WKH^ AKKER.CACHETS GEMEHGDE BERICHTEH SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. GEMEENTER A AD VAN SAS VAN GENT. VERKOOPTNGEN. UITVOERTNGEN AANBESTEDINGEN, ENZ. Product mei't onmiskenbare gevoel, dai Uw dag alweer zal eindigen mel zoo'n aanval van die ellendige hoofdpijn. Nwferlondsch Dadelijk een "AKKERTJE" en desnoods een uur later nog een! Verrast bemerkl Ge, dal de dag steeds prel- tiger wordt en dat hel werk beter vlot dan ooitNeem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan jitsluitend: Volgens recepf van Apotheker Dumont (lngez. Med.) de bemalingsplannen thans te ramen? en 3e. Bestaat er aanleiding het vroegere plan te herzien en, zoo ja, op welke wijze Het ingenieursbureau komt in haar rapport over deze vragen tot de conclusie, dat ver betering van de waterloozing uitsluitend door verruiming van de watergangen de voorkeur geniet boven het in 1920 voorgestelde plan van verbetering van de waterloozing met be- maling. Werden de kosten van de vroegere plannen uitsluitend door genoemd comite ge- dragen, de kosten van het laatste plan komen thans hoofdzakelijk voor rijks rekening, in- zonderheid door de bemoeiingen van het Rijksbureau voor de Ontwatering. De kosten van uitvoering van de thans voorgestelde ver- beteringsplannen worden geraamd op 480.000 gulden, in welk bedrag is begrepen aan loon voor werkloozen eene som van 192.000 gulden, eoodat ook als object voor werkverschaffing in de betrkken streek aan de totstandkoming van de bedoelde verbeteringswerken zeer bc- langrijke voordeelen zijn verbonden. De Hoofdingenieur van den Prov. Water- staat kan zich met het rapport en de daarin aan het slot vervatte conclusies ten voile ver- 'eenigen. Teneinde alle belanghebbende gron- den in de uitvoering aan de bedoelde verbete- ringsplannen te betrekken, zal, alvorens ech ter tot uitvoering er van zal kunnen worden overgegaan, voor het besturen en onderhou- den van de verschillende tot de afwatering be- hoorende hoofdwaterleidingen en andere wer- ken, w.o. i.e. begrepen de werken ter uitvoe ring van de verbeteringsplannen in kwestie, over de betrokken gronden een afwaterings- waterschap moeten worden opgericht, hetgeen ook, zal steun van Rijkswege verkregen kun nen worden, noodzakelijk is; zonder een be- hoorlijk afwateringswaterschap van de be trokken landen is er dus geen afdoende ver betering te verkrijgen. Ged. Staten stellen dan ook voor tot oprichting van zulk een iwaterschap te besluiten. Het ontworpen reglement is zooveel moge- lijk in overeenstemming met de reglementen van soortgelijke reeds bestaande waterschap- pen. De afwijkingen hier en daar waren nood zakelijk met het oog op de belangrijkheid en den omvang van het werk en de noodzakelijk- heid van een zeer spoedige totstandkoming, zijnde dit laatste een absolute voorwaarde voor de belangrijke financieele voordeelen aan de totstandkoming van het werk, in den vorm van steun van rijkswege in de daarmede ge- paard gaande kostsn van werkverschaffing, verbonden, ongeacht den min of meer belang- rijken financieelen steun door tusschenkomst van het Departement van Waterstaat van Rijkswege uit anderen hoofde mogelijk verder te verleenen. Ten aanzien van den Moerspuipolder, een zgn. „polder-mixte" is in verband met de daar- voor geldende intemationale bepalingen en de bijzondere omstandigheden, waarin die polder dientengevolge verkeert, een afzonderlijke regeling getroffen. Voor elken polder of elk waterschap stelt het Rijksbureau voor de Ont watering vast, het verhoudingscijfer, waar- naar die polder of dat waterschap moet be- talen in de kosten van het afwateringswater schap, en zulks naar evenredigheid van hun belang bij den waterafvoer en/of hun invloed op het waterbezwaar. Waar bovendien verschillende waterleidin- gen e<n werken tot dusver bij de afzonderlijke polders of waterschappen in beheer en onder- houd, thans bij het uitwateringswaterschap in beheer en onderhoud zullen komen, zal moe ten worden