Doorziiien PUROL Feuilleton - vertellingen Dam- on Schaakrubriek. QEHIGDE1EEICHTH BRABANTSCHE BRIEVEN. DAMMEN. occn. EEN EENDENVIJVER IN DE KEUKEN VAN EEN-HOOG. MET DEN PREEKSTOEL NAAR BENEDEN GEVALLEN. SCHAKEN. GEMEEN TKRAAD VAN AXEL. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Doos 30. Tube 80 ct. Bij Apoth. b Drogislen Ingez. Med. ..Alliance", Roosendaal; „Vlissingen", Vlissin- gen; „Goes", Goes; „H.M.S.", Borgvliet; „Boeiimeer", Breda. iDe Derde Klassers „Zeelandia", ,,MEVO", „Goes", „HMS" te Nieuw-Borgvliet en ,,Boei- meer" worden zonder slag of stoot tot Tweede Klassers gepromoveerd en hebben wij dus met een ,,margarine"-Tweede Klasse te doen. Wanneer deze poglng gelukt, dan zullen wij alhier verschillende sterke Tweede Klassers missen en juist deze wedstrijden zijn 2soo ibe- vorderlijk voor het opvoeren van het spelpeil. Het vaderland is dan weer voor een jaartje gered en wacht ons een volgend seizoen weer een andere verrassing. DE VETERANHN van „Temeuzen" hadden Donderdagavond een onderlingen wedstrijd georganiseerd, die tame- Ijjk publiek trok. Hoewel de „witliemden" door het spoedig uitvallen van 2 harer spelers verzwakt was, wist deze ploeg toch met 41 haar meerderiheid over de rood-zwarte ploeg uit te drukken. Ulvenihout, 13 Juni 1933. Mender, Neee, dia mot gezeed zijnaan groote mannen ontbrikt 't der wear eld nie! Wa waar is, is waar, nogeens: d& mot gezeed women! Veur de confe- rentie in Londen, waar ze efkens- gaiuiw de zaaik van de crisis aan d'n kant zullen hel- pen, daarveur alleen zijn er al duuzend present! Ze zijn daar aan komen fladderen mee vlieg- madhines, lijk 'nen zwerm trekveugels en as ze straks allegaar gezeten zijn op 'nen tak van d'n conferentieboom en d'r liedeke zullen gaan fluiten, ollee, da kan 'n aardig zomer- aivonid-conicert women. Maar as Geneve berucht is geworren am z'n veulpraterij, verted mijn dan maar 's, wat er tereohte mot komen, van deuze duuizend- man-vergadering, waar ieder, stuk veur stuk, z'n redevoering in z'nen zak hee zitten, op- gesteld en .kant en klaar, in „antiwoord" op aJles wat er nog gezeed zal worren! Ge zult zeggen, amico: ,,Drd, ge mot nie zoow weinig vertroureven hebben; ge sprikt 'n bietje veur oew beurt". OUee, da komit, amidat 'k 'nen boer ben! As 't zaaisel nie dugt, dan dugt d'n oogst zeiker nie! En as boer overkomt oew zoowiets maar 66ns! Of liever gezeed, 't overkomt oew faeelegaar nie. Waant bij de ontkieming is al dalijk te bespeuren, dat d'n zaai mis is ge- wiest. En dan... Dan gaat er gauw de ploeg deur en wordt 't akkerdaanid ovemuuw ge- zaaid. Beter veertien dagen overtijid, dan 'n totale mislukking van d'n oogst! Wa gij Ik heb't, bij manier van spreken, al duuzend keeren geschreven g'ad: „d'n crisis zit nie in gebrek aan geld, waant't geld is toch nie in d'n een of aand'eren nacht vendonkere- maand! Elvenimin zit 't in gebrek aan rijk- dammen van de schoone eerde, waanit daar groeit ennigte keeren me6r op, dan wij mee z'n alien noodig hebben, okal sterven er muljoenen van onze evennaasten geregeld d'n hongerdood. Geibrek aan werk? Is 't mensohdom ineens zoow dol op werken gewomen? Da's t eerste wa 'k weer weet. Neee, de crisis zit in 't klokhuis van elken