Zomer- /^V^KSll sproeten SPRUTOL LJll 8 F 0 B T, GEMENGDE BERICHTEN, verdwijnen spoedig/ door een pot TER NEUZEN 31 MEI 1933. GEREF. KERKEN. SAS VAN GENT. OOSTBURG. WATERLANDKERKJE. IJZENDIJKE. RECHTSZAKEN. DUIVEN SPORT. VLIBGTOESTEL AFGEGLEDEN. VERDRONKEN. verhoden wapen, dat het gebruik mogelijk maakte. Men ziet. de heele discussie te Gendve was dwaas en overbodig. De opmerking van prof. Rutgers bewees deze overbodigheid; de op merking van den Rus omtrent de zware artil- lerie stelde de dwaasheid van. het debat in het Hcfct. Mel deze technische redeneering is men echter nog niet van het geval af. Het heeft ook een moreelen achtergrond. Is het niet verwerpelijk, zoo kan men vragen, als de over heid een wapen in eigen land toepast, dat haar niet ontnomen is maar waarvan zij wel, om het wreede karakter ervan, voor intematio- naa] gebruik bij verdrag afstand heeft gedaan Ten antwoord zal men erop moeten wijzen, dat binnenlandsch en buitenlandsch gebruik volnmakt onvergelijkbaar zijn. Het geval met de Zeven Provincien biedt daarvoor een goed voorbeeld. De bom is daar geworpen, omdat de overheid daarin den zachtsten vorm van aanvaJ. zag die haar ter beschikking stond. Ondanks de onverwacht vreeselijke uitwerking van de bom blijft dit toch juist. Onze minister van buitenlandsche zaken heeft te Geneve niet voor een verbod van de granaat en tor pedo gepleit. Desniettemin valt niet te ont- ikennen dat een granaat en nog meer een torpedo van de Java, als het effect ervan even maximaal, evenzeer door de omstandig- heden „begunstigd" was geweest, de Zeven Provincien onmiddellijk in de golven zou heb- ben laten verdwijnen. Bij alle drogisten. (lug. Med.) De waarbeid is deize, dat een wapen, gebruikt tegen eigen onderdanen, heel goed het zacht- Bte wapen kan zijn dat onder bepaalde om- standigheden kan worden toegepast, terwijl dat zelfde wapen, met uitersten wil om te ver- nietigen, tegen een buitenlandschen vijand ge- kozen en gebruikt, boven alle andere wapenen entzettend zai zijn. Ziehier een sprekend voorbeeld: Wij zullen alien juichen als de chemiscbe oorlogsvoering onmogelijk wordt gemaakt. Dat neemt echter niet weg dat wij ons, juist terwille van de menschelijkheid, herhaaldelijk erover hebben verbeugd dat de politie arrestaties, die vroeger menschenlevens zouden hebben gekost, met behulp van traangas heeft kunnen volbrengen. Laat men echter het gebruik van traangas en de fabricage ervan voor legerbehoefte toe, dan zal men dat leert de ervaring na het uitbreken van een oorlog al heel gauw midden in den gasoorlog zitten. Dit alles nu geldt in bijzondere mate voor het luchtbombardement als ultima ratio der straffende overheid in afgelegen gewesten. Wie iets van tropische expedities weet, kent het moordende van dergelijke ondememingen voor beide partijen. Zij zijn vaak een marte- ling voor de troep die er op uitgaat, en een ramp voor de streek die erdoor wordt geteis- terd. Soms moet worden opgetreden tegen een, door klimaat en geaardheid van het tusschen- Jiggend gebied haast ongenaakbaar wonende gemeenschap om een einde te maken asm menschenroof, kannibalisme, koppensnellerij of dergelijke, voor de buurt hoogst ondrage- lijke liefhebberijen. Met een of meer lucht- bommen is dan herhaaldelijk reeds, zonder dat anderen dan de schuldige gemeenschap er het slachtoffer van werden, de macht van het verbiedend gezag op effectieve wijze gede- monstreerd. Een expeditie door zeer primitief gebied loopt echter zelden af zonder dat in- boorlingen dien men niet het minste kiwaad heeft toegedacht, door de onvermijdelijke eigen vrees en wantrouwen in het ongeluk worden meegesleurd. Dergelijke omstandigheden zijn den meesten Europeeschen en zelfs Aziatischen staten onbekend. Dit maakt hun houding in het debat te Geneve verklaarbaar. IDit