vastgesteld een gemiddeld be drag, hstwelk voor de ontheffing van dezen last door de betrokkenen jaarlijks zal moe ten worden betaald. Zonder het bestaan van een waterschap, kan er van verbetering der afwatering niets komen. De oprichting daarvan is een alge- meen belang, hetwelk ter verbetering van zeer veel uitnemende cultuurgronden dringend noodzakelijk is. Ook de heerschende werkloos- heid maakt het zeer gewenscht, met grooten speed thans deze werken aan te vangen. De hooge waterstand in het vorig najaar was iweder opnieuw een bewijs, dat de noodzake- lijkheid van voorziening onbetwistbaar is. Hierdoor wordt, dewijl extra steun zal worden geboden, waarop anders niet te rekenen zou vallen, het voor de betrokken polders finan- cieel mogelijk, een verbetering in de afwate ring te krijgen, waamaar tientallen van jaren reikhalzend is uitgezien. Het spreekt vanzelf, dat omtrent vooxstellen of besluiten betrffen- de de te maken verhoudingstabel, bijdragen en dergelijke later de betrokkenen worden ge- raadpleegd en de gewone wettelijke beroeps- instanties open staan. De grondregeling is, dat het zeggenschap in het waterschap be- rust bij de algemeene vergadering, d.w.z bij de afgevaardigden der polders en waterschap pen. Dat is een groot college, omdat er zooveel polders bij betrokken zijn en in 't al- gemeen kan men er bezwaar tegen hebben zooveel bevoegdheden te geven aan een der gelijke groote vergadering, doch Ged. Staten vertrouwen, dat de betrokken polders aan wie zulke groote bevoegdheden verblijven, deze re geling, waarbij, voor zooverre de behartiging van het algemeen belang dit toelaat, gerekend is met de zelfstandigheid dier polders, zullen weten te waardeeren en dit geen aanleiding zal geven tot moeilijkheden in de praktijk. Ged. Staten hebben zelf een groote verant- woordelijkheid op zich genomen, maar gezien bet zoo groote belang der aangelegenheid, meenen zij toch aan de streek en de provincie daartoe verplicht te zijn. De polders en wa terschappen mogen daarin een waarborg te- meer vinden voor de onpartijdige behartiging van hun belangen en rechtmatige verdeeling de,r lasten. Van de 55 bij de oprichting betrokken pol ders en waterschappen hebben 51 hunne mee- ming ten aanzien van het voorstel kenbaar gemaakt. De bezwaren zijn in hoofdzaak ge tricht tegen de technische en financieele zijde van de aangelegenheid, terwjjl voor zoover de adminisbratieve zijde van de zaak betreft, -slechts zeer enkele bezwaren geuit werden. Omtrent deze bezwaren wijst de Rijksland- bouwconsulent bij het Rijksbureau voor de Ontwatering, Ir. J. F. L. Krugers te Tilburg, er o.a. op, dat z.i. de besturen zich nagenoeg uitsluitend richten naar het afwateringsbelang van hun eigen polder of waterschap, dat m. a. w. het algemeen balang daarbij uit het oog wordt verloren, het belang van het geheele afwateringsgebied. Wat de financieele bezwa ren betreit, wijst de rapporteur er o.a. op, dat het rijk geheel onverplicht verbeteringen aan de waterleiding aanbracht. Rapporteur erkent, dat de landbouw door de gevolgen van de huidige wereldconjunctuur vooral getroffen wordt, doch daartegenover staat, dat juist nu cultuurverbeteringen, waar in een ruime post voor de loonen zit, dienen te worden tot stand gebracht, gezien het feit, dat van Rijkswege voor dergelijke werk- verschaffingsobjecten een ruim percentage in de loonen wordt bijgedragen, een subsidie, waaraan in normale omstandigheden niet te denken valt. Mocht na oprichting van het waterschap evenwel blijken, dat de lasten, welke de streek zal moeten opbrengen de draagkracht overschrijden, dan zal immers het toekomstige waterschap nog steeds vrij zijn om het project, hetzij slechts gedeeltelijk uit te voeren; hetzij uit te stellen tot betere tijden. De oprichting van het waterschap is een conditio sine qua non, om de grondslag te leggen voor de verzorging van een betere afwatering van het geheele gebied. Tenslotte voegt Ir Krugers hier nog aan toe, dat bij overname