mensch en ik zonder er gineenen uit! Denkt gij, amico, dat die duuzend oonferen- tiemannen daar in Doniden, nie stuk veur stuk, drommels goed weten, hoe d'n vurk aan d'n Steel Zit Da z'oew nie, stuk veur stuk, precies kun- nen vertellen, hoe de zegeningen van de vrede opgeruimd motten women? Da weten ze daar net zoo goed as gij en ikke en missohient n6dg veiul beter, waant zuilie zijn „vaklui"! En da nie alleen! Zuilie willen, not as wij, 6k 't goeievan 'n anider! En daar zit, naar mijn boerenverstaand d'n kneep. De wereld staat in laaienden braand. De duuzend spuitgasten staan allemaal mee de spuit in d'r haanden, klaar am water te geven. Ze hebben water, ze heibben 'n spuit, ze weten, da ze spuiten motten, maar d'n eene waoht op d'n aanidere en onidertusschen sta-g-et wea- rel'dgebouiw loeiend in 't vuur te verteren. Op deus manier wordt er nouw al meer dan tien jaren .gebluselit". Telkens rijen de spui- ten weer aan, da zijn de eerste redevoerin- gen, de braandleeren gaan omhoog, da j zijn de volgende redevoeringen, en sjuust as 't volk-, da z'n huis ziet afbraanden wU gaan juicihen, omdat er 'n begin mee de redding van z'n huis zal worden gemokt, dangaat de braandweer weer naar huis, en lot in de kraant zetten, daze t onderlings roeremd eens was, dat ergespoten mot worren! Wij lezen da kraanten-nuuwke dan, slaan 't blad zudhtend om en beginnen aan de ru- toriek plaatselijk nieuws, sport, burgerlijken stand, en aandere nuttige zaken. Ofme gaan pren'tjes kijiken. Na veertien dagen begint er ineens weer iemamd „braand, braand!" te roepen. En... 't blusdhspulleke begint ovemuuw. Braand- spuiten, ge heurt ze deur oew en radioow aanrijen, braandleeren omhoog en dan in- pakken en naar huis. Beridht in de kraant; ,rde braandweer is 't er gloeiend over eens, dat er mee water gespoten mot worren". Kort gelejen, verlejen week omtrent, las ik 'n stuikske in de kraant over 'nen president van 'n Redhtbaank, die mee pensioen gong. Zoow as gebruikelijk, wier dieen mensch ge- interviewd (schrijf ik 't goed?) Ik zeg: „zoow as gebruikelijk", waant de kraant krijgt oew altijf pas in de gaten as ge 'r uitscheidt, of as ge dood gaat. Afijn, zoow komen de moniementen in de weareld. Waant t is maar 'n heel grote udtzonderink, da 'nen mensch z'n moniement bij z'n leven krijgt, zoowas onzen bakker, d'n Fielp. Tenzjj weer, da ge ze zelvers bestelt, zoowas d'n Mbes. Maar goed dan, dieen president, vertelde toen zoow tusschen de drupkes deur aan dieen kraantenman, dat ic in z'n presidentschap in zijn stad, dertigduuzend edbtscheidingen had uitgesproken! Neee, dieSn mensch hee nie veur niks ge- leefld! Zestigdiuuzend menschen, waant om te scheien, motte mee z'n tweeen zjjn, hoe welmeestentijds zijn ze mee z'n drieen, dunkt me zoow, maar zestigduuzend men- schen hee hij alleen, in een presidentschap dus, van 't huweljjksgeluk gered. As ge nouw nagaat, da niemand huilie da „geluk" bevolen had, dan hadden ze ok nie getrouwd, denk ik waant veul trouwen er, om vader en moeder of de weareld te laten zien da ze t6ch lekker d'ren eigen zin doen, maar as ge nouw nagaat, da niemand huilie ge- kommandeerd had om 't huwelijksgeluk deel- achtig te gaan worren, as ge dan nagaat