is wat men wel ter dege in het oog moet houden: Tegenover den buitenlandschen vijand plegen de technische middelen van ver- nietiging zoo meedoogenloos mogelijk te wor den toegepast, tegen eigen onderdanen niet, tenzij de betrokken overheid geheel ont- menscht is. En dan weet zij ze toch wel te vinden. Om op het geval van de Zeven Provincien terug te komen: Een aanval uit de luoht op een krijgsvaartuig van een belligerant zal steeds worden ondemomen omdat men er het beste nuddel in ziet het schip te vemietigen. De aanval uit de lucht op de Zeven Provin cien werd ondemomen omdat de beide andere wapenen, granaat en torpedo, een risico mee- brachten dat van het kleinere type luchtbom niet te vreezen stond. Daarom noemden wij de gewraakte contra- dietie slechts schijnbaar. Wie zou niet het traangas voor politioneel gebruik willen op- offeren als de chemische oorlog daarmede kon worden voorkomen, en wie zou het toch, zoo- lang het bestaat, niet liever door de politie ziefi toegepast dan de revolver? De conse- quentie van deze redeneering ligt voor de hand. DE VLIEGER ARRACHART V ERON GELUKT Kapitein Arrachart, de bekende Fransche vlieger, is in de buurt van Etampes veronge- lukt toen hij met zijn vliegtuig aan het oefenen was voor den wedstrijd om den Deutsch de la Meurthe-beker, die gister is gehouden. Het vliegtuig is van een hoogte van 200 meter neergestort. Arrachart was onmiddellijk dood. Arrachart behoorde tot de zeer bekende Fransche vliegers, die zich in den oorlog, waaraan hij reeds in October 1914 als jongen van 17 jaar, eerst bij de infanterie, deelnam, heldhaftig heeft gedragene Eerst toen hij als infanterist zoo herhaaldelijk was gekwetst, dat hij voor verderen dienst bij de infanterie werd afgekeurd, ging hij naar het luchtwapen over. Arrachart is een van Frankrijks groote vliegers geworden. Hij won den Michelin- beker in 1924; in '25 vloog hij van Parijs naar Madagaskar en terug in 90 vlieguren. Hij ves- tigde het eerste lange afstand-record door zijn tocht van Parijs naar Villa Cisneros (Rio del Oro). Dij noemen nog o.a. zijn vluchten Parijs-—Bassora; ParijsKonstantinopel; Pa rijsMoekden over Saigon. SMOKKELARIJ EN INKOMSTEN- BELASTING. „Waxey" Gordon, een berucht millionnair en „bierharon" in de Vereenigde Staten, is een dezer dagen voor den rechter verschenen volgens hekend recept beschuldigd van ont- duiking van de inkomstenbelasting. ,,Waxey" is van gewoon zakkenroller opgeklommen tot een groot biersmokkelaar. Toen hij een maand geleden in staat van beschuldiging werd gesteld verstopte hij zich, maar ten slotte vond men hem in een luxueus jachthuis dat hij voor den zomer had gehuurd in de Catskiilsa. Toen de politie het buis binnen- kwam ontdekte zij dat de lijfwacht van Wa- xey, die zijn slaapkamerdeur bewaakte, zoo onachtzaam was geweest om haar revolvers beneden te laten en zoo konden deze mannen gemakkelijk overmeesterd worden. De politie stond Waxey wel toe zich te verkleeden, maar hij mocht zich niet meer scheren. Hij protes- teerde er heftig tegen aldus gefotografeerd te worden. Toen hij het huis verliet liep een dienst- meisje, die de gewapende detectives zag, hui- lende naar buiten om hem te waarschuwen, dat gewapende bandieten het op hem gemunt hadden. Waxey droogde haar tranen met een biljet van 100 dollar en ging daama met de detectives mee. Volgens de tenlastelegging had Gordon in 1930 een netto-inkomen van bijna 2% mil- lioen gulden; hij had slechts 85 gulden belas- ting betaald. HET STATION VLAKE. Met ingang van 1 October zal het station Vlake voor het personenvervoer vervallen. Van dien datum af zullen alle treinen te Krui- ningem stoppen. Passagiers voor Zeeuwsch- Vlaanderen bestemd zullen per autobus naar de boot te Hansweert worden vervoerd. Het bekende trammetje van Vlake naar