ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tweede Blad. No. 8992 VRIJDAG 19 MEI 1933 73e JAARGANG BIJTHKStA NB BUITENLAHD NEDERLANDSCHE SCHEPEN VOOR RUSS1SCH HOUTVERVOER BEVRACHT. TER NEUZEN, 19 MEI 1933. AXEL. ^sfiesssismmmax^ V;*-'- HB?F NEDERLANDSCHE ANTWOORD OP DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. H.M. de Koningin heeft Woensdag het vol gende Regeeringstelegram gericht tot den president van de Vereenigde Staten te Was hington: Het is, Mynheer de President, een groote voHoening voor mij, dat het antwoord van Nederland op Uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. Ons volk, nit naam waarvan ik spreek, ver- afscbuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Evenzeer ais het uittarting en aanval tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt het uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat voor de gemeenschap der volke- ren de trjden zijn aangebroken om door daden te toonen, dat zij vast besloten is te breken met het recht van den sterkste als haar uit- elndelijken hoogsten norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende me- thode om nationale geschillen te beslechten. My is geen reden bekend, waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn am intemationale geschillen te vereffenen. Mgn volk is er diep van overtuigd, dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vergaande ontwapening thans gebiedend noodzakelijk is. Immers voortgezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening, en, gelijik pr'fnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding be- wijst, tot onvermijdelijken oorlog. Nederland is bereid om met de andere vol ken der wereld de vier stappen te doen, welke Gij voorstelt als eerste en belangrijke bijdrage tot wezenlijke ontwapening. Het maakt gee- nerlei voorbehoud bij deze verklaring. Wat een non-agressieverdrag betreft, ben ik het met TJ eens, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden wellicht goed is, dat bestaan- de en geldige non-agressieverdragen en gel- dende verplichtingen om te ontwapenen, plech- tig worden bevestigd, tsneinde hun bindende krabht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De aanstaande economische conference kan verzekerd zijn van den actieven en van ganscher harte gegeven steun van mijn Re- geering. De economische cn financieele toe- Btand vraagt onmiddellijke en doeltreffende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en geordend economisch en finan- cieel leven. Internationaal komt het op voor onbelemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensche confe- rentie een werkelij-ke en duurzame verlichting ten gevolge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze conference en de daarbij vertegen- woordigde Regeeringen zich zullen laten lei- den door de onveranderlijke wetten van eco nomische waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen cppervlakkige en kortzichtige op- vattingen en individueele belangen gaarne zouden zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overheerschen. Met mijn Regeering en mijn volk deel ik ten voile in de hoop, dat de verwachtingen, waaraan Gij uitdrukking hebt gegeven, in vervulling zullen gaan. w.g.WILHELMINA R. Naar de N. R. Crt. verneemt, zijn vanwege de handelsvertegenwoordiging van Sowjet- Rusland hier te lande 26 Nederlandsche sche- pea bevracht, elk schip zal verscheidene rei- ®en doen. De schepen zijn gecharterd hoofd- zakelijk voor houtvervoer. Men kon nog niet meedeelen over welke schepen de