Feuilleton - vertellingen GEMEEGDE BERICHTEN. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct TER NEUZEN, 26 MEI 1933. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. BRABANTSCHE BRIEVEN. INGEZONDEN STUKKEN. gedreigd, als dlt de troepen die tegen de Ja- panners vechten, niet voldoende steunt. Geen van beide berlchten klinkt veelbelovend. Tegenover dit alles een militaire idylle. Terwijl de Japamsche legerscharen onder alle vormen van oorlogsgeweld uit het Noor- den tegen Peking oprukken, heeft de Chi- neesehe spoorweg uit Tientsin 500 Japansche eoldaten te Peking aangevoerd, die daar de wacht van de legatie op een ongekende stsrk- te kwamen brengen. Uit het Noorden invasie door geweld, uit het Zuid-Oosten intocht in vreedzame uitvoering van de bepalmgen van het bokserprotocol. En daartusschen het Chi- neesche leger! By Apoth. en Drogisten Ingez. Med. CONCERT OP DE MAKKT. Het concert van de plaatselijke harmonle ton wegens de weersgesteldehid niet door- gaan. Naar we vernemen bestaat het voor- nemen dit nu te geven zoodra het weer het zai toelaten. KANON OPOEVISCHT. Naar de Breskensche Courant meldt, haalde Zaterdag j.l. de schipper V. de C., op 3 K.M. benoorden Cadzand, in zin net een vormlooze massa van hout, steen, schelpen en roest op. Toen deze met dcu hamer uiteen werd ge stagen, bleek ze o.m. een klein ouderwetsch scheepskanon op houten affuit te bevatten, een z.g. Draaibar. By de pogingen om de klomp uiteen te krijgen brak het ver vergane kauon. Het affuit heeft de eeuwenlange in- werking van het zoute water beter doorstaan en is nog vrij gaaf alsmede twee steenen kanonskogels, welke ook nog te voorschya kwamen Twee dagen te voren heeft denzelfde schipper nog het halve gewei van een bison priscus opgehaald. ZOMERFEEST. Naar men uit Groede meldt, zal het jaar- lijks te houden Zomerfeest der samenwerken- de Chr. Jongelingsvereenigingea in Zeeuwsch- Vlaanderen, Westelijk Deel, dit jaar gehouden worden te Groede op een weide van den land- ibouwer Xz. Basting, op Donderdag 6 Juli e.k. Als sprekers hopen daarvoor op te tredeu: Ds. L. J. C. Visbeek, Ned. Herv. predikant te Vlissingen; Ds. G. W. Akkerhuis, Geref. pre dikant te Maassluis; Ds. A. v. Kooten, Herv. prediknut te Rotterdam; de.hser G. J. Hen- geveld te Gent; Ds. v*. Teeuwissea te Brugge; Ds. Th. P. Potma, Geref. predikant te Oost- tourg. k MOEST STAANDE ETEN Weken lang ischias. Met zijn ervaring helpt h'J nu anderen. Hier volgt een ongewoon sterke aanbeveling van een middel tegen ischias van iemand, die tzelf in hevige mate aan deze kwaal geleden heeft. Indien U ooit de pijnen van ischias ge voeld hebt, moet U het stellig lezen. En als U iemand kuit, die aan ischias lijdt, zoudt U hem hiervan moeten vertellen. De aanbeveling komt van Mr. T. P. R. Hij schr,ft: „Ik leed ongeveer zes weken lang aan ischias. Er waren tijden, dat ik niet meer kon zitten of liggen, maar steeds moest blijven doorloopen. Ik kon zelfs niet gaan zitten om te eten. Een buurman zei me Kruschen Salts te brobeeren, wat ik ook deed: ik nam elken morgen eca theelepel vol in een glas warm water. Toen ik anderhalven flacon gebruikt had, verdween de ischias, en nadien heb ik het nooit meer gevoeld. Ik blijf doorgaan met elken ochtend wat Kruschen te nemen, omdat ik last heb van constipatie en ik er van over- tuigd ben, dat Kruschen Salts het beste mid- del ter wereld is tegen ischias en rheumatiek. Iedereen, die aan deze kwalen lijdt, raad ik het dringend aan. Ik ben Kruschen Salts veel dank verschuldigd." T. P. R. De pijnen van ischias zijn een symptoom van dieper kWaad hetzelfde euvel dat rheu matiek, spit en jicht kan veroorzaken. Zij zijn het teeken, dat er iets aan Uw stofwisseling hapert en onzuiverheden in het bloed gekomen zijn. Kruschen Salts is een combinatie van zes na- tuurli ke zouten, welke Uw inwendige organen tot geregelde werking aansporen. Kruschen verschaft U daarom een inwendige schocuheid en gezonden bloedsomloop. En wanneer de „kleine dagelijksche dosis" Uw stofwisseling in orde blijft houden, dan zullen ischias en rheu matiek vobrtaan Uw deur voorbijgaca. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten h 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor 66n cent per dag. Adv. ZANGOONCOURS TE VVEMEEDINGE. Gistereh had in den „Brouwery-Boomgaard" van den Weled. heer L. Dominicus te Wemel- dinge het 19de Zangersfeest tevens Concours der Christelijke Zangvereenigingen aange- sloten by den Ring ,,Zeeland" (afd. van den Bond van Christelijke Zang- en Oratoruim- vereeniglogen in Nederland) plaats. De jury bestond uit de heeren: Leo Meens, Leiden; JOh. J. Ponse, Rotterdam en Joh. H. Caro, Middelburg. Deelgenomen we"! door 35 van de 41 bij den Ring aangesloten vereenig'ogen, waarvan door een 5-tal uit Ze euwsch-Vlaanderen, en die uitkwamen in de tiavolgende afdeelir.gen. lste afdeeliag. ,,Asafvan Axel, directeur den heer P. Brakman, behaalde 320 punten (v. j. 332) is C-diploma, gemiddeld 7. 2de afdeeling. „Excelsior" van Ter Neuzen, directeur den heer Aug. Esckhout, behaalde 330 punten (v. j. 295) is B-diploma, gem. 7. „Zingt den Heer een nieuw lied" van Zaam slag, directeur den heer H. Wisse, behaalde 333 punten (v. j. 300) is B-diploma, gem. 7. 3de afdeeling. „Halleluja" van Groede directeur den heer A. Cijsouw, behaalde 263 punten (v. j. 261) is diploma B, gem. 6. „Sweelinck" van Oostburg, directeur den heer J. Prins, behaalde 258 punten (v. j. 254) is diploma B, gem. 6. Als b'jzonderheid dient nog vermeld te worden, d'at „Asaf" en „Zingt dca Heer een nieuw lied" het hoogst aantal punten in hun afdeelingen wisten te behalen. Door het slechte weer was er slechts een tnatig bezoek. Ter verduidelijking dime dat men in de lste afdeeling door gemiddeld 7 een C-diploma, gem. 8 een B-diploma en gem. 9 een A-diplo- ma krijgt. In de 2de afdeeling door 6 een C-diploma, gem. 7 een B-diploma en gem. 8 een A-diploma. In de 3e afdeeling door gem. 5 een C-diploma, gem. 6 em B-idiploma en gem. 7 een A-diploma. Bij verkryging van een A-diploma gaat men men in een hoogere afdeeling. gpn deelt het aantal punten steeds door 42. In het laatste verslag van de raadszitting te Zaamslag is bij de behandeling van het verzoek om tegemoetkoming voor school- gaande kinderen die meer dan 4 K.M. van de school verwijderd wonen, abusief de heer D. Dees als spreker vermeld, waar dit moest zijn de heer A. Dees. Deze vroeg, of het niet mo- j gelijk is om alle verzoeken om vergoeding die j vroeger zijn behandeld eens te herzien, en dan alle gelijk te stellen, en zoo mogelijk op f 20, en, als dit nu niet goed gaat, dan bij de aan- j staande begrooting. ZUIDZANDE. In verband met de werkstaking in het land- j bouwbedrijf ia deze gemeente zal, naar de j Middelb. Crt. verneemt, de kermis op den tweeden en derden Pinksteren niet doorgaan. Ulvenhout, 23 Mei 1933. Menier, Midden in de feesten zitten me hier! En ge hoeff niet te vragen, welke feesten! Zondag is 't be- gonnen en 't lot z'n eigen aanzien, da-d-et veurloopig nog nie gedaan is. Waant elke ver- eeniging, waarvan d'n Fielp bestuurs- lid is, wil hum nog 's ampart fuiven. Zondag, na de late mis, die tusschen twee hokskes en stripkes, opgedragen wier „uit daankbaarheid by 'n zulver feest as Gemeemeraadslid", begcn 't. As d'n bakker nog maar aamper z'nen ge- kleeden-jas had uitgedaan toen ie thuiskwam, en z'n kollesaal hoofd had afgedweild, waant 't was veul zomer geworren, dan sting de hermcnie veur z'nen winkel en blaasde op vollen stoom. Toon van Diggelen veurop, as kapelmeester, sting mee z'nen rug naar z'n korps en sloeg de maat veur d'n bakker z'n uitgestalde brooikes en zuurtjes. Nuuwsgierig en 'a bietje waantrouwig kwam d'a Fielp efkes in z'nen winkel en toen d'n Toga knipoogde