Ter Neuzensche Courant Tweede Blad BINHENLA ND B U ITENLAND Woensdag 7 Juni 1933. No. 8999 GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN DE RIJKSWERF HELLEVOETSLUIS. Naar de St.ct. thans meldt, heeft de minis ter van Defensie bepaald, dat de Rijkswerf te Hellevoetsluis met 1 Juli zal worden gesloten. DE GEMEENTE-ONTV ANGER VAN BURGH IN HET GELIJK GESTELD. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van den raad der gemeente Burgh tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot het verleenen van ongevraagd ontslag ajan G. A. van Zuijen als gemeente- ontvanger. INVOER IN DUITSCHLAND VAN VROEGE AARDAPPEIJ5N TEGEN VERLAAGD TARIEF. Tot en met 30 Juni a.s. kunnen aardappelen slechts tegen het door Duitschland met Italie overeengekomen invoerrecht van R.M. 1,50 per 100 K.G. in eerstgenoemd land worden inge- voerd indien op het de zending vergezellende certificaat van den Nederlandschen Planten- ziektenkundigen Dienst door dezen Dienst is aangeteekend dat de aardappelen in het jaar van invoer zrjn geoogst. Van 1 tot en met 31 Juli is een dergelijke verklaring niet noodig, aangezien het inrvoerrecht van R.M. 1,50 voor dezen tijd ook nog in een overeenkomst van Duitschland met Belgie is vastgelegd en wel Bonder eenige beperking. (Mededeeling van de Directie van den Landbouw.) HEFFING VAN EEN OMZETBELASTING, TEVENS WEELD EVERT EERINGS- BELASTING. Ingediend is een nota van wijziging in zake het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. De memorie van toelichting hierop luidt als volgt: Nadat het reeds geruimen tijd geleden bij de Staten-Generaal ingediende ontwerp van wet tot heffing van een weeldeverteringsbelasting voor openbare behandeling in de Tweede Kamer was gereedgekomen, is een ontwerp van wet tot heffing van een omzetbelasting ingediend. Dit heeft de vraag doen rjjzen, of het met het oog op den samenhang tus- schen de twee voorgestelde heffingen geen aanbeveling verdient de twee ontwerpen samen te smelten tot 6dn ontwerp. De twee voorgestelde belastingen loopen in zooverre parallel, dat by verkoop van aan weeldeverteringsbelasting onderworpen goe- deren in vele gevallen naast deze belasting ook omzetbelasting verschuldigd zal zijn. In die gevallen zou dus eumulatie van heffingen optreden. Dit nu mag op zichizelf reeds als ongewenscht worden beschouwd. Bovendien schijnt het uit een belastingtechnisch oogpunt bezien niet aanbevelenswaardig analoge be- lastingheffingen op ongeiyke wijze tot uitvoe- ring te brengen. Op grond van deze overweging is de minis ter tot het inzicht gekomen, dat het wensche- iyk is de twee bovengenoemde ontwerpen samen te smelten. Vooropgesteld, dat de verhouding van de weeldeverteringsbelasting tegenover de omzet belasting die is van een bijzondere heffing tegenover een algemeene, moet naar de mee- ning van den minister de bijizondere heffing worden gemaakt tot een onderdeel van de algemeene. Naar het voorkomt zullen daarbij de beide heffingen ten aanzien van aan weel deverteringsbelasting onderworpen goederen op de beste wijze tot haar recht komen, indien een van de belaste omzetten der goederen aan een verhoogde omzetbelasting wordt onder worpen, als aequivalent van de weeldeverte ringsbelasting, terwyi op de overige belaste omzetten alleen de enkelvoudige heffing van omzetbelasting wordt toegepast. Op het voet- spoor van het tegenwoordig ontwerp tot hef fing van een weeldeverteringsbelasting komt voor de heffing van de verhoogde omzetbelas ting de aflevering door den fabrikant in aan- merking; voor ingevoerde goederen moet uiteraard het verhoogde bijzonder invoerrecht worden geheven. Het boven ontwikkelde denkbeeld ligt ten grondslag aan de bepalingen, welke, als een afzonderiyk