Transpireerende Voeten, Examen gedaan en nietgeslaagd BUITENLAID EEN BIJZONDER HULDEBETOON. TER NEUZEN, 21 Juni 1933. RUSTHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. AXEL. SAS VAN GENT. BOSCHKAPELLE. KOEWACHT. SELZAETE. Zeker, wij Noord-Bevelanders weten het goed, dat de rivier-overgangen van Noord naar Zuid meer noodig zijn dan die over de Zandkreek van Zuid- naar Noord-Beveland. Maar nu men daaraan is begonnen, kunnen wij aandacht gaan vragen voor onze isolatie. Naar in de bladen is medegedeeld zal de spoorbrug bij Zwoile welke een dubbele spoor- foreedte heeft, worden gesloopt. Onderzocht zou kunnen worden of deze ibrug geschikt is te maken voor de Zandkreek. Is zij te smal dan is wellicht verbreeding moge- lijk. Het is maar de vraag, wat zijn de kos- ten en wat is het verschil met een nieuwe brug. Hoe eerder in deze tijden de verbinding kan worden verbeterd, hoe liever. Liever „van- daege" dan .^errege". Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. Ingez. Med. GESCHIKTE DANSLEERAREN. iDe Centrale Commissie van Nederlandscihe dansleeraren-organisaties zal v66r 1 Septem ber a.s. klaar zijn met haar ondertzoek, wie is te beschouwen als een geschikt danslee- raar(es). Aan hem of haar, die ingevolge het resultaat van dat onderzoek als geschikt dans- leeraar(es) is te beschouwen, zal een bewijs van erkenning in die functie worden uitge- reikt. Dit bewijs teekent den bezitter als een te goeder naam en faam bekend staand per- soon, die van het geven van danslessen zijn beroep, althans zijn hoofdiberoep maakt en in die functie de vereisohte technische, zoowel praktische als theoretische bekwaamheid be- zit. De erkende dansleeraren zullen zich, m- dien zij de leiding verkrjjgen bij het dansen in localiteiten, genoemd in art. 1 B en 0 van het Kon. besluit van 27 April 1933 (St.bl. no. 235), hebben te houden aan de hierna volgen- de, door de centrale commissie vastgestelde foepalingen: 1. tijdens de leiding zullen zij zich onthouden van het gebruik van alcoholhouden- de dranken; 2. zij zullen er op moeten letten: a. dat er niet wordt gedanst in houdiugen, welke aanleiding kunnen geven tot zedeloos dansen; b. dat zich tijdens het dansen geen bescbonkenen, vrouwen van verdachte zeden en anderen, die door hun gedrag aanstoot geven of op eenigerlei wijze met de welvoegelijkheid in strgd handelen, in de zaal bevinden, en voor verwijdering in overleg met den zaalhouder moeten zorgen; c. of zich onder de dansenden personen beneden den 18jarigen leeftijd bevin den, die niet onder geleide van een voor hen verantwoordelijk meerderjarig persoon zijn; d. dat tijdens het dansen aan de onder sub c genoemde personen geen alcoholhoudende dranken worden verkocht of verstrekt. MLNISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN. De Minister van Sociale Zaken (brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hoofd zetel van zijn departement voorloopig is ge- vestigd in het hoofdgebouw van het Dept. van Economische Zaken, Bezuidenhoutsche- weg 30 te 's Gravenhage, en dat hij daar, be houdens tegenlbericht, elken Woensdag, te beginmen met 28 Juni a.s., des namiddags te 2 uur degenen, die hem over zaken, zijn depar tement betreffende, wenschen te spreken, zal octivangen, met dien verstande, dat in het algemeen persoonlijke bezoeken van sollici- tan ten naar tot zijn departement behoorende rijksbetrekkingen slechts kunnen worden af- gewacht voor zoover sollicitanten daartoe zijn opgeroepen en dat derhalve ter ondersteumng van deze sollicitaties geen gebruik behoort te worden gemaakt van vofenibedoelde audien- ties. NAAR HOOGERE MELKSTEUN Naar het „Handelsblad" uit kringen der codperatieve zuivelbereiding vemeemt, is de mogelijikheid niet uitgesloten, dat de Crisis- zuivelcentrale over eenigen tijd zal overgaan tot verhooging van den bijslag op de indu- strieel verwerkte melk en wel van 0,5 op 0,7 cent per procent vet pera kilo