t I I HET HUIS BUBGEBLIJKEH STAND. ADYEBTENTIEH Openbare Verkooping. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHBEPV AARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. Mirgarotha Marianne van Waleem. ALPHONSUS JACOBUS SCHIRRIS, mmmmm. 1883 met WERKPLAATS en ERF toetoogcn, dial hot sluiten eener leenjng geen verawuring van lasten zou bote ok e n enis eon zon'deriinge veridednginig van hot voorstel, die koant overeen met de handeling van de buis- vrouw, die altijd maar margarine kocht oan de bannetjes die er bij gegeven werden, te krijigen. Meer zal hij er niet meer van zeggen. De heer VAN BENDEGEM vermeenit, diat de heer Hamelink hem niet goed begrepen heeft met het uitspreken van zijn wensch, dat tijdenis den drukken oogsttijd de steunuitkee- ring zou worden stop gezet. Hij heeft daarbij toch duiidelijk uitgesproken, diat hij aan hen, die oak dan geen werk kunnen krijgen, toch een uitkeering zou willen geven. Hij zou die menisdhen niet zonider eten willen zetten, hij eou hen nog altijd een zeker bedrag willen geven. Ten slotte merkt hrjt op, dat bij de begroo- ting da geraamd, dat van rijkswege 60 i in de steunuditkeeiing zal worden. brjgedragen, maar daarvan heeft hij tot nu toe nog niets ver- nomen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat het (hiermede gaat als met de 1000 waarop ook gerekenid was, dat ze in de kas zouden blij ven, dodh die men moet miss en, en dan zou men nog 2700 meer tekort komen. De heer't GUIDE wijst er op, dat het weer- geven van de cijfens als door de heer Hame- liink geschiedit is op een fictte beruiSt. Immers de verwachtingen gegrond op de gegevenis van het vorig jaar zijn voor het tweeide half jaar niet gunstiger en de daandoor geopende pers- peetieven zelfs van venschillende zijden don- kerder voorgesteld. Wanneer wij b.v. zien dat door de modeme Fabrieksanbeidersbond het eerste half jaar is uitgekeerd ruim 5600, het tweade daajrentegen in 1932 ruim f 9300 en wij deze veelibeteekende oijifers die respectievelijk in totaal het eenste half jaar in 1932 bedroe- igen 17242,90 en Ihet tweede half jaar f 19109,75 dan moeten wij ons aan geen op- timistisohe voorstelling van aaken wagen. De heer Hamelink kan maar nooit zwijgen over sprekers politiek verleden en heeft zieh een leerling genoemd van den afgedwaalden meester die hij in spreker ziet. De heer HAMELINK: Iniderdaad! De heer 't GILDE: In dat verband herin- merde hij aan ,,De Baanbreker". Welnu, ook bestaat bij mij nog een zekere eerbied voor de welsprekendhekl van den heer Hamelink... De VOORZITTER: U moet niet persoon- lijk worden! De heer '-t GILDE: Wanneer hjj onder hilariteit van de pulblieke tribune zoo lets debiteert, mag ik daarop toch ingaan Ik helb ook mijn eigen inzioht. De heer HAMELINK: U hebt my belache- lijk willen maken. De heer 't GILDE: Een meening kan zdeh toch wijjzigen? De heer HAMELINK: Wat Ik op dien voet niet kan begrijpen. De VOORZITTER: De heer 't Gilde heeft het woord en ik verzoek hem door te gaan. De heer 't GILDE: Als de heer Hamelink ieders overtuiigdng iniderdaad zooveel achtmg toedraagt, dan moet hij ook een gewijzigde overtuiging die bij mij heeft post gevat bil- lijken en al voel ik in mij vele gebreken en is er naar den mensch gesproken aan mij mis- echien van hat hoofd tot de voeten alles ver- keerd, want ik gevoel mij zoo geen Piet dat belet mij tobh niet om over het socialisme te deriken zooals ik thans doe, en het optreden van die partij meer te kunnen kwalificeeren als te zijn een „ambtenaren"partij in plaats van een arbelderspartij. Voor het overige heb ik voor ieders over tuiging eerbied, als deze op geen demagogie bcrust. De heer VERSOHELLING moet er tegen op komen, dat uit zijn woorden zou kunnen worden afgcleid, dat hij de modem