De Vier Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Transpireerende Voeten, BIHHEHLAED BTJITENL AH D FEOILLETON V. V°^ voe% Vrijdag 9 Juni 1933. No. 9000 TER NEUZEN, 9 JUNI 1933. rtye<* ^eC^xHe^9 VAN DE COMMUNISTISCHE TWEEDE KAMER- LEDEN. Naar gemeld wordt, hebben de tot leden der Tweede Kamer benoemd verklaarde commu- nistische candidaten Sardjono en Alimin niet binnen den door de Kieswet voorgeschreven termijn van 6en maand bun geloofsbrieven b.j de Kamer ingezonden, zoodat volgens artikel 132 lid 2 der Kieswet deze plaatsen worden geacht opnieuw te zijn opengevallen. In de hierdoor ontstane vacatures zullen tbans benoemd worden verklaard de heeren C. J. P. Schalker en Roestam Effendi. DE KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ. Te 's Hertogenbosch heeft op 2en Pinkster- dag een bijeenkomst plaats gehad van leden der R. K, Volkspartrj uit verschillende deelen des lands, speciaal uit Brabant en Limburg. Deze bijeenkomst werd gebouden in venband met geschillen in de R. K. V. P. na bet con- gres te Utrecbt. en die tot gevolg badden, dat reeds eenige afdeelingen, o.a. Tilburg, en bloc uit de R. K. Volkspartrj traden. De vergadering heeft met algemeene stem men een resolutie aangenomen, waarin beslo- ten wordt tot stichting van de ,,Katholieke Democratische Partij". MINISTER COUJN NAAR ENGELAND. Naar bet C. B. verneemt, zal de minister- president Dr. H. Coign, leider der Nederland- scbe delegatie ter economische conferentie, zich Zaterdagochtend-via Vlissingen naar Don- den begeven, ter bijwoning van de opening der conferentie op Maandag. Het ligt in de bedoeling van Minister Colijn om elken Zaterdag naar Den Haag terug te keeren en dan op Dinsdagoehtend den gewo- nen ministerraad te presideeren, waama hij zich des avonds met de Harwich-boot weer naar Engeland zal begeven. PROF. SLOTEMAKER DE BRlTiNE TE BERBIJN. Prof. Slotemaker de Brume is te Berlijn aangekomen, teneinde, zooals gemeld, de Duit- sche sociale politiek en in bet bijizonder de in- ricbting van den nieuw gescbapen Duitscben arbeidsdienstplicht grondig te bestudeeren. DE HEER DUYS EN DE S.D.A.P. De brochure van Mr. Duys zal verschijnen. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal binnen- kort bij W. J. Thieme Cie., te Zutphen, toeh de brochure van Mr. Duys verschijnen, waar- omtrent gemeld was, dat zij niet zou worden uitgegeven. PODITIEKE LIEDEREN TE HEERLEN VERBODEN. De commissaris van politie te Heerlen heeft in verband met een relletje in een caf6 aldaar, het zingen en spelen van bet Deutschland- en bet Horst Wessel-lied en tevens van de Inter nationale verboden. Cafehouders, die zich bier niet aan storen, zullen alle faciliteiten, b.v. de muziekvergunning worden ontnomen. ONZE LANGE GODF IN GEVAAR. Naar het „Bbld." vermeldt, is de toestand op de Internationale Radio-conferentie te Luzem tbans zeer kritiek met Pinksteren wilde men nu reeds onverrichterzake uiteen- gaan. Er wordt nu ecbter opnieuw naar een oplossing der moeilijkheden in venband met de verdeeling der golflengten gezocht, maar de kansen op bet behoud van de Nederlandsche lange golf staan zeer slecbt. Alle andere lan- aen verzetten zich tegen behoud van de 1875 M.-golf voor Nederland; daartegenover is men bereid ons land een goede korte golf erbij te geven, d.w.z. de lange, voor een korte golf te ruilen. HERSTEL VAN DE MONARCHIE IN HONGARIJE? De correspondent der N. R. Crt. te Londen meldt: Wanneer zijn mededeeling bet plan niet in elkaar doet storten, zoo deelt de Parijscbe correspondent van de Herald, in bet voile be- sef van zijn internationale beteekenis, mede, dan zou aartshertog Otto dit weekeind naar Boedapest vliegen om de monarcbie te her- stellen. Ex-keizerin Zita heeft baar toestem- ming gegeven, Horthy heeft bet plan goed- gekeurd