melk. Honderd kilo melk van 3,20 pet. vetgehalte ontvangt op het oogenblik 1,60 steun, het- welk indieti het zeer emstig overwogen plan doorgaat 2,24 zou worden. Het is niet bekend, of aan dezen maatregel tevens zal worden verbonden een beperking van den steun tot een bepaald percentage der oormaliter afgeleverde melk, zooals o.a. de Frieeche Maatschappij van Landbouw inder- tijd wenschte, teneinde op die wijze de melk- productie te remmen. y.FF.ITWSCHE tramvvegmaatsch APPI JEN Op vragen van den heer Knottenbelt heeft de minister van waterstaat een staatje over- gelegd, waaruit blijikt, dat aan de lijn Bres- kensMaldeghem in het jaar 1932 een sub- sidie van 13.280 is uitgekeerd en een rente- loos voorschot voor dekking van tekorten van 58.000. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij is in 1932 een subsidie uitge keerd van 27.824. VERDEDIGING VAN NEDERLANDSCHE BELANGEN IN VERBAND MET DUITSCHE BETALIN GS-MORATORIUM. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kortenhorst betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege tot ver- dediging van de Nederlandsche belangen in verb and met het door Duitschland ingestelde betalings-moratorium heeft de minister van oeconomische zaken geantwoord: 1. Met betrekking tot het standpunt van de regeering ten aanizien van 't door Duitsch land ingestelde betalings-moratorium moge fworden verwezen naar de op 11 dezer in de dagbladen verschenen mededeelingen, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche regeering ten voile doordrongen is van den ernst der scha- de, welke uitvoering der plannen van de Duit sche regeering Nederland zou berokkenen, dat, gel'ijk trouwens vanzelf spreekt, deze aiangelegenheid de voorbdurende aandacht der regeering heeft en binnem de grenzen van het mogelijke niets doeltreffends zal worden na- gelaten, waardoor de betrokken Nederland sche belangen zouden kunnen worden be- schermd. 2. Laderdiaad is ook de regeering van oor- deel, dat de door Duitschland getroffen maat regel de mogelijkheid opent tot een concur rentie op de Nederlandsche markt, die het ■karakter van valuta-dumping zal dragen, in- dien en voor zoover betaling van den Duit schen export met gedeprecieerde Sperrmar- ken mogelijk zal worden. 3. Waar op het oogenblik het besluit van de Rijksbanlk het onderwerp uitmaakt van intemationale besprekingen is de regeering van meening, dat de ontwikkeling van deze ibesprekingen af te wachten is, alvorens kan worden beslist ,op welke wijze de Nederland sche belangen tegen de door Duitschland ten deze gevolgde politiek op de meest doeltref- fende wijze kunnen worden verdedlgd. HET DUITSCHE TRANSFER- MORATORIUM. De Katholieke Ned. Boeren- en Tiiinders- bond heeft het voigende telegram gezonden aan den raad van Ministers: „Het dagelijksch bestuur van den Katho- lieken Ned. Boeren- en Tuindersbond, in ver- gadering bijeen, met verontwaardiging ken nis genomen hebbende van het aoor de Duit- sche regeering afgekondigde transfermorato- rium, ten gevolge waarvan de reeds zoo on- gunstige positie van den taetalingsbalans van ons vaderland nog ongunstiger wordt, de hou- ders van onder het moratorium vallende vor- deringen op Duitschland emstig in hun ver- mogen en inkomsten worden getroffen en het Nederlandsche bedrijfsleven opnieuw met valuta-dumping wordt bedreigd, verzoekt de regeering met den grootsten aandrang, o.m. door het onmiddellijk in werking stellen der zoogenaamde „Deviezen-Clearingwet", na deze te hebben uitgebreid ook tot vorderingen, voortspruitende uit het geldverkeer, kracht- dadig op te treden tegen dezen ongemotiveer- den maatregel der Duitsche regeering. LONDEN IN AFWACHTING. De economische conferentie gaat schrijft de N. R. Crt. voort den pas te markeeren. Het is in de vergadering soms moeilijk sprekers te vinden; dan neemt iemand maar het woord, omdat men toch genoeg op het hart heeft, maar met werkelijk onderhandelen wacht