MERCURIUS HAVERMOUT Tegen zonnebrand Purol Predikbeurten. Feuilleton - vertellingen SPORT. LANDBOUWBERICHTRN. CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. VOETBAL. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. de breedte over het algemeen vrij goed is. Hoofdzaak is, dat de Rijksleidingen op voldoende diepte worden gebracht. d. Waarheid moge zija, dat het Rijk de kosten van het thans voorgestelde plan grootendeels voor zijn rekening neemt, de kosten der uitvoering ad f 480.000,zul- len toch door de polders gedragen moeten worden (terwijl de nood in den landbouw toch reeds zoo groot is), zij het dan ook dat het Rijk bereid zou zijn van het daarin hegrepen bedrag van 192.000,aan loon voor werkloozen een beduidende som aan subsidie te verleenen. De vergadering is van oordeel, dat met het bedrag, aan loon voor werkloozen uit- getrokken, goed werk ware te verrichten. Een ruim voldoende verbetering zou reeds aangabracht zijn, wanneer het betrokken departement met het bedrag dat het voor werkverruiming voor dit object wenscht te besteden het werk wilde ter hand nemen. De vergadering zou dit zeer op prijs stellen. e. Met de meening, dat de oprichting van het waterschap ter verbetering van zeer veel uitnemende cultuurgronden drin- gend noodzakelijk is, kan de vergadering tzich niet vereendgen. Voor verschillende gTonden toch is bevloeiing gewenscht. Bij ontwatering zouden deze zoo goed als waardeloos worden. f. Bij de regeling wordt, naar heeren Gedeputeerde Staten schrijven, gerekend met de zelfstandigheid der polders. De vergadering heeft echter het gevoelen, dat indien de oprichting wordt doorgedreven tegen den wensch van zoovele betrokken polders men reeds een heel eind weg is naar de opheffing van die zelfstandigheid. g. Tegen de bewering van den Rijks- landbouwconsulent bij het Rjjksbureau voor de ontwatering, Ir. J. F. L. Krugers te Tilburg, dat door de protesteerende polders het algemeen belang uit het oog wordt verloren, moet de vergadering stelling nemen. Wanneer zoo goed als alle be trokken polders bazwaren naar voren brengen, die dezelfde ondertoon hebben, dan kan men moeilijk zeggen, dat het alge- meenbelang ter zijde wordt gesteld. Men zou eerder kunnen zeggen, dat in deze het ibelang van den eene, het belang van den ander is. Voorts is op gronden als hier- voor vermeld - ten eenenmale onjuist, wat Ir. Krugers zegt, dat het rijk geheel on- verplicht verbeteringen aan de waterleidin- ■ge n aanbracht! Integendeel heeft het Rijk zich daartoe eontractueel verbonden. Wanneer cchter slechts het bestaande in goeden staat van onderhoud wordt gehou- den, voor zoover dit ten l^ste van het Rijk komt, dan is, naar het oordeel der ver gadering, het waterbeizwaar opgeheven. Voorts zegt Ir. Krugers, dat na oprich ting, het toekomstig waterschap vrij blijft, om het plan uit te voeren. Waar bijna alle polders bezwaren hebben tegen de oprich ting zou dan ook van de uitvoering weinig terecht komen, indien heeren Gedeputeerde Staten de eerste benoeming niet aan zich hielden. Dat zij dit doen, is naar het oor deel der vergadering alleen, om tegen den wensch der belanghebbenden de oprichting van het waterschap tot elken prijs door te zetten, en de polders voor een voldongen feit te plaatsen. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten krachtig te protesteeren tegen de oprichting van het waterschap en Uw ver gadering te verzoeken het voorstel te ver- werpen. Zij zou hoogelijk waardeeren, wanneer Uwerzijds krachtdadig bij het Rijk kon worden aangedrongen, om tot verbete ring van de bij het Rijk in onderhoud zijnde waterleidingen te komen. De Voorzitter wees hiema op den nood die allerwege in den landbouw heerscht, hetgeen ook wel blijkt uit de verschillende maatrege- len die worden getroffen voor steun aan dat •bedrijf, waarvoor de landbouwers erg dank- baar zijn, doch zij moeten er tegen pro testeeren, dat onder deze omstandigheden nieuwe lasten aan den landbouw, zoowel pach- ters als grondeigenaars zouden worden opge- legd, wanneer het voorgestelde waterschap tot stand komt, met de bedoeling een verbetering in de uitwatering tot stand te brengen ten koste van dat waterschap, dat dit zal verhalen door een verhoogd dijkgeschot van de ingelan- den der betrokken polders. Het is de bedoe ling een exemplaar van het adres te zenden aan alle leden der Provinciale Staten. De heer Plasschaert merkte op, dat de ver- hoogde waterstand in de waterleidingen op Nederlandsch gebied een gevolg is van de verbeterde waterafvoer der daarop aflvoeiende Belgische polders. Aangezien de Nederland- sche staat zich verbonden heeft dat water van die Belgische polders te ontvangen, be- hoort deze ook voor de verbetering der af- vloenng op Nederlandsch gebied te zorgen en de kosten daarvan voor eigen rekening te houden, doch niet op den hals der polders te schuiven. Hij zag deze opmerking gaame ingelascht. Daartoe wordt met algemeene stemmen be sloten. De heer K. de Koeijer wees er op, dat Ir. Van Leeuwen in zijn rapport zelf erkent, dat er in de waterleiding drempels zijn, die het regelmatig afvloeien van het water belemme- ren. Dat is een gebrek aan de waterleiding, die de Staat reeds sinds lang had behooren op te ruimen. De Voorzitter merkt op, dat het adres reeds vermeld, dat de Staat niet aan de ten deze op zich genomen verplichtingen voldoet. De heer Stolk zou liever van „gemaal" dan van „stoom"-gemaal willen spreken, omdat ook een andere beweegkracht mogelijk is. Wordt besloten „stoom" te schrappen. De heer W. Bedet deelt mede, dat de Nieuw Othemepolder geen verbeterde afwatering noodig heeft, daar deze nog altijd 40 h 50 c.M. blijft boven den hoogsten stand van de Othen- eche kreek. Ook hij betoogt, dat het Rijk zijn verplichtingen nopens het in goeden staat houden der waterleiding niet nakomt, ofschoon de polders 56 cent per H.A. voor suatierecht betalen. Ook betwist hij, dat het mogelijk zou zijn de bedding der waterleiding tot aan de uitmonding bij de haven van Ter Neuzen op 22 M. beddingbreedte te brengen. Uitvoerig is dit reeds tegenover het college van Ged. Sta ten uiteengezet. De heer Huijssen-Dieleman vermeent, dat meer aandacht zou behooren te worden ge- schonken aan het open zijn der kokers in den Beer te Ter Neuzen. Er zijn wel 4 kokers, maar in vele gevallen staan er, zooals hij meermalen heeft geconstateerd, maar 2 of 3 open. Men houdt blijkbaar het water in de kreek op een bepaald peil. De Voorzitter wijst er op, dat voor verbete ring van de waterleiding geen bijdragen zullen worden gevorderd van de Belgische polders. Het is onbillijk, dat de Nederlandsche polders dat w61 zouden moeten doen. Daarom wordt tegen het waterschap geageerd. Echter zal er naar moeten worden gestreefd, dat de Neder landsche staat gevolg geeft aan de contrac- tueele verplichtingen, tot het in voldoenden staat houden der waterleiding. Ingez. Med. De heer Vercauteren, dijkgraaf van den Nieuw Kieldrechtpolder, deelt mede, dat zijn polder (en op dat zelfde standpunt bleken ook te staan de polders Rieden, Clinge, Groot- en Klein Kieldrecht) de vrees koestert, dat, in dien er geen waterschap komt, ook geen ver betering in den waterafvoer zal worden