BTJITENL A1 D SPORT. DE NEDERLANDSCHE LEEUW TE WATERLOO. WIE KAATST MOET DE BAL VERWACHTEN! AXEL. ZAAMSLAG. SLUIS. OOSTBURG. -RAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. diger uit de kringen van den middenstand. Uit de leiden der centrale commissie worden door den met de zaiken van den landiboujw belasten minister een voorzitter en onder- voorzitter aangewazen. De eentrale commissie is bevoegd ziclh met alle openbare besturen, colleges, autoriteiten of andere personen rechtstreeks in verbinding te stellen. Zij ,als- anade haar voonzitter en de door baar inge- Btelde sub-commissies, zijn beivoagd amibte- lijke deskundigen of andere personen op wier voorlichting prijs gesteld wordt tot bet geven diaarvan uit te noodigen. De commissie brengt maandeljjks aan den met de zaken van den landbouw belasten minister een be- knopt verslag uit omtrent de hoofdzaken barer verplichtingen en den stand barer werk- zaambeden in de afgeloopen maand. DE TUNNELS ONDEK DE SCHELDE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: De huidige stand van de werken aan de tunnels onder de Scbelde, te Antwerpen maakt bet mogelijk, dat de officieele inwijding om- streeks 10 September zou kunnen plaats hebben. Koning Albert heeft beloofd de plech- tigheid te zullen bijwonen. Deize zal in hoofd- zaak besbaan uit een groot zangersfeest, op den linkeroever der riivier, waar een cantate, te componeeren door Renaat Veremans op een teket van Willem Gijssels, ten geboore zal worden gebracht. Talrijke koorvereenigingen uit Belgie, Nederland en Noord-Frankrijk, zullen worden uitgenoodigd tot deelneming aan bet muziekfeest. Drieduizend auto's: 1000 van de Minervafabrieken, 1000 van de General Motors en 1000 van de Ford Belgium zullen, trjdens bet feest, door de tunnel bestemd voor bet verkeer per as, rijden. De geheele plech- tigheid zal, door de Vlaamsobe en Waalscbe stations van den Belgiscben Radio-omroep draadloos worden uitgezonden. DE OVERWINNING VAN ROOSEVELT. [Roosevelt heeft den strijd in bet Congres gewonnen nadat deze reeds voor bem verloren scbeen. Alles was bem de laatste dagen tegengeloopen De president had bet Congres aan het eind der vorige week naar huis willen zenden om zonder zijn aanhangers en zonder de critiek van lastige, te Washington aanweizige sena- toren te kiinnen beslissen over de kwestie der oorlogsscbulden; daarvan is ecbter niets ge- komen. (Het was het verzet tegen een voorstel tot drastische besnoeiing van bet reeds lang tot misbruik aangegroeide pensioen van de oud- strjjders, dat het parlement bijeenbield. In werkelijkheid is bet dat niet alleen geweest, maar tbans wilden vele leden niet weg uit Washington am dezelfde reden, waarom Roosevelt hen juist weg wilde hebben. Het Congres was niet gerust omtrent de bouding, die de president tegenover de Europeesche scbuldenaren en Engeland in het bijzonder zou aannemen. Nu was de kwestie sedert eenige dagen van het tapijt. De besnoeiing van de pensioenen was nu werkelrjk alleen als strijd-object over- gebleven. In het Huis van Afgevaardigden had Roosevelt zicb genoopt gezien een com- promis te aanvaarden, dat de opbrengst van de beoogde besparing geducht verminderde. Het is zeer wel mogelijk dat de tegenvaller die hij heeft moeten aanvaarden, dicht bij de 100 millioen dollar neerkomt. Maar hij bad zich daarbij neergelegd. In den Senaat, die reeds uit zijn humeur was om de kwestie der oorlogsscbulden, was bet verzet nog veel feller. De senatoren Steiwer en Cutting dienden een amendement in dat de schade voor de schatkist haast nog moest verdutobelen. Dit heeft de regeering niet wil len aanvaarden. Na fellen strijd in den kleinen, maar altijd moeilijk handelbaren Senaat werd dit amen dement ondanks het verzet der regeering, aan- genomen en wel met 51 tegen 39 stemmen. Vele democraten waren in dit geval bun pre sident afvallig geworden. Dit was Donderdag. De toestand zag er voor de