OEMENGDE BERICHTEN. Bam- en Schaakrnbriek. Pluimvee-Rubriek. BO&OEKUJKEN STAND. DAMMEN. ccc. EEN CONCERT VOL BEROERING. 5CHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. WAT DE HIV IKE DOET. Ochijnbaar alleen maar stroomen, soma ook overstroomen. Maar in werkelijkheid veel meer. Landbouwdeskundigen in Noord-Ame- rika hebben becijferd, dat de groote rivieren daar jaarlijks plus minus 500 millioen ton grond uitschuren en naar zeer meenemen. Tegenover dezen landroof staan echter ook lichtzijden; bet gestadige sohuren ondermijnt of breekt tegelijk den rotsachtigen bodem, waar de mijnindustrie haar werk beeft en op die wijze menigmaal in baar exploratie wordt bijgestaan. Bovendien maken de rivieren soms goud- of platina-formaties los, en deponeeren deze delfstoffen dan verder stroomafwaarts, waar men ze beter delven kan. HEIJJENMOED. Deser dagen is de gouden medaille voor ver- dienstelrjke daden toegekend aan dr. Sten Strfimbcxm, die zijn praktijk te Dorotea in i^pinnri uitoefent. De dokter werd op zekeren dag geroepen om bulp te verleenen aan een boerenv.rouw, die op een ver afgelegen boeve woonde en een gezwel in baar keel bad, waar- door zij dreigde te stikken. Na eea inspannen- de reis van 9 uur kwam de dokter 's nacbts can 2 uur aan en bij bevond, dat operatief in- grtfpen terstond noodig was. Hij, bad ecbter geen instrumenten bij zicb. Zoo goed moge- Ljjk werd bet bed tot operatietafel ingericbt en met een gewocn mes maakte de dokter een opening in de keel, om de patinete in staat te stellen adem te balen. Voorts sneed de dokter van Bijm stetboscoop een pijpje rubber af, dat hij door de wonde bracbt om de opening open te bouden. De operatie gelukte dank zij de be- wonderenswaardige kalmte en zelfbeheer- acbing van de vrouw. Des morgens werd om een ambulancevliegtuig geseind, terwijl de vrouw op een slee werd geplaatst teneinde haar naar een meer te brengen, waar bet vliegtuig zou dalen. Tengevolge van een dik- ken mist was bet ecbter bet vliegtuig niet mogelrjk te landen, zoodat het weer moest terugkeeren. De ongelukkige vrouw moest tbans uren lang per slee vervoerd worden in een zeer bergacbtige streek, waar begane paden ontbraken. Zij leed ontzettend, docb was zoo kracbtig van geest, dat zij haar be- geleiders toch nog woordea van bemoediging toesprak. Tenslotte werd het kleine ziekenbuis van Dorotea bereikt, waar de verdere opera- ties behoorlijik uitgevoerd konden worden. In het begin ging alles goed, doch na enkele weken ontwikkelde zicb tengevolge van de doorgestane vermoeienissen thrombose, zoo dat tenslotte toch de dood intrad. Toen de dokter vemam, welke onderscheiding hem was toegedacht, protesteerde hij daartegen, omdat hij slechts zijn plicht had verricht. Hij zeide, dat, tndien zijn patient nog geleefd bad, deze ▼eel meer recbt op de onderscheiding zou heb ben gehad wegens baar heldhaftig gedrag, dan hijzeif. EEN „GEWICHTIGE" KATER. Tele katten en vooral katers wegen meer dan dit huisdier beboort te wegen, doch het record wordt in dit opzicht toch wel gesla- gen door een katertje te Birmingham, dat niet minder dan 22 kilo weegt. Toch was het In zijn jeugd een heel normaal diertje. Hij sprong en speelde even vroolijk als andere jonge katjes. Eerst toen hij een half jaar oud was, begon zijn dikte hem hierbij te binderen. Hij werd lui, sliep veel en at, dat het te erg was. Op zijn eersten verjaardag woog hij dan ook tweemaal zooveel als bij behoorde te wegen. En waar zijn meesteres hem zooveel