ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Vier Eerste Blad. No. 8994 WOENSDAG 24 MEI 1933 73e JAARGANG FEUILLETON Tentoonstelling „Klimop" voor Handel, Industrie, Scheepvaart en Landbouw r n OOSTBURG. WrNKELSLUITINGSWET flnrgemeester en Wetihouders van TER NEUZEN maken bekend, dat voor de nog komende maanden van dlt jaar, de volgende dagen zijn aangewezen, waarop de bij de Wtakelsluitingswet 1930 voorgeschreven bepa- lingen omtrent het sluitingsuur n.ie«t znlien geWcn: «3, 24, 25, 26, 27 29, 30 en 31 Mel; 1, 2 en 5 Juni; 30, 21, t-2 en 23 September; 2ft] 27 en 29 December. Neuzen, den 23 Mel 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, U J. GEELHOEDT, Lo Burgemeester. B. I. ZONNEVIJ LLE, Secretarls. TH.EESEI.UK AUTO-ONGELUK. ■teandagavond, omstreeks 11 uur reed de beer W. Uijtenbogaard ter hoogte van Abeele, oabjj Sas van Gent per rjjwiel huiswaarts, toen hij plotseling achter zlch een zwaren elag boorde. Wendende zag hij een auto te water schieten en spoedde zich terug naar de plants der ramp. Daar kwam spoedig aan wal geivommen zekere De Rldder, van Zuiddor- pe, terwijl zich nog een persoon te water be- vond, die door den heer U. met De R. op den kant werd getrokken. Uit de haastige mede- deeiingen bleek, dat zich in de auto, welks tichten onder water zichtbaar waren, nog een peraeon moest bevinden, de 22jarige Edgard de Bidder, broeder van bovengenoem.de. Oa eerstgeredde was z66 vermoeid, dat hij spoedig de pogingen tot redding van zijn broe der moest opgeven, terwijl het aan den heer U., die nog naar de auto heeft gedoken, niet mocht gelukken die te bereiken. Inmiddels verliep veel tijd, en moesten de verwachtingen, dat de ongelukkige nog zou te redden zijn, worden opgeheven. De heer Van Rompu, de bestuurder van de *ut«(, met den geredden De R. zijn daarop per &ut* huiswaarts vertrokken, terwijl de heer U. de marechaussSe waarschuwde en ook Dr. Puylaert, ofschoon niet te verwachten was, dat deze nog lets zou kunnen uitrichten. Dlnsdagmorgen is de auto met een der •cfaepen van den heer Voerman opgehaald. Men vond daarin het lijk van E. de R., op de knieea zittende op de plaats naast die van den bestxurder. De dokter achtte het niet onmogelijk dat De R. door den schok die de auto, welke tegen een Hchtpaal gebotst was, had ondergaan, be- wusteloos was geworden en dus niet als de anderen rich uit de auto had kunnen werken. De oorzaak van het ongeval was het sprin- gen van den linkervoorband, waardoor De R. bet stuur niet meer meester was. De auto reed van den weg tegen een paal en vervol- gena in het kanaal. Van andere zjjde wordt ons nog gemeld, dat de gebr. De R. met Van R. van Hoofdplaat kwam en met een vrachtauto, met een lading •ardappelen. De auto is voor onderzoek over- gebracht naar de achterplaats der marechaus- aee-kazeme te Sas van Gent, terwijl het lijk V*n E. d. R. voorloopig naar het gemeentelijk ^jVflTihnia is overgebracht. Dinsdag had alhier in het hotel van den heer De Vui'jst een vergadering plaats van pl.m. 25 drogisten uit O.- en W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze vergadering werd gehouden op initiatief gen bespxeken, teneinde te komen tot een tot doel besprekingen te houden inzake de niet gewenschte toestanden, de distributie van iuogistartikelen in Zeeuwsch-Vlaanderen be- treffende. Na een zeer geanimeerde bespre- khig werd in beginsel besloten tot oprichting van een vereeniging van drogisten voor O.