7. Aankoop van een perceel grond voor de stichting eener nieuwe openbare lagere school te Sluiskil. Burgemeester en wethouders stellen voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Geizien zijn besluit van beden, waarbij de plaats is aangewezen waar de nieuwe open- bare school voor gewoon lager onderwijs te Sluiskil zal worden gesticht, overwegende dat de eigenares van deze gronden, Gravin Else de Hemptine geboren de Kerchove de Dentergbem te Gent (Belgie), genegen is, een gedeelte daarvan, ter opper- vlate van 2500 M2. aan de gemeente in eigen- dom over te dragen, voor een bedrag van 1,35 per M2, dat dit bedrag billijk is te noemen, besluit: 1. Behoudens goedkeuring door gedepu- teerde staten van het hierboven aangehaald raadabesluit van heden, aan te koopen van Gravin Else de Hemptine geboren de Kerchove de Denterghem te Gent (Belgie), een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend in sectie G, no. 2249, ter oppervlakte van ongeveer twee duizend vijf honderd vierkante meter (2500 M2.), of zooveel meer of minder als later bij kadastrale opmeting blijken zal, op de bijbe- hoorende teekening in roode kleur aange- geven, voor een totaal bedrag van drie duizend drie honderd vijf en z even tig gulden 3375) en onder de volgende voorwaarden: a. de levering van het gekochte door de verkoopster geschiedt vriij van opstallen en vrij van hypotheek en alle andere lasten; b. het gekochte komt in gebruik en bezit van de koopster bij de betaling der koopsom: c. de grond- en polderlasten van het ge kochte geheven wordende komen vanaf den 1 Januari 1934 voor rekening van de ge meente; d. de verkoopster verbindt zich, een straat aan te leggen, voldoende aan de terzake ge- stelde eischen in de bouwverordening, over eene lengte van ongeveer 100 Meter, zulks ter bereiking van de achter het aangekochte ter- rein gelegen gronden, zooals op de teekening in gele kleur is aangegeven; e. de kosten van de koopakte zijn voor rekening van de gemeente. 2. Tot dekking der sub 1 genoemde uit- gaaf, te zijner tijd eene geldleening aan te gaan. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij alvorens hierover beslist wordt, dit in com- missoriale vergadering wenscht te bespreken. Hij zal die aan het eind der vergadering be- leggen. 8. Benoemen van een gemeentegeneesheer te Sluiskil. Blijkens de overgelegde stukken is naar deze vacante betrekking gesolliciteerd door B, C. C. Wosten, arts te Noordwijkerhout en J. M. van Voom, arts te Eelderwolde. De VOORZITTER geeft in overweging ook dit punt aan te houden voor bespreking in commissoriale vergadering. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Aangaan van een geldleening ad f 3200 ten behoeve van den verbouw der R.K. jongensschool. Bij raadsbesluit van 29 September 1932 is schrijven burgemeester en wethouders besloten medewerking te verleenen tot ver bouw van de R.K. Jongensschool. Door ons college is thans aan het desbetreffende be- stek goedkeuring verleend. De kostenbegrooting bedraagt 3150. Deze kosten moeten uit een geldleening worden bestreden. Het R.K. kerkbestuur is nu genegen deze gelden een de gemeente te leenen, tegen eene rentevergoeding van 4% voor den duur van 20 jaar. Wij achten dit aanbod billijk en stellen U daarom voor, het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, besluit: Tot het aangaan van eene geldleening groot f 3200, met het R.K. kerkbestuur St. Willi- brordus te Ter Neuzen a pari tegen eene jaar- lrjksche rentevergoeding van 4% De rentebetaling geschiedt jaarlgks in een termijn. De gemiddelde vervaldag van de voor de verbouw der R.K. Jongensschool te votee- ren gelden wordt als vervaldag van de te be- talen rente genomen. Jaarlijks wordt een bedrag van ten minste 160 afgelost. Op den datum waarop de rente moet wor den betaald, geschiedt ook de jaarlijks te be- talen aflossing. De eerste aflossing geschiedt in 1934. De gemeente is steeds bevoegd op den datum waarop de jaarlijksche aflossing plaats heeft meer af te lossen dan f 160, mits aan het R.K. Kerkbestuur St. Willibrordus te Ter Neuzen minstens een maand tevoren van het voomemen hiervan is kennis gegeven. Rente en aflossing dezer leening worden gevonden uit de gewone middelen der ge meente. Buitengewone aflossing wordt gedekt uit de kapitaalsinkomsten. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Wijziging der gemeentebegrooting dlenst 1932. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 1932 te wijzigen als volgt: GEWONE DIENST. onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: uitkeering uit het gemeentefonds ingevolge art. 3 onder b. der wet van 15 Juli 1929 3500belasting wegens gebouwde eigendom- men enz. (rioolbelasting) 130; opbrengst van den verkoop van oude materialen 125; ren- ten van kapitalen 500; uitkeering van ge meenten ingevolge art. 104 der L.O. wet 1920 /200; hoofdsom personeele belasting, a. be treffende het op het dienstjaar betrekking hebbende belastingjaar 400; 50/85 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting: b. betreffende het vorige belastingjaar /400 a. betreffende het op het dienstjaar betrek king hebbend belastingjaar 930; 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting 350opbrengst van het vergunningsrecht /450; bijdrage van het rrjk krachtens art. 38, 3e lid der Woning wet 200; totale vermeerdering der inkomsten /7185; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: verlichting en verwarming 25; abonnement op de telefoon en kosten telefoongesprekken j 45; premie voor verzekering tegen diefstal van kasgeld 35; kosten van wachtgebouwen alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen /30; kosten van telefoon en telegraaf 100 kosten dag-, week- en maandbladen f 5; reis- en verblijfkosten 15; onderhoud der lan taams en verdere kosten verlichting /1250; kosten terzake van verzekering, pensionnee- ring van ambtenaren /30; bijdrage ter tege- moetkoming in de betaling van rente en af lossing van voorschotten volkshuisvesting 970; restitutio aan het Rijk van te veel ont- vangen bij dragen ex-art. 38 Woningwet /120; schrijf- en bureaubehoeften 5; straten en pleinen /350; wegen en voetpaden 200; kos ten van de gemeentereiniging f 1000; kosten verzekering, pensionneering enz. f 230; kosten verzekering tegen brandschade 10; renten van geldleeningen /10; reis en verblijfkosten f 25; kantoor openbare werken 45; onder- houden administratie van bezittingen niet voor den publieken dienst bestemd 60; kos ten instandhouden schoolgebouwen f 100; aan- schaffen van schoolmeubelen 30aanschaf- fen en onderhoud van schoolboeken en school- behoeften /430; verlichting en verwarming /110; advertentiekosten /20; teruggaaf van te veel«verhaalde pensioensbtjdragen /45; uit keering aan gemeenten ingevolge art. 86 der L.O. wet 1920 75; vergoeding van de kosten van instandhouding bedoeld in art. 101 der L.O. wet 1920 /140; uitkeering aan andere gemeenten ingevolge art. 205 der L.O. wet 1920 /90; rente van geldleeningen /100; ver goeding kosten van instandhouding bedoeld in art. 101 der L.O. wet 1920 /1085; verzeke ring pensionneering enz. van ambtenaren 15; kosten tuinbouwonderwijs 50; bijdragen aan andere gemeenten in de kosten der van Rijks- wege gesubs. gymnasia 385; subsidie voor scholen voor het lager Nijverheidsonderwijs b. bakkerscursus 55; kosten verzekering ambtenaren enz. /10; steun aan werkloozen /1020; subsidie rwerkloozenkassen 2150; restitutie teveel ontvangen belastingen 380 bijdrage aan hoofdstuk VH v. d. Kapitaal- dienst 5; restitutie van te veel ontvangen bijdragen ex-art. 38 Woningwet /360; bij drage aan hoofdstuk VHI-2 van den kapitaal- dienst 210; totale vermeerdering der uitgaven 11.925; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten: jaarwedde burgemeester 100; jaarwedde secretaris 100presentiegeld raadsleden /200; jaarwedde ambtenaren ter secretarie enz. 200onderhouden en schoonhouden van het gemeentehuis /400; rechtskundig geding 100; belooning van dienaars