van polderleidingen, welke voor meerdere waterschappen van belang zijn, de jaarlijksche onderhoudskosten voor de betrok ken polders zelve zullen worden verminderd. Nog wijst rapporteur er op, dat de moei lijkheden over het onderhoud van waterleidin- gen, die voor meer dan een polder het water opnemen, zullen zun opgeheven, terwijl ook hooger gelegen polders, water afvoeren en mede oorzaak zijn van belemmering in de afwatering van andere naburige perceelen of polders en ook de werken noodzakelijk maken. Maar ook blijkt uit het ontwerp-oprichtings- besluit, waar sprake is van een verhoudings tabel, dat inderdaad met de omstandigheden, waarin de diverse polders verkeeren, rekening wordt jjehouden. De groote voordeelen voor het geheele betrokken afwateringsgebied, on- verschillig of de werken al dan niet tot uit voering zullen komen, alsmede het algemeen belang, dat hij een eventueel besluit om de verbeteringen wel tot stand te brengen, is ver bonden aan de tewerkstelling van werkloozen, zijn naar de meening van rapporteur voldoen- de doorslaggevend om een spoedige oprich ting van het waterschap „Hulster- en Axeler Ambacht" te bevordere: in Met de strekking van dit rapport kunnen Ge,d. Staten zich volkomen vereenigen en ook de Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat gaat geheel met de beschouwingen accoord. Enkele polders en waterschappen trekken een parallel met de voorgenomen haven-uitbrei- ding te Ter Neuzen. Waar ook deze werken blijken tot stand te zullen komen zonder eenige bijdrage van de rechtstreeks belang- hebbenden, is men van oordeel, dat bij de uit voering van de werken in kwestie evengoed ook hier in de eerste plaats een taak voor het Rijk is weggelegd. Ged. Staten verklaren met nadruk, dat alhoewel bij de havenuitbreiding te Ter Neuzen uiteraard evenzeer van andere belanghebbenden dan uitsluitend het Rijk sprake is, het toch alleszins voor de hand ligt, dat het Rijk eene dergelijke aangelegenheid, als zijnde i.e. in de eerste plaats een zaak van Rijksbelang, aan zich trekt, in tegenstelling met de bedoelde afwateringskwestie, die im mers geenszins als zoodanig is te beschouwen. Behalve de wijzigingen, welke voornamelijk uit waterstaatsrechtelijk oogpunt alsnog noo- dig zijn gebleken, hebben Ged. Staten in de verschillende door belanghebbenden aange- voerde bezwaren voor verdere wijziging van hun voorstel geen aanleiding kunnen vinden. Het eerste deel van het ontwerp-besluit houdt in: Teneinde te zorgen voor een voortdurende goede afwatering der daarbij betrokken gron den, 'onder den naam: waterschap Hulster- en Axeler-Ambacht, esn uitwateringswaterschap op te richten' voor het besturen, verbeteren en onderhouden van de hoofdwaterleidingen, die direct of indirect het overtollige water lei- den naar de Oostelijke rijkswaterleiding, te weten die ten oosten van het kanaal van Tet Neuzen naar Gent gelegen met de daarbij be- hoorende kunstweiken, benevens alle uitwa- teringswerken, die later zullen worden aan- gelegd ten behoeve der uitwatering op ge- melde Oostelijke rijkswaterleiding, tsrwijl deze laatste met hare kunstwerken in onderhoud blijft bij het rijk. De betrokken polders of waterschappen zijn: Aan- en Genderdijke; Absdale, Riet en Wulfs- dijk; Antriche; Buth; Beoosten- en Bewesten Blij; Beoosten Blij Benoorden; Canisvliet; Catharine; Clinge; Dekkers; Ferdinandus; Groote Huissens; Groot Kieldrecht; Havik; Hulster Nieuwland; Kapelle; Klein Cambron; Kleine Huissens; Koegors c.a.Kreke; Lievens; Margaretha; Moerbeke; Nieuwe bij Sas van Gent (ocstdeel)Nieuw beoosten Blij Bezui- den; Nieuwe Karnemelk; Nieuw Kieldrecht; Nieuw Koegors; Nieuw Othene; Nieuw Pape- schor; Noord bij Axel; Noord bij Neuzen; Oud beoosten Blij bezuiden; Oude Eglantier; Oude Zevenaar; Overslag; Papeschor; Rieden c.a.; Ser Lippens; Sluis; Smids Koegorsschorre c.a.; St. Anthonie; St. Jansteen; Van Lijnden; Va- rempd; Visschers; Vlooswijk; Westdorpe of Nieuw Vogelschor; Wildelanden; Willem