regeering niet prettig uit. De presi dent dat wist men zou zijn veto uit- spreken over de heele wet en in een conflict komen met het Congres, waarvan de gevol- gen niet te overzien waren. Men moet zeer ongerust geweest zijn op het Witte Huis. Intusschen is alles veel beter geloopen dan men had kunnen verwaehten. De gewijzigde wet moest terug naar het Huis van Afgevaardigdennaar bet heet boven de verwachting der regeering heeft dit echter de wijziging met 208 tegen 177 stem- xnen verworpen, Nu was de situatie weer heelemaal ver- anderd. Met bet Huis van Afgevaardigden aan den kant van den president kon de Senaat den strijd niet winnen. Waarschijnlijk was dit lichaam, nadat ook de kwestie van de oorlogsscbulden voorloopig van de baan was geraakt, wat gekalmeerd. Hoe bet zij, toen de Senaat zijn eigen beslissing moest berzien, nam hij het ontwerp in den eersten door het Huis van Afgevaardigden vastgestelden vorm aan met 45 tegen 36 stemmen. Tenslotte heeft de zaak voor Roosevelt een bevredigend einde genomen. Onmiddellijk daarop is het Congres tot December naar huis •gestuurd. Roosevelt heeft geen poging meer gedaan om bet gat dat de wijziging in zijn be- rekeningen heeft gemaakt, te stoppen. Op dit conto blijft een tekort staan dat op een maximum van 100 millioen dollar moet wor den gescbat. Door het reces van het Congres kan nu v66r het verval van den volgenden termijn van 15 December moeilijk nog iets geschieden imzake de oorlogsschulden. Deze kwestie lijkt voorloopig echter nog hopeloos, en zal het blij- ven zoolang de omstandigheden niet belang- rijk veranderen. Het berooide Amerika is niet in een stemming om afstand van vorde- ringen te doen. Intusschen heeft het Congres Roosevelt op ander gebied volmachten achtergelaten die hem in staat stellen op constitutioneele wijze een revolutie in zijn eentje tot stand te bren gen. De Washingtonsche correspondent van de Times geeft de volgende opsomming van volmachten, die echter nog lang niet volledig is. Volgens dit lijstje kan Roosevelt: heffin- gen opleggen aan alle verwerkers van land- bouwproducten, waarvan de opbrengst dan onder de boeren moet worden verdeeld; een practische beperking invoeren van de bebouw- de oppervlakte voor den landbouw; wetten goedkeuren en desnoods gedwongen opleggen, die de concurrentie tusschen de industrieele ondememingen regelen; maximum-uren en minimum-loon en voor de arbeiders in de in- dustrie voorschrijvenalle ondememingen dwingen licensies te vragen van de federale regeering, zonder welke zij dan niet meer zou den mogen werken; algemeen embargo uit- schrijven, of contingenten of invoerconsenten invoeren, of tarieven heffen van iedere hoogte om de Amerikaansche industrie voor buiten- landsche concurrentie te beschermen; alle ibanken sluiten en vaststellen onder welke voorwaarden zij weer geopend mogen worden; de inhoud van den dollar aan goud verlagen, tot een waarde van 50 pet.; 3 milliard dollar aan ongedekt gouvemementeel geld uitgeven. Het vorig jaar zijn Roosevelt al deze rech- ten verleend, alleen de volmacht voor de licen sies is dit jaar opgemaakt. Zou hij dit alles uitvoeren dan kon hij wel eens aanspraak maken op den naam van den grootsten revo- iutionair der geschiedenis. Als een stuk boet- seerklei zou hij dan Amerika hebben verkneed. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Naar aanleiding van het door mr. Mathieu, sociaal-democratisch afgevaargdigde voor Nijvel, bij de Kamer ingediend voorstel tot opheffing van de servitude welke het oprich- ten van nieuwe gebouwen op het slagveld te Waterloo, Braine l'Alleud en Plancenoit on- mogelijk maakt, heeft de Ligue Wallonne, te Charleroi, aan den vader van dit voorstel een brief gericht waarbij van hem wordt ver- wacht dat hij dit weer zal intrekken. ,,De Walen, aldus de brief van de Ligue Wallone, begeven zich ieder jaar naar Waterloo om hunne in de gelederen van het Fransche leger gesneuvelde