van politie 100; onderhoud brandweerkazeme 100; jaar- wedden personeel gemeentwerken /200; pompen en riolen 830; kosten van havens 250; onderhoud algemeene begraafplaatsen /250; kosten van zegels /175; grondlasten 100; bewaargeving van rentegevende stuk ken 75; rente bij aankoop van rentegevende stukken /150; onderhoud van schoolmeubelen /120; kosten onderzoek sollicitanten 100; kosten der commissie tot wering van school- verzuim /50; kosten doorloopende openstel- ling telefoonkantoren /150; kosten van de ontvangst van het scheepvaartcongres /100; uitkeering aan het bedrgf wegens b. andere grondslagen /90; onvoorziene uitgaven /800; totale vermindering der uitgaven /4740. KAPITAALDIENST onder de inkomsten te vermeerderen de vol gende posten: bijdrage van hoofdstuk VIII par. 2 van den gewonen dienst /210; waarborgsommen ge- stort door besturen van bijzondere scholen 180; tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld 20.000; totale vermeerdering der inkomsten 20.390; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten kosten van stichting enz. van gebouwen /210; belegging van waarborgsommen ge- stort door besturen van bijzondere scholen /180; aflossing van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen geld 20.000; totale vermeerdering der uitgaven 20.390. De heer DE JAGER begrijpt, dat men kas- middelen noodig heeft en daarom voorstelt die te leenen. Bestaat echter zekerheid, dat dit bedrag zal kunnen worden afgelost? Op uitnoodiging van den VOORZITTER geeft de SECRETARIS hieromtrent een toe- lichting. Het omschreven bedrag betreft een vroeger gesloten kasgeldleening met de ge meente Ierseke, welke reeds is afgelost, doch die om administratieive redenen alsnog in deze begrooting moest vermeld worden. Zij is on der uitgaven ook opgenomen als afgelost. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 11. Goedkeuring rekening der Gezondheids- commissie. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de ingekomen rekening der Gezondheidscom- missie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen over den dienst 1932 goed te keuren in ont vangst op 1581,58% en in uitgaaf op 982,62%, alzoo met een goed slot van 598,96. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 12. Goedkeuring rekening der Commissie tot wering van schoolverzuim in de kom, dienst 1932. Burgemeester en wethouders stellen voor, de rekening der commissie tot wering van schoolverzuim in de kom, over den dienst 1932, goed te keuren in ontvangst op 320,75, in uitgaven op 272,50, batig saldo 48,25. De heer DE BARKER vestigt er de aan- dacht op, dat deze rekening gespecificeerd is, hij zou die van Sluiskil-Driewegen in het ver- volg ook aldus wenschen te zien ingericht. De VOORZITTER: We zullen het verzoek overbrengen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 13. Vaststelling kohier rioolbelasting voor den dienst 1933. Door burgemeester en wethouders wordt bet kohier der rioolbelasting voor den dienst 1933 aangeboden op een bedrag van 1899. Het wordt met algemeene stemmen aldus vastgesteld. 14. Onderzoek geloofsbrief benoemd raads- lid. Ingekomen is de geloofsbrief van het in de vacature ontstaan door het ontslagnemen van C. van den Bulck benoemd verklaard lid van den gemeenteraad A. J. Harte. De VOORZITTER stelt dit stuk in handen eener commissie, waarin hij benoemt de hee- ren Hamelink en De Jonge, met den Secre taris, om daarover rapport uit te brengen en schorst gedurende dit onderzoek de vergade ring. Na de heropening der vergadering rappor- teert de heer DE JONGE, dat de stukken in orde zijn bevonden en de commissie tot toe- lating van den benoemde adviseert. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 15. Omvraag. a. De heer VAN OADSAND deelt mede, dat het aanvankelijk in zijne bedoeling lag schriftelijk aan burgemeester en wethouders eenige vragen te stellen. Hij heeft aan dat voornemen echter geen gevolg gegeven en heeft bij nadere overweging gemeend het beter bij de omvraag te kunnen ter sprake brengen. Zijn eerste vraag betreft: of het burge meester en wethouders bekend is, dat van het tennisveld en het voetbalveld bij de begraaf- plaats tijdens het begraven in vele gevallen een hinderlijk rumoer uitgaat? of zij niet van oordeel zijn, dat op zulke tijdstippen op die sportvelden eenige stilte zou behooren te worden betracht? of zij niet van oordeel zijn, dat in dien ten dezen opzichte bestaanden toestand ter wille van hen die daar een droeven plicht komen vervullen eenige verbetering zou behooren te worden gebracht. In de tweede plaats vraagt hij, of burge meester en wethouders ten voile verantwoord zijn, door vergunning te hebben gegeven op het parkeerterrein voor het houden eener ten- toonstelling een houten loods, gedekt met teerpapier te hebben laten stichten, met het oog op brandgevaar voor belendende gebou wen. Hij stelt die vraag of ze zich daarvoor ten voile verantwoord achten, aangezien op grond van de bepalingen der Bouwverordening het bouwen van houten getimmerten in de bebouwde kommen niet wordt toegestaan. De VOORZITTER antwoordt ten opzichte der tweede vraag, dat het bestuur der ten- toonstelling ten voile overleg heeft gepleegd met het bestuur der brandweer om het moge- lijke brandgevaar tot een minimum te beper- ken. Zoo zullen in het gebouw een 20tal mi- nimaxen worden gereed gehangen. Er zullen vervolgens nog 2 nooddeuren worden aange- bracht. Ten derde zal er gedurende 24 uren per dag een brandwacht ter bewaking aan- wezig zijn en zal in de nabijheid van het ge bouw een der motorspuiten voor gebruik ge reed staan. Dit neemt niet weg, dat verschil- lende maatregelen ter voorkoming van brand gevaar zijn getroffen. Die andere maatrege len zijn niet genomen omdat men het gevaar voor brand vreest, doch ter meerdere gerust- stelling. Burgemeester en wethouders meenen daardoor voor de door hen gegeven vergun ning ten voile te zijn verantwoord. De heer VAN OADSANt) verklaart de vraag te hebben gesteld, om dat te doen uit- komen. Hij veronderstelt dat de voorzitter op zijne andere vragen nader zal willen terugkomen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend; daaromtrent behoort een onderzoek te worden ingesteld. b. De heer DE BAKKER acht zioh ver- plicht, nogmaals terug te komen op den ge- vaarlijken oprit van de Korte Kerkstraat, en te vragen wanneer die nu eens zal verbeterd worden. Hij ziet in dien oprit in den tegen- woordigen staat een groot gevaar voor het verkeer. De voorzitter heeft wel in overwe ging gegeven om dat ter sprake te brengen in de vergadering der commissie van bijstand voor publieke werken, doch het kan nog wel lang duren eer die commissie voor een ver gadering wordt opgeroepen en hij ziet niet in, waarom hij dit in de raadszitting ook niet kan ter sprake brengen. Hij acht het een emstige zaak. Is er geld voor, dat men het dan spoedig in orde brenge. Is er geen geld voor, dan zal spreker er van af moeten zien, maar weet dan ten minste waaraan hij zich kan houden, al neemt dat dan het gevaar niet weg. De heer GEELHOEDT weet niet, wat de heer De Bakker eigenlijk met het bestaande gevaar bedoelt. De heer DE BAKKER: De oprit is te steil; die is door het werk hooger op aan de Korte Kerkstraat, waar de bestrating in verband met die van de Nieuwstraat verhoogd Is, veel slechter geworden dan zij vroeger was. De heer GEELHOEDT: Ja, maar hoe zullen we dat veranderen? De Korte Kerkstraat is niet te verlengen. De heer DE BAKKER zou verbetering wil len krijgen door die aan den laagsten kant op te hoogen. De heer GEELHOEDT voorziet daartegen andere bezwaren. De heer SCHEELE heeft uit de besprekin- gen gehoord, dat de heer De Bakker ook al tevreden is, als hij maar weet, hoe het hier- mede staat, en dan kan spreker hem wel dit zeggen: er zijn geen centen voor! De heer DE BAKKER: Is dat nu een offi- cieele mededeeling of een koek om de kin- ders zoet te houden? De heer SCHEELE: Ik hoop u daarover straks nog meer te zeggen! c. De