melk, visch en lever gaf als hij maar op kon, werd bij steeds zwaarder. Op menige katten- tentoonstelling wekte hij opzien. Thans is zjjn gewicht reeds maandenlang op een ons na hetzelfde gebleven; dikker zal bij dus wel niet worden. Zijn meesteres geeft voor zijn voedlng evenveel uit als voor die van haar vjjfjarig kind. VUF DAGEN IN EEN VLIEGTUIGWRAK. De drie overlevenden van 't vliegtuig-onge- tuk in Calabrie mme Gigandet, de heer Etfrve en de beer Callot worden thans in bet zieken buis te Castro Villari verpleegd. Een der militairen, die het eerst de over levenden ontdekte, zeide, dat toen bij mevrouw Gigandet opnam, zij eenige woorden, die on- ▼erstaanbaar waren. in het Framsch zeide, en toen in zwijm viel. Nadat zij in het ziekenhuis was verbonden en eenige uren had gerust, was zij in staat een rerslaggever van de „Daily Mail" te woord te staan. Haar verhaal luidt als volgt: „Het ongeluk gebeurde Zondagmorgen om half negen. WijJ vlogen op een hoogte van ongeveer een mijl en niettegenstaande het erg woei, vreesde niemand van ons gevaar. Nadat wi) de „San Donatoberg" hadden gepasseerd, bevonden wij ons op eens in een zwaren mist. Wi) voelden, dat wij snel daalden. Op eens aagen wij een hoogen boom en dadelijk daarop ▼olgde een stoot. Het eenige wat ik weet, van Onderstaande partij is de kortste uit het Zeeuwsche kampioenstoumooi 1933. Wit: F. den Hertog. Zwart: K. te Goes. Hollandsche opening, k 33—28 18—23 X 39—33 1218 3430 1721 4. 3127 20—24 a 3731 1420 a 4439 712 Het symmetrische tegenspel blijft in de Hollandsche partij toch altijd sterk! Wit moet zioh op den duur verklaren en daar kan zwart kahn op wachten. Bovendien bevat de stand nu reeds voetangels en klemmen. Op wit 7. 8126 zou zwart door 2429!! een schijf •rinnen, onverschillig hoe wit slaat. Beginners moeten dit elementaire zetje onthouden. Het kan nog diensten bewjjzen! T. 5044 Het is beter am hiermee te wachten en eerst 3025 te spelen. Speelt men dan 40 84 en Zwart 2429 en 20X40, dan beschikt wit over de terugslag 35 X 44, hetgeen gemak- kelijker spel geeft T- 1—7! Natuurlijk! Zwart houdt de symmetric vast. Ook nu wordt wit 3126 verhinderd wegens 8429! enz. 8. 3025 1014 Op 2126 volgt een bekende variant met geljjk spel. 0. 4034 nu de opmerklng bjj wits 7e zet. Wit wat daama gebeurde, is, dat ik en nog twee anderen uit het vliegtuig waren geworpen en trachtten elkander de eerste hulp te verleenen. Gedurende den tijd, dat wij onze wonden uit- wasohten, hoorden wij in de verte hulpkreten. Wij vonden onze medepassagiers oader de avenblijtfselen van het vliegtuig, dat hen be- dekte. Twee hunner leefden nog, de piloot Oorouge en de jonge Amerikaan, van Cleef, hoewel de -laatste bewusteloos was en onder den motor en het geraamte van het vliegtuig beklemd zat. Uren lang trachtten wij hem te bevrijden, doch onze pogingen waren te ver- geefs. De piloot, die volkomen bij bewustzijn was en zich ook niet kon bevrijden, niet tegenstaande de hulp van den sterken mecha- niker Callot, zeide, hem te laten liggen en en verzocht Callot liever voor mij en de ande ren te zorgen, daar het toch met hem gedaan was. 's Nachts begon het te sneeuwen, en wij trachtten alles te doen om het ljjden der zwaar gewonden te verzachten. Niettegenstaande, dat, stierf Corouge 's Maandagsnachts en de jonge Amerikaan, volgens mijn berekening, Dinsdag. De dagen die volgden waren vreeselijk. 