QEMEHODX BEXICHTEN. Pluimvee-Rubriek. LEN KORFBAL. RECHTSZAKEN. WATERBALLET TE AMSTERDAM. EEN NAVOLGER VAN GANDHI. \y VERKOOPINGEN, UITVOER1NGEN AANBESTEDIN GEN, ENZ. PROMOTIE-COMPETITIE 2e KLASSE. Middelburg, dat aanvankelijk op weg bleek om ongenaakbaar het Eerste Klasseschap te behouden, heeft door haar gelijk spel (22) tegen Hero het zichzelf niet gemakkelijker ge maakt, want Juliana zal hieruit kracht put- ten om die kleine voorsprong van Middelburg teniet be doen. Middelburg moet thans nog, evenals Juliana, een wedstrijd spelen. Slaagt Middelburg er niet in die laatste ontmoeting met een overwinning van haar kleuren te doen eindigen, en Juliana wint haar laatsten wed strijd, dan moeten beide clubs van klasse ver- wisselen. Het ligt dus voor de hand, dat de kotmende strijd er een zal zijn van geweldige inspanning. PROMOTIE-COMPEXITIE 3e KLASSE. MEVO heeft haar bweeden wedstrijd in deze competitie gewonnen van Boeimeer met 31, 1 waardoor deze laatste als uitgeschakeld kan worden beschouwd. Ook Zeelandia heeft door haar nederlaag tegen Axel haar papieren ver- speeld, zoodat de strijd zal gaan tusschen Axel en MEVO, waarvan Axel ongetwijfeld de beste kansen heeft. Slaagt Axel er in om MEVO denmaal te kloppen, dan is de tweede Zeeuwsch-Vlaamsche 2e Klasser in den Kon. Nederi. Voetbalbond opgenomen en zien wjj het volgend seizoen reeds de veelbelovende ontmoetingen tusschen Axel en Temeuzen te- gemoet. AxelZeelandia 10. In blakende lentepracht en omzoomd door haar heerlijk, lommerrijk boomgewas lag het voor de groote ontmoeting van gisteren nog eens extra in orde gebrachte fraaie „Axel"- terrein te wachten op den met zooveel span ning verbeiden kamp tegen de groenzwarte Middelburgers. De geheele week door was deze wedstrijd het onderwerp van de gesprek- ken in het Axelscht sportwereldje geweest, temeer, daar de Middelburgsche ploeg op eigen veld tegen MEVO een klinkende 51 zege had behaald, waardoor het besef des te levendiger werd, dat deze wedstrijd door de belangrjjk gestegen Zeelandia-papieren tot elken prjjs diende gewonnen te worden, wilde men de prachtkans op het Tweede klasse schap behouden. Een kleine duizend toeschou- iwers stonden dan ook popelend van spanning om de afrastering geschaard, toen achtereen- volgens eerst de geheel voltallige Zeelandia- ploeg, kort daarop gevolgd door de eveneens „au grand complete", keurig uitgemonsterde „Oranje-garde" het strijdperk betraden. Ideaal voetbalweer maakte het verblijf op het veld tot een genot. Te 2 ure fluit de heer Segelaar uit Breda de beide aanvoerders tot zich voor den opgooi, dooh de Zeelandia-voorzitter had nog eenige honneurs waar te nemen in een tot den Axelschen aanvoerder gerichte toe- spraak,, die bezegeld werd met de overhandi- ging van een fraai bloemstuk, waarvoor deze hartelijk dankte en wederkeering de beste wenschen uitsprak voor den groei en bloei der kampioensploeg van afdeeling B der 3e klasse. L. van den Berge wint daama den toss en Axel verkiest het Oostelijk gelegen doel, het- geen bij den dwars over het veld staanden iwind overigens van geen invloed is. Janusse trapt af en de bal komt in het be- zit van Vos met een schijnbeweging, doch on- middellijk neemt Karel Gans het leder over. Scheele maakt een freekick, doch de Axelaars komen terug, kort spel van Gans via Scheele naar den linkervleugel volgt en dan ontstaat na een vrije schop wegens hands buiten de gevaarlijke Zeelandia-zone een schermutse- ling, waarbij J. v. d. Berge den bal scherp en zuiver weet voor te plaatsen. De kleine groen zwarte doelman werkt onbehoorlijk weg en Scheele is er als de kippen bij, glipt door de Middelburgsche defensie heen en weet Adriaanse op betrekkelijk geringen afstand met een zuiver schot te passeeren, 10. De strjjd is nog geen twee minuten oud, als de thuisclub de leiding heeft genomen en dit schijnt onze hoofdstedelingen