en hetzelfde zou van Mussolini ge- zegd kunnen worden. Mussolini's toestem- ming zou door graaf Betblen verkregen zijn bij diens laatste bezoek aan Rome. Men zou dezen tijd gekozen hebben omdat de verschillende landen in beslag genomen worden door de wereldconferentie en men aan- neemt, dat zij zullen aarzelen met maatrege- len tegen het nieuwe regiem te komen. EHN MISLUKTE AANSLAG OP VENIZELOS. Wolff meldt uit Athene, dat onbekend ge- - bleven daders Dinsdagavond een revolveraan- j slag hebben gepleegd op Venizelos, die met zijn vrouw een autotocbtje deed. Venizelos zelf bleef ongedeerd, doch zijn vrouw is ernstig gekwetst. Een ambtenaar van de politie is gedood. Nader meldt Reuter uit Athene: Toen Venizelos met zijn echtgenoote in een auto van Kiphissa naar Athene terugkeerde, loste een onbekende man verscheidene scboten op zijn auto. Mevrouw Venizelos liep vier scbotwonden op, doch Venizelos zelf bleef on gedeerd. De aanslag werd op ongeveer 7 kilometer van Athene gepleegd. De dader loste de scboten van een anderen auto uit en kon daarna ontkomen. Een knecht van Venizelos werd gedood. De chauffeur van Venizelos, die zwaar ge- wond werd, zag tocb nog kans den wagen naar Athene te rijden. Venizelos heeft slechts eenige lichte verwondingen opgeloopen ten gevolge van glassplinters. De politie beeft een uitgebreid onderzoek ingesteld om den dader op bet spoor te komen. LUXOR-THEATER. De helden der lucht. DE SOHULDENKWESTIE. Reuter meldt uit New York: President Roosevelt beeft hier opnieuw ver klaard dat hij geneigd was om ieder officieel verzoek voor een herziening der oorlogsschul- den in vriendschappelijke overweging te nemen. Maar de eerste stap hiertoe moest van de scbuldenaren uitgaan. door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 44) (Vervolg.) „Tot onder aan de helling kunnen we komen," zei ik. ,,Maar dan is het uit." Granby nam niet de minste notitie van mijn woorden. Hij stond midden op den weg, on- beweeglijk, of hij iets zag, dat hem buiten- gewoon interesseerde. Opeens keerde hij zich om. „Tot onderaan de helling dan," besliste bij. ,,Vooruit," zei ik, ,,Stap in." Ik schoof vlug achter het stuur. Granby stapte niet in; hij stelde zich tevreden met op de treeplank te gaan staan. ,,Ik sta hier best", antwoordde hij op een vraag van mij. „Vooruit jonge man!" Ik zette de rem af en de wagen kwam langzaam in beweging. Na een minuut of wat zakten we met een behoorlijk gangetje, min- stens een veertig kilometer, de helling af. Maar ik vond het niet dan een laatste wan- hopige poging, nutteloos &n gevaarlijk. Tel- kens moest ik vaart minderen, om de bochten heelhuids te nemen. En eindelijk kwam de gevaarlijkste van de serie, de u-vormige bocht, waar ik den vorigen dag achteruit had moeten rijden, om op den weg te kunnen blijven. Dezen keer moest ik het echter in 66nen doen en dus minderde ik vaart tot we met een slakken- Met zorg is het programma in deze bios- coop samengesteld. De eene hoofdfilm is, of- schoon typisch Amerikaansch, geniaal van op- zet. Techniek en romantiek zijn uitnemend gecombineerd; beurtelings overheerschen de beide bioscoop-uitersten ontroering of sensatie en doordat een zekere vaart en gezonde afwis- seling deze rolprent kenmerken, wordt ze van begin tot einde met de grootste aandacht ge- volgd. De regie van Frank Capra is buiten- gewoon knap te noemen, terwijl de hoofdrollen door Fay Wray en Ralph Graves op sublieme wijze worden vertolkt. Het scenario is ver- moedelijk ontleend aan Byrd's tocht naar de Zuidpool, de ramp van de Shenandoa of de R 101 en de poolreis van de Italia, terwijl de Amerikaansche luchtvloot een belangrijk deel voor haar rekening nam. Door de lucht zal een reis naar de Zuid pool gemaakt worden en wel per bestuurbaar luchtschip, waaraan een