ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOQR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier No. 9005 WOENSDAG 21 JUNI 1933 73e Jaargang, BIKNENLA ND FEUILLETON Onze abonne's in het Buitenland DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders De abonne's van het Gefllustreerd Zondagsblad, DE UITGEEFSTER. ONTWIKKELING MI 1)1)EI.EN TOT HET VOORKOMEN VAN DEN OORLOG. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerlka 2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. CJltgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8Q Voor elken regel meer f 0,20 KLEIWE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag Verkrijgbaar is. Inzend'mg van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCIIIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. worden driugend verzocht, het verschul- digde abonnementsgeld voor 1 Juli a.s. in te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit- betalinq. worden verzocht het abonnementsgeld over het le kwartaal 1933 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Juli a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zulien Staken' DE UITGEEFSTER. die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 Juli a.s., in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van DRANK WET. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, inge- volge artikel 16, eerste lid der Drankwet, dat by hen is ingekomen een verzoek om een tapvengunning voor den verkoop van sterken draruk in het klein, voor getoruik ter plaatse van verkoop van PETRUS FRANCISCUS MEERT, van beroep verlofhouder, wonende te Ter Neuzen, voor het beneden-rechtervoor- lokaal van het perceel plaatselijk gemerkt no. 22 en gelegen aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. Binnen twee weken nadat deze bekend- maifinp- is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning sdhriftelijk be- zwaren indienen bij Burgemeester en Wet- houders. Ter Neuzen, den 20 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUXZTNGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wetlhouders van TER NEUZEN brengen ter openlbare kennis, inge- volge artikel 38, juncto artikel 16 der Drank wet, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een verlof B van PIETER SGHEELiE. van beroep bedrijfsleider, wonende te Ter Neu zen, voor zijn garage, staande in de Louisa- straat te Sluiskil. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van dit verlof schriftelijk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzen, den 20 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HARDE MAATREGELEN VOOR DE AMBTENAREN IN ZICHT? De „Utrechtsche Courant" meldt: Zjjn de berichten juist, die ons uit goede bron bereiken, dan vallen binnenkort dras- door FRANCIS BEEDINQ (Nadruk verboden. 48) (Vervolg.) We gingen naar binnen en kochten, in de hal achter de deur, de noodige toegangsbewij zen voor de verscbillende deelen van het klooster: de kamers van de Spaansche ko- ningen in den paleis-vleugel, de vertrekken van Philips n, de kerk, het mausoleum en de woningen van de geestelijken. Ondertus- sdhen won Graniby informaties in bij een man in een verbleakte blauiwe uniform, die bij het hek van gesmeed ijzer de kaartjes voor de koniniklijlke appartementen in ontvangst nam is fnet den paleisvleugel begonnen", zei Graniby. „Dat wil zeggen: ongeveer een uur geleden is een grooten man in een lidht- grijs colbert daar binnengegaan. Als 't zoo is, boffen we, dan hebben we geen half uur werk". Hierop liepen we de statige vertrekken op de eerste verdieping door. De muren lokten ons met prachtige doeken van Wouiwerman, Teniera en Goya, maar we hadden geen tijid ze te bewonderen. Ik kreeg een vagen indruk van groote tafreelen en een rijkdom van kleuren een warreligen achtergrond, waar- tische regeeringsmaatregelen te verwacihten ten aanzien van den toeamtotenstand. We hebben daarbij niet enkel de Rijksamb- tenaren op het oog, maar ook die in semi- officieele bedrijven, de provincien en de ge- meenten werkzaam Zijn. Het streven zou ditmaal niet zoozeer zijn een nieuwe directe korting toe te passen, als wel een einde te maken