zoodanig te de- primeeren, dat zij gedurende een kwartier een sterk Axelsch overwicht moeten gevoelen, waarbij eenige fraaie kansen om de score te verhoogen, door te ver doorgevoerd kort spel verloren gaan. Als de gasten over de inzinking heen zijn, ontwikkelt zich een levendige en spannende strijd. Telkenmale probeert de midvoor der gasten aan de hechte bewaking te ontsnappen, als dit echter telkens misloopt, passeert hij listig naar v. d. Kamer, doch de Axelsche aanvoerder gooit zich voor hem en ontfutselt hem het leder. De Axelsche linkervleugel forceert opnieuw 'n hoekschop, doch als Borgt den weggelwerkten bal opnieuw voor plaatst, is het buitenspel. Koekkoek krijgt gelegenheid een hard schot te lossen, dat de kleine klemvaste doelman meesterlijk stopt. Dan moet v. d. Velde een paar maal de handen uit de mouwen steken, doch hij heeft zijn dag en de Axelaars attcqueeren opnieuw, waarbij K. Gans in kamp met den Zeelandia-rechtsback een comer be- werkstelligt. Scheele kogelt daama over en na een korte belegering van het Zeelandia- doel krijgt Janusse gelegenheid een mooi schot te lossen, maar v. d. Velde geeft niet thuis. De Axelaars domineeren aanhoudend, al veroorzaakt de overigens correct spelende Borgt nog een hoekschop, die hjj zelf onscha- delijk maakt. Gabrielse werpt zich dan voor J. v. d. Berge, ook v. d. Velde moet nog eens handelend optreden, maar als de Axelsche linksbuiten opnieuw het leder fraai Koekkoek voor de voeten legt, is het half-time. In de tweede helft blijft de spanning zich Uiten in wederzijdsche heftige aanvallen. Her- togs onderscheidt zich in de middenlinie der gasten en Dielemans voorzet is na een fraai schot over de lat voor Scheele dan be scherp. L. v. d. Berge heeft de handen vol aan Janusse en als de Axelaars aanvallen, valt Dieleman, in duel met Hertogs. De Middelburgsche links buiten ondemeemt een solo-ren, doch L. v. d. Berge is op zijn post en zuivert zijn gebied meermalen sohitterend. Ook zijn collega M. Gans betwist elken strook gronds dapper aan zijn tegenstanders en is bijna ongenaakbaar. De geheele wedstrijd droeg dan ook het ken- merk van overheerschend verdedigend spel tegen zwakker aanvalswerk. Bij de gasten moet het succes van Janusse komen, doch deze eminente speler geniet een zoo doel- treffende bewaking, dat noch zijn schoten, noch zijn passe's resultaten opleveren. Onver- wacht weet hij dan echter een prachtsohot te lossen, maar de Axelsche doelwachter heeft het gevaar doorzien en stopt met bravour. Koekkoek bij Axel en Janusse bij de gasten voelen vervolgens den doelman aan den tand en M. Gans haalt een bal fraai om bij een Zeelandia-doorbraak. De wedstrijd vermindert in aanzien en behoudt haar bekoring alleen vanwege de spanning. Dieleman forceert een hoekschop, nadat v. d. Velde na een fraai schot te hebben gestopt, hem aan het werk heeft gezet Als Dieleman in de laatste minu ten nog een metaalhard schot inszendt, dat de kleine doelman niet kan vermurwen, blijkt het elftal der gasten zich in de resteerende mi nuten gestagen te gevoelen. Toch ziet Axel nog een hoekschop tegen zich toegekend, doch K. Gans weet Dieleman aan het werk te eetten, welke speler echter verre beneden zijn gewonen vorm bleef en onder groot gejuich heeft Axel dan brj het einde zich schitterend op de eerepiaats in dit toumooi gehandhaafd. Nooit was de vreugde b(j het eindsignaal grooter en de geestdnift geweldiger dan giste ren. Het Tweede Klasserscfaap kan als voor 90 procent beschouwd worden te zijn binnen- gehaald. De oranje-witten en hun sterk ver- meerderden aanhang wacht dus waarschijnlijk andermaal een gelegenheid tot feestvieren. Axel dient al haar aandacht van nu af te concentreeren op hare voorhoede, die niet pro- ductief genoeg is en zich teveel op kort spel tot in het oneindige toelegt. Deze wedstrijd is door de schitterend spelende Axelsche ver- dediging gewonnen. Ook Borgt en Dronkens waren subliem. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Temeuzen IVBKW 92 Scheldestrjjders IIStoppeldijk II 00 STEEN HONW H 2—3 Terneuzen IV 13 12 1 82—19 24 Tern. Boys 16 12 4 71—29 24 BKW 15 11 4 68—47 22 Scheldestr. II 14 7 2 5 4335 16 Sluiskil II 16 7 9 3546 14 ONW II 15 4 1 10 25—52 9 STEEN II 11 2 2 7 19—34 6 Stopp. II 14 3 3 8 18—57 7 Westdorpe H 14 1 2 11 24—68 4 Stoppeldijk H dering wegens niet twee winstpunten in min- opkomen. TERNEUZEN IVBKW I. 9—2. Een zeer aantrekkelijke wedstrijd werd ge- speeld door het vierde elftal van Temeuzen, dat door haar groote overwinning revanche heeft genomen op BKW, die bij de eerste ontmoeting er in slaagde dit elftal de eenige nederlaag toe be brengen. In dit elftal zit „muziek", want zij bezit een goed combinee- rende voorhoede, die op elkaar gehand is, en dus in staat tot doelpunten. Wanneer met het staatje beziet, blijkt dat de voorhoede van haar kunnen ook profiteert, want 82 doel punten uit 13 wedstrljden is geen kleinigheid. Nog drie wedstrjjden zijn door haar te spe len en hieruit moet zjj slechts een punt krij- gen om, evenals het derde elftal van Temeu zen, den kampioenstitel te behalen. Wie een jeugdig goed spelend elftal aan het werk wil zien, ga gerust Terneuzen IV be- wonderen. Na afloop van dezen wedstrijd had een ont moeting plaats tusschen Temeuzen I en een combinatie van Antwerpsche Eerste klasse- spelers. Bij de rust was de stand 11, de einduit- slag 42 in het voordeel van de ontvangende club. De doelverdediger van de gasten had meer malen een welverdiend applaus in ontvangst te nemen voor zijn sublieme verdediging van zijn doel. SUPPORTERS VEREHNIGING. Op initiatief van de heeren A. Th. 't Gilde, A. J. Butler, J. H. Peeters en A. C. IJsebaert, zal te Axel op a.s. Woensdag in het lokaal van mej. de wed. Giiijamse een vergadering belegd worden met het doel de oprichting eener vereeniging van voetbal-supporters naar het voorbeeld van Temeuzen. RAPIDAZKC. 11. .De kans om zich door een overwinning op ZKC stevig aan het hoofd van de ranglqst te plaatsen heeft Rapide niet weten te benutten. Met het oog op het clubcostuum der tegen- partij kwamen de Axelaars ditmaal in vuur- roode hemden binnen de lijnen. Het begin van den wedstrijd is voor ZKC. Daar de Rapide- middenspelers de zaak wel wat te kalm op- vatten, krijgt de Axelsche verdediging het zwaar te verantwoorden. Alhoeiwel Rapide door een ongeldig verklaard doelpunt der tegenpartij een waarschuwend sein kreeg, dat de bezoekers met de beste voomemens den strijd hadden aangebonden, leefde het spel niet op en het verwonderde dan ook niemand dat even later ZKC de leiding nam, 01. Nadat de Rapide-aanval, welke tot nu toe slechts weinig te doen had gekregen,, nog een ongel dig doelpunt had gescoord, is het rusten. Na de rust zijn de bordjes verhangen en uit een verrassend snelle doorbraak deponeert Scheele den gelijkmaker in den ZKC-korf, 1l. De vakwisseling is voor Rapide niet ge- lukkig, daar nu juist het zwakste kwartet heeft aan te vallen. De Axelaars zijn nu stuk- ken sterker. Veelal verhuist het leder over het geheele speelveld, zonder dat den ZKC-er de hand aan den bal krijgt. De wedstrijd krijgt een zeer geanimeerd karakter, doch de Rapide- aanval weet bij geen enkele kans een beslis- send schot te lossen. Als zij eindelijk de rich- ting van den korf heeft gevonden, fluit de scheidsrechter juist voor een overtreding, dooh de strafworp wordt tot teieurstelling van van den Axelschen aanhang gemist. Kort daarop wordt het einde aangekondigd en be- hoeft ZKC niet met ledige handen de thuis- reis naar Zuidzande te aanvaarden. Voorts werd nog gespeeld: SintpierVMSV met als uitslag 02, zoodat de stand luidt: Rapide ZKC JMM VMSV Sintpier 2 2 2 2 2 3—1 3—1 1 3—3 1 3—3 2 0—4 A rroiidisseiiients-Kecli