men tot de grondslagen zullen zijn ge- legd voor een vruchtbaar werk. Men eischt grondslagen van tweeerlei aard. Het is reeds herhaaldeljjk gezegd, dat men ten opzichte van de tariefkwesties niet verder kan komen, zoolang het gevaar bestaat dat de ibelangr'ijkste landen van uitvoer door ver- dere verlaging van de waarde van him geld de markten zullen bederven, waartegen men, als men zich wat zijn tarieven betreft, gebonden heeft, machteloos zou zijn. De andere grondslag wordt in het bjjzon- der door Frankrjjk geeischt; dit zegt: be- vrijdirfg van den handel van drukkende ta rieven en andere ibelemmeringen kan eerst goed worden wanneer men weet geen nieuwe verrassingen van overproductie meer te duch- ten te hebben. Het verlangt dus eerst een organisatie van productie en markten, die de ontwrichtingen van dien aard moeten ver- helpen. Daarom wordt deze organisatie nu onmid dellijk in studie genomen. Frankrijk eischt dit ten opzichte van acht artikelen, te weten tanwe, wijn, hout, katoen, wol, kolen, koper en zilver. Er Zijn echter nog meer producten en on- derwerpen die in aanmerking komen. Daar om heeft de Nederlandsche delegatie Dins- dagmorgen naar Den Haag geseind om de uitzending van drie deskundigen die aan de beraadslagingen over tarwe, koffie en suiker zullen deelnemen. Anidere deskundigen zullen nog moeten volgen. Nederland zal b.v. een woord willen meespreken brj de behandeling van suibsidieering van de scheepvaart en de handelstoelemmeringen van veterinairen en phyto-pathologischen aard. Wat de organisatie van de productie be treft, dit zal een uiterst moeilijk onderwerp blijken. Het is een contingenteering aan de bron, waarbij de verschillende producten moeilijk zijn af te grenzen, vooral als het landbouwproducten betreft. Nemen wij als voorbeeld ons eigen land; wijn kunnen ons zeer wel verbinden onzen graanbouw niet uit te breiden; dan echter individueel, in de betrekking tusschen dele gatie en leiding en tensiotte tusschen dit ge- heei en de regeering thuis, hebben wij nog nooit op eeciige conferentie waargenomen. Daaruit zal een verdere rovolutionaire stem ming in Amerika volgen die veel verwildering zal wekken. In mindere mate vertoont de Duitsche dele gatie een dergelyk tafereel. Veel aandacht heeft Maandag de rede van Runciman getrok- ken. Overmatig duidelijk is deze niet ge- weest, maar zij kan niet buiten het verband der gebeurtenissen van den dag worden be- oordeeld. Men zal eruit kimnen begrijpen, dat Runciman een pleidooi voor Ouchy heeft ge- houden; dit echter was zeer zeker niet zijn bedoeling; hij kwam slechts toevallig in de buurt van Ouchy. Hij voelde er, zooals ook anderen, alias voor om het stelsel van onvoor- waardelijke meestbegunstiging, dat aan alle staten, ook de onhandelbaarste, alle voor- rechten verleent, die bepaalde staten door tegemoetkomendheid verwerven, te vervangen door een voorwaardelrjke meestbegunstiging, iwaarbij slechts gelijk met gelijk wordt ver- golden! Merkwaardig is, dat een dergelijke meestbegunstiging uitgedrukt staat in het oude Nederlandsch-Engelsche handelsverdrag, die echter verloochend werd door Engeland, toen Zij: aan Ouchy ten goede moest komen, met een beroep op het feit, dat de practijk sedert onheugelijke jaren al was van onvoor- waardelijke meestbegunstiging. Doch Runciman's oogmerk was, niet Ouchy aan te prijzen, maar Ottawa te verdedigen. Hij wenschte bilaterale verdragen, zooals w'ij die ook wenschen, gedeeltelijk ter afwering van het nu door den vader weer verloochende simplistische Amerikaansche voorstel. Wij hebben reeds op den zwakken kant ervan gewezen, dat een procentueel gelijke reductie voorstelde zoowel ten opzichte der lage ta rieven, waar zg niet noodig is, als ten opzich te van prohibitieve tarieven, waar ze niet helpt. Bovendien zou 't Amerikaansche voorstel de landen met lage tarieven voor goed van de mogelijkheid berooven om maatregelen te nemen die zij na een afzet van 10 pet. voor goed zouden sanctioneeren. Daartegen kwam Runciman terecht in verzet. Op het gebrek aan logica in dit dlles te wjjzen is veel meer de bedoeling van Runciman geweest dan het voorstellen van een nieuw stelsel in het han- delsverkeer. SCHERPE STRIJD TEGEN DE NAZI'S IN OOSTENRIJK. Te Krems, aan de Donau, is Maandag een aanslag gepleegd op de hulppolitie die uit Heimwehrlieden is gevormd, waarbjj talrrjke gewonden zijn gevallen. Die aanslag wordt aan nazi's toegeschreven Dit gaf de Regeering aanleiding de S. A. en S. S.