- en W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Een voorloopig foestnur werd gekozen bestaande uit de heeren Crimce te Breskens, I. RisseeuwMaat te Ooebburg, R. Platteeuw, P. v. Overbeeke en A. P. v. Baal te Ter Neuzen. Dit voorloopig bestuur zal in een binnenkort te Philippine te houden vergajdering de noodige voonbereidin- gen besproken, teneinde te komen tot een definitieve vereeniging. Tegenwoordig was ook de secretaris van den Algem. Nederl. Drogistenibond, de heer Volkert Swier. door FRANCIS BEEDING (Nadruk verboden.) 39 (Vervolg.) Ik draaiide mjjn hoofd om en redde zoc mijn levert Een geweldige slag van het een of andere «ware wapen gleed langs mijn schedel af en few am op mijn rechterschouder terecht. Ik slaakta een gesmoorden kreet van pijn mijn arm was als verlamd en liet mijn revolver vallen. Een scha.iuw sprong op me af en het volgende oogenblik worstelde ik om los te komen uit den greep van iets, een klein, vreemdsoorbig wezea, dat ik In het bijna vol- ela.gen donker naiuwlijks onderscheidde, maar dat een methode van aanvallen had fel en emscrupuleuis waartegen ik me h'jna niet verweren kon. En de maa was in het voordeel, niet alleen omdat hij me verrast had, maar in horafidizaak door zijn bewerking van mijn sctKWider. Mijn geheele rechterzij deed zulk een pijn, dat mijn arm voor het oogenblik cn- bruiikbaar was. Ik verweerde me flauwtjes en werd tegen den wand van de gang opgegooid, tat ik naar adem hijgde. Een paar magere. pezige handen omgrepen mijn keel mijn Ihkkervuist behamerde ze, maar zonder kracht. Mjjtn geest was in heftige beroering p'jn en verbazing wisselden elkaar af. Maar angst voelde ik niet. Niets dan ergernis over Dat Ter Neuzen dezer dagen in het teeken der alhier te houden tentoonstelling stond, hebben de lezers ook uit de kolommen van ons blad wel reeds kunnen waarnemen. De be- langstelling voor dergelijke ondememing groeit. naar mate het tijdstip der opening nadert, en daarmede onwillekeurig steeds meer menschen gemoeid worden, terwijl er dan ook hoe langer hoe meer van naar buiten driragt. In het allereerste tijd perk van de organisatie eener tentoonstelling komt daarvan weinig naar buiten. ^lleen eens een klein bericht, dat het voomemen Jtot ..het houden eener expositie bestaat "en dat daartoe eene com- missie is gevormd. Dan wordt het voor die commissie een tijd van hard werken, waarvan het publiek evenwel weinig bemerkt, maar die toch beslissend wordt voor het al of niet sla- gen. Het is het tijdperk waarin de commis sie zich inspant om den handel, de industrie, de scheepvaart en landbouw te animeeren om op de tentoonstelling uit te komen en die met haar op te bouwen. En dat gaat niet steeds van een leien dakje. Vooral niet in tijden zooals we die tbans beleven. En dat de ten- toonstellingscommissie, bestaande uit de heeren F. B. G. de Meijer, algemeen voor- zitter, L. Meinema, secretaris, P. Galle, penningmeester, J. A. Tazelaar en H. Ribhens, voorts gesteund door het volledig bestuur der Winkeliersvereeniging „Ter Nauzen Klimop" en dat van het Nose-Comite op betrekkelijk korten tijd met dat deel van het werk dermate zijn geslaagd, dat al spoedig over vergrooting van de aanvankelijk gedachte tentoonstellings- hal moest worden gedacht is een bewijs van doelmatig gevoerde propaganda en goede relaties. Het is ook een bewijs van vertrou- wen in Ter Neuzen en hare jjvere winkeliers vereeniging die door haar onvermoeide actie ten bate van den winkelstand een goeden naam