ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOQR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. No. 9002 WOENSDAG 14 JUNI 1933 73e Jaargang, BIN NENLAND BUITENLAND TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. TTitgeefsterFlrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEENE AD VERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendtng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BI.AI) VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. HINDER WET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter op en,bare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inizage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Nederland sche Petroleum Maatschappij PURF1NA te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een ondergromdsche benzine-bewaarplaats met bovengrondsche af tapinri chting op het perceel kadastraal bekend in sectle K no. 274 (deel). Op Maandag den 26 Juni a.s., des nam. te drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van c&t verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kurmen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretarle der gemeente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestlgd, dat volgens de bestaande juris- prudentle nlet tot beroep gerechtigd zijn, zjj die nlet overeenkomstig artlkel 7 der Hinder- wet op den boven bepaalden dag voor het Ge- meentebestuur zjjn verschenen teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lidhten. Ter Neuzen, 12 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUTZTNGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heeren Schilbhuis en Kooyman, nieuw- benoemde leden, leggen in handen van den voorzitter de venedschte beloften af en nemen zitting. De Kamer gaat daama in de afdeelingen voor het onderzoek van verschillende wets- antwerpen. NIEUWE KAMERLEDEN. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer, vacature Mr. P. J. Oud, den heer D. Kooiman te Purmerend. Bij het Centraal Stemibureau is bericht in- gekomen, dat de heer Schilbhuis zijn benoe- ming tot lid der Tweede Kamer heeft aange- nomen. DR. COLIJN TE EONDEN. Reuter meldt uit Londen: Een aanzienlijk deel van de Nederlandsche kolonie bereidde Dr. Oolijn, toen hij Zaterdag met zijn vrouw op Liverpoolstreetstation aan- kwam, een hartelijk welkom. Officieel waren ter verwelkoming aaruwezig de heeren Usher namens MacDonald, Monck namens Sir John Simon, onze gezant Mr. van Rosenthal. Dr. Ooljjn reed met zijn vrouw regelrecht naar het Dorchester Hotel. Hij wedgerde zich uit te laten over de aanstaande conferentie. MINISTER SEOTEMAKER DE BRUSNE BEeEDIGD. De nieuwibenoemde minister van sociale zaken, prof. dr. Slotemaker de Brume, is Maandagmorgen te half tien doof de Konin- gin op den Ruigenhoek beeedigd en heeft zich vervolgens begeven naar het departement van binneolandsche zaken en daama naar het voormalige departement van oeconomisbhe zaken en arbeid, ten einde het desbetreffende deel van deze departementen over te nemen. PROF. IR. C. E. VAN DER BIET. Prof. Ir. C. L. v. d. Bidt heeft in verband met zijn benoemdng tot wethouder van de ge meente 's-Gravenhage op korten termijn ont- slag gevraagd als hoogleeraar aan de Tech- nische Hoogeschool. DE COMMUNISTEN IN DE TWEEDE KAMER. Uit een verklaring van het politiek bureau der C.P.H., het filiaal van Moskou, in De Tribune blijkt, dat de heer Roestam Effendi als lid van de Tweede Kamer zitting zal nemen. Omtrent den heer Schalker behelst de ver klaring het volgende: ,,Het pal. bureau van de C.P.H. protesteert er tegen, dat de benoeming van partijgenoot Sardjono tot Tweede Kamerlid vervallen is verklaard, op grond van het feit, dat binnen een maand zijn geloofsbrief niet was