ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. MERCURIUS HAVERMOUT Eerste Blad. No. 8995 VRIJDAG 26 MEI 1933 73e Jaargang, Tentoonstelling „Klimop" voor Handel, Industrie, Scheepvaart en Landbouw TER NEUZEN, 26 MEI 1933. AXEL. VLISSINGEN. Onze rondgang langs de Stands. CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT TER NEUZENSCHE COURANT x. anvT'.wTHVi\rTTi»'V- Van 1 tot 4 rebels f 0.80 Voor elken rege) A.RONNEMUNTSPRI JSBinneu Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika 2,overige lan den /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. tJitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTI6N: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken rege) meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrggbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de ultgave. DIT BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND NEDiERLANDSCH JONGELINGS- VERBOND. Het bovengenoemde verbond hield Woens- dag en Donderdag zijn 80ste algemeene ver gadering te Viissingen en Middelburg. De besprekingen betreffen in boofdzaak de Jaarverslagen, welke de vergadering na enkele opmerkingen goedkeurde, terwijl zij den pen- nlngmeester volledig decharge verleende. De heer Tabak had een woord van bijzon- deren dank in ontvangst te nemen voor zijn groot aandeel in het organiseercn der werk- kampen voor werkeloaze Bondsleden, waarvan er vyf zyn gehouden In drie sectisvergaderingen spraken de Ds. D. Crommellng, zend'ugsdirecteur over JHedendaagscbe tegenstellingen in Neder- landsch-Indie, de heer M. C. Fallentln over ,;De aansluiting van het Jongens- op het Jangemanneniwerk" en de heer C. Tabak over Jntensiveering van onzen Vereenigings- aitoeid. Na afloop der vergadering, begaf men zich tn optocht naar de buitenhaven, en is met een der booten der Stoomvaart Maatschapp. ..Zeeland", die geheel was uitverkocht,. een tochtje langs de W&lchersche kust gemaakt, begunstigd door goed weer. Na terugkeer te Viissingen ging het in op tocht naar de St. Jacobskerk, waar een avond- byeenkomst is gehouden, in welke de beer H. Gordeau sprak over „Om eigen taak, op e:gen plaats". Uitvoerig behandeide spreker de huidige toestenden in de wereld, waaraan naar zijn meening een geestelijke crisis ten grondslag Ugt. Spr. meende, dat men geen heil moet zoeken by wonderdokters als communisme of fascisme, maar zicb moeten biyven scbaren am Gods troon cn vertrouwen stellen in den eenigen Zaligmaker, Jezus Christus. Donderdagmorgen kwamen nog uit alle oorden van Zeeland en ook van daarbuiten Bondsleden aao, en daar dit vooruit bekend was, bad men zoowel te Middelburg als te Viissingen, resp. in de Nieuwe Kerk en in de St. Jacobskerk bijeenkomsten beleerd. waar'n de Bondsvoorz. en Dr. G. P. v. Itterzon uit Den Haag elkaar als sprekers op de morgen- en middagbyeenkomsten, afwisselden. De Bondsvoorzitter besprak de gescbiedenis ran't Verbond, die getuigt van groei en zeide dat het Bondsdevies ongewijzigd moet biy'ven: Het Evangelie ven Jezus Christus, een kracht Gods tot zaligbeid, ook onze kracht, De kracht van Hem, die beloofd heeft ,,Zie ik maak alle dingen nieuw". Dr. Van Itterzon sprak over: Jezus Chris tus, de Redder der Wereld", en wees op de droeve gevolgen van den oorlog, op bet nog steeds niet opgeloste vraagstuk van den vrede, am het betreurensiwaardige van den klasse- atryd, op overproductie en meohanisatie der productie, op leven op een te hoogen basis. Men moet afgaan op het Heilige Licht en dan bemerkt men, dat Jezus Christus toch dlchter by is dan men aanvaakelijk