heer VAN DOESELAAR is van meening, dat de Bouwverordening geldend is voor elk nieuw gesticht gebouw. Nu is het hem bekend, dat bij het bouwen van een pand in een der nieuwe straten te Sluiskil, door af te wijken van het aan burgemeester en wet houders ter goedkeuring ingediende bouwplan de Bouwverordening schandelijk ontdoken wordt. Hij meent, dat de verordening geldt zoowel voor de een als voor de ander. Zijn burgemeester en wethouders voomemens daar tegen op te treden? De VOORZITTER veronderstelt dat de heer Van Doeselaar doelt op een gebouwd winkel- pand. Hij kan wel zeggen, dat de aandacht van burgemeester en wethouders daarop ge vestigd is. Er is echter een geschil ontstaan tusschen den aannemer en den aanbesteder en daarom onthouden burgemeester en wet houders zich voor het oogenblik van optreden. Zij wenschen hun handen niet in een wespen- nest te steken. De heer VAN DOESELAAR geeft nader te kennen, dat het geenszins in zijn bedoeling ligt, aan burgemeester en wethouders een ver- wijt te maken. Een halve steensmuur is 50 c.M. hooger opgetrokken dan de teekening aangeeft en volgens de Bouwverordening voor een muur van die zwaarte is toegelaten. De VOORZITTER: Door ons is voor dit pand nog geen woningvergunning afgegeven d. De heer VAN DOESELAAR deelt 'mede dat hem nog een klacht is overgebracht van een huurder van een der woningen van het gemeentelijk woningbedrijf te Sluiskil, die de woning in December heeft betrokken en dat er toen reeds 4 ruiten stuk waren. Volgens de mededeeling zou de agent Verpoorte ter secretarie daarvan mededeeling hebben ge- daan, doch er is tot nu toe niet in voorzien Voorts kan de man ook geen regenwater op- vangen, aangezien de dakgoot stuk is. Het be treft perceel 41 in de Nieuwe Kerkstraat. De VOORZITTER: Het is nu aan het goede adres en komt in orde. e. De heer DE BRUIJN heeft bemerkt, dat is aangevangen met het herleggen van klinkerbestrating door den straatmaker, met behulp van een opperman. Hij geeft in over weging dat werk door 2 straatmakers te laten verrichten, dan zal de gemeente geld bespa- ren. Het duurt nu te lang. De VOORZITTER wijst er op, dat de ge meente den straatmaker toch bezoldigen moet en dat dit werk dus geen extrakosten mee- brengt, hetgeen wel het geval zou zijn, als er een tweeden straatmaker bij genomen werd. De heer DE BRUIJN blijft toch bij zijn meening, dat het voordeeliger uit zou komen als het werk vlugger klaar is, heeft men mis schien voor den straatmaker weer ander werk De VOORZITTER geeft te kennen, dat nu in de Tuinstraat, die bijzonder slecht lag, een proef wordt genomen en dat die aan burge meester en wethouders vrijwel voldoet. De heer HAMELINK begrijpt wel, waar de heer De Bruijn op spreekt, dat nl. de opper man voor ddn straatmaker niet vobrtdurend werk heeft met het aanbrengen van mate- riaal. Maar dat is ook op een andere manier te ondervangen, die voor de gemeente w61 voordeel oplevert. Laat de straatmaker den opperman in den tijd dien hij anders wachten moet, opleiden voor straatmaker. Laat hij dezen ook steenen leeren leggen. Daar kan de gemeente in de toekomst profijt van hebben. Het zal misschien minder in den geest van den straatmaker liggen, maar het zou zeker in het belang der gemeente zijn. De VOORZTTTER: We zullen daarover eens spreken. f. De heer COLSEN wijst er op, dat de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil een der mooi- ste straten van het dorp is, maar dat zij thans dreigt een veiwaarloosd aanzien te krijgen. Het is thans 3 jaar geleden, dat er macadam op gestrooid is. Hij weet niet of er met het aankoopen van macadam op gerekend is, maar het wordt nu hoog tijd, dat er weer gestrooid wordt. De VOORZITTER: Er is toch kort geleden nog op uw eigen orders macadam gestrooid? De heer COLSENJa, dat beetje, juist bij de kerk. Men kan op verschillende plaatsen zien, dat het grint van de oude verharding voor den dag komt. Als er geen maatregels genomen worden, geraakt de straat op den duur