naar'm, toen schoot d'n Fielp as 'nensturmenden olifaant, zijn woonhuis in, uakte z'nen vierkaanten, zwartm jas, gooide z'nen hoogen hoed ergens op z'n hoofd en nog pas mee ddnen erm in 't mouwgat, kwam ie al veur d'n draad. Z'n Kee kwam'm achtema en as d'n bakker in de houding sting te lusteren naar zijn sere nade, dan heesch Kee d'r eigen omhoog op d'r teenen en plotste dr'en Fielp z'nen hoed meer in 't centrum van z'n kaie hoogvlakte. Toen zag ie 'r 'n bietje idioot uit, maar Kee had d'ren zin; de boel sting op z'n plots. Ja, amico, as de vrouwen oew aankleejen... Ik wier d'r al kriegelig onder as ons moeder mijn vroeger inspecteerde, veur ik naar grot- moeder nuuwjaar gong wenschen, of 'n aan- dere, officieele aangelegenheid gong opknap- pen. 't Petje midden op oew hoofd, oew kuif- ke sjuust onder 't klepke uit, alle knoopkes sjecuur toe en as moeder zoow d'n lesten toets aan oew toilet had gelegd, dan zagde 'r subiet uit as 'aen onwj'ze verschuppeling. En dan zee ze: „ziezoow nouw kunde tenminste veur d'n dag komen". Nog efkens oewen strikdas hoog teugen oew strotje aan getrok- ken en klaar was van Gekkum. 't Is vrimd hoe 'nen mmsch soms op de onmeugelijkste oogenblikken aan dingskes denkt, waar ie soms in veftig jaren niemeer aan gedocht had. Waant toen 'k Zondagmorgen zoow onder de muziek, d'a Fielp mee ddn douwke-n-aan z'n kachelbuis ineen3 veraanderen zag in 'n steu- vig-deurtimmerd-en-goed-gefundeerd-huis, toen schoot me die aankleejeTij te binnen van moeders, vijfenveertig jaren gelejen omtrent. Onwillekeurig kroelde-n-er 'nen lach om m'nen mond, wat d'n Fielp heel gunstig op- nam. Goedig en 'n tikske veurnaam kaipte- n-ie'n bekaanst-onzichtbaar oogske naar me, wa-d-al voldoende was, om z'n eindje kachel- pyp near veuren te laten schuivco. Da sting, van veuren tenminste al veul beter. En wat d'n achterkaant betreftdaar hadden wij g'n last van. As de Toon z'n muzikacnten ten ende d ren asem wareo, Toon ziet da dalijk, maar da s vak ee, da's vak dan zwaaide-n-ie af en stapte naar d'n zulveren Fielp. „Fie eh menier Beekers", zee-t-ie plechtig: „wij komen oew ons komplement brcugen op deuzen schoonen feestdag en en en!" „Bedaankt, veul bedaankt van Diggelen en roept oew mannen nouw Toon, dan za'k's wa d-in latca schenken!" aldus d'n Jubelaris. „Gaat allegaar naar de bakkerij" ,zoow invi- teerde-n-ie de muziek, daar is plak zat. ,,En", zee-t-ie teugen mijn: „gade gy mee de kam- meraads naar .binnen" Dr6", binnen is z a huiskamer) ,daar zal Kee zoowlaank wad-in- schenken tot dalijk!" Afyn, amico, alles vertellen is aie meuge- lyk, waant dan potlooide-n-ik heel oew kraant vol.' Alleen ditte nog: terwijl d'n Fielp, z'nen jas weer uitgetrokken had en z'nen hoed ver- loren, tn kastelein spulde veur de muziek, hij had 'n kinneke gerste op de werktafel staan, waar ie uit tipte, net zoowlaank, tot ie 't zoo werm kreeg, dat ie z'n overhemdsmou- wen opstroopte, maar terwijl ie daaraan bezig was, kwam er 'n open gery veur en nog een, en nog een, en uit 't eerste stapte dta burgemeester. Piekfijn in 't zwart en d n medalje mee 'nen zware ketting om z'nen nek. Kee wier d'r 'n bietje bleek van. ,,Drd", flusterde d'n Blaauwe: „lette gij op 't moniemcnt daar", en hij wees naar d'n erft, waar 'n gevaarte sting opgesteld onder 'nen soortement van grooten mantel: „lette gij daar op, dat d'n Fielp er nie aan komt, dan gaai ik inspannen". ,,Inspannen ..Inspannen, ja! Dochte gij, da wiij vandaag liepen?" ,,Maar wa ga-de inspannen D'a bakker z'n broodsjees natuurlijk!" Zoetjesaan kwammen de vereenigingen ok af Met en zonder vaandels, al naar gelang as ze 'r hadden. De Mikkers kwammen 't beste veur d'n dag. Alle medaljes en pryzen hongrn aan't vaan totde leege kruik toe, die me vleejen jaar, lijk ge wel wit, mee de boogschutterij in Esschen hadden veroverc, (vol, natuurlijk). D'n Blaauwe, had as de