georgand- seerde arbeiders zou willen achterstellen. De heer HAMELINK moeSt uit hetgeen hij voorgelezen heeft toch dien inidruk krijgen. De heer VERSOHELLING hoopt daarvoor bewaard te blijven. Hij is veel te blij, dat ook hij een axbeider is, al meenit hij omtrent de organisatie der arbeiders een andere roeping ,te hebben, maar hij meent, dat, waar hiji ver- keeTde toestanden ziet, die niet te mogen ver- ziwijgen, daar thanis van alle zijden moet wor den meegewerkt om de zware lasten, die ook op de arbeiders drukken, zoo laag mogelijk te houden. Spreker heeft niet, zooals de heer Dieleman de cjjfers van den steun die in de laatste maanden is uitgekeerd in zijn beizit, maar de cijfers van het vorig jaar, in de drukste maan den van den oogst, hebben hem getroffen en hij heeft daaruit zijn conclusie getrokken. Dat er geen medewerking is van zekere werkgevers is waar, die hebben Jiever ande- ren, die voor minder komen werken, maar er moet ook erkend worden, dait er van wege zekere arbeiders ook geen medewerking ver- leend wordt. Dit zegt hij op grond van het geen hij zelf gehoord heeft en zijn standpunt is, dat de arbeiders ook behooren mede te werken. De heer DIELEMAN merkt op, dat mede- deeling van de cijfers van hetgeen het vorig jaar door de verschillende organisaties is uit gekeerd niet noodig was, want die cijfers waren bij alien bekemd. De cijfers van het geen in de laatste weken is uitgekeerd waren daarom van meer beteekenis. Zijn cijfers waren dus van grooter belang. En wanneer men feiiten weet omtrent arbeiders die hun aangeboden werk niet willen aanvaarden, dan houcft Heit Orgaan zich voor mededeeling daarvan ten zeerste aanibevolen. Men moet dat niet op straat uitbazuinen, maar het mede- deelen ter plaatse waar het behoort. De heer VERSCHELLING: Ik hab ge- zongd, dat het bekemd is ter plaatse waar het behoort. De VOORZITTER meent, dat het onderwerp thans genoeg is besproken en zal tot stem ming laten overgaan. De heer HAMELINK merkt op, dat van wege Burgemeester en Wethouiders nog niets gezegd is over zijn voorstel en zou daarover toch zeker ook nog iets willen zeeggen. Burgemeester en Wethouders zijn nog niet op hun voorstel teruggekomen en wenschen dit dus te hamdhaven zooals het is aange boden, maar dit is volgens spreker niet het middel dat in deze redding brengen kan. Er staan bier groofe belangen op het spel. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders houdt een draatische maatregel tegenover de arbeiders in zich. Er behoort geld te zijn voor het uitkeeren van steiun, want als de steun- uitkeeriog werd stop gezet zouiden de men- schen naar het Burgerlijk Armibestuur moeten. De VOORZITTER wijpt er op, den heer Hamelink als voorsteller nog alleen het woord te hebben verleend over zijn voorstel betref- fende het sluiten eener geldleening. Hij moet aioh diaartoe bepalen. De heer HAMELINK: Maar er is over alles door elkaar gepraat. De VOORZITTER: De discussie over het voorstel van Burgemeester en Wethouders is nu gesloten. De heer HAMELINK zal dan in herhaling moeten treden en hetoogen, dat het sluiten eener geldleeniing volgens hem de meest aan- gewezen weg is om het tekort dat Burge meester en Wethouders thans verwachten te dekken. Hij wenscht die leening af te lossen in 10 jaar en zal men niet genoodzaakt zijn de werklooze arbeiders te behamdelen zooals thans wordt voorgesteld. Zoowel in het be lang diier menschen, als in dat der gemeente beveelt hij aanneming van zijn voorstel ten zeerste aan. De heer ORTELEE verklaart ook overbuigd te zijn dat de thanis voorgestelde steunrege- ling niet voldoenide is, om de menschen in 't leven te houden. De VOORZITTER: Daarover is de be- spreking gesloten. De heer ORTELEE kan niet meegaan met het voorstel van Burgemeester en Wet houders. Dat voorstel wordt aamgenomen met 9 tegen 3 stemmien. Voor stemmen de heeren De Ruijter, Ver- schelling, Van Bendegem, Van de Bilt, Diele man, I. de Feijter, J. de Feijiter, Van Kampen en Oggel; tegen stemmen de heeren Ortelee, Seghers en Hamelink; de hieer 't Gilde had zich even voor de stemming verwijderd en verMaarde zich bij t betreden der zaal v66r, doch bij de telling werd die stem niet in aan- merking genomen. 