ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier Doorzitien PUROL Eerste Blad. No. 9006 VR1JDAG 23 JUNI 1933 73e Jaargang. BINNBNLA 2TB BUITENLAND PEUILLETON Onze abonne's in het Buitenland DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders De abonne's van het Gefllustreerd Zondagsblad, DE UITGEEFSTER. TEGEN HET HAMSTEREN VAN GOUD. TER NEUZEN, 23 Juni 1933. GEREF. KERKEN EN CHR. GEREF. KERK. HET NEDERLANDSCH—BELGISCHE VERZEKERIN GS VERDR AG. ABONXTEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Belgie en Amerlka f 2,overige lan den /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTEX TleNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLKIKE ADVERTENTI eX" per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrygbaar is. Inzendlng van advertentien liefst 6dn dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCIUJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. worden dringend verzocht, het verschul- digde abonnementsgeld voor 1 Juli a.s. in te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit betaling, worden verzocht het abonnementsgeld over het le kwartaal 1933 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Juli a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zulien staken. DE UITGEEFSTER. die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 Juli a.s., in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. MINISTER COLIJN. De voorzitter van den Ministerraad dr. H. Colijn is gisteren 64 jaar geworden. De Nederlandsche joumalisten, die in Lon- den vertoeven ter gelegenheid van de Econo- mdache on monetaire conferentie, hebben gis teren den voorzitter van de economische com- missie een toloemstuk aangeboden. Dr. F. E. POSTHUMA. Dr. F. E. Posthuma zal het voorzitterschap van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond en diverse andere functies neerleggen. In totaal zijn dat er ongeveer 24, waarbij naast die in de landbouworganisaties er zijn van voorzitter of lid van organen op het ge- bied van crisiswetgeving, de Internationale Kamer van Koophandel, het Nationaal Crisis- comitd, den Nijvenheidsraad e.a. Huiselijke en familieomstandigheden hebben hem hiertoe doen ibesluiten. Alleen zijn func ties bij Centraal Beheer zal hij biyven ver- vullen. CRITIIiK E GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Wat Woensdag alles in Duitschland is ge- schied zou men -schrijft de N. R. Crt. een vlechtwerk van gelbeurtenissen kunnen noemen. Acties van zeer uiteenloopende strekking zijn samengevallen; en dit samen- vallen was niet louiter toeval. De drijfkracht achter alle gebeurtemissen in Pruisen is op verschillende wijze de revolu- tionaire onrust in de S.A. en S.S. Hitler door FRANCIS DEEDING (Nadruk verboden.) 49) (Vervolg.) Ik sloeg onmiddellijk naar recfats af. Het transept was verlaten, op een paar vreemde- lingen na, voor het meerendeel toeristen even- als ik en hier en daar een devoot biddende iboerenvrouw. Maar ik zag niemamd, die in de verste verte op Hazelrig leek. Juist, toen ik me opmaakte, om naar de plaats van afspraak te gaan, echter, cnbdekte ik een deur, of eigenlijk een soort poort in den muur van de kerk. Ik ging erdoor en kwam nu in een ein- deloos-lange kloostergang, versierd met min- derwaardige fresco's en daarbij sledht verlicht de matglaizen ramen waren blijkbaar pas kort geleden in den buitenmuur aangebracht. Langs die gang kwam ik in een vrij groote kamer, een halfldonkere, kille ruimte, die, op het eer ste gezicht, de moeite van