„Zij"-Creme OEXHGDE BEBICHTEV SCHAEEN, PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. ZEVEN DOODEN TE LONG BEACH. IN DE GEVANGENIS OVERLEDEN. LOOP DER BEVOLKING. „Vrijwel hetzelfde kan worden opgemerkt ten aanzien van de financieele bezwaren. Ook hierbij behoort echter een en ander te worden rechtgezet. In de eerste plaats wordt o.m. betoogd, dat de polders voor een goede water- afvoer jaarlijks groote sommen betalen aan het Rijk, dat dus, wanneer de afvoer te wen- scben overlaat, ook verplicbt is te zorgen, dat daarin verbetering komt, zonder hiervoor de polders nogmaals een bydrage te vragen. Dit betoog berust gebeel op een verkeerd prin- cipe betgeen uit bet volgende moge blijken: ,,Tengevolge van bet in 1842 met Belgie gesloten tractaat, beeft bet Rijk ter voorzie- ning van de afwatering in de jaren 1843 1845 de Oostelijke Rijkswaterleiding gegraven en verplicbte bet zicb die leiding te onder- houden, waartegenover de polders contractueel zicb bonden jaarlijks aan bet Rijk een bijidrage te verstrekken van S 0,56 per H.A. Hoewel derhalve na bet aangaan van laatstgenoemd contract bet Rijk kon volstaan met een be- hoorlijk onderboud en bet in stand houden van bet eenmaal gegraven kanaal werden niet- temin op verzoek van belanghebbenden, on- verplicht, verbeteringen aangebracht. ,,In de laatste 25 jaren echter werden bij den Minister van Waterstaat klacbten inge- diend over de suatie van bet polderwater, welke ten doel badden om bet Rijk te bewegen de eenmaal gegraven Rijkswaterleiding te verruimen, eenzelfde meening derbalve als tbans weer naar voren wordt gebra-cht. Nu echter valt op te merken, en dit is juist dat- gene, wat aan bet bedrog van de polderbe- sturen elke kracht ontneemt, dat juist in de periode van 1850 tot 1910 de landbouw zich zoodanig ontwikkelde en intensiveerde, dat dit bedrgf op gebeel andere grondslagen werd ge- baseerd. Het gebruik van kunstmeststoffen, de evolutie der cultuurtechniek en grondbe- werking, derhalve de rationaliseering van de landbouwbedrijven was oorzaak, dat gestreefd werd naar lagere waterstanden in de polders dan voorheen bekend waren, en vooral juist in de wintermaanden in de zeekleigronden. Het behoeft wel geen betoog, dat bet Rijk niet verplicht zou zijn deze ricbtlijnen in de eultuur onmiddellijk te volgen, zonder daarvan van belanghebbenden een billijke bijdrage te vor- deren. Dit komt des te duidelijker naar voren, wanneer bet Rijk na den aanleg de Rijks waterleiding aan een op te richten afwate- ringschap in beheer en onderboud zou hebben overgegeven. Dat niettemin bet Rijk op aandringen van de streek verbeteringen heeft aangebracbt, mag voor de toekomst geen precedenten scheppen. Deze tegemoetkomen- de bouding dient veeleer te worden beschouwd als een poging om het waterbezwaar, dat bet uit Belgie, in meerdere mate dan vroeger, af- gevoerde water veroorzaakt, te ondervangen Ook tbans mag op goede gronden worden aan- genomen, dat de Rijkswaterstaat bij een even- tueele verbetering van de suatiemiddelen, financieele medewerking zal verleenen. Anderzijds wordt de meening naar voren gebracbt, dat de lasten, welke thans op den landbouw drukken, reeds zoodanig zijn, dat een verhooging niet meer kan worden aan- vaard. Inderdaad kan niet worden ontkend, dat de gevolgen van de huidige wereldcon- junctuur vooral ook den landbouw treffen, doch daar staat tegenover, dat juist nu cut tuurverbeteringen, waarin een ruime post zit voor de loonen, dienen te worden tot stand gebracbt, gezien bet feit, dat van Rijkswege voor dergelijke werkverschaffingsobjecten een ruim percentage in de loonen wordt bijgedra- gen, een subsidie, waaraan in normale omstan digbeden niet te denken valt. Mocht na op- richting van het waterschap evenwel blijken, dat de lasten, welke de streek zal moeten opbrengen de draagkracht overscbrijden, dan zal immers het toekomstige waterschap nog steeds