vliegtuig bevestigd isDe commandant van het luchtschip, die aanvankeljjk zijn vriend in dit vliegtuig zou mede nemen, laat zich door diens echtge noote overhalen, deze toezegging in te trek- ken omdat haar man een koen doch zeer roe- keloos piloot is. Het luchtschip verongelukt en nu gaat de aviateur per 3-motorig vlieg tuig; het doel wordt bereikt, het toestel ver ongelukt en een nieuw luchtschip redt den lucht-acrobaat en zijn eenig overgebleven mak- ker van een wissen dood. En het vrouwtje, dat al tot een scheiding besloten had en van plan was te trouwen met den commandant, omdat haar man toch naar de Zuidpool was gegaan, bemerkte dat zij zonder haar man niet leven kon, toen deze in levensgevaar verkeerde. a an spannende momenten ontbreekt het in deze prachtige rolprent niet. We noemen slechts de staaltjes van vliegkunst en lucht- acrobatiek, de geweldige luchtschepen, en den kamp van het eene tegen den storm het be- zwijken onder de natuurkrachten, de nood- lottige daling in het Zuidpoolgebied, het werk van de parachutisten, den triomphalen intocht met muziek, vlaggen en confetti in New-York. Dit is inderdaad een voortreffelijke rolprent, met vlieg-sensaties en fraaie natuur-opnamen uit het pdolgebied. We twijfelen niet of ieder die Dirigible" of te wel Helden der lucht ziet, zal onze waardeering volmondig onder- schrijven. Een liefde in Rome. Gustav Fr&hlich en Renate Miiller spelen de hoofdrollen in de Aco-film ,,Een liefde in gang voortkropen. Op hetzelfde oogenblik zag ik een groep werklui. die met him bloote, ge- spierde armen kleine, keurig op maat gehakte stammetjes tot vrachten opstapelden en elke vracht met een roestigen ketting omwonden, die aan een katrol op den stalen kabel gehaakt en zoo naar beneden getransporteerd werd. Ik kwam de bocht heelhuids om en duwde de rem weer op haar plaats. Op dat oogenblik merkte ik dat Granby verdwenen was. Ik keek om. Hij was van de treeplank gespron- gen en stond op den wegrand. Toen hij me zag kijken wenkte hij me door te rijden. „Vooruit!" schreeuwde hij. „We zien elkaar straks beneden wel weer." ,,Wat ga je doen?" schreeuwde ik terug. ,,Schiet op!" was het niet zeer vriendelijke antwoord. ,,Vooruit, kerel!" Nog even aarzelde ik. Maar een bevel is een bevel. De auto gleed verder en de volgende vjjf minuten had ik al mijn aandacht noodig om de auto, alleen met behulp van de remmen, veilig om de tallooze bochten te loodsen. Het was doodstil op den weg; nu de motor zweeg was het eenige geluid, dat ik hoorde, het zachte, zuchtende wrijven van de banden over het droge, stoffige weg-oppervlak. Maar op eens hoorde ik, boven dat rustige schuifelen uit, een soort gegons, dat onder het luisteren ernaar al hooger en krachtiger werd. Ik keek omhoog. De stalen kabel van het houthakkerskamp boven op den pas kruiste den weg een eind voor me uit en door onder het rijden telkens even op te kijken zag ik, dat de mannen boven juist een nieuwe vracht stammen hadden losgelaten. Met gestadig toe- nemende vaart schoot de stapel langs zijn eene rail op zijn doel af een stapelplaats beneden op de vlakte. Voorzichtig kropen we de volgende u-vor- Rome", bewerkt naar een novelle van Luigi Pirandello. Te miaaen van de fraaie natuur der Italiaansche hoofdstad met vele klassieke overblijfselen van het oude Rome rolt zich deze tragedie af, waarvan Frohlich als Hein- rich en Renate Miiller als Marie de held en heldin zijn. Op een tuinfeest wordt Heinrich, die componist is, gehuldigd voor het winnen van den Muziekprijs van Rome en ook zijn verloofde deelt in de eer. Een zonnige toe- komst schijnt den geliefden te wachten, als Marie onverwacht naar het huis van haar moe- der wordt ontboden, die plotseling overleden blijkt te zijn. Tegelijk breekt zij met Hein rich. Bij toeval ontmoeten zij