aan bet opgestuwde peil, dat geleidelijk-aian door gewestelijke en gemeentelijke ibesturen in de samenstellmg der administratien is gebracht. In den loop der jaren zijn bier en daar af- deelingen, die vroeger door een commies of zelfs een adjunct-commies iwerden bebeerd, gesteld onder een boofdcommies, die later weer tot referendaris iwerd gepromoveerd. In enkele groote steden beeft men, om tot nieu we bevordering te kunnen overgaan, nog den rang van administrates" bedacht, en aan elike verhoogde titulatuur werden ver- hoogd salaris, verhoogd pensioen en uitbrei- ding van den staf van ondergeschikt perso- neel gekoppeld. Van fascistische zijde is on- langs een vlugschrift uitgegeven, waarin op dit punt „haarstraubende" toijzonderbeden iwerden meegedeeld. Nu schijnt de regeering voomemens te zijn 'zoodaeiige maatregelen te treffen, dat haar de mogelijkbeid geopend wordt om ook in de gestie der autonome bestuurslichamen een einde te maken aan de topzwaarte waartoe (bier en daar menige administratie is uitge- groeid. Zijn we wel ingelicbt dan beeft ze uit verscbillende typen van administratieve licha- men een enkele uitgezocht, die door zuinig en sober bebeer, waarbij' in de practijk een groote werkkraoht door een toeperkt personeel werd aan den dag gelegd, als voortoeeld- modellen kunnen gelden. Naar deze exem- pels zouden dan de andere, gelijksoortige, moeten gefatsoeneerd worden. Dat beteekent afschaffing van tal van hoogbezoldigde en zwaargetituleerde boogere ambtenaarsrangen; terugbrengen van de titu- larissen tot lagere en evenredig-minder be- zoldigde rangen, afvloeiing van het overcom- pleet, dat daardoor in de laagste rangen ont- staat. Uit een oogpunt der administratieve sanee- ring bescbouwd valt voor dit systeem zeker veel te zeggen. Maar dat het bijzon- dere hardheid zal medebrengen ivoor de ge- troffenen, laat zich denken. We hebben voor- beelden hooren aanhalen van ambtenaren, die van 9000 op 6000 salaris zullen worden teruggezet; maar we kennen er ook jonge- lieden, die van f 1200 op f 900 temgvallen. Wat het voor een huisvader met een groot gezin beteekent, zjjp. huishouden plotseling van f 3500 op 2400 te moeten terugbrengen denke men zicb maar even in. Ongetwijfeld zullen er taliooze protesten rgzen, wanneer de voomemens der regeering ten deze nader bekend worden. Maar men weet, dat de minister-president bij de aan- vaarding van zijn arnbt reeds gezegd beeft, dat de noodtoestand tot zeer harde maat regelen zou dwingen. Niet voor niets beeft Dr. Colijn toy de katoinetsformatie, trots de tegenkanting der talrijkste Kamerfractie, aangestuwd op een zoodanige samenstelling der regeering, dat een zoo groot mogelijk aantal politieke richtingen direct of indirect mede de verantwoordelijkheid voor de te nemen noodmaatregelen op zicb zouden nemen. DE ONRUST IN DE S.D.A.P. In verscbillende steden zijn Zondag verga- deringen gehouden van personen, die leidende functies toekleeden in de S.D.A.P. en haar nevenorganisaties. Te Amsterdam beeft ir. Aitoarda het woord gevoerd. Aan het verslag van zijn rede in de toladen van de Arbeiderspers ontleenen wij bet volgende: De aanvoerder der Kamerfractie concen- treerde in een rede van anderhalfuur de be- lanigstelling van zijn toehoorders op den strijd tegen fascisme en oommunisme. Hij gaf zijn zienswijze op de gebeurtenissen in Duitschland wijzende op de geestverwantwscbap tusschen uiterst linksche en uiterst redhtsche groepen, die de dictatuur voorstaan. Hoewel de omstandigbeden in Nederland tegen enkele details, zooals de schiptoreuk uit het verhaal van Telemaobus of bet gefingeer- de stierengevedht van twee kinderen, met ver- rassende en tegelijkertrjld onibegrijpelijke dui- delijfcheid zidh afteekenden. Bij het begin van de reeks vertrekken had een oude gids zidh aan ons vastgeklampt. Moedig draaifide bij achter ons aan, in afiwaobting van bet mo ment waarop we zouiden blijven staan en met zijn hulp van het een of andere meesterwerk naar waarde zouden gendeten. Maar dat ge- beunde niet en op een gegeven oogenblik kwamen we in de Galerij der Veldslagen, en stapten we uit de acbttienide eeuw zon- der eenigen