vrij zijn om het project, hetzrj slechts gedeeltelijk uit te voeren, hetizij uit te stellen tot beter tijden. De opricbting van het water schap zelve is een conditio sine qua non, om den grondslag te leggen voor de verzorging van een betere afwatering van bet geheele gebied. Ten slotte kan hieraan nog worden toegevoegd, dat bij ovemame van polderleidin- gen, welke voor meerdere waterscbappen van belang zijn, de jaarlijksche onderboudskosten voor de betrokken polders, zelve zullen wor den verminderd. ,,Merkwaardig doet bet aan, dat de admi- nistratief- of publiekrechtelijke bezwaren welke juist voor de opricbting doorslaggevend zijn, vrijwel ontbreken. Onder deze categorie zouden alleen kunnen worden gerangschikt, de meeningen van die besturen, welke meenen, dat ieder polder- of waterschapsbestuur zelve dient te zorgen voor 't beboorlijk functionnee- ren der suatie-middelen. Hieruit kan worden opgemaakt, dat de betrokken besturen van oordeel zijn, dat daarvoor een afwaterings- waterschap niet noodzakelijk is. Deze ziens- wijze kan ecbter niet worden gedeeld, immers in het afwateringsgebied komen behalve dan de Oostelijke Rijkswaterleiding, welke in be heer en onderboud is van bet Rtjik, tal van zijwatergangen voor, waarbij het water van in diverse polders gelegen gronden wordt af- gevoerd. ,,Het onderboud van dergelijke gemeen- sdbappelijke lossingen heeft reeds op ver- schillende plaatsen aanleiding gegeven tot moeilijkheden welke geheel worden ondervan gen, wanneer deze in beheer en onderhoud worden gebracht van 'n centraal afwaterings- waterschap. Bovendien is reeds gewezen op de wenschelijkheid van een groot licbaam van bet beele afwateringsgebied om met bet Rijk over afwateringsaangelegenheden overleg te plegen en zelfs, wat als een toekomstig ideaal dient te worden beschouwd, een overeenkomst te treffen inzake de ovemame van de Rijks waterleiding in eigen beheer. „Rest ten slotte de bij vrijwel alle bezwaar- schriften geuite meening dat de afwatering van een bepaald waterschap voldoende is, zoo- dat in bet afwateringswaterschap geen beil meer kan worden gezien. Hierbiji valt op, dat de meeste bezwaren inderdaad zijn ingediend door waterschappen die niet bebooren tot de polders, die het meeste wateroverlast hebben te duchten. Het door het Rijksbureau voor de Ontwatering uitvoerig verrichte terrein- onderzoek wijst zulks duidelijk uit. Niettemin moet tegen deze zienswijze worden aange- voerd, dat het ook geenszins in de bedoeling ligt van een afwaterings-waterschap om uit- sluitend de belanghebbende gronden samen te brengen. Dit zou immers leiden tot een wa terschap van de meest grillige vormen, waarin behalve lage poldercomplexen diverse ver- spreid liggende perceelen zijn ondergebracht, waarover bet beheer bijzonder kostbaar en onoverzichteiijk zou worden. Een afwate ringswaterschap dient te omvatten alle gron den, welke op een bepaalde leiding of langs een bepaalde sluis sueeren, evenals dit ook elders in de provcincie Zealand is geschied. ,,A1 mogen hooggelegen polders bij een afwaterings-waterschap of bij uit te voeren werken geen direct belang hebben, niet kan ontkend worden, dat zij evenzeer hemelwater naar de Rijikswaterleiding en door de sluis van Ter Neuzen afvoeren, en bet is mede die afvoer, welke de afwatering van andere na- burige perceelen of polders belemmert en wel ke daarom ook mede de werken noodzakelijk maken. Zouden anderzijds de suatie-middelen niet worden verbeterd en zouden de laaggele- gen gebieden overgaan tot stichting van sterke bemalingsinrichtingen welke in tijden van onvoldoende of gestremde loozing 't waterpeil in den boezem opvoeren, dan is bet geenszins denkbeeldig, dat ook de boogere polders de gevolgen daarvan zouden gaan ondervinden. Hieruit blijkt derbalve nog eens duidelijk waterstaatkundig bet verband, dat tusschen de waterscbappen onderling bestaat en bestaan blijft, daaruit