elkaar later toch in een zaak waar Marie in betrekking is. Nog wil zij de reden van haar optreden niet ver- tellen. Dan zoekt Heinrich haar onverwacht thuis op en volgen nog vele complicates, maar het einde brengt Heinrich en Marie ten slotte toch te zamen. ALTIJD RHEUMATIEK Tot zij het juiste middel vond Op raad van een vrieudjn Als iemand deize vrouw eerder over Kruschen gesproken had, had zij niet haar halve leven aan rheumatiek behoeven te lijden. Haar er- varingen beschrijvend zegt zij: ,,Een paar jaar geleden was ik bijna kreupel door rheumatiek. Een knie was z66 pijnlijk dat ik mijn been bijna niet gebruiken kon. Ik kon niet slapen of ik moest in een dergelijke moei- lijke houding gaan liggen om mijn been te ontzien, dat alle andere ledematen pijn deden. Ik ben over de 55 maar ik heb mijn leven lang, met tusschenpoozen, aanvallen van rheuma tiek gehad. Toen vroeg een vriendin mrj, of ik al eens Kruschen Salts had geprobeerd. Nu moet ik u vertellen, dat ik al alles geprobeerd had, maar met bedroevende resultaten. Gedu- rende korten tijd probeerde ik toen de kleine dosis Kruschen Salts en kreeg werkelijk ver- lichting van pijn. Ik voelde me algemeen zoo veel beter, dat ik steeds met de doses ben doorgegaan, en ik heb daarna nooit meer een aanval van rheumatiek gehad. Als ik het voel aankomen, neem ik direct de gewone dosis een halve thee-lepel in een half glas water een paar dagen lang en het is weer ver dwenen." (Mevr.) A. G. U moet de rheumatiek overwinnen voor zij. U overwonnen heeft. Wacht niet tot de rheu matiek haar mes dieper en dieper in U ge- drongen heeft. Zoek direct naar de hoofdoor- zaak van Uw pijnen en neem afdoende maat- regelen. Rheumatische toestanden kunnen ont- staan, wanneer het organisme een teveel aan urinezuur heeft. Dit is het gevolg van slechte werking der afvoerorganen. De zes zouten in Kruschen nu zullen Uw inwendige organen aansporen tot geregelde, gezonde werking, zoo dat schadelijke afvalstoffen en het kwaadaar- dig urinezuur regelmatig en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Begin morgen met Kruschen. Houd U aan „de kleine dagelijksche dosis" en U zult spoedig met duizenden ande ren instemmen, die verklaren dat de rheuma tiek voor Kruschen moest wijken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor e<5n cent per dag. en voor de fabrieksarbeiders niet zouden over- eenkomen met de tegenwoordig werkelijk be- taalde loonen en dus behooren te worden ver- VERVOER EN NEDERLAGE VAN SUIKER. In aansluiting aan het bericht, geplaatst in GEMEENTERAAD VAN AXEL. Donderdagnamiddag was de gemeenteraad weer in vollen getale bijeen, om te behandelen de financieele voorzieningen, waarvan. ver- leden week door den voorzitter voorstellen waren aangekondigd. De besprekingen die zich naar aanleiding van die voorstellen ontspon- nen, evenaardden in warmte die der zomer- sche temperatuur buiten. Het waren dan ook voorstellen, die weinig sympathie kimnen ver- wekken en die Burg, en Weth. zelf ook slechts noodgedrongen bleken te hebben gedaan. Alvorens tot den hoofdschotel der agenda te komen, nam de raad kennis van het verslag van den ontwikkelingscursus voor werkloozen, die in den afgeloopen winter is gehouden, en waarvan de resultaten teleurstellend werden genoemd. De cursus was reeds beeindigd, toen van den Minister van Binnenlandsche Zaken de mededeeling van de ter beschikking der gemeente te stellen rijksbijdrage in de kosten van dien cursus en de voorwaarden die daar- voor worden gesteld, werden meegedeeld. Aan den heer M. Mieras zal worden bericht dat hij den door hem gevraagden bouwgrond in de Wilhelminastraat voor 4,per M2. kan koopen, doch niet voor 3,50 zooals hij dat heeft gevraagd. Aan de verlofhouders E. A. Hermans en H. Lippens, die inmiddels vergunninghouders