ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Vier AKKERXACHilS Eerste Blad. REGEERINGSVERKLARING 8997 WOENSDAG 31 MEI 1933 73e Jaargan g. FEUILLETON BINKENLAND Bill I T E H L 1 H D~ t\e Ge®^ "AKKERTJES" VBOWEIfENTSPRHS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden B(j vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. TTitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KEEKNE ADVERTENTI8N per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSGHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VBIJDAGAVOND, Het den 26sten deizer maand opgetreden kabinet beeft er prijs opgesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele mededeelingen met betrek- king tot het te volgen regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U, Mijnheer de Voor- zitter, erkentelijk voor de geboden gelegenheid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. De toestand hier te lande en in Neder- landsch-Indie biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraagt dus om snel en krachtig ingrrjipen. In beide getbieds- deelen van het Koninkrijk doet de economische inzinking thans haar invloed in zoo bedenke- lrjke mate gevoelen op de algemeene volks- welvaart en op de daarmee veriband houdende publieke geldmiddelen, dat wachten met ver- dere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep doordrongen van den plicht alles te doen wat mogelijk is am verdere inizinking te voorkomen. Het is am die reden, dat zg zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten ge- publiceerde oproep tot saamwerking der regeeringen op de komende economische con- ferentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in ondubbelzinnige bewoordingen instemming heeft betuigd. De Regeering is flan ook voomemens door hare delegatie naar die conference in deze richting krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie die men zelf ter hand nemen kan daardoor niet achterwege blijven. Eerste eisch is daarbij, dat het op- nieuw verstoorde financieel evenwicht worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk, omdat iedere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toestand economisch en sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financieel evenwicht is allereerst een belangrijke inperking der publieke uit- gaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiterste beproefd zijn om door belastingheffing het evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijdelijke hef- fingen of vervanging door een quivalent daar- van, zoomede invoering van nieuwe heffin- gen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediende ontwerp op de omzetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorshands onver- mgdelgk blijken. Om herstel van de welvaart voor te berei- den, zal ordening van het bedrgfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde economische wereldstructuur van overheidswege moeten worden bevorderd. Zonder hierover reeds in bijzonderheden te treden, wenscht de Regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een eventueele wijziging in onze handelspolitieke methoden. Voorts heeft het vraagstuk der werkloosheid de voile aandacht der Regeering. Zij is er zich van toewust, dat een grondige verbetering in den tegenwoordigen toestand slechts denk- baar is door een krachtig herstel van het be- drijfsleven, dat ook om die reden onophoude- lgk om belangstelling en inspanning van den kant der overheid vraagt. Daamaast moet evenwel niet minder aan dacht worden geschonken aan verruiming van werkgelegenheid- en ami de werkverschaffing. De Regeering beschouwt het als haar plicht om met inachtneming van de financieele mogelijkheden, de cultureele en sociale volks- belangen te blijven behartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoozeer verzwaarde eischen met betrekking tot de volkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandig- heden in het leven geroepen werkloosheids- zorg, heeft de Regeering het noodig geoor- deeld, wijziging te brengen in de verdeeling door FRANCIS SEEDING (Nadruk verboden.) 