SPORT. GEMEMGDE BESICHTEH. TER NEUZEN, 14 JUNI 1933. ZAAMSLAG. BRESKENS. RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. toen in het parlemetrbsgabouw, staande voor een groote muurschildering, waarop het oogen- bJiik na de dnodelijke verwonding van Nelson was voorgesteld. Het leek haast of er sym- boliek stak in dien achtergrond. Het tafereel herinnerde aan een der critiekste oogeciblikken in de geschiedenis van Engeland, toen het gered werd door zijn vloot. Die schildering op die plants moest de gasten doen beseffen wat de vloot in het (rationale gevoelsleven van den Engelschman had beteekend en nog beteekende. Over beperking bij afspraak van die vloot ging Engeland mi onderhandelen. MacDonaild, ook toen minister-president, lichtte die symiboliek nog eens toe met zijn bekende slo'tiwoorden,,De vloot, dat zijn we zelf". Als Engeland zijn gasten wilde duide- ljjk maken welk offer het met zijn vlootver- dragen bracht, dan konden plaats en regie niet foeter daarvoor gekozen zijn. De opening van Maandag vond plaats in een groote, kille, nieuwe, in geen enkel opzicht aantrekkelijke zaal van het geologisch mu seum. De zaal was zonlder eenige versiering, zoo Spartaansch mogelijk ingericht. Alle ver- toon van uniform, dat den Engelschman bij plechtige gelegemheden lief is, onbbrak. De koning was zonder eigenlijk gevolg, Mac Donald, Sir Eric Drummond, Aveciol en een paar secretarissen stonden met hem op het podium. De etikette eischte dat er niet ge- juicbt werd. Gejuioh kwam slechts van bui- ten, van de menigte op straat, en werd zelfs een oogenblik hinderlijk rumoerig toen de koning toinnen was. Het is moeilijk, zelfs voor een vorst, voor een eerbiedig zwijgende menigte te buigen, zooals de koning begin- nend en eindigemd deed. Het leek niets op de plechtigheid in West minster. De kilte in de zaal werd geen oogen blik weggenpmen. Was dit symboliek van de verlegenheid, waarin de wereld verkeert, waarvoor zij te Louden bijeen is gekomen, maar waarmede niemand nog schijnt raad te weten Wij hebben critiek gehoord: Waarom in 's hemals naam een geologisch museum, berg- plaats van fossielen, voor dit congres? Wij weten slechts een verklaring, die echter weer een passende symboliek bevat: De geologie moet ons het goud helpen vinden, welks ont- breken nu in de wereld zooveel rampen ver- oorzaakt. lets anders weten wij er niet op. De vlootconferentie van 1933 begon met verwachtingen, die tenminste gedeeltelijk niet zijn beschaamd. Men wist waar men heen stevende, Engeland en Amerika waren het reeds in h^ofdtrekken eens. Anders is het nu te Londen. Niemand heeft een begrip waar het heengaat. Men vischt in het milieu der conferentie rjverig naar plannen, die iemand ten berde zal brengen, maar gevoniden heeft men blijkbaar nog niet. Zijn er delegaties die met goed geformuleerde voorstellen komen dan hebben zij dat nog niet aan de groote klok gehangen. Wij hebben nooit een confe rence onder zoo algemeen scepticisme zien beginnen. Het is een troost dat het beloop ervan daarom slechts aangename verrassin- gen kan brengen, zooals de conferentie van Lausanne in Juni van het vorige jaar ook ineeft gedaan. Bij de heerschende stemming zijn onaangename verrassinigen temauwemood nog mogelijk. Apathie is voorloopig het ken- merk. Mat is de eerste rede van Ramsay MacDonald geweest, niet meer dan formeel de redevoeringen die MacDonald, Daladier en Hull Maandagavond aan het groote regee- ringsbanket in Grosvenor House hebben ge- houden. Zonder de geringste emotie te wek- ken, zelfs bij de Amerikanen, heeft de Engel- scihe premier Maandag in zijn conferentie de aplossong van de kwestie der oorlogsschulden kunnen eischen. Wat er verder nog in