dacht. Velen zrjn aangekondigd als redder voor de nonden der menschen, maar geen enkele kan het behalve Jezus Christus. Er zijn veel kwakzalvers, maar er is slecbts den Genees- heer. Na afloop der middagbyeenkomsten ver- eenlgden alien, ook zij die te Viissingen de vergadering hadden bygewoond zich in de fraaie Abdg te Middelburg, en waren daar naar schatt'ng tusschen 2000 en 3000 men schen bgeen, toen de Bondsvoorzitter, Ds. Veen, vanuit een der vertreikken van de wo- ning van den Commissaris der Kcaingin en door middel van luidsprekers op een paar plaatsen van het plein opgesteld een slotwoord sprak en dank bracht aan den Commissaris der Kcaingin en mevrouw Quarle3 van Ufford, aan de regelingscommissies uit de afdeeltngen Viissingen en Middelburg en de bijeenkomst sloot mot een opwekking bij terugkeer in alle oorden des lands weder met kracht het werk voort te z&tten, en met dankzegging. De V.V.V.-feestelijkheden. Somber zette gisteren den dag in en toen reeds in den voormiddag Pluvius zyn aan werzigheid deed gevoelen in eca aaruvankelijk druilerig regentje dat tegen den middag in hevlgheid toenam, werden de vooruitzichten oeeT pessimistisch. Met vrij groote kosten was door het wakkere V. V. V. bestuur het terrein achter de villa „Wilhelmina" van wijlen den beer Van Dixhoorn iageTicbt tot een soort apenlucht-tbeater met een groot verhoogd plankier dat een oppervlakte had van pl.m 80 k 90 M2. waarop de Intemationaal bekend Btaande vereeniging ,,Mediaburgum" cader leiding van haren eminenten directeur de heer CShr. J. Mazure hare Folkloristlsche en rytb- Mlsche dansen en spelen zou uitvoeren. Het organ'isatoriscb talent, vrawege V. V. V. reeds zoo dikwerf tentoongespreld, ruimde ook nu ttllerlei bezwaren manmoedig op en alles blaakte van optimisms; maar ziet, Moeder Natuur bleek ongunstig gestemd en al de moeite en de kosten hebben in den vollen z'n van het woord geleid tot een volslagen fiasco. De middaguren toch, inste-de van verbetering, brachten verslechtering en een permrnenten regenval vanaf den voormiddag deed om- streeks 2 ure het Bestuur met de inmiddels gearrivoerde Middelburgers besluiten het feest voorloopig een uur later te doen aanvangen hetgeen de burgen'j direct per omroeper werd medegedeeld. Toen tegen 4 ure de regea lets verminderde bleek men bet er op te willen wagen en wei- dea voorafgegaan door het V.V.V.-oestuur en de Harmonie ..Concordia" de Middelburgers in optocbt door ae bootdstraten, vanaf bet hotel „Het Gulden Vlies" naar bet terrein geleid. De vrooljjke marschca van „Concordia cn het ongewone gezicbt van de door de straten ino-icneerenac in waicnerscnen aracnt gesui- ken dames en beeren en van de jeugdige gyna- nasten van „Medioburgum" bracht al spoedig veel volk op de been, docb toen men nau- wernooa den ingang van bet terrein was opge- marcbeerd nam de regen opnieuw in hevig- heid toe, zoodat slecbts eenige honderdtainu toescbouwers aanwezig waren, toen na een openingsmarsch van ..Concordia" de beer Mazure den trots den regen, van hun belang- stelling en sympatbie blyk gevenden bet w_i- kom toeriep. Hij betreurde ten zeerste, dat ae weersoinstanuigheaen bier vanaaag in den meest letterlijken zin zulk em speibreker bleex te zijn. De natuur acbtte hij op dat moment gebeel in strijd met de van gioed en leven getuigende dansen en spelen, waarbij kwam, aat men bet mooiste op dit oogenblik met bet oog op de costumeermg onmogelijk ten aan- scnouwe kan geven. Toen men uit Middelburg vertrok, had men 't zicb nauwelijk3 kunnen voorsteilen. Hij boopte ecbter