ver- kregen. Nadat door den Voorzitter en den heer Van den Boggende is in het licht gesteld, dat daar- naar zal worden gestreefd en dat de Staat de verbeteringen voor eigen rekening zal uit- voeren, indien het plan van deze actie gunstig resultaat heeft en het waterschap van de baan is, verklaren de afgevaardigden van genoem- de polders dat dan hun bezwaren tegen de actie zijn vervallen en zij er zich bij kunnen aansluiten. Met in aanmerking neming der aangenomen amendementen wordt het concept-adres thans met algemeene stemmen goedgekeurd. Op voorstel van het Comitd verbinden de polders zich in de te maken kosten bij te zullen dragen naar gelang van de sehotbare H.A. De Voorzitter vermoedt, dat die kosten ge- ring zullen zijn en in verband met de voorge nomen werkwijze van het comdtd 10 cent per H.A. wel niet zullen te boven gaan. Evenals de heer Kruijsse legt hij er, naar aanleiding van opmerkingen onder het publiek ten zeerste nadruk op, dat de leden van dit Oomitd alle werkzaamheden belangeloos ver richten; alleen gemaakte directe kosten worden in rekening gebracht en men is voor- nemens in alle opzichten zuinig te zijn. Indien de loop der omstandigheden het ge wenscht zou doen voonkomen de actie uit te ibreiden en het inwinnen van rechtskundig adives noodzakelijk wordt, zal, alvorens daar- ote wordt overgegaan opnieuw een algemeene vergadering der polders worden belegd. De heer K. de Koeijer stelt nog de vraag, wat er gebeuren moet, als men het plan van het waterschap van de baan weet te krijgen en de Staat niet aan zijn verplichtingen tot verbetering der waterleiding voldoet. Kan men dan ook weigeren de bijdrage te storten? De Voorzitter meent, dat dan weer een comity aan het werk zal moeten gaan, maar hoopt, dat er dan een ander comite zal willen optreden. De heer Van den Boggende spreekt als zijn meening uit, dat men dan tegen den Staat. als nalatige partij, zal moeten optreden zooals men dat tegen ieder ander contractant doet. De heer Stolk wijst op het bestaan van een commissie voor verbetering der ontwatering van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij maakt daarvan deel evenals nog eenige ter vergade ring aanwezig. Hjj raadt aan om met die commissie in contact te treden. Deze heeft al een breedvoerig onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden in deze en de verplichtingen die de Staat heeft na te komen. De Voorzitter zal na de vergadering van dien raad terstond gebruik maken. De heer Bedet sprak zijn spijt uit, dat ver- zuimd is de leden der Prov. Staten, in dit district wonende, ter vergadering te noodigen. Nu is er slechts 66n lid, die echter hier als polderafgevaardigde tegenwoordig is. De Voorzitter wil dit verzuim herstellen en verzoekt bedoelde aanwezige, de heer A. de Feijter, in de vergadering der Staten de hier ibesproken belangen van de landbouwers met den meesten nadruk te bepleiten. Hij sluit daama onder dankzegging voor de betoonde groote belangstelling de vergade ring. OVERGANGS- EN EINDEESSEN LANDBOUW- SCHOOL TE SOHOONDIJKE. Ten overstaan van den rijkslandbouwconsulent en in tegenwoordigheid van verschillende ver- tegenwoordigers van gemeentebesturen, en Land- bouworganisaties, ouders van leerlingen en ver- dere belangstellenden, hadden Vrijdag te Schoon dijke de jaarlijksche overgangs- en eindlessen der Landbouwschool aldaar plaats. Bevorderd van de le naar 2e klasse: C. Baecke te Hoofdplaat; A. J. Bliek en A. Haverbeeke Achzn te Biervliet; P. van Cruyningen, G. Knibbe en W. Quaak Czn. te Zuidzande; J. F. Dees, J. Dhondt en A. Salomd te Groede; A. de Feijter te Waterlandkerkje; J. Haak, E. de Smet en M. E. Bonte te St. Kruis; I. Haartsen en A. Termate te IJzendijke; J. Moggrd te Schoondijke; J. Scheele te Eede. Niet bevorderd drie leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse werden: Z. Comelis Pzn te Nieuwvliet; J. de Hullu te RetranchementJ. Provoost en J. Haverbeeke Eszn te IJzendijke; P. Quaak Czn en A. D. Ris- seeuw te Zuidzande; J. P. Risseeuw en J. van Dijke te Groede; en R. J. Scheele te Sluis. Niet bevorderd geene. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse werden: C. Aemaudts Azn en R. Aernaudts, H. J. van Sluis, Aug. E. Dellaert Gz., Ger. Dellaert Azn en W. Quaak te IJzendijke; J. J. de Feijter en H. J. Vermue te Schoondijke. Het diploma werd uitgereikt aan: P. Beun te St. Kruis; H. I. Cysouw en A. P. de Putter te Cadzand; P. Dekker te Retranchement; S. van Hoeve en W. Dieleman te Biervliet; J. de Mil- liano te Waterlandkerkje; J. Risseeuw J.Izn, F. J. v. Rosevelt en J. F. v. Rosevelt te Schoon dijke; C. Lannoye te Aardenburg. Toegelaten tot de le klasse zijn: A. J. van Hoeve, A. O. J. Haverbeke en J. A. den Hamer te Biervliet; A. I. Becu te Groede; C. L. Pladdet te Zuidzande; A. Luteijn en P. Verhage te Nieuw vliet; P. de Hullu en J. Vercouteren te Retran chement; B. A. v. d. Slikke, A. J. Leenhouts en C. Quaak te IJzendijke; P. J. de Miliano te Oost- burg; R. de Bruickere te Aardenburg; P. de Backere te St. Kruis; A. Rammondt en J. Ver mue te Schoondijke; J. Koots te Cadzand en J. Boecke te Hoofdplaat. Dinsdagnamiddag werd alhier in de Geref. Kerk de Classicale Diaconale Conferentie ge- houden van de classis Axel, onder presidium van den heer W. A. den Boggende van Axel. Na afhandeling van verscheidene huishou- delijke en practicale zaken en vragen, waarbij de predikanten Ds. S. Groeneveld en Ds. C. B. Bavinck als adviseurs optraden, hield laatst- genoemde predikant een referaat over het Diaconale werk in ons Ned. Oost-Indie. Na breede bespreking van dit referaat sloot Ds. Bavinck de vergadering met dankgebed. Door de afd. Axel van de Burgerwacht alhier ds een wedstrijd genouuen loopende over 9 wekea. Deze wedstrijd werd geregeld iedere Zater- dag bezocht door 20 schutters, terwijl zoo nu en dan een 5-tal leden uit belangstelling kwa- men meesehieten. Totaal aantal te behalen punten 1080, rozen 90. le prijs Adr. Laurens 1075 punten, 85 rozen; 2e pr. P. v. Alten resp. 1039 en 79; 3e pr. Jac. Bakker resp. 1068 en 78; 4e pr. G. den Engelsman resp. 1067 en 78; 5e pr. B. J. Knieriem resp. 10o< en 77; 6e pr. R. de Kra- ker resp. 1067 en 77; 7e pr. S. Laurens resp. 1065 en 78; 8e pr. Jac. Koster resp. 1064 en 74; 9e pr. Jan Laurens resp. 1050 en 65; lOe pr. Corn. Faas resp. 1049 en 63; lie pr. P. Rouw resp. 1037 en 53; 12e pr. Fred. Bakker resp. 1028 en 48; 13e pr. Abr. Bakker resp. 991 en 36; 14e pr. C. v. Tatenhove resp. 991 en 33; 15e pr. P. Zegers resp. 986 en 35; 16e pr. W. Wieland resp. 981 en 34; 17e pr. P. Koster resp. 961 en 24. De rozenprijs werd eveneens gewonnen door den heer Adr. Laurens voomoemd. (De Z.) Gisteren slaagde te Arnhem voor water- bouwkundige, de heer F. Kaijser Jzn. GOES. Op Vrijdag 7 Juli a.s. zal in de Geref. kerk te Goes de 13e Zeeuwsche Diaconale confe rentie worden gehouden. Als adviseurs zullen optreden Ds. J. S. Post van Axel en Ds. Kok van Zaamslag. In de morgenvergadering zul len de vacatures van het comitd vervuld wor den wegens aftreden van den heer L. Smit van Goes en A. W. Potappel van Bergen op Zoom. Des middags hoopt op te treden Dr. J. Hoek van Den Haag met het onderwerp „ambt en roeping van