Hansweert zal dan worden stopgezet. DE TENTOONSTELLING werd Dinsdagmiddag bezocht door de leerlin- gen der Chr. School te Sluiskil, de leerlingen van de Openbare School te Othene en de leer lingen der R.K. Meisjesschool te Sas van Gent. Van de gelegenheid om gratis een bezoek te brengen werd door de werkloozen een ruim gebruik gemaakt. IHoewel het bezoek niet zoo druk was als vorige dagen, was er toch een voortdurende foelangstelling. Hedenavond te 10 uur wordt de tentoonstel- ling officieel gesloten. KOOKDEMONSTRATIE. Op Dinsdag 30 Mei werd in het Concert- en Bioscoopgebouw de tweede kookdemon- stratie gegeven door den heer Draajjsma op E.G.A.-gasfomuizen. Ook deze demonstratie was, evenals de vorige op Maandag jj., zeer druk bezocht. Teneinde aan de verlangens van velen tege- moet te komen, was het menu zeer ruim ge- nomen. Klaar gemaakt werden o.a. behalve een pan soep, ruim 4 pond vleesch, 6 pond kabeljauw, 3 kilo aardappelen, 6 bosjes worte- len en 2 cakes. Het gasverbrulk bedroeg slechts 900 liter, zoodat dit geweldig menu voor 10 cent gereed was gemaakt in zeer korten tjjd. Het publiek, dat buitengewoon was inge- nomen met den afloop en zich overtuigd had van den goeden smaak der verschillende ge- rechten, betuigde haar instemming met een daverend applaus. Door de gehouden demonstrates werd dui- delijk bewezen, dat geen andere brandstof het gas goedkooper kan vervangen. Ook voor gasverwarming werden successen geboekt en wij twijfelen er niet aan, dat de inwoners van Ter Neuzen zich mettertijd meer van deze verwarmingsmethode zullen bedienen. Op het tweetal te Heerde komt voor Ds. D. Scheele te Middelburg. VRIJWILL1GE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig ibetaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Sas van Gent 70,38. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Dinsdag was de gemeenteraad voltallig bij- een, tot bet behandelen van een er nog al tarn uitziende agenda. Nu, v66r 4 uur konden we de thuisreis aanvaarden en waren toen de vroede mannen nog bij een voor het bespreken van enkele zaken wier belang door openfoaar- heid zou geschaad worden. De eerste besprekingen golden het bekende adres der gemeente Poortvliet, die ter bestrij- ding van werkloosheid op het platteland de landbouwers die steun genieten overeenkom- stig de Tarwewet zou willen verplichten weer terug te keeren tot sikkel en vlegel. Burg, en Weth. wilden dit voor kennisgeving aannemen, omdat zij principieel meenen dat zulke ver- zoeken meer kracht zullen hebben indien zij worden voorbereid en uitgevoerd door de Nederl. vereeniging van gemeenten, terwijl de heer Hamelink meer heil ziet in directe adhaesiabetuigingen der plattelandsgemeenten, aangazien dit zich met de manier van steun- verleening aan het platteland niet kan ver- eenigen en dit de beste wrjze is om er de Regeering in Den Haag van te doordringen. Het voorstel van Burg, en Weth. werd juist op 't kantje af, met 7 tegen 6 stemmen, aange- nomen. Met den heer Hamelink stemden de heeren Ortelee, Seghers, Verschelling, Diele- man en 't Gilde tegen. De heer Van Kampen had in 't lioht gesteld, dat men zich princi pieel ook de gevolgen wel eens voor oogen diende te stellen, of nl. dan de tarweteelt nog wel mogelijk zou zijn, omdat ze dan hij den tegenwoordigen steun verlies zou opleveren. De heer Van Kampen bepleitte in het ver- volg bij uitgifte van leeningen ook kleine cou- pures van f 500 beschikbaar te stellen, opdat kleinere beleggers er ook aan zouden kunnen. De Voorzitter deelde mede dat pogingen in het verleden geen succes hadden en het uitgeven van obligaties ook duurder is dan op scbuld- bekentenis. Verschillende raadsleden waren er niet over te spreken, dat een verlaging van de jaarwed- den der amhtenaren van den Keuringsdienst voor Waren