ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier DEESSE euralgische pijnan No. 9004 MAANDAG 19 JUNI 1933 73e Jaargang. BINHENLAND FEUILLETON Aspirin worden gestitd door TER NEUZENSCHE COURANT A BOXNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Citgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 88150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,8G Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. HET RAPPORT INZAKE STEUN IN NATURA. De me>erd,erheid der commissie tegen de nota-Meyer de Vries. Eenige dagen geleiden is gepubliceend een uittreksel uit de nota van den beer Meyer de Vries, die ziob met de zienswijze van de andere leden der commissie van advies inzake bet ver- strekken van steun in natura niet kan ver- eenigen en welke nota aan bet rapport der commissie is toegevoegd. De andere leden der commissie beblben in een slotnota bun aptnenkingen naar aanleiding van de nota van den beer de Vries neergelegd. Aan deze slotnota wordt bet volgende ont- leend. (Hierbij zij er op gewezen, dat in bet gepubliceende gedeelte van de nota van den heer de Vries bet eerste en tweede gedeelte oongewisseld zijn.) Naar aanleiding van de aan dit rapport toegevoegde nota van bet lid der commissie den beer Meyer de Vries, meenen de overige leden der commissie bet navolgende te moe- ten opmerken. Dit geacbte lid beeft als ge- volg van amibtsfoezigheden slechts sporadiscb de vergaderingen bijgewoond, zoodat van een geregelde samenspreking met de commissie geen sprake is geweest. Toen bet concept- rapport in eerste lezing zou worden beban- deld, verklaarde de beer Meyer de Vries een afzonderlijke nota te willen indienen, zuliks tot groot verwonderiiig van de commissie, aange- zien zooveel mogelijk in het rapport minder- heidsmeeningen zijn verwerkt. De commissie beeft overwogen, of zij ook ten aanzien van deze nota hetzelfde standpunt zou kunnen in- nemen, docb heeft daarvan afgezien, omdat uit die nota geenszins talijk wordt gegeven van emstig streven, am tot oplossing van bet baar door de Regeering voorgelegde vraagstuk te geraken. Ten aanzien van den inboud der nota zij bet volgende aangeteekend: De commissie mist in het eerste deel van het betoog elke aanwijzing, waaruit zou kun nen blijken, dat de groote financieele lasten, waaronder de Overbeid als gevolg van de steunverleening getoiuikt gaat door den schrij- ver worden aangevoeld en op juiste waarde gescbat. Dit gedeelte staat gebeel in het tee- ken van: geld speelt geen rol. Een tiweede voorstelling van zaken in dit gedeelte van de nota beeft mede bij de com missie verbazing gawekt; de voorstelling na- melijik alsof er alsnog geen aanleiding zou zijn, om door indirecte verhooging van de waarde van bet steunibedrag, zooals de com missie wil, den gesteunden meer koopkracht te verzekeren. De twee voomame doeleiruden van de com missie, om: eenideels den werklooze meer waar voor zijn steunibedrag te doen verkrijgen. andersdeels de financieele lasten voor de Over beid te verlichten, om den steun zoo lang mogelijk op de huidige hoogte te kunnen hou den, worden door den schrijver gebeel over bet boofd gezien en zulks terwijl bij in het vervolg van zijn betoog een prijsstijging van de levensmididelen voorziet. Uit bet tweede deel der nota hoort men echber een gebeel ander geluid. Daar consta- teert de schrijver een daling van inkomsten en salarissen over vrijwel de geheele iijn. Hij vraagt zicb zelfs af -„of het verder mogelijk zal zijn, nu bet steeds moeilijker wordt de eindjes bijeen te knoopen, op den duur een verlaging van de nominale hulp, welke de wenkloozenzorg