hoofdstuk, by deze Nota van Wijzigingen in het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting worden opgenomen. Het nieuwe hoofdstuk behelst een omwer- king van de daarvoor in aanmerking komende bepalingen van het ontwerp weeldeverterings belasting. Deze omwerking betreft alleen den vorm der bepalingen. In den materieelen inhoud der bepalingen .alsmede in de samen- stelling van de tabel van de voor heffing van weeldeverteringsbelasting aangewezen goede ren, heeft de minister gemeend, in dit stadium van behandeling geen veranderingen te moeten aanbrengen. S. D. A. P. EN N. V. V. Het Volk van Vrydag meldt: ,,Hedenmorgen vergaderden de hoofdbestu- ren der modeme vakbonden onder leiding van het bestuur van het N.V.V. Aan de orde was o.a. een bespreking van de positie onzer be- weging tegenover fascisme en communisme ook in ons land. Het onderwerp werd inge- leid door pg. S. de la Bella. De vergadering vereenigde zich met een ingrijpend plan van actie, dat door het N.V.V. bestuur in overleg met den algemeenen raad was ingediend. De vergadering vereenigde zich vender met een bereids door het partij- bestuur van de S.D.A.P. aanvaard voorstel om over te gaan tot stichting van een centraal bureau voor actie en propaganda der modeme arbeidersbeweging tegen fascisme en commu nisme. Dit bureau heeft tot taak om alle rnaat- regelen te treffen, waardoor het beste resul- taat gewaarborgd wordt van de behoefte, die allerwegen in onze beweging wordt gevoeld om onze organisaties de aanvalskracht te geven tegen de machten die haar bedreigen. De dagelijksche leiding van dat bureau is opgedragen aan de pgn M. Sluyser en J. W. Matthijssen. Aan het bureau is toegevoegd een commissie van vijf uit den algemeenen raad, bestaande uit Kupers, De la Bella, Woudenberg, Ankersmit en Matthijsen. De algemeenen raad en de besturen van S:D.A.P. en N.V.V. hebben de maatregelen getroffen door welke het bureau de beschik- king krijgt over de financieele middelen, welke het voor de uitvoering van zijn belang- rijke taak behoeft." Tegen een arbeidersweer. Tegen particuliere gewapende eorpsen. Verder is het voigende communique ver- spreid: Vrijdag is een vergadering gehouden van het N.V.V. met de hoofdbesturen der aange- sloten organisaties en de federaties van be- stuurdersbonden, waar c.m. uitvoerige bespre- kingen zijn gehouden inzake het oprichten van een arbeidersweer. Het voorstel van het verbondsbestuur van het N.V.V. om zich uit te spreken tegen op- richting van een arbeidersweer werd aange- nomen met de stemmen van 27 hoofdbesturen vo6r en twee tegen. De hoofdbesturen enz., gehoord de inleiding van de organisaties hebben de voigende motie aiangenomen De hoofdbesturen enz., gehoord de inleiding van den verbondssecretaris De Le Bella drin- gen er bij de regeering en de Staten-Generaal met klem op aan, binnen den kortst mogelij- ken tijd maatregelen te treffen tegen de vor- ming en instandhouding van particuliere ge wapende eorpsen en gaat over tot de orde van den dag. ONDERSTEUNING VAN IN CONCUBINAAT LEVENDE WERKLOOZEN. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Visser: 1. Is het de regeering bekend, dat onder de vele werkloozen ook personen zijn, die in concubinaat leven, en in wier gezinnen na langdurige werkloosheid nog grooter ellende wordt geleden dan in de gezinnen van andere werkloozen, omdat zij minder of geen werk- loozensteun bekomen? 