den diaken". KON. NED. VOETBAJLB ON D. Kampioenschap van Nederland. Het einde van den strijd om het kampioen schap van Nederland is reeds in het verschiet, vier van de vijf mededingende clubs hebben nog slechts 2 wedstrijden te spelen, en nog steeds valt er over het eindresultaat niets te voorspellen. De vereenigingen blijken vrijwel van geljjke sterkte te zijn, waardoor de belang stelling groot blijft, nu de geweldige hitte der laatste dagen gelukkig wat geweken is en een frisch briesje een verblijf op het voetbal- terrein niet tot een kwelling zal maken. In Rotterdam zal de bijzonder spannende str(jd plaats hebben tussohen Fejjenoord en Go Ahead. Voor de Rotterdammers beteekent dit het al of niet in de running blijven, want zoo Go Ahead wint, dan is het wel zoo goed als zeker, dat dit jaar het kampioenschap naar Deventer zal verhuizen. Niet minder spannend zal de strijd te Gro- ningen zijn waar de Stormvogels de strijd tegen Velocitas moeten aanbinden. Velocitas staat wel onderaan in de ranglijst, doch dit wil volstrekt niet zeggen dat zij niet in staat is, het met succes tegen de mededingende clubs op te nemen. Indien de IJmuidenaren verliezen dan is voor hen de kans voorbij. Afdeeling IV. Promotie-competltie 3e klasse Door de overwinning van Axel vorige Zon- dag is de strijd om een plaats in de Tweede Klasse beslist en zoo hebben de nog te spelen wedstrijden in deze competitie hun bekoring verloren. Het is dan ook te verwachten dat de ontmoeting MEVOZeelandia hiervan een beeld zal geven en beide ploegen het zeer kalmpjes zullen opnemen. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Afdeeling B. Promotiecompetitie le klasse. HontenisseTemeuzen IH. 3e klasse. STEEN HScheldestrijders H. Stoppeldijk nWestdorpe H. AKRONDISSEMENTS-RECHTRANX TE MIDDELBURG. Zitting van 9 Juni 1933. De volgende vonnissen werden uitgesproken: J. J. A., oud 22 j„ machinst te Hulst, be- klaagd van oplichting vrijgesproken. L. W. v. D., oud 25 j., koopman te Clinge, beklaagd van verboden uitvoer, vrijgesproken, G. G., oud 37 j., graanhandelaar te Stekene (B.), is wegens overtreding der Tarwewet, met bevestiging van het vonnis van den kan- tonrechter veroordeeld tot 250 boete of 20 dagen hechtenis. M. L. B., oud 51 j., te Sint Jansteen, be klaagd van overtreding der Tarwewet gedeel- telijk ontslagen van rechtsvervolging en ge- deeltelijk vrijgesproken. C. d. B., oud 35 j., werkman te Sint Jan steen; A. J. v. P., oud 19 j., werkman te Sint Jansteen; F. S., oud 43 j., werkman te Sint Jansteen; J. 'S., oud 34 j., werkman te Sint Jansteen; H. v. P., oud 28 j., werkman te St. Jansteen, alien beklaagd van overtre ding der Tarwewet, vrijgesproken. J. R., oud 45 j., bakker te Zaamslag, is wegens overtreding der Tarwewet met beves tiging van het vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot 2 X f 25 boete of 2 X 16 dagen hechtenis. A. Z., oud 23 j., koopman te Azel, is wegens het opgeven van een valschen naam met be- bevestiging van het vonnis van den kanton rechter, behalve wat de straffen betreft, ver oordeeld tot 2 X 5 of 2 X 1 dag hech tenis. A- Z., voornoemd, is wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. In dezelfde zitting werd de volgende zaak behandeld J. H. D., oud 24 j., bode te Koudekerke, werd verdacht dat hij op in 1932 in het arrondisse- ment Middelburg geldsbedragen van 30, 74,55, 16,38 en f 16,62, welke gelden hij had ontvangen voor zendingen aan Kievit te Vlissingen, Baaijens te Breskens en de firma Klein te Middelburg, heeft verduisterd. Eiseh 3 maanden gevangenisstraf. HOOGER BEROEP. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bjj het kantongerecht te Hulst is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Hulst, waarbfl A. C. d. B., oud 53 j., molenaar te Koewacht is ont- (Ing. Med.) slagen van alle rechtsvervolging ter zake van te laste gelegde overtreding van de Tarwewet, gepleegd te Koewacht. ZONDAG 11 JUNI 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Caze- mier. Sluiskil. 9.30 u. en 2.30 u., de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9.30 u., Ds. G. van Dis, van Zaamslag; 2.30 u., leesdienst. Zaamslag. 9.30 u., leesdienst; 2.30 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. S. Groene veld. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. Bavinck. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9.30 u„ 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 6 Juni 1933. Menier, Wa valt da van- daag bekaaierd om vastgeplakt aan nen stoel, 'n brief- ke te gaan schrij ven mee gezwollen, bevende haanden, waar d'n zomer in te woelen en te dringen zit, zoow as in heel oew lichaam, da-d-op springen staat van krachtigen levens- drang. De kaau- wen tuimelen van 't dak af zoow werm is 't. 'k Wier van den mergen wakker mee de zweetkralekes op m'n neus en as om half vijf d'n wekkert afliep, dan scheen de zon al deur de hartjes van m'n blinden. En nouw.'k Mot m'n eigen telkens weer aan m'nen slip trekken om te blijven zitten, waant op deuzen oogenblik, nouw 't licht in vonkend poeier van d'n hemel dwer- relt, d'n erft mee Trui d'r peteunekes, gra- niums en margrieten, waar in 't zonneke te speulen staat in scfaemerend beweeg, nouw dieen erft is omgetooverd in eCn blommen- hoveke, waarop d'n blossem van de takken sneeuwt as bonten confetti, de veugeltjes in d'n notenlCer d'r fluitrollerkes deur dieen zelfsten confettig strooien, barstend-dikke stekebieen mee d'r dikke gele achterlijf op d'r vlies-vleugeltjes te trillen staan in 't broeiend zongevlam, witte en citroengele kapellekes in die bloeiende ruimte wemelen tusschen 't val- lende blommenstrooisel, ollee, nouw is 't wel 'nen uitgemeten pinnetentie om mee zo'n dun, dor penhouwerke in oew rustelooze vin- gers 'n briefke in mekaar te prutsen, alsof er daarbuiten nouw heelegaar niks aan 't gebeu ren is. Amico, d'n kriebel zit in m'nen stoel. 'k Heb m'n penhouwerke al haalf opgegeten en as ik nie gaauw 'n bietje „zit" in m'n lijf krijg, dan eet ik dalijk de tweede helft op en dan zal 't 'n dun briefke worren, deus week. Waant daarbuiten, ollee, 't flonkert daar! Druppen rooien wijn pCCrlen in de hartjes van de gloeiend-rooie garaniums en uit die bloeien de druppen pieken de zonnelichtjes of hier de karbonkels zoow maar veur 't opscheppen liggen. D'n rozenwingerd teugen't stalleke staat te geuren da's 't water in m'n tanden krijg te staan. Rozenblaren, dik en smetteloos as ouwel, koel en stroef as 't velleke van 'n kindeke da pas gewasschen is, en teer-deuraderd as de vlerkskes van de vlinders, staan open te bui- gen onder de witte zon, die 'n aureool van trugketsend licht toovert om die rozenkonin- gin onder de blommen. D'n sloot achter m'nen erft staat zelfs in vollen bloei! Mieljoenen witte sterreblomkes reikhalzen van 't koele groene water af, in d'n schaduw .van de bolle wilgenkruinen, waarvan de blaaikes zulverig spiegelen teugen d'n blaauwen dag. De slootkanten zijn besuikerd van de vlier- blom. En as de zon- en schaduwflitsen daar spulsch over 't water van de slooten glijen, deur de blommen schieten, efkes vast schij- nen te haken aan 'nen eigelen dotterblommen- tros, zoowdat d'n „eierstruif" in d'n sloot druipt, as 