vraagt tegen te houden?" Hij voorziet dus ook terecbt groote daling in de belastingopbrengst. Maar dan meent de corn- door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 47, (Vervolg.) „Dat geloof ik graag, John", zei hij. „Je ziet er niet bepaald frisch uit. Misscbien is het beter, dat je naar het Mercedes terug- gaat en een tukje gaat doen." ,,Loop naar de..." zei ik niet zeer eompli- menteus. ,,Kalm ajan, jongetje," ried hij me. Vijf minuten later stapten we, ieder van een kont, in de Lancia. ,,Het Escuriaal!" toeval Granby, „en laat me eens zien wat die auto presteert." ,,'t Is mijn waged niet!" protesteerde ik. ,,Daar zal ze niet sleObter om rijden," be- weerde Granby nucbter. ,,Vooruit jonge man!" „De toestand is op het oogenblik even glas- helder als koffiedik," zei ik, terwijl ik om twee trams en een van de eeuwige equipages met succes beenzwierde. „Wat gaan we foegin- nen?" „Denk je zelf eens in plaats van Lamesu- rier en Mendoza", foegon Granby. ,,Liever niet," was mijn antwoord. ,,Die zijn op bet oogenblik niet voor bun plezier uit." „Kun je niet iweten," zei Graniby nadenkend. „Twee uur geleden zaten ze diiep-ongelukkig te kijken. Maar of ze zidh inderdaad zoo on- gelukkig voelden? Ik begin eerbied voor de mentaliteit van die twee kerels te krijgen. Ze denken gewoonweg am klles! De Hertog heeft die uitnoadiging vooraf, als een soort van veiligheidsmaatregel, in zee gestuurd. Het leek hem verstanidig am Hazelrig zoo ver mogelijk van de Spaanscb-Amerikaansche Bank verwijderd te houden. Want je kon nooat missie, dat hierin juist een aansporing moet zijn gelegen, en de voorstellen der meerder- heiid te aanvaarden, voorstellen, die ten doel bebben de Regeering in staat te stellen de steunnormen zoo lang mogelijk te hamdhaven bij instanidhouding van het normale distributie- apparaat. De aanval op bet door de commissie ont- worpen systefem, dat volgens schrijver zeer weinig financieele Ibaten zou opleveren, al- thans niet in verbouding zou staan tot bet boogst inigewikkelde systeem, dat tot tal van iknoeierijen aanleiding kan geven, wordt niet door argumenten gestaafd. In de vergaderin gen der commissie is juist een systeem opge- steld, dat zeker allerminst ingewikkeld kan worden genoemd en waarbij; zooveel doenlijk de mogelijkheild van knoeierijen wordt voor- komen. Het behoeft dan ook geen nader be toog, dat de commissie de conclusies, waartoe de schrijver der nota komt, geenszins kan onderschrjjvan. DE SANEERING VAN DE RIJNVAART. Bij de intemationale onderhandelingen, welke in bet midden van Mei te Duisburg zrjn gebouden en waaraan vertegenwoordigers van alle Rijnstaten zoowel als van alle betrokken scheepvaartkringen deelnamen, was men over- eengekomen, bet reeds in bet jaar 1931 be- sproken plan tot afijking van schepen te ver- wezenlijken. In verband hiermede is tbans bij het rijks- ministerie van verkeerswezea een ontwerp- afijkingsverordening gereed gekomen, dat de instemming heeft van de betrokken partijen. De verordening houdt in, dat alle Rijnaken drie nieuwe ijkmerken zullen krijgen, waar- door bet laadvermogen met 20, 25 en 30 pro- cent wordt verminderd. Aken met een laad vermogen tot 400 ton zullen niet afgeijkt wor den, evenmin als de op den Rijn varende zee- schepen, schepen, welke snelvervoer-diensten oniderbouden en de op dienstregeling varende booten van vaste lijnen. Aken tusschen de 400 en 800 ton ondergaan een verpabhte progres- sie, waardoor in elk geval de vracbtgrsns van geen enkel schip onder de 400 ton komt. De duur van de door de Rijnstaten te slui- ten overeenkomst inzake de afijking zal drie jaar zijn. Inmiddels beeft bet rijksministerie voor ver- keerswezen bet ontwerp doen toekomen aan de Riegeeringen der andere Rijnstaten, die ver- moedelijk tegen bet einde van deze maand voor de regeling van deze kwestie de centrale commissie voor de Rijnvaart zullen bijeen- roepen, welke als bevoegde intemationale m- stantie eveneens een beslissing over bet ont werp zal moeten nemen. CONTIN GENTEERING FRUIT- EN GROENTENINVOER DOOR BELGIe. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Fruit- en Groenten-exporteuns te Rotter dam, beeft bet volgende telegram aan den voorzitter van den ministerraad gezonden: „Belgie overweegt contingenteering van onzen fruit- en groentenuitvoer met ingang van 20 Juni aanstaanide. Het bestuur onzer organisatie verzoekt u eerbiedig, bij de Belgische Regeering met klem te willen protesteeren tegen dezen nieuwen slag, die aan Nederland's export en tuinlbouw zal worden toegebracbt. Door bet vendrag van Oucby alsmede door het tarief-bestanid te Loniden oniderteekend, acbten wij Belgie moreel verplicbt thans geen nieuwe bandelsbelemmeringen in te voeren." STOOMA'AARTMAATSCHAFPIJ ZEELAND. De Vrijdag gehouden algemeene vergadering der Stoomvaart-Mij. Zeeland te Vlissingen, weten, niet waar! De weduwe kan voor den zooveelsten keer van gedachten veranderen. Natuurlijk wist hij niet, boe buitengewoon wijs die maatregel zou blijken te zijn. Onze goeie Hazelrig komt op het Escuriaal en daar wordt hem door den een of amderen beamlbte, ver- ontschuldigenid-glimlacbend, verteld, dat het feest een paar uur uitgesteld is. En daama ontfenmt een ander zicb over hem en mag bij van te voren, dood in zijn eentje, ai de noodige interessantheden zien." „Ik zie niet in waarom dat zoo'n verstan- dige zet van de tegenpartij geweest is," zei Ik. 't Eenige, wat wij te doen helbben is erop af rijden, hem in den kraag vatten en mee teruig nemen naar Madrid." Weer reden we bet kleine kerkje van St. Antonio de Florida voonbiji. Om ons heen was de kermispret in vollen gang. „Ja," vervolgde Granby, „maar je vergeet Menidoza en Lemesurier. Als je denkt, dat die kalrn op de voonbank van de Hispano zijn blij- ven zitten, beb je 't glad mis. Denk jezelf nog eens in bun plaats." Ik daeht na. „Als ik ze was, zou ik zoo gauw mogelijk een telefoon opscbommelen," zei ik dan. „Buitengewoon, John, buitengewoon." ,,En als ik die telefoon bad," ging ik voort, ,,zou ik mijn banidlangers telefoneeren of bier, in Madrid..." „Of op het kasteel," vulde Granby aan. ,,En dan..." „En dan komt de aftandsche Rolls in actie en plkt de stakkers op." maakte ik mijn zin af. Graniby knikte. ,,Eln waar brengt die Rolls ze dan naartoe?" vroeg hij verder. „Naar bet Escuriaal," zei ik langzaam. Donna Concepcion heeft ze zelf op het idee geibracht door te zeggen, dat ze op haar wei- gering terug zou komen, als wij Hazelrig niet op een zeker uur te voorschijn kondea too- veren." Onder het rijden avendacht ik de quaestie nog eens en binnen de vijf minuten was ik tot de slotsom gekomen, dat Granby's kijk op de situatie de eeaig mogelijk was. Het tweetal in de stukgescboten Hispano zou al gauw be- vereenigde ziob met het jaarverslag, de winst- en verliesrekening, de balans en het voorstel om de winst ad f 20.177 over te brengen op het nieuwe boekjaar. De vergadering herkoos tot commissaris den heer W. Kakebeeke en vernam, dat Ir. J. A. Kalff als commissaris bedankt beeft wegens zijn benoeming tot Minister van Waterstaat. De president-commissaris, de beer T. H. de Meester, deelde mede, waar dit niet t'rjdig voor deze vergadering is kunnen worden