het beikijken niet waard leek. Ik ging er binnen en ontdekte, tegen den muur recht tegenover de deur, een taweeden bezoeker. Zonder me te storen aan het figuur dat ik sloeg, ging ik naar den man toe, om te zien of het Hazelrig ook was. Maar het was iemand, dien ik nooit van mi-'n leven gezien had. Ik keerde me om en wilde juist het vertrek uitgaan, toen ik opeens hoorde fluisteren, zoo duidelijk of iemand vlak bij mijn oor sprak: ,,Ze heeft ze den tijd gegeven tot vanrnid- dag zes uur". Ik bleef stokstijf staan en keek voorzichtig naar alle kanten, streek zelfs, zonder geluid te maken, met mijn vingertoppen over het ruwe muuroppervlak. Neen, er was niemand in de buurt. Maar waar kwam die geheim- zinnige stem vandaan? Daar hoorde ik haar weer en evenals den eersten keer, in het Fransch. schijnt niet in staat de aggressieve stemming onder de zijnen in toom te houden. In den laatsten tijd werd in allerlei organen van de Hitleriaansohe legioenen bitter er over ge- klaagd, dat de revolutie tot stilstand was ge- komen, dat men werkloos bleef, terwijl het groote werk nog moest worden verricht. Ja, in de laatste dagen bereikten ons yan Duitsch- nationalen, regeeringsgezinden kant mededee- lingen, die van groote onigerustlheid getuig- den. Het heette o.a., dat Goehbels op nieuwe verkiezingen aandronig tegen het einide van dit jaar. Daarmee had hij tweeerlei doel: de S.A. en zijn heele propagandamachine ibezigheid te geven, den volgelingen een uitweg te geven voor hun opgehoopte energie en tegelijkertijd met de conservatieve bondgenooten voor goed af te rekenen, hun verder bestaan onmogelijk te maken. Zou Goehbels zijn zin krijgen, zoo heette het nog, dan kon men er zeker van zijn, dat Duitschland opnieuw een periode van on- rust en afschuiwelijke verschijnselen tegemoet ging. Reeds namen de wandaden van uit den band springende, maar altijd aanstonds han- delende groepen van S.A. weer toe. Wat echter meer dan al het andere onze zegslieden verontrustte, was het steeds dui- delijker aan den dag tredende onvermogen van de tot gematigdheid geneigde leiders am de revolutionaire stroomingen in toom te houden. Duitschland, zoo meenden zij, dreef snel naar hevige revolutionaire verrassingen toe, waar- ibij het overwegemd wilde element in de S.A. de richting zou aangeven. Men sprak van bol sj ewi eksche practijken. Deze spanningen in het nationaal-socialis- tische kamp zijn Woensdag tot een eerste groote uitbarsting gekomen. Voorteekenen van nieuwe ontplooiing van revolutionaire energie had men reeds kunnen zien in aan- kondiging van strijd tegen het kapitalisme en tegen het bestaamde liberaal-oeconomisehe stelsel. Terwijl Duitschland te Londen nog de oeconomische en monetaire taal spreekt van de andere deelnemers, worden de grondvesten onder degenen, die zoo spreken, reeds gevaar- lijk ondermijnd. De eerste groote uitbarsting, die in de eerste plaats bestemd lijkt om de S.A. en S.S. afleiding te geven, is de groote actie van Woensdag tegen de Duitschnationale groen- hemden geweest. Iedere mogelijkhedd van be- perking der madht van de S.A. moet worden uitgeroeid. Het ontwapenen van de Duitsch- nationalen, dus hun ieder machitsmiddel te ontnemen, is nu weer een groote stap verder gekomen. In het Rijnland is de Stalen Helm verboden. In Beieren heeft de actie zich tegen de katho- lieke Beiersche Volkspartij gericht. Dat deze het prestige der regeering zou hebben ge- schokt door het verspreiden van verhalen over de actie der nazi's in Oostenrijk was het