overeen- kornst loopt. Tot nu toe geschiedde het Russische hout vervoer hoofdzakelijk met Engelsche schepen. VERVOLGING VAN HET KAMERLID DROP. De officier van justitie te Breda heeft, haar Het Volk verneemt, een vervolging gelast tegen het s.d. Kamerlid W. Drop. De heer Drop wordt er van beschuldigd, dat hij een der leden van het ministerie heeft beleedigd. Sprekende op een verkiezingsvergadering in Concordia te Breda, op 2 April, heeft de heer Drop de niet meer terugkeerende ministers de revue laten passeeren. De minister van Kolo- nien noemde hij in dit verband: Simon de Graaff, alias Simon de Leugenaar. DE WIJZIGING VAN DE DRANKWET. In het Staatnblad i3 afgekondigd een Kon. besluit waanbij is bepaald, dat artikel II van de wet van 29 Maart 1933 (Wijziging van de Drankwet) in werking treedt op 1 Juni. EEN RADIO-UITZENDING VERBODEN. Woensdagavond zou de heer Jan Oudegeest voor de V.A.R.A. een S.D.A.P.-kwartiertje geven, dat een overzicht van de afgeloopen week zou inhouden. De omroepster deeide everwel mee, dat van de Radio-controle-oom- miseie berieht was ingekomen, dat er zooveel besrwaren tegen dea tekst van deze rede be- etonden, dat men maar 'besloten had, het fewartlertje te doen vervallen. In plants daar- van werd gramofoon-muziek gegeven. DE UITVOER VAN SPEK GEMONOPOLI- SEERD. De Nederlandsche Varkenscentrale meldt: De uitvoer van spek zal met iogang van Miaandag 22 Mei door de Nederlandsche Var- fcemcentrale geschieden. Van dien datum af zal de uitvoer door an- deren dan de Nederlandsche Varkenscentrale derhalve verboden zijn. Personen, die gewend zrjo geweest spek te exporteeren of voor ex port te zou-ten, worden in verband hiermede uitgencodigd zich met de Nederlandsche Var kenscentrale in verbinding te stellen onder opgave van de werkzaamheden, welke ten aan- zko van dezen export door hen verricht zijn. HITLER'S REDE. De rede, die Hitler Woensdag in den Rrjks- dag heeft gehouden is schrijft de N. R. Crt. een indrukwekkend stuk werk. Zij is het ibeste wat van Duitsch gezichtspunt uit op dit oogemblik kon worden geizegd. Duitschland, geisoleerd in de wereld, heeft geen aader poli- tiek verdedigingsmiddel dan vreedzaamheid. Duitschland's onverzoenlijikste vijanden zouden reden tot juichen hebben gehad, indien Hitler heel anders had gesprokcn. Er is consequentie in het persoonlijke bui- tenlandsche beleid van Hitler sedert hij aan het bewind is gekomen. Van den beginne af heeft hij een verzoenenden toon aangeslagen. Als hij nu met nadruk heeft verzekerd dat Duitschland niet zal pogen, de op zich zelf on- houdbare grensregeling met Polen eigenmach- tig te veranderen, dan is dit niet een nieuwe geruststellende verklaring maar een meening die wjj in de laatste maanden herhaaldelijk van hem hebben gehoord. Wij hebben daarop reeds b'j verschillende gelegenheden gewezen. Men zou natuurlijk heel wat critiek op deze rede kunnen uitoefenen. Onze correspondent te Berlijn heeft reeds opgemerkt dat Hitler gesproken heeft alsof er voordat het verdrag van Versailles tot stand kwam, niets was ge- heoird. Inderdaad zou de argelooze toehoor- der den indruk hobben kunnen krijgen alsof daar door een overmacht een Duitschland, welks schuld alleen in zijn zwakte bestond, op de schandelij'kste wijze in zijn rechten te kort was gedaan. Dat Duitschland een spel, waar van niemand het meedoogenloos karakter theoretisch en practisch zoo zonder voorbe houd verk-ondigd had als juist de Duitschers, verloren had, is een omstandigheid die geheel buiten rekening wordt gelaten. Dat de