ingezon- dean. Zijn gavangenihouding in Boven-Digoel door het Nederlandsche gouvernement maakte het hem onmogelijik binnen de daarvoor ge- stelde termijn van maand zijn geloofsbrief in te zeniden. De communistische partij zal echter, gebruik makende van de mogelijkheid, die daartoe de kieswet biedt, de benoeming van partijgenoot Sardjono opnieuw aan de orde stellen. Dit is slechts mogelijk door het bedanken van een zittend Kamerlid. Partijgenoot Schal ker zal derhalve zitting nemen om te bedan ken. De communistische partij zal ondertus- schen alle maatregelen nemen, die er toe kun- nen leaden, dat een volgende keer partijgenoot Sardjono tijdig aan de vereischte formaliteiten zal kunnen voldoen. Daartoe is reeds aan partijgenoot Sardjono een brief geschreven met zaikelijke aanwijzingen, hoe hij bij de volgende benoemingsverklaring zal hebben te hamdelen". DE BROCHURE VAN Mr. DUYS. Naar aanleiding van de geruchten, dat het soc.-dem. Tweede Kamerlid mr. Duys beslo ten had toch zijn brochure aangaande de tac- tiek der S.D.A.P. te doen verschijnen, nadat hij aanvankelijk besloten had deze niet te pu- bliceeren, heeft de Tel. met den heer Duys, die j wegens gezondheidsredenen te Lochem ver- toeft, een onderhoud gehad. Deze deelde mede, dat inderdaad door hem eenigen tijd geleden is toegezegd zijn bro chure voorloopig niet te doen verschijnen. Deze toezegging geschiedde echter in de ver- onderstelling, dat dan intusschen andere partijgenooten, die een vooraanstaande func- tie bekiieeden, zich van het openljjk bekend maken hunner opinies inzake partijtactiek enz. zouden onthouden. Dat sprak vanzelf. Intusschen, zoo vervolgde mr. Duys, is mjj gebieken, dat anderen zich daar niet aan hielden en dezer dagen zelfs heeft een ge- heele afdeeling (Amsterdam 5) nog wel met algemjeene stemmen een motie aangenomen en gepubliceerd waarin deze zich op zekere punten van partij joolitiek reeds ging vastleg- gen. In deze motie wordt uitgesproken, dat een herzien van de partijtactiek „in geen ge- val gericht mag zijn op een verzwakking van het revodutionnair karakter der partij en dat de partijledding met alle middelen, zoowel in parlement als buiten parlement, den strijd voor de verhieffing van de arbeidersklasse zal voortzetten". Om deze redenen heeft mr. Duys het partjj- bestuur bij schrijven van 6 Juni j.l. medege- deeld, dat het naar zijn meening thans ook geen zin meer had de brochure langer binnen te houden, om daarmede dan pas voor den dag tie komen als mosterd na den maaltijd, n.l. wanneer de partijafdeeling zich reeds even- tueel zouden hebben vastgelegd. Uit den indioud der dezer dagen verschij- nende brochure zal, zoo verzekerde mr. Duys, big ken, dat deze geenszins geschreven is in een aan de partij vijandigen geest. Integen- deel. De hoofddnhoud der brochure komt hierop neer, dat mr. Duys wenscht, dat de S.D.A.P. zich onomjwonden zal uitspreken voor het uitsludtend gebruik maken van wettige mid delen ter bereiking van haar doel; voorts voor eerbiediging van het wettig gezag; dat de partij onomwonden sabotage bij een eventueele moMLisatae veroordeelen zal en dat zij tegen - over onze Koningin een houding zal innemen welke meer in overeenstemming is met die der sociaal-democraten in Engeland, Zweden, Denemarken enz., terwijl tenslotte mr. Duys het standpunt met betrekking tot eenzijdige ontwapening commissoriaal wenscht te doen onderzoeken in verband onder meer met de gewrijzigde intemationale omstandigheden en op nog enkele andere gronden, welk laatste punt geheel gaat in den geest als door ir. Al- barda dezer dagen in den Socialistischen Gids geschreven. Wat betreft de verhouding tot het communisme wordt, naar den correspon dent van het blad bleek, het innemen van een scherper standpunt in deze brochure bepleit. Welke gevolgen van de publicatie uwer brochure verwacht u ten aanzien van uw verhouding met de partij? werd tenslotte ge vraagd. Indian, zoo antwoordde de heer Duys, be besprekingen omtrent de punten door mrj aan de orde gesteld, even zakelijk worden behan- deld zonder aanvallan van personen e.d. als ik het zedf heb gedaan in mjjn brochure, dan kan ik natuurlijk niets anders verwachten, dan dat deze kwestie aan de S1D.A.P. zeer ten goede zal komen. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIeN. Aneta meldt uit Batavia aan de N. R. Crt.: De verwijzingen naar den Zeekrijgsraad d.d. 10 dezer betreffen o.m. 17 officieren wien het misdrijf, omschreven in art. 143 van het Wet- boek van Militair Strafrecht, is ten laste ge- legd. Aan twee hunner is bovendien nog het misdrijf, genoemd in art. 129, van ditzelfde Wetboek, ten laste gelegd. Artikel 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht houdt het volgende in: „De militair die opzettelijk toelaat dat een mindere een misdrijf pleegt, of die, getuige van een door een mindere gepleegd misdrijf, opzettelijk nalaat tegen hem de door den aard der zaak gevordende maatregelen van geweld naar vermogen aan te wenden, wordt gestraft gelijk de medeplichtige". Artikel 129 van dit Wetboek luidt: „De schildwaCht die zijn post eigendunkelijk verlaat, een als zoodanig op hem rustende verplichting niet nakomt, of zich in een toe- stand brengt of laat brengen waarin hij zijn dienst als schildwacht niet naar beihooren kan verrichten, wondt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaar. Inidien het feit is geipleegd in- den tijd van oorlog wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste tien jaren. Indien de schuldige zich bevindt aan boord van een oorlogsvaartuig in nood verkeerende, of in tijd van oorlog op brandwacht liggende, bij de veiligheidstroepen in tijd van oorlog, of in een door den vijand aangevallen, of met aanval bedreigde plaats of post, wordt hij ge straft met den dood, levenslange gevangenis straf of tijdelijke van ten hoogste 20 jaren. Met gelijke straffen wordt gestraft de offi- cier van de wacht aan boord van een oorlogs vaartuig of de militair die hem tijdelijk ver- vangt, machinist, hoofd der wacht aan boord van een oorlogsvaartuig, en de foevelhebber van eenige wacht, ronde of patrouille of van eenige met de uitoefendng van den veiliglheids- dienst in tijid van oorlog belaste troepenafdee- lang, die als zoodanig gelijke handelingen pleegt. Indien een andere militair, behoorende tot eenige wacht, ronde of patrouille of tot eenige met de uitoefening van den veiligheidsdienst in tijd van oorlog belaste troepenafdeeling, gelijke handelingen pleegt, zijn de eerste drie leden van dit artikel op hem van toepassing, behoudens dat in de gevalllen van het eerste en tweede lid het maximum der daar gestelde straffen met de helft verminderd wordt en dat in gevallen van het dende lid de schuldige ge straft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste 10 jaren". Nader meldt Aneta: De verwijzingen naar den Zeekrijgsraad be treffen ook 19 Inheemsche schepelingen, aan wie ten laste is gelegd, muiterij aan boord van oorlogsvaartuigen, welke zioh bevinden op een plaats waar geen onmiddellijke hulp te ver- krijgen is, voorts 8 Europeesche schepelingen, wien hetzelfde ten laste wordt gelegd, vender 33 Inheemsche schepelingen, voor het grootste deel behoorend tot het machinekamerpersoneel wien hetzelfde ten laste wordt gelegd, doch onder toevoeging dat zij niet gewapend waren, voorts 82 Inheemsche schepelingen, die, ge wapend zijnde, van het misdrijf van muiterij zonder meer worden bschuldigd. DE KENTEIUNG IN DE S.D.A.P. Te Amsterdam