voor- wendsel. Wie in Beieren de gabeurtenissen in Oostenrijk besproken heeft zal inderdaad moeilijk hebben kunnen vermyden aan het prestige der regeering afibreuk te doen. Wij begrijpen zelfs niet hoe het simpelste en onop- zettelijkste relaas een andere uitjwerking kan hebben. Dat dit echter niet de eenige reden was, blijkt uit het gabeurde te Landau, waar S.A. en S.S. naar het stadhuis trokken en het ontslag van gemeentelijke ambtenaren en be- ambten eischten met de motiveering, dat het onduldbaar was ,,zwarten" (d.w.z. katholie- ken op posten te laten, terwijl zooveel leden van de S.A. en S.S. nog werkloos waren. Diit was de eene kant van de gebeurtenissen van Woensdag, de revolutionaire; er zijn ech ter ook verholen anti-ravolutionaire feiten ge- meld. Aldus meenen wij tenaninste de ,,Glechschaltung" van den Stalen Helm te moeten opvatten, waartoe met medewerking van' von Papen, Seldte en generaal Blomberg ,,Ze heeft gezegd, dat ze zal zorgen, in de Bank te zijn", zei de stem. „Als Hazelrig niet opduikt, gaat ze op ons bod in". „Hoe weet je dat?" De tweede stem was hooger en welluidender. ,,Ik h^b getelefoneerd", was het antwoord. „Ze was gelukkig thuis". ,,Die vrouw maakt me nog stapelgek. Om de vijf minuten verandert ze van meening ten opziahte van wat ze gaat doen". Een eigenaardig Jachgeluid kiwam langs den muur aangegleden. „Spelen met millloenen ontegenzeggelijik een nieuwe sensatie. Als ze met me trouwt, zal ze moeten afwennen zoogrillig te zijn". Voorzichtig draaide ik me om. Er was nog steeds niemand in de buurt, maar nu mijn oogen aan bet onzekere licht begonnen te wenmen, zag ilk in de deuropenimg aan den anderen kant, een dertig meter van de plek waar ik stond, een groepje menschen, die in het halfdonker niet te herkennen waren. Daar begon de stem weer en nu herkende ik ze. Het was Mendoza die sprak. „Qndertusschen", ging de stem voort, „hefo- hen we al het verloren terrein weer terug ge- wonnen. En nu zou ik graag willen, dat u en Lemesurier naar Madrid teruggingen en er voor zorgden, dat u" om half zes op de Spaansch-Ameriikaamsche Bank was. Ik moet helaas hier blijven maar daarmee wimnen we, dat Hazelrig eveneens hier blijft zoo- lang i k wil en dat is lang na het afgesproken uur ,,Hij is toch wel hier", zei een andere stem de veel lichtere stem van een vrouw. Frau Schindler natuurlijk! ,,Ja, positief" de fluisterende stem van Mendoza kwam door de duistemis op me toe. ,,Ik hab twee uur geleden zelf met het Palace getelefoneerd en toen vertelde de portier me al, dat hij uitgegaan was. Hij> is uitgenoodigd om deel uit te maken van het officieele gezel- schap, dat ik vanmiddag moet rondleidea. En juist daarom kan ik ervoor zorgen, dat hij alles goed ziet en dat hij niet v66r de anderen weggaat. Gelukkig heeft hy er geen flauw vermoeden vein, dat zijn aanwezigheid van- besloten is. De medewerking van de twee laatstgenoemden moet zonderling lijken, in het bijzonder die van von Papen na het vree- selijke affront, dat de nazi's hem pas in Beieren hebben aangedaan. De strekking er- van lykt ons echter niet onduidelijik. Het moet de voortzetting zijn van een beleid, dat al lang valt waar te neman. De gematigde elementen in Duitsohland hebben reeds vroe- ger ontdekt, dat de strijd tegen de verwilde- ring, tegen de ,,ondemvereld" zooals men het zelfs in nationaal-socialistischie kringen noemt, alleen nog in de nationajal-socialistische partij zelf kan worden uitgevochten. Het komt er op aan daar het stabiliseerende