6. Voorstel tot het plaatsen van de ge meente in de derde klasse voor de ge- meentefondsbelasting. Burgemeester en Wethouders deelen aan den raad het volgende mede: Bij de behandeiing van de gemieentebegroo- ting dienst 1933 werd voor werkloosheid en steun in totaal geraamd een bedrag van f 27.000, in de veronderstelling dat de werk loosheid niet die afmetingen zou aannemen als de werkelijkheid het thans heeft laten aan- schouwen en mocht het die verwachtingen overtreffen dat deze bedragen verhoogd zou den moeten worden het tekort komende op de een of andere wijze wiei gevonden zou kun nen worden, wanneer het over een klein he- drag zou loopen. Thans nu de maand Mei is ge- passeerd zijn de uibbetaalde be dragen aan steun gestegen tot 12.449,21 de uitbetaalde bedragen voor werkverschaffing geklommen tot 7.011,74 en de uitbetaling voor vlasbe- werking tot een bedrag van 2.750, Alzoo in totaal uitgegeven 22.211,95 Het coliege heeft zich al geruimen tjjd beziggehouden middelen te beramen wat in deze te doen, daar de uitgaven steeds stijgende zijn voor dit doel en de ontvangsten blijk geven het geraamde bedrag niet te zullen be- reiken. Tijdens het officieele bezoek van den heer Commissaris der Koningin op 23 Mei 1933 vroeg deize met belangsteliing naar den om- vang der werkloosheid en de financieele offers, die deze reeds gevraagd heeft, in verband met de begrooting 1933 die reeds krap geraamd was. Wij konden Zijne Exceilentie geen ander beeld voorleggen dan dat wij u thans voor- ieggen. Waar te verwachten is, dat de ver- dere verzorging der werkloozen in het overige gedeelte van het jaar nog belangrijke bedra gen zal vorderen en de begrooting geen gele- genheid biedt om daarvan groote bedragen te nemen ten behoeve van de werkloosheid rest ons thans niets anders, hoe ongaarne wij dit ook doen, om een voorstel te doen om de ge meente in de derde klasse van de Gemeente- fondsbelasting te plaatsen. De opbrengst daarvan wordt geraamd op 3000. Wel is waar zal dit bedrag plus de bedra gen die nog in de begrooting schuilen voor afschrijving ten behoeve van de werkloozen, niet voldoende zijn, doch dan kunnen wij met het volste recht ons tot de Regeering wenden om financieele steun ten behoeve van dit doel. Wanneer wij ons thans tot de Regeering wenden, kan men ons er op wijzen dat niet alles is aangewend om ons van die inkomsten te verzekeren, waartoe de wet ons die bevoegd- heid geeft. Wjj stellen u thanis dan ook voor alsnog te besluiten om de gemeente voor de fondsbelas- ting in de derde klasse te plaatsen. In verband met dit punt is ontvangen eer schrijven van Gedeputeerde Staten van Zee- land, d.d. 16 Mei 1933, waarin met betrekking tot de gemeentebegrooting voor 1933 het vol gende iwordt te kennen gegeven: Bij het bezoek van onzen Voorzitter aan Uwe gemeente op 23 dezer, is gebleken, dat op de posten „werkverschaffing" en „steun- verleening" in de begrooting 1933, welke resp. op /7000 en 20.000 zijn geraamd, reeds resp. 7011,74 en f 12.449,31 is uitgegeven. Een aan- zienlijke verhooging van deze posten zal der- halve noodzakelijk zijn. Aangezien het bedrag op den post „Onvoor- ziene Uitgaven" hiervoor ten eenenmale on- voldoende is en bovendien gedeeltelijk be- schikbaar moet blijven voor verhooging van andere posten, achten Gedeputeerde Staten het noodzakelijk, dat