verkreeg. Na het slagen van het eerste deel van het werk kwam het naar buiten tredende, het bouwen der tentoonstellingshal en al wat daarmede in verband staat, het aanvoeren van materialen voor de tentoonstelling, het plaat- sen van lichtzuilen en masten voor vlaggen, de propaganda die op verschillende wijzen wordt gevoerd, de mededeelingen van hen die in de gelegenheid waren de ontwikkeling van het werk daar binnen gade te slaan, en daar mede reeds ook onder de bevolking de belang- stelling voor hetgeen daar op het parkeerter- rein is gebouwd en in het tot Ober Bayem om- getooverde Concertgebouw en daar achter gelegen terrein is tot stand gebracht, en brak inmiddels de dag der opening aan. Dit was onder gunstige voorteekenen. Het was stra- lend zomerweer en de vlaggen die bij deze gelegenheid werden uitgestoken gaven aan dezen dag terstoiid een feestelijk cachet. Juist op den middag kreeg de bevolking een bijzondere attractie, daar n.l. de reeds alge meen bekend geworden luchtschrijver door het geronk van zijn motor wel goed hoorbaar, doch door de groote hoogte waarop hij vloog bijna niet zichtbaar, op den toen boven onze stad wolkenloozen hemel met grijzen rook in kilometers lange letters het woord „Persil" uitstootte, welk werk door honderden werd gevolgd. \i.h De opening. Des namiddags waren tegen 3 uur in ,,Ober Bayem" verzameld het bestuur van Ter Neuzen-Klimop en het Nose-Comite, met vele genoodigden, waaronder wij opmerkten het dagelijksch bestuur der gemeente Ter Neuzen, onder-voorzitters en leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, het dagelijksch bestuur der ge meente Axel, welk gemeentelijk bedrjf Ter Neuzen van gas voorziet, het bestuur der Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Ter Neuzen en dat van Breskens, het bestuur der Winkeliersvereeniging te Axel, vertegen- woordigers der geWest'elijke, provinciale en landelijke pers, en de staiidhouders. De decoratie der zaal, waarbij men zich in een Tyroolsch landschap kan wanen, was blijk- baar voor de bezoekers een imponeerende verrassing. Tegen den besteriiden tijd werd door de ten toons tellingscomnift sic met de leden van het eere-comit^ de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, die, een officieel bezoek gebi'acBt hebbcnde aan de gemeenten Axel en Westdbrpe, ten huize van het lid van Gedeputeerde Staten, den heer J. A. van Rompu, was afgestapt, aldaar afge- haald. Toen Z.Exc. met de hem vergezellende heeren de zaal betrad, zette, terwjjl alle aan- mijn domheid hoe ik z66 onnoazel had kun nen zijn, om mijn revolver te laten vallen. Mijn tegenstander was kle'a, ongewoon klein. Ergens bij mijn borst ademde hij zwaar. Een oogenblik lukte het me, hem van me af te duwen, maar daar was -hij weer. Zijn handen omgrepen voor den tweeden keer mijn keel. Nu was ik echter Ijeter op z'jn taktiek voorbereid. Ik richtte me zoo hoog mogelijk op en omklemde zijn schouders met mijn lin- kerarm. Zijn rug was misvormd De dwerg Hiidebrand zonder het beetje zelfbeheersching, dat hij onder gewone om- standigheden bezat! Ik pakte hem bij zijn schouder en trachtte hem achteruit te mkken. Dan opeens gleed mijn hand vlug omhoog en omgreep zijn hals. Zoo worstelden we zwijgend vender. Zijn vin- gers bleven mijn keel omklemmen, maar veel kracht hadden ze aiet. De man was wat zijn- spieren betreft, niet bepaald sterk, maar wat hem aan kracht ontbrak, vulds hij met woest- heid en felheid aan. Het warme speeksel droop