volgt tevens, dat de besturen, welke betoogen, geen direct belang te hebben zich niet aan medewerking kunnen en mogen onttrekken en zicb aan de gevaren van hun isolement bloot te stellen. „Dat ook billijkheidshalve bet opnemen dier polders gewenscht is werd bierboven reeds in 't kort uiteengezet. Dat ecbter inderdaad met de omstandigheden, waarin de diverse polders verkeeren, wordt rekening gebouden, blijkt voldoende uit het ontwerp-oprichtingsbesluit, waar sprake is van een verhoudingstabel. „Uit het bovenstaande volgt, dat tegen de opricbting geen emstige bezwaren zijn inge- bracbt; de ingekomen stukken zijn meer te bescbouwen als een wensch om met de bijzon- dere omstandigheden rekening te houden. „De groote voordeelen voor bet geheele betrokken afwateringsgebied, onverschillig of de werken al dan niet tot uitvoering zullen komen, alsmede het algemeen belang, dat bij een eventueel besluit om de verbeteringen wel tot stand te brengen, is verbonden aan de tewerkstelling van werkloozen zijn naar mijne meening voldoende doorslag gevend om een spoedige opricbting van het Waterschap „Hulster en Axeler Ambacht" te bevorderen" Met de strekking van het hierbovenstaande konden Ged. Staten van Zeeland zich volkomen vereenigen. Ook de Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat ter zake geraadpleegd, gaat geheel met bovenaangehaalde beschou- wingen accoord. 72 keer mddr dan 38 en 7 keer mddr dan 63 reizigers vervoerd. Hieruit blijkt, dat de beschikbaar te stellen outillage alleszins toereikend is. Voor bet vracbtvervoer zal beschikbaar zijn een vracht- auto met een draagvermogen van 4 ton, waar in een afgesloten en brandvrije ruimte van 5.40 M3 voor het postvervoer, waarmede uit voor- loopig ingewonnen inlichtingen de P.T.T. waarschijnlijk genoegen zal nemen. In 1932 is gemiddeld per reis vervoerd van Vlake naar Hansweert 218 K.G. en van Hansweert naar Vlake 112 K.G., dus zal ook ten aanzien van bet vrachtvervoer ruimschoots aan de be- hoefte worden voldaan. De besparing zou be- dragen ongeveer 8000, ongerekend eventueel te betalen wachtgelden. Ged. Staten stellen ten slotte voor, hen te machtigen met ingang van 1 Januari 1934 den tramdienst op te hef- fen en met een autobusondememer een over eenkomst aan te gaan. Zij willen niet vastleg- gen met welken, omdat indien nog moeilijk heden zouden rijzen, willicht een buitenge- wone zitting zou noodig zijn om met een ander te kunnen contracteeren. Provinciale rekening 1931. Ged. Staten stellen voor de rekening over 1931 vast te stellen in ontvang op f 5823.474,92 en in uitgaaf op 6974.852,81, alzoo met een kwaad slot van f 1.151.377,89. Geen subsidie. Ged. Staten stellen voor, afwijzend te be- scbikken op het verzoek van den heer F. B. J. Freeken te Breda, directeur van het Eucha- ristisch kruistochtwerk in het bisdom Breda, om f 300 subsidie per jaar ten behoeve van het E.K. huis te Hulst. Ged. Staten wijzen er op, dat bestaande subsidien reeds verminderd zrjn. Subsidie waterleiding Tholen, BRANDKAST OPENGESCHEURD. Vrijdagmorgen kwam men bij de Hema in de Kinkerstraat te Amsterdam tot de ontdek- king, dat de brandkast van het kantoortje was weggesleept naar den winkel en daar aan den achterkant was opengescheurd. Een aan- tal zakjes met geld, tot een totaal bedrag van f 1800, bleek uit de brandkast gestolen te zijn. Vermoedelijk hebben de daders zicb laten insluiten. Zij vonden tijdens bun bezoek o.a. een sleutel, waarmede zij een achterdeur van de zaak konden openen om met hun buit te ontkomen. Van de daders nog geen spoor HET LOT UIT DE LOTERIJ. De belft van bet lot, waarop de hoofdprijs van 100.000 der laatste Indische lotery ge- valleti is, blijkt in bet bezit te zijn van een Chineesche dame te Bandjermasin. Er is, ver- telt de Borneo Post, een historie aan verbon den. Een Chineesche leerling der 7de klasse van de Hollandsch-Chineesche School I had te Batavia