over- winnaars van Versailles, die zich soms zoo dicht op den rand van de nederlaag hadden geloofd, geen ogenblik hebben kunnen vergeten wat hun lot zou zijn geweest als zij even grondig de verslagenen geweest waren dat kwam niet tot zijn recht. Wij nemen dit Hitler volstre-kt niet kwaV/k, maar bij de besprek'ng van zijn rede mag het niet uit het oog wor den verloren. Wij willen de rede niet in details critiseeren ofschoon men zich op allerlei punten ertoe gedrcngen kan voelen. Om een kleinigheid als voorbeeld te noemen: Hitler houdt het huiten- sporig groot aantal zelfmoordenaars in Duitschland sedert 1918 den geallieerden als verwijt voor. Als het door hem genoemde getal ook maar heel ongeveer juist is, dan Is he-t zelfs vcor Duitschland, het klassieks land van den zelfmoord, verbijsterend. Daaronder zijn er echter velen, die het leven vrijwillig verlaten hebben terwlille van het falen van speculaties, die inderdaad door de gevolgen van de vredasvoorwaarden waren uitgeLokt. Gaat het aan zelfs deze slachtoffers veil de omstandigheden nu maar rechtstreeks op net sohuldconto van de oude tegenstanders te schrijven? Verder zal deze opmerking veel worden gemaakt: Was het niet onvoonzichtig ven Hitler over de verantwoordelijkheid voor zelfmcorden te spreken, nu onder zijn bewind de veelvuldigheld daarvan tot ongekende hoogte is gestegeen? Maar deze rede echter wil als geheel worden behandeld. De beizwaren ertegen kunnen ook slechts het geheel treffen en niet in het bij- zonder de redeneering. Heeft men de betrek- kelijkheid van het recht tot spreken van Hitler uiteengezet, dan kan men er verder in be- rusten dat hij de redeneeringen houdt die al leen wij, neutralen, of oud-tegenstanders, het recht hebben te houden en ontelbare malen heitlben gehouden. Gedurende langen tijd kun nen wij dan toestemmend toeluisteren, zij het voortdurend met het voorbehoud in den geest dat Hitler zich op onze, maar niet op eigen opvattingen van het recht van den overwin- naar beroept. En als Hitler dan uitgecriti- seerd is, zullen wij zijn redeneering voortzet- ten waar hij ze heeft moeten cslaten, en aan- vullen wat zij zelf camcigeljjik kon uitspreken: „Gij ziet dan ook wat gij in Duitschland be- werkt hebt!" Er is inderdaad veel kwaads uit voortge- kemen. En dat trachtte Hitler met zi'n woor- den al te zeer te doen vergeten. Hij sprak dusdanig dat men wel vragen moest: Waar i3 het lemdverraad, het plichtsverezuim, het naticnaal-misdadige van de vorige regeerin gen dat de nationale revolutie noodig maakte, als Hitler niet anders wil dan in zdSr voor- zichtig tempo hun beleid voortzetten? Zeer voonzichtig tempo inderdaad. Hitler wil niets van hetgeen de andercn vreezen, en hij wil alios wat zij zeggen te wenschen. Hij is zelfs bereid, op een grondslag van pariteit, intemationale controls op de nationale b on din te aanvaarden. Hij wil zoo volledig mogelijk ontwapenen. In het plan van Mae-Donald ziet hij ecu hruikbare basis daarvoor. Duitsch land wil toetreden tot alles wat in deze dagen wat in deze dagen ter bevorderingled yedaa ter bevordering van den vrede wordt voorge- steld, tot de samenwerking der vier mogend- heden volgens het denkbeeld van Mussolini, tot het stelsel van n,on-aggressie-verdragen van Roosevelt. Op het dreigement van Lord Hailsliam met sancties antwoordt hij niet al leen waardig maar zelfs zachtmoedig. Er blijft voor de anderen werkelijk niets te wen schen over. Na die rede moest er geen em- stige hindemis meer zijn op den weg van de toeperking der bewapening in Europa. En