42) (Vervolg.) Samen gingen we naar het torenkamertje, om Mendoza uit zijn benarde positie te ver- lossen samen gingen we naar beneden, twee gewotie trappen en een geweldig-deftige, breede trap af en een marmeren hal door, die met haar bogen en typische pilasters bepaald Moorsch aandeed. De groote buitendeur stond open. De houten deurpost vormde de lgst voor Donna Concepcion die, met De Castro naast zich, midden op het voorpleiti stond te wachten. „We hebtoen ons woord gehouden, zooals u ziet", zei de Zuid-Amerikaan, toen we naar buiten kwamen. „Meer een geval van force majeure dan van noblesse oblige", zei Granlby niet bepaald com- plimenteus. We gingen het warme zonlicht in. Geen van beiden zagen we er bepaald presentabel uit. Hioeden hadden we niet onze kleeren wa- ren stoffig en verfomfaaid en ons schoeisel bestond uit linnen schoenen met zolen van ge- vlochten touw. Donna Concepcion daarentegen was uiterst modieus gekleed; van haar groo- ten hoed tot de keurige zwart-suMe schoen- van den departementeelen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onverdeelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Land- bouw, Handel en Nijverheid' en dus ontheven te worden van zijne bemoeiingen met arbeid en arbeidsvenzekering. Daamevens is het der Regeering wensche- lgk voorgekomen deze bemoeiingen te ver- eenigen met die betreffende de werkloosheids- verzekering, arbeidsbemiddeling, werkver schaffing, steunverleening en volksgezondheid, welke alle te zaam ondergebracht behooren te worden in een ministerie van Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze concentra- tie van verwante belangen een zoodanige besparing op de uitgaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw mi nisterie meebrengt, verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Financien zich zoozeer hebben te concentreeren op het herstel van het financieel evenwicht, dat hij ontheven ibehoort te worden van de vaak veel tijd vor- derende zorg voor de regelingen der ambte- lijike salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Waterstaat, die in belangrijke mate betrokken zal worden bij het vraagstuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoer- wezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen die aan de Depar- tamenten van Financien en Waterstaat zullen worden onttrokken zal kunnen worden over- gedragen aan den Minister van Binnenland- sche Zaken. Met deze regelingen hoopt de Regeering een administratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oogenblik past en voor vele vraagstukken een snellere oplossing waarborgt dan tot heden mogelijk was. Dat het gezag zal worden hooggehouden stelt de Regeering met nadruk op den voor- grond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook openbaart, zal met beslistheid worden opgetreden. Het oefenen van terreur tegenover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zonder aarzeling worden tegengegaan. De plaatselijke Overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepalen tot mededeeling van de hoofdlgnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onder- deelen aan te geven. De Regeering doet een emstig beroep op de medewerking der Staten-Generaal. De hache- lijke toestand van ons volk eischt eendracht van alien om het door de moeilijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zgn, heen te helpen. De Regeering ziet in de Ghristelijke volks- aspiraties, die gelukkig een sterk en besten- dig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegen- stellingen, ter wille van de noodizakelijke een dracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met