zooveel moge- i. k te laten zien en van bet programma bet grootste en belangrijkste gedeelte te kunuen afwerken. Zoo betrad dan de eerste groep het ruime plankier en werd allereerst uitgevoerd „bet Angelus". Duidelijk kwam bij de uitvoering uit,°dat dit werk zoo vraagt. Al de in boeren- kleederdracht gegeven Waicberscbe dansen en spelen beoogea het karakt&r van den Wal- cberscben boer te geven met zijn eigen ge- woonten en lerven. Het devote „Angelus klept in de verte" waarmede geopend werd, is een ernstig en sober gebarenspel en beeldt in devoot gebaar uit den ernst die den Walcherschen boer in zeer veel gevallen bezielt. Het oogstte met be- geleiding van piano en viool een krachtig ap- plaus. Als tweede nummer werd gegeven een Provinciale rei of Boerendans een compositie van den beer Mazure, die ten doel heeft bet streng degelijke van de Waicberscbe manieren, afgewisseld met uiting van hoffelijkheiu if stacato's en bandgeklap in beeld te brengen er te typeerca, voorzoover men dan bier van „hoffelijkheid" kan spreken. Ook deze com positie en vertolking oogstte groot applaus. Daarna werd de Kleppermarsch van Morkt uitgevoerd en werden door de jeugdige athle- ten dezer vereeniging aesthetiscbe oef°n!n'TP'- te zien gegeven, geaccompagneerd eveneens met piano en viool. De regen nam ondertusschen opnieuw dus- danig in hevigbeid toe, dat het Bestuur an dermaal wijiziging in bet program moest brengen door dit na het uitvoerea van ,,het Patertje" als beeindlgd te bescbouwen. Ook dit laatste nummer waarvan de melodie ov°t bekend is, oogstte luid handgeklap van het kieine getal aanwezigen en deed de voorzittei der V. V. V„ de beer A. van Maale hiema mededeeling van het besluit tot het beeindigen van de dansen en de spelen. Hij sprak daar- over zijn groote teleurstelling uit, doch hei ging z.i. en terecht niet aan om den executan ten in bet nog steeds slechteT wordend weei een ziekte te laten opdoen en hij dankte d< heer Mazure en zfn vereeniging voor bur prestatie's de hoop uitsprekende hen bij eer zennigen hemel nog eens andermaal in Axe. te mogen ^verwelkcmen. Met Concordia" aan het hoofd aanvaarddf men den terugtocbt naar de stad en zoodoendc konden wy met vrijmoedigbeid zeggen, dat he', feest voor wat betreft bet eerste gedeelte gebeel in het water was gevallen. O.m. moest de parade van „de Tinnen Soldaatjes" waarir de kieine gymnasten als zoodanig ten tooneele worden geibracht vervallen om tenslotte al1' een rij domme steenen achter elkaar om te vallen als het soldatenspeljetje ten einde is. Ook de schermrei in Grieksche costuums, die o.a. in Oostende onder devhoogste cnderschei- dingen mocht deelen, mo'est achterwege blij- ven en konden de groote voorraad costumes helaas door den druilenden en nu en dan hevi- gen regen niet worden gebruikt. Zee jammer is het, dat het streven van V. V. V. op een dusdanig fiasco is uitgeloopen. Waar de beer Mazure met Medioburgum in het buitenland reeds zulke successen heeft geoogst en o.a. optrad op de ..Olympiade" en voor de Kon. Familie kan men verzekerd zijn, dat de uitvoering in haar soort eenig en artistiek is en daarom coder deze zoo depri- meerende weersomstandighedean niet ten voile kritiscb opbouwend kan worden beoordeeld. Toen des avonds te 7 uur het uur van aan- komst van het gereaomeerde muziekgezei schap „Harmonie" uit Oostburg aanbrak zag bet weer er nog steeds niet beter uit. „Plu vius" scheen dezen dag te hebben uitverkoren om zy'n luimen eens ten voile bot te vieren. Met een opgewekten en correct uitgevoerden marsch werd vanaf bet