van zijn kin en druppelde op mijn hand. Ik sckoof mijn duim hoogerop en legde mijn vtnger3 als een sahroef om zijn hals en adamsappel, cm hem door druk daarop te dwingen, mijn keel los te laten. Bij wijze van tegenaanval hief hij bliksemsnel zi'.in knie op en stootte die in mijn maagstreek. Ik sloeg bijna dubbel van de pijn, maar .dezen wezigen van hun zetel verrezen de kapel van den heer Haas Westermeyer het Wilhelmus in, waama men plaats nam. De voorzitter van het tentoonstellings- comit4, de heer F. de Meijer, nam alsnu het woord, en sprak als volgt: Excelientie, Het is mij een groot genoegen, als voorzitter der tentoonstellings-commissie, U namens hare leden, namens de Vereeniging Klimop", en ik durf zeggen namens de inwoners van Ter Neuzen, van harte welom te heeten in ons midden en onzen dank te betuigen, dat U zich de moeite hebt willen getroosten, deze gewes- tel'jke tentoonstelling te komen openen en met een bezoek te vereeren. Wij beschouwen dit blijk van belangstelling voor wat wij, Ter Neuzenaren, presteeren, als een medeleven en gevoelen met ons streven om, niettegenstaande de moeilijke en zorgvolle crisis-omstandigheden, op meer bgzcndere wijtze onze bedrijven ten toon te stellen, ten einde zoodoende te trachten deze in stand te houden en te behoeden voor achteruitgang niet alleen, doch nog hooger op te voeren en zoo mede te werken aan het algemeen streven om zoo spoedig mogelijk de huidige depressie in het verleden terug te dringen. Voorzeker, Excelientie, het heeft heel wat zorgen gebaard en arbeid, tijd en geld ge- eischt om datgene daar te stellen wat zoo aanstonds door U zal bezichtigd worden, doch de ondernemingsgeest, het taaie doorzettings- vermogen en de onverwoestbare werklust, ons Zeeuwsch Vlaamsche volk ingeboren, kent moeilijkheden noch vrees als het er op aan- komt een zeker doel te bereiken. Het bewustzijn, dat Ter Neuzen de voor- naamste en de hoofdplaats is van Zeeuwsch- Vlaanderen en een centrum van alle verkeers- middelen, als; Provinciale Stoombootdiensten, Spoorwegen Mechelen- en GentTer Neuzen, Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maatschappij, het groote Kanaal van Ter Neuzen naar Gent, tientallen autobus- en beurtdiensten, dit gaf ons de zekerheid, dat al deze land- en water- verbindingen het geachte publiek in grooten getale naar onze tentoonstelling zal voeren en wij durven hier openlijk verklaren, dat wij ons van het succes als verzekerd achten en van meet af van de vaste overtuiging uitgin- gen ,,wij moeten en zullen slagen." Ik noemde zooeven o.a. ook de Provinciale Stoombootdiensten en denk daarbij, dat deze, meer dan welke andere, voor ons de hoofd- verbinding zouden moeten zijn aangezien zij gaan in de richting van Nederland, ons aller Vaderland, en waarvan ik Zeeuwsch Vlaan- deren bif verschillende gelegenheden den bagagewagen durfde noemen, die ten slotte, ondanks alles, en al ligt onze dierbare breede Schelde er tusschen, toch aan den Nederland- schen Pulman wenscht gekoppeld te blijven. Tot een woord van hulde en dank aan U, Excelientie, alsmede aan Uw grootedelacht- baar college van Gedeputeerde Staten, voor de huidige goede verbindingen, achten wij ons verplicht, doch nemen beleefd de eerbiedige vrijheid in Uwe welwillende aandacht aan te bevelen een aanmerkeljke verlaging der ta- rieven. En dan mag ik hier het door een der Kamerleden gesiproken woord wel even her- halen: ,,Indien het vaderland de verknochtheid en sympathie