heeft naar de Arbeidspers meldt Zaterdag het bestuur der S.D.A.P. vergaderd. De voorzitter, de heer J. Oudegeest, die in Januari het voomemen had kenbaar gemaakt am tegen het partijcongres van 1934 af te tre- den, deelde made, dat hjj, in verband met de ernstige tjjdsomstandheden en de belangrijke vraagstukken, die er aan de orde zijn, op zijn voomemen is teruggekomen. Voortgeeet werden de reeds vroeger aange- vangen besprekingen over de oorzaken van den teruggang van het stemmenaantal der partij bij de jongste verkiezingen; de mate- rieele en moreele gevolgen van den langen duur en de hevigheid van de oeconomische crisis; de veldwinnende gedachte van dicta- tuur en terreur; de vemietiging van de orga- nisatie der sociaMstische beweging in Duitschlanid en de, naar aanleiding van al deze d'ingen, in de partij opkomende vraag, of een nieuwe orienteering voor de partij noodzake- lijk is. De discussie leidde tot het besluit, een com- missie in te stellen, die tot taak zal hebben, na te gaan, of, zoo ja welke, eventueele wij- zigingen noodiig zijn in programs, resoluties en tactiek der partij. Deze comnaissie zal zoodanig worden samen- gesteld, dat zij, zonder al te groot te zijn, toch een veelzijdige behandeling van de prablemen waarborgt. Zij zal zoo spoedig mogelijk en uiterlijk in September uitvoerig aan het pantijbestuur rapporteeren. Het partijbestuur zal na behandeling in eigen kring, het rapport met eventueele voorstelien of condusies publi- ceeren en in de partij ter discussie en ter amemdeering aan de orde stellen. Een ver- vroegd partijoongres kan dan eventueel de noodige beslissing nemen. De zorg voor de politieke vluchtelingen uit Duitschland, die langzamerhand zeer omvang- rijk begint te worden, daarbrj de actie tot het boycotten van Duitsche artikelen en de actie ter bestrijding van fascisme en communisme, zulien van de partij zeer belangrijke extra uitgaven uit de gewone middelen der partij niet kunnen worden bestreden, had het dage- hjksch bestuur een voorstel ingediend, een buitengewone maandelijksche heffing van de partijgenooten te vragen. Het partijibestuur vereenigde zich met dit voorstel. EEN TENTOONSTELLINGSTREIN. Maandag heeft op het spoonwegenemplace- ment nabrj het Lijnjgebouw van de Neder landsche Spoorwegen te Utrecht, de officieele opening plaats gehad van den ..Oranjetrein", den eersten Nederlandschen tentoonstellings- trein. De rijdende tentoonstelllng, welke een bezoek zal brengen aan 70 plaatsen van Ne- derland, is op initiatief van den heer Th. R. Neuitelings te Bergen op Zoom, tot stand ge- brachit door talrijke inschrijvingen van voor aanstaande bedrjjven en industrieen, alsmede door speoiale exiposities van de Koninklijike Luchtvaart Maatschappij, het Koloniaal Insti- tuut te Amsterdam en de Ned. Spoorwegen. Nadat de ventegenwoordagers van de Ned. pers en een groot aantal genoodigden in de daartoe gereserveerde wachtkamer le en 2e kiasse van het Centraal Station door den heer Neutelings waren bagroet, begaven de vele genoodigden zich naar het emplacement bij het Lijngebouw ten einde den Oranje-trein te bezichtigen. -Er was hier een in oranjekleur geschilderd entree gemaakt, waarboven de nationale drie- kleur wapperde. Over een lengte van een halven kilometer strekte de uit achttien oranje geschilderde D-wagens bestaande trein, samengesteid uit blijkbaar oud Belgisch materiaal, zich over de rails uit. Bij de opening heette eerst de heer Neute- ling alien welkom, waama Dr. H. Th. 's Jacob, commissaris van de Koningin, de officieele opening heeft verricht. Spr. releveerde hoe uit Belgie de gedachte van het organiseeren van een expositie als deze in een trein naar hier is overgekomen. Aan den trein is ook een Beigische wagen verbonden en Dr. 