de Regeering beseffen, dat de ongekend moei- lijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het nemen van onaangename en voor velen harde maatregelen zou terugschrikken. j Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aamvatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerking en voortdurend overleg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht. Bouwende op Gods hulp 'vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering -'en Volksvertegen- j woordiging beiden voor oogen staat, zal wor den bereikt. tjes was ze tot in de puntjes verzorgd. Maar haar gezicht was bleek en voor haar doen had ze ouwelijke trekken. I Granby boog. 1 „Goeden morgen. Senora", zei hg in 't Spaansch. ,,Ik zal straks het genoegen heb ben u naar Madrid terug te brengen". De ,,weduwe" keek hem aarzelend aan. ,,Dus u vindt dat ik terug moet gaan?" vroeg ze. „Natuurlijk", zei Granby. „U moet beslist teruggaan". Met een hulpeloos gebaar legde ze haar hand tegen haar voorhoofd. ,,Ze hadden beloofd me vandaag terug te brengen. Of morgen. Precies weet ik het niet meer". „Mijn auto staat daargimds". Granby wees naar een groep heesters langs den zijkant van het laagste terras. Daar dat wist ik stond de Hispano-Suiza. ,,Goed", zei Donna Concepcion. ,,Dan ga ik nu meteen mee". Ze keerde zich om en liep het pad naar het tweede terras af. ,jDoe mijn hartelijke groeten aan Lemesu- rier", zei Granby, terwijl zij zich opmaakte om haar achterna te gaan. ,,Ik zal de boodschap averbrengen", zei hij. „John", zei Granby, toen we naast elkaar voortliepen, „De Castro staat te Grinniken". Het noodige commentaar op die opmerking lag me op de lippen. Maar opeens keerde Donna Concepcion, die schuw voor ons liep, zich naar Granby om. ,,Wat heeft deze comedie te beteekenen, kolonel?" viel ze scherp uit. ,,Ik dacht dat u voorgoed van het tooneel verdwenen was. Mr. Hazelrig heeft zich teruggetrokken. Ik TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De waamemende voorzitter, de heer Scha- per, spreekt een woord van afscheid en waar- deering jegens Mr. Van Schaik, die als Voor- ■zitter is afgetreden. Aan de orde is het voorstel tot het op- maken van een nominatie voor een nieuwen Voorzitter. Eerste candidaat Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck met 5? van de 74 stemmen. Tweede candidaat de heer J. H. A. Schaper met 54 van de 70 stemmen. Derde candidaat de heer J. J. C. van Dijk met 60 van de 73 stemmen. Aan de orde is het verzoek van den heer Wijnkoop om te mogen interpelleeren over de behandeling van den communist De Kom in Suriname en de relletjes te Paramaribo. De Voorzitter stelt voor, de interpellatie toe te staan. De heer Feber (r.-k.) is hiertegen, omdat de begrooting voor Suriname nu juist is behan- deld en de interpellatie geen invloed meer kan hebben op de maatregel. De heer Wijnkoop (comm.) bestrijdt den heer Feber. De heer Knottenbelt (lib.) acht de interpel latie overbodig. De Kamer moet zich tot de hoofdzaken bepalen en zich niet op zgpaden begeiven. De heer Joekes (v.-d.) acht het verzoek gerechtvaardigd. Het voorstel-Feber om de interpellatie niet toe te staan wordt aangenomen met 52 tegen 22 stemmen. De vergadering wordt hiema gesloten. REGELING DER WEDDEN IN HET VERVOEG AAN KONINKLIJKE GOEDKEURING GEBONDEN. Naar verluidt, moet het in de bedoeling van de nieuwe Regeering l'ggen, zeer spoedig te komen tot een sterke vermindering van de bezoldiging der Gen *ente- en Provinciale ambtenaren, aldus de ..Tel." Daarbij zal gelet worden op de verlagingen, voor het Rijksper- soneel reeds ingevoerd, voor zoover dat door Gemeenten en Provincien niet is geschied. Vermoedelijk zal de regeling van de salaris sen van al het Gemeentelijke en Provinciale personeel, door wijziging van de Gemeentewet en de Provinciale Wet, voortaan aan Konin- klijke goedkeuring worden gebonden en op