's Nachts begaven wij ons in de cabine van het vliegtuig om ons tenminste tegen de koude nachten te beschermen. Wij; badden zoo goed als geen eten. Indien niet spoedig hulp kwam opdagen, zweefde ons alien de hongerdood voor oogen. Wij gaven seinen met electrische fakkels en schoten onize revolvers af, doch alles was te vergeefs. Wij sliepen af en toe en waschten onze wonden in de sneeuw. Op Vrijdag, toen wij er reeds op waren voorbereidj dat wij den volgenden dag niet zouden halen, bemerkte ik op eens zwarte vlekken, die zich op de sneeuw tegen de heu- vels afteekenden. Ik zwaaide met een deken boven het hoofd en onze redders daagden op. Een groot aantal oarabiniers en boschwach- ters werkten den geheelen dag om de resten van de machine te verwijderen en de slacht- offers er onder uit te halen. DE STRIJD TEGEN DE SPRINKHANEN. Zoo pas heeft onze Romeinsche correspon dent verteld van de bestrijding van de sprink- hanen om Rome. Ook in Servie heeft men last van deze vraatzuchtige diertjes. Reuter meldt uit Belgrado, dat onder leiding van pro fessor Gradojevitsj een uitgebreide aanval be- gonnen is op de sprinkhanen, die in grootte zwermen in het Banaat in Noordeljjk Zuid- slavie zijn neergestreken. In het grensgebied zullen de bestrijders van deze insecten samen- werken met de Roemeensche en Hongaarsche autoriteiten. Het land is verdeeld in stukken van 200 acres, waarin schildwachten zijn ge plaatst. Zoodra deze het naderen der sprink hanen ontdekken, zenden zij bericht aan het hoofdkwartier en dit zal onmiddellrjk met de bestrijlding ibeginnen, waarbij gebruik ge- maakt wordt van chemicalien, die door krach- tige spuiten zullen worden verspreid. Op deze wijze hopen de autoriteiten de sprinkhanen uit te roeien, teneinde te voor- komen, dat de oogst ook dit jaar door de sprinkhanenplaag wordt verwoest. NOGMAALS: DE SPAANSCHE SOHATGRAVER. Bij de vermelding van een van bovenge- noemde ontvangen brief, spraken wij de vorige week het vermoeden uit, dat het „bedrijf" toch altijd nog inkomsten schijnt op te leveren. Mogen we den medewerker van de Parijsehe ..Journal" gelooven, nog niet zoo zuinig ook. De correspondent van het „Handelsblad te Parijs schrijft daaromtrent het volgende: Een medewerker van „Le Journal" heeft een uitvoerige enquSte gehouden naar den „Spaanschen Schatgraver", die ook hier in Frankrijk ieder jaar een groot aantal slacht- offers maakt. Hij is z.g. op het voorstel inge- gaan 26.000 francs te betalen, in het vooruit- zicht van de schadeloosstelling uit den koffer van den gearresteerden toankier; de koffer, die aan het station Perrache te Lyon bewaard zou worden. Toen hij echter die betaling op het gegeven oogenblik niet onmiddellijk deed rooken de ^amenzweerders lont en verdwenen als bij tooverslag. Interessant is wat de Fransche journalist vertelt over de organlsatoren van deze oplich- terij. Er bestaat niet 6dn groote organisatie, met medeplichtigen in alle mogelijke kringen, zelfs onder de politie-ambtenaren, zooals men verwachten zou, maar er zijn diverse kleine groepen van enkele personen, die onafhanke- lijk van elkaar werken, en elkander zelfs con currence aandoen. De chef (jefe) van zulk een groepje is de man, die over de fondsen beschikt om de noodige uitgaven te bestrijden, drukwerk, postzegels en zoo meer. Doordat het percentage van degenen, die erin loopen steeds vermindert (een jaar of twintig geleden, toen men 5000 francs vroeg waren het er twintig op de duizend brieven, die verzonden werden!) moeten er steeds meer brieven worden uitgezondeo. Dit heeft som- mige ondememers ertoe gebracht, den begin- brief van den gevangene te doen lithografee- ren, z66 mooi dat het haast niet te zien is. Dat spaart heel wat schrijfwerk uit. Het is nog altijd een goed zaakje gebleven, al moet men tegenwoordig wat meer moelte doen. had hier 3126 moeten spelen om zich spel- vrijheid te verzekeren. 