B P 0 1 I, SNOWDEN DOET EEN AANVAL OP DE REGEERING. TER NEUZEN, 29 MEI 1933. SAS VAN GENT. WESTDORPE. AXEL. SELZAETE. VOETBAL. kameraden bewusteloos en gewond op den grond liggen. De man verklaarde door com- munisten te zijn overvallen. Toen de SA-man eeo „verdacht.e persoon" had gesommeerd en deze niet bleef staan loste hij een schot. Op hetzelfde oogenblik kreeg hij een slag tegen het hoofd, waardoor hij op den grond viel. De daders ontkwamen. De SA-man werd in het ziekenhuis opgenomen. ONTGINNING VAN WOESTEN GROND DOOR DEN ARBEIDSDIENST. In het rijksdepartement voor voedingswezen en landbouw te Berlijn is onder voorzitter- schap van staatssecretaris von Rohr een be- spreking gehouden over de mogelijkheden van ontginning en in cultuur brengen van woeste gronden. Vanwege het rijksdepartement werd medegedeeld, dat nog 3 tot 314 millioen H.A. veengrond en woeste gronden ontgonnen kun- nen worden. Voor 30 September a.s. zullen door den Arbeidsdienst ongeveer 300.000 vrij- willigers, van 1 Juni 1934 af ongeveer 350.000 anbeidsdienstplichtigen en van 1 April of 1 Juli 1934 af ongeveer 700.000 arbeidsdienstplich- tigen in dienst genomen zijn. In het Hoogerhuis heeft lord Snowden, de voormalige kanselier van de schatkist, de re- geering verzocht een verklaring af te leggen over haar politiek op de a.s. Economische Wereldoonferentie. Hij ging in zijn aanval op de regeering zoo ver, dat huj verklaarde, dat ihet een gevaar is voor het land de zaken in handen te laten van een man (MacDonald), die telkens wanneer hij spreekt, zijn onwetend- heid en onbekwaamheid bewijst. De gemeenschappelijke verklaring van Mac- Donald en Roosevelt bevatte niets anders dan gemeenplaatsen. Snowden noemde het onjuist, dat het dalen der goederenprijzen de grondoorzaak van de economische depiressie zou zijn. De oorzaken zijn de buitensporige tarieven, de contingen- teering en de hacdelsbeperkingen. Sprekende over de internationale regeerings- schulden betreurde Snowden het, dat de twaalf maanden van het moratorium-Hoover niet zijn gebruikt om een duurzame regeling te ver- krrjgen. De eerstvolgende termijn voor Groot- Brittannie vervalt over drie weken. Zal Enge- land betalen of in gebreke bliijven? Snowden geloofde niet, dat de Vereenigde Stateci defini- tdeve concessies zullen doen of zelfs maar zullen voorstellen v66r een resultaat ter Ont- wapeningsconferentie zal zijn bereikt. Lord Stanhope, die namens de regeering antwoordde, zeide, dat het gunstige tijdstip voor de regeering om haar politiek bekend te maken, ter conferentie zelf zal zijn. Hjj ver- zekerde, dat de arbeid der conferentie goed is voortoereid en bevestigde opnieuw het vroeger medegedeelde standpunt der regeering ten aanzim van de muntstabilisatie, de tarieven en and ere economische problemen. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING IN ENGELAND AFGESOHAFT? Deze week zal mr. A. Denville M. P. in het Engelsche Lagerhuis, naar „De Telegraaf" meldt, een amendement indienen tot afschaf- fing van de vermakelijkheidsbelasting op too- neelvoorstellingen, concerten en varidt6-num- mers, met I October a.s. Mr. Denville, die voorzitter der Touring Managers Association is, is. zeker van den steun van een groot aantal Lagerhuisleden en verwacht een goede ontwangst van zijn amen dement. In een toelichting stelt hij vast, dat in de laatste twaalf maanden 157 theaters gesloten zijn. Enkele werden als bioscooptheater weer in exploitatie gebracht, maar in de meeste ge- vallen hebben de eigenaars verklaard, dat zij alleen na afschaffing der vermakelijkheids belasting weer in staat zullen zijn hun theater te openen. Bij aanneming van het amendement ver wacht men voor Kerstmis heropening van hon- derd theaters. HET GESCHIL TUSSCHEN OOLUMBIe EN PERU BIJGELEGD. De eerelijst van Volkenbondssuccessen is sedert