thank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Mei 1933, de volgende vonnissen uitge- sproken: C. C., oud 23 j., koopman te Serooskerke, is wegens oplichting, met bevestigingL van het verstekvonnis veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. J. F. T., oud 29 j., bakkersknecht te Oost- burg, geedtineerd, is wegens verduistering veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijke proeftijd van 3 jaar. F. P., oud 38 j., monteur te Sluiskil, gedeti- neerd, is wegens oplichting vrijgesproken. E. S., oud 32 j., bakker te Hulst, is wegens overtreding der Tarwewet, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter ontsla- gen van alle rechtsrvervolging. L. V., oud 58 j., bakker te Sint Jansteen, is wegens overtreding der Tarwewet, met be vestiging van het vonnis van den kanton rechter vrijgesproken. F. L. v. R., oud 37 j., bakker te Hulst, is wegens overtreding der Tarwewet, met ver- nietiging van het vonnis van den kantonrech ter veroordeeld tot 10 iboete of 10 dagen hechtenis. F. A. A., oud 18 j., winkeLbediende te Axel, is wegens overtreding van de Motor- en Rij- wielwet, met vemietiging van het vonnis ont- slagen van rechtsvervolging. HOOGER BEROEPEN. Door dec Amibtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Ter Neu- zen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarwij Dr. E. J. G. v. B., chirurg te Ter Neuizen is vrijgesproken van de tenlaste ge- legde overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Deze zaak werd aanvankelijk door de recht bank berandeld ter zake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, waarvoor de verdachte werd vrijgesproken. Voor de suibsidiaire tenlaste legging overtreding van de Motor- en Rijwielwet hetgeen hij voor den kantonrechter wenschte behandeld te zien zijnde een overtreding, werd hij door den kntonrechter als bovengemeld vrijgesproken. Door A. L. P., oud 23 j., landbouwer en R. A. P., oud 19 j., landbouwster, beiden wo- nende te Sint Jansteen, is hooger beroep aan geteekend tegen het vonnis der rechtbank van 8 Mei j J.., waarbij zij wegens wederspannig- heid en belemmering van eene handeling van een ambtenaar zijn veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf ieder. Door J. P. C., oud 45 j., verzekeringsagent te Oostlburg, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij terzake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet, is veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. DOUANEBEAMBTE DOODGEREDEN DOOR SMOKKEL-AUTO. Zaterdagavond is op den rijksweg Otter- sumGennep de assistent-dienstgeleider der Invoerrechten De Man onder de gemeente Gennep door een in voile vaart rijdenden vrachtauto met smokkelwaar overreden. Het slachtoffer is eenige uren later in het zieken- huis te Gennep aan de gevolgen van het be- komen letsel overleden. (,,De Courant"). ONGELUK MET WASCHBENZINE. Terwijl de familie B. A. Cohen, Stations- straat 4 te Groningen naar de schouwburg was, is het dienstmeisje, Paula Dempczock, naar de badkamer gegaan om eenige bleeding- stukken met waschbenzine te reinigen. Plot- seling vlogen de daarbij ontwikkelde dampen in brand, vermoedelijk door een vlammetpe van den geyser. Daardoor geraakten ook de kleeren van het meisje in vlammen. Zij vloog gillend de aangrenzende slaapkamer in, waar de gordijnen en het bed weldra in voile vlam stonden. De 25jarige dochter van den heer Cohen trachtte de vlammen te dooven, maar haar kleeding geraakte eveneens in brand. De zoon alarmeerde de brandweer, die het vuur spoedig doofde. De beide meisjes bleken echter zeer ernstig gewond. Het dienstmeisje had brandwonden over het geheele boven- lichaam. Mej. Cohen was aan beide beenen tot aan het middel met brandwonden overdekt. Zij werden voorloopig door dr. v. d. Reis ver- bonden en daama naar het diaconessenhuis gebracht. De toestand van beide meisjes was zeer zorgelijk. „TAEELPARTIJ". Een