zijn geworden, zal in overeenstemming met de Drankwet van het betaalde verlofsrecht worden gerestitueerd. De omstandigheid dat van het op de be- grooting voor steun aan werkloozen en werk- verschaffing in dit jaar reeds voor een groot deel is gabruikt, en het niet te voorzien was dat men daarmede op dien voet zou kunnen voortgaan, heeft Burg, en Weth. aanleiding gegeven zich deswege te verstaan met den Minister van Binnenlandsche Zaken. Daarop zijn besprekingen gevolgd met ambtenaren van het Departement en heeft de Minister er ten slotte het gemeentebestuur op gewezen, dat de steunnormen die gelden voor de landarbeiders iaag u. Op grond van dat advies stelden Burg, en Weth. voor de steunregeiing te wijzigen, en wel door te bepalen dat: in artikel 6 de steun ten hoogste zal be- dragen: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin- ners f 7,per week, benevens 0,50 per week per getzanslid boven de twee personen tot een maximum van 8 personen; b. voor kostgangers 5,per week, en in artikel 19 op ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin- ners 6,— per week benevens 0,50 per week per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 8 personen; b. voor kostgangers /4,per week. Voorts het in artikel 9 en artikel 20 ge- noemde ibedrag van f 15,— te wijzigen in 12,—. en de in die artikelen afzonderlijk voor de landarbeiders voorkomende bepaling te doen verv alien. Nu de steunregeiing toch gewijzagd wordt maken wij van de gelegenheid gebruik u tevens voor te stellen de 2e alinea van artikel 23, luidende „De steunregeiing zal eindigen op 1 Juli 1932" te schrappen. Dit voorstel werd uitvoerig bestreden door den heer Hamelink, die, om op denzelfden voet te kunnen voortgaan, hetgeen hij nood- zakelijk acht voor de betrokken gezinnen, een leening ad 10.000 wenschte te sluiten, in een jaar of 5 af te lossen, en alzoo de begrooting voor 1933 sluitend te maken. Door de heeren Van Kampen, Van Bende- gem en Verschelling werd verklaard, dat zij de regeling als een noodzakelijkheid aanvaarden, doch werd ook de klacht geuit, dat door werk loozen niet steeds de noodige activiteit voor het verkrijgen van werk wordt aan den dag gelegd, de heer Verschelling lanceerde zelfs een geval van werk weigeren, welk geval naar de voorzitter mededeelde des avonds in een bijeenkomst van Het Orgaan zou worden be- sproken, en indien het juist bleek gestraft. Ook de heeren 't Gilde, Dieleman en Oggel voerden hierover nog het woord, en bleken de verlaging van de steunnormen alleen als nood- zakelijk door gebrek aan geldmiddelen te wil- len aanvaarden. Het voorstel van Burg, en Weth. is ten slotte aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, terwijl 1 lid die de vergadering tijdelijk verlaten had, ook, maar te laat, v6or te kennen gaf. Ook dient nog vermeld, dat de raad onwil- lig bleef om de jaarwedde van de verloskun- dige, overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten weer op den ouden voet te herstellen. Elen daartoe strekkend voorstel werd met 8 tegen 5 stemmen verworpen, zoodat er met Ged. Staten 2 verschilpunten omtrent sala- rieening in de begrooting blijven bestaan, waarvan het ook niet te voorzien is, dat het Gedeputeerd College daarin zal berusten. Maar evenzoo ging het met een van uit Middelburg gegeven wenk, om, met het oog op een dringend noodige versterking der geld middelen, de gemeente voor de Gemeentefonds- belasting te rangschikken in de derde klasse. Burg, en Weth. schatten dat hieruit voor 1933 nog een bedrag van 2000 te halen was en dat bedrag, wil men niet te kort komen de i begrooting voor 1934 overmatig bezwaren, noodig is. De heer Hamelink acht dit bedrag, in ver band met de bezuiniging die door de vermin- dering der uitkeering voor werkloozen zal worden verkregen