Donderdag weer met een belangrijk nummer uitgeibreid, het einde van den oorlog zonder oorlogsverklaring die sedert een paar maanden tusschen Columbie en Peru bestond. De gedelegeeraen van deze twee Zuid-Ameri- kaansche staten hebben Donderdagavond in een uitsluitend aan deze plechtigheid gewijde bijeenkomst van den Volkenbondsraad het accoord onderteekend, dat aan hun militaire verwikkelingen een einde maakt. (N. R. Ct.) GEDWONGEN DROOGLEGGING DOOR STAKING BIJ HET WIJN-MONOPOLIE IN NOORWEGEN. Van Zaterdag af wordt er gestaakt bij de magazijnen van het wijn-monopolie en zijn distillatie-afdeelingen en Zaterdag van deze week gaat ook het winkel- en kantoorperso- neel in staking. Dit beteekent feitelijk, dat Noorwegen weer drooggelegd zal zijn, daar wijn en gedistilleerd alleen via het wijnmono-- polie kunnen worden gekocht. De kelners in de restaurants te Oslo hebben een sympathiestaking aangekondigd voor dat deel van hun werk, dat het serveeren van wijn en spiritualien omvat; eenige groote hotels overwegen voor het geval van een dergelijke sympathiestaking him restaurants te sluiten. Hierdoor wordt voor Oslo, bij het begin van het reisseizoen, een moeilijke positie ge- schapen. Het conflict bij het wijnmonopolie is een gevolg van den eisch der arbeiders inzake loonsverhooging en verkortimg van den ar- beidstijd tot 6 uur. Voor de staatskas beteekent deze staking een ernstige derving van inkomsten, daar de ontvangsten uit het wijnmonopolie 5 millioen kr. per maand bedragen. FINANCIeN EN POLITIEK. Er komen schrijft de N. R. Crt. som- bere berichten van de overzijde van den Oceaan, waar in de Ver. Staten thans een wetsontwerp is ingediend voor de verzekering van de ,,uniforme waarde van munten en be- taalmiddelen in de Ver. Staten". Dit is geen regeeringsontwerp, doch. een voorstel van den voorzitter van de commissie voor het bankiers- en geldwezen, maar Steagall, zoo heet de voorsteller kon, meeedeelen, dat de president het goedkeurde en Woodin, de minister van financien, bevestigde zulks. Het voorstel komt neer op een verlaten van de goudclausule Het geeft niet alleen een bevestiging van het losmaken van den dollar van de goudpariteit, maar beoogt elke goudclausule nietig te ver- klaren, anders gezegd dollar is dollar en met de goudwaarde behoeft men niet te rekenen. Wat hiervan de gevolgen zullen zijn, is nog niet ten voile te overzien, dat eehter de maat regel zal bijdragen tot herstel van het ver- rouwen, dat wij met het oog op de econo mische conferentie zoo dringend noodig heb ben, zal wel niemand verwachten. Wij meenen ons hier met de aanduiding van deze groote gebeurtenis te mogen vergenoe- gen en willen ons verder wijden aan een andere kwestie van ,,vertrouwen", die in Ame- rika op het oogenblik de aandacht heeft, wij bedoelen het merkwaardige onderzoek, dat de senaatscommissie voor het bankwezen naar de zaken van de firma J. P. Morgan en Co. instelt. De eerste dag van het onderzoek leverde weliswaar het interessante feit op, dat de deelhebbers in de firma de laatste twee jaren geen inkomstenbelasting hadden be- taald vanwege de groote verliezen der onder- neming, maar dat is tenslotte iets wat in deze tijden begrijpelijk is en niet hoeft te verbazen. Merkwaardiger is het kijkje dat men den tweeden dag gekregen heeft op den geweldi- gen invloed, welke van dit bankiershuis uit- gaat. Zoo lezen wij van een crediet van 25 millioen dollar aan de Italiaansche bank in 1927, van hetzelfde bedrag aan de bank te Yokohama op verzoek van de Japansche regeering in 1929, van 20 millioen aan de Spaansche bank in 1928, nog eens 38 millioen aan dezelfde bank in 1931 en van 200 millioen aan de Engelsche regeering op 28 Augustus 1931. Het is verklaarbaar dat een firma die zulke bedragen heeft uitstaan, tracht ook een zekeren uinvloed uit te