element, waarvan de machteloosheid nu met de week onmiskenbaarder wordt, te versterken. Er moet zooveel mogelijk gematigdheid in de party worden gepompt. De Stalen Helm kan zelfstandig niet meer doen dan wat hij, als de opzet gelukt, in de naziibeweging zou kun nen bereiken. Inderdaad is het zoover, dat men nu nog slechts de keus heeft tusschen burgeroorlog met de mogelijkiheid van de vreeselijkste verrassingen en de overmanning van de genoemde onderwereld in haar partij zelf. Feitelijk zet von Papen, als hij: den Sta len Helm uitlevert, het spel voort, dat hij be gonnen is toen hij meende Hitler onschadelijik te kunnen maken door hem onder eigen hoede het rijkskanselierschap te verschaffen. Dit is een huiveringwekkende vergissing geweest uit huiveringwekkende kortzichtigiheid begaan. Zal von Papen nu met een verwant beleid meer bereiken? De radicaalste elementen in de natiomaal- socialistische beweging zijn de anderen tot nog toe niet alleen voortdurend te macbtig, maar ook te slim af geweest. Om te kunnen gedijen heeft de beweging de agitatie noodig, die op deze elementen rust. Zij is nu op een punt gekomen door allerlei acties in Duitsch land en daarbuiten, waarop zg niet meer kan blijven stilstaan. Met groote bekommering over de naaste toekomst bij onze Oostelijike buren moeten wij dat constateeren. Een ding verdient bijzondere opmerking. Hugenberg is hevig getroffen door hetgeen Woensdag is gebeurd. Vrier,den en een .hem zeer toegedane neef zijn gevangen genomen. Bij het uithalen van de nesten der groen- hemden zijn, omdat zij daarin waren onder- gabracht, bureaux van zijn partij soms erg geteisterd. Huiszoekingen van S.A. zijn zeldem zachtaardig, maar veel belangrijiker nog is, dat hij niet hetrokken is geiworden bij de be- raadslagingen over het lot van den Stalen Helm. Dat wijst er op, dat hij volstrekt ge- isoleerd staat in het kabinet. Dat de vak- ministers er niet bij waren spreekt van zelf, maar Hugenberg was een van de politieke hoofden van het kabinet, toen dit werd ge- vormd. Nu had hij al lang een hevigen strijd te strijden voor zijn ministerieel bestaan. Na zijn Londensche avontuur was zijn positie nog weer verder geschokt. Kan hij: het nu gebeurde, waarbij men zonder en tegen hem gehandeld heeft nog te boven komen Vrijwillig neemt hij in geen geval ontslag en terecht, maar men heeft langzamerhand alles onder hem weggenomen. Hoelang zulien zijn bladen nog kunnen verschijnen, die zoo geestdriftig de nieuwe aera hebben helpen inleiden De prooureur-generaal der Vereenigde Sta- ten heeft aan het onderzoekimgsbureau een lij'St met namen van 1000 goud hamsteraars overhandigd, als gevolg van president Roose velt's verordening, dat niemand meer dan 100 dollar aan goud in zijn bezit mag hebben. Het overige goud moet door de bezitters bij middag in Madrid dringend noodig is." „U vepgeet iets" dat was Frau Schindler weer. „Kolonel Granby of Mr. Baxter kunnen hem wel gewaarschuwd hebben." „We vergeten noch kolonel Granby, noch Mr. Baxter", zei Mendoza stroef. ,,Daar zorgt u wel voor, Madame!" „U heeft me beloofd" begon Frau Schind ler, maar Mendoza viel haar kortaf in de rede. „Ja, Frau Schindler, dat heb ik. Maar op het oogenblik gaat het niet in de eerste plaats om het uiteindelijke lot van kolonel Granby of Mr. Baxter. U denkt, dat ze Hazelrig ge waarschuwd hebben dat hij door hun goede zorgen weet, dat zijn aanwezigheid vanavond dringend noodig is. Maar dat lijkt me niet zeer waarschijnlijk. Hazelrig is om een uur of tien