niet meer noodig. De heer De Ruijter was vooral een felle bestrijder van het voorstel op principieele gronden en betoog- de, dat, zoolang Ged. Staten den raad geen medewerkiing willen vefleenen om te bezuini- gen op de hooge jaarwedden, van f 3000, 4000 tot 5000, hij er niet aan wil mee- werken om menschen met f 500 en 600 door zwaardere belasting te treffen. Hij vond bij- val bij verschillende leden. De heer Diele man wees er op, dat men nu eenmaal het geld noodig zal hebben en men onjuist doet met nu te zitten vechten tegen de leden van Ged. Staten. De meening dier heeren is reeds voor lang bekend, die zullen in deze periode van 4 jaar ook niet veranderen. Men wist dat v6<5r de Statenverkiezing en als men het met hun daarover niet eens is, had men hen toen moe ten bestrijden. Het eind van het lied was, dat het voorstel van Burg, en Weth. met 9 tegen 4 stemmen werd verworpen, en we voorzien dat de be- sluiten die in deze raadszitting zijn gevallen weer al voldoende stof zullen vormen voor een agenda in de toekomst, met een daaraan ver- bonden uitvoerig verslag. Nadat nog bij de omvraag door den heer Ortelee was geklaagd, dat ter gelegenheid der luxe-markt op 1.1. Dinsdag door een der be- bestuursleden der winkeliersvereeniging een ijsco-man die ter zijde stond van de markt was weggezonden, hetgeen hij niet toelaatbaar acht, daar toch ieder zijn brood moet kunnen verdienen, en de voorzitter heeft geantwoord, dat, als die man bij hem gekomen was, die kwestie spoedig bevredigend zou zijn opgelost, doch dat bij een latere gelegenheid aan het in gebruik geven der markt voorwaarden kunnen worden verbonden, werd de vergade ring gesloten. ons nummer van Vrfldag 2 Juni 1933, meldt men ons, dat bij de opgave een abuis had plaats gehad. De bepalingen zijn aanmerkelijk soepeler dan eerst werd medegedeeld. Wij laten ze hieronder, gewijzigd, volgen. Vervoer dan meer dan 3 K.G. suiker is ver boden tenizij gedekt door document. Hoeveel- heden die men in voorraad heeft moeten even- eens gedekt zijn, indien bij particulieren meer aanwezig is dan 3 K.G. per lid van het gezin, kinderen beneden de 5 jaren niet mede- gerekend. Neringdoenden mogen slechts 3 K.G. suiker in totaal ongedekt voorhanden hebben. Alle speciale mededeelingen omtrent kandij kunnen als vervallen worden beschouwd, en staat kandij dus gelijk aan gewone suiker. Bovendien kunnen wij nog mededeelen, dat panden van winkeliers en neringdoenden in suiker nu ook aan peiling onderworpen zijn verklaard, terwijl aangifte van die panden moet geschieden voor 24 Juni e.k. ten kan- tore van de ontvangers der accijnzen waar- onder de woonplaats ressorteert. Verdere inlichtingen zijn daar tevens te be- komen. Alhoewel deze voorschriften soepeler zijn dan de vroeger vermelde moge er toch aan worden herinnerd, dat zware straffen worden bedreigd tegen overtreders. mige bocht om; nu hadden wij een lang recht stuk weg voor ons. De kabel was hier geen tien meter voor ons uit en de stapel hakhout passeerde juist op zijn gevaarlijke reis naar omlaag den stoffigen bergweg. We zagen den stapel, maar we zagen tege- lijik iets anders. Op de bovenste laag stam men lag een figuur voorover, met zijn han- den om den roestigen ketting, zijn beenen tus- schen de stammen geklemd en een vastibera- den uitdrukking op zijn mager gezicht. Granby had den kortsten weg genomen. ,,Daat me kijken. Toe, hou even stil!" smeekte een stem vlak bij mijn oor. Werktuigelijk had ik dat al gedaan. Recht- op naast elkaar volgdeti we de vlucht van dat zonderlinge vliegtuig. Nu was het verdwe nen. Donna Concepcion luijgde naar adem. ,,Wat een man!" zei ze. Ik verwachtte niet anders dan dat ze zou gaaci applaudisseeren. Zij amuseerde zich bui tengewoon; de rest liet haar koud. Hoe zou dat afloopen? vroeg ik