ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. Wetjens het Pinksterf eest Pinksteren ezondheid Voor Uwe No. 8998 VRIJDAG 2 JUNI 1933 73e Jaargang, zal a.s. Maandag GEEN nummer ran dit blad ver- schijnen, BINN ENLA ND 'Aspibin- Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN Ket bouwen van Drie Arbeiders- woningen aan de Kerkhoflaan te Ter Neuzen. TER NEUZEN, 2 JUNI 1933. steeds het goede en het beste, daarom alleen AXEL. TER NEUZENSCHE COURANT A1 iAO/1 - \7f\r^v ollrjvn r^trAl ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika 2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. TJitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEISNE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT It I. AD VERSCHIJNT IEDEREN MAA ND AG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. zullen den 13 JUNI 1933, des namiddags 3 uur, in het Gemeentehuis aanbesteden: Het bestek met teekeningen c.a. is voor f\,verkrijgbaar ten kantore der gemeente- werken aan de Markt, waar ook nadere in- lichtingen worden gegeven. Ter Neuzen, 2 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. zeten en die ook hadden kunnen door- geven aan-, en ter kennis brengen van Goed Pinksterfeest vieren is niet gemak- kelijk. Trouwens: feestvieren goed feest- vieren is nog niet zoo eenvoudig, nooit. Men verloopt bij een feest zoo licht in bij- zaken; er wordt zoo gemakkelijk van alles en allerlei bijgehaald, wat er eigenliik wei- nig of niets mee te maken heeft. En dat doen wij bij een feest als het Pinksterfeest maar al te spoedig, misschien vooral, om- dat de Pinksterstof zoo moeilijk is. Wij willen in dit stukje voorop zetten enkele redenen, waarom Pinksteren zoo moeilijk is. Vooreerst gaat het dan, op het Pink sterfeest, om en over den Heiligen Geest, en dien Geest zien wij niet en begrijpen wij niet. Jezus heeft eens gezegd van den wind: gij weet niet vanwaar hij komt of waar hij heengaat. Hetzelfde geldt ook van den Geest geest en wind worden trouwens in 't Hebreeuwsch en ook in het Grieksch door hetzelfde woord uitgedrukt. Daar komt dan nog bij, dat deze men- schen, deze discipelen op den Pinksterdag buiten zichzelf geraakten, zij spraken din gen, die de Geest hun gaf uit te spreken. En voorts zitten wij laten wij het eerlijk erkennen met die ,,vreemde talenMen heeft ons hefhaaldelijk verzekerd, dat het woordje „vreemde" een invoeging is, en dat we dan zouden moeten vertalen ,,ton gen" in plaats van talen", maar ook met die ,,tongen" komen wij nog niet geheel boven de moeilijkheden uit. Nog zijn er meer moeilijkheden in de Pinkstergeschie denis, zooals Hand. 2 ons die teekent. Wat ons ook zoo wonderlijk lijkt, is die groote eensaezindheid, die niet eens, maar herhaaldelijk ons wordt genoemd. Dat lijkt ons iets onbegrijpelijks, en dat was toch ook daar in den bijbel, iets heel bijzonders en ongekends. Tenslotte is daar dan ook nog dat overweldigend succes, dat Petrus optreden en prediking heeft gedragen, en als we dat dan vergelijken met de tegen- woordige onverschilligheid voor de gees- telijke dingen bij zeer velen, dan kunnen wij niet anders dan ons ten zeerste ver wonderen. Maar als wij nu aan de verbazing de voile maat hebben gegeven, dan willen wij voorts toch ook opmerken, dat het wel heel heerlijk is, dat wij deze dingen ken- nen, en dat dit dan toch eens aeschied is. Hier komt het eeuwige dan toch eens heel beslist en merkbaar in den tijd, en hier komt het buitengewone in en over het ge wone. Is dat niet treffend, en is dat niet zeer verblijdend Laten wij eerlijk erken nen: het is bij ons meestal zoo'n sleur, de dingen zijn zoo afgesleten, het is alles zoo gewoon, zoo'n gewoonte geworden, het ligt alles zoo plat, het is alles zoo vlak en vaak zoo dor en zoo koud. Maar hier komt dan toch de wind er onder, en ieder van ons weet, wat er gebeurt, ,,als de wind er onder komt". Men behoeft daarvoor nog niet eens aan de Schelde te wonen de wind heeft wondere kracht Doch als wij op die wijze aan het buitengewone recht hebben gedaan laten wij