9. 24—29 10. 33X24 20X40 11. 45X34 21—26! Gespeeld op een aardig damzetje. Indien wit nu 3933 laat volgen, dan zwart 26X37, 16—21, 18—22, 12X21, 23—29 en 19X50 wint. 12. 4137 510! Belet opnieuw 3933 wegens 16-21, 18 22, 12X21 en 2329 met dam op 50. 13. 34—30 15—20 14. 3833 2024 15. 4238 1015 16. 47—42 4—10 Op wit 17. 3934 neemt zwart weer dam door 1621, 18—22, 12X21 en 2329. 17. 4440 1520 18. 4944 1015! Wit heeft zich rechts volkomen „doodge- speeld". Zoowel 4034 als 3934 gaat niet, daar zwart na beide zetten dam haalt, resp. op 49 en 50. Noodgedwongen denkt wit dus te moeten overgaan tot de „kerkhofbezetting" op veld 22. 19. 27—22 Na 19. 4641!! was het aan zwart geweest om zich te verklaren. De tekstzet is dus een blunder. 19. 20. 21. 22. 23. 18X27 12—18! 26X37 18X27 7—12 31X22 37—31 42X31 31X22 Van nu af speelt wit een verloren spel. 24. 3631 1218 25. 31—27 Het was beter geweest hier maar een schijf te offeren. Na 31—27 wordt de heele boel „op positie" vastgespeeld. 25. 2—7 26. 4641 712 Een van de bekendste „jefes" is er een uit Barcelona, die bekend staat onder den hijmaam ,,Hinden/burg". Hij was het, die de oude for- mule veranderde, nadat die al een jaar of veertig met succes dlenst gedaan had. Vroe- ger toch was de ,,arme gevangene" een oud- officier uit het leger van Don Carlos die wist waar een cassette begrajven was, die de ju- weelen bevatte van Eugdnie de Montigo. Tegenwoordig is het een gefailleerde bankier, die wegens frauduleus bankroet gevangen zit. Het tegenwoordige geslacht voelt daar veel meer voor De Fransche journalist vertelt nog dat in het afgeloopen jaar niet minder dan twee- honderd valsche regu's voor den Spaanschen koffer aan de bagage-afdeeling van het station Lyon-Perrache zijn aangeboden! Tegen 26.000 francs, die per stuk daarvoor gestort zijn, geefit dit dus een opbrengst van over de vijf millioen francs in dat ddne jaar. Het eenige middel om te verhinderen dat er zooveel slachtoffers komen is: publiciteit. Eenige jaren geleden hebben de autoriteiten van Barcelona de geschiedenis in de groote treinen laten aanplakken, en dat heeft den oplichters toen erg veel kwaad gedaan. Daar- om zou het gewenscht zijn dat men dit ook in de Fransche treinen deed, althans die waar- mee men naar Barcelona gaat. Daar zouden dan ook de Hollanders van profiteeren, die ieder jaar nog altijd voor een zeker percentage onder de goedgeloovige melkkoetjes van den „schatgraver" voorkamen. DRIE TERECHTSTELLINGEN. Op de binnenplaats van de gevangenis te Plotzensee werden de wegens roofmoord ver- oordeelde metselaar Ernst Reins en de koop- man Johannes Kabelltz door den scherprech- ter ontihoofd. Deze gebeurtenis werd door aanplakbiljetten op de zuilen van Berlrjn en Potsdam bekend gemaakt. Daar minister-president Goring geen ge bruik maakte van zijn begenadigingsrecht, werd het vonnis 's morgens om 6 uur vol- trokken in het bjizrjn van den procureur- generaal, de advocaten, twaalf burgers en de rechters, die het oordeel hadden uitgespro- ken. Voor het geval, dat de veroordeelden op het laatste oogenblik nog iets te hunner verdedigiag zouden hebben voor te brengen, waren er eenige rechters aanwezig. Ernst Reins