PUROL JtityHhavdt's V^eder Stukgeloopen SPORT. SAS VAN GENT. AXEL. HULST. GROEDE. SELZAETE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. Schooletui, J. de Smit, barak, Nieuwe Sluis. Stofbril, J. de Smit, barak, Nieuwe Sluis. Lipssleutel, M. Servaas, Tholensstraat 60. Auto-achterboord, J. Buijze, Othene, D 134. Lipasleutel, M. Servaas, Tholenssrtaat 60. Kinderportemonnaie, M. Servaas, Tholens straat 60. Faar Kindersokjes, W. de Jonge, Driewegen, Hoogendijk 25. Jongesportefeuille, Politiebureau. Bril, J. B. Dooms, Steenkamplaan 90. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Ingez. Med.) PROTEST-ACTIE TEGEN DE OPRICHTING VAN EEN WATERSCHAP HULSTER- EN AXELER AMBAOHT. Bij de polders betrokken bij het voorstel van Gedep. Staten tot oprichting van een Waterschap Hulster- en Axeler-Ambacht bestaan, behoudens enkele uitzonderingen, be zwaren in hoofdzaak van technische en finan- cieelen aard tegen dat voorstel. In een Vrijdag te Axel gehouden vergadering van meerdere polderbesturen sprak men zieh tegen die plannen uit en achtte het, in ver- band met de op 20 Juni te_ houden Staten- zitting, noodig spoedig een krachtige actie op touw te zetten, teneinde de oprichting van het groote waterschap te voorkomen. Er zal spoedig eene vergadering worden belegd. Voorzitter van het comitd is de heer Jac. Dekker Fz. en secretaris de heer A. E. C. Kruijsse. Blijkens het Dagbl. van Noord-Brabant en Zeeland hebben van de 55 in deze betrokken polder 51 hun meening kenbaar gemaakt. Die bezwaren worden door het blad als volgt samengevat De Moerbeke-, Overslag-, Varempd-, St. An- thonie- en Van-Lijndenpolder hebben geen be zwaar, mits de uitwatering den polder niet meer zal gaan kosten, dan tot nu toe daar- voor werd betaald. Noordpolder-brj-Neuzen en Cal. Ser Lippens- polder hebben bezwaar, omdat de afwatering van nu goed is, en bovendien met het oog op de kosten. De Nieuwe-Kamemelk-, Oud-beoosten-Blij- bezuidenpolder en het Waterschap Rieden c.a. hebben bezwaar, omdat met veel minder kos ten, b.v. door het aanbrengen van nog een nieuwen duiker te Ter Neuzen, de afwatering voldoende kan worden verbeterd. De Vlooswijk-, Zeven Triniteits-, Water schap Zuid-Kats-St Anna- en Sparks, Kreke- en Groote Huissenspolder hebben bezwaar in verband met de kosten en de malaise in den landbouw; het aanbrengen van een vijfden koker in den Oostbeer te Ter Neuzen met het plan. 2 M. verdiepen van de waterleiding voor zoover de Groote Huissenspolder betreft van het gedeelte Otheensche KreekOostbeer, zou h.i. eene aanmerkelijke verbetering van den waterafvoer te weeg brengen. De Beoosten-Blij-benoorden-, Catharina-, Dekkers-, Noordpolder bij Axel, Waterschap Wildelanden, St. Jansteen-, Waterschap Abs- dale-, Riet-en-Wulfsdijk, Waterschap Ferdi- nandius, Clinge-, Nieuw Kieldrecht, Groot Kieldrecht-, Kapelle-, Nieuw Koegors-, Oude- Eglantier-, Waterschap Koegors c.a., Buth- en Beoosten-en-bewesten-Blijpolder, hebben bezwaar, omdat: lo. het nu geen tijd is, om nog nieuwe lasten op den landbouw te leggen; 2o. het waterbezwaar niet van dien aard is, dat de kosten daartegen opwegen; 3o. bij strenge handhaving van de bestaande regle- menten reeds zeer veel waterbezwaar zou zijn te voorkomen; 4o. haven-uitbreiding te Ter Neuzen ook zonder eenige bijdrage van de rechtstreeks belanghebbenden geschiedt; 5o. de belanghebbenden later zeer weinig meer zullen te eischen hebben; 6o. nimmer zuiver zal kunnen worden berekend het verschil, dat te dezen gemaakt dient te worden tusschen de gronden, die destijds tegen een lagen pry's zijn gekocht in verband met het waterbezwaar, waarvan die gronden hadden te lijden, en de gronden, die tegen een hoogen prijs zijn ge kocht, omdat die gronden geen waterbezwaar ondervonden; lo. de polders voor een goeden waterafvoer jaarlijks groote sommen betalen aan het Rfjk, dat dus, wanneer de afvoer te wenschen overlaat, ook verplicht is, te zorgen, dat