blijkens een van Ged. Staten ont- vangen schrijven wordt afgewimpeld. Door Ged. Staten is omtrent de gemeente- begrooting o.m. opgemerkt, dat het niet ge- doogd kan worden dat de jaarwedden van de vroedvrouw op grond van het niet gratis of tegen lager tarief behandelen van on- en min- vermogenden met 100 wordt verlaagd, en evenmin kan het de goedkeuring van het col lege verwerven dat de jaarwedde van den bui- tenbode van 130 is verminderd tot f 65. Omtrent het eerste punt wenschte de raad uitstel voor het verkrijgen van nadere ge- gevens en met 9 tegen 4 stemmen weigerde de raad de jaarwedde van den buitenbode dan te verihoogen tot 100. De gemeenteraad wil bezuinigen en neemt het het hooger college hoogst kwalijk, dat het dit tegenwerkt. De functie van buitenbode is een bijbaantje van een ambtenaar die reeds een flink salaris ge- niet. De Voorzitter deelde voorloopig mede, dat het er dit jaar met de geldmiddelen niet komt, in verband met de uitgaven noodig voor werk- loozensteun en dat middelen worden beraamd om daarin te voorzien, en dat vermoedelijk de raad binnen 10 dagen weer zal worden bijeen- geroepen om over de voorstellen in verband hiermede een beslissing te nemen. Aan de Winkeliersvereeniging ,,Eendracht maakt macht" werd voor het houden van een luxe-onarkt op 6 Juni a.s. de beschikking ge geven over het marktplein en de muziektecit. Met algemeene stemmen is benoemd tot hulpfitter in vasten dienst aan de gasfabriek C. van Bendegem, reeds een jaar tijdelijk in dienst. Aan H. DielemanKoole werd een perceel grond verkocht voor het stichten van een ver- eenigingsgebouw, terwijl in verband daannede werd gewijzigd de verordening als bedoeld in art. 10 en 43 der Drankwet, waardoor het mo gelijk zal worden voor dit gebouw een verlof A te verleenen zoolang dit aan de oorspron- kelijke bestemming beantwoordt. Dit laatste verwekte oppositie bij enkele leden. De heer Dieleman achtte reeds genoeg verlofslokalitei- ten aanwezig en meent dat een vereenigings- gebouw ook zander gelegenheid tot bier- verkoop best bestaan kan. Die verlofskwestie was blijkbaar aanleiding dat 5 leden, de heeren De Ruijter, Dieleman, i. de Feijter, J. de Feij- ter en Van Kampen aan de voordracht van Burg, en Weth. hun stem onthielden. Voorts werden perceelen grond verkocht aan A. P. Freekenhorst, W. Verstraten en C. Rinn, terwijl aan S. Dieleman werd veroor- loofd af te wijken van art. 12 der Bouwver- ordening voor zijn in aanbouw zijnd perceel in de Stationstraat. Verlenging van den termiiju van ontruiming werd verleend voor de onbewoonbaar ver- klaarde woning F no. 31 terwijl onbewoonbaar werd verklaard de woning L no. 20, behooren- de aan mej. M. Oppeneer te Schoondijke. De instructie der keuringsveeartsen werd in verband met de toegepaste tjjdelijke salaris- korting gewijzigd, terwijl aan P. de Feijter, wonende aan Zwarten hoek een vergoeding ad 20 per jaar werd toegekend voor zijn schoolgaande kinderen. Aan J. P. van Ben degem werd ontheffing van schoolgeld toe gekend over 5 maanden. Op een verzoek van P. Scheele, exploitant van de autobusdienst AxelKoewachtHulst om de met de helft verlaagde gemeente- subsidie weer terug te brengen op f 100 werd afwjjzend besehikt. Bij de nieuwe begrooting kan verder worden gezien. Ten slotte werden goedgekeurd wrjzigingen der gemeentebegrooting voor 1932 en 1933. Van de omvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt tot het stellen van vragen betreffende verschillende onderwerpen, waar van de voorzitter meerdere terstond bevredi- gend kon oplossen, terwijl hij omtrent andere nader ondenzoek moest, toezeggen. Daarop ging de vergadering over in com- missoriale vergadering. Mej. C. de Smidt, tot dusverre onderwijzeres op wachtgeld wegens opheffing van haar he- trekking tengevolge van de omzetting der openbare school in de Zandstraat, is met in gang van 1 Juni in vasten dienst benoemd tot onderwijzeres aan de openibare lagere school te Egmond, waaraan zeven leerkrachten ver- bonden zijn. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft aan den architect J. A. van Baal de opdracht verstrekt tot het maken van een ontwerp voor een te stichten rusthuis voor ouden van dagen. De heer J. Enters, brievenbesteller alhier, zal gepensioneend worden, hij heeft ruim veer- tig dienstjaren. Zondagnacht omstreeks 11 uur brak brand uit in de groote landbouwscbuur van den heer D. Heinsdijk. De schuur torandde tot den grond toe af. Twee schapen, 1 kalf, benevens wat hooi en stroo, en eenige landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Een en ander is verzekerd. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 30 Mei 1933. De volgende zaken werden hehandeld: S. M. D., oud 35 j., zonder beroep te Aar- deniburg, werd verdacht, dat zij in het begin van April 1933, door misbruik van gezag heeft uitgelokt, dat E. Vercruijsse, die in haar dienst was, een heg, toebehoorende aan E. M. Boute, heeft beschadigd. Deze zaak werd uitgesteld om nog een ge- tuige te hooren. P. D., oud 54 j., handelaar te Bouchaute (B.), werd beklaagd, dat hij op 19 April 1933 te Philippine, een paal, toebehoorende aan A. S. Bonte, met een bijl heeft beschadigd. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. Mr. Dieleman Jr., verdachte's raadsman, vroeg niet ontvankelijkverklaring. P. E. M. V., oud 34 j., reiziger te's Graven- hage, werd ten laste gelegd, dat hij op 8 Augustus 1932 te Groede een drietal wasch- apparaten, heeft verduisterd, die toebehoorden aan A. Rookus en die hjj van dezen had terug- genomen. Eisch 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijke proeftijd 3 jaar. Uitspraak vrijspraak. A. v. d. V., oud 45 j., klompenmaker te Koewacht, werd verdacht, dat hij op 27 April 1933 te Koewacht A. L. Kemseke heeft be- ieedigd. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. G. v. H., oud 38 j., landbouwer; J. G. v. H., oud 31 j., en J. G. v. H., oud 72 j., zonder be roep te Aardeoburg, werden verdacht, dat zij op 7 April 1933 te St. Kruis te zameii en in vereeniging J. Oosterbaan hebben mishandeld. Eisch ieder 3 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak idem. L. T. C., oud 31 j., werkman te Heille, werd ten laste gelegd, dat hij op 25 Maart 1933 te Sluis opzettelijk een rijwiel, waarop door den kommies Van Hal beslag was gelegd, aan dat beslag heeft onttrokken. Eisch f 25 iboete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. A. D., oud 40 j., landibouwer te Zaam- slag, werd ten laste gelegd, dat hij op 9 April 1933 te Zaamslag een hond pijn heeft veroor- zaakt door dien hond met een steen raak te gooien. Eisch /15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. Mr. Dieleman Jr., vroeg vrijspraak. W. d. P., oud 19 j., werkman te Zaamslag, werd verdacht, dat hij op 9 April 1933 te Zaamslag A. A. Dekker met een steen tegen het hoofd heeft geworpen. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. V., oud 25 j., hootwerker te Ter Neuzen, werd beklaagd, dat hij op 23 April 1933 te Ter Neuzen zich heeft verzet tegen de agenten Sol en Van der Wal, toen deze hem wegens een vermoedelijke overtrading naar den Water- schout wilden geleiden. Eisch f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. C. W., oud 64 j., zonder beroep te Uzen- dijke, werd verdacht, dat hij op 17 Mei 1933 te Middelburg heeft gebedeld. Eisch 2 dagen hechtenis 3 jaar Rijks- werkinrichting. Uitspraak idem. Zondag gaf de duivenmaatschappij „Recht voor alien" te Sas van Gent, een prijsvlucht uit Breteuil, waaraan 101 duiven deelnamen. De prijzen werden gewormen door: 1, 32, Tr. Renique; 2, M. Meuleman; 3, 25, A. Geirnaerdt; 4, 7, 9, 11, J. Vermoet, 5, 31, G. Inghels; 6, 19. 