da die zestigduuzend z66w veul van mekaar gehou- wen hebben, da ze gineen maneschijntje veur- bij lieten gaan om te zeggen; „zonder jouw kan ik nie leven"; as ge dan ziet, dat al die duuzenden die toch werendig veel van mekaar iewen, al gaauw nie met elkaar konden leven, ollee, wa mot er dan terechte komen van 'n' weareld, waar z66w weinig plek veur de liefde is, dat er al gin twee menschen meer mee mekaar overweg kunnen! En willen ze da nouw efkens-gaauw daar in Londen veur mekaar boksen? Nogeens: ik ben maar 'nen 00er, maar da maken die duuzend redevoerders mijn nie wijs! De crisis zit in't klokhuis van elken mensch, gineenen uitgezonderd! Amerika gunt de ouwe weareld alleen wel- vaart ,om zelvers van die welvaart te plukken. 'k Mot zeggen, amico, as ze mijn alleen 'n kistje sigaren van 8 kadoow doen, om er eentje van 10 trug te krijgen, da ze me dan de grot- ste lol doen, as ze da kadoowke maar bij d'r houiwen! En hier? D'n Fransoos gunt d'n Duts sjuust zoow veul veurspoed, as d'n Duts daardeur in staat is, om elk jaar z'n muljoentjes „schaaiver- goeding" neer te tellen. Da's toch nie aanders as mee mijn kistje sigaren! Daar zit toch geen sikkepitje nosten liefde achter? En zoow laank as da-d-aan de weareld ont brikt, zoow laanik onbbrikt't d'n spuitgasten" aan de beweging van de kraan open te draaien. Biusschen ze droog. Toen 't menschenidom reddeloos was veur d'n hemel, hee-g-et bloed van den Heiland zelvers motten vloeien, om d'n mensch te redden. Mensch geworren onder de menschen, liet ie Zijn hart leegdruppen, uit liefde veur Zijn mensehkinderen. Zelfs veur God was er gin aandere oplos- eing meuigelijk, dan liefde tot d'n lesten dirup- pel, om 'n heele menschheid te redden van ae hel. Veur d'n oogeablik zitten me ok in de hel. Knarsen de tanden, ballen de knusten in mach- telooshedd, verscoeuren de volken malkander, verscheurt d'n eene mensch d'n aandere, vieTt vraaklust, wangunsit, laster, hoogtij,! De tronies staan er naar gespannen! De doffe, ver-openstaande oogen dorsten naar 'n aanider z'n leed, honger is er naar mekaar's verplettering, wachten is er naar j malkandersdood! 't Is nie de wenkeioosheid, 't is nie't gebrek aan 't goud, 't is 't gebrek aan hart, dat de weareld teistert. Hongersnood, werkeloosheid, echtscheidingen, bewapening, 't zijn alle gaar ,,maar" de vruchten van 't zaaisel de j haat! Da's mee gnn duuzend economische confe- renties goed te krijgen. Waant't is gin kwestie van eoonomie. 't Is 'n weareld-vendetta! 'n Weareld-bloeddorst. Daariom is't 'n weareld waarin 'nen enkelen braven mensch krepeert, waarin d'n schobben- jak zegeviert. We zitten in 'n hel! En weer alleen 't goddelijk bloed, dat deur ons eigen ziel gaat, da-d-alleen is in staat om, hij offering, de weareld te redden. Da mot weer vergeten worren. Geofferd aan 'it heil van de menschheid. De nostenliefde mot opbloeien, nie mee 'nen knoop, 'nen cent, 'n duibbeltje in de ermen- bus! Veur mijn part mee 'nen reksdaalder! Neee, mee d'n goeien wil. 