oefenen die het meest met haar belangen strookt, en het is dan ook niet verwonderlijk, dat aan het licht is geko- men dat zij inderdaad naar een dergelijken invloed streefde. Het merkwaardige is echter het kijkje, dat men kr'jgt op de wijze waarop zulks geschiedt. In den goeden tijd nog, d.w.z. in het begin van 1929, kochten Morgan en Co. 1.250.000 aandeelen van de Alleghany Coroporation, een holding company, die houd- ster is van de aandeelen der spoorwegen van de gebroeders Van Sweringen. In een tijd van 14 dagen, toen de marktprijs van deze aandee len zich bewoog tusschen 31 en 35 dollar, ver- kocht Morgan ze aan bepaalde vrienden tegen den kostprijs van 20 dollar. Met andere woor- den, Morgan's vrienden kregen gelegenheid een voordeeltje te behlen van 50 tot 75 pro- cent, zonder dat ze daarbij het minste risico liepen. Feitelijk stond het verkoopen van de aandeelen beneden de marktwaarde met het gvn van een geschenk in geld gelijk, al be- hoefde het dan de firma ook niets te kosten, omdat ze zelf ook maar 20 dollar betaald had. Nu is er natuurlijk niets tegen, dat mijnheer Morgan of de een of andere firma aan enkele menschen, die hij of zij graag mag, een dou- ceurtje geeft. Bedenkelijker echter wordt het, wanneer deze geschenken in handen komen van politici van naam, die de firma misschien wel eens een voordeeltje kunnen bezorgen of anders voor een nadeel kunnen behoeden, doch wier vriendschap en welwillendheid in ieder geval voor haar waarde hebben. Voor de menschen, die deze giften hebben aangenomen, ziet de zaak er uit moreel oog- punt bedenkelijker uit dan voor de gevers. Er schuilt steeds een gevaar in, wanneer poli tici zich in financieele transacties begeven met lieden of ondememingen, wier invloed zich tot allerlei industrieeele en financieele belangen uitstrekt. Zelfs bij de meest eerlijke zaken laden zij dan al spoedig de verdenking op zich, dat zij zich indirect laten beloonen voor het verleenen van diensten, waartoe hun invloed hen in staat stelt, doch waartoe zij krachtens hun functie juist het minst van al geroepen zijn. Het is dan ook te begrijipen, dat velen zich geschokt hebben gevoeld toen zij vemamen, dat tot de begunstigden Woodin, de huidige minister van financien ibehoorde. Anderen waren o.a. de bekende Owen Young, Newton Baker en J. J. Raskob, voorzitter of gewezen voorzitter van het Democratisch partijbestuur. Zooals het gegaan is met de Alleghanies ging het ook met een ander fonds, Standard Brands. Bij die transactie waren o.a. wijlen oud-president Coolidge, Ber nard Baruch, een invloedrijk man onder het bestuur van Wilson en thans een van Roose velt's officieuse raadslieden, Norman Davis, ook weer Raskob en Woodin, kolonel Lind bergh en Charles Mitchell betrokken, benevens Senator McAdoo, die voor de commissie ver klaarde, dat hij ondanks zijn winst op de Alleghanies bij het totaal van zijn transacties over de firma Morgan een aanzienlijk verlies geleden heeft, wat aan de zaak tenslotte niet veel verandert. Een van de anderen, die be- gunstigd werden of zouden worden was me- vrouw Parker Gilbert, de vrouw van den toenmaligen agent-generaal van de commissie van herstel. Men wist in Amerika, dat' het gewoonte was dergelijke geschenken uit te deelen en had zich daar min of meer bij neergelegd, voor zoover het althans lieden van geringer aan- zien betrof. Van zijn groote politieke leiders verwachtte men dit niet, hetgeen herhaaldelijk gableken is wanneer er schandaaltjes, waarbij hooggeplaatste politici betrokken waren, aan het licht kwamen. Wij denken b.v. aan het Teapot Dome-schaadiaal en aan de bankreke- ning van den heer James Walker, den burge- meester van New-York. Zooals men zich herinneren zal, heeft Roosevelt, de huidige president, die toen gouverneur van New-York was, de zaak aangepakt, en zulks op zoo'n