keizer van de Mik kers al z'n zulveren en blekken eereteekens aan gadaan en as ie in de zon llep, dan wierde kompleet scheel van near 'm te zien. Van veuren en van achteren hong ie vol en hy rammelde onder 't gaan, as 'nen Ford van middelbaren leeftijd. •t Scheen da-d-et d'n bakker gelukt was, om de hermonie in z'n geheel te „smeren", want ineenen barstte-n-er 'n lawyd los in de bak kerij, dat d'n grond dreunde. D'n burge meester, deur Kee iugelicht, wochtte effe, maar toen Toon z'n mannen „gif me nog 'n drupke" spulden en de Turksche trom de me- lodie aangaf, toen schrok d'n burgemeester toch zoow, dat ie z'n glas omstootte en wezen- lijk, amico, hij is toch al heel wa serenades gewend, horre! Op da punt is ie 'nen ouwen ijzervreter, maar dit bombardement, neee da-d-had nog n66it niemand meegemokt. Maar ge wit, me meugen d'n Fielp hier gfcren, dus daar werd nouw ok hekstra geblazen! Janus wier 'n bietje zenuwachtig. Hier, zoow onder't oog van ,,d'u ouwe", terwijl Kee maar schonk en tien, twintig keeren zee: „Jaan, ge doet vandaag net of ge 'm niemeer lust, drinkt toch 's leeg", Janus zat op duu- zend spelden. ..Kalmkes-aan Kee, kalmkes aan", zee-t-ie huichelachtig: ,,'t is vandaag drukken dienst, meske, mee d'n Fielp z'n zulveren bruiloft, i eh eh feest bedoel ik, 'k mot vandaag j dubbelen dienst doen, ee..." en mee keek ie 's naar d'n burgemeester, maar die zee nie: „ollee van dca Heuvel, drinkt maar 's uit en dad viel veul teugen. Toen stond Janus op, trok steuvig aan z'nen snor, zette z'n pet recht, salueerde veur z'n baas, slikte van de w5rmte en vroeg: ..orders, burgemeester". D'n burgemeester schudde z'n hoofd en keek's aaar de bakkerij. De wethouwer keek nog duidelijker naar de bakkerij, 'n raadslid w65s naar de bakkerij, maar Janus snapte niks, gong zitten en zee: „nouw, veuruit dan maar, Kee". Toen sprong de deur van de bakkerij open ea daar kwam d'n Fielp aan, bovenop de schouwers van de muzikaanten, daampende as 'n schaal derpels pas van 't vuur. Z'n hemdsmouwen omhoog, zwaiende mee z'nen hoogen hoed, zong d'n Jubelaris mee 't gezel- schap „drink, broederke drink". Ea toen... toen zag ie d'n burgemeester, de wethouwers en z'n keleega-raadslejen om de tafel zitten, geduldig wochtend, tot ie de honneurs zouw hebben waargenomen bij de muziek! Mee 6en zetje schoof ie z'n driehcaderd pond van de muzikaanten af, kwam binnen, enfilici- teerde d'n burgemeester! Burgemeester", zee-t-ie: „wel gefielies- teerd! En nogveul jaren! Kee,doe nog's vol! Lang zal ie leven!" Akelig hfe'k m'n eigen gelachea, amico! D'n Fielp, die sjuust altij zoow veurnaam in d'n stjjl kan bi'jven, was nouw, mee z'n eigen feest, heelegaar uit de rils. Maar d'n burgemeester stond op, hong z'nen ketting recht en stak z'nen spiets af. Schoon! Wa-d-hebben die mannen altij d'r woordje klaar, amico! Toco kreeg d'n bakker zoetjes-aan weer in de gaten, dat ie zelvers jubeleerde. Kee kleede 'm weer aan en toen wier d'r opglajen. D'n Fielp mee d'n Burgemeester in 't eerste open gery, daarachter d'n Raad, de muziek veurop, heelegaar veurop d'n Jaan, de ver eenigingen d'r achter en toen d'n bakker z'n broodsjees, mee cos erin! D'n Blaauwe' d'n Joep, ikke, Nolleke Gommers en Mik de Bie. Hier en daar wier gejuicht en dan deelde djn Blaauwe, die op d'n bok zat, ons mee: „d'n Olifaant zwaait 't volk mee z'nen slurf toe, jongens! Hij buigt! Hij doet „sjoertjes". Dan weer: ,,'t rechterwiel van z'n gerij gaat in tnekaar zakken. Nouw is 't 'nen krakeling. Ollee, die reis halen ze nooit". En toen, toen zweeg ie. Wij voelden, dat er iets bijzonders was. En ja! Bij 't gemeente- huis sting 'n eerepoort „Da-d-overleeft ie nie", zee d'n Tiest. Toon z'n mannen blaasden, blaasden, of de eerepoort omver moest. Ik geleuf da me hier *t hogtepunt van d'n bakker z'n feest beleefden. „Da's genogt om stom-auchter te worren", zee d'n Blaauwe onder