toch D.'n die h.'mdemissen er nog. Heeft Hitler, die niet vredelieivender kon spreken dan hij deed, dan staan huichelen of zijn de an deren zoo onhandelbaar? Geen van beide is waar. De Hitler die aan het bewind is gekomen, is in zijn irzichton en redeneeringen, zijn besef van verrntwoordelij'kheid, niet meer de Hitler van Moin Kampf. Hij spreekt als de nieuwe Hitler, maar gehandeld wordt door de zijnen, die hem meer vrijheid van zeggen dan macht tot doorzettein laten, volgena den ouden Hitler. Hij mag in het coeribaar of in vertrouwelijk gesprek verkondigen wat hij wil; de z'/.nen zulien het als onfeilibare wijsheid toejuichen en er zich weinig van aantrekken. Dat Is waarop MacDonald Dinsdagavond in eea tafelrede doelde toen hij zeide: ,,Wij moe ten wel luisteren naar toespraken, mJfer wij moeten ook acht slaan op handelingeu en wij kunnen voor het effect daarvan onze aogen niet sluiten. Wij vreezen dat Parijs en Louden, na van deze uitennate gerustellende rede kennis ge- nomen te hebben, de rapporten over de ter- nauwernood nog geheime militaire maatrege len in Duitschland opnieuw ter hand zullen nemen, zich zullen herinneren wat von Papen Zaterdag nog heeft gezegd, zullen denken aan de zenuwachtige verschijnselen aan de Oosten- rijksche grens en te Danizig, aan het optreden van Duitsche ministers in Oostenrijk, enz. enz. Z'j zullen zich de nationale revolutie met al haar verschijnselen en stroomingen nog eens voor den geest halen. En dan waarschijnlijk tot de conclusie komen dat waar men tusschen woorden en daden te kiezen heeft, de keuze van het veillgste niet twijfelachtig is. Het ware denkbaar dat Frankrijk na de rede in eea ongunstiger diplomatieke positie geraakte dan waarin het zich op dit oogenblik bevindt. Ook dit echter zal het allicht niet tot concessies ncpen die het zelf gevaarlijk acht. In het binnenland heerscht daar nu op dit punt haast cngekende eenstemmigheid. Het is dan altijd onmogelijk gebleken Frankrijk uit zijn baan te dwingen. Samenvattend moeten we zeggen: Als men in het oog blijft houden dat Hitler slechts als Duitscher en niet als neutrale kca spreken zal men moeten erkennen dat de rede niet vreed- zamr had kunnen uitvallen dan z'j geweest is. Wij hebben ook geen reden om te twijfelen aan de echtheid van het inzicht en van de be- doelingen die emit spreken. Maar voor Hitler de wantrouwige, voor hun veiligheid beduchte landen zal overtuigen moet hij tenminste be- ginnen zijn theorieen omtrent de plichten van den cverwinnaar in eigen land te laten toe- passen. Daama zou ook het andere overtui- gender worden. OFFICIEEL BEZOEK. De Commissari3 der Koningin bezoekt Dinsdag 23 Ms! a.s. de gemeenten Axel en Westdorpe. W1NKELSLUITINGSWET. Tijdens de tentoonstelling, die alhier gehou den wordt van 23 tot* en met 31 Mei, zal de winkelsluitingswet niet van toepassing zijn en mogen de zaken zelfs nd 10 uur geopcad zijn. VEREENIGING VAN BIETENAGITVTEN. Met de Staatscourant zijn verzonden af- dmkken van de statuben betreffende de Ver- eeniging van Bietenagenten (V.B.A.), geves- tigd te Ter Neuzen. TENTOONSTELLING ..KLIRIOP" voor Handel, Industrie, Sclieepvaart en Landbouw te Ter Neuzen. Uit verschillende berichtm en artikels in ons blad kan het van algemeene bekendheid geacht worden, dat, te beginnen mat Dinsdag- namiddag der volgende week, tot en met Woensdag van de daarop volgende week al hier wordt gehouden de door de winkeliers- vereeniging „Ter Neuzen Klimop" georgani- seerde tentoonstelling. Dit is een ondernsming die voor Ter Neu zen