbrengen. Dit onderwerp zal tevens in de Hoofdbestuurs- vergadering in behandeling komen. Omzetbelasting. Daar van landbouwzijde tegen het instellen eener omzetbelasting emstige bezwaren bestaan, werd bij de bevoegde instanties er op aangedron- gen rekening er mede te houden dat de land- bouiwbelangen niet in het gedrang komen. Invoermonopolie granen. De vergadering kon zioh vereenigen met het rapport der commissie Invoermonopolie-granen uit het K. N. L. C. Een heffing van invoerrech- ten op granen zal gepaard moeten gaan met een beperking van den rundveestapel. In verband met de voorstellen, welke zijn ingediend op de Economische Conferentie te Bonden zal van land bouwzijde er tegen moeten worden gewaakt dat de bestaande invoerrechten en tarieven welke in de verschillende landen worden geheven voor be- paalden tijd worden vastgelegd. Wet openbare vervoermiddelen. Naar aanleiding van het ingediende wetsont- werp tot wijiziging der wet op de openbare ver voermiddelen kwam de meening naar voren dat de invoering van een concessiestelsel voor het vrachtautovervoer niet wenschelijk moet worden geacht. Rjjkslandbouwwinterschool Goes. Kennis werd genomen van het verslag van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes over het win- terhalfjaar 1932-1933. Gewezen werd op het groote belang van het landbouwonderwijs voor de jonge landibouwers. Vooral tegenwoordig moet de jonge boer theo- retisch en practisch goed onderlegd zijn om aan de ongunst der tijden het hoofd te kunnen bie- den. Het Dagelijksch Bestuur sprak de opwek- king uit dat de jonge boerenzoons zooveel moge lijk de Rijkslandbouwwinterschool zullen bezoe- ken. Belastuigcommisaie. Goedgekeurd werd de benoeming tot plaats- vervangend lid der Belastingcommdssie voor Schouwen de heer C. A. Boogerd te Noordwelle en voor W. Z. Vlaanderen de heer J. B. Becu de Hullu te Groede. Velgbreedte boerenwagens. Naar aanleiding van een eertijds door de Z.L.M. tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoek om eene bepaling uit het Wegenregle- ment met betrekking tot de velgbreedte van boerenwagens voor eenige jaren op te schorten was een antwoord-schrijven _inge-komen dat nader in de e.v. te houden Hoofdbestuursvergadering op 5 Juli e.k. zal worden behandeld. Uitvoering Tarwewet. Daar is gebleken dat voor vele kleine bedrij- ven, de bepaling dat niet meer dan een derde van het land met tarwe mag worden bezaaid bezwaren van technischen aard medebrengt werd besloten bij het K. N. L. C. stappen te doen opdat voor 1934 de bedrijven die minder dan HA hebben uitgezaaid van deze bepaling wor den vrijgesteld. Menier, Mergen vieren we d'n verjaar- dag van den zo- mer, is 't d'n langste dag van 't jaar, maar wil- de wel geleuven, da'k veur d'n avond, nouw ik oew efkens m'n briefke schrijven gaai, 'n hands- volleke strooi in m'n klompen heb gedaan, veur de kouwe voeten! Neee, 't is 'nen kwaaien erebeesjestijd. Die motten 't hebben van 'n stovend zonneke, van de lekkere droge zomerwermte, die 't vruchtje rijpen doet tot 'n sappig bloedrood frfeterijke. En, -da's er nog ver neffen, amico! De dings- kes leggen hard en gruun verrengeld in d'n witgeschuurden eerde. Versta me goed, ik klaag nie over dit teu- genvallerke van beginnenden oogst! 