had op 1 Mei 1931 den 52-jari- gen gelddrager Schauw vermoord en beroofd. Hij was 24 jaar oud en vluchtte met zijn beide zusters naar Italde waar hij werd gearresteerd. Johannes Kabelitiz uit Berlijn, 26 jaar, had den vrachtrijder Punick uit Steglitz, dood- geschoteti en beroofd van alles wat hij bij zich had. De derde ter dood gebrachte was de 46- jarige knecht Sdhiedet, die wegens drievoudi- gen moord te Weiden (Opper-Palts) werd ont- hoofd. Het laatste in Pruisen ten uitvoer gelegde doodvonnis was dat van Peter Kurten, den Dusseldorfschen vrouwenmoordenaar, die in Juli 1931 werd terecht gesteld. WEE IS DE EIGENAAR VAN DE POSTDUIF? Bij de Amerikaansche legatie te 's-Graven- hage is bericht ontvangen van Charles A. Olsen, gezagvoerder van het Amerikaansche motorschip „City of Hamburg", meldende dat Zondag 7 Mei aan boord van dat schip, dat varende was van Amerika naar Hamburg, ter hoogte van Terschelling een postduif is ge- komen. Het dier draagt om den rechterpoot een zilveren ring, gemerkt met een ster en de cijfers 3.29 A 3263 en am den linkerpoot een gummiband, gemerkt E 895. De heer Olsen zal na ontvangst van naam en adres van den rechtmatigen eigenaar, de postduif aan dezen doen toekomen. INCIDENT IN HET LONDENSCHE PAN OPTICUM. Zaterdag hebben drie communisten, die Vrij dag het beeld van Adolf Hitler in het Panop- ticum van Madame Tussaud hadden be- smeurd, voor den Londenschen politierechter terecht gestaan. De daders zijn onderscheiden- Hjk journalist, schrijver en handelsreiziger. De vrouw van den schrijver, die een detective had aangevallen, stond eveneens terecht. De schrijver verklaarde dat de bezoedeling van het beeld een protest was geweest tegen het feit, dat Rosenberg als vertegenwoordiger van Hitler naar Londen was gekomen. Daama riepen de vier aangeklaagden in koor: „Weg met Hitler, weg met het fascisime", waarop een emstig handgemeen ontstond tusschen hen en een half dozijn politie-agenten. Een politie- agent werd tegen den grond gestagen. De zaak werd een week uitgesteld. EEN NICHTJE VAN DEN PAUS ALS FII.MSTEIv. In een nieuwe Italiaansdhe film, welke thans te Rome met groot succes vertoond wordt, verschjjnt een nieuwe ster op het doek, die in het programma Sandra Ravel genoemd wordt. Haar eigen naam is echter Sandra Ratti. Voordat zilj voor de film ging spelen, heeft zij den Paus, als hoofd van de familie Ratti, om toestemming daartoe verzocht. De Paus ver- leende deze op voorwaarde dat zij haar naam zou veranderen en moet zelf haar pseudoniem hebben uitgeizocht. Mejuffrouw Ravel is twin- tig jaar oud, blond en wordt beschouwd als een veelbelovende actrice. Zij moet een heel mooi meisje zijn en is natuurlijk zeer be- schaafd. De Koning en de Koningin hebben het jubi- leumconcert van het Koninklijk Muziekcollege in Zuid-Kensington bezocht. Bij den aanvang van het concert woedde er een geweldige on- weersbui, doch dit belette niet, dat tal van mensohen samengestroomd waren om de Koninklijke bezoekers te zien binnentreden. Er wacbtte den toehoorders ecbter nog meer beroering. Mejuffrouw Aveling, de soliste van het concert, een der leerlingen van het college, bezwrjimde bij het zingen van Swin burne's Ode to Music, op de muziek van dr. Charles Wood, welke gecomponeerd was voor de plecbtige opening van het college in 1894. Mejuffrouw Aveling's stem begon plotseling hevig te vibreeren, zij wankelde en zou ge- vallen zijn, als niet twee mannen uit het koor waren toegesneld om haar te steunen. De beide mannen geleidde haar van het tooneel, en het gehoor, voorgegaan door den Koning, en de Koningin, barstte uit in applaus. Even later keerde keerde mejuffrouw Aveling terug, en zong met de beide mannelijke leerlingen naast ziob, het lied uit, onder extra kracbtig applaus. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door de abonnS's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. ALLERLEI VRAGEN OVER KUIKENS. Ik schreef verleden week dat beenzwakte soms binnen een paar dagen te genezen is met een weinig levertraan, echter alleen, als het beenzwakte is, veroorzaakt door Engel- sche ziekte. Want er zijn bij kuikens ook andere oorzaken voor beenzwkate en kromme teenen, die niet een gevolg zijn van Engelsche ziekte, doch een gevolg van een onjuiste ver- houding tusschen de kalk en phosphorus In het voer. Dus ook wel een voedingsfout, maar heel wat anders dan het gebrek aan D-vita- mine van daareven en deze vorm is dan ook met levertraan weinig te beheerschen. Hier moet het voer zelf veranderd worden. Een derde vorm van beenzwakte kan ont- staan door levertraan, die te zuur is, een vier- de vorm zien we bij longontsteking. Kortom, er zijn vele oorzaken van beenzwakte en de schade, die uit dat verschijnsel voortspruit, kan enorm zijn, terwijl door een bijna niets kostende wijziging in het voer de ziekte snel geneest. In geval van beenzwakte raad ik dan ook aan eerst te spreken met den voeder- handelaar. Helpt diens advies niet binnen drie dagen dan niet langer afwachten, doch advies van uw dierenarts inroepen of een aan tal levende kuikens opzenden naar de Rijks- seruminrichting. Genezen ze, dan krijgt U ze binnen een paar weken terug. Ik zeg daar: spreek ingeval van beenzwakte eerst eens met Uw voederhandelaar. Dit is toch de eerste, die als het met uw kuikens niet goed gaat, de schuld krijgt en die vaak geheel onschuldig is. Vele voederhandelaars hebben bun vertegenwoordlgers geinstrueerd adviezen te geven bij de klanten en vaak doet zoo'n persoonlijk bezoek van een deskundige al groote fouten verhelpen. Neem b.v. het volgende geval eens: De betreffende voeder handelaar schrijft mij naar aanleiding van een vraag die ik hem stelde: „Onze vertegenwoor diger deelt ons mode, dat de bewuste pluim- veehouder 300 kuikens heeft, 17 dagen oud, in een houten hokje met een bodemoppervlakte van 3y2 bij 2% meter. Het is voorzien van vaste ruiten met een klein valluikje waardoor alleen geventileerd kan worden. Er zgn nu reeds 100 kuikens gestorven, zoodat hier de natuur reeds geholpen heeft om de overbevol- king gedeeltelqk op te heffen." Ziehier weer een allertreurigst beeld van onkunde, gevolgd door groote schade. Steeds wordt gewaarschuwd de kuikentjes ruimte, lucht en licht te geven en hier ontbreekt vry- wel alles op dat gebied en nog verbaast de eigenaar zich dat de diertjes bij bosjes ster- ven. In zekeren zin is de taak van voorlich- ting geven dankhaar, omdat men soms een prachtig succes er mee heeft, maar aan den anderen kant laat men den moed haast zak- ken als men ziet hoe hopeloos nonchalant de menschen zijn. Jaar op jaar verbaas ik me er over zooveel geld er toch verloren gaat in den broedtijd en den opfoktijd door verwaar- loozing van de eenvoudigste regelen der hygi&ne, het is werkelijk een vermogen dat op die manier verloren gaat. Ik geef toe, er is tegenwoordig veel voer in den handel dat schandelijk goedkoop doch ook schandelijk slecht is. Ik ben op het oogen blik een voederproef met groepen van 500 kuikens begonnen. Van de eene groep zijn er na 6 weken 15 dood, van de tweede groep 18 en van de derde, schrik niet, maar eventjes 60! Eta niet aan besmettelrjke ziekten, elk 27. 