der oudste volksgebmiken in de Meie- rij, het zoogenaamde ,,tafelen", blijft zich on- danks alles hadhaven. Dit gebruik geldt trouwlustigen, die „in de geboden" zijn en wier huwelijksvoomemens geen doorgang vinden. In zulk een geval steekt de dorpsjeugd de koppen bijeen en wordt in verscheidene ge- vallen besloten te „tafelen". Op een goeden avond komen de plannen in vervulling. De pret begint met het getoeter op lampeglazen en dergelijke, welke „muziek" uit allerlei ver- borgen hoeken in de avondduistemis wordt gehoord. Later op den avond krijgt het geval agressiever vormen. Allerlei karren, wagens enz., worden bijeengesjouwd voor de woning van het slachtoffer en met oorverdoovend lawaai van deksels, emmers, toeters en soort- gelijke ingredienten wordt, onder grooten toe- loop van volk, de „tafelpartij" naar de regelen der oude kunst voltrokken. Om de ordeverstoringen, die niet zelden uit zoo'n tafelpartij zijn voortgekomen, treedt de politie streng tegen dit volksgebruik op en wordt het zooveel mogelijk verhinderd. Im- mers, meermalen zijn mishandelingen, schiet- partijen en rechtbankzaken van tafelpartijen het gevolg geweest. Een der jongste avonden had onder de ge meente St. Oedenrode weer een tafelpartij plaats. De politie greep in en zorgde er voor, dat de ,,pret" niet in optima forma" tot af- wikkeling kon komen, meldt de Tijd. Eenige dagen geleden ontstond, tot groote ontsteltenis van voorbijgangers, in den rijweg op het stille gedeelte van het Haarlemmer- plein te Amsterdam een groot gat van circa een vierkanten meter, waaruit een waterbron van respectabele afmetingen ontsprong, meldt de Msb. Met kracht stroomde het water over de straat en weldra stond een gedeelte van het Haarlemmerplein blank en stroomden de kelders van huizen, garages en de tram- remise, die dicht bij de bron waren gelegen vol. Zand en keien spoelden lustig in den ster- ken vloed mee en het mag een geluk heeten, dat juist het stille gedeelte van het plein door dezen springvloed werd getroffen, anders ware het verkeer, dat met het aangaan van kantoren en winkels op dat uur zeer druk is, totaal ontwricht geweest. Men waarschuwde onmiddeliijk de brand weer en den dienst der gemeentewaterleidin- gen. Weldra bleek, dat een hoofdbuis van de duinwaterleiding, een zgn. achttien duimer, die vanuit het Pompstation op den Haarlem- meiweg een gedeelte van de stad van water voorziet, was gesprongen, waardoor het wa ter nu met groote kracht over het Haarlem merplein werd gestuwd. Onmiddeliijk ging men aan het werk om den vloed te keeren. Daarvoor moest men den druk op het pomp- station laten vallen, zoodat vele bewoners, vooral van hooger gelegen verdiepingen, wel gemerkt zullen hebben, dat de kracht van den waterstraal aanzienlijk verminderde. Spoedig was het lek al weer gestopt en voer- de men den druk in het Pompstation weer op. In de straat bleef een donker gat achter, waaromheen overal slijk en keien verspreid lagen. De politie had met het oog op instortingen e.d. de straat rondom het gat afgezet. De brandweer en de dienst der waterleidingen hebben de volgeloopen kelders en garages leeggepompt. Het water heeft daar nog al schade aangericht. Te Szentes had een fabrieksjongen met een zijner vrienden een weddenschap gesloten dat hij het vasten evenlang zou kunnen uithou- den als Gandhi. Hij werd door zijn vriend zoowel in de werkplaats als in de woning dag en nacht bewaakt. De eerste 2 dagen voelde hij zich heel goed en verrichtte zijn dagelijksch werk zooals ge woonljjk. Den derden dag echter kon hij niet meer werken, want het gereedschap viel hem uit de hand. Hij dronk water bij liters, want dit was hem toegestaan. Den vijfden dag kon hij niet meer opstaan en voelde zich zoo onwel, dat hij naar en ziekenhuis moest worden vervoerd. HET RIJKSTE MEISJE VAN ENGELAND VERLOOFD. Mej. Barbara Hutton, het rijkste meisje