den loop van den avond is gezegd, heeft zeker nog veel minder gevoelens ontketend. Men be- paalde zidh tot hoop uit te spreken. Als in de doos van Pandora, nadat deze geopend was en haar inhoud van euvels zich over de wereld had verspreid, is ook te Londen voorloopig alleen de hoop aehtergebleven. Hoop en belangstelling. Belangstelling voor de agenda, waarvan niemand nog iets schijnt te weten en die dus de eerste verrassing is die men de conferentie zal bereiden. lets moet er toch zijn van dien aard. Want deze con ferentie is tenslotte een Volkenfoondsconferen- tie. En het is al jaren als een deugd erkend van het Volkenbomdssecretariaat, dat het in ieder geval den formeelen kant van de con ferences die het voorbereidde, steeds goed in orde had. Of is dat nu minder geworden sedert de enengieke Sir Arthur Salter niet meer de leiiding heeft van de oeconomische sectie te Geneve? Al weet men blijkbaar nog geen raad met de prablemen, waarvan de conferentie de op- lossing moet brengen, de belangstelling ervoor is in ieder geval groot genoeg. Vol trots wij- zen de Engelschen erop dat nooit zooveel volken naar een conferentie zijn gekomen als er nu in hun hoofdstad vertegenwoordigd zijn. Stellig beroemen zij zich daarop terecht. Een zoo volledige conferentie is er na den oorlog niet geweest; en voor den oorlog waren er niet zooveel souvereine volken van voldoende intemationaal aanzien om tot een conferentie te worden uitgenoodigd. Zesenzestig delega ties moeten er te Londen zijn. Van de uit- genoodigde staten heeft alleen Panama be- dankt. Tot de landen die buiten de grens vielen welke voor de uitnoodigbaren getrok- ken was, behoort als belangrijkste Tibeth. Men ziet, completer kan het moeilijk. Allen juidhen piiohtsgetrouw, als er van opheffing van hanldelsbelemmeringen en van de verdere gulden middelen gesproken wordt die wij alien kennen en erkennen. Maar zal er een staat gevonden worden van voldoende beteekenis om de andere mee te sleepen, die bereid is zelf een goed voorbeeld te geven? Dit is het criterium van de oprechtheid van die woorden. Want riisico is er voor den staat, die het oprecht meent met zijn voor beeld, niet te vreezen, Gaan de anderen mee, dan is de opzet gelukt, gaan zij niet mee dan kan de vooTsteller niet verder gebonden wor den geacht dan hij zelf gaan wil. Maar wil men, jandahks alle mooie woorden, met oprechtheid wat men het eerste noodige noemt Als men de algemeene aarzeling ziet moet men het zijne ervan denken. De moed die ontbreekt is de moed tegenover het bm- nenlanjd. Het is de verblinding die de volken nag beheerscht. Regeerden nu in een aantal groote landen werkelijke staatslieden, die verantwoordelijk- hedd aandurfden, dan hoefde de stemming te Londen niet zoo sceptisch te zijn. Dit scep ticisme getuigt vooral van wantrouwen in eigen regeervermogen. Wie zal de kat de bel aanbinden RIJKSWATERSTAAT. De heer S. Kerpel, kanitonnier bij den Rijks- waterstaat, aihier, is verplaatst naar Velsen, om werkzaam gesteld te worden als 2e gezag- voerder-pontwachter van een der stoompon- ten van den overzetdienst. EEN BLUNDER. Aan een korte vermalding van de j.l. Maan dag aihier gehouden raadszitting, waarin moest worden besloten tot verhooging der be- lastingheffing, tot dekking van een dreigend tekort, een feit dat zich helaas in deze dagen niet alleen in onze gemeente voordoet, knoopt de redacCe der Ax. Crt. een beschouwing vast, dat het er met de financien van Ter Neuzen maar zwak moet voorstaan, want dat dozer dagen zelfs enkele ambtenaren geen salaris konden omitvangen. Voor ingewijden, en iemand die al vele jaren meeloopt in raadszittingenzooals de Red. van genoemd blad, zou men moeten aannemen