48—42 12—17 35. 30X8 3X12 28. 41—36 17—21 36. 33—28 9—13 29. 36—31 21—26 37. 39—34 14—19 30. 42—37 8—12! 38. 25X23 18X40 31. 39—34 (of?) 12—17 39. 35X44 12—18 32. 44—39 (of?) 17—21 40. 28—23 18X29 Het is afgeloopen. Wit moet nu minstens 41. 27—22 17X28 twee schijven verliezen. 42. 32X34 11—17 ZWART 1 2 3 4 5 43. 38—33 17—22 44. 33—29 13—19 47 48 49 50 Het is wel een unicum, dat (in een kam pioenstoumooi nog wel!) een speler in 30 zetten zoo finaal ,,doodgespeeld" wordt en... dan nog niet direct opgeeft. Treffender nog dan de tal van partijen, die we reeds plaatsten, toont dit partijtje aan, op welk een bedenkelrjk peil het spel in deze kampioenswedstrijd stond. Er volgde uit den diagramstand 33. 34—29 23X45 34. 28—23 19X17 Wit gaf op. MEDEDEELING. Er schijnt op Hemeivaartsdag te Middelburg een wedstrijd AntwerpenZeeland gehouden te worden, Dit werd ons medegedeeld door iemand die het toevallig in Goes vernam. Waarschiijnlijk is het te laat voor Ter Neuze- naars om nog mee te doen, maar nu de daartoe geroepen personen hierin niets doen, willen wij zien, nog iets te (bereiken. Verslag van de ledenvergadering der Ter Neuzensche schaakclub vindt men in de T. N. Crt. van een week geleden. U ziet niets? Neen, dat is juist het verslag. Om tot wat verheugenders over te gaan, geven wij een partij uit de oude doos. Pruisische Partij. Wit: T. von Heydebrand und der Lasa. Zwart: C. Mayet. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Rflc4 Pg8—f6 Zoo ontstaat de Pruisische Partij, ook wel genaamd Tweepaardspel in de Nahand. Na 3. Rc5 heeft men Italj aansch, na 3. Re7 Hon- gaarsch. 4. Pf3g5 d7d5 NEEMT U IN ACHT! Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtiga zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, zenuiwachtiglheid en urines too raissen Haar lichaamsgesteldheid, de verschillende perioden in het leven der vrouw, de geboorte van kinde- ren, vormen vaak de oorzaak van verzwakking der organen in den rug. Deze organen begin- nen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich op- hoopen en de kwaal zich door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tyden. De versterkende werking van dit spe- ciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijn- selen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bj) alle drogisten enz. k f 1,f 1,75 en f 3, per doos. Te Ter Neuzen bij Fa. A. v. Overbeeke Leunis, Axelsehestr. en Westkolkstr. 26 dood kuikentje is door mij onderzocbt, het zijn allemaal gevallen van toevallige ziekten, waaruit blijkt hoe het weerstandsvermogen van de eene groep geheel zoek is. Dat is nog niet alles, want nog grooter ver- schillen treden langzamerhand in de gewich- ten op. Zoo wegen de kuikens van de eerste groep, waar alle haantjes al uit zijn, op den leeftijd van 5 weken gemiddeld ongeveer 250 gram, die van de tweede groep, waar de meeste haantjes al uit zijn, gemiddeld 240 gram en die van de derde groep, waar alle haantjes nog niet duidelijk van te herkennen zijn, slechts 165 gram. Reken nu maar eens uit hoe geweldig duur die hennetjes komen met dat derde soort voer opgefokt. Er is nog meer. Een andere lezer schrijft mij: Gelezen hebbende over de sterfte der kuikens heden ter dage, is dat volgens mij geen wonder. Ten eerste te sterke inteelt en ten tweede te goedkoope