-afdeelingen te ontbinden, zoo ook den Vaterlandischen Schutzibund en de natio- naal-socialistische arbeiderspartjj (Hitler- beweging) en in Oostenrijk iedere activiteit en vooral ook het vormen van welke partij organisatie ook te verbieden. Blijkens latere berichten heeft men de daders van den aanslag, de personen die de hand- granaten zouden hebben geworpen en anderen die er -bij betrokken zijn gearresteerd. De hoofddader, een 21-jari-g kantoorbediende zou hebben bekend. De gearresteerden behooren tot de nationaal-socialistische beweging. DE UITEENGEVALLEN SOC.-DEMOCR. PARTIJ IN DUITSCHLAND. Rjjksminister dr. Goebels heeft te Hamburg een rede uitgesproken, waarin hij zich keerde tegen de naar Praag gevluchte sociaal-demo- craten, in welk verband hij o.a. het volgend-e naar voren bracht: De sociaal-democratische partij van Duitschland is thans in twee helf- ten uiteengevallen, waarvan het eene deel niets wil weten van het andere. Zij gelooven twee franken en die van 20 franken de af- metingen der huidige stukken van 5 franken. De thans in omloop zijnde stukken van 2, 5 en 20 franken zullen binnen een bepaalden tijd moeten worden ingeleverd. Einde Augustus zullen de nieuwe munten in omloop worden gebracht. Men heeft afgezien van het slaan van zilveren munten. Staatssecretaris von Roon heeft namens de ambtenaren van het Duitsche departement van landbouw en zichzelf een hartelijk telegram van gelukwensch aan Hugenberg gezonden bij gelegenheid van diens verjaardag. „Wij stu- ren geen bloemen, meldt von Roon, maar in uw geest zullen wij vandaag alien een uur langer werken." GROND- EN PERSONEEUE BEIASTING. Belanghebbende worden eraan herinnerd, dat de verschuldigde termijnen der aanslagen in de Grondbelasting over het jaar 1933, v66r 1 J-uli a.s. dienen te worden voldaan. Eveneens is zulks het geval met de aansla gen in de Personeele Belasting over het jaar 1933 voor zoover de biljetten in Maart j.l. zijn gedateerd. Naar wij vememen is door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier aangekocht een per- ceel grand van den heer W. Dekker Pz. aan de Noord-Oost zijde van de hofstede „De Leeuwtjes". De bedoeling hiervan is dat eerlang hierop zal gesticht worden een Rusthuis voor ouden van dagen. DE ZONDAGSDIENST VLISSINGEN— TER NEUZEN WEDER INGESTELD. In de gister gehouden zitting van de Pro- vinciale Staten is aangenomen met 2220 stemmen het voorstel van den heer Geelhoedt om den stoombootdienst VlissingenTer Neuzen des Zondags weder in te voeren. Zie het verslag dier zitting in dit nummer. KON. CONSERVATORIUM TE GENT. Bo het op 16 Juni 1.1. gehouden overgangs- examen algemeene muziekleer solfCgevoor de hoogste middelbare klasse behaalde mej Sophie Schirris van Ter Neuzen een eerste melding met groote onderscheiding en felici- tatie der jury. ZONNESTRAAL-COLLECTE. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, wordt op Zaterdag a.s. alhier een collecte gehouden ten bate van de inrichting ,,Zonne straal" te Hilversum. Zooals bekend beoogt deze inrichting de verpleging (ook algeheele kostelooze verpleging) van t.b.c.