dan ook naast en tegenover die dingen, die wij reeds hebben opgemerkt, wijzen op enkele gewone zaken, waaruit ook de groote be- teekenis van het Pinkstergebeuren blijkt. Het eerste, waarop wij de aandacht vestigen. is dit, dat hier niet gegeven wordt een leer van den Heiligen Gees1. Wij komen in de Pinkstergeschiedenis geen enkele theorie tegen het is veeleer alles ervaring, het is alles praktijk. Wat baten de schoonste en de beste theorien, wanneer die niet aansluiten bij en gebaseerd zijn op de praktijk Wat zouden Petrus en de zijnen er aan gehad hebben, indien zij nu de volledigste defi- nities over den Heiligen Geest hadden be- aan-. anderen, maar zij hadden intusschen zelf niets van de werking van dien Heiligen Geest bemerkt en kunnen laten merken Het tweede, waarop wij willen wijzen, is dit, dat Petrus, ondanks alle geestver- voering, volkomen nuchter is gebleven. Het was niet zoo, dat hij en de anderen door deze Geestesuitstorting, opeens alle gevoel voor de rechte afmetingen ver- loren dat zij er bijvoorbeeld maar op- los-spraken, en zonder eenige beperidng stonden te getuigen en te prediken, neen, al was Petrus vol moed en al predikte hij met sterke overtuiging, hij was en bleef toch tegelijkertijd volkomen nuchter. Hij wist precies: hoe laat het was. Het ging bij hem niet zoo, dat hij zich om dag en uur niet bekommerde, en dat het hem van geen belang of beteekenis was, op welk uur hij zijn getuigenis uitsprak. Hij bleef een open oog houden voor de werkelijk- heid der dingen: deze geestelijke men schen werden niet over-geestelijk, zij ver- loren niet den zin voor de waarde der stof- felijke en zienlijke dingen, zij bleven met beide voeten op den grond, zij bleven menschen, nuchtere werkelijkheidsmen- schen. Er is nog iets anders in de Pinkster geschiedenis, waarop wij de aandacht wil len vestigen, namelijk dit, dat het gewone menschen waren, die hier de gave des Geestes ontvingen. Dat was voor sommi- gen juist een reden tot groote verbazing: dat alien, die daar spraken, Galileers waren. Het waren geen menschen van bizonder veel sehoolsche kennis, geen lieden van studie of onderzoek, neen, het waren visschers of schippers meerendeels. Maar dezen hielden dit alles dan ook niet voor zich, zij gaven het uit, zij gaven het door. Zij konden het zelfs niet voor zich houden, dat was hun onmogelijk. Iemand heeft terecht opgemerkt, dat im- pressie zonder expressie depressie wordt. Een dichter of denker, een schilder of een musicus, die een inspiratie ontvangt, moet daarvoor uitkomen, hij zocht een afzetge- bied, hij wil zich uiten, hij wil het mede- deelen. Stanley Jones heeft in een van zijn boeken verteld van een haven, waar tel- kens, als er een orkaan opstak, schepen vergingen. Dat was een groote baai, waar het verschrikkelij'k spoken kon. Maar dan waren er kapiteins, die zoo'n orkaan voelden aankomen, en die kozen zee. Zij meenden (en zij noemden dat terecht), dat er minder kans was om te vergaan op voile zee dan in die haven! Zoo vreezen Petrus en de zijnen, ook niet om te getui gen. Zij gaan de voile zee op. Was er eerst nog vrees voor de Joden, nu is alle terughoudendheid en angst verdwenen; zij kunnen niet laten te spreken van de dingen, die zij gehoord en gezien hebben. Maar er is nog iets, wat wij moeten noemen, en dat is misschien nog wel he* a'llerfbelangrijkste. Ook de inhoud van hun prediking is zoo gewoon. Men moet vooral niet denken, dat er vandaag nog een artikel aan hun geloofsbelijdenis wordt toegevoegd; zij spreken weinig over den Heiligen Geest afzonderlijk; de Heilige Geest spreekt ook niet over zich zelf; hier wordt niet getheoretiseerd hier wordt niet gesproken over deze gave, dat is ook niet noodig; zij spreken door den Geest en uit den Geest. Zoo hebben wij dan dit gevonden als het merkwaardige van het Pinkster gebeuren: dat het gewoon is en tegelijk ongewoon. Hier is niets excentrieks en niets vulgairs. Het vulgaire is de uit- looper van het gewone, het excentrieke is de overdrijving, de gewilde, gemaakte overdrijving