's Jacob uitte den wensch, dat door de verdragen van Oslo en Ouchy een (betere verhouding op eco- nomisch gebied moge komen. Oud-minister Prof. Camoy uitte den wensch, dat de Hollandsche tentoonstellingstredn zoo- veel bijval zal gendeten in de Nederlanden als de Beigische in Belgie. Ten slotte hebben die heeren Ir. E. C. W. van Dijk, lid der direotie van de Nederland sche Spoorwegen en de heer Staelen den heer Neutelings gelukgewenschst. DE WEELDEVERTERINGSBELASTING. De minister van Pinancien heeft aan den voorzitter der Tweede -Kamer medegedeeld, dat hij, daartoe door de Koningin gemachtigd, het wetsontwerp betreffende heffing eener weeldeveyterdngsbelasting intrekit. HET DUITSCHE TRANSFER-MORATORIUM. Het Tweede Kamerlid de heer Kortenhorst heeft aan den minister van Economische Za ken de volgende vragen gesteld: Is de regeering beredd aan de Kamer me- dedeelingen te doen omtrent haar standpunt ten aanzien van het door Duitschland inge- stelde betalings-moratordum. Is de regeering niet van oordeed, dat deze door Duitschland genomen maatregel de mo- geljjkheid opent tot valuta-dumping op de Nederlandsche markt, zoodat niet alleen de belangen der crediteuren, maar ook die der Nederlandsche producenten zeer emstig wor den bedreigd? Is de regeering bereid maatregelen te tref- fen, teneinde de Nederlandsche belangen tegen de door Duitschlanid gevolgde politiek kracht- dadig tie verdedigen? Zoo ja, op welke wijze? In zjjn jongste vergadering besprak het Dagelijksch Bestuur der Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging onder meer de gevol gen, die uit het Duitsche Transfer-Morato rium voor het Nederlandsche bedrijfsieven zulien voortspruiten. Besloten werd onverwijld het onderstaand telegram aan den minister-president te ver- zenden: Het Dagelrjksch Bestuur der Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging in vergadering te Tilburg bijeen, verzoekt de Nederlandsche regeering met aandranig bij het nagaan van de gevolgen voor Nederland van het Duitsche Transfer-Moratorium speciale aandacht te wijden aan de nieuwe mogelljkheden van een tegen bet Nederlandsche bedrijfsieven gerichte dumpingspolitiek. De door de banken aange- boden goedkoope Marken wijzen op het be staande gevaar van een hemieuwde valuta- ooncurrentie. Teneinde dezen nieuwen slag voor ons bedrijfsieven af te weren, dringt ons bestuur op spoedige en krachtige maatrege len aan. VERSTREKKING VAN STEUN IN NATURA. Aan het rapport van de commissie van ad- vies inzake de verstrekking van steun in na- tura, waaruit eenige mededeelingen zijn ge daan, is een nota gevoegd van den heer Meyer de Vries, die zich met de zienswijze van de meerderheid der commissie niet kan vereeni- gen. Hoewel ook de heer de Vries, met de meerderheid verstrekking in natura niet wenschelijk oordeelt, acht hij het invoeren van een geldbonnenstelsel, dat de commissie voorstaat en dat z.i. tot tal van knoeierijen aanleiding kan geven voorbarig en overbodig. Voorbarig, omdat de behoefte er aan thans uit niets blijkt; overbodig, omdat als het werkelijk onverhoopt tot natura-verstrekking mocht komen, andere maatregelen noodiig zijn. Het zal alsdan in de eerste plaats noodig zijn, dat de overhead zich antdoet van het teveel in bet distributie-apparaat, dit in tegenstelling met de meening der commissie, dat alles wat nu betrokken is bij de distributie, instand moet blijven. Eerste veredscbte van een natura-ver- strefcking toch is het zoo goedkoop mogelijk leveren. Dit nu is niet mogelijk, wanneer nan ieder, die thans een groote of kleine portie mede-eet bij de distributie, die portie gewaar- borgd wordt. Een dergelijke waarborg kan ook niet worden gegieven wordt ook niet gegeven aan anderen, die