een kwart lot besteld. In stede van een kwart, arriveerde aan zijn adres een half lot, kostende 6,25. Het jongmensch beschik- te niet over zooveel geld en toog naar zijn grootmoeder, die de contanten foumeerde en het lot in handen kreeg. De kleinzoon, beter gezegd zijn vader, claimt nu voor zijn zoon bet halve lot, dat intusschen 50.000 waard werd. Tevergeefs waarschijnlijk. De oude dame is een familielid van een on- langs gefailleerden Cbineeschen handelaar, wiens familiehuis, waaracbter zicb enkele eeuwenoude graven bevinden door executoria- len verkoop in handen van een der plaatselijke banken is overgegaan. Het blad vernam, dat de oude dame bet al- oude familie-bezit terug denkt te koopen en dat het haar overtuiging is, dat een boogere macbt het zoo beschikt beeft, dat zij 50.000 moest trekken om op haar ouden dag de gra ven, waarvan er ddn hellig is, weder in de houdt Uw buid jeugdig en soepel, U teint frisch en fraai. In prijzen van 2075 ct. (Ingez. Med.) Onttrekking weg aan openbaar verkeer. Tot de werken, die het bestuur der water- keering van den calamiteuzen Borsselepolder doet uitvoeren, behoort het verhoogen van de kruin van den zeedijk tuschen de dijkpalen 21 en 41 en het verhoogen van den binnenberm van dien dijk tusschen de dijkpalen 21 en 42. Het bestuur der waterkeering vroeg vergun- ning om den op de kruin van bet te verhoogen dijkvak gelegen weg te verleggen naar den binnenberm, omdat de dijkskruin maar een breedte meer zal hebben van 2 M. en der balve voor rijweg te smal zijn zijn. De binnen berm zal ecbter een breedte verkrijgen van 6 M. en de daarop aan te leggen kunstbaan eene breedte van 3 M., welke gewalst zal wor den, zoodat na de voltooiing van bet werk eene beboorlijke rijweg op den binnenberm aanwezig zal zijn, waarmede aan de beboefte van bet verkeer voldoende wordt voldaan. Het betrokken gedeelte van den weg stellen Ged. Staten voor van den ligger van wegen en voetpaden in de gemeente Borsselen te onttrekken aan bet openbaar verkeer, met uitzondering van ongeveer 100 M. voor het directiegebouw, dat met opritten met den nieuwen weg op den binnenberm zal worden verbonden. Tramdienst Hansweert-Vlake. Naar aanleiding van de motie-Overhoff om Ged. Staten te verzoeken te komen met een voorstel inzake den tramdienst Hansweert Vlake, welke motie Ged. Staten overnemen, deelen deze mede, dat bet onderzoek ter zake bun tot verschillende beschouwingen beeft ge- leid. Over 1932 bedroeg het verlies op dezen dienst 14.787,95, w.o. voor rente en aflossing 5388,49 en voor pensioen /43. De uitgaaf voor rente en aflossing vermindert vrij snel en reeds in 1934 ontstaat een besparing van 4104, door de laatste aflossing op de eerste aanschaffing van materieel, terwijl ook de overige aflossings- en rentebetalingen vrij sterk zullen dalen en na 9 en 10 jaren geheel zullen verdwijnen. Hiertegenover staat, dat in de toekomst nieuwe uitgaven voor vernieu- wing van weg en materiaal zullen moeten worden gedaan, welke een nieuwen rente- en afschrijvingslast op de exploitatie-rekening beteekenen. In dit verband mag worden aan- genomen, dat de tramdienst gemiddeld een tekort zal opleveren van ongeveer f 11000, dat zou kunnen worden bespaard, indien in de plaats daarvan gesteld zou kunnen worden een autodienst, waarvoor geen geldelijke of fers ten laste van den Provinciale stoomboot- dienst op de Westerschelde zouden worden ge vorderd. Deze besparing zal niet direct te bereiken zijn, gezien het wachtgeld, dat tot een maximum van 5345 per jaar gedurende 4 jaar aan het nu in dienst zijnde personeel te betalen is, doch een groot deel van het personeel is wel in dienst te stellen in plaats van het losse bij de bootdiensten. Tegen over deze besparing staat bet nadeelig saldo van de exploitatie van een autobusdienst door de provincie of bet bedrag, dat aan een auto busondememer jaarlijks betaald zal worden voor de uitoefening