d'n indruk. „Ik geleuf Dr<5, da me trotsch motten zien te worren op kameraad Olifaant". „Blaauwe, houwt oe gezicht toch 's toe kommandeerd Nolleke Gommers, waarop d n Tiest ernstig zee, vanaf z'nen bok: Nolleke, as ge weer 's zoow brutaal zijt, dan mik ik oew boven op de eerepoort, horre! „De pip" zee Nolleke. „Vastgelyke", wenschte d'a Tiest trug. Toen me dichterbij kwammen, as lesten in d'n stoet, toen wisten we nie wa we zagen! Aan alles was gedocht. Wa-d-'n juweel van 'n heerepoort", zee d'n Blaauwe zachtjes. En z'a medaljes rinkelden van z'n aandoening. Hij drukte z'nen hoogen hoed nog wa dieper in, teugen de zon, zoow- dat d'n rand op z'n kraag tag ea 'n stuk blek van 'n haand grotte, recht veuruit van z'nen rug afstak, lijk 'n assiebakske. Aan alles was gedocht: nogeens! •n Zulveren „25" hong ia 't midden. Daar laankst stond geschilderd, in pracht van ge- krulde letters, die ge haast nie lezen kon van mooite HULDE AAN FIELP BEEKERS, RAADSLID EN MR. BAKKER VAN ULVENHOUT. Rechts hong ons wapen, links 'n ,,wapen" mee twee prachtig-geschilderde Broojen erin, en 'nen veurzittershamer in 't midden, netjes gekruist. En 's avonds kon de poort heele gaar verlicht worrea. „Zoowiets ziede nie in de grotste stad", zee d'n Tiest. „Neee", piepte De Bie: „ge sprikt daar 'n waar woord Blaauwe. Ik ben s eenen keer van m'n leven heelegaar in Endhoven gewiest; daar groeien de laampkes aan de boomen, om zoow te zeggea, maar zddwiets, neee da-d-heb ik er nie meegemaakt". Eindelijk liep 't fa)fdie drukte in de gaten, da wij, mee d'n blekken Blaauwen op d'n bok, in de broodsjees van d'n Fielp zatten, waant mee eeavoudlge letters staat op die sjees ge schilderd: „Fielp Beekers, Broodbakkeren Aanverwanten. Dagelyks vers. Ulvenhout Geweldig zoow as w\j toegejuicht wieren. Nolleke Gommers en Mik de Bie vochten om de eereplots, om te kunnen buigen. En d n Blaauwe wuifde as 'uen Amerikaanschen Blek- koning. In de Raadszaal was de plechtige huldigmg. Weer sprak d'n burgemeester. Gevoelig, veurnaam, manjefiek. Hij vlocht 't brood van d'n Fielp deur z'n Raadslidmaatschap; sprak van stoffelijk- en geestelijk voedsel, waarop d'n bakker z'n gemoed vol sprong. Toen kreeg ie 'aen leuningstoel en 'n zulver brood- mandje veur Kee, „die 'm zoowveul mot missen". Nouw, da 's niks te veul gezeed, amico. Thuls is ie nooit 't Oudste lid na d'n Fielp, Kees Bak3, dn smid dee ok 'n woordje en schonk 'nen vul- penhouwer, die d'n bakker ondersteboven m z'nen sigarenkoker dee. 't Is goed da me de sjee3 hebben flusterde d'n Tiest: 't eindigt in 'n verhuiszing, Drd Ik most ok spreken. Fielp zee ik: „veul woorden zax rie arn oew vuilmaken. Wij kennen mekaar!" Da dee 'm goed. H'j lachte weer op z n ouwe manier, zonder plechtigheid. ,JCek s gong ik deur: ,,'nen zulveren inktpot, namens de kameraads. Gij kvat er de convocaties uit schrijven en Kee kan er mee geuren. is t naar oewen zin, jonk?" „Te veul, veuls te veul, Dr6 zee-t-ie. .jmaar bedaankt!" 't Monumentvolgende week, t Is te veul, sjuust as d'n bakker zee. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet voe DR6. WETHOUDER, DIE GROOTE SOMMEN VERDUISTERDE. Betreffende de aanhouding van een land- bouwer te Krabbendijke, die tevens wethou- der dler gemeente is, meldt een der bericht- gevers van het „Hzudelsblad" nog: De aangehoudene is eenigen tyd geleden failliet verklaard. Zaterdag werd te Middel burg te verificatie-vergadering gehouden. Daarbij is gebleken, dat de man ongeveer 85.000 had verduisterd. Hij zou een inwo- ner van Krabbend^ke hebben wijs gemaakt, dat hij met hem samca twee nieuwe huizen aldaar kon koopen, als deze hem vierduizend gulden gaf. De huizen zouden onmiddellijk met een winst van enkele honderden guldens weer verkocht kuraen worden. De vierduiizend gulden zijn aan den wet- houder uitbetaald, maar huizen heeft hij nim- mer gekocht. Dit was voor den