daarin verbetering komt, zonder dat hier- voor van de polders nogmaals eene bijdrage wordt gevraagd; 8o. ook een groot aantal Bel- gische polders uitwatert op de Oostelijke Rijks- waterleiding en daarop zelfs eene groote hoe- veelheid water loozen en het dus niet billijk is, dat de verbetering alleen zou worden ge- bracht ten laste van de Nederlandsche pol ders; en bovendien, voorzoover meer in het bijzonder betreft de polder Kapelle-, Nieuw Koegors, Oude-Eglantier, Buth en Beoosten- en-bewesten-Blij en het waterschap Koegors- c.a., omdat (9o.) waar aan het Rijk reeds zoo- veel voor de situatie betaald wordt, dit dan ook heeft te zorgen voor verbreeding van den Buthduiker en den Spuiduiker, het aanbren gen van een 5en koker te Ter Neuzen en het verbreeden en verdiepen van de tusschenlig- gende leidingen, waardoor naar het oordeel van den polder/waterschap het waterbezwaar zou zijn opgeheven, wanneer dan bovendien ook nog het peil in de Othensche Kreek met 50 c.M. werd verlaagd. De Cal. Margarethapolder heeft bezwaar, omdat de polder reeds zwaar belast is voor de oeververdediging en de uitwatering geen hinder ondervindt, wanneer maar de waterlei ding van de Othensche Kreek af tot den Oost beer behoorlijk wordt onderhouden. De Nieuw-Othene-, Oude Zevenaar-, en de Westdorpe of Nieuw Vogelschorpolder hebben bezwaar, omdat de polder bij de oprichting van bedoeld afwateringswaterschap bij eene verbeterde afwatering geen belang heeft. De Zaamslagpolder heeft bezwaar, omdat de polder bij eene verbeterde afwatering, hoe gering de kosten overigens ook mogen zijn, geen belang heeft, terwijl bovendien zelfs de vrees bestaat, dat, wanneer door verbetering van de achterliggende waterleidingen meer water wordt aangevoerd door de Othensche Kreek, het water van den Zaamslagpolder minder snel zal worden afgevoerd dan tot nog toe het geval is. Het waterschap Aan en Genderdijke heeft bezwaar, omdat: lo. de uitwatering van het waterschap voldoende is en bij de oprichting van het uitwateringswaterschap het water schap Aan en Genderdijke geen belang heeft; 2o. het waterschap de bij dat waterschap in beheer en onderhoud zrjnde waterleidingen en werken voor eigen rekening wenscht uit te voeren; 3o. bij hevige N.W. winden en zware N.W. stormen groote tegenstand zal worden ondervonden door den steeds opdrijvenden hoogen waterstand van buiten, waardoor de uitloozing steeds belemmerd zal worden; 4o. joust. Red. T. N. Crt. de tyd voor het nemen van eene beslissing te kort is en een en ander ten slotte in dezen crisistijd groote bezwaren en vermeerdering van lasten zal meebrengen. De cal. Kleine-Huissenspolder heeft bezwaar omdat: lo. de afwatering van den polder vol doende functionneert; 2o. bij oprichting van het nieuwe waterschap de hoeveelheid water, die dan zal worden geloosd, enorm zal toe- nemen, wat voor den polder eer een nadeel dan een voordeel zal opleveren, aangezien bij Westenwinden de Oostbeer niet kan werken, omdat dan het buitenwater veel hooger komt te staan dan het binnenwater en dit laatste derhalve dus wordt teruggestuurd en de pol der dientengevolge voor een groot gedeelte onder water wordt gezet; 3o. elke verhooging van lasten, waardoor ingelanden worden ge- drukt wanneer die verhooging niet strikt noodzakelijk is, dient vermeden te worden; 4o. het zeggenschap over het beheer en onder houd van de verschillende waterleidingen en werken bij den polder zelf moeten blijven. Het waterschap Wildelanden, St. Jansteen- polder, Waterschap Absdale, Riet en Wulfs- dijk, waterschap Ferdinandus, Clingepolder, Nieuw Kieldrechtpolder en Groot Kieldrecht- polder hebben bezwaar, omdat bij beter onder houd van het Rijksafwateringskanaal, beoos- ten het kanaal GentTer Neuzen, over de voile lengte voor het onderhoud waarvan door den polder/waterschap telken jare aan het Rtjk een bedrag betaald wordt van resp.: 52,83, 112,43, 541,75, 181,89, 296,69, 