'nen zwaluw lijk 'n scheermes langs 't watervlak strijkt, sierlijk as 'n verschieten- de ster, gouwen torrekes in de zonneplekken vonken, in-en-uit den slootenbloei, 'nen pCCrl- moerigen kikker onder d'n koele schaduw van 't rietgewas schiet, dan, amico, dan leeft daar, verborgen en verdoken in't welig gras 'n stuk zomer, 'n stuk schepping, z66w schoon, z66w stil, zoow plechtigschoon, da-d-et boven oew petje gaat, da sommigte menschen zo'n edel stukske natuur 'nen „stiksloot" noemen. Zaterdagmergen veur Pinksteren, toen 't zonneke was opgegaan uit 'nen ender die blonk van licht, toen daar aan d'n Oostkim d'n dag open spoot mee lichtbussels da ge 'r nie in kijken kost, en heel de Schepping in enkele tellen overstort wier mee 'nen licht- vloed waar meteen heel d'n Pinkster in zat, dan zeilde daar 'n vink uit m'nen notenl&Cr, amico, 'n veugeltje z66w schoon as ik 't nog nooit gezien had. 'n Veugeltje, nie grooter as m'nen pink, maar van 'n pracht, ollee om heel oewen dag goed te maken. Ik liep 'm na, 'k had 'm te kort gezien, en zoow kwam ik, midden deur m'n Crebeesjes- veld, terecht in da slootlusthofke. 't Vinkske schommelde op 'nen rietsteel en ik ,,schom- melde" op eCn been, lijk 'nen ooievCCr in d'n sloot. Laanks 'nen wilg trok ik m'n eigen ur- uit en 'k vergat om kwaad te worren op da vinkske, zoow wier ik getroffen deur deuze verscholen pracht. En as ik 'n uurke later d'n kaant van d'n Ouwenbosch uitfietste, na 'n uitvoerige conversatie mee Trui over idioten die achter d'n stSert van 'n vink aanloopen, zonder da me tot overeenstemming konden geraken, dan fietste-n-ik 'n Pinksterfeest tegemoet, amico, 'n Pinksterfeest, zoow as ik 't in jaren nie docht gevierd te hebben. Ik ben getrapt in d'n schaduw van de Lies- bosschen, waar de mergenzon al in geklauterd was van boom tot boom, van anemoontje tot pinksterblom en klaproos, ik ben daar lanks en middendeur gerejen mee 'nen kletsnatten rug en 'n smakelijk pepke, afijn, 't was of ik in 'n lusthof fietste. Boven m'n hoofd't gouwen dak van de zon- beschenen boomkruinen, waaruit d'n zang ge- Btirooid wier van duuzenden en duuzenden veugelen; onder me, d'n zachtveerenden bo- jem van 't ouwe bosch; langs me d'n weligen groei van varens, struikgewas, berken en lagen eik en veur mem'n lekker boske, Dr6 in, die geschreven had, da'k veur zeuvenen al te- rechte kon op St. Louis om 'm te halen veur d'n Pinkster. Bin inwendig: 't beeld van dieen ontdekten sloot, vlak bjj m'n huis, mee't veur- nemen om daar mergenmiddag mee m'n boske te gaan zitten suffen, mee ons bloote voeten in da groene koele water onder de blommekes! Wa-d-'n wonder, amico, da m'nen rug natter en natter wier! Waant zonder 't te willen, trapt n-ik harder en harder, nog harder en 'k sting in de durpstraat van da-d-aardlke stille dorpstadje, veur ik 't wiest. En as ik veur de groote deuren sting, in 'n hoekske van de zon, die al over de daken ge- klommen was hier, dan kleefde aan m'nen schouwer 'n spinnewebke van zuiver gespon- nen goud, te schoon om 't er af te halen! 't Broederke, dat opendee, had ok z'n Pink- stergezicht al aan! Blozend van jonge gezond- heid, frisch as 'nen bedaauwden klaproosbol- ster, lacht-n-ie teugen d'n zeldzamen mergen en teugen mijn. „Gij wilt er vandaag ok niks van missen, DrC," lacht-n-ie: ,,Dre IH zit aan 't ontbijt, ge kunt 'm zoow meenemen, horre!" ..Is ie gezond, broeder?" „As 'n pinksterblommeke, DrC." „Ja, hij had me geschreven i.Da ge veur zeuvenen terecht kon", vulde 't broederke aan. ,,Hoe witte da?" „Omda me hier leut g'ad hebben, over z'n briefke, DrC." Amico. 