kunstmoeders. Voor ongeveer vijf jaren terug leverde ik een massa kachelkunstmoeders af, welke ik garandeerde voor zuivere werking. Na dien tijd is de ver- koop verminderd omdat mijn kachels te duur waren. Zjj konden echter nauwkeurig op temperatuur geregeld worden en daar letten de menschen nu niet meer op, als het maar goedkoop is. Zelf nam ik proeven met zoo'n goedkoope kunstmoeder en een goede en wat waren de resultaten? Bjj de minderwaardige kregen de kuikens vuil aan hun achterste en onder de goede was alles in orde. Hoe kwam dat? Bjj de goede een geregelde temperatuur, steeds gelijkmatig hoog, bjj de goedkoope 's nachts te koud en overdag verbranden." Welnu, de lezer heeft gelijk en zijn proef klopt absoluut met andere wetenschappelijke gecontroleerde proeven waarbij bleek, dat de kuikens zeer gevoelig zijn wat hun ingewan- den betreft voor temperatuurwisselingen. Als ze kou vatten krijgen ze het eerst last van hun darmen, hoewel ze ook gemakkelijk long ontsteking oploopen. Een kuikentje dat last van zijn darmen krijgt is praktisch verloren! Binnen een paar dagen slijt het geweldig, blijft achter bij de rest en komt den schok niet weer te boven. De goedkoope kunstmoeder blijkt ook in zoo'n geval weer akelig duur te komen in de praktijk. f Dr. TE HENNEPE. COoPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 17 Mei 1933. Kropsla 10 tot 40 ct. per 10 krop. Radijs 10 tot 20 ct. per 10 bos. Spinazie 41 tot 81 ct. per 10 K.G. Komkommers 6 tot 12 ct. per stuk. Rabarber 4 tot 10 ct. per bos. Bloemkool le soort 18 tot 22 ct. per stuk. Bloemkool 2e soort 12 tot 16 ct. per stuk. Bloemkool 3e soort 5 tot 8 ct. per stuk. Posteleijn 23 ct. per K.G. Wortelen 5 tot 10 ct. per bos. Aspevges 45 tot 55 ct. per K.G. Ganseieren 57 ct. per 10 stuks. Eendeieren /2 tot /2,10 per 100 stuks. Kipeieren /2,17 per 100 stuks. Boter 1,36 per K.G. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 15 Mei. Maurice Har melynck, oud 26 j., jm. en Charlotta Alphon- sina Engelen, oud 25 j., jd. Geboorten. 12 Mei. Neeltje, d. van Jan Huis- son en van Pietemella Dobbelaar. SAS VAN GENT. In het tjjdvak van 1 tot 15 Mei heeft zich in deze gemeente gevestigd: H. M. Stubbe, zonder, van Huijbergen. Vertrokken: G. de Meulenaere en gezin, fabrieksarbeider, naar Selzaete. J. H. J. Verlaek, monteur, naar Westdorpe. L. van Drongelen, dienstbode, naar Axel. 5. e4Xd5 Pf6Xd5 Deze zet is fout, omdat Wit in het minste geval een gering positieoverwicht krijgt. Ge- woonlgk echter gaat Zwart aan een aanval dood. 6. Pg5 X f7Ke8Xf7 7. Ddlf3f Kf7e6 Op andere zetten verliest Zwart het stuk weer terug en (blijft een pion achter. 8. Pblc3 Pc6e7 Op 8. Pb4 volgt 9. De4, a3 en d4 of f4 en Wit komt geweldig te staan. 9. d2d4 ,b7—b5 Het ligt voor de hand, dat ed4: De4f niet gaat. Wit wint dan te makkelijk zijn stuk terug. Zwart poogt door een pionoffer zich wat lucht te verschaffen. 10. Pc3Xb5 c7c6 11. Pb5c3 Dd8b6 12. d4Xe5 Rc8b7 Het paard op d5 is nu voldoende gedekt. 13. Pc3e4 Dh6«b4f 14. Kcld2 Db4Xc4 Nu volgt een aanval op de zwarte dame, waarin zij het loodje legt. 15. Df3g4t Ke6Xe5 16. f2—f4| Ke5d4 17. c2c3f Pd5Xc3 18. Rd2Xc3t Kd4Xe4 19. f4—f5f Ke4d5 Om hierheen te kunnen heeft Zwart op den 17en zet het paard geofferdL 20. 0—0—Of Kd5c5 21. ib2—b4f Kc5b5 22. a2a4f Kb5Xa4 23. Dg4 X c4 De dame is vervoerd. De weduwnaar volgt haar echter weldra in het graf. 23Pe7d5 24. Kcl—b2! Pd5Xc3 25. Tdl—alt! Pc3a2 26. Tal X a2 mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3