uit Madrid vertrokken en Granby is be- slist niet voor elven terug geweest. Onder- tusschen is Hazelrig hier en hier blijft hij. Als we hem nu maar kunnen vinden." De stem stierf plotseling weg en meteen daarop hoorde ik voetstappen, die zich ver- wijderden. Ik bleef staan tot elk geluid ver- storven was; daama liep ik vlug langs de wanden de ruimte door en ging de gang in. Ailes was rustig Mendoza en Frau Schind ler waren verdwenen. Ik haastte me terug en ging de kerk weer in. Granby stond voor het altaar al op me te wachten. Hallo, John!" zei hij, toen hij me zag, wat heb je? Je ziet eruit, of je een geest ge zien hebt!" In een paar woorden vertelde ik hem, wat ik gehoord had. ,,En nu zijn ze naar Hazelrig aan het zoe- ken", eindigde ik mijn verhaal. „Wij ook!" zei Granby opgewekt. ,,De stand is dus weer 00." ,,Ik begrijp niet, hoe ik ze heb kunnen hooren", zei ik. ,,Ze waren een eind weg, ten minste dertig meter." ,,De oplossing van dat raadsel kun je in „De Gids" vinden, jongeman", waus het ant woord van Granby. ,,Je bent in de beroemde fluisterkamer geweest. Zoo gauw alles netjes loopt, zal ik 't je laten lezen. Maar nu moe ten we als hazen met zoeken doorgaan. Ik wou, dat we iets meer van Bazelrig's smaak de schatkist worden ingeleverd tegen bank- papier. De procureur-generaal heeft er nog- maals op gewezen, dat de burgers, die nog steeds goud hamsteren, niet him plieht doen tegenover hun land. De agenten van het onderzoekingsbureau zulien terstond beginnen met te onderzoeken of de personen, wier namen op de lijst voorko- men, nog steeds goud of goud-certificaten in hun bezit hebben. Indien dit het geval is, zulien zij %eze per sonen adviseeren him goud terstond bij de schatkist in te leveren, onder verwijzing, naar de strafbepaling van Roosevelt's bevel, dat overtreders gestraft worden met een boete van 10.000 dollar of 10 jaar gevangenisstraf. NA DE DROOGTE. Het verbruik van bier is in de Ver. Staten z66 sterk toegenomen, dat de brouwerijen de bestellingen niet op tgd kunnen afleveren. De brouwerijen zijn ver achter met het uit- voeren der orders. De secretards van den Brouwerabond heeft aan Reuter verklaard, dat de productie dit jaar op 40 miilioen barrels is vastgesteld, terwijl het volgende jaar 60 miilioen barrels zulien worden gebnouwd. De federale autoriteiten zulien dit jaar een badrag van 200 miilioen dollar aan bi^r-be- lasting innen, terwijl verwacht wordt, dat deze inkomsten het volgend jaar 300 miilioen dol lar zulien bedragen. De secretaris van den bond schatte het jaarlijksche verbruik van bier in de Ver. Sta ten op 80 naililoen barrels, als de consumptie, zooals tot dusver, blijft toenemen. SOLDATEN ZINGEN DE ..INTERNATIONALE". Te Gent hebben zich, nabij de Leopolds- kazeme, waar leden van socialistische jeugd- organisaties anti-militaristische geschriften uitdeelden, incidenten voorgedaan. De socia- listen werden door de politie verdreven. Later, in den loop van den nacht, hebben soldaten, in de kazeme, de ..Internationale" ingezet. De wacht bleek niet bij machte te zijn om de rust te herstellen, zoodat een detachement gendarmerie moest worden ontboden. Ver- seheidene jonge socialisten die, tijdens de inci denten, v66r de kazeme, werden gearresteerd, zijn later weer in vrijheid gesteld. DE CRISIS LEERT VELEN LOOPEN. Volgens mededeeling van de New Yorksche Automoibiel Cluib is het aantal automobielen in Amerika gedurende 1932 met ruim iy2 mii lioen wagens verminderd. Ook het aantal motorrijwielen is sterk