door de crisis getroffen worden. Echiter is het niet noodig op deze zaak thans dieper in te gaan; zulks komt aan de orde, wanneer er werkelijk behoefte gaat bestaan aan natura-verstrekking. In die behoeften dan vindt men ook de middelen, de achtier ons lig gende jaren hebben dit herhaaldelijk beiwezen. De samensteller stelde o.m. de vraag na ge- wezen te hebben op de daling van de inkom- sten en de stijiginig van de uitgaven voor werk- loozenzorg, of het mogelijk zal zijn, nu het steeds moeilijker wordt, de eindjes bijeen te knoopen, op den duur een verlaging van de nominale hulp, welke de werkloozenzorg biedt, tegen te houden? Hoe het zij, verandert niet spoedig heel veel ten goede In het wereld- en nationaal gebeu- ren, dan zal om ons uiitsluitend tot deze groep te beperken zoo schrijft de heer De Vries, de gesteunde in afzienbaren tijd met zijn overhedidshuip niet meer dezalfde hoeveel- heden kunnen koopen, welke hij zich thans nog kan aanschaffen. Zuilen deze op zich zelf zeer te betreuren doch bedriegen de teeke- nen niet onvermijdelijke syimptomen zich voordoen, dan zal de drang sterk worden om met minder geld toch zooveel mogelijk het- geen voor het leven noodig is, te kunnen koo pen. Dan, eerst dan, ligt er voor de overhead een taak weggelegd. Dan zal hij, wetende, dat zij iets gaat verwezenlijken, dat in het volk leeft, zich met recbt de vraag hebben te stel len, n.l. is natura-verstrekking mogelijk. Wanneer de overheiid, door den nood der tijden gedwongen, niet meer voor de honderd- duizenden werkloozen kan doen, wat zij gaame zou willen doen, ni. een zoo goed mogelijk in stand houden van het levenspeil, is het oogen- blilk aangebroken, dat de overheid voorzienin- gen treft. De meerderheid der commissie weerlegt in een slot-nota de beschouiwingen van de min- derhedd. HET SPOORWEGTRAJECT BRUSSEIjGENT. De nieuwe, directe spoorlijn tusschen Brus- sel-Zuid en Demderleeuw zal, boewel op dit traject reeds sedert eenige weken wordt ge- reden, eerst Donderdag a.s. officieel in ge bruik worden genomen. Daar deze lijn op hooge dijken is aangelegd te Schepdal moest bovendien over de vailei van het rivier- tje de Pede een uit 16 groote bogen bestaande brug worden gebouwd zal het nog wel een paar maanden duren alvorens de treinen op dit gedeelte der nieuwe lijn BrusselGent een groote snelheid zulien mogen ontiwikkelen. Waarschrjnlijk zal in Augustus a.s. door da zoogenaamle bloktreinen het traject Brussel (Zuid)Gent in 35 of zelfs in 30 minuten kunnen worden afgelegd, terwijl de reis thans zelfs met de sneltreinen, nog ongeveer een uur duurt. FONDS VOOR VERDREVEN DUITSCHERS De rector van de Hebreeuwsche Universi- teit te Jeruzalem, dr. Magnes, stelt pogingen in het werk om een fonds te stichten van 250.000 pond sterling, teneinde mogelijkheden te soheppen voor de verdreven Duitsche pro- fessoren en intellectueelen. In een manifest, zegt h(j, dat een gift van 200.000 pond aan de universiteit een onvergetelijke en histo- rdsche daad zou zijn, die in de geheele wereld iweerklank zou vinden. Dr. Magnes veroor- deeld ten sterkste de door de hoiidige Duitsche bewinidvoerders tegen de Joden aangenomen, houding en zegt, dat him maatregelen zich in de eerste plaats richten tegen de professoren en intellectueelen. Dr. Magnes stelt voor, een universeele Joadsohe Academie te stich ten, met de Hebreeu/wsche Universiteit van Jeruzalem als middelpunt, wier taak zou zijn een systamatiisehe tegenactie te voeren tegen de „vengiftiging" van de jeugd door de anti- semietische propaganda. Slechts een concentratie der Joodsehe in tellectueelen en geestelijke krachten kan dit bewerkstelligen aldus dr. Magnes. Op den grondslag van oude tradities moeten nieuwe menschelrjke