216,80, de noodzakelijkheid van oprichting van een afwateringswaterschap als bedoeld vooralsnog niet bestaan; omdat de polder/ waterschap, gezien de tegenwoordige tijdsom- standigheden, geene zwaardere lasten kan dra- gen; omdat verlaging van het waterpeil in de Otheensche Kreek met plm. 50 c.M. reeds eene merkbare verbetering zou brengen. De Papeschor-, Autriche-, Nieuw Pape- schor-, het Waterschap Smids-Koegorsschorre c.a., de Canisvliet- en Nieuwe polder bij Sas van Gent (Oostdeel) melden, dat de oprich ting van het afwateringswaterschap ten zeer- ste wordt toegejuicht. Zoolang de jaarlijksche vaste bijdrage per H.A. voor den polder/wa terschap niet bekend is, kon men zich over al dan niet-toetreding nog niet uitspreken, aan gezien door den landbouw in deze abnormale crisistijden geene zware lasten kunnen wor den gedragen. De Nieuw beoosten Blij bezuiden-polder heeft bezwaar in verband met de groote kos ten van uitvoering en vooral met het oog op de blyvende kosten van instandhouding en be heer en ook, omdat waterafvoer met veel minder kosten voldoende is te verbeteren door het aanbrengen van een nieuwen duiker te Ter Neuzen en door verbetering van het be staande uitwateringskanaal. De Zuiddorpe Zuiddeel of Zijpe polder kan zich wegens te weinig gegevens momenteel over de oprichting van afwateringswaterschap niet uitspreken. De Visscherspolder heeft bezwaar, omdat het in de tegenwoordige moeilijke omstandig- heden niet verantwoord is, de lasten van den polder nog maar steeds te verhoogen. De Zuiddorpe Noorddeelpolder gaat in be- ginsel met de oprichting van bedoeld water schap accoord. Echter wordt er op gewezen, dat, gezien de slechte gronden, de polder wei nig of geen hoogere kosten dan die, welke nu aan uitwateringsgelden worden betaald, kan bijdragen. De Sluispolder heeft bezwaar, omdat: le. het in de tegenwoordige omstandigheden niet verantwoord is, de lasten van den polder steeds nog te verhoogen; en 2e. de polder aan gene zijde van het kanaal niets heeft dan water en eene opslagplaats. Het waterschap Willem Hendriks en Klein Kieldrecht heeft bezwaar, omdat, le. de nood zakelijkheid niet wordt ingezien, dat voor ver betering van de afwatering een waterschap wordt opgericht; 2e. mocht men niet buiten de oprichting van een waterschap kunnen, de kosten voor de waterloozing dan toch niet meer zouden mogen bedragen dan tegenwoor- dig, aangezien velen nog voor zware lasten zitten, en 3e. de Belgische gronden, die van de verbetering zullen profiteeren, ook in de kos ten daarvan behooren bij te dragen. Het watemikkertje. Het scheelde niet veel of deze watergeest had Dinsdagmorgen het 7-jarige Pietje H. bijna te pakken. Terwijl het ventje met andere kinderen aan het spelen was en te kort bij het kanaal kwam, viel het in de nabijheid van de brug bij het Schippershuis te water. Zijn makkertjes gingen, zooals gewoonlijk in dergelijke om standigheden, aan den haal. Door hun ge- schreeuw werd een rijksamhtenaar op het geval attent gemaakt. Deze aarzelde niet zich op de plaats, waar het ventje gezonken was. te water te begeven. Toen er een arm van den kleinen drenkeling fooven water verscheen. doch onmiddellijk daarop weer verdween dook de moedige redder en had de voldoening het ventje boven te brengen. Het was evenwel reeds bewusteloos, doch kwam later gelukkig weer bij. Een woord van hulde aan den moe- digen redder, door wiens toedoen een men- schenleven gespaard bleef. Sic transit Gloria. Ons oude stadhuis valt onder de moker- slagen van den slooper. V66r eenige maan- den werd zijn vonnis geveld. Thans wordt het voltrokken. Drie eeuwen lang heeft het de trots uitgemaakt van de stede Sas van Gent. Als zoodanig droeg het dan ook den naam stadhuis, waar men in pLaatsen met een minder glorierijk verleden van „gemeen- tehuis" gewaagt. Geen mensch met eenigen trots bezield voor de historie der oude veste, zou het in zijn hoofd gekregen hebben, dezen