overgang de zestienlde binnen. Het was een lange, hooge gang, toedekt met fresoo's, een serie tafreelen uit de verovering van Granada door Ferdinand en Isabella. Maar die gang interesseerde ons al evenmin we ontdekten er geen langen toerist in een lidbtgrijs coilbertje. We race-den haar door en kwamen, nog steeds met den ouden gids in een sukkeldrafje achter ons aan, in een labyrinth van nauwe gangen, die ons ten slotte in de appartementen van Philips H deden belanden. „Daar is-ie!" kondigde Grantoy ineens triomfantelijik aan. We stonden op den drempel van een kleine zittkamer die blijiktoaar tegelijjk de slaapkamer geweest was van Isabella, de lievelingsdoclh- ter van Philips. Voor bet toed, een klein dingske in een soort van alkoof, stond een lange man in een lichtgrijs coltoertpak. Granby liep op hem toe; de man hoorde voetstappen achter zich en draaide zidh om. Granby bleef stokstijf staan en blies dan haastig den niet gelijk zijn aan die in Duitschland is ook in Nederland een voedingsbodem voor bet radi- calisme aanwezig. Albarda acbtte bet daar- om noodzakelrjk een beslister strijd te voeren tegen commucisme en fascisme en daarbij onder de jeugd en onder de werkloozen meer dan tot dusverre positieve propaganda te voeren voor de sociaal-democratie. De discussie over Altaarda's inleiding nam verscheidene uren in beslag. Adhttien spre- kers namen er aan deel. Vele onderdeelen der sociaal-democratiscbe politick werden daarbij toezien in bet licht der Duitscbe ge beurtenissen. Algemeen werd in scberpe bewoordingen bet verschijaen van de brochure van Mr. Duys afgekeurd. Allbarda sloot zich bij deze woorden aan, toen by voor replieik het woord verkreeg. Hy bleek van meening, dat vraagstukken de sociaal-democratiscbe politiek betreffende voor bet front van de partij moeten worden bebandeld, maar dat men ze niet, uitgegeven by een burgerlijke uitgeverij en ingeleid door een interview in De Telegraaf aan de bour- geoise behoorde aan te bieden. De inleider deelde voorts mede, dat een urgentieprogram voor den aanstaanden strijd bij den Algemeenen Raad uit S.D.A.P. en N.V.V. in voortoereiding is. In Den Haag werd de vergadering, onder ieiding van den Haagschen federatievoorzit- ter, J. E. Stokvis, bijgewocnd door eenige honderden kaderleden uit Den Haag en de omiiggenide plaatsen. De partijvoorzitter, J. Oudegeest, bield de inleiding, waarin bij wijzende op het Duitscbe voortoeeld, bet probleem samenvatte in de vraag: zyn wij met onze organisatie op den goeden weg, staan wy sterk genoeg, hebben wij genoeg vat op, den menschen of zullen wij wat is opgetoouwd, moeten prijsgeven? Bij de beantwoording van deze vraag, die door den uitslag der jongste Kamerverkiezin- gen emstige beteekenis beeft gekregen, gaf bij zicb rekenscbap van bet verschil tusschen landen met democratische traditie en landen, die de democratic niet of slechts kort en zeer onvolledig gekend hebben. In Nederland, dat tot de oudste democratieen beboort, acbtte bij de democratische traditie een sterk wapen en een rem tegen fascistische driften, terwijl de buitengewone omstandigbeden, die in Duitschland het nationaal-eocialisme hebben bevorderd, hier te lande ontbreken. Om deze redenen is een sterk fascisme in Nederland onmogelij'k en moet ook een sterk communis- me onmogeiyk worden geacbt. Docb ook bet kleinste gevaar moet bestreden worden. Wy zullen, ook parlementair, meer agressief moeten optreden tegen dictatoriale neigingen. En wij zullen niet alleen moeten vragen, hoe wij onze kern versterken moeten, maar ook, hoe wij de massa rondom die kern kunnen toereiken. Bij de zeer uitvoerige discussie werden tal van vragen ter sprake gebracht. In bet al gemeen werd een kraohtige actie bepleit. Vooral werd aandacht geschonken aan de protolemen der wehkloosheid eti van de jeugd, terwijl aatigaande de verhouding tusschen Ieiding en toeweging op nauwer contact en verjonging werd aangedrongen. Oudegeest gaf een samenvattende beschou- witig, waarin bij o.a. de vraag stelde, of de beiweging zich niet ddkwyis te eetizijdig tot het verstand beeft gericht en te weinig aan dacht beeft gebad voor gevoels- en