voorvaderen te huldigen en uiting te geven aan hun onverwoestbaar vertrouwen in een ideaal van Fransche vrijheid, welk ideaal belichaamd was in het bonapartisme, te Waterloo glorierijk gevallen onder de sla- gen van de autocratische coalitie der vorsten uit het Noorden". Aan het slagveld mag dan ook, vooral niet om redenen van materieelen aard, worden getomd. Wel echter stellen de Walen van Charleroi voor het oude ontwerp, in 1832 door Gendebien verdedigd, en strek- kende tot de verdwijning van den heuvel be- kroond met den Nederlandschen leeuw, zoo- niet geheel dan toch gedeeltelijk weer in te dienen en wel in dien zin, dat de naar Frank- rijk gekeerde bronzen leeuw vervangen zou worden door een Gallischen gouden haan. DE OORLOGSSOHULDEN AAN DE VER. STATEN. De Vereenigde Staten ontvingen Vrijdag als oorlogsschuldlbetalingen 11.303.948 dollar of minder dan 8 procent van het totaal bedrag, dat dertien landen aan Amerika schuldig waren. Alleen Finland heeft Donderdag aan zijn verplichtingen voldaan. Finland betaalde 148.592 dollars aan Amerika, zonder eenig verzoek om herziening. Frankrij-k en Polen, zijn evenals in Decem ber, in verzuim gebleven. Even eens bleven in gebreke Estland, Hongarije, Litauen, Belgie, Roemenie en Zuid-Slavie. Vier naties betaal- den gedeeltelijk. Hiermede erkenden zij de wettigheifl van hun schulden, doch deden een beroep op den slechten economischen toe- stand om te ontkomen aan volledige betalin- gen. Groot-Brittannie staat vooraan met de betaling van 10 millioen dollar in zilver, Italie, dat 13.545.438 dollar moest betalen, voldeed slechts <§4n millioen dollar. Tsjecho- Slowakije betaalde ongeveer 150.000 dollar van de anderhalf millioen, die dit land moest storten, en Letland deeJde mede, dat het van de verschuldigde 118.961 dollar slechts 5948 dollar zou betalen. Frankrjjk legde zjjn zaak voor aan presi dent Roosevelt door Donderdag een nota te doen overhandigen, waardn officieel wordt medegedeeld, dat de vervallende termijn niet wordt betaald. Te New York is men van oordeel, dat door het niet voldoen aan him verplichtingen door een groot aantal landen feitelijk een einde is gekomen aan de getroffen regelingen inzake de oorlogsschulden. Verwacht wordt, dat bij de aanstaande onderhandelingen ongetwijfeld veel der oorlogsschulden zullen worden ge- sohrapt. Men is vooral ontstemd tegen Frankrijk, daar dit land zijn oorlogsschulden niet betaalt, terwijl de Fransche Bank een goudvoorraad van vier milliard dollar heeft. TER NEUZEN, 19 JUNI 1933. GESLAAGD. Dezer dagen slaagden te Amhem voor het P. B. N. A.-diploma sterkstroommonteur, de heeren H. Geensen te Ter Neuzen en L. de Vos te Othene, beiden leerlingen van den heer G. J. Smink, leeraar aan de Ambachtsschool alihier. SACRAMENTSPROCESSIE. Gisterennamiddag onder het H. Lof werd de jaarlijksche processie gehouden door den tuin van de pastorie. Ofschoon het er 'smor- gens niet naar uitzag, dat de processie in de open lucht zou kunnen gehouden worden. was het 's namiddags toch droog genoeg, dat het uittrekken gawaagd kon worden. Er was weer groote belangstelling van de zjjde der parochianen. EXAMEN L. O. Aan de G. Majella Kweekschool te Dongen, slaagde voor het examen L. O., de heer H. L. I. Fassaert te Stoippeldijk. BOUWKUNDIG OPZICHTER. Geslaagd voor adsp. bouwkundig opziohter B.N.A., de heer P. J. Israel te Groede.. De redactie van de Ax. Crt. wil paradeeren als de vendrukte ooschuld, opdat wij haar geheel uit de lucht gagrepen bericht omtrent wanbetaling door de gemeente Ter Neuzen ,,een blunder" hebben genoemid. Als wtj niets dan de waarheid schrijiven, noemt hij dat ,machtwoorden" en dat tegen haar alles geoorloofd sdhljint. Aan wien de sehuld? Kan genoemde redactie nog een tweede orgaan aanwijzen, welks redactie, blijkbaar door erfe- lijke rivaliteit gedreven, waar het maar eenlgszins mogelijk is in een bepaalde richting giftige pijlen afschiet? Het