van het buitengewone. Neen, hier blijft alles echt. Ons geestelijk leven staat in tusschen deze beide gevaren. Het is gemakkelijk om op een van beide kusten te stranden. De Heilige Geest maakt ons gewone leven buitengewoon en ons buitengewone leven gewoon. Zoo is er dan ook een schoone opklimming bij onze drie voornaamste Christelijke fees- ten: Kerstfeest, Paschen en Pinksteren. Men zou kunnen zeggen en zingen, het aat over Hem, die was, die is en die omen zal. Kierkegaard gebruikt in een van zijn mooie boekjes een schoon beeld. Hij vertelt van een rijk man die in het buiten land voor veel geld een span uitmuntende paarden liet koopen, paarden, waaraan geen enkel gebrek was, en dat hij voor zijn genoegen houden en zelf rijden wou. Er verliepen een paar jaren. En als iemand, die vroeger deze paarden gekend had, ze nu had zien loopen, dan zou hij ze niet herkend hebben: hun oog was dof en slaperig geworden, hun gang zonder fier- heid en onvast: zij konden niets verdragen, niets doorzetten; men konernauwelijkseen mijl mee rijden, zonder onderweg te moe ten ophouden; dikwijls bleven zij staan juist als men meende goed op gang te zijn, bovendien hadden zij allerlei luimen en gewoonten aangenomen, en ofschoon zij voeder in overvloed kregen, begonnen zij er van dag tot dag slechter uit te zien. Toen werd de koetsier van den koning geroepen. Hij reed ze een maand lang; en toen was er in den heelen omtrek geen span paarden, dat den kop zoo fier droeg, waarvan de blik zoo vurig en de houding zoo schoon was, geen span paarden, dat zoo lang kon loopen, al was het ook zeven mijlen achtereen, zonder te rusten. Hoe dat kwam? Het is gemakkelijk te begrij pen: de eigenaar, die voor koetsier ging spelen, zonder koetsier te zijn, reed ze, zooals de paarden het rijden opvatten; de koninklijke koetsier daarentegen reed ze, zooals ae koetsier het rijden opvat. Zoo is het met ons menschen, meent Kierkegaard, en wij gelooven, dat hij groot gelijk heeft. Geruimen tijd zijn wij ge- reden, zooals de paarden het rijden op vatten, wij zijn geleid, gevormd, opge- kweekt naar de begrippen, die de men schen van het ,,mensch-zijn" hebben. Maar als Gods Geest komt die rijdt de paarden zooals de koetsier Gods het rijden opvat. Dat zien wij met Pinksteren. Dat worde ook aan ons en in ons open- baar! omstandigheden worden gehouden. Het seheen zelfs dat dit van invloed was op de executan- ten, want de uitvoering van het programma verliep op keurige wijze. In het bijzonder vie- len te loven de ouverture .Antigone" en de potpourri op ,,Le Trouvere". TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde is de regeeringsverklaring. Het geheele kabinet is aanwezig. De beer Albarda (s.d.) meent, dat geen groote redevoeringen moeten worden gehou den. Emstige beraadclagingen en snelle be- sluiten moeten de waarde der parlementaire democratic toonen. Spr. wrjst er op, dat de verkiezing geen basis leverde voor een rechtsch coalitie-kabinet. Die coalitie is nu blijkbaar voorgoed verdwenen en daarmede is een hin- derpaal uit den weg geruimd om te komen tot betere politieke betrekkingen. Wat de regeeringsverklaring -etreft, zegt spr., dat de regeering slechts feiten constateert, maar geen program aanbiedt. Wat is de regeering voomemens te doen met het militairisme? In dien het kabinet het beleid van minister Deckers laat voortdurem, zal spr.'s fractie met wantrouwen en bitterheid tegenover deze regeering staan. De heer Westerman (pat. herstel) zegt, dat voor hem de regeeringsverklaring een teleur- stelling was. Zij was niet meer dan een vage Troonrede. Liever dan een crisis-kabinet, had spr. gezien een nationaal kabinet. Hij meent ook, dat de grootste mogelijke deskundigheid in het regeeringsapparaat ontbreekt. Spr. meent, dat de regeering zich duidelijk had moeten uitspreken tegenover het commu- nisme en de sociaal-democratie. Spr. had ge- hoopt, dat de zon zou doorbreken, maar we zitten nu weer midden in den nevel. De heer Lingbeek (herv. geref.) brengt hulde aan minister Colijn voor