gemoeds- leven. Te Rotterdam sprak de heer S. de la Bella, die zeide, dat men tolj bet trekken van de lessen uit de gebeurtenissen van den laatsten tijd, zicb moet hoeden voor tiwee dingen; ten eerste voedsel te geven aan de gedachte, dat bet bier net zoo zal gaan, Ihetgeen slechts verlammend werkt; ten tweede echter zal men het gevaar niet moeten onderschatten, al zijn er tusschen Nederland en Duitschland groote verschillen. De laatste verkiezingscijfers toonen echter, dat communisme en fascisme groeien. Met feiten en cyfers motiveerde by waarom communisten en fascisten te zamen moeten worden genoemd. De communisten in Duitschland richtten zicb in hoofdzaak tegen de sociaal-democratiscbe partij. In plaats van door constructief parlementair werk bet fascisme den wind uit de zeilen te terugtodht. De man in bet lichtgrijze pak was een onibekende. Maar door dat oponttooud kreeg de oude gids ons te pakken. Hij greep me bij de mouw van mijn jas en begon me, buiten adem, maar daarom niet minder entbousiast, op de scboon- heden van de kamer opmerkzaam te maken. En inderdaad waren die niet gering, want het meubilair stonid nog precies als in de dagen, toen Philips het bewind voerde en er was niet veel venbeidingskracht voor noodig om de sobim van de toleeke prinses op te roepen, die ziich, devoot, over haar stervenden vader been- tooog. Ik trachtte mijn mouw uit den greep van den man te bevrijden, maar zoo makkelijk liet hij zicb niet afschepen. Hiji nam me mee naar een nauwe gang. Grantoy ging me ver- baasd acbtema. De gang liep langs den muur, die edn kant van de binnenplaats vormde. Maar we konden niet naar buiten zien, want de ramen waren van een ondoorzictotig materiaal. „Deze gang voert naar de kamer van den grooten Philips", doceerde de gids. Onder het spreken wees hij naar een was- sen bee Id, gekleed in het zwarte wamtouis met witten kraag en stalen helm van den Oud- Hollandschen hellebaardier. We gingen dien zwijgenden schildwacht voorbij en stonden het voigerude oogenblik op den drempel van 's konings slaapkamer, een klein vertrek dat op een tuintje vol heesters «en boomen uit- keek. De ramen waren van groen glas en voor een ervan stond de schrijftafel van Philips, met den stoel, waarop hij zijn ziek been had laten rust en, nog emaast. In een hoek stond nemen, werden zij juist de wegbereidens van Hitler. En mocht er in onze rijen nog eenige tiwijfel hebben bestaan of het optreden der communisten iets met onze toelangen te ma ken heeft, het is thans duideiyk gebleken, dat het communisme naast het fascisme de groot- ste vijand der arbeidersklasse is en tot het uiterste dient bestreden te worden. Dit geldt ook voor de O.S.P. en dergelijke groepen, die blijikens haar bestrijiding ons zien als hun ergste vijanden. Naar de heer Zwertbroek, de secretaris van de V.A.R.A. aan een vertegeniwoordiger van de Tribune heeft medegedeeld, zullen zoo lazen wij in genoemd blad hy en de heer Henri Polak binnenkort, naar aanleiding van Mr. Duys' brochure, ook brochures laten ver- schijnen. De eerste gaat over de arbeiders- weer, die van Henri Polak over de party'- politiek. UITVOERING DER GELDSCHIETERSWET. Minister De Wiide heeft aan de gemeente- besturen eenige aanwijzingen gegeven met het oog op gewenschte eenheid in de uitvoe- ring van de onlangs in wenking getreden geldschie te rswet. Toelating van banken moet volgens de wet floor het gemeentebestuur worden geweigerd, wanneer misbruiken ten nadeele van de geld- leeners zijn te vreezen. Iedere aanvrager, wiens antecedenten zoodanig zijn, dat zij em- stig doen vreezen, dat hij zich aan woeker of andere ontoelaatbare praktyken zal schuldig maken, behoort volgens den Minister te wor den afgewezen. Toelating moet voorts worden geweigerd, inidien te duchten is, dat de bank niet in overeenstemming met wet, bestuursmaatregel of plaatselijke verordening zal worden ge houden. Indien de zakelijke bouw van het bedryf zoodanig is, dat men tot de conclusie moet komen, dat het bedrijf niet op den grondslag der wet kan worden gevoerd, mag, naar het oordeel van minister De Wilde, van toelating evenmin sprake zijn. In zulk een geval im- mers