't Goidldelijke da-d-aan elken mensch is ach- tergelaten, dd mot vergoten, gesproeid wor ren over deus braandende weareld, die lijk 'n hel is! - Dat ontlbloeit nie, amico, die nostenliefde, die 66nige Goddelijke remedie, met 'n aantrek- ken van 'n zwart, 'n bruin, of 'n geel hemd! Da was Zondag weer te zien in Munchen, waar 'n bemdengevecht geleverd wier, inplak van 'n daad naar God! Da was eigenlijk maar uittarting, die geiukte 't Zit 'm nie in de uniform. 't Zit 'm in dat, wa-d-onder de unifom klopt! 't Hart, da kloppen mot veur d'n even- mensch, zelfsas me denken dat ie teugen ons is. Uit al die hemden- en bloesen-parades voelen de menschen teveul de ,/vertooning" en 't ge- mis aan 't diepere, 't waarachtige, 't bchite Godsdienstige, da nooit botsen kdn! God zelf is nooit gewapend Zijn vijianden tegemoet gegaan. En steeds hee-t-ie ze 6nt- wapend, barrevoets als Hij over de weareld ging in z'n eenvoudig kleed. We zjjn allemaal ..spuitgasten", die wachten op 'n aander. Zoowlaank doen we mekaar na, sterker: perbeeren wij mekaar te overtroeven in 'tdroogblusschen Ziezoow, da ben ik kwijt. En Donden? Ik veiwacht er ginnen lucifers- kop van. Db^r! Veud groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DR6. De volgende partij is uit een onderlingen iwedstrijd, eenige jaren geleden alhier ge- speeld. Wit: G. Zwart: K. 1. 3228 2025 Na 3228 is zoowat alles goed. Het ant- woord 2025, door Springer en Vos vaak ge- speeld, heeft ten doel bet flankspel reeds in den aanvang der partij onmogelijk te maken. 2. 3732 1420 3 4137 1014 4. 46—41 5—10 5. 3429 1722 Ook 1923 is hier goed. 6. 28X17 11X22 7. 40—34 711 8. 32—27 1—7 Misschien was 1924 sterker. 9. 37—32 19—23 Dit stelt wit in staat door een afruil van 3 om 3 het spel te vereenvoudigen. Na 1924 zou een gelijke afruil gevolgd zijn door 3430 en 33-28. 10. 33—28 17X19 11. 3430 25 X 34 12. 39X28 18—23 Neemt het centrum in bezit. 13. 28X19 14X23 14. 41—37 10—14 15. 4439 1419 16. 39—33 12—18 17. 3328 7—12 18. 38—33 Sterker achten wij het opbrengen van schijf 50 naar 33. De witte linkervleugel blijft dan intact om straks met succes een aanval door 2722 te kunnen ondersteunen. 2024 42—38 15—20 4742 20—25 4540 12—17 5045 17—21 31—26 11—17 43—39 17—22 26X17 22X11 4943 4—10 37—31 10—15 39—34 8—12 42—37 12—17 34—29 23X34 40X20 15X24 27—22 18X27 32X12 2—8 43—39 8X17 38—32 17—21 31—27 JONGEN IN DE MARK VERDRONKEN. Donderdagavond vermiste de famiiie De Kroon in de Burg. Passtoorsstraat te Ginneken het zevenjarnge zoontje Tony. Toen aan zijn vriendjes navraag werd gedaan kreeg men de verbijsterende mededeeling, dat de kleine jon- gen bij het spelervaren op de rivier de Mark overiboord was gevallen. De poliitie werd ge- waarschuwd. Onmiddellijk ging men aan het dreggen, waarbij het lrjkje is gevonden. Toen een bewoner van de Kijkduinschestraat te Den Haag een dezer dagen in den namiddag thuis kwam, deed hij, de minder aangename onbdekking, dat de keuken letterlijk blank stond ,aldus leezen wij in de „Avp." Stralen water sijpelden door bet plafond en langs de wanden. Het water zooht een weg door kas- ten, over planken en aanrecht. Het leek wel of de keuken ingericbt was als imitatie Nia- gara-waterval. De onthutste bewoner van het perceel met de natte keuken dacht aan een lek in de waterleiding van de boven-6tage. Ulings belde hij daar dan ook aan, doch kreeg geen gehoor. Daar inmiddels het water in versneld tempo