deze wijze de autonomie van Gemeente- en Provinciale besturen sterk worden ingeperkt. BESTRIJDING CRISIS-WERKLOOSIIEID. In zijn Zaterdag gehouden vergadering heeft de Hooge Raad van Arbeid gediscus- sieerd over het door een commissie van prae- adivies uitgebrachte rapport inzake een wet- telijike verkorting van den arbeidsduur tot bestrijding der crisis-werkloosheid. In het rapport worden de verschillende zrjden van het vraagstuk uitvoerig belicht, terwijl ten slotte als compromis wordt aan- bevolen een oplossing, waarbij de overheid in de eerste plaats zich zou bepalen tot het aan- moedigen van vrijwillig tot stand gekomen regelingen, terwijl daamaast de mogelijk- heid zou worden geschapen, dat van over heidswege na een bepaalde procedure en on- der de noodige waarborgen aan bepaalde be- drijfstakken de verkorte werkweek verplicht zou worden opgelegd. Een machtigingswet zou met het oog hierop noodizakelijk zijn. heb een brief gezien, waarin hij dat m^t uit- voerige toelichtingen. verklaart". ,,Mr. Hazelrig heeft zich niet teruggetrok ken", verklaarde Granby rustig. ,,Dien brief heeft hij onder pressie geschreven. Zijn doch- ter was ontvoerd „Ontvoerd?" herhaalde Donna Concepcion vragend. „Ja. Ontvoerd", verklaarde Granby met nadruk. ,,Door uw gewezen gastheer, den Her- tog van Mendoza. Die brief, dien u gezien heeft, is geschreven om erger te voorkomen". ,,De Hertog van Mendoza is een buitenge- woon charmant mensch", wees ze hem terecht. Ongetwijfeld", zei Granby. „Hij zal wel niet elken dag jonge meisjes ontvoeren. Maar Miss Hazelrig heeft hg het wel gedaan. En met de pertinente verklaring, dat hij haar niet uitleverde voor Mr. Hajzelrig die brief ge schreven had. Maar die brief telt niet. Mr. Hazelrig heeft zich niet teruggetrokken. En hiij handhaaft zgn bod". Donna Concepcion drukte haar vingers tegen haar linkerslaap. Opeens hief ze haar hoofd op en keek Granlby scherp aan. ,,Ik begrij.p er niets van" zei ze. ,,Dat wil zeggen, met uitizondering van dien laatsten zin. Mr. Hazelrig heeft zich dus niet terug getrokken." Granby knikte nadrukkelgk. ,,Mr. Hazelrig is nog steeds bereid tot een voor u zeer voordeelig bod." ,,De Hertog van Mendoza heeft me ook een voordeelig bod gedaan." ,,Hoeveel?" vroeg Granby. Na ettelijke on- derhandelingen was hij blijkbaar tot de over- tuiging gekomen, dat je brj Donna Concepcion recht op het financieele doel af moest gaan. Over deize oplossing hebben in den Raad de stemmen gestaakt (1818). De leden, die tegen deze oplossing gekant waren, verwacht- ten uitsluitend heil van het bevorderen van vrijwillig totstandgekomen regelingen. Een meerderheid in den Raad verklaarde zich voorstander van het scheppen van de mogelijkheid tot toekentiing van z.g.n. over- bmggings-subsidies uit de overheidskas ten behoeve van hen die een loonderving onder- gaan tengevolge van de verkorting van den arbeidsduur. Deze meerderheid gold zoowel voor het toekennen dezer tegemoetkoming bij vrijwillige arbeidsverkorting (19 tegen 15) als voor hetzelfde bij een opgelegde regeling (20 tegen 15). Een zeer groote meerderheid van den Raad (31 tegen 3) zou intusschen bij het bepalen van den omvang dezer tegemoetkoming wil- len rekening zien gehouden met de bespa ring, welke redelijkerwijze verwacht mag worden voor de publieke kassen, voort te vloeien uit de vermindering van uitkeering ter zake van werkloosheid of steun in anderen vorm. Het advies van den Raad over dit onder- werp zal binnenkort in extenso worden ge- publiceerd. NIEUW VERBOD VOOR MILITAIREN Het ,,Volk" meldt: Bij ministerieele beschik- king is bepaald, dat het aan militairen ter zeemacht is verboden, zich te verzekeren bij de Centrale Arbeiders-Verzekerings- en Depo- sitobank. Deze verbodsbepaling heeft betrekking op reeds gesloten of nog te sluiten verzekerin- gen. De eerste moeten premie-vrij worden gemaakt. DE