bestaan slechts twee mogelijkheden 6f het bedrijf zal binnen korten tyd te gTonde gaan, 6f het zal niet in overeenstemming met de voorschriften worden gevoerd. Deze laatste mogeiykheid is dan in sterke mate te duchten. Er blijtft dan slechts de moeilijke vraag, in welke gevallen de zakelijke bouw van het bedryf onaanvaardtoaar is. Als zoo danige gevallen noemt de Minister het be- schiiktoaar zijn van een alle omstandig- heden in aanmerking genomen aanmerke- lijk te klein bedrijifiskapitaal of van een be- drijfskapitaal, dat op onereuse voorwaarden is verkregen. De minister beveelt den gemeentabesturen deze door hem voorgestane gedragslijn emstig SALARISVERLAGING BIJ DE PROV. KEUR1NGSDIENSTEN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de drie provincien, waar provinciale keurings- ddensten zijn gevestigd en aan de 18 gemeen- ten, waar keuringsdiensten voor waren be staan, doen weten, dat de bezoldiging voor de gemeenteiyke en provinciale ambtenaren aan die diensten verbonden in overeenstemming moet worden gebracht met de salarissen, die rijksamtotenaren krachtens hat bezoldigings- besluit genie ten. Natuurlijk kunnen de gemeenten, die auto- noom Zijn, weigeren aan het verzoek van den Minister te voldioen. Het rijk heeft echter een middel in de hand om die gemeenten tot op zekere hoogte te dwingen. Artikel 13 van de Wareniwet bepaalt n.l., dat het rijk de helft van de kosten van den keuringsdienst draagt, onder voorwaarden, hij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. Een der voorwaarden zal nu zijn de gelijk- stelling van de gemeenteiyke salarissen van de ambtenaren van den keuringsdienst met de salarissen van rijksambtenaren van den keuringsdienst. Voldoet eenige gemeente daaraan niet, dan houdt het rijk de bijdrage tot de helft van de kosten van den keurings dienst in. de sohatkist van Karel V een kosttoaar stuk van Toledo staal, met goud geincrus- teerd. De slaapkamer was klein en donker, niet veel meer dan een touis voor het reus- achtige bed met zyn gordijuen van verbleekt raze damast. Daar had hij gelegen, „heilig en verschrikkelijk", op de plaats waarvandaan hij door een speciaal daarvoor gemaakt ven- ster, den geheelen dag het altaar van de kloosterkerk had kunnen zien, daar had hij gelegen, met ranke stil-brandende kaarsen en het voorMurende zachte geklikklak van de rozenikransen, die allang vergeten gebeden markeerden om hem heen. Non sufficit onbis. Neen, hem was de wereld ook niet ge noeg geweest, ook al hadden zijn galjoenen den Atlantischen Oceaan beheerscht en al was zijn Armada te pletter gelocpen op de notsen vstn een kettersch eilanid. De bevelhebbers van zijn legioenen hadden de koppige, taaie Hollanders onderdrukt; hun goud en hun rijkdom Iemand legde zijn hand op myn schouder. „Een grys colbertje", zei Graniby met na druk. ,,We hebben hem nog niet". Maar de oxide giids was in de wolken. Ik had een paar minuten in zwijgenden eerbied voor 's konings bed gestaan. Einidelijk, ein- delijk had iets indruk gemaakt op die botte vreemdeiingen. Vlug liep hy het vertrek door. Ik hoorde een zachten „klik" en een paneel van de lambrizeering achter het bed gleed weg. De man trok me erheen en legde me met ide noodige geheimzinnig-doeneriji uit, dat dit het eene uiteinde van de geheime gang was. die Philips II in de muren van het Eseuriaal had laten bouiwen. De gang voerde naar het VERLIOHTING VOOR DEN MIDDENSTAND. Het Friesch Middenstandsfront heeft aan den voorzitter van den Ministerraad, Dr. H. Ooiyn, een telegram verzonden, waarin het verzoekt te helpen bevorderen, dat de zware crisisniood van den kleineren middenstamd worde verlicfat door: a. werkverschaffing-otojecten te doen uit- voeren in overleg met en door tusschenkomst van toij, desbetreffende bedrijven betrokken organisatie; b. geen ove.rheidsmaatregelen te willen nemen of goedkeuren, waardoor die midden- stand wordt uitgeschakeld of achtergesteld, eri c. mede te werken tot instellen van orga- nen, die het bedrijfsleven van den Ijleineren middenstand, ook ten plattenlande, finan- cieelen steun kunnen verleenen. Het departement van Buitenlanidsche Zaken deelt mede, dat