'k staai altij weer even versteld van 't feit, hoe ze daar d'r ruim zeshonderd „pink- sterblommekes" z66 uitmekaar weten te hou- wen. Afijn, vijf minuten later kwam m'n boske over de mime binnenplaats gedraafd as 'n jonk veulen, z'n kofferke boven z'n kopke zwaaiend. Of ie gezond was! Aangebruind al deur de zon, 'n kleur op z'n steuvige wangen lijk bellefleuren en 'n paar oogskes, 'n paar oogskes, zoow blinkend en diep as 't goud- groene water van m'nen betooverden sloot. Hjj vloog de stoep op, liet toen onderwijle z'n kofferke glippen, toen 'nen sprong en."K nad m'n heele Pinksterfeest aan m'nen nek han- gen. En in m'n ooren flusterde-n-ie„goeje DrC I, om zoow vroeg te komen" en pats, daar beet ie me in m'n wang. 't Jonge broederke, maar tien jaren ouwer omtrent dan mijn Pinksterblom", sting mee z'nen mond lachende-open en mee rosig-glaan- zende oogskes teugen d'n reug te kijken van m'nen knuffelenden schoefel. Ik knipte 'n ogske. Hij knikte en da vertelde veul meer as 'n heel boek woorden. En as me gingen, DrC z'n kofferke eerst bij mekaar geveegd had, dan knelde de kouwe hand van 't jonge broe derke 'n tikske bevend om m'n knusten. „Za- lig Pinksterfeest, Drd", zee-t-ie heesch. ,,Gin horke minder, broeder" en eh geren ha'k 'm ok meegenomen naar m'nen hof, om 'm mee 'n pijp tabak te laten droomen mee z'n voeten in m'nen wonderen sloot. En 'm te laten vertroetelen deur m'n Trui mee d'r sap- pige kermenaaikes, onzen verschen spinazie, onzen zurigen postelein, en veural mee onze suikerzuute Crebeesjes en Trui d'ren onbetaal- baren koffie! Kalm zijn me toen samen truggerejen naar Ulvenhout Eerste Pinksterdag, 's mergens om half vijf, viel er iets zwaars op m'n lijf in de bedstee. En as ik en Trui ons oogen opendejen, dan sting aan 't voetenend DrC III op z'n haan den, teugen d'n muur. ,,Zalig Pinksterfeest, opa, opoe", wenschte- n-ie zoow en wezenlijk amico, daar hee ging vezeltje-n-aan ontbroken, ok al wier 't ons dan „onderstenboven" toegewenscht". Dri m hee tot z'nen nek in d'n sloot ge- zeten, maar da's al lang opgedroogd en dus Veul groeten van Trui en as altjj gin horke minder van oewen toet a voe, DRA STEUN VOOR TELERS VAN CONSUMPTIEAARDAPPELEN. 8771 Telers met 113 millioen kilo krijgen 284.000 steun. Dezer dagen zijn de gegevens bekend ge- worden van de indertijd gedane inventarisatie van consumptie-aardappelen in Zeeland. Op Schouwen-Duiveland is bij. 830 telers ge- inventariseerd en een hoeveelheid van 10.620.300 K.G. komt voor steun in aanmer king. Voor Tholen en St. Philipsland waren deze cijfers resp. 878 en 12.446.000 K.G.voor N.-Beveland 363 en 25.934.400 K.G.; voor Zuid-Beveland 911 en 6.674.000 K.G.; voor Walcheren 1285 en 8.310.900 K.G.; voor Z.- Vlaanderen Westelijk deel 1431 en 19.653.700 K.G.; en voor Z.-Vlaanderen Oosteljjk deel 2073 en 30.082.100 K.G. Totaal komen dus in Zeeland 8771 telers voor steun in aanmerking met een gezamen- lijk kwantum van 113.721.400 K.G. Zooals bekend zal de steun bedragen /0,25 per 100 K.G., zoodat dus voor Zeeland een be drag van ruim 284.000 zal worden uitge- keerd. Zeer zeker een aanzienlijk bedrag, doch in verhouding tot het groote kwantum dat voor steun in aanmerking komt en de zeer groote verliezen die de boer op den aardappelverbouw heeft geleden, al heel gering. Doch ook voor dezen steun zijn we danktoaar, al kan ze slechts een klein deel van de productiekosten goed- maken. De lage aardappelprijzen zijn oorzaak, dat 1932 is geworden een jaar met verlies van den boer. Groote hoeveelheden vooral van de grovere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2