24, J. van Acker; 8, A. Mar- quinie; 10, 34, H. Janssens; 12, J. Konings; 13, Fr<§ van Acker; 15, 30, A. Remery; 16, F. Jacobs; 17, 20, P. de Nocker; 18, Alfr. Bock- stael; 21, 33, G. Wulfaert; 23, H. Dierick; 26, Jul. Renique; 28, P. Hamelijnck, alien te Sas van Gent; 14, 27, 29, J. van der Heijden te Westdorpe; 22, P. Fermont, Sluiskil. De duiven werden gelost om 9.21 uur. Snelheid le duif 994.4 M., 34e duif 850.3 M. per minuut. STEEKPARTIJ. Zate rdagnaeh t heeft zich in de Kromme Mijdrechtstraat te Amsterdam een liefdes- drama afgespeeld. Een 39-jarige pianist D. genaamd had daar tot voor kort geleden samengeiwoond met een 36-jarige vrouw. On- eenigheid had hen van elkaar gebracht. Zater- dagnacht ging de pianist toch weer naar de woning waar de vrouw was blijven wonen. Toen hij bij de woning kwam, arriveerde zij net met een taxi, waaruit zij stapte in gezel- schap van een man. Toen zrj D. zag zette zij het op een loopen achtervolgd door D. Hij bracht haar vier steken toe in borst, rug en armen, waarna zij in elkaar zakte. Aanvan- kelijk dacht men, dat de vrouw levensgevaar- lijk gewond was. In het O.L. Vrouwegast- huis waarheen zij werd vervoerd, bleek dat geen edele deelen waren geraakt. De pianist is opgesloten. ONVOORZICHTIG WEGGEWORPEN SIGARET. Zondagavond omstreeks half 10 is brand ontstaan in het bovenhuis van een pand op den Lagedijk te Leiden, dat bewoond wordt door den heer Keunen Jr. Deze had tot ongeveer 9 uur gasten gehad, van wie e6n een brandende sigaret had laten vallen, welke was blijven liggen. Een half uur nadat de gasten het huis ver- laten hadden, stond de voorkamer in lichte laaie. Ondanks het feit, dat de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde het boven huis bijna geheel uit. De benedenwoning, welke bewoond wordt door den heer van den Heuvel Sr., kreeg groote waterschade. De aangrenzende tim- merfabriek der fa. G. van den Heuvel, die eigenaresse van het geheele gebouwencom- plex is, kon behouden blijven. Zoowel het pand als de inboedel waren ver zekerd. NEDERLANDSCH BANKIER TE WEENEN GEVANGEN GENOMEN. De Morgen vermeldt de gevangenneming van den Nederlandschen bankier Jozef Hille- sum in het Wiener Stadthotel op verzoek van de Berlijnsche rechtbank wegens een deviezen- kiwestie. De Morgen beweert, dat de Nazi-opspo- ringscentrale filialen heeft over heel Europa, ook te Weenen. Hillesum zou den Nazi's on- welgevallig zijn, omdat zijn broer voorzitter is van het Amsterdamsche comity tot steun- verleening aan de Joden. Inmiddels is de heer Hillesum wederom op vrije voeten gesteld. OP ZIJN VADER GESCHOTEN. Op den Lagedijk te Zaandijk heeft Vrijdag- avond een schietpartij plaats gehad, waarbij gelukkig niemand werd gewond. Een jonge- man was daar op bezoek bij zijn vader, welke laatste van zijn vrouw geseheiden leeft. De zoon bracht zijn vader onder het oog, dat zijn echtgenoote te weinig steun ontving voor zich en de kinderen. Het kwam tot een twist, waarbij de jongeman bijna de deur werd uit- gewerkt. Bij de deur heeft daarop de zoon een revolver te voorschijn gehaald en gescho- ten. Doordat de vader de hand van den schut- ter greep, miste de kogel zijn doel. Boven het vliegveld Eelde verscheen Vrij- dagmiddag een vliegtuig van de K.L.M., een Koolfhoventoestel gemerkt FK 43, dat om 2 uur van Schiphol iwas opgestegen. Doordat de machine bij het landen een verkeerde zwen- king maakte, gleed het toestel af, tengevolge waarvan het op een naast het vliegterrein ge- legen bouwland met den kop in den grond terecht kwam. Het vliegtuig is aagenoeg geheel vemield. De inzittenden, de leerling vlieger St. en E., beiden van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, kwamen er met lichte verwon- dingen af. St., die het