van dezen dienst. Provin ciale exploitatie achten Ged. Staten zeker niet de meest aangewezen weg, omdat ook deze tekorten zou medebrengen. Gezocht is naar een goeden en betrouwbaren ondernemer, die bereid zal zijn tegen vergoe- ding of wellicht zelfs tegen betaling van een bepaald bedrag aan de Provincie het vervoer van passagiers, post en vrachtgoederen op zich te nemen tegen de tot dusver voor de tram geldende tarieven. Het verleenen van een gewone concessie biedt geen waarborgen voor bet vervoer van post en vrachtgoederen, ten aanzien van de post heeft de provincie met de P.T.T. een over eenkomst aangegaan en daartoe zal ook de toekomstige ondernemer zich contractueel moeten verbinden. Het is in hooge mate ge- wenscht, dat het goederenvervoer ook in de toekomst gewaarborgd blijft en ook hiervoor dient een privaatrechtelijke overeenkomst met den ondernemer te worden getroffen. Aan de band van een ontwerp-overeenkomst die nu ook aan de Staten is voorgelegd, zijn bekende ondernemers in de gelegenheid ge steld in te schrijven en bleek de laagste in- schrijvjng te bestaan uit een bedrag van 3000, dat de Westerscheldedienst zal hebben bij te betalen. De ondernemer verplicht zich den dienst uit te oefenen met 2 bussen, resp. voor 38 en 25 personen, terwijl als reserve nog een bus van 25 personen beschikbaar zal zijn. Deze uitrusting is ruimschoots voldoende om in de behoefte van het reizende publiek te voor- zien. In 1932 zijn 46861 reizigers vervoerd of gemiddeld per enkele reis 8 personen. Het aantal reizigers per reis is trouwens aan sterke schommelingen onderhevig. Het groot- ste aantal bedroeg in 1932: 79. In dat jaar zijn EEN ONGELUK DATGELUK AANBRACHT. De raad van beheer der N.V. Waterleiding brensren maatschappij Tholen heeft zich tot de Staten j famllle terug te brengen. gewend met verzoek haar financieelen steun j te verleenen, wat naar het oordeel van adres- sant zou kunnen plaats hebben door het toe- kennen van een jaarlijksche subsidie. In 1919 is aan deze maatschappij reeds financieelen steun toegekend in den vorm van een rente- garantie. Tot dusver zijn voor de provincie hieruit nog geen uitgaven voortgevloeid, daar de geleden verliezen konden worden bestreden uit de kapitaalreserve. Zoodra dit niet meer het geval is zien Ged. Staten juist, dan kan het vermoedelijk verlies over 1932 niet meer geheel uit de kapitaalreserve worden gedekt treedt de rentegarantie in werking. Intus schen is door het rijk steun verleend in den vorm van een reductie op de rente van het aan de gemeenten-aandeelhoudsters verstrekte kapitaal. Tot deze medewerking was de re- geering slechts bereid, wanneer de N.V. de tarieven verhoogde. Aan deze eisch heeft de N.V. voldaan Beide maatregelen te samen sluiten de kans op verlies voor 1933, 1934 en 1935 uit. Volgens de statuten moest voor het eerst in 1936 met afschrijving worden begon- nen. De regeering heeft toegezegd, dat zij dan den toestand nader onder de oogen zal zien. Uit het vorenstaande volgt, dat er thans allerminst reden is om de N.V. steun te ver leenen. Nog afgezien daarvan echter zijn Ged. Staten van oordeel, dat de provincie, door tot een vrij aanzienlijk bedrag een rentegarantie te verleenen ruimschoots heeft voldaan aan hetgeen te dezer zake redelijker wijze als haar taak is te beschouwen. Bovendien laat de toe- stand der provinciale financien niet toe mede om de daaraan verbonden consequen- ties op het terrein van de drinkwatervoor- ziening uit te gaan boven de steeds gevolgde gedragslqn. Ged. Staten stellen dan ook voor, het verzoek af te wijzen. Stichting Zeeweringenfonds. De uitgaven ter zake van het aandeel der Provincie in de te verstrekken tegemoetko- ming aan calamiteuze polders zijn aan groote schommelingen onderhevig. Over de jaren 1921 tot en met 1931 is deswege in de Provin ciale rekeningen verantwoord onderscheiden- lijk 171,489; 100.108; 86.924; 