aan- gekondigd, een eventueele voorziening in deze vacature tot volgend jaar zal moeten worden aangehouden, waanmede de vergadering ac- ooord ging. Bij de rondvraag wees de president er op, dat aamdeelhouders gaame dividend uitgekeerd krijgen en ook commissarissen zouden niets liever zien, dan dat dit mogelijk was. De maatschappij beeft ecbter o.a. groote moeilijk- beden gebad door het verlaten van den gou- den standaard door Engeland en bet steeds dalen van de Engelsehe valuta. Spreker brengt groote hiilde aan de directie, die o.a. door het samenstellen van veertiendaagsche scbalen de maatschappij zonder te groote schade door de moeilijkheden beeft been ge- bolpen. De maatschappij beeft niet alleen geen verlies geleden, zooals de meeste scheep- vaartmaatschappijen, dooh zelfs nog iets over- gebouden. Spreker hoopt, dat de directie nog lang voor de Zeeland zal kunnen blijven wer- ken in deze riehtinig. Een der aandeelbouders sloot zicb hierbij aan. DE GDLFLENGTEVERDEEIING. De N. R. Crt. ontving bet volgende telegram uit Luzem: Zaterdag is bet plan in zake de golflengte- verdeeling te Luzem definitief aangenomen, waarin Huizen 223 K.P., gedupliceerd met Kharkov; naastliggende stations zijn Motala en Warszawa (Wanschau), beide op 7 K.P. afstamd. Hilversum beeft in het plan 995 K.P. exclusief; naastliggende stations zijn Genua en Bratislava, beide op 9 K.P. Het plan wordt niet coderteekend door Nederland, Zweden, Polen, Finland, Griekenland en Hongarije. Deze landen bebben besloten, op bun tegen- woordige golven te blijven, waardoor het ge deelte der lange gotoen van bet plan niet in de U.I.R. (Union Internationale de Radio- uitvoering kan komen. In October vergadert diffusion) te Amsterdam en zal daar een an dere verdeeling der lange golven opmaken, waarbij Nederlanid hoogstwaarscbijnlijk op de tegenwoordige frequentie van 160 K.P. zal blijven. Naar het blad van deskundige zijde vemam, beteekent 223 Kilo Periode voor Huizen een golflengte van 1350 M., terwijl 995 K.P. neer- komt op een golflengte van ongeveer 301 M. 160 K.P. is de tbans gebruikte golflengte van 1875 M. DE KLOMPENINDUSTRIE. De Bond van Noordelijke klompemnakers- patroons heeft in een adres zijn belangen bij den Minister van Economische Zaken aanbe- volen. Voor bet geval contingenteering of finan cieele steun onmogelijk zijn, verklaart de bond bet invoeren van een rijksstempel op de in ons land gemaakte klompen op prijis te stel len. Ook voor het organiseeren van een reclame-verkooptentoonstelling door middel Synoniem van prima kwa- liteit Kousen en fijne Lingerie: Vaidstr. 55, GENT Ingez. Med. grepen bebben dat hun eenige kans op slagen daarin bestond, dat ze als bazen naar het Escuriaal probeerden te komen en daar Ha zelrig te pakken namen. En gegeven dat ze een auto koniden bemachtigen, zou him dat niet moeilijik vallen. Immers, de Hertog van Menidoza was zelf de Groot Constalbel van het interest ante bouwweik. „E§n ding begrijp ik niet", zei ik. „Een ding maar?" verfbaasde Granby zicb. ,,Een ding onder vele" .verbeterde ik. „Die weduwe is 't zuiver en alleen om de dukaten te doen. Waarom scbarrelt ze dan zoo raar... speelt ze den geheelen zwiik tegen elkaar uit. Ze verliest er niets bij, als ze een paar dagen gedulid beeft. En dan weet ze zeker, of dat aanbod van Hazelrig bona fide is, ja of neen". ,,Ze zou den Hertog van Mendoza erbij kun nen veriiezen", zei Graniby. „Uit dat onder- houid van vanmorgen, dat ze persd nog wou bebben je weet wel, bij de houthakkershut ik belb nog geprobeerd tussdhenbeide te komen, maar ze lei me gewoonweg bet zwijgen op uit