bijzondere hezwaren heeft, omdat men daarvoor moet beschikken over een uit vast materiaal opgetrokken, waterdicht gebouw en men gelbouwen van den omvang, die hiervoor noodig zijnj mist. Het is een gelukkige gedachte geweest om te trachten de beschikking te verwerven van het parkeerterrein ten einde daarop een tijde- lijk gebouw op te richten, aangezien men nu tevens kon gebruik maken van het daarbij staande Concert- en Bioscoopgebouw en van het terrein achter de oude kazeme in de Nieuwstraat. Maar nu men over een en ander de beschik king had, kwam er werk aan den winkel en zoo was op dat terrein en omgeving al sinds enkele weken een groote bedrijvigheid waar te nemen. Allerearst is daar een groote houten loods gebouwd, aanvankelijk berekend op 1000 vierkante meters, later, wegens blijkende be- hoefte vergroot tot 1400 M2. Onze lezers hebben in een der vorige nummers reeds een kijkje op die toen in aanbouw zijnde loods ge had. Zij is het AmstErdamsche R I.A.-gebouw in het klein, en de heeren Breepoel en Vermast, die het beschikbaar stellsn der loods hebben aangenomen, gaven daarmede blijk van durf en doortastendheid. Want op kor- ten tijd is de loods met spanten van 20 M., niet gestut door pilaren, gebouwd. Er was daarop nog heel wat te verrichten, o.m. de installatie voor electrische verlich ting en eventueel kracht, terwijl ook uitge- breide leidingen voor gas zijn aangebracht. En nu is de beurt aan de standhouders. Het zal ook bij deze tentoonstelling wel gaan zoo- als het altijd gaat: er zal gebouwd worden tot op het laatste oogenblik voor, of misschien ook nog na de opening, maar op het oogen blik heerscht er toch reeds een zeer groote bedrijvigheid bij velen om klaar te komen en zijn enkele stands reeds gereed gekomen. En daaraan kan men reeds zien, wat hier de vol gende week zal te genleten vallen. In onze de volgende week uit te geven Tentoonstellings- nummers hopen we op een en ander uitvoerlg terug te komisn. Uit hetgeen van proefver- lichtingen in het in aanbouw zijnde electrisch restaurant der P.Z.E.M. reeds af en toe te zien is blijkt, dat dit schitterend belooft te worden. „Ctber Bayren" is ongeveer voltooid en ge reed om gasten te ontvangen. Het ziet er daar keurig uit, en het kan veel gasten her- bergen. Ook op het attractieterre'n, dat schitterend zal verlicht worden met gas van wege het gemeentslijk gasbedrijf te Axel, heerscht een groote drukte. Als nu ook het weer mocht blijiven, zooals het zich thans laat aanzien, is het te verwach- ten, dat tusschen 23 en 31 Mei velen den weg naar de tentoonstelling en wat deze verder biedt, zullen weten te vinden. EEN OPLICHTER. De politie heeft aangehouden 'n zekeren G. M., muziekonderwijzer, zonder vaste woon- plaats die zich op verschillende plaatsen onder allerlei voorwendsels, heeft schuldig gemaakt aan oplichting, door bij verschillende personen door een smoesje in den kost te komen om dan na eenigen tijd zonder te betalen met de noorderzon te vertrekken. De laatste keer heeft hij dat naar de Midd. Ct. meldt gedaan bij een zekeren P. v. d. D. te Aagte- kerke alwaar hij 14 dagen kost en inweaing had gehad, terwi'j/1 hij te Zoutelande dezer dagen zekeren P. heeft bewogen onder ver schillende bedriegelijike voorgevens o.a. dat hij vroeger verbonden was geweest aan een Fol- kloristisch Genootschap te Amsterdam en daar wegens bezuinigiag was ontslagen en hij mu- ziekinstrumenten in Middelburg had gekocht,, die hij moest betalen doch daarvoor dezer dagen geld van zijn broer zou ontvangen, hem geld af te geven. De aangehoudene was eerst kort geleden uit de gevangenis ontslagen waar hij geruimen tijd voor dergelijke feiten had doorgebracht. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. De Commissaris der Koningin heeft be- noemd tot lid van de Commissie van toezicht op de districts-arbeidsbeurs in het district Neuzen de heerca: M. A. Bleiker, burgemee3- ter van Schoondijke; J. W. Vienings, burge- meester van Clinge; A. H. L. de Bel, direc- teur der N.V. Nieuwe Nederlandsche Maat- schappij tot vervaardigen van spiegelglas te Sas van Gent; L. van Dijke, landbouwer te Groede; J. de Vos, boekbindersknecht bij de N.V. A. J. Bronswijk te Oostburg en P. Hame- link, arbeider te Zaamslag. EERVOL ONTSLAG. De heer E. A. van der Bent, oud-burgemees- ter-secretaris van Ellewoutsdijk, die sedert Augustus 1880 de betrekkingen van gemeente- ontvanger van Driewegsn en secretaris-pen- ningmeester van het burgerlijk armhestuur aldaar bekleedde, heeft met ingang van 1 Juli a.s. zijn ontslag daaruit gevraagd. In het jaar 1930, toen deze titularis zijn 50jarig ju- bileum als zoodanig herdacht, werd hij op zeer passende wijze gehuldigd. DE OOSTSLUIS TE HANSWEERT. Woensdag hseft de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland te Mid delburg aanbesteed hst maken van esnige voorzieningen aan de schutkolkmuren van ds Oostsluis te Hansweert, met 'oijkomende wer- ken, behoorende tot de werken voor dsn bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Eeveland te Hansweert en t3 Wemel- dinge. Raming f 298.000. Laagste inschrijver was A. A. de Wilde te Middelburg met f 209.600. EEN ONBEWAAKTE OVERWeG. De Minister vza Waterstaat heeft krachtens art. 3 van het Koninklijk besluit van 9 Aug. 1922 (Staatsblad no. 491) ontheffing verleend van de verplichting tot afsluiten van openbaxe overwegen, o.a. in de gemecate Westdorpe voor den overweg no. 58 bij K.M. 23.290 van den Spoorweg SluiskilSas van Gent. De overweg zal kenbaar gemaakt worden door waarschuwmgsborden, welke kunnen worden omschreven als volgt: „Een in zwart-witte kle<uren geschilderde paal, hoog cageveer 2.75 M., met aan het boveneinde twee elkaar kruisende bordea, lang 1.30 M. en breed 0.15 M., waarop onder- scheidenlijk vermeld staat „Onbewaa«.i.e Over weg" en ,,Let op de treinen". Alle waar- schuwingsborden zullen van een rooden reflec tor worden voorzien. In verband met het bepaalde in artikel 11, 2e van het A. R. D. zullen aan de palen der waarschuwingabordjes ibordjes met bet op- schrift „10 K.M." worden aangebracht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 tot en met 13 Mei is in onze provincie voorgekomen 1 geval vau rood- vonk te Tholen. Serenade. Gisteravond bracht de Harmonie „Concor- dia" een serenade aan het lid J. v. d. Berge, in verband met zijn huwelijk. Der traditie getrouw werd hem een fraad cadeau aange- boden namens bestuur en werkende leden in den vorm eener prachtige lamp en sprak de voorzitter der Harmonie, den heer A. Pieterse, de hoop uit dat hij ncg vele jaren zal blijven een steunpilaar niet alleen van ..Concordia" maar ook van de talrijke andere vereeuigingen waarvan hij deel uitmaakt hetgeen dan wel eens tot gevolg zal hebben dat hij 's avonds zijn echtgenoote alleen moet laten, maar de lamp van „Concordia" zal daanbij schltteren- de dienstca bewijzen. De kleine festivals. Naar w'ji v=memen zullen de kleine festi vals der muzdekgezelschappen van Zaamslag, Hoek en Axel, dit jaar plaats heibbeq op de respectieve datums: op 17 Juni te Zaamslag, op 15 Juli te Hoek en op 19 Augustus