Hen- driks en Klein Kieldrecht; Zaamslag; Zeven Trinity's; Zuiddorpe Noorddsel; Zuiddorpe Zuiddeel of Zijpe; en Zuid Kats, St. Anna en Sparks. Voor de uitwatering van de gronden gelegen in het Nederlandsche deel van den als Moerspui bekend staanden polder zal door het waterschap een bijzondere regeling met het bestuur van dezen polder worden getroffen, welke de goedkeuring van Ged. Staten be- hoeft. OPLICHTING. De justitie te Middelburg heeft doen aan- houden dan landbouwer A. H. uit Krabben- dijke, thans verblijvende te Rotterdam, die verdacht wordt van oplichtingen tot een ge- zamenlijk bedrag van meer dan 80.000. De man is naar het huis van bewaring overge bracht. OPLICHTERS AAIIGEHOUDEN. Bij een ingezetene van Bergen op Zoom ver- voegden zich een heer en een dame, die onder voorwendsel, dat zij een reisje wilden maken naar Zeeland en Hollandsch geld vergeten hadden mede te nemen, vijf-tig gulden ter leen wisten te krijgen, onder verzekering het binnen enkele dagen te zullen tarugbezorgen. Toen de twee met hun geld vertrokken waren, kreeg degene die het geld geleend had, argwaan en bracht de politie op de hoogte. Het bleek, dat bedoelde heer en dame in een hotel te Bergen op Zoom gelogeerd hadden en daar zonder betaling waren ver trokken, mededeelende nog te zullen terug- komen. Op den weg van Bergen op Zoom naar Hoogerheide zag een der chauffeurs van den autobusdienst van Liefbroer, die van het ge- beurde afwist, het tweetal loopen, dat door de politie van Hoogerheid naar Bergen op Zoom werd overgebracht. Daar bleek, dat geen strafbare oplichting was gepleegd. Het tweetal, afkomstig uit Belgie, heeft de vijftig gulden terugbetaald en ook den hotelhouder betaald. Daar het echtpaar nog verschillende malen voor oplichting gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, waarin o.m. door de po litie te Tilburg, Nijlmegen en Sittard opspo- ring enz. was verzocht en het echtpaar ook in het Belgisch Politieblad voor aftroggelarijen gesignaleerd stond, zijn beiden aangehouden en naar Tilburg overgebracht. ROOFOVERVAL OP TREIN. Op een trein in de buurt van het station Magoia is een overval gedaan even voordat de trein een tunnel inreed. Vier personen, al- dus een Reuter-bericht uit Barcelona, trokken aan de noodrem, bedreigde het treinpersoneel met revolvers en roofde 50.000 peseta's die bestemd waren voor uitbetaling van loonen. Daama vluchtten zij. Het treinpersoneel zette de roovers na die schoten afvuurden, waar- door een persoon werd gedood en twee ge- wond. BLOEDIG DRAMA TUSSCHEN VERLOOFDEN. Te Petagne nabij Athus, dichtbij de Belgi- sche grens, heeft zich een schrikkelijk drama afgespeeld. Een jongeling, van zoowat 20ja- rigen leeftijd, de genaamde Schingker, zoon van een brouwer uit Petagne, was met zijn vriendin, een 18jarig meisje, n.l. Mamer, in een naburig bosch gaan wandelen. Na het slachtoffer met revolverschoten gedood te hebben, richtte hij het wapen tegen zichzelf en loste zich een schot in het hoofd. Toen men den wanhopige ontdekte, leefde hij nog. Hij werd dadelijk naar het hospitaal te Petag ne vervoerd, waar zijn toestand als zeer zorg- wekkend beoordeeld wordt. Het parket is ter plaatse afgestapt. Men kent de juiste oorzaak dezer gruwelgk wanhoopsdaad niet. AAN DEN ELECTRISCHEN DRAAD. Bij het reinigen van den stal kwam de vrouw van den landbouwer B. te Hoogkerk in aanraking met de electrischs leiding, welke onder stroom stond. Staande op een trap bleef zij met een harer handen aan de leiding vastzitten. Op haar hulpgeroep trachtte haar zuster haar te bevrijden, doch dit gelukte niet. Nadat voorbijgangers den stroom had den afgesloten viel de vrouw op den grond. Zij werd bewusteloos opgenomen. Het slacht offer liep ernstige brandwonden op. DOOD GEVALIEN. In de Bestevaerstraat te Amsterdam heeft Zondagmiddag een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een jongeman van 17 jaar, wonende op den Hoofdweg was met zijn zusters en een meisje gaan wandelen. Bij