'k Wil er maar mee -zeggen, da-d-et weinig zomert. Waant klagen over schralen oogst't zouw 'n bietje-n-al te gek zijn, in tijen dat de oogsten gegeven worren aan d'n mestkuil! Ze zeggen dan ok, de bolleboozen, dat de weareld o.a. geteisterd wordt deur de goeie, de rijke en overvloedige oogsten! In Londen hebben ze da, geleuf ik, nog niet gezeed. Daar zijn ze nog pas aan 't goud en aan 't zulver. Tot d'n boerenkool zijn ze nog nie gekomen, maaras 't zoo wrjd komt nouw, dan zal het nog best verweten wor ren, dat de eferde te rijk gezegend wordt mee vruchten. In ieder geval, 't gaat daar in Londen al sjuust dieen kaant op, die 'k oew vleejen week toen ze twee dagen bij mekaar waren, veur- speld heb. Ze geven er malkander „lekker" niks toe dus we geraken vanzelf aan „d'n boerenkool! Aan de, overvloedige oogsten. Ze zijn al angstig aan 't overeenstemmen! Waant de portretjes in de kraant, ollee, die zijn zoow kolossaal vrindelijkZe geven mekaar maar handjes, lachen teugen mekaar as de beste kameraads afijn: gin horke verschil mee alle duuzenden conferenties, die we al deurstaan hebben, de leste vijftien ja ren, vanaf de veertien punten van menier Wil son zaliger toe, tot aan't portret van d'n dut- tenden Japanner in Londen, dat deuze week in alle kranten hee gestaan. Neee, neee, amico ssst! niks zeggen! 'k Bedoel er gin kwaad mee. Laat 'm slapen, da Japaniske. 'Nen slapende mensch doet gin- mensch kwaad, ssst! Maar waar 'k 't minder over e^ns ben, da's over die zware baan van onzen minister-presi dent, daar in Londen. Waant wij hebben 'm hier op die hooge plots gekozen, omdat me 'nen kearel uit 6en stuk de toom in handen wilden geven. Da me da goed bekeken hadden, is wel te zien aan Londen, die 'm 6k de leidsels in z'n steuvige knusiten gaf! Maare... da was onze bedoeling nie! Heur 's hier mee alle respect veur de weareldfiguur van Dr. Colijn maar hij kan evenmin as ieder aander, twee heeren tegelijk dienen -Dan mot er altijd ^6nen verwebrloosd wor ren en da zijn wij nouw! Waant hij kan uit de conferentie nie gemist worren en nouw bleft er niks aanders over dan da wij 't maar zonder koetsier-op-den-bok stellen! 'k Zouw er nikske van zeggen, as meftier Colijn daar in Londen mee z'n duuzend ver- gaaderden, kansen had, om de zaken weer op gaank te krijgen, dan diende-n-ie Nederlaand indirect. Maar lijk ik vleejen week al veur- spelde en zoow as er de zaken nouw al veur staan, is daar al evenmin vrucht te plukken as op mijn Srebeesjesveld en uit da gezichts- punt is 't doodjammer, dat wij er op over- schieten. Ze kunnen van Dolf Hitler zeggen wa ze willen, d'n Dolf kan nouw eenmaal gin goed doen, bij ginmensch! hij blijft steuvig op z'nen bok zitten en hee in vier maanden tijds bereikt, dat er in z'n laand twaalf keer hon- derdduuzend, 6en muljoen twee honderdduu- zend werkeloazen aan d'n slag zijn gekomen! 't Is mee de pollitiek net as mee voetbal: de doelpuntjes tellen! Al kunde nouw nog zoow schoon d'n pollitieken bal wegschuppen, opbrengen, centeren, koppen, en weet-ik-veul as er gin doelpuntjes van komen, dan bende beter mee 'nen voetballer, die d'n bal nouw en dan 'nen trap gift, dat ie aan d'n teut van z'n schoen blijft hangen, en die nouw en dan 'n doelpunt mokt, dat d'n kieper mee bal-en-ai 't net invliegt, dan mee dieen aanderen voet- balder, die zukke mooie kunstjes kan maken mee d'n bal. „Waar gehakt wordt, vallen spaanders", zee 't sprikwoord! Nouw d'n Dolf hakt! De spaan ders vliegen in de rondte, tot bij d'n buurman op d'n erft toe! Maar 't gaat nie aan, om alleen naar die paar spaanders te zien! Ge mot naar d'n berg hout kijken, die gehakt wordt. 't Hout waar de plaanken vandaan motten komen En da zit nouw eenmaal in m'nen kop, amico, :ze brengen daar in Londen, met z'n duuzend, gin enkele plank geschikt timmer- hout veur d'n dag! 