station waar bet ge- zelscbap was verwelkomd naar het Markt- plein gemarcheerd. Een groote schare be- langstellenden heeft van het begin tot con paar nummers na de pauze den ergsten regei en een nat pak getrotseerd om te genieten var de onberispelijke uitvoering van dit concert onder leiding van den eminenten directeur, de heer C. Scheijve. Het concert werd geopend met ,,Oortbge H^roique" van Alfred Mahy en toen bleek ai aanstonds van welk hoog gehalte dit gezel schap is. Met stijgende belangstelling were de rest van het briljante programma uitge vosrd waarvan wy noemen: ,,Heimlehr aus dei Fremde" van Mendelssobn-Bartboldy, dt ,.Neron"-ouverture van Popy, ,,Der Fausend kiinstler", marsch van Blankenburg, d. ,,Florentiner"-marsch van Fucik en „Atilla" een fantaisde van Verdi-Roelen. Een langduig en zeer hartelijk applaus viel na ieder nummer het gezelschap ten deei. D/zonderen lof komt toe aan den dirigent en den eersten trombonist en pistonist. De uit voering van dit programma was tot in de kleinste onderdeelen af. Jammer dat tegen bet einde het water bij stroomen viel en zoodoende het getal toehoor- ders sterk verminderde. Voor de V. V. V. beekent deze dag een schadepost van eenige honderden guldens. Wij hopen dat zij met de andere voor dit jaar op het programma staan- de feestelijkheden een grooter succes moge boeken, hetwelk ongetwijfeld overeenkomstig haar streven verdiend zou zijn. Bezoek aan Westdorpo. Onze harmonie „Concordia" zal op a.s. Zaterdagavond een concert geven te West- dorpe, zulks ter gelegenheid van de opening van bet festival op a.s. Zondag aldaar. Te ongeveer 7 ure wordt per extra-tram vanaf de Kerkdreef vertrokken. Op den Nieuwen Vlissingschea weg onder Koudekerke, had Woensdagavond een gecom- pliceerde aanrijding plaats. Een 5-tal auto's reed, komende van Viissingen in de richting van Middelburg. Ter hoogte van de halte IJsbaan stopte de eerste auto, de tweede be- stuurder wist vrij te komen door op de tram- rails en daardoor verkeerd uit te wijken, de derde kon nog tijdig stoppen, doch de vijfde reed den vierden auto aan en deze reed toen op den derden in. De beide laatste wageas waren vooral deerlijk gehavend. De bestuur- der van nummer 5, een vertegenwoordiger van een firma uit Bergen op Zoom was voorovei op het stuur gevallen en had zijn tcng ge- scheurd, doch verder liep bet geval zonder persoonlijke ongelukken af. Zooais" we'in hiit"vorig nummer reeds heb ben gemeld, was er Woensdag druk bezoek, j dat aanhield tot aan den tijd van sluiten. „Onder Ons". Te half 8 werd door het symphonie-orkest „Onder Ons", leider de hesr M. P. Harte, in '.Ober-Bayern" een concert aangevangen, Het was voor de executanten, die een varieerend amusementsprogramma zeer verdienstelijk uitvoerden, jammer, dat voor deze uitvoering juist een blijkbaar stillen tijd gekozen was, want het aantal hoorders was aanvankelijk gering. Tegen het eind werd het drukker en bleek°van waardeering voor het spel. De Beiersche kapel. Daarna kwam de "aciersche kapel van Hans Westermeier weer op het podium om zijn ver- richtingen aan te vangen. Zoowel Woensdag avond als Donderdagnamiddag en -avond bleek dat de zaal Ober-Bayern op het publiek een groote aantrekkingskracht heeft, er was al spoedig geen plaatsje onbezet. Westermeier en de dames en heeren van zijn stemmings- kapel weten er op bunne wijze echt de stem- ming in te brengen. HET VEItLOOP VAN DONDERDAG. De dag van gisteren zal voor velen een teleurstelling hebben bereid. We waren nu zoo aan het zomerweer gewoon, en we beleven dat wei gaarne. Te