bij de Zeeuwsch Vlamingen wil bestendigen en, zoo mogelijk, vermeer- deren, en het volk van benoorden en be- zuiden de Schelde meer tot elkander brea- gen, dan moet men niet op de eerste plaats zich afvragen hoeveel er bij moet bij de exploitatie dezer stoombootdiensten, doch zich in deze volgaarne, zelfs nog grootere, financieele offers willen getroosten." Dan moge ik hier ook aog even ter sprake brengen, Excelientie, de geprojecteerde nieuwe havens voor Ter Neuzen, waarvoor de Ont- eigeningswet onlangs is aangenomen, en daar- aan de hoop toevoegen, dat het met Uwe welwillende medewerking mcge gelukken, dat reeds begin 1934 met de uitvoering der wer ken begonnen worde. Voegen wij daarbij de, dank Uwe bemoeiingen, voorgenomen wegea- verbetering in ons gewest, en het schrikbeeld der werkeloosheid zal met de intrede van het nieuwe jaar, weldra tot het verleden behooren en het Zeeuwsch Vlaamsche volk zal weder, als voorheen, in staat gesteld zijn om allea, zonder onderscheid, eendrachtig en vlijtig samen te werken tot herstel onzer welvaart. Mogen de onderhandeiingen tusschen Neder land en Belgie spoedig tot eta gunstige oplos- sing komen, een oplossing die aan onze haven weder de speciale spoorwegtarieven geeft en den bouw eener nieuwe sluis verzekert, en ik durf in voile cvertuiging hier herhalen wat ik, als lid der Commissie voor de belangeu van Ter Neuzen, eens gezegd heb tot Zijn Excel- lentie Minirter Vcu K-ittvcheek, d-1 dm de toekomst absoluut verzekerd zal zijn. Ik herinner mij ook een gesprek daarom- trent met Uw oudste lid van Gedeputeerde Staten, dea heer Van Rompu, die tot onzen spi'jt wegens ongesteldheid hier niet tegen- woordig is, toen ik hem als mijn vaste over- tuiging te kennen gaf, dat Ter Neuzen dan, j eer wij 50 jaren verder zijn, Middeiburg en Vlissingen in inwonertal zal overtreffen, en hij, met zijne gewone kalmte, daaraan toe- voegde; Vriend, dat duurt dan. zeifs geen 25 jaar. Excelientie, U is hier in ons midden als de tentoonstelling voor handel, industrie, scheep vaart en landbouw te organiseeren. Zoowel aan het bestuur van Klimop als aan het comity, dat belast was met de voorbereiding a uitvoering v?a de gevormde plannen, brengt hij zijn groote hulde, voor den moed, den ijver en de toewijding waarmede de uitvoering der plannen zijn ter hand genomen, v/hnt vooral in dezen tjjd is dit een bewijs van grooten moed en vclharding. Het getuigt, dat men zich niet wil laten medeslepen in den tijd van teruggang, maar bezield is met den vasten wil om steeds werk- zaam te blijven, opdat men bij de minste op- leving paraat is om daarvan te profiteeren en aldus mede te werken aan de algemeene wel vaart, die dan niet alleen ten bate komt van de leden der winkeliersvereeniging, doch aan keer liet ik niet los. Door die plotselinge ver- acdering van vechttaktiek verloren we echter het evenwicht. Met een doffen smak sloegen we zijwaarts op den grond gelukkig op mijr, linkerschouder. En daarna hadden we het een paar oogenblikken druk, voor we het eens waren, wie boven en wie onder zou liggsn. De dwerg had zijn beeaen om de mijne gestagen en klemde zich als een klit aan me vast. Maar ik was grooter en sterker dan hij en toen ik, na twee keer een heelen slag om, weer boven kwam te liggen, besloot Ik om, als 't eenigs- zins kon, boven te blijven. Ik had hem aog b'j zijn hals vast nu zette ik mijn knie in zijn borst, greep zijn hoof 3 wat hooger beet en be- gon den grond ermee te