van Engeland, heeft zich, volgens de „Eve- ning News", verloofd met prins Alexis Mdi- vani. Zij is de gelukkige erfgename van een fortuin, dat geschat wordt op 8 a 10 millioen pond sterling. De prins is verleden jaar van zijn eerste vrouw gescheiden. De heer Hutton, de vader van Barbara, die van een reis naar Amerika terugkeerde, en thans op weg is naar Frankrijk om zijn dochter ad te halen, verklaarde, dat het wel wat voorbarig was om reeds over een huwe- lijk te spreken, maar, voegde hij er bij, ..mjjn meening heeft men niet gevraagd". ONEERLIJKE BIDDERS. Volgens een bericht uit Marseille aan het Journal zijn daar drie beambten van den ge- meentelijken begrafenisdienst aangehouden, onder beschuldiging dat zij zich meester heb ben gemaakt van sieraden, waarmede een doode door de nabestaanden in de kist was gelegd. Een onderzoek heeft hovendien vast- gesteld, dat de beambten van den begrafenis dienst er een gewoonte van hadden gemaakt bij het kisten lijken van hun sieraden te be- rooven. DE WIJNPROEF. Het oude gebruik van een „wijnproef" te ondergaan, is in het kle,ine stadje Romrod in Hessen afgeschaft. Sedert de 15de eeuiw was het de gewoonte, dat elke nieuwbenoemde burgemeester een zilveren beker, bevattende iy2 pint wijn, in een teug moest leegdrinken. Slaagde hij hierin niet dan kwam het hem duur te staan, want hoe meer wijn hij in den beker ldet, des te meer flesschen wijn hjj voor zijn wethouders moest koopen. In verband met de ongunstige economische omstandigheden heeft men deze oude ge woonte thans opgeheven. EEN N OODLOTTIGE AGDVERTENTIE. Den 26sten Mei van het vorig jaar bevatte de Evening Standard ter aanprijzing van de yo-yo een advertentie die als volgt begon: ./Spiegel U aan het voorbeeld van den heer Blennerhassett, zoo waardig een burger als er ooit een kreeft at in Pimm's restaurant, of golf speelde op Walton Heath. „De nuchtere Blennerhassett" noemde men hem in Throgmortonstreet en „aardige men- schen, die Blennerhassetts", was het oordeel op theekransjes en op de plaatselijke tennis- clubs. „Maar yo-yo kreeg hem te pakken en nu..." Het verhaal ging dan verder, dat Blenner hassett bij het koopen van speelgoed voor kinderen ook een paar yo-yo's kocht en zoo bezeten werd van het spel, dat hij er niet meer mee kon ophouden, zoodat hij thans is opgeborgen in een rustig oord op het platte- land waar hij onder welwillend toezicht zijn yo-yo speelt. Dit zou op zichzelf niet meer dan een be trekkelijk flauwe advertentie zijn geweest, wanneer er niet een beursman Blennerhassett bestond, bekend genoeg, dat een brief aan Blennerhassett, Throgmortonstreet hem be- reiken zou, die bovendien de nootlottige ge woonte had, om bjj Pimm te gaan lunchen. Ook is hij de eenige van dien naam in beurs- kringen. Toen de heer Blennerhassett dan ook den volgenden keer op de beurs kwam, werd hij met gelach, gejuich en gehoon ont- vangen, waama men hem de advertentie, die bovendien nog met grappige illustraties ver- lucht was, toonde. Des financiers gevoel voor humor was niet groot genoeg om een klaeht bij de justitie achterwege te laten. Voor den rechter verklaarde hij, dat het relletje op de beurs van dien aard was geweest dat hij weg had moeten gaan. Toen hij een tijdje later trachtte ongemerkt weer op de beurs te komen begon het relletje opnieuw en moest hij zijn poging opgeven. De advocaat van den gedaagde merkte op, dat de naam Blennerhassett sinds eeuwen als een humoristische of komisohe naam werd ge- bezigd. Hij komt voor in de Bab Ballads en een van de verhalen van Mark Twain be- schrijft de avonturen van mijnheer Blenner hassett. Het is dus volstrekt niet vreemd, dat men in een humoristische geschiedenis dien naam bezigt, en men hoeft daarbij volstrekt niet te denken aan den drager van dien naam, die thans deze klacht heeft ingediend. De eischer antwoordde hierop dat hij dadelijk den