-patienten van alle gezindten en uit het geheele land; zoodat wfl deze collecte gaame in de mild- dadigheid onzer ingezetenen aanbevelen. De RIJKSWATERSTAAT Rijkswaterstaat heeft het maken en leveren van een reserve-drijfkist voor de drij- vende aanlegplaats in de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen gegund aan de N.V. Scheepsbouw- werf „de Merwede" v.h. Van Vliet en Co. te Hardinxveld voor 999. SCHUTTEN TE TER NEUZEN. Aan den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat Directie Zeeland werd ver zonden het volgend schrijven: Op de laatste Algemeene Vergadering der Schippersvereeniging ,,Schuttevaer" kwam o.m. in bespreking een voorstel van de afdee ling Rotterdam van genoemde vereeniging om ""K U1UVQ VYU VYVI.VO! VttU UVI, U11UI/1 I/. CiiJ gUiUOYUU o O moeten wij ook de zekerheid hebben dat onze ons te kimnen misleiden, maar zij vergissen 5 te verzoeken toe te staan, dat de schepen te nrnnfnnH Aim nnitlfnlmnnjll/llin A nm-. A „T_ 1J1 J. - \Te\dVn Q-n f CI Tflr 1ST Ol 1 -70D Q f!o/>Vn 1 11 ATI/1 P 1T1 fiP veeteelt dus zuivelproductie den bodem zal kunnen gebruiken die men door gebrek aan afzet op het punt staat vrij-ijwillig aan den verbouw van tarwe te onttrekken. Onze afzet van zuivelproducten is echter sterk afhankelijk van Duitschland, en dat is op dit punt juist een bijzonider moeilijk land; daar hebben niet sleohts economische, doch ook politieke ovenwegingen van zeer heftig karakter grooten imvloed op de regeling van den invoer. Dit prableem is alleen bij alge meene deelneming op zeer breeden basis op te lossen. Men kan ter conferentie nog niet den in-druk krijgen, dat de stemming daarvoor reeds rijp is. Intusschen blijft Amerika een groot pra bleem voor de conferentie vormen. Men heeft algemeen geklaagd dat de conferentie slecht was voorbereid; men kan ook zeggen dat zelfs de vorming van de Amerikaansche delegatie niet was voorbereid. Men kan niet eens van een Amerikaansche delegatie spreken. Er zijn allerlei Amerikanen ter conferentie, die alien hun eigen opvatting verkondigen. Men heeft het merkwaardige schouwspel beleefd, dat een voorstel, door het hoofd van de Ame rikaansche delegatie onder begeleiding van een door hem zelf geteekenden brief aan het bureau der conferentie toegezonden, door de delegatie toch weer verloochend is. Nu geeft men daarvoor als reden op dat men de uit- noodiging van Dr. Col'ijn tot het inzenden van voorstellen verkeerd begrepen had en men niet een eigenlijik voorstel had willen indienen, doch slechts een aanwijzing van hetgeen wel op de agenda der conferentie zou kunnen wor den opgenomen. Dit Is een officieele Ameri kaansche uitlegging, die echter volstrekt in strijd is met de wijze waarop het Amerikaan sche stuk het bureau van de conferentie heeft bereikt. Dit was volkomen naar de wijze en in den vorm van een voorstel. Zooals men weet is dit echter maar een van de gevallen waaruit de oneenigheid der Ame rikanen blijkt. Hull is niet in staat hen bijeen te houden of zelfs maar gezag uit te oefenen. Hij is meer een ambtenaar dan een man met politieke autoriteit bekleed. Nu heeft hij in- structies gekregen zich zooveel mogelijk op de vlakte te houden tot in het begin van de volgende week professor Moley, het opper- hoofd van de Brain-trust, en vertrouwdst en invloedrijfcst raadgever van Roosevelt, te Lon- den is aangekomen; die vertrekt heden uit Amerika, blijkbaar met de opdracht orde te brengen in de delegatie, die tot nog toe vol komen octbreekt. Van welken aard die orde zal zijn, moet echter nog blijken, men ver- wacht er niet veel goeds van. Immers, Moley is de man, die het feitelijk hoofd is van de Amerikaansche revolutie, een revolutie, die tot nog toe rechtstreeks ingaat tegen de doel- einden van de conferentie, vooral op het zoo fundamenteele monetaire gabied. Alleen over productie zal hij heel goed kunnen praten met de Franschen, daar deze ook in zijn geest is. Intusschen zal, zooals deze week gebleken is, de houding van de Amerikaansche regee ring ter conferentie vooral beslissend zijn voor de speculatie op de beurs te New York op de gebeurtenissen van den dag te Don den. Pret- tige maatstaf! Een dergelijk tafereel van anarchie in