ter gelegenbeid van de door de V.V.V. aldaar te organlseeren feestelijkheden te Axel. Huldiging van het Axelsche kampioenselftal. Niet minder dan twee avonden stonden in het tesken van de huldiging van het eerste elftal der oranjezwarten, wegens het behaal- de afdselingskampioenschap in de 3e klasse A. Het overgroote aantal leden en donateurs maakte zulks noodig, daar het niet aanging een 500tal leden met huisgenoo-ten op de bo- venzaal van het clubgebouw te herhergen. Mede daardoor besloot men de feestvreugde een zuiver plaatselijk aanzien te geven. De officieele huldiging had Maandagavond plaats. Het feest werd geopend door den eere- vocrzitter der vereeniging, den heer J. L. M. Boot, die in e-n beknopt historisch overzicht releveerde den groei en bloei der v.v. Axel, in 1911 als een nietig clubje van Axelsche jon- gens opgericht aan de pomp in de Ooster- straat, sindsdien herdoopt in Wilbelmina en nog later, wegens toetreding bij den N.VB., in Axel. De talrijke aanwezigen en inzonderheid de van hun onverdEelde sympathie bliik gevende vereenigingen, riep hij een geestdriftig wel- kom toe. Uit alles blijkt de nog steeds groeien- I, de sympathie der burgerij voor de Axelsche vertegenwoordigers en verdedigers der plaat- selijke kleuren in den bond. Een groot aantal schriftelijke en telegrafische felicitatie's wa ren, ondanks de geringe ruchtbaarheid aan een en ander gegeven, ingekomen, waarmede de f'Eestgenooten telkens onder applaus hun instemming betulgden. De verschillende plaatselijke vereenigingen betraden hiema achtereenvolgens het podium, waarop het voltallige be3tuur met den trainer, den heer F. Hiemstra, had plaats genomen. De rij der sprekers werd geopend door den heer A. Th. 't Gilde, 66n der organisators van den avond, in zijn kwaliteit van voorzitter der medewerking verleenende tooneelvereeniging Excelsior. Deze wees er op, dat de huldigings- sfear sedert het behalen van den titel aan de Nieuwesluis in Ter Neuzen, zich eigenlijk nog in een stijgende ljjn beweegt en het te hopen is, dat deze haar hoogtepunt pas zal bereiken als de onzen (spr. zei dit als ex-voorzitter) door hun prestaties beslag zullen weten te leggen op het Tweede Klasserschap! Daartoe zal nog een zeer groote krachtlnspanning noodig zijn, doch de geestdrift is ongeken'd en die kan wonderen verrichten. Gedachtig aan het aloude Zeeuwsche devies „Luctor er Emergo" gaan dus de Axelaars aan den eind- spurt van de zoo prachtig ingezetta promotie- competitie. Mocht echter onverhoopt dit jaar geen promotie volgen, dan hoopt spreker dat de mentaliteit die nu vaardig is, niet tot in- zinking zal komen, maar men handelen zal naar het karakteristieke antwoord, dat het Zeeuwsche boertje, gevraagd naar de beteeke- nis onzer wapenspreuk „Luctor et Emergo", lakoniek antwoordde: „Lukt het vandaag nie, dan lukt het mdrregen!" Hij overhandigde den voorzitter namens de tooneelvereeniging een fraaie bloemenmand, waarvoor deze den heer 't Gilde in weder- keerige hartelijke hewoordingen dank zei, ter wijl het hem een groot genoegen deed in „Ex- celsior" zulke waaxere medestanders en pro- pagandisten te zien voor het edele voetbal- spel. Bij monde van haar voorzitter, den heer D. J. Marijs, was hiema de korfbalvereeniging Rapide aan de beurt. In uiterst welgekozen hewoordingen bracht deze hEt compliment van de sterk sympathiseerende Axelsche korfbal- lers in verband met het reed3 bereikte suc- ces tegen vaak zoo sterk gebleken rivalen. Een succes dat van een zoodanig gehalte is, dat de vraag bij hem en