NIET HERKIEZING VAN HET KAMERLID BRAAT. Maandag heeft te Utrecht het centrale hoofdbestuur van de Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij vergaderd, o.a. ter be- spreking van de kwestie van het indienen van gelijkluidende lijsten in Groningen, Friesland en Drente, waar mr. C. Vervoom, voorzitter van den Bond, no. 1 was geplaatst en de heer Braat no. 2. De algemeene ledenvergadering, welke gehouden is v66r de candidaatstelling, had den wensch uitgesproken, den heer Braat overal no. 1 te plaatsen, doch wel vrrjheid van handelen gegeven aan de 3 Noordelijke pro- vincies, niet provinciaal dus, niet 3 gelijklui dende lijsten, welke de macht in handen zouden geven aan het Noorden, zouden worden in- gediend. Ter vergadering te Utrecht werd er op aangedrongen, dat de heer Vervoom, die slechts 6000 stemmen had verkregen bij de Tweede Kamerverkiezingen, zou bedanken ten behoeve van den heer Braat, die 35.000 stem- men had verkregen. De heer Vervoom ver klaarde zich daartoe bereid, mits het Noor den hem ontsloeg van de belofte om, indien gekozen, de benoeming aan te nemen. Het Noorden bleek bereid daarover met de leden te spreken. Bimnen 3 weken zal te Utrecht een algemeene ledenvergadering worden ge houden om de toekomstige houding in deze zaak te bepalen. DE MARINEZAKEN IN NED.-INDIe. Aneta meldt uit Batavia aan de N. R. Crt.: Het voorloopige onderzoek inzake de gebeur- tenissen aan boord van de „De Zeven Provin cien" is geeindigd. De bewakingstroepan op Onrust worden regelmatig verwisseld. Na de instructie in de zaken der schepelin- gen aan boord van „De Zeven Provincien", welke in de eerste helft van Juni aanvangt, zulen zg ter berechting in Soerabaja op Ma- doera worden overgebracht, zoodra daar ruimte is. Met de instructie zal ongeveer twee maan den gemoeid zijn. Eerstdaags zal de marinecommandant de verwijizingen naar den Krijgsraad beteekenen waarop de verhooren voor de officieren-com- missarissen zullen aanvangen. ,,Vijf millioen," was het tevreden ant- woord. Peseta's?" vroeg Granby. Donna Concepcion knikte. „Hazelrig maakt er dollars van," zei Granby. De donkere oogen van de „weduwe" begon- nen begeerig te glanzen. ..Dollars?" herhaalde ze vragend. „Ja," zei Granby. ,,Vijf millioen dollars. Dat is het bod van Mr. Hazelrig. Als u 't lie- ver wil, geef ik 't u met genoegen zwart op wit." Maar Donna Concepcion keek niet zoo ge lukkig als men kon verwachten van iemand, die in ePn slag het vijfivoudige van een zeer respectabele winst binnenhaalt. ,,Alsals 't maar niet te laat is," sta- melde ze. In zijn verbazing greep Granby haar bij den arm. „Te laat!" herhaalde hiij. „Hoe bedoelt u dat? Hoe kan het te laat zijn? U heeft die formule toch nog?" ,,Maar.ik heb gisteren ja gezegd," was het antwoord. ,,Onzin," zei Granby. ,,Die toezegging kan weer ingetrokken worden. Die is onder pressie gedaan." ,,'t Gaat om de formule," was het aarze- lende antwoord. „Die bevindt zich in Madrid, in een safe deposit en ik heb Lemesurier gis teren volmacht gegeven om ze eruit te halen. Vanmorgen heb ik hem niet meer gezien. Waarschijnlijk is hij al vroeg weggegaan om er bijtijds te zijn." Granby en ik keken elkaar aan. Dan haalde Granlby, met een vlugge beweging, zijn hor- loge uit zijn zak. „Tien over half acht" zei hij, „en de banken die nare schele hoofdpijn, steeds op dezelfde plaats Zoo'n dof, drukkend gevoel, vervolgens diep borend en niet meer om uit te houden? Een half uur rust, zoek de stilte en een of twee van die "AKKERTJES" zullen oogen- blikkelijk verlichting bren gen en ongemerkt de pijn geheel doen verdwijnen. Per 12 stuks slechts 50 cent Gebruikt dus voortaan uitsluitend Volgens recept van Apotheker Dumont Ned( rlandsch Fro ict Ingez. Med. HET VASTEN VAN GANDHI AFGEEOOPEN Zondag, den laatsten dag van zijn vasten, was Gandhi erg verzwakt. 