vemederenden naam op het steen voor steen afbrokkelende oude kapitool toe te passen. Heeft het niet een reeks van elkaar opvolgende geslachten zyn hordes zien bestijgen om binnen de niet al te ruime zaal den band te snoeren, die aan een telkens zich vemieuwend geslacht het aan- schijn geschonken heeft. Beheerschte zijn miniatuurtorentje niet den heelen ommetrek, zoover het oog kon dwalen en klepte zijn helder klokje niet telkens als de roode haan op een dier kleine huisjes, waaruit het stedeke indertijd grootendeels ibestond, aan het kraaien was. Riep datzelfde klokgeluid in vroeger jaren niet de nieuwsgierigen samen wanneer het er am te doen was den volke gewichtige ge- beurtenissen kond te doen. En heeft in veel- bewogeri tijd van dat hooge hordes Neerlands draagster van scepter en kroon zich niet kun nen overtuigen, hoe trouwe aanhankelijkheid aan Haar huis en liefde voor den grond onzer Vaderen tot zelfs aan dezen uitersten grens- post van Haar gebied de harten doorgloeiden. Zullen wij vergeten, hoe na de plechtige ontvangst van het geheele Vorstenhuis, den tocht door de straten van het kleine stedeke een triomftocht werd, die thans nog levendig in de herinnering voortleeft van degenen, die de levendige getuigen daarvan waren. Van dat alles kon ons oude stadhuis fluisteren tot den stillen wandelaar den bescheiden bezoe- ker, den ouden peinizer, als het daar in de schaduw van de statige rij lindaboomen, rustig over den waterspiegel heenblikte. Vddr korten tijd kon het zich nogmaals, maar dan ook voor de laatste maal verheugen in den zang en het gejtubel eener groote kin- derschaar en het was alsof het knikte bij wijize van instemming bij het hooren van de woorden, die aan den grooten Zwijger, den grondlegger van onzen staat en onze vrijheid gewijd warden. Puttend in zijn oude herinneringen zag het daarin de afspiegeling van zoo menig gelijk- soortig tooneel uit lang vervlogen jaren. En als het in zijn hoogen ouderdom nog de kracht zou gehad hebben om te denken, zou het waarsch^nlijk zich nog hebben laten in slaap wiegen met de gedachte: ,,Dum vita superest bene est", „zoolang ons het leven blijft, zoo lang gaat het goed". Maar deze gedachte had het niet, want wel had het nog het leven, maar dat leven was reeds ten doode opgeschreven. En goed ook maar, dat het kon denken en niet geweten heeft, want dan zou hem misschien het: „Calamitosus est animus futurri anxius", d.i. zeer ongelukkig is degene die bang is voor de toekomst, de laatste oogenblikken nog zuur gesmaakt hebben. Zonder een enkele bittere gedachte gaat het te gronde. Wij weten, dat het zijn roe- ping vervuld heeft. Moge het in gewijzigden vorm, zooals de fabelleer van den vogel- phenix venhaalt, die na duizend jaar levens weer herboren uit zijn assche te voorschijn komt, ook weer herrijzen, maar dan als bode en heraut van betere tijden. Gemeenteraad. In de op Donderdag a.s. des namiddags 2 uur, te Axel te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komt aan de orde: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel om aan M. Mieras een stuk ibouwgrond te verkoopen ad 4 per M2. en niet voor /3,50, zooals adressant vraagt. 4. Voorstel betreffende teruggave van door E. A. Hermans en H. Lippens be taald verlofsrecht. 5. Wijeiging der steunregeling voor werk- looze arbeiders (verlaging der normen, zoowel voor land- als voor fabrieks- arbeiders). 