in disorde en dat zou zonde zijn, omdat zij eenmaal in orde was. Men zal er dan ook heel wat meer onkosten aan krijgen, dan bij gewoon onderhoud door het strooien van ma cadam. De VOORZITTER zal er de aandacht op vestigen. De heer VAN DRIEL wenscht de vuil- nisbelt te bespreken. Indertijd is toegezegd, dat, zoodra over een nieuwe vuilnisbelt werd beschikt, de oude stortplaats zou worden af- gewerkt, dat wil zeggen, dat het vuil met grond zou worden gedekt en het terrein zou worden ontrat en dat er dan geen nieuw vuil- meer zou worden gestort. Hij is daarvoor in dertijd bij den voorzitter geweest en die heeft hem daaromtrent gerustgesteld. Spreker meent, dat nu daaromtrent lang genoeg lang- moedigheid is betracht en er een eind aan dient te komen. Het neergestorte vuil stinkt altijd, maar in den zomer is het toch altijd het ergst. We beschikken nu over een goede stortplaats en nu zou hij de positieve toezeg- ging wenschen, dat er in de nu komende zomermaanden op het terrein langs de Van Steenbergenlaan geen vuilnis meer zal gestort worden, het daar gedeponeerde vuil goed met aarde zal worden afgedekt en het terrein op- nieuw ontrat. Men behoort het vuil grondig te bedekken, niet alsof er met een suikerzift wat zand over gestrooid is, en dat het dan als stortplaats voor vuilnis zal worden afge- sloten. Dan kan het in de wintermaanden nog gebruikt worden als stortplaats voor puin en uitgegraven grond. Het gaat nu weer tegen den zomer en als men blijft voortgaan met daar vuilnis te storten, gaat het weer stinken dat men het niet kan houden. Hij had ver- wacht dat het nu reeds uit zou zijn, dat men er geen nieuw vuil meer brengen zou, maar hij heeft zich daar blijkbaar in vergist, want er wordt nu, vooral Zaterdags, zeker omdat men dan maar een halven dag heeft en een keer meer rijden kan dan naar de nieuwe stortplaats, nog vuilnis gebracht. En dat geeft opnieuw stank. De heer GEELHOEDT wist niet beter of er werd niet meer gestort. De heer VAN DRIEL wijt de schuld hiervan ook niet aan het college. Het betreft het vuil dat in de Axelsche straat wordt opgehaald, dat brengt het personeel van den reinigings- dienst daar, omdat ze dan tweemaal kunnen rijden, tegen maar eenmaal naar den West- kant. En als ze het dan maar goed bedekten, maar met er een klein beetje zand op te gooien is men niet van den stank af. De heer SCHEELE merkt op, dat het niet zoo erg zou zijn als het allemaal haardasch was. De heer HAMELINK noemt dat al van het ergste, omdat dit bij hevige wind opgejaagd wordt en op de daken der woningen wordt verspreid. De heer GEELHOEDT zegt toe, dat de noodige orders zullen worden gegeven en voor het ontratten zal worden gezorgd. h. De heer VAN DRIEL heeft klachten vemomen omtrent het gymnastieklokaal der openbare school, dat dit niet meer voor het doel kan gebruikt worden, wegens de groote fornuizen, benevens banken en schragen die daarin staan. De beschikbare ruimte is daar door zeer klein geworden. Het urinoir zit al een week of 7 verstopt, en hij vraagt in ver band hiermede, of er van gemeentewege wel voortdurend toezicht wordt gehouden op het gebruik van dit lokaal. Tevens werd hem geklaagd over de gal- mende uitspraak die in het lokaal bestaat. Is het, ter voorkoming van zeere keelen niet mogelijk daartegen wat te doen? De kinde- ren kunnen thans zeer ludd geroepen com mando's niet verstaan en daardoor gaat er veel van het onderwijs verloren. Hij weet niet of er wat aan te doen is, doch wenschte er de aandacht op te vestigen. De VOORZITTER wijst er op, dat het gymnastieklokaal grooter is geworden. Van 3 lokalen zijn er indertijd 2 gemaakt. Hij weet niet of hiertegen iets kan gedaan worden, doch zal het laten onderzoeken. Hij schorst hierna de openbare vergadering, die overgaat in eene zittdng met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der ver gadering wordt het onder punt 7 vermelde voorstel van burgemeester en wethouders, tot het koopen van een perceel grond van Gravin Else de Kerchove de Denterghem ten behoeve van de stichting eener nieuwe open- bare lagere school te Sluiskil aangenomen met algemeene stemmen. De heer SCHEELE zou thans, met het oog op de moeilijkheden waarin de gemeente ten opzichte van den staat der financien verkeert en de zeer drukkende heffing der belastingen die noodzakelijk nog verhoogd zullen moeten worden, willen voorstellen thans nog niet tot het bouwen der school over te gaan, doch dit nog 1 jaar uit te stellen. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren De Jager en Hugssen. De heer DE JONGE kan zich daarmede niet vereenigen. Overeenkomstig het indertijd genomen besluit, had de nieuwe school er 31 December van het verloopen jaar ree'ds moe ten staan. Het bouwen van die school is al uitgesteld, zij had 5 jaar geleden al gebouwd moeten worden. Bovendien is de winst die met uitstel kan gemaakt worden, toch ook zoo groot niet. Uit de mededeelingen in besloten vergadering gedaan blijkt, dat de bouw dezer nieuwe school de uitgaven zal verzwaren met 2500. Dat be.drag zou men dus slechts een jaar sparen. De uitgaven voor de andere scho len komen er, hij meent dat die voor deze openbare school er ook wel zullen komen. De heer DE JAGER staat hier eenigszins anders tegenover. In de besloten vergadering zijn in verband met het jaar 1934 cijfers ge geven, die doen blijken van een te verwachten hoog tekort, met verhooging van personeele belasting en gemeentefondsbelasting, mis schien ook nog van andere. Zou het nu onder zulke voor de bevolking drukkende omstan- digheden zoo'n bezwaar zijn om dien scholen- bouw nog teens een jaar aan te houden? We zouden dan, als de nieuwe begrooting is in elkaar gezet, de situatie beter kunnen over- zien. Er is nu een besluit genomen om den grond te koopen. Daaruit blijkt de goede wil om tot de stichting over te gaan. Het kan nooit, zooals de heer De Jonge zegt, een uit stel worden van 5 jaar. De bedoeling is e£n jaar. Het is genoegzaam gebleken, dat ook de voorstanders van het bijzonder onderwijs deze nieuwe school wenschen te stichten. Alleen de financieele omstandigheden dringen thans tot het voorstel, om het nog eens een jaar uit te stellen. De heer VAN OADSAND wil hierover ook nog een kort woord zeggen. Het is volledig bekend, dat hij zich in het algemeen schaart aan den kant der bezuinigers, doch, zooals hr} zooeven reeds heeft gezegd, voor het oogen blik meent hij, met het oog op de verant- woordelijkheid die ten deze op hem rust, niet voor uitstel van het stichten der nieuwe school te kunnen stemmen. Het zou misschien doenlijk zijn het nog eens een jaar uit te stel len, maar wat bereikt men daarmede? Dan zal de toestand nog ongeveer gelijk zijn. En indien de toestand der gemeente z<5o nijpend is, dan is het toch ook nog wel anders te vin- den, n.l., door wijziging der salarissen, waarop wel meer dan /2500 is te vinden. Dan zijn de kosten voor den bouw der nieuwe school ge dekt. De VOORZITTER: Die wil u dus laten be- talen door de gemeente-ambtenaren De heer VAN CADS AND: Ik ben in elk ge val v66r het doorgaan van den scholenbouw. De heer COLSEN herinnert aan het jaar 1923, toen het leerlingental der openbare school te Sluiskil aan het vermeerderen was. Te voren stond het daarmede nog twrjfelach- tig. In 1921 waren er nog 40 leerlingen, maar daarna is het gaan vermeerderen en nu gaan er meer dan 100. Ieder zal op grond daarvan moeten zeggen, dat Sluiskil vooruit gaat. Indien het anders was zou spreker, als voor- stander der 'bijzondere school niet steeds ge- pleit hebben, zoowel als raadslid als in zijn functie als lid der commissie van toezicht, op het bouwen eener nieuwe openbare school. Op een plaats als Sluiskil behoort zoo'n nieuwe openbare school te zgn. Hij heeft het altijd beneden zich gevonden en zich feitelijk ge- schaamd, als de inspecteur von het lager on derwijs daar kwam om den loop der zaken na te gaan, dat die daar zoo'n school moest aan- treffen. Alleen bij den ingang weet men het