2. Wil de regeering zoo spoedig mogelijk maatregelen treffen, waardoor in concubinaat levende personen in de geldende steunregeling van overige werkloozen worden opgenomen en daarmede gelijkgesteld heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: Ad 1 en 2. De ondergeteekende wensch niet te bevorderen, dat, hetgeen blijkbaar de strek- king is van vraag 2, aan de in concubinaat levende personen de voor gehuwden vastge- stelde steun wordt uitgekeerd. BUITENLANDSCHE STUDENTEN AAN DE NED. UNIVERSITEITEN. De heer Westerman heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd of de Minister kennis draagt van het feit, dat zich als gevolg van de in een naburig land genomen maatregelen in den laatsten tijd aan verschillende Nederlandsche Universiteiten buitenlanders hebben laten inschrijven tot het volgen van colleges. Verder vraagt hij of de Minister met de opvatting kan instemmen, dat het volgen der colleges door deze buiten- landsche studenten onder de bestaande om- standigheden in geenen deele zal mogen leiden tot het resultaat, dat genoemde studen ten na het afleggen van bepaalde examens, in staat zullen worden gesteld de reeds over- voerde arbeidsmarkt voor intellectueelen in Nederland nog verder te belasten ten nadeele van afgestudeerde Nederlanders, en of de Minister niet van meening is, dat in het hui- dige tijdsgewricht eveneens zooveel mogelijk behoort te worden tegengegaan, dat boven- bedoelde studeerende buitenlanders door het geven van lessen in hun onderhoud trachten te voorzien, waardoor de levensomstandig- heden van tal van Nederlandsche intellec tueelen nog meer verzwaard worden. HET PROCES WEGENS DEN RIJKSDAG- BRAND ZOU BINNENKORT BEGINNEN. Naar Wolff meldt, heeft de president van het Rijksgerechtshof, Vogt, de instructie in zake den brand in het Rijksdaggebouw (op 27 Februari) tegen den brandstichter van der Lubbe, alsmede tegen eenige van medeplich- tigheid verdachte communisten, waaronder het Rijksdaglid Torgler, gesloten. Men kan rekenen op een spoedige opening van de procesbehandeling. Behalve het communistische Rijksdaglid Torgler, behooren ook tot de verdachten in dit proces de 3 Bulgaarsche communisten Dimitroff, Popoff en Taneff. HET VIERMOGENDHEDEN-VERDRAG. De Parijsche correspondent van de Daily Telegraph vemeemt omtrent de onderhande- lingen over het viermogendhedenpact, dat de moeilijkheden, die in verband met dit pact gerezen zijn, veel grooter zijn, dan men had aangenomen. De eerste moeilijkheid schuilt in artikel 3 van het pact, dat betrekking heeft op de ont- wapening en de geiyke rechten van Duitsch land. Verder zijn er nieuwe meeningsverschillen ontstaan omtrent het opnemen van artikel 16 van het Volkenbondspact (betreffende de sancties tegen een aanvaller) in het viermo- gendhedenplan. Bovendien vermeldt de correspondent, aldus Reuter, dat op verzoek van de Kleine Entente de Fransche regeering de nota, die zq aan Joegoslavie, Tsjechoslowakije en Roemenie heeft gericht, niet aan de Engelsche, Italiaan- sche of Duitsche regeering heeft medegedeeld. In deze nota geeft de Fransche regeering aan de Kleine Entente de formeele verzeke- ring, dat zij nimmer zal toestemmen in een bespreking over de herziening der grenzen of verdragen door de vier mogendheden. De genoemde drie landen der Kleine En tente hebben de ontvangst der Fransche nota reeds bevestigd. PRINS WILLEM VAN PRUISEN GETROUWD. Vergadering van Dinsdag 30 Mei 1933, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, I. de Feijter, P. J. van Bende- gem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kam- pen, A. P. de Ruyter, F. Dieleman, J. de Feij ter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij stelt daarna aan de orde: 1. Notulen. Aangezien de notulen der vergadering van 30 Maart 1.1. nog niet zqn verschenen wordt, overeenkomstig het voorstel van den VOOR ZITTER met algemeene stemmen besloten de vaststelling daarvan aan te houden. 