de woning van het meisje in de Bestevaer straat gekomen, bleek dat de ouders van het meisje niet thuis waren. De jongeman heeft toen bij de naastwonende buren gescheld om over het dak in de woning te komen. Toen hij wat lang wegbleef, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek dat de jongeman aan de achterzijde van het perceel dood op de stee- nen binnenplaats lag. Hij moet van het dak afgevallen zijn en zoo den dood gevonden hebben. HIJ WILDE HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE HEBBEN. Op de meubelfabriek „de Ster" te Gelder- malsen heeft een brand gewoed op de stof- feerderij. Een 24jarige stoffeerder wilde het zekere voor het onzekere hebben wat betreft de brandbaarheid van kapok en hield een luci- fer onder een pak kapok, meldt het U. D. In een minimum van tijd stond een groote voor- raad in brand. Door een jongen uit de fabriek werd de zoon van den directeur gewaarschuwd welke met een bluschapparaat het vuur trachtte te blusschen. De brand was echter te hevig. De fabriek werd stopgezet en het vuur werd door de arbeiders met een 14tal bluschapparaten bestreden, Na een klein half uur was het vuur gedoofd. Een groote partij kapok en kussens ging verloren. Van een en ander is proces-verbaal opge- maakt. OVERVAL TE WATERINGEN. Zondagnacht is een overval gepleegd op den 83jarigen Crispijn aan de Schoollaan te Wate- ringen. De infringer heeft zich toegang ver- schaft tot de woning door verbreking van een ruit. Crispijn snelde op het geluid van het bre- kend glas naar de kamer, waar hem door een man met een lantaam in de hand toegeroe- pen werd: Je geld of je leven! Crispijn verweerde zich heftig en sloeg den indringer met een stoel op het hoofd, waarop dezen den ouden man met een breekgzer eenige zware wonden aan het hoofd toebracht, waardoor Crispijn buiten gevecht werd ge- steld. Op het hulpgeroep kwamen buren toege- sneld, zoodat de indringer het raadzaam vond de vlucht te nemen. Geld wordt niet vermist. Men vermoedt dat de indringer via den tuin is binnengekomen, daar er in de Schoollaan waakhonden waren, die zich bij de vlucht van den indringer haddaa-doen hooren. Het breek- qzer is in beslag genomen. Maandagmorgen heeft de Haagsche recher che ter confrontatie een verdachte meege- ibracht. Omwonenden zijn van meening dat hier geen onbekende aan het werk is geweest, daar de huishoudster van den ouden man reeds eenige weken ziek is, zoodat de oude man geheel alleen woont. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Bij het baden in den Ouden IJsel is de 20- jarige Bongers uit 's Heerenberg verdronken. Het l$k is na lang dreggen gevonden. Op de Ceintuurbaan bij den Amsteldijk te Amsterdam is een voetganger door een mo- torrijder overreden. De man werd zeer emstig gewond en stierf na enkele oogenblikken. Het lijk is naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Op de Rozengracht te Amsterdam wilde een agent van politie eenige fietsers, die op het tramspoor reden, verzoeken meer rechts te houden. Daarbij werd hij door een tram- wagen van lijn 13 gegrepen en tegen den grond geworpsn. Een op dat oogenblik pas- seerende vrarhtauto, geladen met kiezelstee- nen, reed den man over het hoofd. Hij was oamiddeliijk dood. In Duinoord is het vijf jarig -zoontje van den heer v. d. Plas, wonende aan de Zwanen- burgschraat te Katwijk, door een met steenen beladen auto overreden. Het kind werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd, waar het 's nachts aan zijn verwondin- gen is overleden, In de Mathenesserlaan te Rotterdam, nabij het Heemraadsplein is de 59jarige J. van Beurden, gewoond hebbende aan den Mathe- nesserdijk, bij het oversteken van den rijweg, onder een motorfiets geraakt. In zorgwekken- den toestand is hij naar het Sint Franciscus- gasthuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. De politie nam de motorfiets voor onderzoek in beslag. Op den Rijksweg EchtRoermond, onder de gemeente Maasbracht, is het 7jarig zoontje van