meer wordt daarnaar ver- langd, als dit voor het welslagen van onze ondernemingen noodzakelijk is. We hebben ten zeerste beklaagd hen, die voor Hemelvaartsdag op ondernemingen in de buitenlucht waren aangewezen. Maar ook voor het tentoonstelltngsbestuur was het een teleurstelling, daar te voorzien was, dat de regen velen, die voornemens waren hierheen te°komen, zou thuis houden. Toch viel dit mee; in den loop van den na- middag kwamen zeer vele bezoekers, waar- onder tal van buiten de stad de tentoonstel ling bezichtigen. Wij merkten er zelfs op die van verre kwamen en reeds teruggekeerde bezoekers waren. Een bewijs, dat de tentoon stelling bezoek trekt. Van den buitenkant gezien, kunnen we con- stateeren: 't gaat goed! In den loop van den avond werd het z66 druk, dat bet noodzakeiyk bleek verkeers- maatregelen te treffen en de stroom van be zoekers tot rechts houden aan te manen, wilde het niet tot een hopeloos gedrang komen. Het geleek op de drukte op de Floralien te Gent. Ober-Bayern moest de toegangsdeuren sluiten, daar het onmogelijk bleek nog meer bezoekers in het Concertgebouw op te nemen, zelfs geen staanplaatsje kon men meer yeroveren. VRI.7DAGIOTDDAG. ScUoolbezoek. Hedenmiddag werd de Tentoonstelling be- zocht door de leerlingen van de Christelijke school te Driewegen, onder leiding van den heer J. C. Jansen, de leerlingen van de Open- bare U.L.O. school te Ter Neuzen, hoofd de heer A. A. Leenhouts, leerlingen der Christe- iyke U.L.O. school te Ter Neuzen, hoofd de heer H. Heersema, de leerlingen der Hervormd Christ, school, hoofd de beer D. J., van Wqck, en de leerlingen der Christelijke school te Spui, hoofd de heer S. van Ham, terwijl ook voor de volgende middagen raeds verschillen- de scholen een bezoek met de leerlingen heb ben aangekondigd. Ter Neuzen. De Gemeente Ter Neuzen vestigt op beschei- dep doch stemmingsvolle wijze de aandacht op het vele goede dat Ter Neuzen biedt. als wo on- en iudustriestad. De Voorzittsr 'an het Tentoonstfllingscomitb wees er op, dat wanneer deze moedlijke tyden voorbij zijn, Ter Neuzen weldra haar inwonertal zal zien 'ervijfvDudigd, welnu de uitbreidlngsplannen 'an gemeentewerken toonen dat men ten capi- 'ole paraat is en een geheel stratencomplex is reeds ontworpen. Tot ons genoegen zagen ,vij, dat ook een, weliswaar bescheiden, park- aanleg het wonen zal veraangenamen. Helaas bespeurden wij nog niet een sport- of speel- plaats voor de jeugd der aanstaande burgers De tegenwoordige jeugd gevoelt dit gemis dagelijks en ziet reikhalzend uit naar eer plaatsje waar zij bun jonge ledematen naar hartelust kunnen strekken en sterken voor den komenden strtjd in het dagelijksch leven. De heer Olijslager komt ongetwijfeld eer woord van lof toe voor de wyze waarop bij de stad en omgeving in vogelvlucht gezien op het doek heeft gebracht en de niet-Neuzenaren toeroept: Vestigt U te Ter Neuzen, Platen en foto's van oud-Ter Neuzen doen zien, hoeveel moois met bet sloopen der wal- len is vernietigd om aan de noodzakelijke uit- breiding gevolg te geven. Welk een schitte- rende parkaanleg zou aldaar met weinig kos ten zgn verkregen. Dan zou men kunnen roe- pen: Vestigt U te Ter Neuzen, de stad van koophandel, industrie, zee en parkaanleg. Reederij W. Muller. Gelukkig staat niet alles in hetzelfde tee- ken, want we zien in de omgeving van dezen stand ook de inzending der rivier- en zee- sleepbootreederij van onzen stadgenoot den heer W. Muller, wiens vloot in de laatste jaren voortdurende uitbreiding onderging. Door hem worden tentoongesteld modellen