onverwijld maatregelen ter versterking der ontvangsten worden ge troffen. Zjj bevelen mitsdien met den meesten aan- drang aan te bevorderen dat de gemeente met ingang van 1 Mei 1933 voor de beffing van de gemeentefondsbelasfing wordt geplaatst in de derde klasse. Volgens van den Inspecteur der Directe be- lastingen te Ter Neuzen verkregen inlichtin- gen, bestaat hiertoe, mits de grootst moge- ljjke spoed wordt betracht, alsnog gelegenheid. De VOORZITTER kan hieraan toevoegen dat, toen de Commissaris der Koningin deze gemeente bezocht, en de ambtenaar die hem vergezelde na ondierzoek rapport uitbracht over den financieelen toestand der gemeente, reeds als wenschelijk te kennen gaf, dat de gemeente zou gerangsohikt worden in de derde klasse, zulks ter noodzakelijke verster king dier inkomsten. Daarop is gevolgd de brief van Gedeputeerde Staten, waaruit blijkit, dat, indien de meeste spoed werd betracht, dit nog zou kunnen geschieden. De heer HAMELINK stielt in het licht, dat een berekening is gemaaikit, dat er thans voor uitkeering aan werkloozen nog beschikbaar zou zijn een bedrag van f 14.788,05. Het voorstel om de gemeente van de tweede naar de derde klasse te plaatsen was een onderdeel van het voorstel om te voorzien in de gelden noodig voor de steunuitkeering De heer OGGEL: En tevens als middel om een hooger percentage van het rjjk voor die uitkeering te krijgen. De VOORZITTER: Om op die wijze zoo mogedjjk te voorkomen dat 1933 met een tekort zou sluiten. De heer HAMELINK: We hebben als ac- tiva een post ad f 4500 van die onvoorziene uitgaven, die met rijkssubsidie 8000 vormen, Wanneer hij dan nog rekent dat door het aan- genomen voorstel op de steunuitkeeringen be- zuinigd wordt /5000 en dat is dan een zuinige berekening dan komt hij tot een in totaal beschikbaar bedrag van 19.788,05, een bedrag dat ongeveer gelijk is aan dat hetwelk het vorig jaar in de tweede helft is noodig geweest. Op dien grond kan gezegd worden dat geen tekort te vreezen is en verhooging der lasten niet noodig. De VOORZITTER zou hem dat niet graag nazeggen. De rekening van 1932 eindigt met een nadeelig slot, de uitgaven over 1933 loopen hooger en de inkomsten vallen tegen. Er is dus kans voor een nieuiw tekort, terwijl in '34 dat over '32 al zal moeten gedekt wor den. De 2000 die voor dit jaar nog uit dit voorstel kunnen gehaald worden, achten Bur gemeester en Wethouders dringend noodig. De heer HAMELINK heeft toch een ander beeld van de financieele positie der gemeente en acht het overbodig om bij voorbaat een overschot te kweeiken. De VOORZITTER: Dan zou wel alles moe ten meeloopen, maar anders bestaat er geen kans, dat we miet een batig saldo eindigen kunnen. De heer HAMELINK: Maar ik heb toch volgens uw eigen cjjfers voor de uitkeeringen nog rond 20.000 beschikbaar? De VOORZITTER: Maar dan houdt u er geen rekening mee, dat de inkomsten tegen- vallen. We dienen te zorgen dat er ook in 1933 geen tekort ontstaat, want zou dat het geval zijn, dan loopen we in 1934 vast. Die 2000 zijn hard noodig. De heer DE RUIJTER verklaart, dat het voor hem moeilijk zal zijn om voor dit voor stel te stemmen. Indien Gedeputeerde Staten aan den gemeenteraad de gelegenheid hadden gegeven te betzuinigen op de posten waarop deze dat wenscbte, dan was doit voorstel heele- maal niet noodig geweest. Gedeputeerde Sta ten zijn etr tedkens vlug bij om goed te keuren dat aan de ingezetenen zwaardere lasten wor den opgelegd, maar als het er op aan komt te bezuinigen op de hooge jaarwedden, dan houden Gedeputeerde Staten dat tegen. Het schijnt dat men in Middelburg de werkelijk heid van den toestand niet wii zien. Wan neer jaarwedden van f 5000 en f 4000 worden gehandhaafd, is het een bezwaar om men schen met inkomens van f 