officier van justitie te Middelburg aanleiding last te geven tot aanhouding vaa den man en toen deze per trein Middelburg wilde verlaten, werd hij aan het station gearresteerd. Later werd hij voor den officier van justitie geleid en naar het huis van bewaring over- gebracht. DE BRAND TE ENSCHEDA Omtrent den brand in de manufacturen- zaak van den heer Eievendag te Enschedd waarbij de 25-jarige dienstbode H. Feikema uit Gronau is omgekomen, lezen wij in de „Tijd" nog het volgende:: Omstreeks twee uur waarschuwdea omwo- nenden de politie, dat er brand was uitge- broken in het perceel van de fa. Lievendag. Onmiddellijk rukten het personeel van de ka- zerne en de manschappeu van serie drie uit met een motorspuit. Toen men arriveerde, stond het geheele perceel, dat uit winkel, bergruimte en woning bestaat, in lichter laaie. Met drie stralen op de waterleiding tastte de brandweer het vuur aan, doch men slaagde er niet in iets vsn het perceel te redden. Uitbreiding naar de belendende gebouwen wist men echter te voorkomen. Het echtpaar L. dat reeds bejaard is, had zich tegen 12 uur te bed begeven. Omstreeks twee uur werd men wakker door een sterke rooklucht en onmiddellijk ging men naar be- neden, waar de achterkamer en een gedeelte van den winkel reeds in vlammen stonden. Mevr. L. haastte zich haar zoon en de dienstbode te wekken. Hoewel met moeite kon de zoon zich nog b.tijds in veiligheid stellen; de dienstbode echter niet meer. Zij zag geen kans meer naar beneden te komen, terwyl de bewoners het vanwege den rook en de geweldige hitte niet aandurfden, het meis- je van boven te halen. Akelig weerklonk het hulpgeroep van het in doodsgevaar verkeeren- de meisje, dat eenige oogenblikken later in den rook moet zijn gestikt. Zooals gezegd, stond het perceel reeds in vlammen, toen de politie en brandweer arri- veerden. Men slaagde er toen niet meer in, het meisje levend uit de puinhoopen te halen. Haar lijk is later naar het ziekenhuis „Zie- keazorg" vervoerd. Naar we vernemen, was het perceel, dat eigendom is van den heer L., voor 12.000 en de inventaris voor f 14.000 verzekerd. Nader vernemen wjj nog, dat de brandweer en politie met levensgevaar getracht hebben de dienstbode te redden. Van af het dak van de aaastgelegen confectiefabriek der Gebr. Olland had men planken gelegd naar het ka- mertje, waar zich de ongelukkige bevond. Het meisje bleek toen reeds door den rook te zijn gestikt. T.qno-R dezen weg heeft men haar lyk, dat reeds op eenige plaatsen was geschroeid, naar bencadon gebracht. NOODLOTTIG GEEINDIGDE HANOTOCHT. Te Gaasterland is aangespoeld de kano, waarmee de heeren Stekelenburg uit Zwolle en Scheen uit Lochem, een tocht over het IJsel- meer wilden maken. Van zeevarenden, die Zondag j.l. op het IJselmeer hebben gekruist, vernam de Tel., dat het dien dag onder Schokland erg mistig is geweest en er een vrij hooge zee stond. Men neemt aan, dat de kano bij een dwars- zee is omgeslagen. Een tragische bijzonder- heid is, dat de heer Stekelenburg over enkele maanden in het huwelijk zou treden. Dinsdag 16 dezer zyn beide heeren met een blauwe tweepersoons kano, „Flits" genaamd, uit Zwolle vertrokken met het voornemen, een vijfdaagschen tocht te maken over de vaar- ten en plassen in Noord-West-Overijsel. Het plan was, den eersten dag te Zwartsluis te zijn, Woensdag te Giethoorn, Donderdag in Blokzijl en Vrijdag te Vollenhove. Bij gunstig weer zou men naar het eiland Schokland oversteken, om tenslotte via Kampen naar Zwolle terug te keeren. Wel hebben de familieleden van de beide heeren nog briefkaarten en foto's ontvangen van hun tocht, o.a. uit Giethoorn, doch sinds de beide kanovaarders Vrydag j.l. uit Vollen hove waren vertrokken, Is er niets meer van hen vernomen. Men kan zich de ongerustheid indenken van de familieleden, toen ook Zon dag de heeren nog niets van zich hadden laten