zijner „En Avant"-booten en foto's betreffende uit- gevoerde belangrijke sleepwerken, o.m. die van het sleepsn van de brugbogen van Viis singen naar Zalt-Bommel. Ter NeuzenLonden. Door de Belgische stoomvaartmaatschappy Soc. An. General Steam wordt in den smaak- vol met bloemen versierden stand no. 69 de aandacht gevestigd op haren tweemaal 's weeks uitgevoerden stoombootdienst Ter NeuzenLonden, die voor uitbreiding slechts op opheffing van de thans bestaande inter- nationale belemmering wacht. Ledervvai'en De beer J. P. Smies-Boer te Axel heeft tij- del.k zijn tenten opgeslagen in stand 15. Eer groote verscheidenbeid van lederwaren op ell gobied lokt de bezoekers om een greep te doer naar deze practische artikelen. Ongetwijfel; zal de heer Smies zoo'n blijk van verlanger: willen bevredigen. Anti-regen en dampstlft In de onmiddeliyke na-bijheid is de stand 16 ondergebracht waar de heer A. de Vries uit de stad der Jaarbeurzen een preparaat heeft meegebracht, het John Jewel-preparaat, dt anti-regen en dampstift. De felste regenbuiei binderen den autorijder niet, geen beslager brilleglazen, maar vroolijk kan men de werelc blijven inkykea, den weg berjden zonder de zoo gevreesde berlagen voorruit. Verkade-product en, De bekende Verkade's Fabrieken uit Zaan- dam zijn op stand 22 tegenwoordig, en met de keurcollectie van hare fabrikaten is deze stand een lust voor de ocgen. Scheepsmodeilen. Ter versiering en opluistering zijn op de stands 1719 eenige scheepsmodellen ten toon gesteld.die doen uitkomen het talent vaa de scbeepskundige ingenieurs, die zooveel scboons weten te wrochten uit wat eens raw plaat- (jzer was. Voor de ecbte Ter Neuzenaar is deze stand een stand van weemoed over hetgeen eens was want de modellen van de eertijds alhier ge- vestigde reederij van den heer A. C. Lensen verplaatst ons ineens midden in den tyd van handelsontwrichting, van tariefmuren en al te strenge wetten, die het voor de Nederland- sche vloot cnmogelijk maakt de fiers driekleur op de zeeen te vertoonen. Hopen wij, dat spoe dig de reederij van den heer Lensen weer in onze handelsstad is gevestigd, opdat de naam „Ter Neuzen" weer op de spiegels der sterke en fraaie koopvaarders zal staan, getuige van een opnieuw kracbtigen bloei van A. C. Len- sen's Reeder' Ter Neuzen. Dat zal dan in alle werelddeelen onze blijde roepstem zijn dat de druk der tyden is geweken en Ter Neu zen zich ontwikkelt tot havenstad van eerste orde. (Ing. Med.) Stijfsel en Glucose. In de stands 9 en 10 exposeert de N.V. Stijfsel en Glucosefabriek te Sas van Gent. Van welk belang deze interessante fabriek voor de gemeenschap is, wordt in dezen stand duidelijk gedemonstreerd. Voor velen zal de stand een openbaring zgn. Weimigen zullen weten dat in deze fabriek zooveel producten worden bereid, die voor het dagelgksche leven van zoo'n belang zijn geworden. Een elec- trisch verlicbte plaat geeft een duidelijk over- zicht hiervan, terwijl dit overzicht op een tafel duidelijk wordt herhaald. Het daarop ge geven schema is zeer interessant, en geheel de stand heeft b'j het publiek veel belangstelling. Het blijkt, dat men de producten, die uit mais worden bereid in drie categorieen kan onderbrengen. Eerstens worden uit de mais producten bereid voor de menschelgke consumptie van groote waarde. Het zacbte zetmeel uit de mais is grondstof voor de bereiding van aller- lei puddingpoeders, roompoeders, sauspoeders. Het ruwe zetmeel is grondstof voor de be reiding van glucose, druivensuiker, verschil- lende stroopen, en niet te vergeten van het