2. Ingekomen stukken. a. De raadsbesluiten van 30 Maart 1933, betreffende grondverkoop, resp. aan C. Rinn, G. L. van de Casteel en J. P. van Rijn, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Ge- deputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 14 Februari 1933, betreffende grondaankoop van C. A. Ver schelling, L. Bakker en J. de Feyter, ten be hoeve van wegsverbetering, voorzien van het bewijs van goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 26 Juli 1932, tot grondaankoop van J. A. Cappon, ten behoeve van den bouw eener kazeme ten behoeve der Brigade Koninklijke marechaussde, voorzien van het bewys der goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 30 Maart 1933, tot grondaankoop van W. G. van Fraayen- hove, voor wegsverbetering, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 30 Maart 1933, tot het aangaan eener geldleening ad /5000, tot dekking van het verlies by de Firma Van Heel Co., voorzien van het bewys der goedkeu ring door Gedeputeerde Staten. De heer VAN KAMPEN vraagt, of die leening reeds is geplaatst. De VOORZITTER deelt mede, dat dit mor- gen in orde komt. De heer VAN KAMPEN zou het college willen verzoeken in het vervolg by het sluiten van leeningen te overwegen het uitgeven van kleinere coupures, b.v. stukken van f 500, op- dat ook kleinere beleggers daaraan kunnen deelnemen en dan van hun geld een tamelijke rente maken. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet- houders letten in de eerste plants op het be- lang der gemeente; het plaatsen eener leening door het uitgeven van obligaties kost, wegens de alsdan noodige zegelkosten, veel meer dan het plaatsen eener leening op 6&n schuldbe- kentenis. Overigens hebben wy vroeger al eens getracht dien weg te bewandelen, doch bleek er bij de beleggers weinig animo voor te bestaan. Het is echter voor de toekomst nog eens te overwegen. De heer VAN KAMPEN: Dat er vroeger minder animo voor was, vindt misschien zijn oorzaak in de destijds algemeen hoogeren rentestandaard. Het is mogeiyk dat er thans wegens verschillende omstandigheden meer ambitie voor zou zijn. De mededeeling wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders voor kennisgeving aangenomen. f. De raadsbesluiten van 22 November 1932, betreffende vaststelling der verordening: 1. op de heffing van opcenten op de Ge- meentef ondsbelasting 2. betreffende de classificatie van de ge meente voor de heffing der Gemeentefonds- belasting (in de tweede klassejf 3. op de heffing van opcenten op de Ver- mogensbelasting 4. op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs; voorzien van het bewijs der op 27 April 1933 verleende Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 14 Februari 1933, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1932, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 26 Juli 1932, tot het toepassen van een tydelijke korting op de jaarwedden der gemeenteambtenaren boven f 1000, voorzien van het bewijs der Konink lijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 17 Maart 1933, waarby wordt toegezonden een afschrift van een schryven van het gemeentebestuur van Goes, betreffende de jaarwedden van het personeel van den Keuringsdienst van waren, zulks in antwoord op de door den gemeenteraad van Axel daartegen kenbaar gemaakte bezwaren. In dat schrijven geven Burgemeester en Wethouders van Goes te kennen, dat inge- volge aanschrijving van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, met ingang van 1 Mei 1932 een korting op de salarissen van het personeel van den Keuringsdienst van Waren is toegepast. Verder vestigen zy er de aandacht op, dat de commissie uit den raad, aan welke inder- tijd opdracht was gegeven om rapport uit te brengen over de salarissen van het gemeente- personeel, na bestudeering van de salarissen der aan de diverse