zijn deskundig heid op tandheelkundig gebied, omdat hij kans heeft gezien aan de vrijzinnig-democratie de hoektanden en scheurkiezen uit te trekken. DE TWEEDE KAMER. Bij het centraal stembureau is bericht inge- komen, dat thans ook de ministers Marchant, Deckers, Verschuur, van Schaik en de Wilde ontslag hebben .genomen als lid van de Tweede Kamer. Zooals We reeds hebben gemeld, was Woens dag een zelfde bericht ingekomen betreffende de ministers Colijn en Oud. DE GEMEENTE IN RECHTEN AANGESPROKEN. De gemeenteraad van Zierikzee heeft Dins- dag, na anderhalf uur in comite-generaal te zijn geweest, in welke geheime zitting de directeur van een accountantsbureau was ge hoord, met 10 tegen 3 stemmen besloten tot verweer tegen een tegen de gemeente Zierik zee ingestelde rechtsvordering en tot benoe- ming van een procureur. De oud-ontvanger der gemeente heeft Zie rikzee in rechten aangesproken tot betaling van het bij de kasopneming op 31 Mei 1930 te veel in kas gebleken bedrag van 4364, naderhand teruggebracht op 4307 met 5 pet. rente van 31 Juli 1930 af. Op grond van het door mr. J. Adriaanse te Middelburg overge- legd advies stelden Burg, en Weth. voor tot het voeren van verweer tegen die vordering. WERKLOOZENSTEUN. Uit gegevens van het departement van Bin- nenlandsche Zaken blijkt, dat in de eerste vier maanden aan werkloozensteun en werkver- schaffingskosten door het Rijk, de gemeenten en de werkloozenkassen ruim 57 millioen is uitbetaald; aan werkloozensteun hebben de gemeenten besteed: 30.921.088, aan werk- verschaffing 9.368.620. Door de werkloozen kassen is uitbetaald een kleine 15 millioen en door het rijk bijna 2 millioen. SPEEDJESDAG „BLINDEN-PENNING' Naar wij vernemen heeft de alhier gehou den speldjesdag in totaal een bedrag van f 169,20 opgebracht. CONCERT OP DE MARKT. Het de vorige week uitgesteld concert van het muziekgezelschap „De vereenigde werk- lieden", directeur de heer A. Schirris, kon gisteravond onder de meest gunstige weers- TENTOONSTELUNG TE TER NEUZEN. De sluiting. De tentoonstelling voor Industrie, handel, scheepvaart en landbouw, alhier op initiatief der Winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" gehouden, behoort tot het verledene, en is thans reeds voor een groot deel ontta- keld. Woensdagavomd omstreeks half 11 kwam het tentoonstellingscomiW, met de leden van het eere-comite, het bestuur van „Klimop" en dat van het „Nose-Comite", leden de vereeni- ging en de standhouders in het electriseh restaurant der P.Z.E.M. in de tentoonstelling bijeen, voor de officieele sluiting. De voor zitter van het comitd, de heer F. B. G. de Meijer, constateerde dat, zooals aan alle aardsche dingen, ook een eind gekomen was aan de tentoonstelling, die op zoo glorieuze wijze kon verloopen. Het was voor de Ter Neuzensche winkeliersvereeniging een kracht- proef, die volkomen en in alle opzichten gelukt is. Hij spreekt zijn groote waardeering uit voor zijn mede-comiteleden, die voor de orga- nisatie dagen en nachten in't getouw zijn ge weest. Hij brengt dank aan het gemeente- bestuur, dat gratis dit mooi gelegen terrein ter beschikking van het comite heeft gesteld, en aan de leden van het eere-comite voor de ook van hen ondervonden steun. Reeds bij de opening van de tentoonstelling kon worden gezegd, dat deze moreel geslaagd kon heeten, de stoffelijke zijde zou echter af- hangen van de belangstelling die daarvoor bij het publiek zou blijken te bestaan. En thans kan hij met voldoening mededeelen, dat de tentoonstelling ook in stoffelijk opzicht ge slaagd is, daar meer dan 10.000 personen de loketten zijn gepasseerd. Bij hen die aan deze ondememing een werkzaam aandeel hadden, zal thans in alle opzichten met voldoening op het verrichte werk kunnen worden terug- gezien, en hij hoopt, dat dit door samenwer- king verkregen resultaat van den durf der Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking rijke vruchten zal mogen afwerpen voor het belang der streek en van Ter Neuzen in het bijzonder. Hij voegt hieraan de verwachting