gedaald. Deze ver- minidering wordt toegeschreven aan den on- gunstigen economischen toestand, waardoor vele automobilisten hun wagens moesten ver- koopen. ACTE LAGER ONDERWIJS. Voor de acte lager oniderwijs slaagde mej. G. Dieleman, alhier, leerlinge van de kweek- school St. Ursula te Boxtel. PORTEMONNAIE MET INHOUD VERLOREN. Naar we vernemen is j'.l. Wo'ensdagvoor- mididag door den chauffeur A. V. der firma Van Gend Loos alhier een portemonnaie met een bedrag van bij de /300 aan bank- papier verloren, welke tot nu toe niet als gevonden is aanigegeven. afwisten. Waar houdt hij het meeste van Gobelins, schilderijen, meubelen, historische vertrekken, verbleekte keizerrijiken, visioenen van wat eens groot en machtig was .Graven," opperde'ik. „Natuurlijk! Graven!" zei Granihy. „En avant! Die zulien wel ergens gel'ijikvloers zijn." Haastig begon hij den „Gids" door te bla- deren. .Juist," zei hij, ,,hier heb ik zeal de Spaansche koningen, compleet met gemalin- nen ,zonen en dochteren. Dan zal dat wel de iiigang zijn." Hij wees naar een hek, in het zijschip aan den zuidkant van de kerk vlak bij het altaar. We gingen er naar toe en kwamen tot de ont- dekking, dat het afgesloten was. Aan den an deren kant zagen we een breede steenen trap, een tree of tien hoog en boven aan die trap een tweede ijzeren hek. Biji dat hek stond een suppoost, met een sleutel in de hand. Toen hij ons zag kwam hij de trap af. „Wou u de koninklijke grafkelders zien?" begon hij. „Dan zult u een poos geduld moe ten hebben. Pas over een half uur gaan die open." „Zijn ze vanmorgen dan nog niet open ge weest?" vroeg Granby. „Nee," verklaarde de suppoost, ,,maar u kunt ondertusschen het koor van de kerk zien. Er achter ligt de beroemde kapel met het marmeren kruis van Benvenuto Cellini." Meteen stak hij den sleutel in het slot. „Zijn er nog meer bezoekers?" vroeg Granby. ,,0 ja, versdheidene." Granby pakte me bij den arm. „Vooruit, John," zei hy. „We ontkomen er niet aan de kerk moet van boven tot be- neden bekeken worden. En als we daarmee klaar zijn hebben we nog de sacristie en de kiapellen." De suppoost deed het hek open. We vertel- den hem, dat we zijn diensten verder niet noodig hadden, drukten hem, hij wijze van troost, -een geldstuk in de hand en maakten ons op om dat gedeelte van de kloosterkerk, dat in een Gothische kathedraal het triforium genoemd wordt, grondig te exploreeren. In Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Dooa 30. Tubt 80 ct. Btl Apoth. 6 Droglatcn Ingez. Med. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Voor het examen voorbereddend onderwys, afgenomen door de commissie voor bewaar- schoolexamens is geslaagd voor akte A, mej. W. A. Chevalier, onderwijzeres te Othene. SCHIP OMHOOG EN VLOTGEKOMEN. Woensdagmiddag is nabij den hoek van Baarland omhoog gevaren het Nederl. motor- schip „Thea", kapitein Oldenburg, komende van Londen en bestemd naar Boom. Het is met het nachtelijik hoogwatergetij zonder assistentie viot gekomen en heeft de reis voortgezet. „TER NEUZEN VOORUIT". Gisteravond hield de vereeniging tot bevor- dering van het vreemdelingenverkeer „Ter Neuzen Voomit" in het „Hotel du Commerce" een algemeene vergadering. Uit het door den secretaris uitgebracht jaarverslag bleek van den succesvollen artoeid die in het afge- loopen jaar is verricht, zoowel bij gelegen heid van het gehoude)! Binnensdheepvaart- cocgres als by de aanvuiling van het pro- gramma der W-inkelweek. Ondertusschen was het financieel verslag niet