keuringsdiensten verbon- den functionarissen tot de conclusie kwam, dat er geen termen aanwezig waren om voor- stellen te doen tot verlaging der tractemen- ten en loonen van het personeel van den Keu ringsdienst van waren te Goes. De heer VAN BENDEGEM drukt zijn spijt Prins Willem van Pruisen, de oudste zoon uit over de ontvangst van dit schrijven. waar- van den ex-kroonprins, is op het stadhuis te bij wordt te kennen gegeven dat geen termen Bonn in het huwelijk getreden met juffrouw bestaan om die jaarwedden te verminderen. Dorothea von Salviati. De belangstelling van de bevolking was zoo groot, dat de politic de straat, in welke de bruid woont, moest afzetten. Toen het jonge paar uit het stadhuis terugkeerde, braken de toeschouwers in langdurige bijvalsbetuigingen uit. Prins Willem was in de uniform van den De leden van den raad hebben ingevolge hun afgelegden eed hier een verantwoordelijke positie, en wanneer nu door de raad een poging wordt aangewend om tot verlaging van de hooge lasten te komen door vermin- dering van zeer hooge jaarwedden, is het grievend waar te nemen dat daarop door Stalen Helm. Na de plechtigheid op het stad- jj hoogere colleges niet wordt ingegaan. huis heeft het jonge paar eerst den opperbur- jj De heer VAN KAMPEN kreeg, bij het -on hmnoir o-oViranht on o-orinnirt lezen van dat antwoord hetzelfde gevoel dat 1! men waarneemt als men iets in den mond krijgt dat niet lekker is. Het gaat zijn begrip te boven, hoe men van hooger hand een der- gelijk standpunt kan innemen. Men doet hier nog wel een beroep op andere keuringsdien sten, waar de jaarwedden dan blijkbaar nog gemeester een bezoek gebracht en gedankt voor de belangstelling van de stad en de be volking. Later is het huwelijk in de Luthersche kerk ingezegend. Van de familie Hohenzollern was niemand aanwezig. hooger zijn. Hij betoogt, dat een weekloon van 52 tot /60 voor een gewoon keurmees- ter, die dan bovendien nog 1000 's jaars krijgt voor reis- en verblijfkosten, in redelijk- heid te hoog moet genoemd worden, en het is hem te machtig, hoe men tegen een streven naar verlaging daarvan nog een woord van protest kan doen hooren. De heer 't GILDE sluit zich bij de vorige sprekers aan. Het schrqven wordt met algemeene stem- men aangenomen voor kennisgeving. j. Het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot de volkshuisvesting in de gemeente Axel gedurende het jaar 1932 is verricht, vastgesteld door Burgemeester en Wethouders. Daaruit blijkt dat toepassing van art. 19 der Woningwet geen enkele maal voorkwam; dat 4 woningen onbewoonbaar zijn verklaard; dat 3 dier woningen zijn ontruimd en dat door den eigenaar van de vierde bij Gedepu teerde Staten tegen het raadsbesluit een be- zwaarschrift is ingediend en dat dit bezwaar- schrift door genoemd college ongegrond is verklaard. Aangenomen voor kennisgeving. k. Proces-verbaal van de op 27 Maart 1933 ten kantore van den gemeente-ontvan- ger gehouden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken dat het batig slot over het dienstjaar 1931 bedraagt van den gewonen dienst 17.872,49% en dat van den kapitaal- dienst 4780,97, dat de inkomsten van den dienst 1932 tot op datum hebben bedragen f 244.672,65% en die over den dienst 1933 f 18.575,66, te zamen 285.901,78; dat de uitgaven over den dienst 1932 tot op datum hebben bedragen 254.200,24 en die over den dienst 1933 24.920,29, te zamen 279.120,53, zoodat in kas moest zqn 6781,25, hetgeen overeenkomt met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal om- schreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Het verslag van den Agent der Arbeids- bemiddeling te Axel over het jaar 1932, lui- dende als volgt: Was er in het jaar 1931 groote