al, daar gelgkt het wel een koestal. Het be sluit is over 3 jaar al genomen, en spreker is zoo big, dat de wethouder heeft kunnen mee- deelen, dat die scholenbouw aan de gemeente niet meer zal kosten dan een 2500 's jaars. Wat zouden voorstanders van een jaar uitstel daarmede bereiken? De grond is nu aange- kocht en zal dus moeten betaald en aanvaard worden. De rente daarvan moet men dan toch betalen en het verpachten van dien grond voor den jaar zal niets kunnen opleveren. In ver band met den groei der bevolking van Sluiskil geeft hg in overweging niet op het voorstel tot uitstel in te gaan. Men moet maar eertrjk zijn en erkennen, dat, indien dit een bijzondere school ware, er reeds lang een andere zou hebben gestaan. Er moet echter ook voor het openbaar onderwijs worden gezorgd. Overigens is het toch ook nog de vraag, of dat geheele kapitaal van 30.000 voor reke ning der gemeente behoeft te blijven. Spreker weet niet, of de gemeente meer dan 1 lokaal der oude school voor eigen gebruik noodig heeft. Is dat niet het geval, dan zou er mis schien ook een stuk van de school kunnen ver- kooht worden en kwam dan die opbrengst in mindering op het bedrag der stichtingskosten van de nieruwe. De VOORZITTER acht het niet noodig, te herhalen wat daarover in de besloten vergade ring reeds is gezegd, en zal het voorstel in stemming brengen. Het wordt verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren De Bruijn, Huijs- sen, Soheele en De Jager, tegen stemmen de heeren De Jonge, Verlinde, Van Aken. De Bakker, Colsen, Van Driel, Van Doeselaar, Van Cadsand, Hamelink en Geelhoedt. De VOORZITTER stelt voor, het punt ver meld onder punt 8, benoeming van een ge meentegeneesheer te Sluiskil, aan te houden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer COLSEN stelt de vraag, of het niet gewenscht is te ibevorderen dat het werk, als het althans niet te veel scheelt, kan worden uitgevoerd door aannemers uit deze gemeente. Het gevolg daarvan is, dat dit dan ten goede komt aan werklooze bouwvakarbeiders uit de gemeente. Hij spreekt ook de hoop uit, dat burgemeester en wethouders zoo vlug moge lijk met het bouwen zullen laten begmnen, opdat nog van de zomermaanden geprofiteerd kan worden en men daar in den winter niet mede zit. De heer DE JAGER vraagt, of het plaatsen der leening al verzekerd is. De VOORZITTER: Nu het besluit genomen is, zullen wij ons aanstonds tot het adres dat ze ons toezegde wenden. Ondertusschen moet toch ook nog bestek en teekening worden ge- ni3r2<kt De lieer DE JAGER: In elk geval zal toch niet worden begonnen, eer de uitgaaf door een leening gedekt is? De VOORZITTER: Daar zullen we zeker rekening mede houden, maar over een maand of 3 zullen we dat wel al weten. Enkele leden geven blijk van verwondering aver dien naar hun meening langen tijd. De VOORZITTER meent, dat men zich daarover niet moet verbazen. Eer tot het houden der aanbesteding kan worden overge- gaan, moet er nog heel wat gebeuren. Enkele formaliteiten vereisohen veel tsijd. De heer VAN CADSAND merkt op, dat de grond gekocht is vrij van opstallen. Er staan nog gebouwtjes op. Zullen die tijdig verwij- derd zijn? De VOORZITTER: Dat hopen we ten min ste. Wij hebben in ieder geval den grond vrij van opstallen gekocht en naar ik van den heer Kerckhaert vemam, zullen de betrokkenen ook wel geen 'bezwaar maken om te vertrekken. De heer VAN DRIEL weet niet of daartegen bezwaren zijn, maar zou anders in het bestek wenschen vastgelegd te zien, dat het werk moet worden uitgevoerd door inwoners van Ter Neuzen. De VOORZITTER herinnert aan een door burgemeester en wethouders in het vorig jaar gedane toezegging. Er zal in het bestek voi- den bepaald, dat de ambachtslieden moeten worden genomen over de arbeidsbeurs alhier en tegen het hier geldende loon moeten worden uitbetaald. Het gevolg daarvan zal zijn dat het werk ook door Ter Neuzensche aannemers wordt uitgevoerd. Hij sluit de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6