optimistisch. Nog te weinigen zien in, dat het werk der vereeniging strekt tot be- vordering van de algemeene belangen der iegezetenen. Moge een deel der ingezetenen. de neringdoenden, daarvan directe voordeelen plukken, indirect komen die voordeelen ook weer anderen ten goede. Voor een vrucht- baar werk, zooals het bestuur dit gaame zou uitvoeren, zgn de geldmiddelen niet toerei- kend en aangezien de rekening met een, hoe- wel klein, nadeelig saldo moest sluiten, kon- den voor dit jaar nog geen voorstellen voor in te richten feestelijkheden of medewerking daaraan worden gedaan. De algemeene be- sprekingen brachten daaromtrent wel eenig licht en eenige mogelijkheden werden be sproken, waaromtrent later definitief zal worden beslist. Tot bestuursleden weiden henkozen de perio- diek aftredende heeren Ph. J. Callenfels en N. J. Harte. W'AARSCHUWING. De Brigadecommandant der Kaninklijke Marechaussee te Sluiskil geeft desverlangd inlichtingen aan hen, die alsnog als spaarder willen toetreden bij de Algemeene Spaarkas voor Boedelverschaffing, voorheen gevestigd te Middelburg, thans te Vlissingen. Ovemame in alle Zeeuwsche Nieuwsbladen gewenscht. De Part. Synode der Geref. kerken van Gelderland besloot zich met het volgende voor- stel tot de Generale Synode te wenden: ,,De Generale Synode van Middelburg be- noeme Deputaten om stappen te doen waar door meerdere eenheid kome in het kerkelijke leven met alien, die op den bodem der Geref. belijdenis staan, inzonderheid met de Chr. Geref. Kerk". Den eersten April van dit jaar is het tus schen Nederland en Belgie gesloten verdrag, waarbij gelijkstelling plaats heeft van elkan- ders onderdanen voor de toepassing her weder- dezen tempel der Renaissance bestond het uit een steenen galerij, die, door bogen gedragen, rond de geheele kerk liep. Op onzen tocht over het dak van het zuid-transept kwamen we al twee of drie gezelschappen toeristen tegen, die den ommegang door het koor en de kapel met het beeldhouwwerk van Cellini al achter den rug hadden. Maar Hazelrig be- vond zich niet eribij en dus trokken we verder.. Het koor was groot en heel hoog, met ban ken van donker bout amphitheaters-gewijze aan weerskanten tegen de muren en in het mid den een reusachtigen brcnzen lezenaar, met een getijdenboek. Maar de man, dien we zoch- ten, was er niet. De ruimte lag verlaten in het stiile miiddaglicht te droomen. „Weer een niet," zei ik. ,,Stop 's even," zei Graniby. ,,We hebben de kapel nog. De „Gids" zegt" vlug sloeg hij de bladzijden om ,,dat die achter het koor is onmiddellijk onder de Westelijke ra meneen klein dingske, ingebouwd in de muren. Wat een muren moeten dat zijn!" Na eenig zoeken vonden we in een hoek van het koor een kleine deur en na een tocht door een smalle gang kwamen we in de be- wuste kapel. Ze was inderdaad heel klein niet veel grooter dan een modeme personen- lift en de ruimte was leeg! Granby keek op zijn horloge. „We moeten terug", zei hij. „We hebben geen minuut meer te verliezen." Op onze teenen race-den we terug naar het hek, waardoor we bmnengekomen waren. De toeristen waren weg en het hek was dicht! Aan den anderen kant stond een onbeweeg- lijke figuur - de suppoost waarscliijinlijk. We posteerden ons voor de spijlen. „Wilt u zoo goed zijn, om het hek even voor ons open te doen?" vroeg Granby droogjes. ,,'t Spijt me zeer, heeren", was het onver- wac'hte antwoord. ,,maar dit hek blijft ge- durende de eerste paar uur gesloten." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1