moet die redac tie niet verwonderen, dat er dan wel eens wordt teruggeslagen en de zaak bij den waren naam genoemd. De gevol-gen van die genie- pigheden zijn niet alle gelijk. Men kan er over glimlachen, als de red. van de ,,Ax. Crt." schrijft vemomen te hebben dat te Ter Neuzen tentoonstelling wordt ge houden „in een groote houten keet", en daarbij denken ,,dat is de kif". Wanneer die redactie sohrijft dat de Commissaris der Koningin ,,toevallig in Zeeuwsdh-Vlaanderen was, en toen maar eens is aangeloopen om die ten toonstelling te openen", kan men medelijdend de schouders ophalen voor zoo'n blunder en denken ,^veet nu zoo'n voorlichtstei; van het publiek niet beter, dat onder zulke omstan digheden geen toevalligheden mogelijk zijn?" Maar iets anders wordt het, wanneer onjuiste berichten omtrent de solvabiliteit van een ge meente worden gelanceerd. Dan is zwijgen niet mogelijk en moet dat ten spoedigste den kop worden ingedrukt. De red. beklaagt zich nog, dat over haar onjuist bericht zoo'n drakte" blijkt te wor den gemaakt. Beseft zij dan zelf niet den ernst van een dergelijk onwaar bericht en dat. daaruit vooral in deze tijden het wekken van twtjfel aan de credietwaardigheid zoowel van openbare instellingen als personen voor de betrokkenen groot nadeel kan voortspruiten ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zondagmorgen omstreeks 11 uur heeft op den Nieuwlamdschen weg onder Middelburg een emstig ongeluk plaats gehad. Op dien tijd kwam uit de richting Nieuw- en St. Joosland naar Middellburg rijden de auto H 7031, be- stuurd door den heer M. Leeuwenkuijl uit Den Haag, met wien in den auto gezeten waren diens echtgenoote en den heer en mevrouw K. A. van Schalkwijk, eveneens uit Den Haag. Toen men bij ter hoogte van de algemeene begraafplaats was gekomen, luisterde de wagen niet naar het stuur, en kwam rechts dp den berm van den weg terecht, en even later links. Hier reed de auto eerst tegen een boom ter zijde aan, maar vervolgens tegen een tweeden boom en maakte toen een zwaai, waarbij de auto precies in tegenovergestelde richting kwam te staan. De wagen, die een snelheid had gehad van ongeveer 60 tot 70 K.M., was links geheel beschadigd. De be- stuurder had een zijner duimen verspeeld, die later op een heg is terug gevonden, terwijl hij ook hoofd- en andere wonden had opgeloopen. De heer v. S. had slechts lichte verwondin- gen bekomen, doch beide dames waren be- wusteloos en een harer had vermoedelrjk een schedelbreuk, de andere een bekkenbreuk be komen. f De drie emstig gewonden zijn naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd, waar de beide dames des avonds nog niet tot bewust- zijn waren gekomen. De politie heeft de zwaar beschadigde wagen naar een garage te Middelburg doen vervoe- ren. Als vermoedelijke oorzaak moet worden aangenomen het springen van een der veeren. GEVONDEjN VOORWEEPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Rijwielbelastingmerk, J. P. Klaassen, Drie- wegen O 130. Vulpotlood, H. Marsilje, Bastionstraat 6. Huissleutel, Apotheek Van RorssumWaal- kes, Noordstraat. Belastingmerk in dtui, K. J. Hulneman, Van Steenlbergenlaan 8. Haarkam in dtui, A. Harms, Kerkhofl. 43. NOODLANDING VLIEGTUIG OVEZANDE. Donderdagmid-dag heeft een vliegtuig ko- mende van Elngeland wegens gebrek aan ben zine een noodlanding moeten maken op een stuk bouwland onder de gemeente Ovezande. De alleen imzittende bestuurder, de heer M., oud Indisch amibtenaar, wist de machine be- houden op den grond te brengen, zoodat geen ongelukken plaats hadden. Het toestel is in een scfhuur opgeborgen. Het plan bestaat zoo mogelijk heden den tocht te venvolgen. BELGISCH VLIEXJTUIG BIJ NOODLAN DING VERNIELD. Donderidagavond heeft te Zuidzande een Belgisch sportvliegtuig tengevolge van den mist een noodlanding moeten maken op een koreniveld. Bij dalin-g wend het toestel groo- tendeels vemield. Twee inzittenden, de heeren Jansen