den heer J. H. Smeets, dat aldaar den weg overstak, door een auto, bestuurd door den heer M. Geijtenbeek uit Amsterdam, gegrepen en overreden. Het kind werd naar het ziekenhuis te Roermond gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. EEN DIENSTBODE IN DE VLAMMEN OMGLUOMEN. Maandagnacht te omstreeks 2 uur is een felle brand uitgebroken in het perceel Al- steedschestraat 19A te Enschede, waar een manufacturenzaak is gevestigd van den heer S. J. Lievendag. Het vuur greep snel om zich heen en toen de brandweer ter plaatse kwam, stond het pand reeds in lichtelaaie. Eerst toen de brand in alle felheid woedde werd het be kend dat het 25jarig dienstmeisje H. Fikens, afkomstig uit Gronau, zich nog in het branden- de huis moest bevinden. Men slaagde er ech ter niet in haar te redden. Toen de brandweer ten slotte de eerste verdieping wist binnen te dringen, vond men daar aan een raam het lijk van het meisje, dat blijkbaar door den rook is gestikt. Ze schijnt nog getracht te hebben het raam te openen, doch dit is niet gelukt. Het lijk is per brancard naar een der zieken- huizen overgebracht. Het pand is geheel uit- gebrand. De oorzaak van den brand is onbe- kend. Alles is verzekerd. DE OUDSTE VROUW VAN BELGI8. De oudste vrouw van Belgie, een inwoon- ster van de gemeente Hainin, bij Bergen, is in haar 103e jaar getreden. Zij is nog altijd goed gezond, en alleen maar wat doof. Haar eetlust is nog van dien aard, dat zij, eenige weken geleden, nog aan een feestmaal aan- zat en zich zoowel de gerechten als den wijn goed liet smaken. ZIJN TEEN AFGEBETEN. Een wel zeer eigenaardig voorval vond te Sunnyside, in de buurt van Bloemfontein in Transvaal plaats, toen de huiseigenaar den teen van een inlandsch inbreker, die in zijn woning was geslopen, afbeet. Toen de man in het hoist van den nacht een zacht geschui- fel hoorde, liep hij naar beneden, om den dief nog net naar het geopende venster naar bui ten te zien verdwijnen. In een minimum van tijd was de eigenaar bij het geopende raam en mocht de voldoening smaken den inbreker bij het been te grijpen. Hierop ontstond een hevige worsteling. De huiseigenaar, die zijn tegenstander reeds bijna als verloren waande, beet toen uit alle macht in een teen van den kaffer-inbreker, waarop deze een luid ge- schreeuw aanhief. Spoedig kwam er hulp op- dagen, waarop de brutale dief in hechtenis werd genomen. De tanden van den huiseige naar hadden zich zoo diep in het vleesch van den inbreker gedrongen, dat de ontboden ge- neesheer het noodig constateerde, dat de man zijn teen kwijt raakte. Op dit wel zeer eigen aardig voorval zal thans een proces tegen den huiseigenaar volgen, als gevolg van een aan- klacht welke de kaffer-inbreker tegen hem heeft gedaan. BOND VAN MISDADIGERS. In Mexico is naar wordt verteld een ver- eeniging opgericht, zooals er wel geen tweede zal voorkomen; een syndicaat met het doel de gedetineerden der verschillendet -gevange- nissen in het heele land te organiseeren en hun beroepsbelangen te behartigen. Niet iedereen, die dit zou willen, wordt als lid toegelatsn, men moet een strafregister kunnen overleggen, hetwelk aantoont, dat men ten minste drie vonnissen van lichten aard achter den rug heeft, of een straf van meer dan drie jaar dwangarbeid heeft on- dergaan. De contributie is gering: een bedrag dat overeenkomt met slechts 5 cents in Neder- landsch geld per maand. Oprichter en ziel van het syndicaat is een zekere Horace Valanez, die zelf tot tien jaar bagno veroordeeld werd en een geweldig ver- mogen hseft „vergaard". Met welke middelen laat zich raden. Alweer een openbare vergadering van den Sasschen gemesnteraad. Den vijfden Mei was besloten een arbeidsbeurs hier ter plaatse te stichten in vereeniging met enkele andere gemeenten uit de omgeving en een directeur daarvoor op te roepen, die door den raad van Sas van Gent zou benoemd worden. De oproeping heeft plaats gehad, de solli- citaties zijn binnen, de voordracht zou kunnen worden