de Nederlandsche akte van bekrachtiging van het Verdrag van 26 September 1931 tot ontwikkeling van de mid- delen tot het voorkomen van den ooriog (Stbl. 1933, no. 138) op 30 Mei 1.1. op het secretariaat van den Volkentoond te Geneve is neergelegd. Ingevoige deze bekrachtiging is het verdrag aanvaard voor het rijk in Europa, Nederlandsch-Indie, Suriname en Curagao. Het verdrag is eveneens bekrachtigd door Noorwegen en Peru. Aangezien het verdrag in werking zal tre- den, wanneer tien staten het zxillen hebben bekrachtigd of zullen zijn toegetreden en, ge- iyk uit het bovecistaande blijkt, tot dusver aan deze voorwaarde niet is voldaan, treedt het verdrag nog niet in werking. DE HEER BRAAT GEEN KAMER LID. Te Assen is onder voorzitterschap van den heer H. Smeenge Jzn. de algemeene verga dering van de afdeeltng Drente van de Boeren-, Tuiniders en Middenstandsparty gehouden. Na een woord van welkom tot de aan- wezigen gaf de voorzitter een uiteenzetting van hetgeen er in de vergadering in Utrecht was besproken. Na eenige discussie werd met groote meerderheid van stemmen besloten Mr. Ver- voorn zijn eens gedane belofte te doen hand- haven en alzoo zijn zetel als verkozen lid der Tweede Kamer te behouden en niet af te staan aan den heer Braat. NOORD-BEVELAND UIT ZIJN ISOEEMENT. Men schrijft uit Noord-Beveland aan de N. R. Crt. Het artikel in het avondblad van 25 Maart over de geisoleerde ligging van Noord-Beve land heeft tot gevolg gehad, dat er op het eiland een actie is ontstaan om verbetering in de verbinding met den Zuid-Bevelandschen wal te verkrijgen. Binnenkort zal er een comite van actie wor den opgericht en zullen vergaderingen worden belegd. Al te lang hebben de Noord-Bevelanders ge- zwegen over de minder goede veerverbinding en de hooge tarieven. Zij waren ook hierin te veel Zeeuwen, die meestal te weinig spreken en doen, als het buiten hun bedrijf omgaat en die leven naar het veranderde onderschrift van het Zeeuwsche wapen, ,,Luctor et Emer- go", „lukt het vandaege niet, dan lukt het merrege" (lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen), waartoy zy dan alien nadruk leg- gen op het „Merrege", waardoor het steeds .merrege" blijft. Het blijkt nu eenmaal in het leven noodig te zgn om af en toe eens wat van zicht te laten hooren en de aandacht te trekken. Het is zoo juist wat enkele weken geleden van uit Drenthe in dit blad werd geschreven en waarbij ook Zeeland werd aangehaald, dat ook deze provincie geen vertegenwoordiger in de Kamers heeft. Men loopt dan de kans, dat wel eens te wei nig aandacht aan zulke provincies wordt be- steed. koor aan den westkant van de kerk, dat, tegen de in Spanje heerschende gewoonte in, aan het einide van het mididensehip onmiddel- lijk boven den hoofdingang gabouwd was. Als de koning zich dan goed genoeg voelde om op te staan, sloop hy, stil en zwijgend als een geestverschijninig, de gang af en ging zijn plaats in het koor door een tweede verschuif- toaar paneel binnen. En daar, aan den achter- kant van de reusachtige kerk, woonde hij dan een mis of vesper bij en verdween na afloop, even stil als hij gekomen was. Miaar Granby liet me niet met rust; hij stond weer aan mijn mouw te trekken. Ik drukte den ouden gids een flinke fooi in de hand en zonder de mooie of eurieuze dingen vender een blik waandig te keuren, gingen we weer aan het zoeken. Na een tocht van ten minste een kwartier door kruisgangen en galerijen kwamen we in de kerk, een reusachtige, grijtze steenmassa, simpel alleen de zoldering was versierd en buitenigeiwoon mooi van proportie. Hier hing de typische sfeer van het Katholieke Spanje. De mis was juist afgeloopen. Drie figu- ren, gekleed in rijke, purperen gewaden en voorafgegaan door een hellebaardier, begaven zich naar de sacristie. Een geur van wierook waasde door de lucht. De laatste woorden van het koor verstierven fluisterend, toen we ziwij- gend en onwillekeurig geimponeerd in het halflicht bleven staan rondkijken. ,,Neem jij het noord-transept, dan neem ik 't zuidelijke," beval Granby, ,,voor het altaar treffen we elkaar dan weer". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1