dat hij tot de ingewijden behoort, is duidelijk dat hier een blunder gemaakt wordt. Wan- neer een gemeente gebrek aan geldimiddelen zou hebben om ambtenaren te betalen zou een voorstel tot ibelastingverhooging geen hulp kunnen bieden, dan moet onmiddellijk gezorgd worden voor kasgeld. Dat dit laatste voor tie doene betalingen steeds aanwezig is, daar voor wordt in elk goed geouClleerd gemeente- bestuur, waar goede verhoudingen bestaan, steeds tijdiig gezorgd. En tot de gemeenten waar die goede toestand bestaat, behoort ook Ter Neuzen. Dat een der ambtenaren niet op tijd salaris zou hebben kunnen ontvangen is dan ook geheel een praatje. Aamgezien ook „praatjes" vlug rondioopen, verzocht men ons hovenstaande onder de aanidacht onzer lezers te willen brengen. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. De Commissaris der Koningin heeft voor het tijdvak van 1 Juli 1933 tot 1 Juli 1938 herbenoemd tot lid van de Gezondheidscom- missie, gezeteld te Oostburg: de heer J. A. van Baal te Oostburg; te Hulst den heer P. J. N. de Gier te Hulst, die tevenis tot voor- zitter der commissie is aangewezen; te Ter Neuzen den heer A. P. Wisse te Zaamslag. MAATSCHAPPIJ VOOR NED. LETTERKUNDE. In de gisteren te Leiden gehouden vergade- ring der Maatschappij voor Ned. Letterkunde werd door het bestuur als lid gekozen Dr. Jos. J. Gielen, leeraar aan de R. K. Middelhare Handelsschool te Hulst. EXAMEN AKTE L. O. Voor het examen akte L. O. slaagde aan de St. Gerardus Kweekschool te Bergen op Zoom mej. A. Rammeloo te Philippine. RAAD VAN KERKEN. Ds. A. Scheele, Geref. predikant te KapeUe, is benoemd tot lid der Prov. commissie voor werkloozenizorg uitgaande van den Raad van Kerken. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie aihier maakt be- kend dat omtrent ondervoigende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarbjj vermelde adressen Rijwielbelastingmerk, H. A. Marsilje, Bas tions traat 6. Rijwielbelastingmerk, P. Hamelimk, Axel- sahestraat 81. RijwielbelasCngmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5, Sluiskll. Rijwielgereedschaptaschje met Inhoud, M. Loof, Dijkstraat 52. Sierspeld, L. Schalk, Noordstraat 52. Poiitemonnaie met inhoud, A. M. MoggriS, Noordstraat 4. 1 Paar sokken, L. Berkman, M. Eijkestr. 21. Vulpen, C. v. d. Hooft, Kerkhoflaan 33. Huissleutel, PoliCebureau. Dameshandtaschje, A. Leunis, Van Steen- bergenlaan 36. Keteltje, F. Kegels, Tholensstraat 66. BRAND TE HOEDEKENSKERKE. Een 8-jarig jongetje omgekomen. Dinsdagnacht te ongeveer half drie bemerk- ten, naar ,,De Z." meldt, de heer M. Eckhardt Jr., wonende op het dorp Hoedekenskerke, en zijn vrouw onraad. Het bleek, dat !r in him woninig brand woedde. Vlug wekten zp him kinderen. Van deze zes in getal sliepen er vier beneden en de twee oudste boven. De vier kleinste waren spoedig in veiiligheid ge- bracht, maar het was niet meer mogelijk langs de trap bij de andere, die boven sliepen, te komen. Daarom werd gepoogd met behulp van bunen hen dioor een dakraampje te red den. De oudste wist, staande op een stoel, zich door het raampje te wrimgen en is met heel veel moeite met een ladder gered. Den andere, een 8jarig jongetje, riep men van buiten toe, dat hij ook op den stoel moest gaan staan. Dan zou men ook hem door het raampje trekken. Hij antwoordde echter, dat hij den stoel niet vinden kon en dat hij niet bij het raampje kon komen. Inmiddeis breidde het vuur zich zoo snel uit, dat de reddings- pogingen opgegeven moesten worden. Men hoorde hem nog om hulp roepen, maar men stand machteloos. Het jongetje is jammerlijk in de vlammen omgekomen. Het huis is geheel afgebrand. Ook het aan- grenzend sohuurtje, waarin 'n vracht- en een personenauto