neusbeen had gebroken, is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd; Eilders kon ter plaatse worden verhonden. NOODLOTTIGE SPRONG VAN RIJDENDE STOOMTRAM. Vrijdagmorgen is op den Haagweg te Breda een ongeluk met doodelijken afloop geheurd. Het 8-jarig zooeitje van den heer van de Koe- dijk, chef van politie te Etten en Leur, sprong uit een nog in beweging zijnde tram, kwim daarbij te vallen, werd door de wielen gegre- pen en op slag gedood. De kleine was met een ander broertje op weg naar school te Breda, terwijl twee oudere broertjes, die dagelijks per rijwiel naar school gaan, getuige waren, hoe hun broertje dood onder de tram vandaan werd gehaald. HEVIGE BRAND OP DE VEILING TE 's GRAVENZANDE. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in de groote fustloods van de veilingsvereeniging Westland, te 's Gravenzande. Het vuur vond in de enorme houtvoorraden er waren circa 50 a 60.000 groentenkisten opgestapeld gretig voedsel, zoodat de groote loods, welke op het veilingsgebouw aansluit, in een mini mum van tijd in lichter laaie stond. Groote vuurkolommen stegen op en boden een angstigen aanblik. De brandweer van 's Gravenzande werd onmiddellijk gealarmeerd en was zeer spoedig met groot materiaal ter plaatse. Men moest het bestrijden van de vuurzee echter beperken tot het nat houden van de belendende perceelen, welke in groot gevaar verkeerden. Het oude veilingsgebouw had aan 66n zijde reeds vlam gevat. Aan het krachtdadig optreden van de 's Gravenzand- sche brandweer is het te danken geweest, dat dit gebouw kon worden behouden. De steeds weer hoog oplaaiende vlammen maakten het blusschen onmogelijk, zoodat de enorme voorraden binnen enkele uren geheel in de asch gelegd werden. Alle voorraden gin- gen in de vlammen op. Eerst Zondagmorgen kon de brandweer inrukken. Van de fustloods was toen niets meer dan de smeulende puin- hoopen. Aan de veiling ontstond groote stag- natie, daar de kistenvoorraad geheel was ver- nield en dus direct werk moest worden ge maakt van nieuwe voorraden. De schade, welke door den brand is veroor- zaakt, wordt op f 35 k f 40.000 getaxeerd. Alles wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tastte men nog in het duister. NIEUWE SMOKKELTRUC. In het Oost-Brabantsche heideland gaan sinds jaar en dag eerzame verkoopers van alles en nog wat dagelijks per paard en kar de landelijke omgeving af om him waar aan den man te brengen. Zoo geviel het, dat bjj het krieken van den dag een Helmondsch koopman reeds in de naburige gemeente Bakel vertoefde om te trachten koopers te vinden voor de manufacturen, welke op zijn kar met zich voerde. Edoch, de politie achtte termen aanwezig den lappenvoorraad aan een nadere inspectie te onderwerpen, waarbij bleek, dat onder de onschuldig uitziende textielstoffen zich een partij... Belgische margarine bevond, Ook ten woonhuize te Helmond van den koop man werd een hoeveelheid dezer buitenland sche margarine in beslag genomen. JONGEN UIT DEN TREIN GEVALLEN. Omtrent het ongeval, waarbij een knaapje tusschen Gouda en Hekendorp uit den trein is gevallen, vemam de H. Crt. nog nader, dat zich in de coupd een klas bevond met haar onderwjjzer. Ongerveer 22 kinderen van de Zondagsschool „Emanuel" uit de Van Speyk- straat te Rotterdam waren onder leiding van eenige onderwijzers voor het jaarlijksche uit- stapje op weg naar Utrecht en Zeist. Er waren voor de kinderen eenige coupe's gere- serveerd. Tusschen Blokpost 10 en Hekendorp zag de onderwij'zer, dat een ooupddeur, waartegen de 8-jarige Jac. de Visser leunde, plotseling open- zwaaide. De onderwijzer trachtte den jongen nog te pakken, maar hiji kwam te laat. De jongen viel uit den trein, die op dit moment een snelheid van ongeveer 60 K.M. had. On middellijk trok de onderwijzer aan de nood- rem en