door bleef stroomen werd een ladder achter tegen het baloon gezet, am te trachten door ontsluiting der keukendeur binnen te komen en dan naar bet lek te zoeken. Wie beschrijft echter de verbazing van den be- nedenbeiwoner en zijn helpers, toen zij, op het baloon gekomen, de bovenbewoonster in haa keuken beizig zagen met- een paar eenden te laten zwemmen. Zij hadden diaartog het zeil, 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. En niet 3126 wegens zwart 2429 met schijfwinst. 36. 13—18 37. 48—43 Niet onmogelijk wordt deze zet de oorzaak van het verlies. In ieder geval is de witte stand nu aanmerkelijk verzwakt. Stand na 40 zetten. ZWART 12 3 4 16 26 36 46 47 48 49 50 dat den vloer in de keuken moet bedekken, aan de kanten wat opgetrokken en waren met een slang aan de kraan van de waterleiding beziig in haar keuken een mmiatuur vijver aan te leggen, waarin haar eendjes luid kiwakend rondploeterden. Het is zoo warm, beweerden ze tegen den verlbolgen benedenibewomers en de eendjes verlangden zoo naar water. Tijdens de Pinksterdagen heeft, naar thans bekend wordt, in de Doogsgez. kerk te Mee- den een eigenaardig ongeval plaats gehad. Tijdens het gebed, kwam, aldus lezen we in de „N. Pr. Gr. Ort.", de predikant met preek- stoel en al naar beneden vallen. Hij, kwam midden tusschen de schare kerkgangers te- recht. Waarschijnlijk is de preekstoel, die al tientalien jaren in gebruik was, niet meer voldoende hecht aan den muur bevestigd ge- weest. De predikant bezeerde zich aan hoofd en pols. Hij toon echter den dienst teneinde brengen. De schrito der kerkgangers laat zich verstaan. SCHANDELIJKE DIERENMISHANDELING. Een boerentonechit te Zwaagdijk maakte zich z66 driftig toen zijn paard weinig lust toonde de maaimachine te trekken, dat hij het dier 'n touw om de tong bond, om het paard te dwingen vooruit te gaan. Hij trok daarbij zoo hevig, dat het arme dier de tong werd ult- gerukt. Het beest werd afgemaakt en bij de polibie is aangitfe gedaan van deze dieren- mishandelinig. EEN SCHOOLTWIST. In een gevecht tusschen de onderwijzers en leerlingen van een dorpschood in Yukatan en de plaatselijke politie zijn vier personen ge- dood, terwijl een vijfde zwaar gekwetst werd. Bovendien worden vijf leerlingen vermist. Het geschii liep over het eigendomsrecht van land in de buurt van de school. EEN BANDIETENSTUK. In het dorp Arecuato in den Mexicaanschen staat Michoacan hebben bandieten vier dor- pelingen, o.w. een vrouiw, vermoord, omdat zij tegeniweer boden. Troepen achtervolgden de roovers en doodden er drie. Zij ontnamen de bandieten den buit. GROOTE BRAND IN EEN C ELLI I.Oil) FABltlEK. Te North Arlington in den staat New Jer sey brak een groote brand uit in een cellu- loid-fabriek, waardoor verscheidene ontplof- fingen ontstonden. Vijf personen, o.w. twee kinderen, werden gedood, terwijl 75 arbeiders door de torandende celiluloid-massa werden gewond. Bovendien werden vijf huizen door het vuur aangetast en geheel vemield. De fabriek ligt aan een rivier, waarin 25 jongelui baden, toen de brand uitbrak. Ook zij werden door weg- viiegend brandend celluloid getroffen en ge wond. ONDER HET Pl IN. In een duizend jaar oude pagode in Burma hebben werklieden bij herstellingswerkzaam- heden, een massief-gouden Boedabeeld gevon den. Bovendien vonden zij antieke kistjes gevuld met edelsteenen. Kort geleden is de pagode geplunderd en de werklieden vonden deze schatten bij het opruimen van de puinhoopen, welke de ban dieten hadden achtergelaten. 