en Thijssen uit Antwerj>en en Deume werden slechts lichtelijk gewond. DE Z. L. L. Den len Juli a.s. heeft een zeer belangrijke verandering in den dienst der Zeeuwsohe Luchtlijn plaats; dan wordt de lijn doorge- tnokken naar het vliegveld Knocke en dan wondt het tevens een geregelde dagelijksche dienst, van KnockeZoute via Vlissingen HaamstedeWaalhaven naar Schiphol en I terug. De „officieele opening" van dezen dienst is meldt de Midd. Crt., iets eerder gesteld: het is meer een propaganda-vddrvlucht voor genoodigden. De Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij en het college van Burgemeester en Schepenen van Knocke-Zoute hebben thans, door tusschenkomst van de K .L. M., de uitnoodigingen tot deze officieele vlucht verzonden. Zij wordt gehouden op Zaterdag 24 Juni aanstaande; de genoodigden komen pl.m. 11 uur op het vliegveld Knocke-Zoute aan ,waar zij door de stedeltjke overheid ver- welkomd worden. Daama vindt een rondrit plaats door Knocke, Het Zoute en Albert Plage", tot om 1 uur de gasten zich met hun gastheeren aan een lunch vereenigen. Des mididags wederom een ,toer door de omgeving; te vier uur theedrinken en am half zes ver- trekken de gasten weer naar Zeeland en Holland. tenbrugge alhier, zjjn inlichtingen te bekomen omtrent een in dezie gemeente gevonden rij wielbelastingmerk 19321933. Samenwerking. De winkeliersveTeeniging „Eendracht maakt Macht" heeft het initiatief genomen tot het instellen van een periodiek wekelijks (of maandelijks) terugkeerende goederenmarkt, naar het voorbeeld van de Luxe Markt op den 3en Pinksterdag j.l. Daar het bestuur unaniem van meening was dat het vreemdelingenbezoek aan Axel hier- door in beduidende mate zou kunnen worden bevorderd, heeft het zich gewend tot het V.V.V.-bestuur teneinde in een gecombineerde vergadering de plannen nog vasteren vorm te geven. Als beide vereenigingen met 6dnzelfde voortvarendheid bezield zijn in den drang tot samenwerking, die reeds getoond werd zich voortplant, zal dus ook Axel vermoedelijk spoedig haar „markt-dag" hebben. Overgeplaatst. Met ingang van 15 Jimi j.l. is de wacht- meester der marechaussee J. van Belzen, over geplaatst naar Eindhoven. Driemanschap. Voor de zevende maal had j.l. Zaterdag de jaarlijksche bijeenkomst van het Muzikaal Driemanschap Zaamslag-Hoek-Axel plaats. Dit z.g. „klein festival" is in den loop der jaren geworden een verbroederingsfeest, dat telkenjare beurtelings in deze 3 plaatsen wordt afgewisseld en aanleiding geeft tot een paar gezellige zomersche uitstapjes, waarbij het publiek in deze 3 gemeenten ook elken keer een avond van muzikaal genot wordt geboden, die steeds meer in den smaak valt. Ditmaal was „De Volharding" het eerst aan de beurt om als gastvrouwe op te treden. Na dat rond half 5 „Concordia" van Axel en ,,Elk naar zijn kraehten" van Hoek per extra tram waren gearriveerd, werd om 5 uur de getorui- kelijke muzikale wandeling door het dorp ge maakt, waarbij de 3 gezelschappen tot een groot korps werden geformeerd, hetgeen een forschen indruk maakte en direct stemming bracht op het anders zoo rustige Zaamslag. Onder leiding van den heer J. C. Blansaart, de oudste der 3 directeuren, werden daama op het dorpsplein nog een tweetal ensemble- nummers uitgevoerd, waama te 6 ure de uit- voeringen begonnen. Deize liepen zooals gewoonlijk weer uitste- kend van stapel en werden onder belangstel ling van honderden met onverdeelde aandacht gevolgd. Jammer dat ,,Pluvius" het repertoire eenige malen kwam onderbreken en zelfs oorzaak was dat gedurende de uitvoering van „Con- cordia" het plein tijdens een kort maar hevig onweer door een fiksche regenbui letterlijk werd schoon gevaagd. Overigens verliep alles zonder eenigen wan- klank en maakten tal van neringdoenden uit- stekende zaken. Het pittoreske dorpsplein be- hield tot laat in den avond een levendigen aanbldk. De datum van het volgende klein festival is intusschen vervroegd en zal nu inplaats van 15 Juli worden Zaterdag 8 Juli (te Hoek). Gevonden voorwerp. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- Zondag had alhier op initiatief van het in- richtingscomit6 de tweede Noord- en Zuid- Nederlanjdsche Vertoroederingsdag plaats op een weide aan het Molenheide, die ten deelen op een der oude wallen ligt en daardoor voor zulk een bijeenkomst goed geschikt is. De bijeenkomst is een paar maal gestoord door flinke regenbuien. Eenige honderden Vlamingen waren de grens over gekomen en overtroffen verre het aantal belangstellenden uit Zeeuwsch-Viaan- deren. Nadat de zangvereeniging „St. Cecilia" uit Brugge het Wilhelmus had doen hooren, heeft de heer B. P. van der Werff uit Oostburg de bijeenkomst geopend en zijn vreugde uitge- sproken over de flinke opkomst. In den suc- cesvollen dag van verleden jaar te Cadzand- haven, vond men aanleiding tot herhaling. Men wil voortgaan de ideeen van de Groot- Nederlaniders ook aan de Zeeuwsch-Vlamingen bekend te maken. Vooral voor Noord-Neder- landers is het noodig daarmede beter bekend te worden, want men vergeet onder hen wat te veel, dat men stamverwanten is en er heerscht ten deze nog veel misverstand. Spr. heette in het bijzonder onder applaus welkom de spreker, n.l. Dr. Borrns, die uit Antwerpen was overgekomen, Mr. Moller, die niet behoeft te verwaehten, dat hem iets zal overkomen als verleden week te Mechelen, Mr. LeurMan, uit Yperen, en Th. Peters, voorzitter van het Dietsch studentenvenbond te Nijme- gen. Spr. bracht dank aan alien, die ook financieel het comity steunden. De heer Peters meende als jonge man te mogen spreken, omdat hij weet dat het doel der ouderen is hun meening aan jongeren over te dragen. De Dietsche beweging staat voor de Nederlandsche gemeenschap gelijk met te zijn of niet te zijn. Spr. wees er op, dat men nauwelijfes meer van een Nederlandsche volk kan spreken, gezien hetgeen machten van bui- ten er van gemaakt hebben. Zij trokken een grillige lijn dwars door Liburg, Brabant en Vlaanderen heen. De machthebbers maakten het Vlaamsche volk tot geestelijke proleta- riers, tot kanonnenvleesch van een vreemd land. Men maakt van alles een chaos, het individualisme viert hoog tij en dan noemt men dat crisis. Het individualisme voert tot kapitalisme, proletariaat en klassenstrijd. Democratic voert tot waanzin. Al® men er zich over beklaagd, dat de jeugd zich tegenover het gezag stelt, dan is dit een gevolg van den toestand, dien men met de Fransche revolutie heeft binnengehaald. Men moet komen tot waandeering van ieder die zijn taak voelt als een groote verantwoordelijkheid en voorbeeld nemen aan mannen als Willem van Nassau, Rodenibach e.a. Men moet niet er naar streven zich zelf te bevoordeelen, doch anderen te dienen. Het Nederlandsche volk moet vrrj komen van vreemde machten. Als alien hun plicht doen, dan zal er Nederland sche eenheid zijn zonder taalstrijd en derge- lrjtke. Dan zal men alien samen jaarlijks op- trekken naar den Yser, waar de jonge man nen liggen, die voor het idee vielen, dan zal men naar Delft gaan, waar de eerste groot- Nederlander rust. De tweede spreker, Mr. Leuridan, volks- vertegenwoondiger in Belgpe, kwam ook terug op hetgeen Zondag j.l. te Mechelen is voorge- vallen en zulks gezien van het standpunt van gezonlde reden. In Luik liet men dien dag een Franschman met steun der Belgische zeer weinig nationale politiek verfcondigen, maar drie gevierde Noord-Nederlandsche stamver wanten zijn door de politie per auto over de grens gebracht. Dat waren zonen van ons eigen bloed, van ons eigen ras, aldus spr. Zoowel de overheden als de inriohters van dezen dag in Noord-Nederlaad, gedragen zich anders tegenover deze beweging, die ook in Noord-Nederland steeds grooter wordt. Spr. vraagt zijn geestverwanten de aangedane be- jegening niet kwalijik te nemen, zij kunnen het niet helpen. De gedachte van een groot Nederland zal het