dat oniderhoud dan heb ik begrepen dat vriend Memdoza bereid is om zichzelf zijn goederen, laoiderijen, positie, kasteelen en voorouiders naast de vijf millioen peseta op de schaal te zetten. Natuurlijk is dat zeer ver- leildelijk, maar ze kan het niet met ziohzelf eenis worden of dat bet niet geringe verschil tusschen vijf millioen peseta's en vijf millioen dollars goedunaakt. Vandaar die irriteerende besluiteloosbeid". De Lancia liep goed. Recbts van onis en in de verte voor ons uit verrees de keten van de Guadarrama, grij,s-lila in den hittenevel, want bet was weer een gloeiende dag. De weg leek een hard-izwart lint, met aan weerskanten een breeden rand vegetatie: spichtige brem, afgewisseld met groote pluiklken purperen bloemen. De lucbt was bezwangerd met een geur van stof, aromatisebe kruiden en trans- pireerende muilezels. Met een flinke vaart klommen we, zig-zag, tegen een kleine, maar vrij steile belling op. Opeens wees Granby recbt voor ons uit. En ja, daar hadden we het Escuriaal! Recbt voor ons, omgeven door zwaar, donker geboomte verrees, een groot wit gebouw met een grijs dak. Groot en mas- van bet rijksnijverbeidslaboratorium doet de bond een beroep op den Minister. DE RIJKSMIDDLLEN. Over de maand Mei 1933 beeft de opbrengst der Rijksmididelen bedragen 35.819.914, d.i. 1.920.786 minder dan over Mei 1932 en 3.970.714 meer dan 1/12 der raming voor het loopende jaar. Over de eerste vijf maanden van 1933 be- droeg de opbrengst f 159.089.253, d.i. f 18.208.452 minder dan over hetzelfde tijd- vak in 1932 en 156.746 minder dan b/12 der raming voor bet loopende jaar. De wegenibelasting bracbt over de eerste vijf maanden van 1933 op 7.636.135, die rij- weilbelasting 129.735. GEHEIME TELEFOlNIE EN TELEGRAFIE TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIe. Tijdens bet experimenteele verkeer op de radio-telegrafiscbe en -telefoniscbe venbinding welke iedere week tusschen de lalboratoria van de Nederlandsche en Indische radiodien- sten plaats heeft, is, sehrijft ,,De Telegraaf", thans een geheel nieuw systeem beproefd, dat verrasend goede resultaten beeft gegeven, meldt bet A.I.D. de Pr. B. De Nederlandsche radiodienst beeft n.l. een zender (FMX) ge- conistrueerd, waarbij de draaggolf en een der zijbanden zijn uitgefilterd, zoodat in den ether slechts een enkele zijiband overblijft, waarin een omgekeerd telefonie-gesprek en een boogfrequente telegraafverbinding zijn opge- nomen. Zulk een uitzending zonder draaggolf is voor de amateurs practisch niet te ont- vangen. In bet radio-laboratorium alhier werd een gebeel nieuw type ontvanger ontiwikkeld, waarbij de onderdrukte draaggolf opnieuw gemaakt wordt en bij den uit Nederland uit- gezonden zijband gemengd, zoodat daamA de ontvangst weer mogelijk is. De z.g. syncborinsatie van den. Nederiand- schen zender en van den Indischen ontvanger to wel is waar zeer ingewikkeld, docb buiten gewoon stabiel. De gevoende proefgesprekken munten uit door helderheid en afwezigbeid van fading. Uiteraard zijn de proeven nog niet afgeloo- pen, diocb men overweegt reeds de toepassing van dit systeem in de nieuwe te installeeren zenders voor het in aanbouw zijnde station te Dajeuh Kolot, aangezien, bebalve een be- langrijke besparing in lampen-materiaal en electrisehe energie, ook het voordeel verkre- gen wordt van een veel kleinere ruimte in den ether in ibeslag te nemen. MIN. PROF. SLOTEMAKER DE BRUiNE BLIJFT LEIDER PROT. WERELDBOND. Het Duitsohe Ohristelijke dagblad de Reichs- bote weet op grond van haar infonmaties te Beriijn, waar minister prof. dr. J. Slotemaker de Brulne onlangs