opgemaakt en... halt. Er is een kink in den kabel gekomen. Van- daar een nieuwe vergadering op Woensdag 17 Mei 1.1., ter behandeling van dit 6£ne punt: Voorstel tot stichting van een Centraal Agent- schap der Arbeidsbemiddeling in de gemeente Sas van Gent. Dat is een heel ander chapiter, dan waar- over den 5den Mei een besluit gevallen was. Hoe is de zaak dan geloopen? De Voorzitter zette het verloop in korte woorden uit elkan- der. Daags na de vergadering had n.l. een vergadering ten stadhuize plaats gehad, waarbij behalve B. en W. der gemeente, ook de ryksbemiddelaar in arbeidszaken referen- daris Van Lier plus de betrokken burgemees- ters der aansluitende gemeenten aanwezig waren. De Voorzitter had op die vergadering het besluit van den Sasschen raad kenbaar gemaakt en de voorwaarde ter kennis ge bracht, dat de raad zich het benoemings- recht van den directeur voorbehield. Toen is door 66n der aanwezige iburgemeesters de op- merking gemaakt, dat, waar zijn gemeente voor een deel in de kosten van het nieuwe in- stituut moest bijdragen, hij ook voor zgn ge meente een zeker aandeel in het benoemings- recht wenschte te hebben. Die burgemeester meende zelfs esn geschikt persoon voor de functie van directeur te hebben, en zooals men met een beetje gezond verstand daaruit kan opmaken, ook gaame zijn candidaat als zocdanig zou aangewezen zien. Z66 zijn wij evenwel niet getrouwd. De referendaris meende tosn een goede op- lossing gevonden te hebben. Wanneer de be trokken gemesnten een voordracht wilden op maken, zou hij, referendaris, natuurlijk namens de Regeering, de benoeming doen. En klaar was Kees. Ik meen gerechtigd te zijn te mogen constatesren, dat we op 't oogenblik zoowat zonder leidend Ministerie zitten, en de heeren referendarissen thans msenen de rol van bewindvoerders en toonaangevers te mogen op zich nemen, althans deze, waarvan hier sprake is; want om zoo maar met voor- bijgaan van een door den raad genomen be sluit te meenen zjjn benoemingsrecht uit de hand te nemen, is, op zijn zachts uitgedrukt, toch wel een beetje arbitrair. De heer De Leux kwam daar dan ook tegen op. H\j had zijn licht ontstoken bij een advocaat en deze had hem eens netj.es uitge- legd hoe de vork in den steel zat. Want die heele aangelegenheid is geregeld bij de Wet en komt voor in het Staatsblad van 8 Febr. 1931. En daarin staat, dat het gemeente- bestuur, waar een arbeidsbeurs is gevestigd ook het benoemingsrecht van den directeur heeft, nadat adviezen zijn ingewonnen bjj de districtsarbeidsbeurs en nog hoogere instan- ties. Een heel ander vaatje dus dan waaruit refe rendaris van Lier tapt. Waarschijnlijk heeft de referendaris reeds een persoon op het oog, maar ik hoop, zegt de heer De Leux, dat de raad zich zijn auto nomic niet zal laten onthouden en aan zgn recht vasthoudt. De heer Neeteson is 't ook niet erg duide- lijk hoe de zaak in elkaar zit, waarop de Voorzitter hem antwoordt, dat de zaak aldus zit: De referendaris heeft in 't midden ge bracht, dat de andere gemeenten tevreden zouden zgn. Er is niet gezegd, dat de raad niet zou benoemen, doch dat 't alleen om de voordracht ging. De heer Neeteson merkt echter op, dat, wanneer de raad wel moet benoemen uit een voordracht van 66n persoon, het recht van benoeming een paskwil is. Ook de beide Wethouders verklaren, dat «1J zich niet hebben kunnen vereenigen met de bedoeling van den referendaris. De heer Van Goethem verklaart er ook niet wijs uit te kunnen worden. Hij heeft lets gehoord van een voordracht, die opgemaakt zou worden in overleg met een commissie van werkgevers en werknemers. Wat is de bedoe ling daarvan. Daar is op de vorige vergade ring niet van gesproken. Dat wist ik ook niet, zegt de heer Mar- quinie, doch dat is op de bewuste vergadering met den referendaris voor den dag gekomen. Wel, meent de heer Neeteson, als de wet zegt, zooals de heer De Leux vertelt, dan zjjn de discussies over de heele zaak overbodig. De heer Machielsen meent