37. 38. 43—38 9—13 3—8 Hier had wit de gelegenheid om nog te ont- snappen door 2722, 2823 en 33X31- Daar- om was zwarts laatste zet een fout en had deze eerst 1823 moeten spelen met hetzelf- de spelverloop. 39. 39—34 Wit laat de afruilkans voortoijgaan. Dat be- teekent in deze stand verlies. 39. 40. 4540 (of?) 18—23 21—26 Wit is verloren. Op 27—22 volgt 11—17 en 6X17, waama wit geen zet meer heeft. Blijft dus over 2822, hetgeen i de partij gespeeld werd. Men ga eens op diagram na, wat er op 2822 volgt. WIT Stand in cjjfers Zwart: 6, 9, 11, 13, 16, 19, 23, 24, 25, 26. Wit: 27, 28, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40. 41. 28—22 Zwart kan nu schijfwinst forceeren door 1117 en 16X7- Wit is dan verplicht tot 3328, waama zwart 2430, enz. met winst. Na 2822 bevat de stand echter meer. 41. 24—30 42. 35X24 19X17 43. 2721 16X27 44. 32 X 3 dam 11—17 45. 3X21 26X17 Met een schijf v66r "wint zwart het restee- rende eindspel gemakkelijk. 46. 37—32 De juiste zet was hier 4034. 46. 2329 47. 40—35 13—18 48. 36—31 6—11 49. 31—27 18—23 MAN HN VROCW LEVEN I) VERBRAND. Vele vacantiegangers zijn getuige geweest van een verschrikkelijk vliegongeluk te Skeg ness in Lincolnshire, waarbij twee menschen in de vlammeh omkiwamen. Een particulier vliegtuig, bestuurd door de 28-jarige Hubert Chantrey uit Londien, en waarin als passagier zat miss Vera Field uit Croydon, tuimelde van een hoogte van onge- veer 350 meter op den grond. Het vliegtuig werd verpietterd, de benzinetank ontplofte, waardoor de wrakhoop onmiddelilijk in brand vloog. Tengevolge van de ontzettende hitte der uitsiaande vlammen was het onmogelijk de tiwee inzittenden te hulp te komen. Het geiukte de brandweer bet vuur te biusschen. Toen bemerkte men, dat er van de ongeluk- kigen bijna niets was overgabieven. Beide lijken waren onherkenbaar verkoold Mr. Chantrey leerde verleden zomer vliegen en vloog in zijn eigen vliegtuig verscheidiene malen voor zaken naar Birmingham. De ouders van den vlieger hoorden eerst veel later van het ongeluk, daar zij op reds wanen. Mej. Field was een vriendin van de famiiie Chantrey, en hield er veel van vliegtochten te maken. Haar moeder, die erastig ziek is, weet nog niets van haar dood. Omtrent die oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Ooggetuigen verkiaarden, dat 50. 38—33 29X38 51. 32—43 23—29 Wit gaf op. Er kan nog volgen: 52. 43- 38, 1116; 53. 3832, 2933 en het is uit. De volgende partij is gespeeld in de tweede ronde van het toumooi te Folkestone, dat op het oogenblik aan den gang is. Wit: M. Larczyk (Polen). Zwart: Dochamp (Frankrijk). 