indruk gekregen had, dat het stukje op hem geschreven was. De verdediger antiwoordde hierop of het ook niet natuurlijk was, dat men bij het noemen van een restaurant in de City Pimm's noemde, dat een zeer bekend eethuis voor zakenlieden is. Het stukje sloeg werke- lijk niet op den eischer. Als om zijn betoog te versterken vroeg de verdediger, of mijnheer Blennerhassett de gewoonte had, bij Pimm kreeftensalade te eten. „Helaas wel", klonk het antwoord, waarop zelfs de rechter zijn lachen niet kon bedwin- gen. Gelukkig voor den heer Blennerhassett placht hij geen golf te spelen. De verdediger merkte nog op, dat de op- steller van de advertentie den naam Blenner hassett alleen had gebruikt omdat zijn doch- tertje 's morgens met allerlei kleedingstuk- ken aan zijn bed placht te komen om dan te vragen: Wil mijnheer Blennerhassett zgn broek hebben?, waarop het antwoord dan moest luiden: Stellig niet, en er een ander kleedingstuk aan de beurt kwam net zoo lang tot de vraag bevestigend werd beantwoord. Daar Gilbert en Mark Twain dood zijn, meen- de de opsteller van de advertentie dat hij zich aan geen vervolging zou blootstellen als hij den naam Blennerhassett gebruikte. McNulty, zoo heet de opsteller, als getuige gehoord, verklaarde, den eischer niet gekend te hebben en niet de bedoeling te hebben ge- had, iemand te kwetsen. De rechter zei, dat uit de behandeling van de zaak duidelijk ge- bleken was, dat er geen grond voor de klacht had bestaan, en onttrok deze aan de jury bij gebrek aan bewijs met venzoek, aan haar, zich te spreken voor de gedaagden. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesdngel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord inaluiten en blad vermelden. EEN PRAATJE OVER KOPLUIZEN BIJ KUIKENS. Deze titel voorspelt een praatje over vieze beestjes waar niemand graag mee te doen heeft. Toch is zoo'n praatje op het oogenblik Een beslagen toog if een vrij zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foiter'i Maagpillen, het bekende laxeermiddel, nitftekend. 0.65 Der flacon. Te Ter Neuzen bfl Firma A. van Overbeeka Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 (Ingec. Med.) zeer nuttig daar vooral de kuikens er dus- danig last van kunnen hebben dat ze niet groeien en zelfs sterven. Ik begin met een brief van een lezer, die mij op de gedachte bracht wat over dit euvel te vertellen: ,,Ik heb ongeveer zes weken een kloek met 14 kuikens, ze doen het aardig goed maar ze hebben luizen op de kopjes. We hebben er al veel gevangen maar ze zijn ze nog niet kwijt. De nachthokken worden goed schoon gehouden, ik heb er tabakstelen en tabakstof in gedaan, maar dat schijnt niet veel te helpen. Zoudt u mij als het mogelijk is, hierin raad willen geven, ik geef ze lever- traan zooals U voorsehreef maar meng dat door wat fijn gekookte aardappelen. Is dat goed?" Ik vrees dat onze lezer een der reeds vroe- ger gegeven lessen niet gelezen of vergeten heeft. Hierin besprak ik n.l. het broeden met broedhennen en noemde toen als een der al- lereerste zaken waar men op letten moet als men begint, het grondig onderzoeken of de kloek wel vrij is van luizen. Ten eerste ver oorzaken deze een voortdurende jeuk waar door de hen niet rustig is, doch ten tweede is het gevaor groot dat zij later de kuiken- tjes besmet en dat is voor de beestjes hoogst nadeelig. Wil men dus de luizen bij de kui kens bestrijden dan moet men den strijd aan twee fronten voeren en wel tegen de luizen op de kip en ten tweede tegen de kopluizen der kuikens. We zullen ons niet verdiepen met welk soort luizen we te doen hebben, er zijn bij ons pluimvee ongeveer veertig soorten bekend! Luizen zijn insecten, terwijl de z.g. bloedluizen geen insecten zijn dooh tot de mrjten behoo- ren, een soort spinachtigen met acht pooten. De z.g. veerluizen zijn ongevleugelde insec ten met bijtende monddeelen. Ze leven