toe, dat de Winkeliersvereeniging „Klimop" en haar be stuur ook in de toekomst zullen voortgaan met hun werk, dat reeds van zooveel belang is gebleken te zijn. De mensch behoort in het leven voor 70 optimist en slechts voor 30 pessimist te zijn en men moet zorgen, dat het optimisme als olie op het water blijft boven- drijven. Dan zal men zeker den moed hebben steeds voorwaarts te schrijden. De burgemeester, de heer J. Huizinga, ver- klaarde, dat het hem en de andere uitgenoo- digde heeren een genoegen is geweest deel te maken van het eere-comite en dat de werk- zaamheden die hier zijn verricht met groote belangstelling zijn gevolgd. De spreuk op de poort der tentoonstelling Wanneer de wind vermindert zet de verstandige schipper alle zeilen bij", is hier zeker op grondige wijze bevestigd, nu we hebben kunnen hooren, dat de tentoonstelling in alle opzichten geslaagd is. Zij heeft het bewijs geleverd van de groote kracht die uitgaat van het zakenleven ten Zuiden der Schelde. Men heeft hier de ge- legenheid geschonken aan dat zakenleven om zich tegenover het publiek te demonstreeren en ook meerdere zaken van boven de Schelde hebben gemeend zich hierbij te moeten aan sluiten. Men heeft hier kunnen ontwaren, hoe de streek in staat is in de meest uiteenloopen- de levensbehoeften te voorzien. Hij acht zich als hoofd der gemeente gelukkig, dat hier een groep mannen wordt aangetroffen, die de kracht en den durf bl'jiken te beizitten, om der- gelijke ondememingen te ontplooien. Hij is overtuigd dat ze daarbij moeilijkheden hebben moeten overwinnen, doch dat hebben ze dan glansrijk gedaan. Het is, zooals hij in zijn voorwoond voor het Tentoonstellingsnummer schreef, de tentoonstelling heeft bewezen de ontwikkeling van het kunnen, Er is hier door samenwerking reeds veel verkregen en hij hoopt, dat men op dezen weg zal voortgaan. De werkzaamheid die het bestuur van .JKlimop" voor dezen reeds ontwikkelde, was een waarborg voor de wijze waarop ook dit werk zou worden aangevat. Van vele zijden is dit werk goed gesteund. Hij bracht een woord van dank voor de wijze waarop het muziek gezelschap „De vereenigde werklieden" en het symphonieorkest „Onder Ons" met htm muziek den luister der tentoonstelling hebben ver- hoogd. Hij hoopt dat de tentoonstelling een werk zal blijken te zijn waarvan Zeeuwsch- Vlaanderen in het algemeen en natuurlijk Ter Neuzen in het bijzonder, in de toekomst zal kunnen profiteeren, dat zij zal medewerken tot de ontwikkeling der bedrijven. De voorzitter van Klimop", de heer A. van den Bruele, dankte hierop den voorzitter, den heer De Meijer, voor de schitterende wijze waarop deize zich van zijn taak heeft gekwe- ten, en voorts aan alien die dit werk hebben gesteund inzonderheid ook de standhouders, die het houden der tentoonstelling hebben mogelijk gemaakt. In het bijzonder bracht hij een woord van dank aan den heer P. Standaert die in velerlei opzicht een bijzonder krachtigen steun voor deze onderneming is gebleken. Hij memoreerde voorts, dat bij het oprichten van Klimop" voorzat de bedoeling dat deze iets anders zou zijn, dan een gewone winkeliers vereeniging. Hij meent, dat de feiten thans wel bewijzen, dat dit doel met succes is nage- streefd. Ook dankt hij het publiek, dat zoo- wel uit Zeeuwsch-Vlaanderen als van boven de Schelde naar de tentoonstelling is opge- komen. Hij noemt het wel jammer, dat al dat moois, dat hier is tot stand gebracht, thans reeds gedoemd is te verdwijnen. Dit is niet anders, doch hij acht zich gelukkig, dat zijn vereeniging na drie, vier maanden van bekom- mering over den afloop dezer ondememing, daarop thans met gerustheid kan terugzien, de dagen van bekommering zijn thans vooibij. Nadat nog de vertegenwoordiger der firma Oostermeijer, die de „Persil" demonstreerde, namens de standhouders een woord van dank tot het tentoonstellingsbestuur had gericht, voldeed de burgemeester aan het verzoek van den voorzitter om deze officieel te sluiten, waarbij hij de hoop uitdrukte dat, moge de tentoonstelling en wat daarmede stoffelijk samenhangt al verdwijnen, dezen den moree- len band tusschen de leden der winkeliersver eeniging zal hebben versterkt, en een aanspo- ring zal zijn om ook in de toekomst paraat te blijiven. Na de sluiting der tentoonstelling bleven nog eenige honderden zich enkele urea amuseeren in „Ober Bayem" en het attractie- terrein, tot ook daar het tijdstip van sluiten was gekomen. TABLETTEN en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabi. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cts. Ingez. Med. DE LOONKWESTIE IN DEN OOSTEI.MK ZEEUW SCH-VLAAMSCHEN LANDBOUW. Dinsdag hebben de besprekingen plaats ge had van de R.K. georganiseerde landbouwera en landarbeiders te Boschkapelle, waarbij de werkgevers verklaarden het landbouwcontract zooals in de overige afdeelingen van den N. C. B. te zullen teekenen, wanneer de land arbeiders van de niet-georganiseerde landbou- wers eischen, dat deze dezelfde loonen zullen betalen als die van het contract tusschen N. C. B. en St. Deus Dedit. Dezer dagen is hierop het antwoord der werknemers te verwachten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 21 tot en met 27 Mei zijn in onze provincie voorgekomen 3 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Goes en 2 te Zoutelande (in 6dn gezin). VERVOER EN NEDERLAGE VAN STTTKER. EN IKANDIJ. Het is een bekend felt, dat smokkelhandel alleen dan kan bloeien, indien het publiek dit in de hand werkt en men behoeft zijn oor ten plattelande maar te luisteren te leggen om te vernemen hoe vele fooeren en winkeliers gesmokkelde suiker koopen. Het verband tusschen hooge suikeraccijna en de bietenpremie verstrekt aan de boeren, is aan ieder bekend. Juist mede door de bieten- steun kan de boerenstand nog op de been blijven. En toch wordt juist door velen van hen gesmokkelde suiker gegeten. Moet deze kortzichtigheid, waardoor aan de schatkist duizenden worden onthouden, niet tot gevolg hebben, dat op den duur het vermeende voordeel tot eigen nadeel wordt? En stuit het ieder rechtgeaarden vaderlan- der niet tegen de borst, dat zij die het meest profiteeren van de accijns op de binnenland- sche suiker, zelf gesmokkelde suiker eten. Het bovenstaande geldt eveneens voor hen, die voor een goed deel van den boerenstand moeten leven, o.a. de wipkeliers. Indien zij de verkoop van gesmokkelde suiker aanwakke- ren, ondermijnen zij de wet en daarmede him eigen bedrijf. Van overheidswege is nu ingegrepen tegen deze menschen, die nu eenmaal tegen zich zelf zijn. Dat de voorschriften die reeds voor Brabant en Dimburg golden en nu uitgebreid zijn tot nagenoeg geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, streng zullen worden gehandhaafd behoeft geen be- toog. Geven wij hier nog een overzicht van de be treffende voorschriften: Vervoer van meer dan 1 KG suiker, kandij daaronder begrepen, is verboden, tenzij gedekt door document. Personen beneden ,16 jaar mogen geen kandij vervoeren zonder document. Nederlage (d.i. het in voorraad hebben) moet eveneens gedekt zijn door document wanneer bij particulieren meer in voorraad is dan 3 K.G. per lid van het gezin, kinderen be neden de 5 jaar daaronder niet begrepen. Onder de drie K.G. suiker mag niet meer dan K.G. kandij zijn, zoodat voorraden van meer dan V2 K.G. per lid van het gezin geheel ge dekt moeten zrjn. Voor neringdoenden is de hoeveelheid sui ker en kandij, waarvan de nederlage vrij is, in totaal 1 K.G. Deze bepalingen zijn reeds heden van kracht, terwrjl de daartoe in de termen val- lende aanwezige voorraden per 10 Juni door document gedekt dienen te zijn. Nog zij medegedeeld, dat zware straffen, o.a. ook gevangenisstraf tegen de overtreders zijn bedreigd. Chr. Landbouwschool. 1 Juni werden aan de Chr. alhier de ovefgangslessen Op Donderdag Landbouwschool gehouden. Van de eerste tot de tweede klasse werden toegelaten 12 leerlingen, van de tweede tot de derde klas 15 leerlingen en van de derde tot de vierde klas 9 leerlingen. Daar er dit jaar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1