's Morgens begon de dag van stilzwijgen, waama hij zijn vasten zou verbreken. Dit gebeurde Zondagmorgen om 8 uur 20 (Engelsche tijd), toen Gandhi een glas sinaasappelsap dronk. De dokters meenen, dat hij snel herstellen zal. Maandagmorgen zou Gandhi zich voor het eerst sedert zijn vasten begon laten scheren en vervolgens joumalisten en fotografen ont- vangen. Nadat de dokters Gandhi aanvankelijk ver boden hadden te spreken, waren zijn eerste woorden van dank aan God, zijn geneesheeren en vrienden. „Ik weet niet, wat God thans van mij verwacht, zeide htj, maar wat het ook zij, God zal mij er de kracht toe geven. SI DUO IDEM FACIUNT. Toen de luchtbom met zoo noodlottige uit- werking op de Zeven Provincien was neerge- vallen, heeft schrijft de N. R. Crt. een lezer van ons blad in een ingezonden stuk ge wezen op de merkwaardige doch slechts schijnbare contradictie dat onze marine dit wapen natuurlijk tegen muiters gebruikte, onmiddellijk nadat onze minister van Buiten- landsche Zaken het te Geneve met bijzonderen nadruk voor een algemeen verbod had aanbe- volen. Thans is te Geneve een debat gevoerd over (het luchtbombardement als maatregel van politie in ver afgelegen streken. Dezelfde lezer meent nu, in een ingezonden stuk in dit blad, de houding van de Nederlandsche dele gatie te Gen&ve te moeten critiseeren. Wij vinden het onderwerp, dat zooveel aanleiding kan geven tot wanbegrip, zeer de moeite waard am er hier een korte beschouwing aan te wijden. Prof. Rutgers heeft betoogd dat het gebruik van het luchtbombardement door politiedienst verrichtende overheid in afgelegen streken een binneniandsche aamgelegenheid der staten is, waarover de ontwapeningsconferentie geen zeggenschap heeft. Principieel is hiertegen niets in te brengen; alleen komt het in de practijk niet altijd uit. Immers de ontwape ningsconferentie heeft nu eenmaal het recht technische besluiten te nemen die de vrijheid, waarvan prof. Rutgers de kampioen was, vol komen illusoir maken. De voomaamste tegen- stander van het Nederlandsche betoog, de Rus, bewees dat onvrijwillig. Hij meende dat, als men het standpunt van Nederland aan- vaardde, ook zwaar gesohut, zelfs al werd het internationaal afgeschaft, door de politie zou mogen worden gebruikt. Dit echter gaat niet op, daar het de bedoeling is in dat geval den staten het bezit van zware kanonnen te ver- bieden. Als niemand meer verplaatstbare zware artillerie in voorraad mag hebben, hoe zou die dan binnenslands kunnen worden ge bruikt Deze redeneering is ook op het luchtbom bardement van toepassing. Men begint met de militaire bomibardementsvliegtuigen af te schaffen. Dit maakt het politiebombardement niet onmogelijk, daar dit goed kan worden uit- gevoerd met gewone verkeersvliegtuigen, zelfs zonder richtwerktuigen. Zou echter met het beizit van militaire vliegtuigen het bezit van speciale luohtbommen verboden worden waarvoor waarschijnlijk de Nederlandsche re geering gaame te vinden zal zijn dan heeft dit wel degelijk heel erg beperkende gevolgen ook voor het politioneele luchtbombardement waarvan prof. Rutgers de onaantastbaarheid bepleitte. Wat dit betreft leek ons de discussie te Gen&ve dus een twistgesprek om 's keizers baard. Wat de politie binnenlands doen kan is wel degelijk afhankelijk van de strijdmiddelen die de ontwapeningsconferentie binnen het be- reik van de overheid laat. Zou in Duitschland in geval van burgeroorlog, de tank in actie treden, dan zou men dit stellig als een breuk van het verdrag van Versailles beschouwen, niet om het gebruik van de tank, maar om het bestaan van dit aan Duitschland gaan om tien uur open." Ik stiet hem aan. ,.Kijk daar!" zei ik. Granby en de weduwe volgden met bun oogen de richting van mrn hand. Een roode auto met een passagier naast den chauffeur gleed zoemend den oprit af Lemesurier in de Lancia! (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1