waren geborgen. Vermoedelijk is de brand, waarvan de oorzaak onbekend is, in het schuurtje begonnen. Om uur had de rijkspoliCe bij haar surveillance nog niets bemerkt en om half drie stond alles reeds in lichte laale. Behalve 6en auto, was alles grootendeels verzekerd. De brandweer wist uitbreiding van het vuur te voorkomen. Daar de situatie echter critiek was, werd ook de spuit van Kwadendamme ontboden, die evenwel geen dienst behoefde te doen. Het is tebegrijpen, dat de ouders van het op zoo droeve wijze omigekomen kind radeloos van droefheid zijn. De bevolking van het dorp leefit dan ook met hen mee. Het geheel verkoolde lijkje is naar het lijkemhuisje overgebracht. Dezer dagen slaagde te Amhem voor auto-technicus (le ged.) de heer J. W. Knijff alhaer. Men meldt uit Breskens aan het ,,Dagbl. van N.-Brabant": De zaak omtrent de aanhouding van den directeur A. de T. van de Stoomtramweg Maatschappij BreskensMaldeghem, heeft m geheel Zeeuwsch-Vlaanderen groote opschuid- ding verwekt. Daags na de aanhouding deden overal de wildste geruchten de ronde en de spraakmakende gemeente gooide er nog een schopje bij. Wij hebben ons eens gewend tot een aan- deelhouder der maatschappij, een man, die een geizond oordeel er op na houdt. Hij wist van deze zaak niets anders af, dan hetgeen in de krant had gestaan, namelijk, dat de direc teur der maatschappij verdaCht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte en toeeigeninig van een belangrijk geldsbedrag en daarvoor gearresteerd was. Wanneer onze justitie, aldus onze zegsman, zuik een arrestatie als deze doet, dan moeten de aanwijzingen en vermoeden zeer sterk zijn: de waarschijnlijkheid grenst dan bijna aan de werkeljjkheid. Ook vond bij de mede- deeling van den president-commissaris der maatschappij, den heer J. J. Heijse te Middel- burg, als zou het een strikt particuliere aan- gelegenheid van den directeur betreffen, welke geen enkel verb and houdt met de tramweg- maatschappij, zeer ongelukkig gekozen. Dat moge juridisch waar zijn, doch de aandeel- houders hebben daar een ander zicht op en wel een meer practisch. Zij vragen zich dan ook onmiddellijk af, waarom niet onverwpd door het bestuur een offieieele mededeeling is gedaan aan de aan- deelhouders. Dat kan nooit het justitieel on- derzoek belemmeren, doch wel veel menschen, die financieel bp deze zaak foetrokken zouden kunnen zijn, gerust stellen. In alle geval, aldus prize aandeeilhouder, ik ben reeds met enkele andere aandeelbouders in relatie, wat wij in dezen zullen doen om het naadje van de kous te weten te komen en wanneer wij niet spoedig ten voile worden in- gelicht, zullen wij ,indien zulks statuair kan, een spoed-algemeene vergadering doen bijeen- roepen. Aan het einde v£m ons onderhoud waagden wij het vragen, of hij waarde hechtte aan de allerwildste geruchten, als zouden valsche aan deelen der tramwog-maatschappij in omloop zijn en hp antwoordde: Ik hoop met de aller- grootste hoop van niet. Meer kunnen wij onzen lezers over het onderhoud niet mee- deelen. DUIVENSPORT. Zondag gaf de duivenmaatschappij ,,Recht voor Allen'" te Sas van Gent, gevestigd bij den heer E. Renique prpsvluchten uit: a. Breteuil met 90 oude duiven, prijswin- naars waren: le prijs A. Claeyssenis; 2e, 20e en 21e A. Remery; 3e H. Scheffer; 4e, 9e, lie en 14e M. Meuleman: 5e Jos. Renique; 6e en 19e E. Cuyle; 7e, 13e en 16e Tr. Renique; 8e, 22e en 29e G. Inghels; lOe J. Arens; 15e A. Lip- pen&r 23e en 25e G. Marchand; 24e en 28e J. Vermoet; 26e F. Jacobs; 27e A. Geimaerdt; 30e J. de Groff, alien te Sas van Gent; 12e, 17e en 18e J. van der Heijden te Westdorpe; b. Arras met 30 jonge duiven, prpswin- naars waren; le, 2e en 4e