bewerken. Er lag wel een looper, maar Helmuth von Arting was grooter dan de loopsr breed was en zijn hoofd raakte bij elken slag den houten vloer. Zjjn greep om mijn keel verslapte ik ver- dubbelde mijn pogingen. Maar tegelijk daarmee leek de heele ver- tooning me dwaas ik, John Baxter, die in een doxkere gang met den dwerg Hiidebrand een kleinen, pietepeuterigen kere.l, aan het vechten was. Dat was exn nachtemerrie ik slien en kon maar niet wakker worden. Natuurlijk had ik dien middag te copieus ga- en moest dear nu voor boeten! Bonk' Bonk! Dat was niet het hoofd van Helmuth von Arting op den planken vloer, maar het Q£ Besturen van de Tentoonstelling organiseerende vereenigingen, „Ter Neuzen Klimop" en „Nose-Comit4". Vertegenwoordiger voor Zeeland van Hare Majesteit onze geeerbiedigde Koningin Wilhelmina, en dit bewijs van sympathie en medeleven met ons, kan niet aaders dan de liefde en aanh-ankelijkheid van ons Zeeuwsch Vlaamsche volk aan onze dierbare Vorstinne nog meer bevestigen. Is reeds in de jarea 1918/19 daarvan open lijk getuigenis afgelegd, nogmaals wil ik U, namens dit volk, vanaf deze plaats de ver- zekering geven, dat wij inderdaad Hare Majesteit onze Koningin Wilhelmina liefheb- ben en eeren als een der emineatste en meest met Haar volk meelevende vorsten, welke in den loop der tjjden over ons dierbaar Vader land den Koningsscepter hebben gezwaaid, en nu wij dezer dagen weder hobben geziea boe Zj met verstandigen blik de economische pro- blemen van Europa, ja, van de heele wereld, volgt en zich de ware Koningin van den Vrede toont door Haar telegram aan President Roo sevelt van de Vereenigde Staten, dan voelt men dat deze Vorstin en Moeder van Haar volk ons aller eerbied afdwingt niet alleen, doch dat Zij ook onze harten heeft veroverd. Geve God, dat Zij pog vele jaren voor Haar volk moge gespflprd blijven. Nogmaals, Excelientie, onzen hartelijken dank voor Uwe tegenwoordigheid en wij hopen dat deze tentoonstelling, die een krachtproef is van de energie tux werklust van ons Zeeuwsch Vlaamsche volk, bij U een groote waardeering moge yiftden en de warme sym pathie voor ons gew_esi moge bestendigen en zoo mogelijk nog vermegrderen, hetgeen voor zeker ons in de toekomst ten goede zal komen. De Comxnissa.rjs. Uopingin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, verklaarde hierop, dat het hem een voorrecht is, gevolg te heb ben gegeven aan de uitnoodiging van de Win keliersvereeniging .Klimop", die het prijzens- waardige initiatief heeft genomen om deze kamermeisje, dat op de deur klopte oan me te wekiken. Opeens merkte ik, dat Helmuth onbeweeg- lijk onder me lag. De druk op mijn keel was weg zixn vingers omgrepen nog wel m'ijn strottehoofd, maar ze waren krachteloos. Mijn duim was afgegleden ik liet even den pezi- gen hals los om me een steviger grsep te ver- zekeren, zelfs hiaf ik, voorzichtig, mjjn rech- terhand op. De geheele arm tinteMe, het beste bewijs, dat er weer leven in begon te komen, Maar op dat oogcablik kwam Helmuth op- nieuw in actie. Hij trok zijn knieen bliksem snel op en trapte uit. Gelijktijdig daarmee grepen zijn vingers, die krachteloos tegen mijn keel hadden gelegen, als stalen klauwen toe. Ik was absoluut overbluft ca v6<3r ik wast wat er gebeurde, verloor ik mijn evenwicht en kwam zjjdelings met een smak op mjn ge- tolesseerden schouder terecht. De pijn was verschrikkelijk 7.66, dat ik me een oogen blik physiek misselijk voelde. Nu was het de beurt van