werkloos heid in onze gemeente, het jaar 1932 heeft zy'n voorganger nog belangrijk overtroffen. In het totaal werden in het eerste halfjaar circa 21400 werkloozen dagen geboekt en in het tweede halfjaar 22500, hetgeen bij 150 werkdagen per half jaar, per dag een werk loosheid gaf van 142 in het eerste halfjaar en 150 in het tweede halfjaar per dag. Elke poging die werd aangewend om eenige werkloozen aan het werk te helpen, werd daar- om ook toegejuicht. Zoodra dan ook bekend werd dat door een ministerieele beschikking toeslag op de vlasbewerking kon verkregen worden, namen ook in onze gemeente een lOtal patroons het initiatief op om hun in 1931 verbouwde vlas door Axelsche arbeiders te laten bewerken, waardoor een dertig-tal arbei ders eenige weken werden tewerkgesteld. Overigens was de kans om in het voorjaar de arbeiders in den landbouw geplaatst te krijgen uiterst gering. Waar in den winter hier en daar de vaste arbeiders ontslagen waren werden deze gelei- deiyk weer teruggenomen zoodra het land- werk kon aanvangen. Om echter een beteekenend aantal werk loozen in den landbouw te kunnen plaatsen moest geduld geoefend worden tot den oogst- tyd. Door de toegekende steun voor tarweverbou- wers was er in 1931 een belangryk grootere oppervlakte met tarwe bezaaid, hetgeen ook in onze gemeente duidelijk waameemibaar was, zoodat de landbouwers by het begin van den oogst meermalen een beroep deden op de in- geschreven werkloozen, die daardoor bij tien- tallen plaatsing vonden bij verschillende land bouwers. Deze aanvragen werden nog beinvloed door de ongunstige weersgesteldheid bij het begin van den oogst en nadat er van officieele zijde de aandacht op gevestigd was dat het aan- nemen van de eigen werkloozen de voorkeur verdiende boven het aannemen van buitenland- sche arbeidskrachten, zoodat verschillende jeugdige arbeiders nu de kans kregen en die ook gaame aannamen om met de sikkel of de pik gewapend zich met hun jeugdige makkers te meten. Wanneer alle ingeschreven werkloozen, die niet tot de vakarbeiders behooren, dit goede voorbeeld gevolgd hadden dan hadden wij waarschijnlijk voor onze gemeente op een en kele uitzondering na de Belgische arbeiders kunnen weren, die bij zoo'n groote werkloos heid in onze gemeente een gedeelte van den voorhanden zijnden landarbeid hier nog komen verrichten. Bg het rooien van aardappels konden enkele tientallen voor eenige dagen geplaatst worden. ewenzoo werd een tiental bietenrooiers door de arbeidsbemiddeling geplaatst. Een poging door den landbouwbemiddelaar te Middelburg in overleg met de arbeidsbe middeling alhier om uit de werkloozen een ploeg bietenrooiers saam te stellen voor Wes- telijk Zeeuwsch-Vlaanderen om ook daar de Belgische arbeiders v66r te zijn had geen resultaat. Wel kon in overleg met de arbeidsbeurs te Hulst een veertiental meisjes uit onze ge meente geplaatst worden op de tricotage- fabriek van den heer E. Th. Lockefeer te Hulst. Voorts werden in overleg met de directie van den Wieringermeer een tweetal gezinnen uit onze gemeente geplaatst om zich daar in de nieuw gestichte gemeente Slootdorp metter- woon te vestigen. De correspondence ofti meerdere plaatsing nog te doen volgen wordt nog voortgezet. Bovenstaande was evenwel voor de werk loozen nog niet van zoodanige beteekenis als de plaatsing bij de ammoniakfabriek de 1'Azote. Er werd niet minder dan 1016 maal een briefje voor de 1'Azote uitgereikt. Wel is waar waren de meeste tewerkstellingen voor zeer korten termijn van enkele dagen, maar in totaal zou zonder de aanvragen van de fabriek te Sluiskil de werklooze dagen en daar door de gemeentelijke steunuitkeering ettelijke duizenden hooger zijn geweest. Waar alzoo duidelijk blijkt dat den