500 en 600 zwaar dere lasten op te leggen. Die menschen wor den door de verschillende omstandigheden reeds ten zwaarste gedrukt. Eer hij er voor zal kunnen stemmen zullen Burgemeester en Wethouders hem overtuigend moeten aan- toonen dat ze het bedrag noodig hebben. On- dertusschen moet hij de houding van Gede puteerde Staten ten sterkste afkeuren. De VOORZITTER: Indien we niet ge- meend hadden dit bedrag noodig te hebben, waren we zeker niet met dat voorstel geko- men. Burgemeester en Wethouders gevoelen evengoed als de ledien het onaangename van de verhooging, maar het bedrag is noodig. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat de heer De Ruijter het hem in dit opzicht gemak- kelijk maakt door te zeggen, hetgeen ook hij in het midden wou brengen. Uit den treure is door ons al op toezuiniging en versobering aangedrongen en steeds zonder succes. Het is nu geen tijd meer de belastingen nog maar steeds te gaan verhoogen en wjj zullen, zegt spreker, daaraan dan ook in de toekomst nooit meer meiewerken. De hooge salarissen moeten naar beneden en als men ons dan in Middelburg niet terwille is, moeten wij blijven weigeren sen zelfs hij de Kroon in beroep gaan om de noodige bezuiniging op de hooge sala rissen door te zetten. Zijn fraotie stemt voortaan dus tegen alle toelastingvoorstellen. De beer VAN BENDEGEM verklaart op het zelflde standpunt te staan als de heer De Ruijter. Verschillende mialen is beproefd een goede bezuiniging in te voeren, maar de heeren te Middelburg houden dat tegen. Ze hebben daardoor de verantwoording van de schouders der raadsleden genomen. Er zjjn thans een hoop menschen die moeten scharrelen om rond te komen. Spreker heeft geen moed om voor bedastingverhooging te stemmen. De heer VAN KAMPEN vraagt, of al be- kend is, wanneer met het werk voor de tra verse kan worden begonnen. Wanneer dat spoediig was, zou dat van invloed zijn op de uitkeering aan werkloozen. De VOORZITTER antwoord't, dat de tra verse voor elkaar is; wanneer er aan zal kun nen begonnen worden weet hij echter nog niet. Met de uitvoermg hokt het, hiji weet niet hoe- lang. De heer VAN KAMPEN staat precies op het standpunt als de andere heeren, die hier tegen bezwaar hebben. De raad moet reke ning houden met het volk dat achter hem staat. Hij is er voor om te bezuinigen waar zulks mogelijk is, maar kan niet meehelpen om deze belasting op de minst draagkraohti- gen te leggen. De heer DE RUIJTER heeft nog sleobts het eerste gedeelte van hetgeen hij op 't hart had naar voren gebracht en daarop een antwoord ontvangen. Toen de Commissaris der Koningin hier was, en het beeld dat de werkloozenzorg eisdht voor oogen stand, is al direct gebleken in welke richting men den raad wilde dwingen. Is toen edhter ook niet eens onder het oog gebracht hoe de raad denkt over de hooge jaarwedden en het standpunt dat Gedeputeerde Staten daartegenover innemen? De hooge heeren mogen dat toch ook wel eens weten. Ze zeggen echter: gaat maar door, nijpt er nag maar wat meer uit! Daar zit de fout van den tegeniwoordigen toestand. Spreker kan het met anders inzien. De VOORZITTER kan geen inlichtingen geven over het gesprek dat persoonlijk met den Commissaris is gevoerd. De raad is ech ter verantwoordelijk, om te zorgen dat het geld er is voor het bestrijden van de uitgaven der gemeente. Van dwingen is nog geen spraike. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders is een weg om voor dekkling te zorgen. Dit is een juiste financieele politiek. De heer DE RUIJTER: Bij elke poging die de raad aanwendt, om in de richting van jaar- weddevermlindering te bezuinigen, zelfs met de kleimste, kan het niet, dan wordt de begroo ting niet goedgekeurd. Nu staan we voor het felt, dat bedragen van f 3, f 4, 5 meer zullen mioeten worden opgebracht door een massa, menschen, kleine middenstanders, terwijl groote bezuinigingen worden tegengewerkt. Maar als de belasting verhoogd moet worden dan kan het altijd, terwijl het andere uit den grond wordt tegengewerkt. Hij voelt er weinig voor om voor te stemmen. De heer OGGEL deelt mede, dat hetgeen de heer De Ruijter bedoelt, door hem tegen den Commissaris is naar voren gebracht. Deze heeft toen gevraagd, of het niet mogelijk was am nog wat te korten op de jaarwedden van de lagere amibtenaren, maar daarop is te ken nen gegeven, dat dit niet gaat, bjj handhavtng van de hoogere. Spreker heeft zich met dit voorstel alleen vereenigd onder protest tegen de houding van Gedeputeerde Staten. De heer VAN DE BILT merkt op, dat de gemeente in laatste instantie geld noodig heeft. En nu mag men al veel praten en af- geven op Gedeputeerde Staten, maar daar schiet men niets mee op. Het is natuurlijk niet aangenaam, miaar naar zijh meening toch het beste dat op het oogentolik geprobeerd kan worden. Het volgende jaar zal de belasting nog veel hooger moeten zijn. Dat zal ook het geval zijn met de Personeele belasting, welke moet opgetoracht worden door menschen die zelfs geen inkomen meer hebben. Zij die in de gemeentefondsbelasting moeten betalen heb ben dan nog inkomen, al is het ook klein. De heer DIELEMAN spreekt als zijn oor- deel uit, dat veel van hetgeen hier is opgehan- gen over de houding van Gedeputeerde Staten bezijiden. de waartheid is. Het is niet de schuld van die heeren, maar van ons zelf, zegt hij. De meening dier heeren over dit onderwerp was voldoende bekend en die zal ook in dit 4jarig tijdperk niet veranderen. Maar als het verkiezing is, dan loopen we het vuur uit ons sloffen om die heeren weer gekozen te krij gen. Als men het met die houding niet eens is, dienen we beter uit de oogen te zien als er gekozen moet wortden, maar nu zijn we verplicht het met hen af te zien. De VOORZITTER merkt op, dat er geen kwestie kan zijn van afzlen, er moet nu be- sloten worden en hij waarschuwt Voor een herhaling van de fout die het vorig jaar ge- maakt is, toen de raad op het voorstel niet is ingagaan en nu een tekort op de rekening is ontstaan. Veel beter is het, belasting te leg gen op het inkomen, want die geen heeft, wordt ook niet aangesiagen. De heer DE RUUTER is het met dat stand punt eens, maar meent, dat toch nog wel tot het volgenid jaar kan worden gewacht met de gemeente in de derde klasse te plaatsen. Er is volgens de berekening nog genoeg geld1 be schikbaar voor den steun aan werkloozen. En wordt uit den post onvoorziene uitgaven voor iets aniders niets uit gegeven, dan houdt men er dat gelid allemaal voor over en bestaat de kans dat men de eindjes nog wel aan elkaar kan knoopen. Het klinkt wel zeer gemakke- iijk, de belasting te verhoogen, het wordt zoo gemiakkelij'k gezegd, nijpt het er maar uit. Het bezuinigen zal maar eerst het best gaan als er geen geld meer is. De heer HAMELINK merkt thans op, zich te hebben vengist. Er is maar beschikbaar f 18.788,05, alzoo 1000 minder dan hij eerst berekende. Hij neemt dat dus terug. De heer OGGEL wijst er nog op, dat de heeren ook niet moeten vergeten, dat de rang- schnlkking der gemeente in de fondsbe las ting ook van invloed is op het vaststellen van de bijdrage die de gemeente van het rijjk zal ont vangen in de uitkeering aan werkloozen. Wanneer de gemeente niet in de derde klasse staat, zeggen ze: je bent nog niet aan het eind van de financieele mogelijkheid. De VOORZITTER: Niemand doet het voor stel graag, maar het is noodzakelijk. Het voorstel wordt vertwoipen met 9 tegen 4 stemmen. Vbor stemmen de heeren Van de Bilt, Diele man, J. de Feijter en Oggel; tegen stemmien de heeren Ortelee, De Ruijter, Seghers, Ver- schelldmg, Van Bendegem, I. de Fejjter, 't Gilde, Hamelink en Van Kampen. 