waarden worden opgebouwd op- dat wij ertoe mogen bijdragen het mensch- dom van de dreigemde ramp te rediden. DIETSCHE LANDDAG TE MECHEEEN. Zondag hield de Nederlandsche Unie, onder voorzitterschap van Dr. Schamelhout uit Ant- werpen, schrijver van verschillende werken over den natianaliteitenstrijd in Europa, een. Dietische laniddag te Mechelen. Naast talrijke jocge Vlaamsche autono- misten namen ook Nederland ers aan dit con- gres deel. Prof. Dr. Geyl, hoogleeraar te Londen, Dr. Moller, lid van de Tweede Kamer en de letterkundige Coolen waren als sprekers ingeschreven. Zaterdag bleek aan de Neder- landsch-Belgische grens een strenge controle op de in Belgie komende Nederlanders te wor den gehouden. Aan vele Nederlandsche reizi- gers werd te Bssdhen gevraagd wat zij in Bel gie gingen doen. De Nederlandsche sprekers op den Dietschen landdag bevonden zioh echter reeds sedert Vrijdag te Antwerpen en te Mechelen. Zaterdag werd de heer Collen te Mechelen door een ambtenaar van de surete verzocht zich te legimiteeren. De man van de Surete meende met den geruimen tijd geleden gestorven Mr. De Koning te doen te hebben. Zondagochtend werd aan Prof. Geyl op het oogientalik, dat hij zijn hotel verliet, door de politie meegedeeld, dat zij opdracht had hem het spreken op het congres te beletten. Ook Dr. Moller mocht zich bij zijn aankomst te Mechelen niet naar de vergaderzaal begeven. Ten slotte zijn de heeren Geyl, Moller en Ooo- len door de zoigen van de Surete per auto naar de Nederlandsch-Belgische grens terug- gebracht. Prof. Geyl had evenwel zijn rede reetds aan een der Vlaamsche leiders van den landdag overhandigd, zoodat zij toch voorge- lezen kon worden. Tot andere incidenten blijkt de Dietsche landdag geen aanleiding te hebben gegeven. AANSLAGEN OP TWEE OOSTENRIJKSCHE STAATSLIEDEN. Tegen twee emeninente Oostenrijksche staatslieden zijn aanslagen gepleegd. De leider van den Tiroolschen Heimwehr, bondsraad Steidle, is nabij Innsbruck van een auto uit beschoten en aan den arm gewond, terwijl een poging is gedaan am de auto van dr. Rintelen, den gouvemeur van Stiermarken, in de lucht te laten vliegen, toen hjj zich op weg bevond naar Graz. Deze poging is echter mislukt. In het hoofdkwartaer van de nataonaal- socialisten is een huiszoeking verricht. Een aantal personen is gearresteerd en vol gens half-officieele mededeelingen kan de aan- slag op Steidle worden toegeschreven aan een nationaal socialistisch complot. Het Weensche Maandagochtendiblad Der Morgen heeft uit de omgeving van den te Lon den vertoevenden Oostenrijkschen bondskanse- lier de telefonlsche mededeellng ontvangen. dat, wegens de aanslagen ia Oostenrijk, reeds over enkele uren ingrijpende maatregelen van regeeringswege zouden worden getroffen. Wolff meldt uit Weenen, dat volgens een particulier bericht uit Innshruck het Bruine Huis aldaar bezet is. Alle aanweizigen werden gearresteerd. Het districtsibestuur te Kufstein heeft, in het belang van de handhaving van rust en orde, versohillende maatregelen gelast, die onmiddellijk in werking treden. De organen van de apenbare veiligheid moeten tegen elke soort politieke propaganda en tegen provoca- tie met alle middelen optreden. Om 24 uur moeten alle cate's en drinklokalen gesloten zijn. Ter versterking van den veiligheidsdienst wordt een deel van de voor grensbescherming dienor.de hulppolitae naar de stad overge- plaatst. .AARZELEND BEGIN. Koning George V heeft Maandag te Londen de oeconomische wereldconferentie met een korte rede geopend. Het is weer bijna 3U jaar geleden dat dezelfde vorst in zijn hoofdstad de openingsrede hield voor de vlootconferentie der vijf groote zeemogendheden. Hij sprak

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1