opbloei van de ammoniakfabriek van groote beteeke nis is voor den totalen toestand der werkloos heid in onze gemeente, daar ligt het voor de hand dat alles wat een goede verstandhouding kon bevorderen tusschen de directie van de l'Azote en de gemeentelijke arbeidsbemiddeling gedaan moest worden. Ook eiseht het geen breed betoog dat juist die voortdurende en herhaalde aanvragen om werkkrachten over de arbeidsbeurs den agent ook vaak geheele namiddagen opeischte. Dat herhaaldelijk ontslagen worden op de fabriek was oorzaak dat bij een oproep in den namiddag, nadat men 's morgens zich op het arbeidsbureau gemeld had, men 's middags er als werklooze op uittrok, met het gevolg dat het heel vaak voorkwam, dat de opgeroepenen niet tndig te bereiken waren om ter bestemder tijd cp de fabriek te zijn, zoodat sonis ook niet- opgeroepenen aan de complete satnenstelling van een ploeg volk moesten toegevoegd wor den. Dat hierdoor het administratieve gedeelte van de taak der arbeidsbemiddeling en werk- loosheidsverzekering somwijlen in het gedrang kwam, was van een en ander een noodzake- lijk gevolg. Daarom zal de in te stellen commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemid deling en den dienst der werkloosheidsverzeke- ring naar ik vertrouwen mag te zijner tijd uw college nog wel breeder inlichten over de taak der arbeidsbemiddeling dan zulks in dit jaar- verslag kan geschieden. Dat een goede functionneering van het or- gaan der arbeidsbemiddeling van groote ftnan- tieele beteekenis is voor de gemeente in zijn geheel zal na ampele kennisneming ieder edelachtbare moeten toestemmen, terwijl het zorgen (zoo mogelijk) voor ieder werklooze persooniyk de meeste kans biedt om op die wijze voor de eerst getroffenen dat z'rin de werkloozen zelf iets te hunnen gunste kan gedaan worden. Ondertusschen worden de pogingen voort-" gezet om voor meerdere gegadigden voor de Wieringermeerpolder plaatsing met hun ge zinnen te verkrygen. Eveneens moest wachten tot 1933 om met toeslag van het rijk de zwingelmolens in be weging te brengen. Op het eind van 1932 was evenwel deze aangelegenheid in zoover ge- regeld* dat binnen enkele dagen de zwinge- laars met een tiental molens zullen beginnen. Het totaal aantal ingeschreven werkloozen bedroeg de laatste week in December 335 personen. De verstrekte uitkeeringen door de resp. werkloozenkassen aan hun leden uitgekeerd vindt U edelachtbare in een tweetal bijlagen over het le en 2e halfjaar hierbij gevoegd. Biykens den staat van het bedrag der uit keeringen door de werkloozenkassen over het le halfjaar 1932 werd in totaal uitgekeerd in de maand Januari f 9593,65, Februari 4107,35, Maart 1623,55, April 1294,50, Mei 392,95, Juni 231,90, totaal 17.242,90, van welk totaal bedrag werd uitgekeerd door: Ned. Chr. Bouwarbeidersbond 640,85, Ned. R.K. Bouwarbeidersbond f 79,30, Ned. Vereeni- ging van Fabrieksarbeiders 5600,55, Ned. Bond van Chr. Fabrieksarbeiders J 3331,80, Ned. R.K. Fabrieksarbeiders 1046,10, Ned. Bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en zuivelbedrgf /692, Ned. R.K. Bond van Landarbeiders f 544,80, Ned. Chr. Landarbei- ders f 4351,10, Alg. Ned. Bouwarbeidersbond 294,30, Vereeniging Zelfstandigheid 625,80, Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" 31,10, Centr. Bond van Trans- portarbeiders 5,20. Over het tweede half jaar bedroegen de uit keeringen in totaal over de maanden: JuH f 4961,85, Augustus f 2996,90, September f 2287,30, October 1646,10, November 1765,75, December f 5451,85, totaal f 19,109,75, waarvan werd uitgekeerd door: Ned. Chr. Bouwarbeiders 858,50, Ned. RJK. Bouwarbeiders 20,40, Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders 9366,10, Ned. Bond van Chr. Fabrieksarbeiders