allemieuwste product de edelsuiker. Dan worden uit de mais bereid verschillende producten voor huishoudelgk gebruik en voor industrieele doeleinden. Men ziet ex verschillende soorten stgfsel, plakmeel, waarmee het bebang in onze wonin- gen aan de muren wordt bevestigd en de dectrine, die op geen bureautafel ontbreekt. De maisolie is als industrie-olie en als tafel-olie aanwezig. De laatste is een olie, die voor het bereiden van mayonaise zeer is aan te be- velen, terwijl de industrie-olie de grondstof vormt voor de bereiding van beste zeep, die op de toilettafel van onze dames niet mag ont- toreken. Ook is de margarine er niet vreemd aan. Ten slotte levext de mais de grondstof voor verschillende veevoederartikelen, die op een modeme boerderij niet mogen ontbreken. Hetzijn juist de belangrijke eiwitstoffen, van de mais, die daarvoor worden aangewend, zoodat de voeders van de Stijfsel- en Glucose fabriek alle rijk zgn aan eiwit, wat voor de veevoeding van groot belang moet worden geacbt. De verteerbaarheid dier voeders is zeer groot, cn de pn'js waarvoor ze in den handel worden gebracht is zoo laag, dat hierin een uitkomst moet worden gezien in deze voor den landbouw zoo moeilgke tyden. Men ziet er allereerst het Glutenfeed. Dit voeder bevat 28 eiwit, 3 vet en 38 koolbydraten. Het is een melkdrijvend voeder, dat zeer readaibel is als voeder voor melk- koeien. Naar luid der berichten wordt de hoeveelheid melk per koe er door verhoogd, en wordt het als zoodanig door de landbcni- wers zeer gewaardeerd. Ook als paarden- voeder wordt het zeer aanbevolen. Bij maar werk blgft de voellngstoestand der paardten goed. Dan ziet men er de Protena. Ulterst rgk aan eiwit. Men krn zeggen dat er 50 eiwit in voorkomt, met 5 vet en 38 kool- hydraten. Als voeder voor melkvee, paarden en varkens verdient het naar ons werd mee- gedeeld alle aanbeveling. Het Argomeel met bgna 25 e'lwit, en bijna 9 vet, is een varkensvoer bg uitnemend- heid, dat zeer goede ultslag geeft. Tenslotte wordt door de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek in den handel gebracht, een door haar samengesteld voeder, genaamd Protenose. Dit is een voeder met 20 eiwit, 2 vet, en 43 glucose of maissuiker. Er is aan tcegevoegd een hoeveelheid phosphorzure kalk. Men ziet bij veel landbouwers de phos phorzure kalk regelmatig aan hun dieren by- voederen. En het is opwnerkelgk, dat de uit- slagen daarvan soms tegenvallen. De oor- zaak daarvan moet gezocht wordsn in het feit, dat de phosphorzure kalk niet zoo mak- kelijk door het lichaam wordt cpgenomen. Dit euvel wordt verholpen door btjvceging van een vitamine, waardoor de opneembaarheid van de phosphorzure kalk in het lichaam wordt verzekerd. Daarom heeft de fabriek aan het voeder, vitamine D bygevoegd, en zoo een ideaal voedermiddel in den handel ge bracht, dat In de praktiik zeer wordt gewaar deerd. Door de bgvoeging van maissuiker is de smaak zoo goed, dat alle dieren het met graagte eten. Het is speciaal voor kalver- voedering aan te raden. Voile melk is dan niet noodig, maar ondsrmelk met protenose geeft zeer goede uitslagen. Ook voor veulens, vooral na het speenen, is de protenose een voeder, dat zeer is aan te bevelen. Ook hst voederen van protenose aan ds mcederdieren nog voor de geboorte van het jong, is van groot gewicht voor het jonge dier, want vooral de beenvorming wordt er door bevorderd, terwijl de melkproductie van hst moederdier er door wordt aangezet. Naar luid der berichten is protenose een voeder, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1