het leiden van een delegatie, van godelegeerden zich, wanneer zij gelooven ons daarmede te kunnen bedriegen. Wanneer zij van Praag uit j het Rijk in moeilijkheden willen brengen, dan zullen wij ons houden aan hen, die in Duitsch land aanwezig zijn. Wij zullen het woord op hen toepassen: Meegegaan, meegevangen, mee- gehangen! Wij doen dat niet uit partijbelang, maar wij laten niet toe, dat Duitsche arbeiders hun brood verliezen, omdat gewetenlooze ar- beidersleiders him persoonlijk partijbelang stellen boven het belang van de Duitsche natie. Dat moeten de heeren van de Vorwarts goed weten. Wanneer de heer Loebe het gezicht van een valsch profeet verklaart: Ik ken u niet meer, gij broeders in Praag, Zurich en Parijs, dan kunnen wij daar op antwoorden: Wij kunnen hem niet pakken en daarom moe ten wij ons met jelui schadeloos stellen". Wels heeft hij voor hij uit Duitschland vluchtte strategisch verklaard, dat hij niets meer met de Tweede Intemationale wilde heb ben uit te staan. Thans, nu hij in Praag zit, zegt hij, dat hij deze verklaring onder druk heeft afgelegd en dat zij niet geldig is. Wie garandeert ons, dat wat de heer Loebe thans verklaart, niet morgen door hem in het buitenland wordt herroepen, als onder druk gezegd? Dan moet ik hem zeggen: Veilig is veilig en wat men heeft, dat heeft men. Wat de burgerlijke partijen betreft, aldus Goebels verder, behoeft men niet veel woor- den te verliezen. Men kan hun alleen naroe- pen: Laat de dooden met rust. De ontwikke ling heeft hen achter zich gelaten. Wij gaan verder, tot eenmaal nationaal-socialisme en Duitsche natie e6n begrip vormen. Wij willen plechtig de gelofte afleggen: Wat wij waren en wat wij zijn, dat willen wij blijven. Zonder compromissen, radicaal, altijd voorwaarts marcheerend, nooit terugwijkend in geloovige overgave het vaderland, de partij en den lei- der toegewijd." Naar in politieke kringen te Berlijn wordt verklaard heeft de sociaal-democratische par tij in Duitschland feitelijk opgehouden te be- staan. De meeste sociaal-democratische orga- nisaties hebben zich vrijwillig ontbonden na- dat de leiders hun functies hadden neerge legd. In vele gemeenteraden, landdagen enz. zjjn de sociaal-democratische fraoties verdwe- nen of hebben zij zich „onpolitiek" verklaard. Wel bestaan nog de sociaal-democratische Rijksdagfractie en de sociaal-democratische fractie in den Pruisischen Landdag en kleine fracties in andere Duitsche landsparlementen. In de nationaal-socialisohe pers begrijpt men niet dat de sociaal-democratische Rijks- dag- en Landdagafgevaardigden nog steeds aan hun mandaten vasthouden, terwijl de kie- zers de partij reeds lang verlaten hebben Men is in deze kringen van meening, dat het overgebleven bestuur van de S.D.P. den moed moet vinden ook formeel tot de ontbinding van de S.D.P. te besluiten, die feitelijk reeds heeft plaats gehad. NIEUWE M UNTSTU'K-KEN. Jaspar, de Belgische minister van financien heeft de modellen goedgekeurd van de nieuwe muntstukken, die door den commissaris-gene raal van de Munt zijn ontwor-pen. Het zullen nikkelen munten zijn van 5 en van 20 fran ken. Die van 5 franken zullen de afmetingen hebben van yde tegenwoordige stukken van Veere en te Ter Neuzen afschuttende, in de buitenhaven zouden mogen ovemachten. Nadat door enkele afgevaardigden van an dere afdeelingen dan de voorstellende gewe zen was op de moeilijkheden, die inwilliging van het verzoek in den weg zouden staan, werd als middel om althans te Ter Neuzen verbetering voor de scheepvaart te verkrijgen, aanbevolen de grens van 90 M. lengte voor verlof tot schutten door de Westsluis te ver- minderen en te stellen op 70 M. Tn opdracht der vergadering voomoemd brengen ondergeteekenden bovenstaanden wensch der schipperij onder de aandacht, in de hoop, dat termen mogen worden gevonden deze door inwilliging aan te bevelen. EEN ERNSTIGE VAL. Bij oefeningen van aanstaande wielrenners op