f 4890,55, Ned. R.K. Bond van Fabrieksarbeiders 2005,30, Ned. Bond van arbeiders in het land-, tuin- bouw- en zuivelbedryf 180, Ned. R.K. Metaal- bewerkersbond 36,75, Ned. R.K. Bond van Landarbeiders f 168,50, Ned. Chr. Landarbei ders 920, Alg. Ned. Bond van bouwvak- arbeiders 392,55, Ned. Chr. Bond van arbei ders in de kleedingindustrie f 13,50, Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" 67,20. Uit het verslag van den toestand en de ver- richtingen van het agentschap der arbeidsbe middeling, gedurende het jaar 1932 bUjkt, dat de agent voor werkgevers en werknemers zit- ting houdt in een lokaal van het stadhuis op elken werkdag van iedere week, van des voormiddags 9% uur tot des middags 12 uur. Blijkens de gegevens over de aanbiedingen van werkzoekenden, kwamen zich aanbiedea 42 metselaars, waarvan in de gemeente wer den geplaatst 14, schilders 20, geplaatst 8 waarvan 1 elders, timmermans 28 10, op- perm ans 2, kantoorbedienden 3 1 el ders, bankwerkers 3 1, landarbeiders 1050 86, fabrieksarbeiders 2340 1090, textielarbeidsters 20 15 elders. Aanvragen van werkgevers kwamen r met selaars 14, schilders 9, timmermans 10, opper- mans 2, kantoorbedienden 1, bankwerkers 1, landarbeiders 86, fabrieksarbeiders 1090, tex tielarbeidsters 15, aan alle aanvragen werd voldaan. Verrichtingen van het agentschap. Van de in de gemeente aanwezige onder- nemingen met meer dan 10 arbeiders betrdk- ken de hieronder genoemde in het verslagjaar personeel door middel van het agentschap. De ammoniakfabriek te Sluiskil, gemeente Axel: 1016 oproepen voor zeer korten termgn; 50 oproepen voor vast of tenminste eenige maanden. De agent bezocht in het verslagjaar de hier onder genoemde werkgeversBovengenoemde fabriek van de Compagnie Nderlandaise de l'Azote te Sluiskil bezocht om aangelegen- heden over het werkvolk te bespreken'. Evenzoo met verschillende landbouwers om hun werk zoo mogelijk met werkloozen uit te voeren en zooveel mogelijk werk te verschaf- fen en Belgische arbeiders niet in het werk te nemen zoolang er nog werkvolk op de ar beidsbeurs is te verkrygen. Om doel en werkwyze van het orgaan der arbeidsbemiddeling bij werkgever en werk nemers meer bekend te maken, heeft de agent in het verslagjaar het hieronder vermelde verricht: Met de patroons uit de vlasseriji besproken om met behulp van regeeringssteun het zoo- genaamde booken van het vlas ter hand te nemen, hetgeen in het voorjaar, n.l. Januari en Februari 1932 door een 10-taI patroons is geschied. Verder werden besprekingen gevoerd met bovengenoemde patroons om ook het vlas zwingelen wedercm ter hand te nemen met werkloozen. Op 't eind van het jaar waren de voor.bereidende werkzaamheden zoover gevor- derd, dat binnen enkele dagen met zwingelen kan worden begonnen. Tot verbetering van de werking van het agentschap werden de hieronder vermelde maatregelen genomen: Op ongeregelde tijden 2 maal per dag zich bij het bureau der arbeidsbemiddeling aanimel- den om hun kaart te laten afstempelen en van elke werklooze bij zijn No. een kaart aan te leggen om de werklooze dagen eventueel meer overzichtelijk te maken. Voor zoover de agent der arbeidsbemiddelmg tevens is ambtenaar, namens Burgemeester en Wethouders belast met de zaken der werk- loosheidsverzekering kan het hier voigende worden beschouwd als verslag van hetgeen ten aanzien hiervan in het verslagjaar werd verricht. Elke maand een model 6± opsturen naar den directeur van den rijksdienst der arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering, tot dit met het tweede kwartaal in dien zin is gewijzigd dat thans maar om het kwartaal een model 64 moet verzonden worden, bevattende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5