G. de Clerck te Westdorpe; 3e en 8e A. Geimaerdt; 5e A. Lippens; 6e J. van Acker; 7e H. Janssens; 9e en lOe E. van de Putte, alien te Sas van Gent. POUTIERECIITER TE MXDDELBUIM. Zitting van Dinsdag 13 Juni 1933. De vdgende zaken werden behandeid: J. F. E., oud 34 j,, schilder te Ter Neuzen, werd verdacht dat hp op 29 April 1933 te Ter Neuzen Izaak van Kerkvoort heeft beleedlgd. Eisch: /10 boete of 5 dagen hechtenis. Ultispraak: idem. A. E. S., huisvr. C. A. v. B., oud 39 j., zon der beroep te Zaamslag, werd ten laste gelegd dat zij op 29 April 1933 te Sas van Gent Ma thilda Rosalia de Theije hieeft beleedigd. Ook werd zij nog verdacht dat zij op den- zelfden dag te Sas van Gent R. B. van de Casteel heeft beleedlgd. Eisch: f 30 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. F. v. H., oud 52 j., molenaar te Hulst, werd ten laste gelegd dat hij op 28 April 1933 te Hulst Augustus van Wallen heeft beleedigd. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. H. R. d. M., oud 43 j., expediteur te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 4 Mei 1933 te Ter Neuzen Leendert Mudler heeft belee digd. Eisch: /I boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak: idem. J. J., oud 51 j., zetschipper te Rotterdam, werd beklaagd dat hij op 14 April 1933 te Ter Neuzen Anthonie Verhage heeft beleedigd. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. R. B. v. d. C., oud 45 j., veedrijver te Sas- van Gent, werd ten laste gelegd dat hij op 29 April 1933 te Sas van Gent Camiel van Boven heeft beleedigd. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. A. J. R., huisvr. P. v. d. V., oud 32 j., zon der beroep te Glinge, werd beklaagd, dat zij op 10 Mei 1933 te Clinge Lambertus Ver- meersen heeft beleedigd. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. A. M. L. J. d. S., huisvr. J. F. S., oud 35 j., zonder beroep te Axel, werd verdacht dat zij op 25 April 1933 te Axel Pelagia Maria de Witte slagen op het hoofd heeft toegebracht. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. P. L. v. E., oud 22 j., agent verzekerdngs- maatschappij te Axel, werd ten laste gelegd dat hij op 5 Mel 1933 te Axel verzet heeft ge- pleeigd tegen den marechaussee Koole, toen deze hem ter zake van overtreding naar de marechausseekazeme wilde geledden. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. S. A. D., oud 35 j., zonder beroep te Aar- demburg, werd verdacht dat zij in het begin van de maand April van dit jaar te Aarden- burg, door misbruik van gezag heeft uitge- lokt dat een in haar dienst staanden arbeider op 3 April 1933 een heg, die toebehoorde aan E. M. Bonfe, heeft vemield, althans onbruik- baar gemaakt. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak Vrrjdag a.s. HOOGER BEROEP. Door C. C., oud 23 j., koopman te Seroos- kerfce, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 25 April 1933, waarbij hij wegens oplichtlng, tweemaal ge- pleegd, te Breskens en Zoutelande, is ver- oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de onderigane preventieve hechtenis. BEeEDIGD. Ter openbare terechtzlttdng voor Burger- lijke zaken der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, is de heer Mr M. L. D. van Wal- sem beeedigd als griffier van het Kantonge- reeht te Hulst. NALATIGHEID. In hooger beroep werd heden terecht gesteld de 31-jarige architect L. A. C. te Breskens, door de Rechtbank te Middelburg wrijigespro- ken van het hem ten laste gelegde, n.i. het toebrengen van iichamelijk letsel door sohuld aan S. A. L. te Schoondijke. Verdachte had een bestek-teekening gemaakt voor een woon- huis waaraan een balcon. Toen de aannemer L. zich met gereedschappen op dit balcon be- vonid