van huidschilvertjes en veeren, doch bloedzuigen doen ze niet. Toch zijn ze schadelijk door den jeuk en doordat ze de huid prikkelen en tot voortdurende onrust aanleiding geven. Ze verlaten hun slachtoffer overdag niet zooals de bloedmijten en de onrust verwekkende prik- keling duurt dus steeds door. Ze kunnen enorm snel over de huid loopen en wie zooals ik heel veel levende en doode kippen in han den krijgt weet er van mee te praten, hoe ge- weldig die kleine bleekgele snuiters kunnen jeuken, zelfs als er maar een paar op de hand of armen loopen. Bovendien zijn deze beest jes blijkbaar erg op gezelschap gesteld, ze komen meestal in groote massa's tegelijk voor en zoeken allerlei warme plekjes onder de vleugeis of buikveeren op. Als men ze op de kleeren krijgt, schijnen ze net als de kippen zelf steeds de hoogste plekjes op te zoeken en vindt men ze soms den volgenden dag bij bos- jes onder de jaskraag verscholen zitten. De volwassen luizen leggen een heele serie eitjes, die aan elkaar kleven en die z66 vast gekleefd worden aan den basis der veeren, dat men ze haast niet verwijderen kan. Men ziet dan met het bloote oog soms erwtgroote, witachtige korreltjes bij massa's aan de vee ren zitten, vooral aan de buikveeren. De eitjes komen in gunstige omstandig heden na ongeveer een week uit, als het koud is kan het ook een paar weken duren. Daar moet men om denken bij het bestrijden der luizen. Men kan gemakkelijk de luizen doo- den doch de eitjes (de z.g. neten) doodt men niet zoo gauw en als deze uitkomen begint de ellende opnieuw. Dat de luizen zich enorm snel vermeerderen kunnen, blijkt uit het feit, dat een paar luizen binnen een paalr maanden maar eventjes 120.000 nakomelingen kunnen produceeren! De jonge luisjes zijn na onge veer twee weken al volwassen en kunnen ze dan al weer vermeerderen! Zooals gezegd er zijn verschillende soorten luizen, die ieder voor zich bepaalde plekken van het lichaam der kip hebben waar zij zich bij voorkeur ophouden. De kopluis der kui kens is wel de schadelijkste daar de kuikens er werkelijk ziek van zijn en ten slotte kun nen sterven. Op de kippen bestrijdt men de luizen met stofbaden van tabakstof, asch of zwavel en zand. Verder de kippen bestrooien met in- sectenpoeder of wat het beste is, de kippen een lauw bad geven van ongeveer 30 gram fiuoomatrium (bij den dierenarts of drogist te koopen) op 5 liter water. Dit kan alleen bij warm weer of bij de kachel, opdat de die- ren geen kou vatten. Bij kuikens krijgt men snel succes door op de kopjes voorzichtig wat olijfolie of onge- zouten spek of boorzalf te wrijven. Het wordt ook wel eens met petroleum gedaan, doch daar moet men uiterst voorzichtig mee zijn, ten eerste dat het niet in de oogen of ooren komt en ten tweede wegens brandgevaar bij de kunstmoeders. Dr. TE HENNEPE. 30 Mei. TER NEUZEN. Openbare vergadering ac- tie Blauwe Week in het lokaal Eben-Haezer Dekkerstraat) 1 Juni. TER NEUZEN. Vergadering van Ingelan- den van de polders Oud-Zevenaar en Kleine Zevenaar in het Hotel der Nederlanden. TER NEUZEN. Vergadering van stembe- voegde ingelanden van den Zeven Triniteits- polder bij den heer M. J. Adriaansen. TER NEUZEN. Veiling woonhuis en erf. Notaris Van der Veen. ZAAMSLAG. Vergadering van stembe- voegde ingelanden van den Cal. polder Een- dragt bij den heer C. P. de Regt. HOOFDPLAAT. Verpachting verleenen politievergunning voor het rapen van broed- of mosselzaad. Het bestuur der waterkeerin- gen v. d. Cal. polders Hoofdplaat en Thomaes. 2 Juni. TER NEUZEN. Aanbesteding bouwen woonhuis. Architect De Bruijne. 6 Juni. SAS VAN GENT. Vergadering van stem- bevoegde ingelanden van de polders West- dorpe of Nieuw-Vogelschor en Van Remoortere in het Hotel Rotterdam. 7 Juni. TER NEUZEN. Vergadering van aandeel- houders van de N.V. Neuzensche Handel in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3