moeten winnen, al hangt men in Vlaanideren ook papieren met mooie driekleurige raniden op om jongens te ronse- len om op te treden tegen de nationalistische Vlaminigen als het noodig blijkt. Nadat ,,St. Cecilia" nog een lied van Noord en Zuid ten gehoore had gebracht, was het woord aan Dr. Moller, die zeide, dat het ver leden week storm en onweer was en nu zonnig (het had juist. in de natuur gegoten). Spr. uitte zijn vreugde erover, dat zoovelen ge komen zijn om te getuigen van de Dietsche gedachte, die zij zullen omizetten in een daad voor hun volk. Spr. vraagt of hij nog moet uitleggen, wat te verstaan is onder 66n volk. Het zijn menschen van dezelfde gedachten van dezelfde cultureele eigenschappen. Moet spr. dit nog te Sluis zeggen, dat eens de voorhaven van Brugge was, terwijl juist de afgesneden zuidelijke helft de bakermat is van de Nederlandsche cultuur. De menschen zelf moeten medewerken, aan het vestigen van een cultureele eenheid. Als de wil er is, dan is er ook een weg om te streven naar 66n natie. Ieder hier wil zijn plicht doen tegenover het Nederlandsche volk. Verschillende opvattin- gen en verschillend levensbeginsel behoeft geen beletsel te zijn voor de bewuste en groot- sche eenheild van het geheele volk. Partijen erkent spreker alleen als groepen van een bepaald levensbeginsel. Ieder moet zonder het eigenbelang voor oogen te houden, zijn plicht als het moet in stilte verrichten in dienst van het geheele Nederlandsche volk Men kan een groote roeping vervullen en een boliwerk volgen voor beschaving en daarbij denkt spr. aan de woorden van het Wilhelmus „standvastig is gebleven mijn hart in tegen- spoed". Vervolgens verkreeg Dr. Borrns het woord en noernde het een heerlijke gedachte dagen als deze in te richten, zij zijn gegroeid uit de tijden, toen men over de grens trok om de Vlamingen te gaan begroeten, die huis en erf verlaten hadden om beginselvastheid en die in Nederland een gastvrij verblljf vonden, uit Gent trokken velen naar hen en namen een zakje aarde van den Vlaamschen bodem mede. Verleden jaar was spr. ziek en kon den eer sten verbroederingsdag niet mede inaken, maar nu de voorzienigheid hem nog gaspaard heeft, had niets hem kunnen weerhouden naar Sluis te gaan. Tot de Noord-Nederlandsche volksgenooten zeide spr., dat men veel gedaan heeft om degenen, die bij elkaar behooren, te scheiden. Maar in 1302 en 1340 reeds kwamen de Sluizenaars met kracht te hulp tegen Fransceh overmacht. Toen is beider bloed samen gevloeid voor de zaak der vrijheid en steeds heeft men samen gestaan tegenover de veroveringszucht van uit het Zudden. Spr. herinnert er aan, dat het 18 Juni was dus de verjaardag van den slag bij Waterloo, dat ging tegen denzelfden vijand. Men voelt zich Vlamingen, omdat God dit zoo opdraagt. De Vlamingen van tegenwoordig zouden niet na 15 jaar weer hebben toegelaten te scheiden wat na den slag bij Waterloo vereenigd was. nu is men volkomen bereid den strijd voort te zetten. Wat het zeggen wil de stamverwant- heid, heeft sp. gemerkt, toen hjj na uit den kerker te zijn ontslagen, in Zeeuwsch-Vlaan- deren op vergaderingen zoozeer gehuldigd is. Spr. roept op hen te herdenken, die thans voor het beg ins el in den kerker zitten. Zij zullen wel kennis dragen van dezen dag en hun ge dachten zullen naar Sluis uitgaan. Spreker wrjst ook op hetgeen te Mechelen voor viel door het toe doen van een wereldsche macht, maar de Vlamingen leggen de toekomst in handen van de voorzienigheid. Helpt U zelf, zoo helpt U God. Als nog eens een annexatie poging wordt gedaan, dan zullen de Vlamingen een borst- wering vormen om dit pogen tegen te gaan, om te voorkomen, dat weer een deel onder vreemde machthebbers komt. De heer Mr. A. Sam'ijn uit Brugge sprak onder een hevige regenbui een gloedvol slot- woord, waarna alien met den Vlaamschen Leeuw de bijeenkomst besloten. Tot directeur van het voor een proefttjfd van negen maanden