vertoefde, mede te deelen dat de minister ook tils actief regeeringsper- soon de leiding van den Protestantschen We- reidibond niet zal laten varen en in't bijizonder aan de voorbereiding van het volgende congres van dezen bond, dat in den zomer van 1934 in Nederland zal plaats vinden, een werkzaam aandeel hoopt te nemen. INKWARTIERING GEWEIGERD. Te Bolsward bebben Ds. Vink en de heer Spaander, apotheker, Dinsdag j.l. geweigerd inkwartiering te verleenen aan onderofficieren. Aan de „Tel." werd medegedeeld dat Ds. Vink ,,als Ghristen" geweigerd heeft aan de ver- plicbting te voldoen. Als lid van ,,Kerk en Vrede" meende de predikant deze bonding te moeten aannemen. De beer Spaander ver- schafte ook uit principieele overwegingen geen inkwartiering. sief stond het daar, op een uitlooper van de Guadarrama. Zelfs op dien afstand zag ik, wat een geweldig, imposant bouwwerk het was. „Het Escuriaal", zei Granby, ,,het klooster van den Heiligen Laurentius precies een op den kop gezet rooster. Zie je de vier torens? Dat zijn de pooten". We reden den beuvel af en bet klooster zakte acbter zijn geweldig geboomte weg. Onder aan de helling gingen we een poort in, een steenen muur door en kwamen in een soort van park vol donkere ilex en olijf- boomen. Dit reden we door en na den spoor- overgang kregen we de verspreid gabouwde stad, waaraan bet klooster zijn naam ontleend beeft, in zicht. Het beroemde bouwwerk verbief zicb recbt voor ons. Statig en recbt rees de reusachtige zijgevel met zijn edndelooze rijen stemmige ramen en de hooge grauwe dakibekroning. Niets meer dan een plein, bestrooild met grint, een breedte van een bonderdvrjfitig meter, scheidide bier den weg van bet klooster. Uit de auto bekeken we bet imposant, maar kil en streng stond bet daar in het sterke mididagzoniicbt. ,,'t Heeft iets onwerkelijks", zei ik dan. „Die daar wonen zijn dooden, Granby". „De koningen van Spanje liggen er in bun manmeren doodlkisten", was zijn antwoord. ,,Tiwee keer in hun leven betreden ze bet Hof van de Koningen den dag nadat ze ge- kroond zijn en den dag na him dood". Een groote ooievaar kwam door de warme zamerlucht aanzeilen en streek met een on- bandig geklapwiek van zijn groote vleugels op bet dak neer geen meter van de plaats waar zicb op een schoorsteen zijn nest be- vond, een rondte van warrig stroo met twee onoogelijke vogelkinderen. ,,Zet de auto in de scbaduw", ried Granby me. Hij sprang den wagen uit en liep op een groep giidsen toe, die voor een kleine berberg naast bet 'klooster, in de sohaduw van een groep platanen, op de komemde dingen zaten te wacbten. Ik reed naar de scbaduw onder een derge- lijke groep boomen en keerde den wagen zoo, TAB LETT EN Uitsiultvnd verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 cts. en oranjezakjw van 2 tabl. a to cts. (Ingez. Med.) GEEN VOLONTAIRS MEER TE ALMELO. Vrijdagavond heeft de gemeenteraad van Almelo ondanks verzet van burgeaneester en wethouders besloten een bezoldiging toe te kennen aan de volontairs bij bet openbaar lager onderwijs. Tbans bebben B. en W. een sehrijven aan de hoofden van scbolen gezonden met de me- dedeeling, dat met ingang van den nieuwen cursus in Augustus a.s., geen volontairs meer tot de openbare scholen worden toegelaten. SOLLICITATIES BIJ HET DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT. De minister van waterstaat maakt bekend, dat in bet algemeen persoonlrjke bezoeken van sollicitanten naar tot zijn departement beboorende rijksbetrekkingen slechts kunnen worden afgewacbt, voor zoover sollicitanten daartoe zijn opgeroepen en dat derhalve ter