1. ld2d4 Pg8f6 2. Pglf3 ib7fo6 3. c2c4 &7 e6 4. g-2g3 Rc8ib7 5. Rflg2 Deze manier van behanidelen verschaft Zwart de grootste moeilijkheden. Want de raadsheer op b7 staat ongedekt en die op g2 kan door de rochade gemakkelijk gedekt worden. Als het paard op f3 dan met dred- giingen weggaat, komt de zwarte raadsheer in de perikelen. Zwart kan daar verschillende dingen tegen doen, bijv. d7d5, waama Wit Pe5 speelt en op de „hangende" d-pion kan gaan combi- neeren. Voorts Rb4f, Rd2, Rd2:t en 00 om tot snelle ontwikkeling te komen; dan blijft de moeilijkheid evengoed bestaan. Wij zagen eens een vrije partij,, waarin hier gespeeld werd 5. Pe4. 6. Pfd2 (00 is een- vouidiger; Zwart bedoelt f5 te laten volgen) Pc3!. 7. P(blXc3, Rb7X'g-2- 8- gl, Rg2— b7 9 e2e4; Wit heeft een sterk centrum, Zwart de twee raadsheer en. Persoonlijk zouden wij hier liever met Wit spelen, maar het Zwiarte spel vertoont geen zwakke punten. Ten slotte kan Zwart Dc8 spelen, als in de partij. qc7c5 6. d4—05 e6X«J5 7. Pf3h4 Dit maneuver is van AJjectoin afkomstig. 7Dd8c8 de start van het vliegtuig nonmaal was, doch dat het op een hoogte van ca. 350 M. plot- seling van richting veranderde, en steeds in die rondite vloog. Opeen-s viel de machine als baksteen op den grond. TRAGISCH EINDE VAN EEN BRUILOFT. Een bruidspaar te Berlijn had vroolijk brui- •loft gevierd en wilde naar de woning gaan. Bij het oversteken van een straat werden zij door een automobiel, bestuurd door een be- schonken chauffeur, overreden. De bruidegom liep twee gecompliceerde beenbreuken, zijn bruid een hersemschudding op. Zij werden naar het ziekenhuis gebracht met den bestuurder van de auto, die eveneens, echter lichter, werd gewond. BELANGRIJKE I ITVINDING VOOR DU1KBOOTEN. De Chileensche admiraliteit heeft besloten de onderzeeers te voorzien van een nieuiw in strument, uitgevonden door een Chileenschen marine-officier, dat het naderen van vijande- lijke schepen, zelfs van een groote diepte af, nauiwkeurig registreert. Het nieuiwe instrument signaleert niet al leen den afstand, dien het vijandelijk schip van den onderzeeer is verwijderd, doch ook de tonnenmaat en de snelheid van het naderende schip. De admiraliteit is van meening, dat het nieuwe instrument bij het torpedeeren van groot nut zal zijn. TWEE DOODEN BIJ EEN VLIEG ONGELUK. Een militair vliegtuig is op het vliegveld Franborough neergestort en ontploft. De beide inzittenden werden gedood. Het brandende vliegtuig zette een hangar in vlammen, waar in 20 arbeiders waren en een aantal pantser- wagens was ondergebracht. Het vuur greep zoo snel om zich heem, dat twee tanks werden vemield. (Vervolg uit het Eerste Blad.) De heer VAN KAMPEN merkt op, dat de heer Hamelihk wel zegt, dat hier niemand opzettelijk zit te liegen, maar hij moet er dan todh op wijzen onheusch door d'ezen be- hanldeld te worden, doordat hem een en ander woirdt aangewreven, waarbij het er op lijkt, dat gedacht wordt praat er maar over door, er blijft dan alhcfht iets van hangen. Spreker heeft niet gezegd, dat alle arbeiders werk- schuw zouden zjjn, maar wel dat het op grond van waamemingen toch twijfelachtig is of de lust en ijver om werk te zoeken wel bij alien aanwezig is. En wat de bemerking van den heer Dieleman betreft, dat het hier komen werken van Belgen al jarenlang bestaat, doet niets af aan het feit, dat hier Belgen komen werken, terwijl nog een aantal eigen arbei- iders werkloos rondloopen. En waar de heer Hameiink spreekt van gepleegde broodroof, spreker weet er van mee te spreken