kort daarop stond de trein stil. Een groot gevaar ontstond door een trein, die van de andere zijde naderde. Men zag dat de jongen tusschen de rails van het andere spoor lag en dus gevaar liep overreden te wor den. Het treinpersoneel greep echter omnid- dellijk in en wist de aandacht van den machi nist van den tegenkomenden trein te trekken, die de remmen aanzette en even voor de plaats, waar de jongen was gevallen, zijn trein tot stilstand bracht. De jongen had vermoedelijk zelf reeds het gevaar bemerkt, want toen men op de plaats kwam, zag men dat hij van de rails naar de berm was gekropen. Hjj bleek emstig gewond te zijn. Zijn lin- kerarm was op drie plaatsen gebroken en hij had tal van hoofdwonden en schaafwonden aan het gelaat. Met den tegenkomenden trein, werd hij- naar Gouda vervoerd, waar medische hulp reeds op het station aanwezig was. Personeel van een der hlokposten had n.l. het ongeval onmiddel lijk aan Goude gerapporteerd. Nadat de eerste-hulp was verleend, werd de jongen met denzelfden trein naar Rotter dam vervoerd en met een auto van den Genees- kundigen Dienst naar het ziekenhuis overge- bracht. De anderwijzer heeft verklaard, dat het on mogelijk is, dat de jongen met de deurknop heeft gespeeld. Juist daarop heeft hij nauw- lettend toezicht gehouden. De hevig ontstelde kinderen waaronder een 10-jarig broertje van het slachtoffer waren spoedig gekalmeerd en men meende het best te doen het tochtje niet te onder- toreken. E6n der onderwijzers reisde echter met den gewonden jongen terug naar Rotter dam. Uit het onderzoek is verder komen vast te staan, dat de sluiting van de coupedeur goed functionneerde. Zondagmiddag is te Rotterdam ter hoogte van Heyplaat, foil' boei 56, de 22-jarige haven- aifbeider J. S. P. Martinet verdronken. De man, die niet zwemmen kon, was aan het baden. Hij waagde zich te ver en plotseling is hij toen in een diepte de foodem is zeer ongelijk verdwenen. Er waren nog eenige baders in de buurt, die toen zij den man mis- ten, dadelijk de politie van het bureau Char- lois waarschuwden, die op haar foeurt de rivier- politie mededeeling van het gebeurde deed. Dadelijk is de Politieboot IH ter plaatse gaan dreggen. Na een half uur is het ljjk opge- haald. Het is naar de woning in de la Rey- straat vervoerd. MAN AANGERAND. Toen de heer D., uit St. Anthonius, om streeks middemacht, na een bezoek aan en kele klanten, naar zijn woning terugkeerde werd hjj door twee onbekende mannen aan- gevallen en tegen den grond geworpen. De aanranders trachtten hun slachtoffer van zijn geld te berooven. Door luidkeels om hulp te roepen wist de ajangevallene de aandacht te trekken van een groep personen, welke zich in de nafoijheid bevond. Toen dezen naderden namen de aanranders zonder buit de vlucht. Het politie-onderzoek heeft nog geen resultant opgeleverd. TERREUR. De politie heeft Zondagavond omstreeks negen uur op de stoep van het perceel Heeren- gracht 605 te Amsterdam, waar gevestigd is het museum Willet Holthuysen, een man, ge- kleed als fascist, foewusteloos gevonden. Toen men hem weer eenigszins had bijgebracht, ver- telde hij, dat hij met een gummistok op het hoofd was geslagetn. De geneeskundige dienst heeft hem naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Een onderzoek naar den persoon, die dezen man mishandeld heeft, heeft tot op dit oogenfolik nog geen re- sultaat opgeleverd. EEN MERKWAARDIGE DIEFSTAL. Wij onvingen uit Den Haag het volgende politiefoericht „De exploitant van het vlooientheater op het voorjaarsfeest in den Dierentuin heeft aan- gifte gedaan van diefstal van 3 rijtuigjes be- spannen respectievelijk met 2, 2 en 1 vloo, gepleegd uit zijn theater." Dit foericht is te mooi, om het onzen lezers te onthouden. (N. R. Crt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2