't Is daarom da'k er zo'n zonde van maak, da wij onzen President motten missen veur da geknutsel. "t Is goed veur onzen naam in buitenlaand zulde misschient zeggen? Louw! met de klep dicht! D'n ontwerper van't idee Volkerenbond was al 'nen Hoilaander: Hugo de Groot. Eeuwen waren noodig om't ding er te bren gen, en op stuk van zaken was 't er nog te gaauw! D'n eerste veurzitter van de eerste Volke- renbond-conferentie was... 'nen Nederlander, Jonkheer Mr. Dr. van Kamebeek. 'k Herinner me-n-eigen nog, as d'n dag van giesteren, toen geschreven te hebben, onge- veer as volgt: ,,nouw, ze zullen daar aarig op staan kijken, as menier van Karnebeek veur d'n draad komt! Mee z'n witte slobkousen, en z'n moeleke Fraanseh zoow schoon as ze 't in Parijs niet spreken, zullen ze toch in de gaten krijgen, da Nederlaand nie alleen bestaat uit daansende Volendammers op 'n malsche wei, vlak bij de zoo!" (Hedde bij de zee wel's zo'n graslaand gezien, acimo? Neee? Dan motte maar's kijken op de tabletten sjoklade uit die dagen. Steeds hebben wij ons laten gelden, daar in Geneve! En nouw? De eerste super-Volkeren- bondsconferentie in Londen wie hee d'n veurzittershamer in z'n haanden gekregen? Neee, neee, nie d'n Fielp. Dr. Colijn! Daar zijn nog meer „geboren" veurzitters, amico...! D'n Fielp is er maar 'n „staaltje" van, net zoow goed as z'n jubileum, z'n eere- poort. z'n moniement, z'n kadoows, afijn, den heelen mikmak, die 'k er over geschreven heb g'ad! Maar genogt. Wy hebben op de veumomste oogenblikken altij 'nen veumomsten rol gespuld in de leste vijftien jaren diepelmatiek. Wat hebben me gewonnen? Nog zijn me de sufferts, waar ze mee doen wa ze willen. •Ze sluiten de grenzen veur ons goei perduct, ze eischen van ons kanalen die we motten gra ven en kadoow doen, ze gappen ons centen mee muljoenen tegelijk. Zeker: mee schoone woorden! 't Hiet autarkie, oude overeenkomst en transfer-moratorium, omdat ge moeilijk kutut spreken van: egoisme, overmach-t en gapperij, in de deftige diepelmatiek. Maar't is nie aanders! Afijn, zoow zit de weareld -teugeswoorig in mekaar! Ik ken er, om bij me-n-eigen te blijven, die d'r eigen 'nen buik gegeten hebben aan mijnen boerenkool, andijvie, verkensvleesch en eieren. En die dieen buik veuruitzetten, as ze me teugenkomen, en dan net doen of ze me nie zien! Ze gappen oew perductie, schraansen d'r eigen tot d'ren nek vol en dan... dan kennen z'oew niemeer! Watte Ze zijn in staat om d'n schonsten blomkool uit oew laand te -rooven en er mee naar 'n tentoonstelling te gaan, waar ze nog priis- halen ok. Ze halen er 'n paar verflenste blaren af, „bedouwen" 'm onder de waterleiding, zetten 'm in 'n schoon verguld mandje mee 'n lintje aan d'n hengsel en... 't opgedirkte, „onechte" blomkooltje „lapt" 't 'm! 't Dingske hiet dan niet meer: „Blomkool", maar luster dan naar d'n naam van „Bloem- kolius-Gegaptemus" of zoow iets. Maar am dan trug te komen op onzen Bui- tenlaandschen naam: Kek's, daar schieten me gin klap mee op! Wij hebben al eeuwen laank d'n naam van „Hollaandsch-Welvaren". Op d'n oogenblik staan me nog aangeschreven as... luxe- eilaand! 'k Wil 't nie teugensprekenIk hoop alleen da-d-et heelegaar waar is! Maar wij, Luxe-Eilaanders, wij hebben, on- daanks alles en da's van 6enen kaant 'n schoone eigenschap, nouw eenmaal ginnen grooten mond teugenover 't Buitenlaand. Wa wel meer veurkomt...! Die thuis d'n gTot- sten muil hee, durft buiten de deur niks te zeggen. Da's iets, waar ik oew al 's 'n briefke over geschreven heb; in de dagen van de verkie- zings, witte nog wel? Nouw en't is alleen de groote „schuur- deur", die geldt! Da's nie van vandaag alleen, amico! De groote mannen, die ieder veur zich, 'n bladzij in de