3. Omvraag. De heer ORTELEE herinnert, dat de raad gunstig heeft beschikt op het verzoek der winkeliersvereeniging, om j.l. Dimsdag de markt en muziektent beschikbaar te stellen voor het houden van een luxe markt. Moest dat besluit nu echter z66 worden opgevat, dat er niemand anders dan de leden der Win keliersvereeniging met een handel op de markt mocht komen? Het is voorgekomen dat een lid der winkeliersvereeniging de menschen met ijiskarretjes van de markt weerde. Er stood er hier een geheel ter zijde, bij den sigaren- winkel van den heer Harte en die mocht daar ook niet blijven staan. Hij vindt dat niet in orde en meent dat ieder die dien dag daar wat meende te kunnen verdienen, daartoe in de gelegenheid behoorde te zijn. De VOORZITTER vindt het jammer, dat de man die werd weggestuurd niet even bij hem gekomen is, want dan zou. het spoedig ver- holpen zijn geweest. De markt is afgestaan en daarbij is niet gesproken over het al of niet toelaten van ijskarretjes. De ervaring heeft nu echter geleend, dat het in de toekomst bjj zuike gelegenheden ook noodig zal zijn voor- waarden aan een vergunning te verbinden. De heer ORTELEE zal daaraan in de toe komst nog alleen zijn stem kunnen geven, in dien het tot voordeel kan strekken van elke Axelaar. De raad zit hier voor de belangen van alle ingezetenen. Niet voor die van een bepaaide categorie. De VOORZITTER sluit de vergadering door fhe't uitspreken van het dankgebed. TER NEUZEN. Gisteren werd door den architect J. Dejj C.Lzn. alhier, in het hotel Du Commerce aan- besteed het afbreken van twee bestaande en het bouwen van een nieuiwe houtloods, het maken van terreinophooging, straatweg en verdere bijbehoorende werken, voor rekening van Houthandel G. Devriendt te Ter Neuzen. •Hiervoor werd ingeschreven als volgt: J.- A. Meertens, Ter Neuzen 9182 9182 C. Kaijser, Driewegen 9050 9125 H. Kaijser, Ter Neuzen 8990 9090 J. van 't Hoff, Hoek 8900 8900 Kr. Dieleman, Zaamslag 8890 8890 J. v. d. Bent, Ter Neuzen 8795 8840 M. W. Nieuwelink, Hoek 8693 8784 F. Diedeman, Ter Neuzen 8685 8531 J. H. Rijnberg, Ter Neuzen 8600 8650 P. Burggrave, Hengstdijk 8368 8413 C. v. Meerendonk, Ter Neuzen 8210 8187 A. J. de Visser, Zaamslag 8175 8150 P. Dees en J. de Maagd, Ter Neuzen en Hontenisse 8191 8147 Wed. D. Galle, Zaamslag 8125 8100 A. A. E. Vermast, Ter Neuzen 8141 8097 J. Wisse, Axel 7983 7950 S. Mielen, Ter Neuzen 7940 7820 Fa. Wed. J. v. d. Poel en Zn, Lamswaarde 7480 7610 C. H. H. Wisse, Zaamslag 7386 7536 De eerste som betreft uitvoermg met klin- kerbestrating, de tweede met betonweg. Gegund aan den heer C. H. H. Wisse te Zaamslag, uit te voeren met betonnen rijweg. IJZENDIJKE. Huwelijks-aangiften. 4 Mei. Poiidor Henri Goethais, oud 41 j., jm. en Leonie Sophie de Witte, oud 25 j., jd. 16 Mei. Marcelle Ciril- lus Verschoore, oud 26 j., jm. en Jaenettie Hortence van Hevel-e, oud 21 j., jd. 18 Mei. Pieter Johannes Ekkebus, oud 28 j., jm. en Maria Louisa de Smiit, oud 27 j., jd. Huiwelijks-voltrekkingen. 4 Mei. Kamiei Erancies Goethais, oud 24 j„ jm. en Cornelia Veraart, oud 25 j., jd. 9 Mei. Ren<5 EugCne August de Badts, oud 28 j., jm. en Madalaine Emma Louisa van Damme, oud 29 j., jd. 30 Mei. Poiidor Henri Goethais, oud 41 j., jm. en Leonie Sophie de Witte, oud 25 j., jd. Geboorten. 2 Mei. Josephs Amelia, d. van Petrus L. de Meyer en van Elisa M. Haver- beke. 16 Mei. Jan GiUes, z. van Arie Adriaan Quist en van Dingena M. van de Slikke. 21 Med. OmCre Victor, z. van Camil B. Waatjes en van Irma S. Antheunis. 31 Mei. Marie Ro ger, d. van Gentil E. Reubens en van Maria M. Pauiwels. Overlijden. 