in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zetel Oostburg, te stichten Oen- traal Agentschap der Artoeidsbemiddeling is met 8 van de 13 uitgebrachte stemmen be- no emd de heer A. Luteijn te Zuidizande. Toegetreden zijn de gemeenten Aarden- burg, Biervliet, Breskens, Hoofdplaat, Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Zuidzande, Retranche- ment, Oostiburg, Waterlandkerkje, Schoon- dijke en Llzendijke. Het algemeen bestuur zal bestaan uit afge vaardigden der deelnemende gemeenten, der drie boerenbonden, der drie landarbeidera- bonden, van den bouwvakwerkgeversbond en van den Transportarbeidersbond. Uit deze commissie zal een kleiner dagelijksch bestuur worden benoemid. Voorzitter is de burgemees ter van Oostburg. Go Ahead kampioen 1932/1933. Te IJmuiden speelde Feijenoord gelijk tegen de Stormvogels 22 en daar Go Ahead er in slaagde een welverdiende overwinning op PSV te behalen, zoo was plots aan den strjjd om het kampioenschap van Nederland een einde gekomen, althans was de beslissing er en blijft dit jaar in Deventer de eeretitel. Met 30 overwonnen de gastheeren en na- tuurlijk was er feest in de Koekstad. Na afloop van den wedstrijd heeft er op het ter- rein de eerste huldiging plaats gehad en daama is des avonds een groot feest georga- niseerd, waaraan de bevolking heeft deel ge nomen. Het is de vierde maal dat Go Ahead het kampioenschap van Nederland behaalde. De stand is thans: Go Ahead 8 5 1 2 23—13 11 Stormvogels 8 3 2 3 16—18 8 Feijenoord 6 2 2 2 11—11 6 PSV 7 3 4 15—17 6 Velocitas 7 2 1 4 17—23 5 PROMOTIE-COMPETrriE 3e KLASSE. Ofschoon deze wedstrijd van geen belang meer was, heeft MEVO nog de reis naar Boei- meer moeten maken en daar, zooals te ver waehten was, verloren, met 41 werden de Bergenaren naar huis gezonden. Axel Boeimeer Zeelandia MEVO 5 6 5 4 1 19—7 9 1 3 16—17 5 3 12—9 4 3 6—19 2 -D.C.L. 4- -4. Alhier had de vriendschappelijke ontmoe- ting plaats tusschen de Rotterdamsche Tweede Klasser D.C.L. en Temeuzen. Jam mer was het, dat, vermoedelijk door het min der gunstig weer, niet zoovele getrouwen waren opgekomen om dezen strijd gade te slaan, want behoudens eenige druppels bleef het gedurende den geheelen wedstrijd droog en er werd goed Tweede Klas-spel vertoond. Het eerste doelpunt werd na 20 minuten spelens gemaakt door de gasten, waama 5 minuten later Terneuzen den gelijkmaker in het net deponeerde en met dezen stand de rust intrad. Neuwelijks was de tweede helft begonnen of Temeuzen nam de leiding en 4 minuten later vergrootte zij haar voorsprong 3l. Toen kwam er een inzinking in het spel en zoo geschiedde het dat na 19 minu ten spelens D.C.L. haar tweede doelpunt maakte en 8 minuten later zelfs den stand op gelijken voet bracht 33. Nog was het spel geen minuut ouder of D.C.L. hemam de leiding 34. Thans was het de beurt aan Temeuzen en zoo werden de partijen weer gelijk gebracht 44 en eindig- de hiermede deze vlotte partij. Het spel van den aanvoerder van D.C.L., die de spilplaats bezette, viel zeer op. Hij was het die steeds zijn voorhoede aan het werk zette door goed toegespeelde ballen te plaatsen en wanneer de druk op het doel van zijn club te sterk werd, direct in de voile ver- dediging terugtrok. De aanvallen van Ter neuzen waren menigvuldiger dan die der gas ten, doch de beide achterspelers van D.C.L. zocbten hun bondgenoot in den buitenspel- regel en talloos waren de gevallen dat een aanval van Temeuzen hierdoor werd onder- drukt. In de eerste helft had Terneuzen geen geluk want het binnentrio heeft zeer mooie kansem tot scoren gehad, eenmaal bracht de bovenlat den doelman van D.C.L., die een zeer goeden doelman bleek te zijn, redding. NEDERLAAGWEDSTRIJD SASSCHE BOYS Te Sas van Gent werd Zondag de Neder- laagwedstrijd voortgezet tegen Hoofdplaat. De organiseerende club bleek de gasten de baas te zijn want de Boys wonnen met 21.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2