ondersteuning van deze sollicitaties geen ge- bruik behoort te worden gemaakt van de we- kelijkscbe audientie. BELANGRIJKE WERKVERSCHAFFING. De te Helmond verscbijnende Zuid Willems- vaart brengt bet bericbt, dat de minister van binneijalndsche zaken een overheidssubsidie heeft toegekenid van 100 pet. op de loonen voor de groote werkverschaffingsobjecten van het waterschap. „Het stroomgebied van de A", omvattend de steden Helmond en Den Bosich, en een 24-tal grootere en kleinere plattelandsgomeenten. Aan deze belangrijke verbeteringswerken die enkele millioenen vorderen zullen 800 ar- beiders twee jaar in werkverschaffing te werk kunnen worden gestelid. VjD. voegt aan dit berioht toe, dat de ob- jecten omvatten normalisatie van de Brabant- scbe rivier de A van den Bosch tot Keldonk, verbetering van de Bakelsdhe A en de Kawijk- scbe loop, normalisatie van de hoofdrivier, van den Boerdonkschen duiker tot de uitmon- ding van de Bakelsche A. Daamaast brengt de bouw van de noodige kunstwerken werk- verruiming. Bovendien zijn deze werken van productieven aard, daar duizenden hectaren tbans waardelooze grand in de toekomst uit- stekende cultuurgrand zullen worden. DE LANDBOUWCRISISWET. In bet Staatslblad is afgekondigd een Kon. besluit, waarbij met ingang van het tijdstip, waarop art. 25 der landibouwcrisiswet 1933 in werking treedt, wordt ingesteld de in dat artikel bedoelde centrale commissie. In die commissie moeten naast degenen die amfots- balve lid zrjn, zitting habben een vertegen- woordiger van de met de zaken van den land- bouw beiasten minister, een vertegenwoordiger van den minister van financien, een vertegen woordiger van elk der 3 centrale landibouw- organisaties, een vertegenwoordiger uit de kringen van den bandel en een vertegenwoor- dat bij met de motorkap naar Madrid toe- gekeerd stond. Daarna stapte ik eveneens uit. Granby kwam alweer naar me toe. .Hazelrig is er al", kondigde hij; aan. ,,Hoe weet je dat?" vroeg ik verbaasd. Granby wees naar bet erf naast de uitspan- ning. Midldenop stond de Cadillac van den mil- lionnair met, voorin, Manuel en Jose in vol omaat. Een tiental schooier.tjes en een half dozijn leegloopers stonden bewonderend om bet gevaarte heen. „Haizelrig is binnen", ging Granby voort. Volgens Manuel waren de autoriteiten hooge- lijk verbaasd hem nu al te zien. Ze waren aan het toebereidselen maken om den Raad en de I Spaansohe Regeering vanmididag met vol eer- betoon te ontvangen en bij het idee, dat Hazel rig wel eens geen uitzondering kon zijn en het geheele gezelsdhap een paar uur te vroeg kon komen opdagen, sloeg hua de scbrilk am het hart. Als bazen bebben ze toen Madrid opge- scheld - maar gelukikig bleek toen, dat 't een vergissing was. En nu wandelt Hazelrig op het oogenblik in zijn eentje het Escuriaal rend." .Granby", zei ik, ,,we moeten 'm zien te vinden". Granby bekeek het reusachtige gebouw met een kennersblik en baalde daarop een klein boekje uit zijn zak met ,,Geillustreerde Gids van bet Escuriaal" erop. ,,Het Escuriaal", begon bij te lezeci, heeft vijftien uitgangen, zeven torens, vierhondend trappen en twaalfduizend ramen en deuren. Dan moesten we nu maar meteen begonnen". Onder het spreken zette bij zicb in bewe- ging en wandelde over het zonnige voorplein recbt op de deur af die voor „bezoekers" ge- reserveerd was. ,,Hoe ziet Hazelrig eruit", vroeg ik, toen ik naast hem liep. ,,Wat voor pak heeft bij aan, bedoel ik?" ,,'n Grijs colbert", was Graniby's antwoord. ,,Dat beb ik van Manuel". „Gelukkiig nogal opvallend", meende ik. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1