wat dit beteekent. Hij heeft dit aan den lijve gevoeld toen hij' zich niet bij de modeme organisatie wensehte aan te sluiten maar wel bij een ohristelijke en bij diaaram met ontslag werd bedreigd. De heer HAMELINK: Feiten noemen! De jieer VAN KAMPEN zal dit straks doen. Hij gaat uit van het standpunt, dat v66r alles gewerkt moet worden tegen een behoorlijke belooning, maar men zal zich ook voor ander werk dien en beschikbaar te stellen. Dat mag geeischt worden, nu men van menschen die moeten rondkomen van de opbrengst van kapitalen van f 25.000 tot 50.000 steeds zwaardere lasten moet opleggen. De partij van den heer Hameiink streeft er steeds naar om zware belastingen te leggen op de ver- mogens die door de geslachten zij|n bijeen ver- gaard, terwijl hun Kamerleden de f 5000 't jaars behouden. En nog uit niets wordt bewezen, dat men zal kunnen bdijven leven, zooals men thans dloet. Ten onrechte wordt door den heer Ha meiink tegengesproken, dat de geheele wereld niet verarmd zou zijn. Dit is wel degelijk het geival nu zoowel scheepvaart als handel en industrie en landbouiw zulke enorme verliezen heeft geleden. De wereld is doodarm. Dat het verleenen van steun in het algemeen gespro- ken een moreel gevaar kan zijn, kan ieder, die een en anier beziet, zich indehken. Vele menschen, die van goeden wille zijn, zullen er de dupe van worden. Spreker moet er tegen opkomen, dat hij niet arbeidersgezdnd zou zijn. Dat zou hij met het aanhalen van verschillende feiten wel nader kunnen aantoonen, en dat doet er niets van af, dat hij de zaken anders beziet dan de heer Hameiink. Hij heeft volstrekt niet wil len genenaliseeren toen hij er cvp wees, dat ook de arbeiders spaarzamer hadden kunnen zijn en zich dEuu thans zelf hadden kunnen helpen. Hij weet wel, dat dit nieit met alien het geval is, maar er zijn dan toch verschilleoden, die het wel hadden kunnen doen. De redeneering, die de heer Hameiink er op nahoudt, am te 8. c4X»d5 d7<36 Er is nu geen twijfel, of de beide zwarte raadsheeren staan slecht. 9. Ptol—c3 Het is de modeme opvatting, dat men hier- mee moet wachten, totdat Zwart niet meer R!b4 kan spelen. Niet omdat deze zet gevaar- lijk zou zijn, maar omdat men aan Zwart de gelegenheid wil ontnemen, zijn raadsheer gumstig te ontwikkelen. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Rf8—e7 0—0 Dc8d8 g7—g6 Dd8Xe7 e2e4 Ph4f5 0—0 Pf5Xe7f Tfl—el Wit dreigt nu met e5 de5: f4 een sterken aanval te krijgen. De7d7 Kg8g8 Pf6g8 zich steeds met aanval, 14. 15. Rcl—g5 16. Ddlf3 Wit ontwikkelt Zwart ontwikkelt zich terug. 17. Taldl Pb8a6 Pc3e2 Pa6c7 Df3c3+ f7—f6 Rg5cl Pc7b5 Dc3d2 g6-g5 b2b3 h7h6 Wit bereidt rustiig den beslissenden aanval voor. Het aanvalspunt is g5, de aanval zal geschieden met f2f4. Rcl—b2 Pg8—e7 f2f4 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. Dit is nu veel dreigender dan zonder Rb2. 24Kg7h7 25. e4e5 d6Xe5 26. f4Xe5 f6Xe5 27. ©4—e5 f4Xe5 Dd2d3t Valt het paard op b5 aan. 27Pe7 Op Ke8 volgt d5d6 en want een stuk. 28. Rg2e4 Dd7e8 Beter was Tg8. 29. Tfl, maar ook dan staat Zwart verloren wegens de dreiging Tf6. 29. Re4X®6t Ziwart geeft op, want hij verliest het paard op b5.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6