geschiedenis geschreven hebben, die d'r stemmen hebben't duidelijkste geklon- ken na d'rendood! Waant 't veumomste van alle gewas, is't zaad. En't zaad groeit... op d'n mest van den gestorven plant, waar 't uit veurtkwam. Zoow kunnen wy veur ons landje doen, wa me willen: wij zullen er nooit eer mee behalen om z'nen faam te forceeren. Die komt vanzelvers na onzen dood! Mits... we nouw veur 'n eigen, steuvig en gelukkig ,,luxe eilaandje" werken. En lot ze dan daar in Londen maar boteren. Daar hakken ze? alle hout tot spaanders, net as in Geneve! En hoe eerder huilieen president weer hier is, hoe liever, waant ons gerij kan d'n knap- pen koetsier niet missen. D'n wagel mot over zware, moeilyke wegels, over hooge bruggen, dure tollen, en deur storm en ontij! Ziezoow, m'n velleke-n-is stampvol, 'k gaai Trui opzoeken, die al 'n half uurke lee te rus- ten van d'n zwaren dag. SloppSl. Veul groeten van m'nen snurkert en as altfl gin horke minder van oewen toet a voe, DR6. EEN HONDERDJARIGE. Heden viert de oudiste ingezetene van Goes, de heer J. F. Borgs, zijn honderdsten verjaar- dag. Opa Borgs zooals hij in de wandeling wordt genoemd die nu ongeveer vijf jaar in het R. K. Zie-kenhuis St. Joanna verblijft, mag zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen. Alleen het gezichtsvermogen mist hij al gedurende acht jaar. Hij heeft een opgewekt humeur en vermaakt nog dikwijls de and ere patienten en de -zusters in het zie- kenhuis met zijn grappen. Allergezelligst weet hij allerlei voorvallen uit zijn leven te vertellen. Ook de ondeugende streken door hem in de werkkeet uitgehaald (de heer Borgs werkte meermalen gedurende eenigen tijd aan allerlei werken in de omgeving) verzwijgt hij niet. Zelfs zijn militaire diensttijd als fuse- lier van de lichting 1853 is hij nog niet ver- geten. Opa Borgs is al deze honderd jaar (behalve dan gedurende zijn diensttijd) Goessenaar ge- weest. Hij heeft zijn venhuisbiljet nooit aangevraagd. Uit de geschiedenis van Goes weet hij veel te vertellen. Hij heeft nog meegeholpen om de poorten af te breken en de gevangenis (die inmiddels al weer is gesloopt) te bouwen. Hij had zoo vertelde hij schik in het werken: Tegen uren loopen zag hij niet op, vooral als er een extraatje te verdienen was. Ook was hij: tot zijn tachtigste jaar een liefhebber van visschen, terwijl hij ook graag het zwemmen beoefende. Hij heeft zelfs enkele kinderen uit het water gared. Van de zeven kinderen, die hij gehad heeft, zijn er nog twee in leven. Het zal zeker niet aan belangstelling ont- broken hebben. BEHOUDEN, DANK ZIJ TEGENWOOR- DIGHEID VAN GEEST. Op den Naaldiwijkschen weg te 's Graven- izanide geraaikte een 6-jarig meisje onder een autobus. Het kind kwam voor de wielen terecht, doch de, chauffeur wist z66 handig te sturen, dat geen der wielen van de autobus het kind raakte. Hij bracht de bus tot stU- stand juist toen de achterwielen het kind genaderd waren. Het kind had door den val slechts licht letsel bekcanen. GEHEIME ZENDER ONTDEjKT. De RijksTadiocontroledienst heeft Maandag een geheime radiazendinrichting in beslag ge nomen ten huize van den heer C. v. S. te 's Gravenhage. BIJ HET WATERSCHEPPEN VERDRONKEN. Dinsdagmorgen verdronk in de Oude Schip- beek bij Bathmen de ongeveer 45-jarige land ibouwer W. J. Roeters. De man die aan toe- vallen leed, is vermoedelijk bij het scheppen van water, voor zijn koeien te water geraakt. Hij werd, toen het reeds laat was, door zijn vrouw gevonden en op het droge gebracht. Hij laat een gezin met vier kinderen achter.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2