zelfs, dat deze heele vergadering overbodig is. Ik was verwonderd, zegt de heer De Leux, een brief thuis te krijgen, waarin ik werd aangezbcht een lid-werknemer aan te tvgzen om in de commissie van toezicht zitting to nemen. Nu zegt de Voorzitter, dat uit iedero gemeente een persoon zou aangewezen worden om den directeur te benoemen. Dat vindt hjj nog vreemder. Dat is heelemaal in strijd met de wet en wat de referendaris heeft gezegd, is ook in strijd met de wet. Schrjnbaar geldt die dan voor Sas van Gent niet. Ieder raads- lid is na hetgeen men thans gehoord hseft, met wantrouwen bezield. De heer Marquiriie zegt, dat de referendaris gezegd heeft, dat hij toch wil weten, wie direc teur wordt. In Den Haag hebben ze meer ondervinding in die zaken. De heer De Meijer wil weten of de raad het recht heeft die persoon te benoemen of niet. De Voorzitter antwoordt daarop, dat de raad het recht heeft te benoemen uit een voordracht van de commissie uit de gemeen ten. De referendaris heeft ook gezegd: Als er een betere persoon is, dan moest die be noemd worden. Aha! zegt de heer de Leux. Nu komt de kat uit den zak. Ik stel voor niet aan to sluiten bij de Arbeidsbeurs. Wie kan beoordeelen wie de geschllttff per soon is. De referendaris kan dat ook niet, meent de heer Van Goethem. De heer De Maaijer stelt voor om *t vorlg raadsbesluit in te trekken. De Voorzitter beweert dat de heer Van Lier alleen de wet kan uitleggen. Nu gaat mijn lamp heelemaal uit, roept de heer De Leux. De heer Neeteson is van gevoelen, dat 't niet noodig is het raadsbesluit in te trekken. Ook acht hij het niet noodig om te stemmen over de handhaving van het raadsbesluit, zoo als de Voorzitter wil doen. 't Besluit is geno men, en wordt dus van zelf gehandhaafd. De heer Marquinie zegt, dat volgens refe rendaris Van Lier zij morgen hier niet noodig zijn, waarop de heer Neeteson de vraag stelt, of de Wethouders dat dan goed vinden. Volstrekt niet, roepen deze beide heeren. Dan is de discussie gesloten, zegt de Voor zitter. Ik breng de omvraag aan de orde. De heer Van Goethem interpelleert nog eens over de stoep bij Verbiest, waarop de Voor zitter antwoordt, dat deze persoon zelf3 niet eens met Burg, en Weth. daarover gesproken heeft. Maar 't zal in orde komen. Daarna heeft de heer Kaas het nog eens over het sintelpad in de Zandstraat. Hij vreest dat het met Nieuwjaar nog niet klaar zal zijn. Hij wordt echter geruststeld. Men zal zelf eens met de Centrale over de levering van sintels confereeren. De heer Machielsen heeft 't nog eens over het terrein, waarop de woonwagens staan. Hij vraagt of daar geen betere toestand kan geschapen worden met hst oog op de zinde- lijkheid daar ter plaatse. Het is daar een vuile boel, die hinderlijk is voor de omwo nenden. Daar zal ook getracht worden verbetering aan te brengen. De vragenlijst is hiermede uitgeput en de Voorzitter sluit deze openbare vergadering om over te gaan in geheime zitting. 26 Mei. TER NEUZEN. Vergadering van ingelan- den van den Nieuw Neuzenpolder in het Hotel Centraal. ZAAMSLAG. Vergadering van stemberoeg^- de ingelanden van den polder Kleine Huissens bg den heer C. P. de Regt. TER NEUZEN. Aanbesteding bouwen van een woonhuis. Architect De Bruijne. 27 Mei. TER NEUZEN. Alg. vergadering van aan- deelhouders van de Z. V. T. M. N.V. ten kan- tore der maatschappij. 29 Mei. SLUISKIL. Aanbesteding bouwen woning. Architect A. de Clercq. 30 Mei. ZAAMSLAG. Vergadering van stembevoeg- de ingelanden van den Zaamslagpolder bij den heer R. J. v. d. Veke. HOEK. Vergadering van stembevoegde in gelanden van het waterschap Loven en Wil- lemskerke. ZAAMSLAG. Vergadering van stembevoeg de ingelanden van den polder Willem III bij den heer C. P. de Regt. SAS VAN GENT. Vergadering van stem bevoegde ingelanden van den polder Oud- Vogelschor in het Hotel Centraal. 31 Mel. TER NEUZEN. Aanbesteding bouwen woon- en winkelhuis. Bouwkundige J. Defl C. Lzn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6