stortte dit in, waardoor L. zoodanig ge- kwetst werd, dat hij geruimen tijid zijn be- roepsbeziigheden niet heeft kunnen uitoefenen. Verdachte verklaarde de teekening in den haast te hebben gemaakt, waardoor de om- buigimg der trekspanten aan den verkeerden kant, n.l. den muurkant waren aangegeven. Het O. M. oordeelende, dat de nalatigheifd, die oorzaa'k van het ongeval was, straf eischte, eoncludeerde tot vemietiging van het vrij- sprekend vonnis te Middelburg, en vroeg een maand gevangenisstraf. Arrest 26 Juni. Tijdelijke kortingen op wedden en loonen. Verleden jaar waren Ged. Staten van meening, dat de tijid voor salariskorting nog niet was aangebroken. Verschillende motieven leiden hen thans tot een andere meening. In de eerste plaats de tijdsomstandigheden. Gelet hierop, schijnt het niet onredelijk, van de Provinciale ambtenaren te vorderen, dat zij zich een, altijd nog bescheiden en binnen be- paalde grenzen vastgelegd offer getroosten. Voorts maakt het trager vloeien der bronnen der Provinciale inkomsten het steeds moeilij- ker, de taak der Brovincie toch reeds tot het uiterste beperkt naar behooren te ver- vullen en is verruiming dier taak se'eoon op velerlei gebied gewenscht, zoo niet geboden -onmogelijk. Ten slotte wijzen Ged. Staten er op, dat weliswaar ten vorige jam van de Kroon de verklaring verkregen, dat he. z.g. Kortings- wetje niet op de provincie Zeeland van toe- passing was, doch dat het aan gerechten twij- fel onderhevig mag worden geacht, of deze verklaring thans weder voetstoots zal worden afgegeven, indien van de zijde der provincie niet tijdig en eigener beweging maatregelen ter bezuiniging worden getroffen. Een en ander heeft geleid om voorloopig voor 3 jaar een korting voor te stellen van 6 op een jaarwedde van f 2500 of minder; van hetgeen boven 2500 verdiend wordt 4 tot 4000 en daarboven 2 Het tjjdelijk karakter voorkomt, dat de pensioensgrondslag verminderd. De commissie van overleg heeft zich unaniem tegen het voorstel verklaard. Er was een deed der commissie, dat van geen korting wil'de weten, een dat een uniforme korting voorstond en een, dat voor een pro- gressieve korting was. Ged. Staten meenen echter, dat het belang der provincie en, in laatste instantie, ook dat der ambtenaren, een beslissing als voorgesteld vordert en dat in dezen tijid de ambtenaren niet kunnen en mogen vormen een geprivilegieenden stand, waarvan de nood der tijden, juist op het punt, waar hij de niet-ambtenaren wellicht het zwaarste treft, ongemerkt voorbij gaat. Nieuw personeed in vasten dienst meenen Ged. Staten thans alleen te moeten aanstellen, als het bepaald nioodzakelijk is, doch overigens in de behoefte aan nieuwe krachten te moeten voorzien door aanstelling van personeel op arbeids contract. Brugtarief Tholen. Waar met ingang van 10 October de termijn verstrekt, zijn poginigen aangewend om het tarief verlaagd te krijgen door steun van de andere gemeenten die belang hebben bij de brug van Tholen. Ged. Staten verleenden daarbij hun tusschenkomst en het doet hen leed, te moeten constateeren, dat, hoewed van een enkele corporatie nog geen antwoord is ontvangen, de tot dusverre ingekomen ant- woorden vrijwel alle afwijzend zijn. Men erkent veelal de wenschelijkheid van tariefsverlaging, doch een bepaalde bijdrage om biertoe te geraken, wordt, al dan niet met een beroep op den minder gunstigen finan- cieelen toestand, gewedgerd. Ged. Staten kunnen daarom hunne toeizegging om een be- drag van 5000 uit de Provinciale fondsen te bevorderen, niet handhaven. Van de ge meente Tholen, zelve, die zich reeds een vrij aanizieniijk offer getroost, mag thans evenmin iets meer gevorderd worden; wijizigmgen van het tarief .zullen derhalve beperkt moeten blijven tot die, welke aanvankelijk door het gemeentebestuur werden voorgesteld. De voomaamste tarieven zullen dan zijn voor een persoon 10 cent; voor een rijwiel 2% cent; voor een auto voor hoogstens 6 personen f 0,30. Garantie tarwe-organisatie. Gevraagd is de garantie van f 1.000.000, ten behoeve van de financieering van den tarwe- oogst 1932, ook weer voor dien van 1933 be- schikbaar te stellen. Ged. Staten wijzen er o.a. op, dat men mag veronlderstellen, dat de financiering evenale in 1932/1933 geheel zon der moeilijkheden zal verloopen. Indien echter door bijzoridere omstandig- heden,. de handel niet in staat zou zijn vol doende crediet te verkrijgen, zou de vervroeg- de afname der tarwe, en daarmede de beta- ling van de tarweverbouwers, in gevaar komen. Waar de tarwe voor den Zeeuwschen landbouwer vrijwel het belangrijkste product is, zou deze stagnatie in de afleveringsmoge- iijkheid voor de bedrijfsvoering emstige gevol- gen kunnen hebben. Ged. Staten stellen dan ook voor evenals verleden jaar tot een maxi mum van f 1.000.000 (maanden April en Mei 1934) de provincie garant te doen zijn. Verlaging steigerreehtem voor gezelschappen. Naar aanleiding van bet voorstel van den heer Hamelink om te bepalen, dat inzake de steigerrechten voor gezelschappen van ten Voor gezelsohapsbiljetten bedraagt het tarief wordt geheven, zeggen Ged. Staten, dat men onderscheid moet maken tusschen het vervoer van gezelschappen met booten door de Prov. diensten en met schepen van andere onder- nemers. Wat de Provinciale diensten aangaat is het steigerrecht bagrepen in de vrachtprijzen. Voor gezeischapsbiljetiten bedraatg het tarief 2/3 van de prijzen voor een enkele reis. Opge- merkt wordt, dat een groep van 20 personen door de Prov. diensten reeds als een gezel- schap wordt aangemerkt. Wordt het. steigerrecht voor gezelschappen van ten minste 150 personen verlaagd dan is daanvan het gevolg, dat, indien een zoodanig geaelschap wordt vervoerd door de Prov. dien sten, niet de passagiers, maar die diensten minider steigerrechten betalen, wat dan voor 80 ook ten voordeele van het Rijk komt bp de lijnen, waarvoor het bijdraagt. Bij vervoer met schepen van andere ondernemers, zal het praotisoh hen ten goede komen, omdat zij geen concurrentie vreezen van de provincie. Ged. Staten meenen dan ook dat het voorstel niet moet worden aangenomen, temeer omdat bedoelde gezelschappen in de steigerrechten maar een zeer klein onderdeel der reiskosten hebben. Ged. Staten verwacbten geen toename van het geibruik der steigers, en deelen mede, dat de wensohelijkheid om de prijzen van extra-hooten te herzien, bij hen een punt van onderzoek uibmaakt. Restauratie toren te Hulst. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Hulst om ook in de kosten van herstelling van den onderbouw van den toren van de St. Wdllibrorduskerk bjj te dragen, welke restauratie ook Ged. Sta ten noodig achten, stellen zij voor de suibsidie voor herstel van den toren te verhoogen van 1500 tot f 2200, zijnde 10 der geraamde totaal kosten. Toepassing art. 161 der Provinciale wet. Ged. Staten doen mededeeling van verschil lende grondaankoopen ten behoeve van wegs- verbetering tot een gezamenlijk bedrag van ruim 95.000 ingevolge de hun daartoe ver- leenide machtiging. Geen subsidie. De directeur van de N.V. „Auto-omnibus- dienst" te Wissenkerke heeft verzocht om be- stendiging 31 December 1933 van de toege- kende su/bsidie voor den autobusdienst tus schen Kamperlandsche-Veer en Kortgene (steiger). Ged. Staten wijzen er op, dat bij het ontwerpen van de algemeene regelen voor het verleenen van subsidie uit de Prov. kas aan autobusdiensten is uitigegaan