krachtige wijze, dat Jimmy het veld moest ruimen. Thans zijn lieden uit zijn naaste om- geving en zelfs zijn minster van financien, bij bedenkelijke transacties betrokken. Het is waar, dat dit allemaal zaken betreft van een jaar of vier geleden, toen de toestanden nog geheel anders waren dan nu. Dat neemt ech ter niet weg, dai men zich afvraagt, of een president, die in zijn vroegere loopbaan den indruk heeft gemaakt van een onversaagden strijaer voor zuivere politieke zeden, dergelijke lieden als zijn raadgevers duiden kan, te min der,waar hetgeen aan het licht gekomen is het vertrouwen des volks in deze lieden ge schokt moet hebben. De feiten op zichzelf mogen nog niet zoo heel ernstig zijn en nog geen aanleiding geven tot gerechtelijke be- moeienis zooals in het Teapot Domeschandaal, zij zaaien een wantrouwen, dat zich niet tot de betrokkenen alleen beperkt, maar zich tot alle hooggeplaatsten dreigt uit te strekken, Een bestuur, dat zich geplaatst ziet voor een zoo moeilijke taak als dat van Roosevelt in het huidige tijdsgewricht, kan een dergelijk wantrouwen niet verdragen. Het moet krach tige maatregelen nemen die het volk in zijn geheel zwaar zullen treffen. In zoo'n geval dient men, om deze maatregelen het ge- wenschte succes te bezorgen, ook het vertrou- "wen des volks te genieten en zorgvuldig te waken voor een achterdocht, die meent, dat de kleinen gegrepen, de grooten gespaard worden. De zaak Morgan is voor president Roosevelt ongetwijifeld pijnlijk. Zij kan echter strekken tot een belangrijke verhooging van zijn ge- zag, indien hij onversaagd de consquenties weet te trekken en overboord werpt ieder, wiens gedrag ook maar aanleiding geeft tot het vermoeden van cor-ruptie. Er heerschte in Amerika reeds lang onder het volk een geest van wantrouwen en geprikkeldheid, die de admosfeer bedierf. Een flink aanpakken van de zaak Morgan kan de lucht zuiveren en zoowel de Amerikaansche gemeenschap in zijn geheel als het Democratsiche bestuur in het bijzonder ten goeed komen. CONCERT OP DE MARKT. Het uitgestelde concert van het muziek- gezelschap „De vereenigde werklieden" zal bij gunstig weer a.s. Donderdag, 's avonds 8 uur worden gegeven. LOOS ALARM. Gisterenavond ongeveer kwart voor 11 uur is de brandweer uitgerukt, na telefonische mededeeling, dat onder de gemeente Hoek brand was uitgebroken. Bij onderzoek bleek, dat 't een loos alarm was en moet een brand gewoed hebben in het Weselijk deel van Z.-Vlaanderen. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ N.V. In de Zaterdag j.l. te Ter Neuzen gehouden gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werd het jaarverslag over 1932 uitgebracht en is de balans en winst- en verliesrekening vastgesteld. Het verliessaldo is gedekt door overboeking van de reserverekening. Besloten werd, over 1932 geen dividend uit te keeren. De heer Ir. J. W. van der Vegt te 's Gra- venhage werd herkozen tot commissaris. DE KWESTIE EENER NIEUWE SLUIS TE TER NEUZEN. De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Op verzoek van den burgemeester van Gent zal de burgemeester van Ter Neuzen dezer dagen opnieuw een onderhoud met hem heb ben in verband met den huidigen stand van de kwestie der te Ter Neuzen aan den mond van het Gentsche zeekanaal te bouwen nieuwe schutsluis. De beide burgemeesters zullen met elkaar de middelen overwegen om de kwestie over het doode punt, waarop zij zich thans bevindt, heen te brengen. De inhoud van dit bericht kwam ons, die van nabij met de kwestie waar het om gaat bekend zijn, vreemd voor. De burgemeester van Gent heeft wel, nadat hem uit het schrij- ven namens het gemeentebestuur van Ter Neuzen en de Kamer van Koophandel en Fa- brieken aldaar, het standpunt der Nederland- gche Regeering bekend was gemaakt als zijn oordeel te kennen gegeven dat daarmede de