104.160; 98.184; 125.025; 99.160; 125.629; 178.803; 199.133; en 168.872. De groote verschillen tusschen deze bedragen maakten het reeds in normale omstandigheden vrijwel onmogelijk om bij het ontwerpen van de be- grooting den post voor deze uitgaven met juistheid te ramen. In het verleden heeft dit echter nimmer tot onoverkomenlijke moei lijkheden aanleiding gegeven, omdat het bud get ingeval van overschrijding der raming steeds voldoende ruimte bezat. In deze tijden echter zijn de moeilijkheden verdubbeld. Eenerzjjds is een juiste raming nog moeilij- ker dan voorheen te maken, daar rekening moet worden gehouden met de motie-Joziasse van 1931 en met die van de normale herschat- tingen, anderzijds vertoont het budget niet meer die elasticiteit, welke noodig is om op dit punt ontstane schokken op te vangen. Met het oog op een en ander zijn Ged. Staten te rade gegaan op welke wijze de opgesomde be zwaren zouden kunnen worden ondervangen. Het resultaat van de overwegingen is geweest dat zij meenen, te moeten voorstellen een fonds te vormen, dat zij den naam van „Zee- weringenfonds" wenschen te geven, en waar van het doel is om de ten laste van de ge wone Provinciale begrooting komende uitga ven wegens tegemoetkoming aan de calami teuze polders zooveel mogelijk te stabilisee- ren. In het fonds dienen te worden gestort de overschotten op den betrokken begrootings- post, m.a.w. indien de raming hooger is ge weest dan de uitgaven, komt het verschil aan het fonds ten goede. In het tegenovergestelde geval, waarin dus de uitgaven de raming over- schrijden, wordt het bedrag der overschrijding uit het fonds geput. Het fonds doet dus dienst als buffer, de schokken, veroorzaakt door de verschillen in de desbetreffende uitgaven in opvolgende jaren, worden door het fonds op- gevangen. Als maximum bedrag van het fonds zouden Ged. Staten 200.000 willen bepalen. Juist thans is het gewenscht tot het stichten van een dergelijk fonds over te gaan, omdat, naar het zich laat aanzien, op den betrokken begrootingspost voor 1932 een overschot zal ontstaan. In den afgeloopen winter is belang- rijke stormschade gelukkig niet voorgekomen, terwijl de voorzieningen tegen de gevolgen van vallen en oeverafschuivingen geen bij zondere hooge sommen vorderden. Een motorrijder uit Rothwell reed Maandag naar Desborough en kwam in botsing met een vrachtauto. De motorrijder werd omverge- worpen en kreeg zoodanige verwondingen, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overge- bracht. In de vrachtauto zaten een groep zigeuners, die op weg waren naar Epsom en die er him werk van maakten de toekomst en den uitslag van de Derby-wedstrijd te voor- spellen. Als troost voor het hem overkomen ongeluk gaven zij den motorrijder te verstaan, dat volgens hun voorspelling Hyperion de race zou winnen. De motorrijder, die nog nooit aan weddenschappen had gedaan, wedde op Hyperion. Hij won 50 pond sterling. EEN POLITIE-MAN TEGEN EEN BENDE SMOKKELAARS. Reuter meldt uit Belgrado: Een politie-sergeant heeft geheel alleen een groote bende smokkelaars overmeesterd. Hij was op weg van zijn post naar de naastbjj gelegen stad, om het traetement voor zichzelf en zijn manschappen te halen, toen hij de smokkelaarsbende ontmoette, zwaar beladen met zakken tabak. De sergeant trok zjn revolver en beval de mannen hun contrabande neer te gooien; zij deden dit haastig en vlucht- ten het bosch in. De politieman riep eenige boeren, die in de nabijheid op het land werk- ten, requireerde een kar, laadde de tabak hierop en zette zijn weg naar de stad voort. Ondertusschen hadden de smokkelaars zich echter een eind verder in hinderlaag gelegd. Toen de sergeant met zrjn kar hier aankwam, sommeerden zij hem om zijn buit weer af te geven, onder bedreiging hem dood te schieten. De onverstoorbare politieman echter zocht dekking en opende het vuur met zijn karabijn. Een van de paarden, welke