hooren. De heer Scheen zou uitkomen op een voetbalwedstrijd, welke Zondag te Deventer werd gehouden. In verband daarmede waren de kanovaarders voornemens, om direct van Schokland naar Zwolle door te peddelen, aan- gezien de heer Stekelenburg er weinig voor gevoelde, alleen te Kampen te overnachten. De familieleden van den heer Scheen en ook diens verloofde uit Lochem zijn Zondag in den loop van den dag naar Zwolle gekomen om te vernemen, of daar wellicht eenige tijding was ontvangen, doch hun reis was vergeefsch. De vader van den heer Scheen is daarop naar Blokzijl vertrokken, ten einde te trachten, in Schokland of Blokzijl nadere berichten te ver- krijgen, doch hij keerde zonder eenig resul- taat terug. EEN MILLIONNAIR ZONDER GELD. Bij een inwoner van Utrecht vervoegde zich dezer dagen een vreemdeling, die een merkwaardig verhaal omtrent zijn wederva- ringen ophing, blijkbaar met de bedoeling om geld los te krijgca, aldus meldt het „Utr. Dgbl." De man vertelde namelijk, dat hij van Roemeneesche nationaliteit en milionnair was. Hij had het afschrift van een brief bij zich, waarvan het origineel door een Ameri- kanasch notaris venzonden zou zijn en waarin de vreemdeling eenig erfgenaam werd ver klaard van 2.200.000 dollar. De vertaling heette van den tolk aan het Roemeensche gezantschap te Parijs afkomstig te zijn. Deze millionnair was blijkbaar onder een slecht gesternte geborcn, want hij bezat tijdens zijn bezoek althans geen centtenmi-ste zoo gaf hij voor. De kwestie was namelyk, dat ONNOODIG LIJDEN Als iedere beweging u pijn doet, als ptJn In de lendenen, urinestoomisseh, hoofdpijn, duize- ligheid, en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen. wordt gij gewaarschuwd, dat de orga nen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheu matiek, spit, waterzucht of blaaszwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende de onzuiverheden uit het bloed filtreerea Foster's Pillen heelen en versterken deze ver- zwakte organen, zoodat de onzuiverhedea welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende eindelooze pijn en ongemak ver oorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank z(j Foster's Pillen. Foster's Rugpyn Pillen zyn verkrijgbaar b{} alle drogisten enz. k /I,—, 1,75 ea 3,— per doos. Te Ter Neuzen bij Fa. A. v. Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 27 (Ingcz. Med.) men in Duitschland zijn portefeuille uit etJn binnenzak had gehaald en daartoe eca snede door twee jassen had gegeven. In die porte feuille zaten zijn geld en pas en andere papie- ren. Het was nu zijn bedoeling om aaar Rotterdam te gaan en daar aan den Roemeea- schen consul een nieuwen pas te vragen. De groote moeilrjkheid was echter om zonder geld naar Rotterdam te komen en daartoe kwam hij den Utrechtenaar om ,,advies" vragen. Hij had kort geleden nog door middel van een kabeltelegram in Brooklyn 1500 dollar als voorschot aangevraagd. Zoodra hij dit geld ontvangen had, zou hij alles vergoeden en de Utrechtsche inwcaer zou nog 100 dollar extra ontvangen om onder de Utrechtsche kinderen te verdeelen. Meneer was dus nog philan- troop bovendien. In den loop van het gesprek bleek het, dat toch niet alle papieren ontvreemd waren. Hjj vroeg namelijk of de Utrechtenaar Italiaansch las. Deze antwoordde daarop ontkennend. Dat was jammer, want anders had de bezo»- ker nog een mooien brief om aan te toonen, dat hj ook ia Italie had gereisd; trouwens, hjj was zoo ongeveer overal bekend. Of hy den brief toch maar eens wou laten lezen, want je kon nooit weten wat er van te begrijpen was. Die Utrechtenaar, die echter wel Ita liaansch kent, las in het schryven, dat zijn bezoeker in September 1932 zich bjj de veillg- heidspolitie te Milaan had gemeld en toen uit Nederland was gekomen. Hij verstond dan ook Nederlandsch en sprak Fransch, Duitsch, Eu- gelsch en Italiaansch. In een