zaak op het „doode punt" was gekomen, doch dit hangt dan toch af van het standpunt dat zijn Regeering te Brussel daaromtrent in- neemt. Daze had door hareti gezant te Den Haag een vraag laten stellen, op die vraag is een antwoord gegeven, doch de Brusselsche Regeering is er niet meer op teruggekomen. Indien er dus een „dood punt" moet overwon- neo worden, zal dit te Brussel moeten zjjn, om in een of andere richting op de aangeknoopte bespreking door te gaan. Het is ons wel be kend, dat het hoofd onzer gemeente dit stand punt deelt. Bij informatie bij Z.Ed. Achtb. bleek oes, dat hem van het door zijn Gent- schen ambtgenooot medegedeelde onderhoud en voomemen nog niets bekend is. DE TENTOONSTELLING blijft zich bij voortduring in de algemeene belangstelling verheugen. Zaterdag was het tot het sluitingsuur een voortdurende toeloop van belangstellende bezoekers, terwijl Ober- Bayem gedurende de spitsuren nu en dan haar poorten moest sluiten, daar er geen plaatsje meer te verkrijgen was. Wie nog geen bezoek aan de tentoonstel- ling heeft gebracht, raden wij aan haar als- nog te bezoeken, nog slechts enkele dagen en dan behoort ook deze zoo welgeslaagde ten- toonstelling weer tot het verleden. Hedenmiddag werd de tentoonstelling be- zocht door de leerlingen van de Christelijke school te Othene, de R.K. lagere school en de R.K. U.L.O. school te Ter Neuzen. GASDEMONSTRATIE. Hedenmiddag had op de tentoonstelling in Ober Bayem vanwege de gasfabriek der ge meente Axel een kookdemonstratie plaats. Door den Edel Achtb. heer burgemeester Blok van Axel werden de aanwezigen namens de directie der gasfabriek en het Axelsche gemeentebestuur welkom geheeten. De fabriek is hier niet alleen vertegeniwoordigd met een prachtigen stand, doch wil op deze wijze ook aanschouwelijk onderwijs geven om het groote economisch nut van het gasgebruik voor alle huishoudelijke doeleinden aan te toonen. De heer Draajjsma, van de firma Pollens en Zn te Nijmegen, -zette ciaama breedvoerig in finesses uiteen welke groote en hooge eigen- schappen koken op gas oplevert. Op twee for- nuizen werd in een minimum van tijd een zeer smakelijk uitgebreid diner bereid, bestaande uit soep, vleesch, aardappelen, bloemkool en cake. Op zeer bevattelijke en duidelijke wyze en onder groote aandacht van ruim 100 Ter Neuzensche huisvrouwen, werd alles uiteen- gezet en de economische voordeelen bleken tenslotte uit het gasverbruik, dat voor dit alles slechts iets over de 600 liter bedroeg, dus voor pl.m. 7 cent een geheele maaltijd, waardoor onomstootelijk vaststaat bjj de hier geldende gasprijzen, dat het niet goedkooper kan. Om tenslotte over de andere goede hoe- danigheden voor de spijzen op deze wijze maar te zwjjgen. Onnoodig te zeggen, dat na af loop de dames zich „proef-ondervindelijk" overtuigden, dat de demonstratde geslaagd was en de gepre- senteerde, door bereidw-illige dames rondge- diende spijzen uitstekend lieten smaken. Morgen (Dinsdagmiddag) om 2 uur zal andermaal een demonstratie worden gegeven en raden wq alle dames eti aanstaande huis vrouwen aan zich te overtuigen van het nut de demonstratie geslaagd was en zij zich de gepresenteerde, door bereidwillige dames rond- gediende spijzen uitstekend lieten smaken. INWIJDING KERK TE HULST. De Bisschop van Breda zal op 31 Mei a.s. de gerestaureerde Sint Willibrorduskerk te Hulst komen inwijden. MUZIKAAL UITSTAPJE „CONCORDIA". Onze harmonie bracht j.l. Zaterdag het aan- gekondigde beizoek aan Westdorpe's zuster- vereeniging, welke gisteren haar 50-jarig be- staan met een internationaal festival heeft gevierd. Beide vereenigingen gaven na een korte muzikale wandeling een concert op de kiosk voor het raadhuis. De beste aummers van het repertoire werden ten gehoore ge bracht onder zeer groote belangstelling van de Westdorpenaren. Na afloop overhandigde de voorzitter van ,,Eikels worden Boomen" de praesus van „Concordia" een prachtig ver- guld zilveren herinneringsmedaille en een envelop.pe met geldelijken inhoud. Te pl.m. 10 u 45 vertrok men na een bezoek aan eakele donateurs-cafehouders, waarbij op beider heil werd geklonken, weer per tram naar Axel. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 Mei zijn in onze pravincie voorgekomen 2 gevallen van roodvonk, nl. 1 te St. Kruis en 1 te Melis- kerke. NOORD-BEVELAND ZONDER WERKLOOZEN. Het eiland Noord-Beveland is thans, naar aan ,,De Telegraaf" gemeld wordt, zoo goed als geheel zonder werkloozen, dank zij het werk op de akkers en het aanleggen van ver- schillende wegen, welke van groot belang zijn voor de vluggere en veiliger verbinding tus schen de vier gemeenteci yan het eiland onder- ling. DE LOCAALSPOOR OP ZUID-BEVELAND. Enkele maanden geleden zijn eenige verga- deringen gehouden over den locaalspoorweg op Zuid-Beveland, die groote verlieizen blijkt op te lever em. De spoorwegdirectie wilde wel van het per- sonenvervoer op dezen spoorweg af (behalve voor het traject GoesHoedekenskerke, het eenige, dat rendabel is), maar had daartoe de medeiwerking noodig van de subsidieerende ge- meenten en polders, tegenover welke ze zich had verplicht een zeker aantal ritten per dag te laten uitvoeren. In foovenbedoelde vergaderingen bleek al direct, dat enkele gemeenten en polders wel in dit voorstel wilden treden, mits de spoor wegdirectie dan bewilligde in schrapping of een belangrijke vermindering van subsidie. Om te trachten hierin overeenstemming te bereiken, heeft men een commissie benoemd, die thans een rapport heeft uitgebracht aan belanghebbende gemeente- en polderbesturen. De conclusie daarvan luidt, dat de spoorweg directie het personenvervoer wil beeindigen (behalve op het traject GoesHoedekens kerke) en daartegenover een subsidievermin- dering van 30 pet. wil toestaan. Verder wil ze niet gaan. N.V. STOOMTRAM WALCHEREN TE VLISSINGEN. In de heden (Maandag) gehouden jaarver- gadering van bovengenoemde N.V. is het ver- slag over 1932 uitgelbracht, waaruit blijkt, dat al was het verlies op het stoomtramibedrijf minder dan in 1931, de resultaten van het be- drijf toch altijd nog onbevredigend zjjn. Dit vindt vooral zijn oorzaak in de concurrentie van de vele vervoersgelegenheden, zoowel op het gebied van personen- als van goederen- vervoer. Alleen het bietenvervoer nam weer toe van 5,6 tot 11 millioen K.G. Wel leverde de exploitatie een slot op van f 5367,64, maar aan rente is betaald 8151,03 en aan aflossing 3000, dus is er toch een verlies van 5783,39. De exploitatie der autobussen leverde een goed slot op van 9389,58%, dat voor afschrij- ving op autobussen en vrachtauto's is be- stemd. In de pensioen- en vemieuwingsfondsen is f 9374,20 gestort, dus samen met het verlies op het stoomtrambedrijf een nadeelig slot van f 15.187,59, en stijgt het totaal verlies samen met dat van vorige jaren tot 62.895,56. AAN GEHOUDEN. Te Arnhem is aangehouden een persoon, die zich te Middelburg en omgeving bezig hield met den verkoop van z.g.n. Sweepstake-loten voor 4, welke loten geen waarde bleken te hebben. De man is heden (Maandag) naar Middelburg overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld als verdacht van op- lichting. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier, maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen, aan de daarachter vermelde adressen: Rijwielbelastingmerk, F. Sohirris, Blok- kdn 20. Rijwieibelastingmerk, P. Wijffels, Van Steenibergenlaan 55. Rijwielbelastingmerk en Portemonnaie, W. Gort, Koedijk 4. Rijwielbelastingmerk, J. v. d. Velde, Goeschenpolder 2, Hoek. Rijwielbelastingmerk, M. Smallaegange, Drie- wegen 85. Rijwielbelastingmerk, H. L. de Cooker, Stationsweg 19. Kinderwagenzeiltje, R. Visser, Schoolplein 1. Ceintuur, P. v. d. Hout, Tramstraat 39. Hamer, J. J. Kense, Markt 9. Broekband, W. de Jonge, Hoogendijk 39. Kinderportemonnaie met inhoud, P. van Driel, Kazemestraat 24. Ceintuur, D. de rKaker, Rusthuis, Burge meester Geillstraat. Hondenhalsband, W. Nieuwelink, De Jonge- straat 7. Hondenhalsband, .Jac. v. Waes, Pelmolen- gang 4. Kinderhoedje, W. Koch, Donze-Visserstr. 