mezelf af Zou hij bijtijds beneden komen dat wilde zeggen, bijtijds om de Lancia den pas af te snijden? Ik keek over den rand van den weg naar beneden. Lemesurier had al bijna den voet van den berg bereikt. Over de twee laat ste hellingen streek een witte stofwolk. De Lancia deed haar uiterste best, maar de sta len kabel was haar de baas. Het zonderlinge zweeftuig, dat van dichtbij respectabele af- metingen had, was niet veel meer dan een donkere stip: Gedurende enkele oogenblikken gleed het met wat kantige schaduwvlekken rechts onder ons henen, en werd zoo onzicht- baar. Maar meteen daarop schoot het weer te voorschijn en zag ik het ter bestemde plaatse aankomen. Granby had zijn doel bereikt. Het eicidsta- tion van zrn luchtspoortje was een houten Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. Ingez. Med. OPRICHTING WATERSCHAP HULSTER EN AXELER AMBACHT. Hieromtrent publiceert het ,,Dagbl. van N.-Br. en Zeeland" het rapport van den heer Ir. J. L. T. Kriigers, den Rijkslandbouwconsu- lent bij het Rijksbureau voor de ontwatering te Tilburg, naar aanleiding van de vermelde bezwaren der polders, als volgt; ,,Door verschillende waterschapsbesturen wordt betoogd, dat het project, zooals dat is ontworpen door het ingenieursbureau v.h. Van Hasselt en de Koning, te ruim zou zijn opgezet en dat een voldoende afwatering zou zijn te verkrijgen, indien slechts een gedeelte van de in bedoeld project genoemde werken, zouden worden uitgevoerd. „Daarop dient in de eerste plaats te worden opgemerkt, dat dergelijke bezwaren, van geheel geen beteekenis zijn, aangezien immers het plan, dient te worden beschouwd als een voorstel, immers omtrent de uitvoering van werken wordt bij de oprichting van het water- schap nog geen beslissing genomen; dit ge- schiedt later door de algemeene vergadering, welke is samengesteld uit vertegenwoordigers van de polders en waterschappen, waarover het aftewateringswatersehap zich zal uit- strekken. Het doel der oprichting is dan ook niet in de eerste plaats om te komen tot uit voering van het vorenbedoelde project doch uitsluitend het vormen van een band tusschen de gronden, welke langs de Oostibeer te Ter Neuzen uitwateren om gezamelijke belangen te bespreken en ook weer gezamenlijk midde- len te beramen om in bestaande toestanden verbeteringen aan te brengen. Daarbij komt voorts nog, dat het te verwachten is, dat het Rijk als beheerder der Oostelijke Rijkswater- leiding hij' eene eventueele toekenning van een geldelijke bijdrage de voorwaarde zal stellen, dat een afwateringswaterschap wordt ge- vormd aangezien door het afwateringswater schap een nieuw publiekrechtelijk lichaam wordt verkregen, waarmede besprekingen en onderhandelingen kunnen worden gevoerd om trent de belangen der streek. „Het wil mij echter voorkomen, dat het dienstig is, even op de voorstellen, welke uit den boezem der waterschappen zijn naar voren gabracht, wat nader in te gaan. In het algemeen kan daarbij worden opgemerkt, dat de besturen zich nagenoeg uitsluitend richten naar het afwateringsbelang van hun eigen polder of waterschap, dat m.a.w. het algemeen belang daarbij uit het oog wordt verloren, het belang van het geheele afwateringsgebied. Zoo meenen diverse besturen, welke zijn ge- legen nabij de Oostbeer en afwateren op de Othenesche Kreek, dat het vergrooten der sluiscapaciteit en het verruimen van de daar- heen voerende waterleiding voor den polder af doende zal zijn. Deze besturen hebben echter in hun betoog de gevolgen over het hoofd gezien van een verbetering der afvoerwegen meer het land in. Dat bovendien ook enkele polderbesturen in de omgeving van Koewacht. eenzelfde meening verkondigen, moet worden toegeschreven aan het feit, dat deze niet ter zake genoeg deskundig zijn, aangezien voor deze gronden