Helmuth om boven te liggen, en hij deed alle moeite om er te blfyen. De geheele rcchterkant van mijn lichaam klopte en gloeide van de pijn. Mijn linkerarm was echter nog intact en daarmee probeerde ik slapjes, hem van me af te hou den. Ik duwde en stcmpte, maar ik stond op het punt mijn ber,vttstz£a te verliezen en mi n slagen en duiwen werden al zwakker en zwak- ker. die van Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen. Deze tentoonstelling is ingesteld met het doel opnieuw de aandacht te vestigen op Ter Neuzen, om daarmede de bevolking opnieuw te doordringen van de wetenschap dat men in Ter Neuzen goed en voordeelig kan koopen en dat men zich daarvoor met naar het buiten- land behoeft te begeven. De handel en vooral de middenstand maken zeer moeilijke jaren door, ook als gevolg van het streven naar bezuiniging, als gevolg van de inzinking van den economischen toestand. Bezuinigen is allerwege de leuze en spaar- zaamheid aan velen geboden. Die toestand drukt den middenstand, doch deze behoudt nietttemin hare belangrijke taak als schaksl tusschen prodiucent en consument, daar een aantal verbruiksartikelen nu eenmaal niet te missen zijn. Het is hier bij ook van groote be- teekenis voor onze maatschappij in welke richting die middenstand zfch beweegt en in dit opzicht beveelt hij deze aan bij de consu- menten voorliefde aan te kweeken voor het gebruiken van Nederlandsch fabrikaat, en dezen aan te toonen dat men zoowel zijn eigen als het algemeen belang bevordert door te koopen binnen de grenzen van heft eigen vaderland. Hij acht het een verheugend verschrjnsei, dat hier op de tentoonstelling zoo'n groot aantal stands te bezichtigen zijn, progagee- rende producten van Nederlandsche industrie. Hij vertrouwt, dat deze zullen zrjn van prima kwaliteit en zullen bewijzen te kunnen even- aren, zoo niet overtreffen, hetgeen het buiten- land in dat opzicht levert. Het deed hem bij het nalezen van de lijst der inzendingen genoegen te ontwaren, dat er ook inzendingen zijn van in het hart van ons vaderland gevestigde industrieen, die daar- door blijk geven den band met Zeeuwsch- Vlaanderen nauwer te willen knoopen, be staande relaties te verstevigen of nieuwe nan te knoopen. Opeens begreep ik met fcenauwende duide- lijkheid, dat ik ging verliezen. Nog enkele seconden en mijn lichaam zou machteloos, on- beweeglijk precies als dat van den dwerg even te voren op den vloer liggen. Met dit verschil, dat het voor mij tevens het einde van alles zou beteekenen. Ik lag cp iets hards het drukte in mijn licikerzij. Opeens begreep ik, wat dat harde was. De revolver! Dat uitgesproken-cnigewone, irriteerende gevoel gaf me de kracht, nog vol te houden en met een laatste poging schoof ik me een eind naar links. Veel was het niet een paar centimeter hoogstens maar ik be- reikte mijn doel ermee. Door de onverwachte beweging gleed Helmuth schuin weg de druk op mijn linkerkant was gedurende een paar secondea minder en ik had de revolver. Voorzichtig trek ik haar onder mijtn zij uit. Maar die kleine beweging veroorzaakte me zoo'n martelende pijn, dat ik het eerste oogenblik niets me<§r kon doen. Mijn rechterarm lag onder een bijna rechtea hoek met mijn lichaam uitgestrekt. De revol ver had ik in mijn hand, maar ik was te zwak cm die hand op te heffen. Als Helmuth het wapen zag hoefde hij het maar weg te slaan en dat beteekende dan, in alle opzichtea, het einde. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1