7 Mei. Leonie Driessens, oud 26 j., echtg. van Petrus F. Steenkiste. COoPERATIEVE VRUCHTENVEILJNG „ZEEUWSOH-VEAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 14 Juni. Kropsla 10 tot 15 ct. per 10 kroppen. Spinazie 8 tot 12 ct. per K.G. Dopenwten 12 tot 18 ct. per K.G. Peuien 23 tot 32 ct. per KG Komkommers 3 tot 6 ct. per stuk. Bioemkool 20 tot 80 ct. per 10 stuks. Meloenen 40 tot 68 ct. per stuk. Kersen 28 tot 36 ct. per K.G. Aardbeien 16 tot 29 ct. per K.G. Savooye kool 28 tot 45 ct. per 10 stuks. Uien 2 tot 5 ct. per bos. Wortelen 4 tot 7 ct. per bos. RaJbarber 7 tot 9 ct. per bos. Eerstelingen f 6 tot f 7,50 per 100 K.G. Aardappelen Z. Blauwe 1,58 per 100 K.G. Jonge hanen 35 ct. per stuk. Kipeieren f 1,92 per 100 stuks Eendeieren f 1,75 tot 1,82 per 100 stuks. Kalkoeneieren 4 per 100 stuks. Kruisbessen 5 tot 10 per 100 K.G. Aanvoer 16.000 K.G. Voor Slulskil: 15 Juni. Duitsch s.s. APO LO, 1311, stufcg., Bremen. Voor Gen,t: 14 Juni. Noorsch s.s. LYS- LAND, 727, pyriet, Requejade; Zweedsch sn. HILDA, 448, bout, Trangsiund; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Antweipen. 15 Juni. Duitsch s.s. RABE, 556, ledig, Rouaan; Eng. s.s. HERO, 326, stukg., London; Eng. s.s. CRIOHTOUN, 506, stukg., Leith; Amer. s.s. SYROS, 4016, stukg., Duinkerken; Noorsch s.s. HEIRE, 467, ledig, Dublin; Lett, s.s. REGENT, 1826, hout, Riga. Van Gent: 14 Juni. Eng. s.s. RIVER RIBBLE, 487, stukg., Goole; Eng. s.s. ORIO LE, 217, stukg., London. 15 Juni. Estl. s.s. HILDA, 658, ledig, Me- thil; Russ. s.s. KIM, 2989, ledig, Leningrad; Noorsch s.s. LYSLAND, 727, ledig, Seaham; Duitsch s.s. MARION TRABER, 1456, ledig, R*dam; Ned. sn. EUROPA, 86, stukg., Lon don. Amsterdam, 16 Juni 1933. Engelsch 8,40 8,45 Duitsch 57,57,50 Eransch 9,70 9,85 Beigdsch 6,93 6,98 Gaboren Ter Neuzen, 15 Juni 1933. Ondertrouwd SIMON BUIJSE EN NEELTJE CATH. SMALLEGANQE. Zaamslag, 15 Juni 1933. Noordstraat A 41. Huwelijks-Voltrekking29 Juni a.s. Getrouwd: A. P. KOSTENSE EN M. DE ZEEUW, die, mede namens wederzijdsche familie hartelljk dank zeggen, voor de vele bewijzen van belangsteliing voor en bq hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 14 Juni 1933. Toekomstig Adres: Biervliet, Hoogstraat. Heden overleed tot onze groote droefheid in den ouderdom van 75 jaar, voorzien van de H H. Sacra- menten, onze innig geliefde Echt- genoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer Echtgenoot van mej. Sophia Maria ANNA VAN ROSSUM. Uit aller naam, Wed. A. J. SCHIRRIS-van Rossum en Kinderen. Ter Neuzen, 15 Juni 1933. M I Op Woensdag 21 Juni hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, JAN DEES Azoon EN GERRITJE VAN LIERE, hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Zaamslag, 16 Juni 1933. IPS Aandeelhouders der N.V. SCHELDEVEEM te Ter Neuzen, worden ter vergadering opge- roepen, welke gehouden wordt ten kantore der Vennootschap te Ter Neuzen, den 29 Juni 1933, 'snara. half diie. Stukken ter behandeiing liggen voor aandeelhouders ter inzage ten kantore der Vennootschap. Het aandeelhouderschap moet aange- toond worden ten kantore der Vennoot schap op den dag der vergadering. DE PRES1DENT-COMMISSARIS Notaris CALLENFELS te Ter Neuzen zal op Donderdag 6 Jul! 1933, des nam. 3 uur, krachtens art. 1223 B. W., bij dhr. H. C. DE Vrieze aan de Markt te Ter Neuzen, in het openbaar ver- koopen aan de Van Bovenstraat 5/7 te Ter Neuzen, kad. Sectie L no. 1155, groot 115 centiaren; verhuurdhet Huisaan dhrR.E. DE Bruijne voor 16,25 per maand, en de Werkplaats aan dhr. G. F. J Rijnberg voor 2,— per week. Te veilen in 2 perceelen en in massa. Betaling koopsom 5 Augustus 1933. Onkosten 6 dagen. Lasten 1 januari 1933. Aanvaarding in genot der huur na de betaling van koopsom en kosten. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris voornoemd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 7