de grootste afvoerbelemmering niet is gelegen aan de Oostbeer, doch in de waberleidingen tusschen de Othenesche en Axelsche Kreek. ,,Waar derhalve, zooals reeds is opgemerkt deze bezwaren van technischen aard hier niet ter zake doen, is het overbodig na boven- staande korte uiteenzetting, een volledige om- schrijiving te geven van den bestaandeti water- staatstoestand met alle daaraan klevende gebreken. loods met een aantal figuren ernaast, die op de volgende lading hakhout stonden te wach ten. Eeci kleine gedaante maakte zich van den stapel los en liep hard, met dwaas-kleine schuifelende beentjes den weg op. De kleine figuurtjes naast de loods stelden zich even eens in beweging. De arm van een van de silhouetjes gebaarde op een veelzeggende ma nier en de andere silhouetjes kwamen nu goed in actie. Maar ik kon niet zien wat ze deden. ,,Hij blokkeert den weg", zei een opgewon- den stem vlak bij mijn oor. Met een gezicht, bleek en geteekend van op- winding, lag Donna Concepcion op haar knieen op de achterbank. Ze had den kijker van Granby gevonden en sloeg het tooneel beneden nu daardoor gade. ,,Hij deelt bankbiljetten uit", vertelde ze verder. ,,Ze werken als paarden!" ,,En daar hebben we de Lancia!" riep ik uit, toen een grijs-witte kolom stof de laatste helling kwam afglijdeci. Een van de figuurtjes ging den wagen tege- moet en bewoog zijn arm op en neer, of hij seinen gaf. De stofkolom minderde vaart en loste op. Nu konden we de auto zien. „Vooruit, senora", drong ik opeens opge- wonden aan. ,,Op tijd komen we niet meer, maar hoe eerder we beneden zijn, hoe beter. Kom naast me zitten". De „weduwe" liet zich niet bidden. Terwijl ik de rem afzette, klom ze over den rug van de voorste zitplaatsen en gleed naast me neer. Haar oogen schitterden, haar heele gezicht glansde. ,,Wat een man! Wat een man!" zei ze. Het gedeelte van de helling, dat we nog voor den boeg hadden, fegden we in zoo kort mogelijken tijd af en al gauw hadden we het laatste rechte stuk, waarop de roode auto stond, bereikt. Ik reed zoo ver mogelijk door, pas toen ons niet meer dan een meter of tien van de Lancia scheidden, remde ik en bracht de auto tot staan. Het volgende oogenblik racede ik op den ge'improviseerden slag- boom af. Het tooneel-tje, dat ons wachtte, was ne:, iets voor Donna Concepcion. Granby en twee of drie bruine gespierde kerels hadden den; weg inderhaast met de stammen van de laat ste ,,zending" versperd. Naast de Lancia, met zijn handen omhoog, stond Mendoza, en Lemesurier imiteerde achter het stuur de hulpelooze armhouding van zijn collega. Gran by had zich, met zijn revolver in de hand, midden op den weg geposteerd en stond daar, in meer dan verschrikkelijk Spaansch, der goe-gemeente uit te leggen, dat de mannen in de roode auto bandieten waren, echte struikroovers, die een dame bestolen hadden. Maar gelukkig had hij ze te pakken weten te krijgen en daar was de dame in quaestie om haar eigendom op te eischen. Met een laatdunkend gezicht stond Mendoza arm be- schuldigingen te weerleggen en de houthak- kers luisterden met open mond toe, voor het uiterlij'k, overbluft, maar innerlijk zeer tevreden met de bankbiljetten, die Granby in hun willig opgehouden handen had laten ver- dwijnen. Mijn plotseling ten tooneele verschij nen, compleet met beroofde dame, maakte de zaak nog ingewikkelder. „Wat die Senor daar zegt, is whar!" ver klaarde ik. En om mijn bewering kracht bij te zetten, drukte ik mijn revolver tegen den slaap van Lemesurier. Mendoza riep Donna Concepcion tot ge- tuige. En ondanks het feit, dat hij nog steeds met opgeheven armen stond, en het zweet hem langs zijn gezicht biggelde, was hij toch nog tot op zekere hoogte de Spaansche Grande. (Wordt vervolgd)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5