19. K. L. M. LUCHTREISGIDS 1933. In afwrjking van vorige jaren is de Lucht- reisgids van het 14e dienstjaar der K.L.M. verschenen in den vorm van een volledig handlboekje, waarin men naast ge'illustreerde beschrijwingen van alle onderdeelen van het K.L.M.-bedrijf, de volledige inlichtingen over de binnen- en buitenlandsche luchtlijnen en alle tarieven voor het vervoer van personen, goederen en post aantreft. Afzonderlijke hoofdstukken zijn gewijd aan de luchtvloot, de vliegvelden, de Indie-route, rondvluchten en den luchtpostdienst. De dienstregeling van 1 Mei-31 Augustus be vindt zich los achterin en kan dus bij den ajanvang van den herfst-, winter- en voor- jaarsdienst telkens vervangen worden. Een alphabetischer bladwij-zer vergemakkelijkt het gebruik van den reeds tot een omvang van 108 bladizijden toegenomen Luchtreisgids, die er in het frissche wit-blauwe omslag aantrek- kelijk uitziet en bij Nijgh van Ditmar te Rotterdam gedrukt is. Naar wij uit vertrouwbare bron vememen zijn de gebouwen, deel uitmakende van de voormalige groentendrogerij in den Canisvliet- polder in handen overgegaan van een Bel- gische firma, die het plan heeft, daarin een weverij te vestigen. Er wordt vermeldt, dat in de nieuwe inrichting ongeveer een honderd- tal vrouwelijke arbeidskrachten zouden ge- bruikt warden. Koopster van bedoelde gebouwen, is een firma te St. Nicolaas, die een dergelijke In dustrie daar ter pliaatse en te Stekene exploi- teert. De vestiging van deze industrie in witte goederen zou het gevolg zijn van de steeds meer en meer doorgevoerde invoerbeperking. In ieder geval zal haar totstandkoming in deze omgeiving met genoegen worden tegemoet gezien. Festival. Zondag was de gemeente Westdorpe in feestdos gestoken. Het bjjna een uur lange zich langs den Sir Jansdijk uitstrekkende dorp liet de driekleur lustig wapperen ter gelegen heid van de feestviering van zijn muziekgezel- sohap „Eikels worden Boomen". Van heinde en verre waren de muziekver- eenigingen komen opdagen om him medewer- king te verleenen. En ook waren van alle kanten de belangstellenden komen toestroo- men om in het z.g. Poldertje eens wat vroolijk- heid en vreugde te scheppen. Gelukkig heeft het weer hun in dit voor- nemen niet tegengewerkt. Op een drietal kiosken brachten de verschil- lende deelnemende gezelschappen hun reper toire ten gehoore. Wel werkte de straffe Noord-Oostenwind min of meer belemmerend, doch het toegestroomde puibliek schonk aan die uitvoerende muziekvereenigingen toch de noodige aandacht. Met dankbaarheid werd het gebodene aanvaard en de stemming bij het publiek was van dien aard, dat ook de nering- doenden daarvan den terugslag ondervonden. Als een welkome gelegenheid om zijn won der te demonstreeren was de monomoterman komen opdagen. Deze monomotor mag als het nieuwste wonder op verkeersgebied be- schouwd worden. Men zou de machine met den naam van „ednwiel-motor" kunnen be- stempelen, wat zjj dan ook is: e6n wiel, ge- dreven door een motor, terwijl de berijder binnen den omtrek van het wiel gezeteh zijn machine bestuurt. Op veel plaatsen is men reeds in de gelegenheid geweest, deze nieuw ste constructie te leeren kennen. Wat het aanal wielen betreft, schijnt het mij toe, dat hiermede het non-plus-ultra bereikt is. Min der dan 4en wiel toch is niet denkjbaar. Zoo heeft dan Westdorpe niet alleen op muzikaal gebied de toegestroomde menigte wat wils geschonken, maar ook op technisch terrein iets laten zien, wat lang niet overal elders reeds te zien was. Misschien begint met het Polderke de victorie van de mono- motorcycle. Gemeenteiraad, In de op Dinsdag 30 Mei a.s., des namiddigs 2 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notuien. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot benoeming van hulp-fitter in vasten dienst op de gasfabriek, wegens eindiging v£in het proefjaar. 4. Voorstel op verzoeken om verkoop van grond a. van den heer H. P. Dieleman-Koole in de Wilhelmdnastraat; b. van den heer A. P. Freekenhorst in de Prins Hendrikstraat; c. van den heer W. Ver- straten in de Ds. Jan Scharpstraat; d. van den heer C. Rinn in de Ooster- straat. 5. Voorstel op het verzoek van S. Diele- man om afwijking van art. 12 der Bouwverordening voor de te bouwen perceelen aan de Stationsstraat. 6. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning Wjjk L no. 20 en tot verlenging van bewoonbaar verklaring van de woning Wijk F no. 31. 7. Voorstel tot wijziging van de verorde- ning als bedoeld in artt. 10 en 43 der Drankwet. 8. Voorstel tot wijziging van de instruc- ties voor de Keuringsveeartsen, tenge- volge van het Raadsbesluit van 26 Juli 1932. 9. Voorstel op het verzoek van P. de Feijter om vergoeding als bedoeld in art. 13 der L.O. wet 1920. 10. Voorstel op het verzoek van J. P. van Bendegem om ontheffing van school- geld. 11. Voorstel op het verzoek van P. Scheele autobusondernemer van traject Axel KoewachtHulst om voor dit jaar een verhoogde subsidie te mogen ontvangen. 12. Voorstel tot wijziging van de begrootin- gen, dienst 1932 en 1933. Revolverdrama. In het cafe ,,Oud Gent" in die Statiestraat, recht over het Station, had Vrijdagavond een gevecht plaats, waarbij een doode te betreu- ren valt. De baas van de herberg, een Italiaan, werd door een revolverkogel in de hartstreek ge- troffen en overleed een half uur later. Een der bezoekers de heer W. Verhaege werd in den arm gekwetst. Dr. Breijaert verleende de eerste hulp. De dader, een 28-jarige Italiaan, vluchtte nadat hij het doodelijk schot had gelost, doch is, nadat de hoofdeommissaris van politie al hier, de heer Jacobs, een verzoek tot aanhou- ding had uitgevaardigd, later te Gent ge- arresteerd. Alles schijnt er op te wijzen, dat b(j dit revolverdrama een vrouw in het spel is. KON. NED. VOETBALBOND. Kampioenschap van Nederland: VelocitasFejjenoord 32 StormvogelsPSV 31 Go Ahead 5 3 2 159 6 Stormvogels 5 3 2 89 6 Feijenoord 4 2 2 88 4 PSV 5 2 3 1010 4 Velocitas 5 2 3 1015 4 AFDEELTNG IV. Promotie-competitie 2e klasse. MiddelburgHero 22 Middelburg 5 3 11 1510 7 Juliana 5 3 2 1111 6 VW 5 2 3 87 4 Hero 5 113 7—13 3 Promotie-competitie 3e klasse. AxelZeelandia MEVOBoeimeer Axel 4 3 Zeelandia 5 2 Boeimeer 5 1 MEVO 2 1 1—0 3—1 10—6 7 3 129 4 3 12—16 3 1 4—6 2 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De strijd om het kampioenschap kenmerkt zich door de vele verrassingen, die dit seizoen het voetballievend publiek wordt bereid en hierdoor zal er tot de laatste ontmoeting de spanning er in blijven. Velocitas, dat aanvankelijk geheel uitge- schakeld werd geaoht heeft na haar overwin- ning op Go Ahead ditmaal weer een verras- sing bereid door het Rotterdamsche Feije noord met 32 te kloppen. Hierdoor werd aan Feijenoord de kans ontnomen om de leiding te nemen en is de teleurstelling in de Rotter damsche gelederen groot. De Stormvogels zijn er in geslaagd om PSV na een uiterst spannenden strijd te overwin- nen met 31 en zijn hierdoor haar kansen aanmerkelijk gestegen. Met Go Ahead hebben de IJmuidenaren thans 6 punten uit 5 wed- strijden, dus juist iets meer dan het gemid- delde, hetgeen wel bewijst, dat de mededin- gende vereenigingen elkaar niet veel toe- geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2