6. Voorstel om ter versterking der ontoe- reikende geldmiddelen de gemeente voor de fondsbelasting in de derde klasse te rangschikken. De harddraveryen. Ofschoon de invloed van den hoogst belang- ryken voetbalwedstrijd maar al te duidelijk waameemfoaar was passeerden toch nog 3500 ibetalende bezoekers de loketten om van de door V.V.V. in samenwerking met het „Verbond der beide Vlaanderen" georgani- seerde harddraverijen getuige te zijn. In den voormiddag was besloten dat deze in verband met de voetbalmatch een half uur later zou den aanvangen. Tegen den vastgestelden tijd arriveerde de harmonie „Concordia" op het terrein en dit bracht de stemming er direct in. Telkenjare blijkt voor deize sport bij dui- zenden belangstelling te bestaan en ook nu vermocht de zware concurrentie van de op het aangrenzende voetbalterrein plaats hebbende historische gebeurtenis niet te beletten dat nog een grooter aantal liefhebbers voor de paardensport, van welke men dan in elk geval in tegenstelling tot 'n voetbalwedstrijd slechts sporadisch kon genieten. Alles maakte op het schitterend gelegen terrein zooals gewoonlijk een correcten indruk. Het Pinksterzonnetje bescheen het geheel en verhoogde den kleurigen en levendigen aanblik van de zich om de touwen en in de omgeving van de tribune en de groote ververschingstent verzameld hebbende menigte. Het buitenge- woon zonnige weer was oorzaak dat de exploi- tanten van deze laatste gelegenheid goede zaken maakte. Stipt op den vastgestelden tijd werden de verschillende race's onder leiding van de jury bestaande, uit 4 bestuurders van het Vlaamsch verbond gehouden en zooals gewoonlijk bestond hlervoor de meest levendige belangstelling, aangezien slechts oppervlakkige kennis noodig was om te kunnen constateeren, dat het „puikje" van de renners op het hippisch Axelsch terrein aanwezig was. De eerste drafkoers (aangespannen of onder den man in 2 proeven) over een afstand van 1600 Meter had tot resultaat dat als le de witte lijn passeerde ,,Lady Broock" van E. Olivier uit Hansbeke. Vervolgens noteerden wij als 2de Ded6 van O. de Boever uit Poesele, 3e Arcole n van F. Ghyselinck uit Auwe- ghem, 4e Erie Frisco van J. Blomme uit Oos- selaere, 5e Abria van V .Lippens uit Aeltre en 6e X. Ddsir£ van J. Willems uit Aaltre. De respectievelijke prijzen bedroegen 900 fr., 450 fr„ 275 fr., 175 fr., 125 fr. en 75 fr. Voor de tweede koers een vluchtkoers voor alle paarden waren de volgende premie's vast- gesteld: 600, 300, 175, 125 en 100 francs, die in onderstaande volgorde werden gewonnen: 1. Mireille van J. de Keijzer te Nevele, 2. Janina van L. de Schampelheire te Gent- brugge, 3. Quinta Flora van M. Moerman te Meigem, 4. Bourn van A. de Vieze, Mullem, 5. Becquisol van Oct. Schaubroeck te Deinze. De derde koers was een draf 2de proef van de deelnemers aan de vorengenoemde koersen. In de tusschenliggende pauze's werd door Mr. Carter en zijn geeqgegaard gezelschap mede- Carter en zijn geengageerd gezelschap mede- werkenden een rijk afwisselend programma geboden op het gebied van rijwiel-kunst, acrobatiek, clownerie, etc., dat telkenmale luiden bijval oogstte en welke verrichtingen door een ensemble uit de harmonie „Concor- dia" werd opgeluisterd. De uitslag van de vluchtkoers voor alle paarden over 2000 Meter was als volgt: 1. Fontifere van J. Wattyn te Gent (950 frc.), 2. Mireille van J. de Keijzer te Nevele (450 frc.), 3. Prins van N. Cnudde te Eenaeme (250 frc.), 4. Fasco van O. Schaubroeck te Deinze (175 frc.), 5. Quinta Flora van M. Moerman te Meigem (125 frc.), 6. Gequisol van O. Schaubroeck, bovengenoemd 100 frc.) De 5e koers was een drafkoers voor alle paarden over 3000 Meter. De uitslag hiervan was: 1. Uria, bovengenoemd 1000 fr., 2. Lady Broock, bavengen. 500 fr., 3. Au But, van A. de Kerjzer te Deutergem 300 fr., 4. Eric Fris co, voornm., 200 fr., 5. Arcole II, voom., 125 fr., en 6. Vol au Vent van M. Coddens, Aeltre, 75'fr. Ook na afloop van de laatste koers werd het publiek op de sensationeele kunst van Mr. Carter vergast en werd aan het einde de uit slag medegedeeld van de aan den programma- verkoop verbonden nummerwedstrijd. De prijzen hiervan zijn gevallen op de nummers 2210, 490, 62, 2655, 877, 1566, 1844, 2400, 1717 en 445 respectievelijk de eerste en met de lOe prrjs, verschillende prijzen o.a. de hoofdprijs vielen op onverkochte programma's. Evenals de voetbalvereeniging heeft V.V.V. het genoegen mogen smaken