Italiaansche krant stond nog, dat men hem al eens be- roofd had. Overal werd hij overigens ver- volgd en beroofd. Toen vond de Utrechter, by wien de man zijn toevlucht zocht, het maar beter om zich met de politie in verbinding te stellen. Maar daar voelde de Roemeen ook niet veel voor en toen de rechercheurs onder- weg waren, vroeg hij wat een kaartje naar Rotterdam zou kosten. Toen bleek, dat hij ongeveer 2,50 aan Ne derlandsch en ook nog eenig vreemd geld bj zich had. De recherche heeft den man mee naar het hoofdbureau genomen. Daar hy, voor wover was na te gaan, geen misdryf had gepleegd, was er geen reden om hem vast te houden. Aangezien hij echter niet in het bezit was van de vereischte papieren, is hij over de gren* gezet. (Buiten vcrantwoordelykheid der Rcdactle.) Zaamslag, 26 Mei 1933. Geachte Redactie. Naar aanleiding van de op Dondagdag 18 Mei gehouden publieke aanbesteding van het bouwen van 3 woningen te Axel, kan ik niet nalaten, UEd. beleefd te verzoeken my eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad te wU- len afstaan. Wanneer iemand een bouwwerk wil laten maken is het, vooral in dezen tyd, in de eer ste plaats zijn bedoeling, dit zoo spoedig mo gelijk te willen laten uitvoeren en gaat hy na- tuuriyk over tot een publieke aanbestedmg, waarnaar dan alle aannemers gelegenheid krijgen in te schryven. Een legio van mschry vers komt hier op af, koopen een bestek en teekening en maken hunne berekemng. Zy ontzien dus kosten noch moeite om te trach ten voor den laagst mogelyken prijs het werk machtig te kunnen worden. Dat dit door de verbazingwekkenae ccacurrentie steeds moei- liiker wordt, zal ieder wel bekend zyn. Ook zal men begrijpen, dat door een aannemer of gevestigd patroon deze wanton standen het meest worden gevoeld. Zy moe ten meestal concurreeren tsgenover niet ge- vestigde patroons, die geen zaak of bedrgf moeten onderhouden en ook niets te maken hebben met sociale wetten, welke tegenwoor- dig zeer zwaar drukken. Dit alles is voor een groot deel uitvloeisel, zooals hst in vele **keh het geval is, van de crisisomstandigheden. Ik ben er echter volkomen van overtuigd, dat ieder zyn best doet om te werken en «ya brood te verdienen op de een of andere ma nier. Ik weet ook zeer goed dat hier weinig te veranderen valt. Maar het is my onbegrjjp- iyk dat in deze slechte tijden voor den aan nemer dingen gebeuren zooals verleden week te Axel by eca publieke besteding. Van besteders die vooraanstaande n«- schen in de maatschappy zyn, zou men zoo let* niet mogen verwachten. Ik wil het gebeurde als volgt in herlnnerlng brengen Er werden op 18 Mei te Axel drie woningen publiek aanbesteed, waarvan ondergeteeken- de de laagste inschrijver was, uit een keu» van 22 inschryvers. Ik rekende vast op de gunning van het werk. Des anderen daags werd mij, als genoegzaam bekend staand aan nemer, mondeling medegedeeld, dat het werk niet aan mij, maar aan de plaatselyke aan nemers werd opgedragen. Nu vraag ik my af, en ik laat het oordeel hierover geheel aan het publiek, of een dergelijke handelwijze met zeer grievend is voor een aannemer? Is het niet diep treurig dat wy op zoo'n manier met voor- bedachte rade worden gebruikt, om on* een prys te laten maken voor een willekeurig be- voorrecht aannemer. Daar wy als aannemer voor dergelijke handelwijze bloot staan, ge voelde ik mij verplicht tegenover het publiek bovenstaande te moeten bekend maken. In de eerste plaats om mijn eer en goeden naam hoog te houden en in de tweede plaats toe- komstige besteders en aannemers er op to willen wyzen, om zich voor zulke ondegelyko zaken te wachten. Vertrouwende, dat mijn collega s aan nemers het door my naar vorengebracht* op prys zullen stellen, en hiermede rolkoma* accoord zullen gaan, verblyve, Hoogachtend, C. H. H. WISSE, Aannemer, ZaaxuOBg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6