de wilerbaan te Oostburg kwam j.l. Zater dag kekere De B. zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos naar zijn woning moest worden gebracht. De ontboden geneesheer constateer- de een hersenschudding. Zondagmorgen was zijn toestand redelijk. LET OP DE 5 FRANCSTUKjKEN. Blijjkens berichten in andere bladen wordt getracht, en blijkbaar ook wel eens met goed gevolg, Belgische 5 francstukken uit te geven voor rijksdaalders. Dit dient ter waars-chu- wing. ACTE L. O. Voor het examen acte L. O. slaagde aan de Gerardus Majelle Kweekschool te Dongen, de heeren P. J. E. Th. Maertens te St. Jansteen en P. J. Sameel te Kloosterzande. HET JUBILEUM VAN DEN A. N. W. B. Naar aanleiding van het feit, dat op 1 Juli a.s. de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Neder land, zijn 50-jarig bestaan zal herdenken, is de laatste maaniden in de pers veel over dezen Bond geschreven. Daarbij was vrijwel steeds de conclusie, dat velen, die wel van 't Bonds- werk profiteeren, dit toch niet steunen door hun lidmaatschap. Op 't geibied van: wegen, wegwijzers, natuurschoon, rijwiel- en ruiter- paden, wandelwegen, verkeersveiligheid, brug- genbouw, opheffing van tollen, internationaal verkeer, foevordering van elken vorm van toerisme doet de A.N.W.B. werk ten bate en ten voordeele van iederen toerist, of hij wan- delt of fietst, paard, auto of motor r'ijdt, vliegt of te water, per ski of per trein het toerisme beoefent. Ook de niet-leden profi teeren daarvan, hoeiwel zij zelf wel zullen in- zien, dat dit niet juist is. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die het als een moreele plicht gevoelen, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Bond het gepleegde verzuim goed te maken en als lid toe te treden. Van- daar dat de consul van den A.N.W.B. de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury te Klooster zande er de aandacht op vestigt, dat aanmel- ding als lid bij hem kan geschieden en hij gaame bereid is, candidaten voor te dragen voor 't lidmaatschap. LIJK AANGESPOELD. Onder Koudekerke is een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk aange- spoeld, vermoedelijk van een man. Het lijk is in de duinen begraven. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. (Ingez. Med.) Zijn spoor bijster. Toen de heer van A., e<5n der nachtwakers op de l'Azote j.l. Zondagavond per rijwiel langs het kanaal van Sluiskil naar de Axel- sche Sassing reed, werd zijne opmerkzaamheid getrokken door een langs den berrn van den weg aan den waterkant liggend rijwiel met brandende fietslantaam. Naderbij komende -het was circa 11 uur ontwaarde hij tot zijn ontsteltenis, dat een manspersoon te water lag en zonder zich te beraden sprang van A. den drenkeling, zekere K. Sch. uit Sluiskil te hulp. Met groote moeite gelukte het hem nog juist in tijds het slachtoffer op het droge te halen en daar mede van een wissen dood te redden. Nadat de tegeixwoordigheid van geest bij Sch. was teruggekeerd, is deze daama later door de inmiddels ter plaatse verschenen Rijkspolitie huiswaarts geleid, zoodat de man er met een druipnat pak en den doorgestanen angst af- kwam. Uit een bovenraam gevallen. Gistermiddag viel bij het schoonmaken van een bovenraam de ruim 50-jarige mej. A. M. in de Julianastraat alhier van een hoogte van circa 5 M. op de straat. Wonder boven won der liep het ongeval betrekkelijk goed af en bekwam zij slechts een verzeerd been, zoodat niet direct geneeskundige hulp behoefde te worden ingeroepen. Overigens verwekte dit ongeval in deze dichtbewoonde ibuurt nogal eenige constematie. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer J. J. Augusteijn Pzn., slaagde te Delft voor het candidaats- examen mjjn-ingenieur (lste gedeelte). Kepressaille maatregeL Tegenover de Duitsche fascistische politiek worden hier en daar vanwege de modeme Fabrieksarbeidersbond protest-vergaderingen belegd met het doel een boycot van Duitsche goederen te organiseeren. Ook te Axel werd in een goedbezochte vergadering hiertoe be- sloten en een motie in dezen geest aange nomen. Naar wij vememen zal het I. V. V. aan deze actie een internationaal karakter geven. RJt. Boerenleenbank. In de dezer dagen onder leiding van den heer J. M. Baert gehouden jaarvergadering van de R.K. Boerenleenbank, werd het feit herdacht dat de heer C. Th. van de Bilt 25 jaar de functie van kassier der inrichting heeft vervuld. In dien tijd steeg de jaarlijksche omzet van f 80.000 tot 100.000, waaruit het bewijs valt te putten dat het beheer in goede handen is. De heer Van de Bilt is een dege- l(jk zakenman, een stille, eenvoudige werker, die zonder omzien zijn weg gaat. Hij geniet daardoor ieders vertrouwen en achting. Hjj mocht bjj deze gelegenheid hartelijke woor- den van hulde en gelukwenschen in ontvangst nemen. In verband met de tijdsomstandighe- den had de jubilaris verzocht van een meer feestelijke huldiging af te zien. In deze vergadering gaf de heer J. M. Baert te kennen wegens zijn hoogen leeftijd zijn taak als voorzitter te willen neerleggen. In zijn plaats is als voorzitter gekozen de heer C. A. Michielsen. Ons Zonnewendefeest is al weer voorbjj. Zaterdagavond stipt 8 uur begonnen, werd het tot Maandagnacht 12 uur in alle vroo- lijkheid gevierd, d.iw.z. de kinderen hebben er het meeste van genoten. Want, kermissen, vroeger zoo populair in deze omgeving, heb ben haar oude beteekenis moeten inboeten onder den druk der omstandigheden. Theoretisch moest volgens de geleerden eerst op 21 Juni, het begin van den zomer gevierd worden, wanneer er althans daarvoor aanleiding bestaat. Maar in de practijk komt het zoo nauw niet op den datum aan en men neemt voor het vieren van een kermis een Zondag, die het dichtst bij den 15 Juni gelegen is, aldus, on- bewust van het groote gebeuren, dat in het firmament plaats heeft, n.l. het tot stilstand komen der dagverlenging zich aansluitend aan een oud heidensch gebruik, dat door de oude Germanen Sonnewende genoemd werd. De Ouden stelden zich n.l. voor, dat de zon amstreeks dezen tijd haar uiterste punt aan den hemel bereikt had en zich van nu aan weer in terugwaartsche beweging langs haar baan ging bewegen. De Sassenaren gedenken dit verschijnsel onder den vorm van de z.g. Statiekenmis, vroeger inderdaad een gelegenheid voor aller lei feestelijkheden zoowel binnen- als buitens- huis, tegenwoordig echter slechts meer een schim van voormalige grootheid. Geen wonder. Want de dagen van Olirn zijn voorb'ij'. In den tijd, dat er volop werk was en de verdiensten ruim vloeiden, liet bij het aan- breken van den zomer zich niemand onbe- tuigd. Maar de tijden zijn te zeer veranderd om zich nog uitgaven te kunnen permitteeren, die gemist kunnen worden en trouwens ook niet meer kunnen geschieden, met het oog op de onzekere toekomst. Toch heeft het jonge volk zich niet onbe- tuigd gelaten. Maar: jeugd kent geen zorgen. Het weer heeft daarenboven ook niet al te best meegewerkt om deze kermis zoo geani- meerd te maken als men gewoon was. Zonidagvoonmiddag woedde er boven den Hellegatpolder een kort, maar fel onweder. Tijdens de bui ontlastte zich een zware regenbui, gepaard met hagelslag, waardoor de met enwten beteeide landerijien emstige schade beliepen; sommige blokken zijn ge- heel verwoest. Ook de jonge suikerbieten hadden veel te lijden. Aan de grens te Koewacht is het groote vlasmagazijn met inhoud en machinerieen van J. van Overloop geheel door brand vemield. Nieuwe burgemeester ingehuldigd. Maandagavond te 7 uur had een socialisti- sche feestbetooging plaats ter eere van den nieuw benoemden burgemeester, de heer J. Chalmet, socialistisch volksvertegenwoordiger. Een groote stoet, muziek en de gymnasten aan 't hoofd, trok na een huldiging van den nieurwen burgemeester, door de voomaamste straten der gemeente.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2