haar doel: het trekken van vreemdelingen naar Axel, verwe- zenlijkt te zien. Een menschenmassa ver- drong zich na de groote sportfeesten in de stad en bracht een groot vertier en buiten- gewone bedrijvigheid in de verschillende dans- gelegenheden. Vermelden wij tenslotte, dat alles zonder wan'klank of, wanorde verliep en de door het hoofd der politie, onzen burgemeester, ge- nomen verkeers- en politiemaatregelen alles als van een leien dakje deden loopen en ook de Axelsche neringdoenden een goeden dag maakten, De „Luxe Markt". Ook Dinsdag was Moeder Natuur ons in den vorm van allerprachtigst zomerweer gun- stig gezind en maakte ons marktplein al vroeg een zeer bedrijvigen indruk. De opzet door de Winkeliersvereeniging ,,Eendracht maakt Macht" mag welgeslaagd geacht worden. Het aanvankelijk op 11 ure des voormiddags ge- stelde aanvangsuur werd in den morgen ge- wijzigd en op 1 ure gesteld, hetwelk een goed besluit bleek en per luidspreker van onze Axelsche Radio-Centrale den inwoners werd medegedeeld, zoodat alle branche's van nering doenden waren vertegenwoordigd. In den middag bood de markt een zeer levendigen aanblik. Honderden huismoeders en belang- stellenden van elders gaven van hun nieuws- gierigheid blijk, maar wat het voomaamste en de quintessens van de zaak was er werd ook gekocht en verschillende deelnemers maakten goede zaken. De winkeliersvereeni ging „E. M. M." laat het dan ook niet bij deze proefneming en zal vermoedelijk in samenwer king met andere corporatie's en instantie's meermalen een dergelijke martkdag hier ter plaatse inrichten. In oogenschouw dient ge- nomen, dat alles nog slechts in een begin- stadium verkeert, maar met verschillende les sen en de gisteren reeds verzamelde gegevens heeft men nu een leiddraad om het aanvanke lijk succes te vergrooten en voor de toekomst een Axelsche marktdag een permanent karak- ter te geven en te verzekeren. Het doortas- tende bestuur van „E. M. M." zal in dezen niet stilzitten en diligent blyven. Te 4 ure was aan de jeugd onzer stad een attractie bereid bestaande in het vertoonen van zeer aantrekkelijke en pedagogische films. De Hervormde Zondagsschool was een kleine zee van levens- en jeugdtinteling en het was al waren de weersomstandigheden voor een filmvertooning in een gebouw wat drukkend een zeer goede gedachte van het wakkere bestuur am onze jeugd eenige genoegelijke uren te verschaffen. Te half 6 had door de jury, daartoe door het „E. M. M."-ibestuur aangewezen en bestaande uit de heeren J. E. Blansaart, A. P. Essel- brugge, A. Th. 't Gilde, L. de Feyter en G. J. A. de Jonge op het raadhuis de toekenning der voor het lintraadsel uitgeloofde prijzen plaats. Na een zeer veel tijd vorderend onder- zoek van de vele ingeleverde biljetten werden de prijzen als volgt toegekend: le prijs Corrie Schutz; 2e pr. Jo v. Bendegem; 3e pr. Pietje Roose; 4e pr. Janneke Overdulve; 5e pr. G. Stouthamer; 6e pr. P. H. Knieriem; le pr. A. van Bendegem; 8e pr. H. de Rujjter; 9e pr. J. Verhelst; 10 pr. W. de Bruijne. Twee biljetten werden door de jury terzijde gelegd daar deze een verdachte wijze van „helderziende" mocht demonstreeren. De totale lengte bedroeg 262 M. 84 c.M. Te plm. 8 ure werd de markt die haar leven digen aanblik tot op dat uur behield aoor de meeste deelnemende neringdoenden ontruimd. De Axelsche Radio-Centrale verdient voor hare belangelooze medewerking door middel van haar ,,Stem van den Reus" een bijzonder woord van waardeering. Den geheelen dag door kon men het programma van de A.V.R.O. en andere stations beluisteren, zoodat men volop van muziek en zang kon genieten. „E. M .M." verdient voor haar streven in het bijzonder van Axel en hare neringdoenden een bijzonder woord van hulde en wij hopen dat zij ook in de toekomst op dezen weg hare stappen zal voortzetten. Des avonds om 10 uur had op het terrein achter villa „Wilhelmina" de vertooning van films plaats in de open