van de opvatting, dat die steun in den regel na af- loop van den -eersten termijn van 5 jaar zou ophouden, omdat dan de ondememing in het zadel dient te zitten en dat slechts in zeer buitengewone gevallen een eenmaal verleende subsidie zou worden geoontueexd. Genoemde ondememing heeft reeds van 1 Januari 1921 af krachtens het hierboven aangehaald besluit van 18 December 1923 subsidie uit de Provin ciale kas genoten. Ged. Staten zijn van mee ning, dat zij thans zonder Provinciale steun zal moeten kunnen bestaan, en stellen voor, ook met het oog op den toestand der provin ciale financien, voor het verzoek af te wijzen. Wyziging jaarweddeverordening. Naar aanleiding van besprakingen in de Commissie van Overleg, waarbij incidentieel de wenscheljjkheid naar voren kwam de jaar wedde van den assistant bij de Prov. Biblio- theek eenlgermate te verhoogen en meer in overeenstemming te brengen met den aard der door hem verricht wordende werkzaam- heden, kunnen Ged. Staten zich daarmede ver- eenigen en wijzen zij er op, dat de persoon- lijke toelage van f 500, destijds toegekemd, niet medetieit voor den pensioensgrondslag. Zij stellen voor de jaarwedde vast te stellen als voor een adjunct-commies ter griffie, dus van 1800f 3000, en voor den huidigen func- itionaris de weddie te bepalen op 2400. boerenhofsteden door brand verwoest. KERKDIEF GEARRESTEERD. De gemeentepolitie te Weert blijkt Zater- dag een goede vangst gedaan te hebben door de hand te leggen op een beruchten Duitschen inbreker. In het hotel ,,J." te Weert bood de man kleingeld aan tegen bankpapier. De hotelhouder vertrouwde de zaak niet ep stelde de politie van een en ander in kennis. Onmiddellijk trok deze er per auto op uit en kreeg den man een half uur buiten de stad op weg naar Roermond te pakken. Hjj gaf voor Th. Fiete te heeten. De man had pas noch andere papieren. Wel beschikte hij over inbrekerswerktuigen en gummihandschoenen. Inmiddeis vemam de politie, dat er te Ste- vensweert bij Roermond een kerkinbraaik had plaats gehad op Vrijdag 9 Juni. De man is ter confrontatie naar Stevensweerd gebracht en door den veerman aan de Maas herkend. Hij bleek ongeveer f 100 papiergeld bij zich te hebben. De man zal ter beschdkking van den officier van justitie te Roermond worden gesteld. MOEILIJKHEDEN TE HAARLEM. Zaterdag en Zondagavond hebben fascisten ongeregeldheden verwekt te Haarlem, waarbij de politie handelend moest optreden. Den eersten avond waren op de Groote Markt twaalf fascisten bezig met het colporteeren van geschriften. Veel nieuwsgierigen bleven in de buurt van de colporteurs staan en in korten tijid was een groote volksmenigte bijeen. Folitieagenten achtten het beter, dat de colporteurs hun propagandawerk staakten. Zij werden verzocht mee te gaan naar het bureau van politie. Aan dit verzoek voldeden zij. Op het bureau bleek, dat enkelen van hen in het ibezit waren van gummistokken en pistolen. Tegen dezen is proces-verbaal opgemaakt wegens het dragen van verboden wapenen. De politie heeft de wapenen in beslag genomen. Zondagavond wandelden twee fascisten in de Groote Houtstraat. Achter hen volgden talloozen, die zich op minder vriendelijke wijze uitlieten. Een agent ontfermde zich over de jongelui en Ibraoht ben naar de politiepost aan het Proveniershuis. Per auto zijn de jongelui naar huis gegaan. Voor het Proveniershuis bleef het evenwel rumoerig. De politie ver zocht de menigte zich te verspreiden, aan welk verzoek aanvankelijk niet werd voldaan. Daarom werden eenige charges uitgevoerd en is de menigte uiteengedreven. 27 BOERENHOFSTEDEN VERBRAND. In het piaatsje Ni'kolow bij Kielce zijn 27

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2