zijn kar trokken, werd in het vuurgevecht gedood, doch hij slaagde er in de bandieten op een afstand te houden, tot hij versterking had ontvangen. Twee smokkelaars werden gearresteerd; de overigen zochten een toevlucht in het bosch. Het aantal dooden tengevolge van de ont- ploffingen in de petroleum-raffinaderij te Long Beach in Califomie is naar Reuter meldt ten slotte gebleken zeven te zijn. Vijftig personen werd zoo zwaar gekwetst, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overge- bracht, twee worden nog vermist. De geschiedenis van de verdwenen geldzen- ding aan het postkantoor te Heerlen, waarover wij reeds uitvoerig gemeld hebben, heeft een treurig einde gevonden. De dader die zich het aangeteekende stuk had toegeeigend en te Antwerpen was gear resteerd, was in de gevangenis opgesloten. Thans vernemen wij, dat hij dood in de eel is gevonden. Het schijnt, dat de man aan een kwaal leed, die door de emoties van de laatste dagen ver- ergerd was. Mogelijk is een ongeluk niet uit- gesloten. Het is gelbleken, dat de man nog in het bezit was van 9600 mark. Het overige geld was in kleinigheden omgezet. De vrouw van den man, die te Heerlen als verdacht van medeplichtigheid was opgeslo ten, is in vrrjheid gesteld en over de grens geleid. EEN EINDE AAN HET LIJDEN! Het voortdurend succes van Foster's Rug- pijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrqd van mgn kwellingen". „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ge- kend, dan had ik niet zoo lang behoeven te lflden", zoodanig drukken duizenden dank- bare personen zich uit. Pas op: rugpijn, duizeligheid, zenuwponen, rheumatiek, spit, urinestoomissen, blaas- stoomissen, waterzuchtige zwellingen en an dere verschijnselen van verzwakking der or- ganen van den rug zijn te emstig om ver- waarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urine- zuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven en dat gij dringend be hoefte hebt aan de opwekkende en versterken- de hulp, die Foster's Pillen zoo zeker ver- schaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden Foster's Rugpjjn Pillen zjjn verkrijgbaar bfl alle drogisten enz. h 1,/1,75 en ft, per doos. Te Ter Neuzen bij Fa. A. v. Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 88 (Ingez. Med.) Krina de Pooter, dienstbode, Magrette N 57, naar Eindhoven. A. Prevosti en gezin, surveillant, Sassing P 2, naar Ter Neuzen. C. A. Smeenk, geb. van 't Hoff, zonder be- roep, Molenstraat B 30, naar Westkapelle. Frangois de Jonge en gezin, arbeider, Steen- ovens M 41, naar Zaamslag. Jacs. den Hamer en gezin, landbouwer, Ka naal K 30, naar IJzendijke. Henricus J. Suij, veedrijver, Drieschouwen A 32, naar Koewacht. Debora G. Augusteijn, zonder beroep, Sta- tionstraat G 19, naar Rotterdam. Francisco Prevost, monteur, Sluiskil P woonbarak, naar Westdorpe. Corns. W. Vink, kapper, Julianastraat E 153, naar Rotterdam. Remi L. Smolenaers en gezin, visscher, Sluiskil P 26c, naar Moerbeke. Jacoba A. M. Hamelink, dienstbode, Spui N 104, naar Zaamslag. Sander J. Dieleman en gezin, machinist B 28, naar Hulst. Bertha Kroes, dienstbode, Oudenweg I 6, naar Koewacht. „AL WIE DEN MOED HEEFT!" In een der bladen stond de volgende adver- tentie: Huwelijk, 2 Meisjes, die lang genoeg brj Moeders pappot gezeten hebben, zoeken ken nismaking met advocaat, dokter of zakenman tusschen 30 en 40 jaar, lib. Isr. van beslist goeden huize. Als belooning brengen zij mede algemeene en huishoudelijke ontwikkeiing, (om van kapitaal, intelligentie en uiterlijk schoon niet eens te spreken). Al wie den moed heeft sclirijfve onder letter en nummer. Voor de afwisseling geven wij een partij uit de oude doos. Wit: Th. von Heydebrand und der Lasa. Zwart: C. Mayet. Gespeeld omstreeks 1840. I. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Bb8c6 3. Rflc4 Pg8f6 4. Pf3—g5 Onze lezers kennen deze zet al. 4d7d5 5. e4Xd5 Pf6Xd5? Deze zet is fout, omdat Wit in ieder geval in het voordeel komt. Na 6. d4 krijgt Wit eendg stellingvoordeel, na 6. Pf7: een kans- rijker, in de practische partij vrijwel onaf- wendbaren aanval. In deze partij speelde Zwart opzettelijk zoo, om den aanval te weerleggen. De variant was toen n.l. nog nieuw. 6. Pg5Xf7 Kf8Xf7 7. Ddlf3f Kf7e6 Op alle andere zetten wint Wit zjjn stuk terug met een pion voordeel. 8. Pblc3 Pc6e7 9. d2d4 Nu zou op ed4 volgen De4f en wint het stuk terug met overwegenden stand. 9b7to5 Om door een pionoffer een tempo te win nen. Sterker is 9. c6. 10. Pc3Xb5 c7—c6 II. Pb5c3 Dd8ib6 12. d4Xe5 Rc8b7 Ke5: leidt na De4f tot een catastrophe. 13. Pc3e4 Db6—ib4f 14. Rcld2 Db4Xc4 Nu volgt een schoon slot: de zwarte Koning moet naar den vijand toe. 15. Df3g4f Ke6Xe5 16. f2f4f Ke5d4 Als Zwart op e4 neemt, verliest hij door f5f, Pf4, Rf4: dreigend Rd6f en Tdl mat. 17. c2c3t Pd5Xc3 18. Rd2Xc3f Kd4Xe4 19. f4—f5t Ke4d5 Hiervoor offerde Zwart zijn paard; het helpt echter niet veel. 20. 000t Kd5c5 21. b2b4f Kc5ib5 22. a2a4f Nu moet de koning de dame eindelijk los- laten. Zwart had kunnen opgeven, maar hij wil blijkbaar aan Wit de gelegenheid niet ont- nemen, een aardig slot aan de partij te maken. 23. 22. 24. 25. 26. Dg4Xc4 Kclb2 Tdlalf TalX^2 ma-t- Pe7d5 Kb5Xa4 Pd5Xc3 Pc3a2 AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Koenraad Grootenboer, bankwerker, Kerk- dreef E 24, van Dordrecht. Adriana J. S. Dieleman, dienstmeid, Kerk- dreef E 23, van Middelburg. Laurina van Drongelen, dienstmeid, Ouden weg I 24, van Sas van Gent. Elizabeth de Bruijne, dienstmeid, Beoosten- ble(j L 41, van Zaamslag. Krina de Visser geb. Tholens, zonder beroep, Rondeputten M 53, van Hoek. Daniel Dees en gezin, arbeider, Buthdijk J 16, van Hoek. Alph. Bern, van de Vijver, zonder beroep, Kanaalkade A 98a, van Calcken (B.). Al. L. Fr. de Waal en gezin, metselaar, Nieuwstraat G 60, van Zaamslag. Jan Dieleman en gezin, zonder beroep, Ca- pellepolder M 26, van Zaamslag. Franciscus de Keijzer, koopman, Station- straat G 43a, van Brussel. Johannes Hamelink, arbeider, Sluiskil P 26c, van Hamborn (D.). Norma B. Pr. Kesbeke geb. Vanhoyweghen, zonder beroep, Weststraat D 7, van S-ft. Nico- laas. Job. Bom, fruitteler, Nieuwstraat G 85, van Oegstgeest. Vertrokken: Rosalia Erpelinck, dienstbode, Sluiskil P 85, naar Boschkapelle. Wedstrijd ZeelandAntwerpen. De jaarlijksche wedstrijd op Hemelvaarts- dag, dit jaar te Middelburg gehouden, is ge- eindigd met gelijken stand: 16%16%. Het vorig jaar gelukte het ons, Antwerpen op eigen terrein te verslaan; nu zijn we er slechts in geslaagd, op ons terrein gelrjk te maken. Dat belooft niet veel goeds. Uit Ter Neuzen was niemand aanwezig. Er was eens een tijd, dat Ter Neuzen dezen wed strijd op touw zette Ter Neuzensche Schaakclub. Men bericht ons, dat de vergadering, die op 2 Mei gehouden zou worden, maar toen wegens verkoudheid niet doorging, misschien dit jaar nog zal plaats vinden. Blijkt dit niet moge lijk te zijn, dan zal een der eersbvolgende jaren in aanmerking komen. Duitschland. De Duitsche Regeering heeft het schaakspel ibinnen den kring harer bemoeiingen getrokken. Er moet hard worden gewerkt om leden te werven. Waar nog geen schaakclubs bestaan, moeten zij worden opgericht. In sommige plaatsen hebben deze week twee of drie pro- paganda-avonden plaatsgevonden, met massa- kampen, simultaanwedstrijden, enz. Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bestuur van de schaakclub te X. heeft het schaakspel buiten den kring harer be moeiingen geplaatst. Er moet hard worden gewerkt om leden te verliezen. Waar nog een schaakclub bestaat, moet zij worden opge- heven. In de plaats hebben dit jaar geen propaganda-avonden plaatsgevonden, evenmin als massakampen, simultaanwedstrijden, enz. Nadere mededeeling; dit ,,eniz." slaat op den winterwedstrijd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6