lucht. Een duizend- koppig publiek was hiervan getuige. Behalve eenige komische films werd als hoofdfilm ver- toond „De Zwarte Tulp", 'n historisch-raman- tische rolprent uit de dagen van de gebroeders de Witt. Onverdeelde aandacht en belangstel ling werd hieraan geschonken en uitte zich by het einde in een daverend applaus. Het mid- demachtelijk uur was inmiddels verstreken en ten hoogste voldaan keerden alien huiswaarts. Wij spreken de hoop uit dat van nu af aan het streven van onze met durf en ondeme- mingsgeest bezielde winkeliersvereeniging door de belanghebbenden meer zal worden ge- steund door middel van een algemeene toe- treding als lid. In de avonduren had Concordia" nog een korte muzikale wandeling gemaakt door eenige hoofdstraten. Ook op het terrein werd door het spelen van verschillende marschen de stemming vroolijk gehouden. Christelyke Arbeiders-Landdag. In een j.l. Vrijdag te Ter Neuzen onder leiding van den heer Kunst, hoofdbestuurder van de Christel. Fabrieks- en Transport- arbeidersbond, gehouden vergadering van be- sturen van Ghr. Fabrieks- en Landarbeiders- bonden in deze omgeving is besloten op nader te bepalen datum en terrein in de eerste helft der maand Juli een Landdag te houden te Axel, alwaar een 4-tal sprekers het woord zullen voeren. Het geheel zal opgeluisterd worden door muziek en zang der daartoe aan te zoeken plaatselijke vereenigingen. Azijn-extract gedronken. Spelenderwijs maakte het 2-jarig zoontje van den heer K. aan de Wilhelminastraat, alhier, zich j.l. Zondagmorgen meester van een fleschje met azijn-extract. Zonder te kunnen bevroeden dat den inhoud hiervan een doode- lijke uitwerking heeft nuttigde het knaapje in een onbewaakt oogeniblik hiervan, met het gevolg dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en de toestand van het ventje uiterst zorgwekkend bleek. Des avonds te ongeveer 10 ure is het kind na vreeselijke inwendige pijnen aan de gevolgen overladen, onder diep medelijden van de gansch in beroe- ring verkeerende buurt. Des te tragischer is dit treurige feit, doordat de heer K. zelfs sinds een paar maanden voor beroepstoezigheden in Rusland vertoefd. De St. Willibrorduskerk. Woensdag is de St. Willibrorduskerk te Hulst, het kerkgebouw dat tot eenige jaren geleden bij de Hervormden en de R. Katholie- ken in gemeenschappelijk gebruik was en daarop aan de laatstgenoemden is overgegaan door koop, na algeheele restauratie plechtig geconsacreerd. Wat de restauratie betreft, aanvankelijk kon de commissie van rijksmonumentenzorg zich niet vereenigen met het aanbrengen der nieuwe gewelven, daar het kerkschip was af- gedekt met een houten zoldering, die histori sche waarde bezat, doch die men in de eerste plaats wilde handhaven, wijl hier feitelijk van restauratie in den meer engen zin des woords niet kon gesproken worden. Tenslotte heeft men dit standpunt losgelaten, en konden de gewelven worden aangebracht, een maatregel die thans van bijzondere beteekenis blijkt te zijn geweest voor het geheele interieur. Want dit aanbrengen der gewelven boven het schip der kerk beteekent een voltooiing van het middeleeuwsche bouwwerk, waartoe sedert eeuwen alle gelegenheid ontbroken heeft. Nog wordt voortgegaan met het herstel van de Oostkerk, want al is er thans reeds zoo- veel bereikt, nog is het werk niet af. De sierkunstenaar Joep Nikolaas heeft in het raam in den west-gevel van de Sint-Willi- brorduskerk te Hulst een proeve gegeven van zyn kunst, door het hoofdraam te vervaardi- gen. Dit raam voert de gedachten van den toeschouwer naar den oordeelsdag, met Chris- tus in het centrum. Woensdagmorgen was de plechtige conse- cratie, na afloop de hoogmis met pontificale assistentie. Des namiddags om half vier be- gon de groote feestvergadering in de kerk, waarby vele honderden uit geheel oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tegenwoordig waren. Het geheele kerkgebouw was gevuld. De voorzitter van het comitd, burgemees ter B. A. Th. M. Truffino, sprak een openings- woord. voeien, verzachl en geneesimen met Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Ingez. Med. Den bisschop van Gent, mgr. Coppieters, begroetende, zeide spr. in zijn aanwezigheid een blyk te zien van de herinnering die nog voortleeft aan Cornells Jansenius, den eersten bisschop van Gent, uit Hulst afkomstlg. Directeur Frencken sprak daarop de feest- rede uit, waarbij hy tot uitgangspunt koos de woorden: „Mijn rouw hebt Gij veranderd in vreugde". Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, dankte hiema voor de groote offervaardigheid die het Hulst van heden betoond heeft. Het kerkkoor van St. Willibrordus te Hulst en het koor „St. Norbertus' van Antwerpen, onder leiding van prof. Theo Greeve, zongen eenige liederen. Nu met steun van rijk, provincie en ge meente dit deel der kerk onder leiding van Ir Jos. Cuypers zoo voortreffelrjk is gerestau- reerd, ziet men eerst ten voile welk een mo- numentaal bouwwerk de Sint Willibrordus kerk is, gelyk ten slotte in de feestvergade ring herhaalde malen tot uitdrukking is ge- komen. Te Groede is Maandag de landbouwschuur van den landbouwer G. afgebrand. Men ver- moedt brandstichting. De politie schijnt een spoor dat op brandstichting wijst, te hebben gevonden. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon door geibrek aan blusch- water niet voorkomen, dat de schuur met landibouwwerktuigen, stroo, hooi enz., in vlam- men opging. Mond- en klauwzeer. Het mond en klauwzeer heeft zich uitgebreid van de Kerkstraat tot aan de aanpalende straten en veldwegen. Zelfs de toegang tot de Markt was verboden alsook over de brug van het kanaal waar eveneens een bericht is aan- geplakt. De varkensmarkt werd gehouden op de Kleine Markt. Vermiste man. De zestigjarige weduwnaar Emiel van Watermeulen, bijgenaamd „Schuppe", verblij- vende in een herbergje aan de Groote Markt te Selzaete, wordt vermist. Men kent de oorzaak niet van deze ver- missing. CASSATIE. Door den officier van Justitie te Middelburg is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Reehtbank van 29 Med 1933, waarbij F. L. v. R., oud 37 j., bakker te Hulst, bij verstek wegens overtreding van de Tarwewet is ver- oordeeld tot eene geldboete van 10 of 5 dagen hechtenis, met vemietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Hulst, waar bij hij van alle rechtsvervolging was ontslagen. HOOGER BEROEP. Door Th. F., oud 58 j., filiaalhouder te Stop- peldijk, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Hulst, waarbij hij terzake van overtreding van de Tarwewet is veroordeeld tot f 15 boete of 5 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het Open- baar Ministerie teekende eveneens hooger beroep aan. Idem door P. A. v. W., oud 28 j., bedrrjfslei- der te Hontenisse, tegen het vonnis van den Kantonrechter te Hulst, waarbij hy wegens overtreding van de Tarwewet is veroordeeld tot 25 boete of 5 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie kwam eveneens in hooger beroep. VERDI 1STERLNG VAN f 24.000. De 67jarige administrateur van een coope- ratie te Haarlem, die gedurende twintig jaar ten nadeele van deze cooperatie gelden had verduisterd tot een totaal bedrag van 24.000 gulden, is door de Haarlemsche reehtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenis- straf. De reehtbank overwoog, dat een dergelijke hechtenisstraf kon worden opgelegd in ver band met den leeftijd van verdachte. KON. NED. VOETBALBOND. Kampioenschap van Nederland: Go AheadStormvogels 4—3 BSVVelocitas 5—4 Go Ahead 6 4 2 19—12 8 PSV 6 3 3 15—14 6 Stormvogels 6 3 3 11—13 6 Feijenoord 4 2 2 8—8 4 Velocitas 6 2 4 14—20 4 AFDEELIN G IV. Promotie-competitie 2e klasse. MiddelburgVW 2—1 HeroJuliana 0—3 Middelburg 6 4 1 1 17—11 9 Juliana 6 4 2 14—11 8 VW 6 2 4 99 4 Hero 6 1 1 4 5—14 3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2