vele honderdtallen gerezea is, of dit jaar ddn huldiging wel vol- doenda zal zijn. De mogelijkheid kan woor- sehijnlij'kheid worden en het zal Rapide ten zeersts verheugen in hare zustervereeniging straks een stoere Tweeden Klasser te megsn begrceten. Op het oogenblik hebben de onzen schitterende papieren, doch er is nog zwaar werk te verrichten. Hij hcopt vdrig dat zij zullen promoveeren en de Axelsche kleuren tot meerdere glorie zullen opvoeren. De voorzitter, de prachtige bloemenmand van Rapide in catvangst nemende, dankte de heer Marijs voor zijn zeer sportieve, bescha- vende woorden en wenschte wederkeering zijn verEeniging groei en bloei toe. Ais derde spreker betrad de heer A. van Maale namens de V.V.V. het tooneel en bracht in zeer hartelijke hewoordingen de hulde zijner vereeniging onder aanbieding eener bloemen mand. Hij vergeleek het ibestaan eener voetbalvereeniging op poethische wijze bij de weliswaar verwelkende bloemen en ontloken knoppen. In de knoppEn ziet hij de jeugdige spelers aan wie de toekomst is. Moge die toe- komst voor de voetbalvereeniging even vol van rozengeur zijn als den avond van beden en de club groeien en bloeien. Namens de winkeliersvereeniging Eendracht maakt Macht sprak de heer J. H. Peeters, de sympathie voor de voetbalvereeniging vertol- kende in een uitgelezen bloemsnweelde, waar- bij hij de waardeering uitsprak aan het feit, dat de v.v. Axel zoo bij uitstek vele vreemde- lingen naar ons stedeke trekt. Ook hoopte deze spreker dat men hier in Axel dra zal komen tot de oprichting eener supportersver- eeniging, die in hst seizoen het medereizen van supporters zal helpen hevorderen. De heer A. Pieterse complimenteerde de v.v. Axel in eveneens hartelijke woorden na mens de harmonie Concordia. Hij memoreerde in welke verhouding steeds de beide vereeni gingen tegenover elkaar hebben gestaan en sprak ook namens de werkende leden de hoop uit, dat de cpgewekte vErwaohtingen niet be- schaamd zullen worden. De heer J. K. Esselbrugge bood namens de Algem. Zangvereeniging „Orelio" bloemsn en goede wenschen voor onze voetbalvereeniging, er op wijzaende, dat de aard van beide ver- esnigingen wel niet parallel loopt en het zelfs voor de zangvereeniging wel eens minder pret- tig is als het bezoek der repetitie's lijdt door training van da voetbalspelers, maar van era- stigen invloed is dit nog niet geweest en met goeden wil kunnen wij elkaar best in de hand werken. Het raadslid de heer A. Verschelling bood daarna een fraaie mand ibloemen aan, mcde namens zijn fractiegenoot 't Gilde, en deed zulks om te toonen, dat ook in den kring der •raadsleden de culture-ale waarde van het voet- balspel niet wordt onderkend en ten hoogste wordt gewaardeerd. Hij richtte zich hiema tot den aanvoerder den beer L. van den Berge en wenschte hem inzonderheid geluk met de geleverde pr-estatia's en het daardoor bereikte schitterende succes. Een zilveren lauwer- krans met do inscriptie: ,,Kampioenschap nie Klasse A K.N.V.B., seizoen 1932'33" werd door den heer Verschelling als blijvende herinnering aan dit heugelijk feit den aan voerder omhangon, hetgeen een daveread applaus uitlokte. Namens de Axelsche supporters sprak de hser A. C. LJsebaert (eveneens ex-voorzitter) en bood en omhing den aanvoerder een reus- achtige lauwerkrans van levende tuipen. De vergadering ondarstreepte ook dit met har- telijk applaus. De voorzitter had elk der sprekers afzon- derlijk in toepasselijke en %rkenteljjke woor den bedankt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5